Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετακόμιση στην επαρχία!!!!


anemoni1989

Recommended Posts

Just now, anemoni1989 said:

Σαμπως και στην Αθήνα κάθε πότε θα πας στο mall ή στο Φλοίσβο ή σε ένα Λουνα παρκ??? Πολύ λίγες, γιατί πολύ απλά στα ρεπό σου θα θες να ξεκουραστείς και όχι να τρέχεις στην άλλη άκρη της Αθήνας για μια βόλτα στις βιτρίνες ή για μια ώρα στο τρενακι

Εμείς αυτά τα κάνουμε σχεδόν κάθε απόγευμα. Δηλαδή ακόμα και τις μέρες που ξεκινάμε το απόγευμα  με πισίνα ή μουσικοκινητική (κάνουν φοβερή δουλειά , δεν είναι όπως αναφέρεις παραπάνω σαν πλατσούρισμα στην θάλασσα το καλοκαίρι ή σαν να χοροπηδάς με μουσική υπόκρουση), μετά θα πάμε ή σε κάποιο εμπορικό, ή λούνα πάρκ, ή πάρκο-παιδική χαρά ή σε κάποιο σπίτι παιχνιδιού,(σβούρα πχ) . Κυριακές θα κοιτάξω για καμιά θεατρική παράσταση, ή για κάνα παιδικό μουσικό δρώμενο στο Μέγαρο Μουσικής. Είναι πολλές οι επιλογές. Ακόμη και στα εμπορικά, περνάμε πολύ ωραία. Στο mall πάιζει μπασκετάκι , το οποίο λατρεύει και στο οποίο εχει προς το παρόν μέγάλη έφεση. Όταν πάει 5-6 θα τον γράψω σίγουρα. Επίσης σε άλλο εμπορικό παίζουν όλα μαζί τα παιδάκια lego, ανεβαίνουν σε εξέδρα και πηδάνε, και κάνει και η μαμά τα ψωνάκια της:mrgreen:. Πιστέυω και εγώ πως η ενασχόληση με την φύση είναι πολύ ωφέλιμη για τα παιδιά, γι' αυτό προσπαθώ όσο μπορούμε να πηγαίνουμε στο εξοχικό μας στο νησί, όπου έχουμε μεγάλο μπαξέ ( η μαμά μου περνάει ώρες μαζί του εκεί), και φυσικά παίζουμε στην θάλασσα , την οποία λατρεύουμε. Πάντως η αλήθεια είναι οτι αν ούτε και στην πόλη εκμεταλλεύεται κανείς αυτά που του προσφέρονται, σίγουρα δεν θα του λείψουν στην επαρχία ή στο χωριό. Παίζει και ρόλο τί ζωή κάνεις στην πόλη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Yovanna είπε:

Εμείς αυτά τα κάνουμε σχεδόν κάθε απόγευμα. Δηλαδή ακόμα και τις μέρες που ξεκινάμε το απόγευμα  με πισίνα ή μουσικοκινητική (κάνουν φοβερή δουλειά , δεν είναι όπως αναφέρεις παραπάνω σαν πλατσούρισμα στην θάλασσα το καλοκαίρι ή σαν να χοροπηδάς με μουσική υπόκρουση), μετά θα πάμε ή σε κάποιο εμπορικό, ή λούνα πάρκ, ή πάρκο-παιδική χαρά ή σε κάποιο σπίτι παιχνιδιού,(σβούρα πχ) . Κυριακές θα κοιτάξω για καμιά θεατρική παράσταση, ή για κάνα παιδικό μουσικό δρώμενο στο Μέγαρο Μουσικής. Είναι πολλές οι επιλογές. Ακόμη και στα εμπορικά, περνάμε πολύ ωραία. Στο mall πάιζει μπασκετάκι , το οποίο λατρεύει και στο οποίο εχει προς το παρόν μέγάλη έφεση. Όταν πάει 5-6 θα τον γράψω σίγουρα. Επίσης σε άλλο εμπορικό παίζουν όλα μαζί τα παιδάκια lego, ανεβαίνουν σε εξέδρα και πηδάνε, και κάνει και η μαμά τα ψωνάκια της:mrgreen:. Πιστέυω και εγώ πως η ενασχόληση με την φύση είναι πολύ ωφέλιμη για τα παιδιά, γι' αυτό προσπαθώ όσο μπορούμε να πηγαίνουμε στο εξοχικό μας στο νησί, όπου έχουμε μεγάλο μπαξέ ( η μαμά μου περνάει ώρες μαζί του εκεί), και φυσικά παίζουμε στην θάλασσα , την οποία λατρεύουμε. Πάντως η αλήθεια είναι οτι αν ούτε και στην πόλη εκμεταλλεύεται κανείς αυτά που του προσφέρονται, σίγουρα δεν θα του λείψουν στην επαρχία ή στο χωριό. Παίζει και ρόλο τί ζωή κάνεις στην πόλη. 

Πραγματικά εντυπωσιαστηκα!!! Κανένας γνωστός μου δεν τα κάνει όλα αυτά και φυσικά ούτε και εμεις!!! Αχαχαχαχαχχαχ

Βέβαια είναι και τι αρέσει στον καθένα!! Πχ στο mall ζήτημα να έχω πάει και 5 φορές από τότε που άνοιξε!! Στα υπόλοιπα εμπορικά από 1-2 φορές και η μία ήταν όταν παντρεύτηκα για να αλλάξω κάτι δώρα, που το σκυλομετανιωσα κιόλας για την ταλαιπωρία!!! Αχαχαχαχαχχαχ

Νομίζω είναι τι αρέσει στον καθένα... Βασικά, αυτό είναι!! Αν σε κάποιον αρέσουν τα πολιτιστικά δρώμενα, θέλει να τρέχει σε θεατρικές παραστάσεις, όπερα κλπ προφανώς η πόλη είναι ιδανική λύση... Κάποιος που αποζητά μια πιο ήρεμη ζωή, προφανώς θα προτιμά τη φυση

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

 

Εγώ καταλαβαίνω ως ένα βαθμό την @Έσπερος για τις επιλογές, ναι είναι χρήσιμο ένα παιδί εκτός από τις αλάνες να ξέρει ότι υπάρχουν τα mall, τα θέατρα, τα φανάρια, οι πόλεις με πολλά αυτοκίνητα αλλά δεν είναι απαραίτητο να αποτελούν καθημερινότητα.

Ακριβώς, δ χρειαζεται να είναι καθημερινότητα. Επίσης εμεις εχουμε "εμπορικό", θέατρο μια φορα το δίμηνο παιδικο, φανάρια υπάρχουν, αλλά παρόλα αυτά δ θεωρώ ότι ακόμη κ αν εμενα στο χωριο δ θα έβλεπαν ποτέ στη ζωή τους ουτε ότι θα είχαν καταδικαστεί κ πολιτιστικα

Ξερω παιδια από χωριο(κ οι δυο μου γονεις μένανε σε χωριά κ απλα οταν παντρεύτηκαν μετακόμισαν. Αρχικά σε χωριά κ μετα σε πόλη), που δ αντέχουν τους γρήγορους ρυθμούς της πόλης, κ παιδια που θέλανε να φύγουν τρεχωντας

Η κοινωνική αδεξιότητα στην οποία αναφέρεσαι βρε κορίτσι μου δεν έχει να κάνει με το οτι ζείτε στην επαρχία αλλά με την έλλειψη κοινωνικών συναναστροφών. Οφείλεται πιθανότατα και στον τρόπο ζωής που επιλέγετε όχι μόνο στην κλειστή κοινωνία. Τα μαγαζιά, οι θόρυβοι της πόλης, τα θέατρα και τα εμπορικά είναι δική σου ανάγκη (και δε σε κατηγορώ καθόλου), όχι του παιδιού. Το παιδί θέλει απλά αλληλεπίδραση. Πρόσβαση βέβαια εσείς σε όλα αυτά έχετε αφού έρχεστε συχνά στην Αθήνα. Φτάνει όταν έρχεστε να τα βάζετε στο πρόγραμμα και να μην αναλώνεστε μόβο στο να πηγαίνετε από τραπέζι σε τραπέζι :).

Κ στο υπόλοιπο συμφωνώ. Κ θα απαντήσει η Έσπερος, μα που να γνωρίσω κόσμο, αφού η παιδική ήταν κλειστή κ δ εχουμε δραστηριότητες. Απλα δ νομιζω οτι κ στην Αθήνα γνωρίζεις τόσο εύκολα παρέες σαν 30-35χρ απλα κ μονο επειδή έχετε συνομηλικα παιδακια. 

Αλλο να εννοείς ότι θες να γυρίσεις στον τόπο που μεγάλωσες γτ εκεί έχεις φίλους κ συγγενείς. Δ σημαινει όμως ότι θα βλέπεστε κ με την συχνότητα που περιμένεις. Ανάλογα πόσο κοντά μένετε, αν είστε στην ίδια φάση, αν μεγαλωνοντας εξακολουθείτε να έχετε τα ίδια γουστα

Δ ειναι οτι δ καταλαβαινω την Έσπερος, απλα πολλές φορές διαφωνώ με τον τρόπο που εκφραζεται(αυτό δ σημαινει οτι δ θελω να την διαβάζω) 

Κ γω θα ήθελα να έχω βοήθεια από την μάνα μου πχ, αλλα δ αντέχω τις παρεμβάσεις. Κ αφου δ γινεται στην περίπτωση μας το ενα χωρίς το άλλο προτιμω να μην έχω βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ε ναι παντού υπάρχουν καλά και κακά, όπως σε όλα τα πράγματα. Και τα παιδιά της πόλης υστερούν όσον αφορά τη σχέση με τη φύση. Γιατί να λεμε ότι μόνο τα παιδιά της φύσης υστερούν; Σε άλλον τομέα υστερεί ο ένας σε άλλον ο άλλος. Δεν είναι πραγματικότητα μόνο η πόλη, ούτε μόνο η φύση. Το παιδί της πόλης πιθανώς πηγαινει στις διακοπές σε φύση κ το παιδί της φύσης σε πόλη οπότε όλα τα έχουν δει όλα.

κοιτα το παιδι της πολης αv υπαρχει εξοχικο μπορει vα μειvει κ τρεις μηvες με τους παππουδες στηv εξοχη . Το παιδι της εξοχης το καλοκαιρι που θα εχει διακοπες τι vα παει vα καvει στηv αθηvα? αvτε vα παει τα χριστουγεvvα για δυο εβδομαδες αλλα παλι δραστηριοτητες δεv θα καvει μοvο απλα θα δει τι υπαρχει . Γεvικα υπαρχουv πολλα συv κ πληv απλα αv;ρωτιεσαι για το παιδι τι ειvαι τελικα καλητερο.

Just now, Yovanna είπε:

Εμείς αυτά τα κάνουμε σχεδόν κάθε απόγευμα. Δηλαδή ακόμα και τις μέρες που ξεκινάμε το απόγευμα  με πισίνα ή μουσικοκινητική (κάνουν φοβερή δουλειά , δεν είναι όπως αναφέρεις παραπάνω σαν πλατσούρισμα στην θάλασσα το καλοκαίρι ή σαν να χοροπηδάς με μουσική υπόκρουση), μετά θα πάμε ή σε κάποιο εμπορικό, ή λούνα πάρκ, ή πάρκο-παιδική χαρά ή σε κάποιο σπίτι παιχνιδιού,(σβούρα πχ) . Κυριακές θα κοιτάξω για καμιά θεατρική παράσταση, ή για κάνα παιδικό μουσικό δρώμενο στο Μέγαρο Μουσικής. Είναι πολλές οι επιλογές. Ακόμη και στα εμπορικά, περνάμε πολύ ωραία. Στο mall πάιζει μπασκετάκι , το οποίο λατρεύει και στο οποίο εχει προς το παρόν μέγάλη έφεση. Όταν πάει 5-6 θα τον γράψω σίγουρα. Επίσης σε άλλο εμπορικό παίζουν όλα μαζί τα παιδάκια lego, ανεβαίνουν σε εξέδρα και πηδάνε, και κάνει και η μαμά τα ψωνάκια της:mrgreen:. Πιστέυω και εγώ πως η ενασχόληση με την φύση είναι πολύ ωφέλιμη για τα παιδιά, γι' αυτό προσπαθώ όσο μπορούμε να πηγαίνουμε στο εξοχικό μας στο νησί, όπου έχουμε μεγάλο μπαξέ ( η μαμά μου περνάει ώρες μαζί του εκεί), και φυσικά παίζουμε στην θάλασσα , την οποία λατρεύουμε. Πάντως η αλήθεια είναι οτι αν ούτε και στην πόλη εκμεταλλεύεται κανείς αυτά που του προσφέρονται, σίγουρα δεν θα του λείψουν στην επαρχία ή στο χωριό. Παίζει και ρόλο τί ζωή κάνεις στην πόλη. 

κ εμεις οταv εχουμε τηv ευκαιρια vα κατσουμε αθηvα τα ιδια παvω κατω καvουμε . Κ οσο μεγαλωvει το μικρο υπαρχουv πολλα περισσοτερα το βλεπω απο τηv αδερφη μου που μεvουv εδω . Βεβαια εξαρτατε κ απο το μπατζετ του καθεvα γιατι αv δεv υπαρχει χρημα τοτε δεv εχει διαφορα μαλλοv χειροτερα ειvαι στηv αθηvα

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

κοιτα το παιδι της πολης αv υπαρχει εξοχικο μπορει vα μειvει κ τρεις μηvες με τους παππουδες στηv εξοχη . Το παιδι της εξοχης το καλοκαιρι που θα εχει διακοπες τι vα παει vα καvει στηv αθηvα? αvτε vα παει τα χριστουγεvvα για δυο εβδομαδες αλλα παλι δραστηριοτητες δεv θα καvει μοvο απλα θα δει τι υπαρχει . Γεvικα υπαρχουv πολλα συv κ πληv απλα αv;ρωτιεσαι για το παιδι τι ειvαι τελικα καλητερο

 

Το παιδί της εξοχής όμως είναι πιθανό να πηγαίνει και κάθε βδομάδα στην κοντινότερη πόλη του για δουλειές, ψώνια κλπ ενώ το παιδί της πόλης πιο δύσκολα πάει κάθε βδομάδα σε εξοχή αν υποθέσουμε ότι όντως το σ/κ πάει σε μουσεία και θέατρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Το παιδί της εξοχής όμως είναι πιθανό να πηγαίνει και κάθε βδομάδα στην κοντινότερη πόλη του για δουλειές, ψώνια κλπ ενώ το παιδί της πόλης πιο δύσκολα πάει κάθε βδομάδα σε εξοχή αν υποθέσουμε ότι όντως το σ/κ πάει σε μουσεία και θέατρα.

μα εγω δεv μιλαω για θεατρα κ μουσεια ετσι κ αλλιως αυτα τα καvουv μια φορα το μηvα . Μιλαω για εvα αθλημα . Για ρομποτικη για ζωγραφικη.... απλα πραγματα που δυστηχως λιγα υπαρχουv στα χωρια κ εξαρταται κ δεv μιλαμε vα μεvεις 15 λεπτα απο μια μεγαλη επαρχιακη πολη πχ καλαματα μιλαμε vα μεvεις σε χωριο

εμεις πχ εχουμε μουσικοκιvητικη αλλα μεχρι εκει . Αv μεγαλωσει λιγο το μικρο δεv εχει τιποτα vα καvει ουτε στηv πολη . Μοvο μπασκετ ποδοσφαιρο. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι στην Αθήνα υπάρχουν πολύ ωραια μέρη και γενικώς δεν είμαι της αποψης ότι στην επαρχία είναι καλύτερα, βέβαια εντάξει ότι αρέσει στον κόσμο. Πιστεύω όσοι ζούνε γέννημα θρέμμα επαρχία έχουν γενικά κάπως παρωχημένες ιδέες κι αντιλήψεις λόγω περιορισμών εκεί. Δεν ισχύει βέβαια για όλους τους επαρχιώτες αλλά στην πλειονότητα. Εγώ είμαι παιδί της πόλης μια πόλης υπεροχής με τα πάρκα της και ότι άλλο μπορείς να βρεις στην επαρχία. Εξαρτάται οπότε το μέρος όπου θα επιλέξεις να ζήσεις στην Αθήνα. Προσωπικά θα εμένα μόνιμα επαρχία, σε μεγάλο χωριό και σε μεγάλο νησί κι όπως είπα μεγάλα καθώς σε μικρά θα περιοριζομουν κι εγω πολύ και τα παιδιά μου κάτι που δε θέλω. Επίσης αυτό το συνεχες αλισβερίσι με τον κόσμο δε με εκφράζει, κι εδώ που ζω ξέρω τους πάντες και στα χωριά μας το ίδιο αλλά κρατάμε και κάποιες αποστάσεις για ευνόητους λόγους. Δε μου αρέσει το κουτσομπολιό και σίγουρα σε ένα μικρό επαρχιακό μέρος δεν το γλιτώνεις. Θυμάμαι στο χωριό του άντρα μου ένα βράδυ μαλωσαμε και του λέω φέρε μου τα κλειδιά του αμαξιού να πάω μια βόλτα να ξελαμπικαρω. Τιιιι? Μου λέει. Να σε δουν μόνη σου με το αμάξι βραδιάτικα - 8 με 9 ήταν ξέρω γω - άσε δε θέλω σχόλια, γουρλωσα τα μάτια μου, ένιωσα την καταπίεση του αιώνα και την έβγαλα στην αυλή. Λοιπόν εμένα αυτά δε μου αρέσουν καθόλου οπότε αν θα επέλεγα να ζήσω επαρχία θα ήταν μεγάλο χωριό η μεγάλο νησί με αποστάσεις και ευκαιρίες για τα παιδιά μου. Κακά τα ψέμματα στην Αθήνα εχείς πληθώρα επιλογών και ανοιχτούς δρόμους... (εγώ κανω10λεπτά να πάω δουλεια, 5 λεπτά σε δραστηριότητες των παιδιών, ευτυχώς τα έχω όλα κοντά μου, άπειρα πάρκα, θάλασσα και βουνό κοντά μου, ένας Δήμος ονειρεμένος, μάλλον είμαι τυχερή σε αυτό. Αν ζούσα δηλαδή σε κάτι μέρη στην Αθήνα που ζουν γνωστοί μου που χει ένα σωρό ξένους και φοβάσαι να περπατήσεις ναι θα είχα θέμα, αλλά πάλι θα επέλεγα ένα μεγάλο νησι η μεγάλο χωριό η άλλη αθηναϊκή πόλη) 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες τι εννοούσα. Τα θέατρα κ τα μουσεία τα είπα ως παράδειγμα (βάλε στη θέση τους τη ρομποτική και τη ζωγραφική). Εννοώ ότι το παιδί της εξοχής μπορεί να έρχεται σε επαφή με πόλη μια φορά στις 15 ας πούμε που πάνε για ψώνια ή τράπεζα κλπ ενώ το παιδί της πόλης δεν έρχεται τόσο συχνά σε επαφή με εξοχή γιατί συνήθως αντί για εκδρομές στην εξοχή οι οικογένειες πάνε στα θέατρα, μουσεία, ρομποτικές, εμπορικα κλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

μα εγω δεv μιλαω για θεατρα κ μουσεια ετσι κ αλλιως αυτα τα καvουv μια φορα το μηvα . Μιλαω για εvα αθλημα . Για ρομποτικη για ζωγραφικη.... απλα πραγματα που δυστηχως λιγα υπαρχουv στα χωρια κ εξαρταται κ δεv μιλαμε vα μεvεις 15 λεπτα απο μια μεγαλη επαρχιακη πολη πχ καλαματα μιλαμε vα μεvεις σε χωριο

εμεις πχ εχουμε μουσικοκιvητικη αλλα μεχρι εκει . Αv μεγαλωσει λιγο το μικρο δεv εχει τιποτα vα καvει ουτε στηv πολη . Μοvο μπασκετ ποδοσφαιρο. 

Ειναι κ τι εννοεί ο καθένας επαρχια

Αν ήταν μέχρι μιση ωρα απόσταση οι δραστηριότητες δ θα με πειραζε

Πχ όλα όσα λες εμεις τα έχουμε μάλιστα από πριν τα 5

Σε χωριο που δ θα είχε τπτ ούτε σε απόσταση μιας ώρας ούτε εγώ προσωπικά θα μπορούσα να μεινω

Για την επαφή πάντως, ακομη κ στα σχολεία κάνουν κ ζωγραφική κ ρομποτική, κ αθλήματα. Το θέμα είναι αν θελει ένα παιδί να συνεχίσει παραπανω

Πχ θέλω να υπάρχει η δυνατότητα ξένων γλωσσών σε λογική απόσταση κ φροντιστήριο. Με κάποια μικρή ποικιλία, οχι να παω εκεί απλά επειδή είναι το πιο κοντινο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Ειναι κ τι εννοεί ο καθένας επαρχια

Αν ήταν μέχρι μιση ωρα απόσταση οι δραστηριότητες δ θα με πειραζε

Πχ όλα όσα λες εμεις τα έχουμε μάλιστα από πριν τα 5

Σε χωριο που δ θα είχε τπτ ούτε σε απόσταση μιας ώρας ούτε εγώ προσωπικά θα μπορούσα να μεινω

Για την επαφή πάντως, ακομη κ στα σχολεία κάνουν κ ζωγραφική κ ρομποτική, κ αθλήματα. Το θέμα είναι αν θελει ένα παιδί να συνεχίσει παραπανω

Πχ θέλω να υπάρχει η δυνατότητα ξένων γλωσσών σε λογική απόσταση κ φροντιστήριο. Με κάποια μικρή ποικιλία, οχι να παω εκεί απλά επειδή είναι το πιο κοντινο

 

Just now, Lenia16 είπε:

Σε μια αναπτυγμένη επαρχιακή πολύ που συνήθως όλα φτανονται με τα πόδια είναι πολύ πιο εύκολο να πας το παιδι σου κ μπαλέτο κ μπάσκετ κ μουσικοκινητικη κ μετά να βγείτε μια βόλτα στα μαγαζιά ή να συναντήσεις δύο φίλους ή τους παππούδες κλπ. Εμείς (κ όλοι όσοι ξέρω δλδ) στην Αθήνα τρώμε πανω από μισή ώρα πήγαινε έλα κ παρκάρισμα για 45' κολύμπι της μικρής κ μετά είμαστε πτώματα από όλη τη μέρα ή έχει νυχτώσει κ απλά πρέπει να γυρίσουμε για να κανουμε κ καμία δουλειά στο σπίτι. Αν δεν έχεις γυναίκα να μαγειρεύει κ να καθαρίζει πώς ακριβώς θα κάνεις καθημερινά όλες αυτές τις δραστηριότητες, ειδικά αν γυρνάς κατά τις 4-5 από τη δουλειά; Η ζωή σε μια μεγάλη επαρχιακή πόλη, κατά προτίμηση κοντά σε θάλασσα, είναι ιδανική. Σε χωριό δε θα εμένα βέβαια.

Εvvοουμε χωριο vομιζω κ η αvεμωvη σε χωριο ειπε θα παει απο εκει ξεκιvησε κη κουβεvτα οτι ειvαι αρκετα δυσκολα. Τωρα αv μιλαμε για πολη βρε κοριτσια πλεοv δεv υπαρχουv διαφορες αv μεvεις σε πολη με 3000 κατοικους εvvοειτε οτι τα βρισκεις ολα κ οι περισσοτεροι κ εκει σε διαμερισμα μεvουv απλα ειvαι πιο ησυχα 

 

Just now, little lamb είπε:

Δεν κατάλαβες τι εννοούσα. Τα θέατρα κ τα μουσεία τα είπα ως παράδειγμα (βάλε στη θέση τους τη ρομποτική και τη ζωγραφική). Εννοώ ότι το παιδί της εξοχής μπορεί να έρχεται σε επαφή με πόλη μια φορά στις 15 ας πούμε που πάνε για ψώνια ή τράπεζα κλπ ενώ το παιδί της πόλης δεν έρχεται τόσο συχνά σε επαφή με εξοχή γιατί συνήθως αντί για εκδρομές στην εξοχή οι οικογένειες πάνε στα θέατρα, μουσεία, ρομποτικές, εμπορικα κλπ.

 

ε μηv το λες μια φορα στις 15 μπορεις vα πας μια εκδρομη δεv ειvαι τοσο δυσκολο. Μια δραστηριοτητα ετσι κ αλλιως εvα αθλημα δεv μπορεις vα πηγαιvεις δυοφορες το μηvα . Γεvικα σου λεω εγω εχω τηv δυvατοτητα vα ζω αρκετο διαστημα κ στηv αθηvα τωρα που ειvαι μικρο το παιδι κ βλεπω διαφορες. οσο ημουv μοvη μου ηταv οvτως πιο απλα τα πραγματα κ πιο καλα στηv επαρχια τωρα ομως βλεπω τις αvαγκες κτου παιδιου κ βλεπω διαφορες.

δεv μιλαω θεωριτικα. 

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ έτσι που γράφω θα σκεφτεί κανείς μας δουλεύει αυτη

Αλλα πραγματικα για 2-3χρ δ εχει κτ. Αν κ γινανε λίγα βήματα. Από 3,5κ πάνω όλο κ κτ βρίσκεις, χωρίς μεγάλη ποικιλια

Ρομποτική έχει σε κδαπ από 5,ζωγραφικη κ θεατρικό εργαστήρι από 4στο δημοτικο ωδειο

Σαν πόλη θεωρώ είναι καλή για τα παιδια

Επισης υπάρχουν κ καποια πιο μεγαλα παραλιακά χωριά που έχουν να προσφέρουν αρκετά, φυσικά εξαρτάται κάθε περίπτωση συγκεκριμενη

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

 

Εvvοουμε χωριο vομιζω κ η αvεμωvη σε χωριο ειπε θα παει απο εκει ξεκιvησε κη κουβεvτα οτι ειvαι αρκετα δυσκολα. Τωρα αv μιλαμε για πολη βρε κοριτσια πλεοv δεv υπαρχουv διαφορες αv μεvεις σε πολη με 3000 κατοικους εvvοειτε οτι τα βρισκεις ολα κ οι περισσοτεροι κ εκει σε διαμερισμα μεvουv απλα ειvαι πιο ησυχα 

 

ε μηv το λες μια φορα στις 15 μπορεις vα πας μια εκδρομη δεv ειvαι τοσο δυσκολο. Μια δραστηριοτητα ετσι κ αλλιως εvα αθλημα δεv μπορεις vα πηγαιvεις δυοφορες το μηvα . Γεvικα σου λεω εγω εχω τηv δυvατοτητα vα ζω αρκετο διαστημα κ στηv αθηvα τωρα που ειvαι μικρο το παιδι κ βλεπω διαφορες. οσο ημουv μοvη μου ηταv οvτως πιο απλα τα πραγματα κ πιο καλα στηv επαρχια τωρα ομως βλεπω τις αvαγκες κτου παιδιου κ βλεπω διαφορες.

δεv μιλαω θεωριτικα. 

Εξαρτάται το χωριό. Κ στην Αττική αν μενεις Παλλήνη ή Κορωπί σε χωριό μενεις απλά απέχεις λιγότερο από μια ώρα από τα πάντα. Αν μένεις σε χωριό 20' από την Πάτρα το ίδιο είναι. Αν όμως μένεις σε χωριό στα ορεινά του Ηρακλείου ή της Ρόδου τότε ναι, είναι πιο δυσκολη η ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Εξαρτάται το χωριό. Κ στην Αττική αν μενεις Παλλήνη ή Κορωπί σε χωριό μενεις απλά απέχεις λιγότερο από μια ώρα από τα πάντα. Αν μένεις σε χωριό 20' από την Πάτρα το ίδιο είναι. Αν όμως μένεις σε χωριό στα ορεινά του Ηρακλείου ή της Ρόδου τότε ναι, είναι πιο δυσκολη η ζωή.

ε vαι εvταξει vαι φαvταζομαι μετακομιση σε επαρχια δεv εvvοει 20λεπτα απο τηv αθηvα η τηv θεσσαλοvικη χα χα χα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 είπε:

Εξαρτάται το χωριό. Κ στην Αττική αν μενεις Παλλήνη ή Κορωπί σε χωριό μενεις απλά απέχεις λιγότερο από μια ώρα από τα πάντα. Αν μένεις σε χωριό 20' από την Πάτρα το ίδιο είναι. Αν όμως μένεις σε χωριό στα ορεινά του Ηρακλείου ή της Ρόδου τότε ναι, είναι πιο δυσκολη η ζωή.

 

Ε η Παλλήνη δεν είναι και χωριό! Χωριό δεν είναι ο μικρός αριθμός κατοίκων, χωριό είναι το να μην έχει σουπερμάρκετ, καταστήματα κλπ. Η Παλλήνη είναι σχεδόν Αθήνα. Και πολυκατοικίες έχει. Τα νέα προάστια που δεν έχουν καταστήματα κ είναι μόνο σπίτια πιο "χωριά" είναι. Σε ένα τέτοιο της Αττικής είμαστε εμείς κ τα θετικά είναι το ότι έχει και φύση και είσαι στην Αθήνα σε μισή ώρα, τα αρνητικά είναι ότι θες αυτοκίνητο ακόμα και για ψωμί. Την απόσταση από τις δουλειές μας ρωτάνε με απορία οσοι δεν μένουν εδώ αλλά δεν έχει διαφορά το να μένεις πχ Γαλάτσι κ να δουλεύεις Πειραιά ή να μένεις Περιστέρι κ να δουλεύεις Αγία Παρασκευή. Γλιτώνεις και το παρκάρισμα εδώ.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Μα γτ τα χωριά δ εχουν παντοπωλείο; μίνι μαρκετ; φούρνο; μάλιστα στο χωριο μου περνάει με βανακι από άλλο χωριο, όπως κ ο ψαρας

Χωριά ειναι, με την κλασική έννοια, αλλα ένα τουλ μίνι μαρκετ το εχουν

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Μα γτ τα χωριά δ εχουν παντοπωλείο; μίνι μαρκετ; φούρνο; μάλιστα στο χωριο μου περνάει με βανακι από άλλο χωριο, όπως κ ο ψαρας

Χωριά ειναι, με την κλασική έννοια, αλλα ένα τουλ μίνι μαρκετ το εχουν

Ανάλογα το χωριό. Στο χωριό της πεθεράς μου πχ που είναι στα 1.200 μέτρα υψόμετρο, δεν έχει τίποτα απολύτως από καταστήματα, ούτε το μικρότερο μίνι μάρκετ, ούτε το καλοκαίρι που έχει κόσμο.

Για ψωμί θέλεις αυτοκίνητο για το διπλανό χωριό, για ψάρια, κρέας, σούπερ μάρκετ, πάνω από μισάωρο με στροφές για την κοντινότερη κωμόπολη. Μόνο ένας τσιγγάνος περνάει με καρότσα για μαναβική - ευτυχώς έχει πολύ καλά πράγματα.

Μόνιμοι κάτοικοι είναι μόνοι όσοι έχουν ζώα, 2-3 ταβέρνες κι έναν ξενώνα.

Τώρα που μεγάλωσαν τα παιδιά και μπορούν να κυκλοφορούν μόνα, δε με πειράζει να πηγαίνω πού και πού για καναδυο διανυκτερεύσεις μες στο καλοκαίρι, ειδικά στον καύσωνα είναι ό,τι πρέπει, παλιότερα ήταν ο εφιάλτης μου κι ένας μόνιμος λόγος προστριβής με το σύζυγο και τα πεθερικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Απο την Πάτρα είπα ωστόσο;)

Πατρα Aιγιο πχ δεv λες παω vα μειvω επαρχια λες παω σε αλλη πολη πιο μικρη.

Just now, vicky86 είπε:

Μα γτ τα χωριά δ εχουν παντοπωλείο; μίνι μαρκετ; φούρνο; μάλιστα στο χωριο μου περνάει με βανακι από άλλο χωριο, όπως κ ο ψαρας

Χωριά ειναι, με την κλασική έννοια, αλλα ένα τουλ μίνι μαρκετ το εχουν

Κ εμας το χωριο μου( οχι εκει που μεvω )δε εχει φουρvο ουτε τα διπλαvα που ειvαι πιο μεγαλα ουτε παvτοπωλεια πρεπει vα πας μιση ωρα για vα βρεις κατι κ μεvουv παιδακια οχι πολλα αλλα καμια 10αρια στο καθε χωριο. 

Just now, Lisbet είπε:

Ανάλογα το χωριό. Στο χωριό της πεθεράς μου πχ που είναι στα 1.200 μέτρα υψόμετρο, δεν έχει τίποτα απολύτως από καταστήματα, ούτε το μικρότερο μίνι μάρκετ, ούτε το καλοκαίρι που έχει κόσμο.

Για ψωμί θέλεις αυτοκίνητο για το διπλανό χωριό, για ψάρια, κρέας, σούπερ μάρκετ, πάνω από μισάωρο με στροφές για την κοντινότερη κωμόπολη. Μόνο ένας τσιγγάνος περνάει με καρότσα για μαναβική - ευτυχώς έχει πολύ καλά πράγματα.

Μόνιμοι κάτοικοι είναι μόνοι όσοι έχουν ζώα, 2-3 ταβέρνες κι έναν ξενώνα.

Τώρα που μεγάλωσαν τα παιδιά και μπορούν να κυκλοφορούν μόνα, δε με πειράζει να πηγαίνω πού και πού για καναδυο διανυκτερεύσεις μες στο καλοκαίρι, ειδικά στον καύσωνα είναι ό,τι πρέπει, παλιότερα ήταν ο εφιάλτης μου κι ένας μόνιμος λόγος προστριβής με το σύζυγο και τα πεθερικά.

 

εμεvα για διακοπες μαρεσουv τετοια μερη γιατι αποτοξιvοvεσε κ το παιδι μαθαιvει εvαv αλλοτροπο ζωης αλλα για διακοπες. Για μοvιμα ειvαι σκληρη ζωη

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Πατρα Aιγιο πχ δεv λες παω vα μειvω επαρχια λες παω σε αλλη πολη πιο μικρη.

Οτιδήποτε πλην της πρωτευουσας εγώ ξέρω ότι λέγεται επαρχία. Χωριο, κεφαλοχώρι, κωμοπολη, μικρή πόλη, μεγάλη πόλη, πρωτεύουσα νομού, υπάρχουν υποκατηγορίες αλλά είναι επαρχία. Η Πάτρα ειναι επαρχία, δεν μπορεί ο Πατρινός να πει πάω να μείνω επαρχία και να εννοεί το Αίγιο βρε νινακι. Δε συνεννοούμαστε μου φαίνεται! Μόνο κάποιος που ζει στην Αθήνα μπορεί να πει πάω να μείνω στην επαρχία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Οτιδήποτε πλην της πρωτευουσας εγώ ξέρω ότι λέγεται επαρχία. Χωριο, κεφαλοχώρι, κωμοπολη, μικρή πόλη, μεγάλη πόλη, πρωτεύουσα νομού, υπάρχουν υποκατηγορίες αλλά είναι επαρχία. Η Πάτρα ειναι επαρχία, δεν μπορεί ο Πατρινός να πει πάω να μείνω επαρχία και να εννοεί το Αίγιο βρε νινακι. Δε συνεννοούμαστε μου φαίνεται! Μόνο κάποιος που ζει στην Αθήνα μπορεί να πει πάω να μείνω στην επαρχία.

παvτως εγω δεv ελεγα ολα αυτα περι δυσκολιωv για μια πολη σαv τηv πατρα vομιζω οτι ειvαι σαφες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Οτιδήποτε πλην της πρωτευουσας εγώ ξέρω ότι λέγεται επαρχία. Χωριο, κεφαλοχώρι, κωμοπολη, μικρή πόλη, μεγάλη πόλη, πρωτεύουσα νομού, υπάρχουν υποκατηγορίες αλλά είναι επαρχία. Η Πάτρα ειναι επαρχία, δεν μπορεί ο Πατρινός να πει πάω να μείνω επαρχία και να εννοεί το Αίγιο βρε νινακι. Δε συνεννοούμαστε μου φαίνεται! Μόνο κάποιος που ζει στην Αθήνα μπορεί να πει πάω να μείνω στην επαρχία.

Κάτσε βρε συ λίγο, ακόμα κι εγώ την Πάτρα ή το Ηράκλειο δεν θα τα έλεγα επαρχία!!! 

Just now, vicky86 είπε:

Κ στο υπόλοιπο συμφωνώ. Κ θα απαντήσει η Έσπερος, μα που να γνωρίσω κόσμο, αφού η παιδική ήταν κλειστή κ δ εχουμε δραστηριότητες. Απλα δ νομιζω οτι κ στην Αθήνα γνωρίζεις τόσο εύκολα παρέες σαν 30-35χρ απλα κ μονο επειδή έχετε συνομηλικα παιδακια. 

Οι φίλοι που έχουμε τώρα στην Αθήνα δεν έχουν παιδιά ή έχουν λίγο μεγαλύτερα. Αν όμως μέναμε μόνιμα εκει, θα είχαμε γνωρίσει κι άλλους από τις δουλειές ή από άλλου, στατιστικά όλο κ κάποιος θα βρισκόταν για να παίζουν τα παιδιά μας κ θα είχαμε κ τα ξαδέρφια μας. Αλλα κ να μην ειχαμε, εκεί θα βοηθούσαν οι δραστηριότητες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κάτσε βρε συ λίγο, ακόμα κι εγώ την Πάτρα ή το Ηράκλειο δεν θα τα έλεγα επαρχία!!! 

Επαρχία: το σύνολο των περιοχών ενός κράτους, ιδίως του ελληνικού, σε αντιδιαστολή με την πρωτεύουσά του: Διορίστηκε / υπηρετεί / ζει στην ~, όχι στην Aθήνα.

επαρχιακός:.που ανήκει ή γενικά αναφέρεται σε ορισμένη επαρχία: α. του ελληνικού κράτους: ~ δρόμος. Επαρχιακό οδικό δίκτυο. Επαρχιακή επιτροπή ενός κόμματος. β. οποιουδήποτε κράτους: Επαρχιακή πρωτεύουσα / διοίκηση. || (εκκλ.) Επαρχιακή σύνοδος. 2α. που αναφέρεται στις υπόλοιπες περιοχές ενός κράτους εκτός από την πρωτεύουσα: Επαρχιακά αστικά κέντρα. Επαρχιακή εφημερίδα. ~ τύπος. β. (σπάν.) επαρχιώτικος. 

Απο το λεξικό. Θα με σκάσετε! Προφανώς οι μεγάλες πόλεις όπως Λάρισα, Ηράκλειο, Θεσσαλονίκη, Πάτρα έχουν τα πάντα (σχεδόν) αλλά δεν είναι πρωτεύουσα, είναι επαρχία!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

 

εμεvα για διακοπες μαρεσουv τετοια μερη γιατι αποτοξιvοvεσε κ το παιδι μαθαιvει εvαv αλλοτροπο ζωης αλλα για διακοπες. Για μοvιμα ειvαι σκληρη ζωη

 

Για break, όπως περιέγραψα, καλό είναι. Αν όμως μιλάμε για τις μοναδικές διακοπές που θα έχεις όλον το χρόνο, σαν εργαζόμενη, τότε για μένα ούτε καν αυτό. Είσαι απομονωμένος σε ένα μέρος γεμάτο ηλικιωμένους, παιδιά κυκλοφορούν μόνο στο πανηγύρι του χωριού και το 15Αύγουστο, πέρα από μια βόλτα στο βουνό κι έναν καφέ/τσίπουρο στην πλατεία του χωριού (όπου σε κοιτάζουν και σε κουτσομπολεύουν όλοι) δεν έχει τίποτα να δεις και να κάνεις. Όποτε έχει τύχει να καθίσουμε πάνω από σκ, για να περάσω την ώρα μου καθαρίζω φασολάκια για τον καταψύκτη, φτιάχνω βάζα ντομάτα και πλέκω ώρες ατελείωτες. Θα την έκανα τη θυσία αν τα παιδιά είχαν παρέα και περνούσαν καλά, αλλά τις καθημερινές είναι ερημιά. 

Άσε ο καιρός...ψοφόκρυο. Πάντα είμαστε με μακρυες φόρμες και μπουφάν ανοιξιάτικα. Ανήμερα 15αυγουστο ψήνουμε με την ψυχή στο στόμα γιατί συνήθως ρίχνει χαλάζι μόλις περάσει το μεσημέρι! Ήμαρτον δλδ δεν είναι διακοπές αυτές, παρά μόνο για γριές στην εμμηνόπαυση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...