Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέλει να είμαι όρθια για να θηλάσει.


Recommended Posts

Γεια σας, είμαι φρέσκια φρέσκια εδώ. Καλώς σας βρήκα. Έψαξα στο φόρουμ για το θέμα που με απασχολεί και δε βρήκα τίποτα, αν κάνω λάθος συγχωρέστε με. Λοιπόν έχω ένα μωράκι 4 μηνών, το θηλαζω αποκλειστικά μονο στηθος δε παιρνει πιπιλα ουτε μπιμπερό (παρολο που στο τμημα νεογνων για πέντε μερες επινε απο μπουκάλι), τελος πάντων τη τελευταία εβδομάδα ώρες ώρες όχι πάντα όταν τον γυρίσω πλαι για να τον τοποθετήσω στο στήθος κλαίει αμέσως σπαρακτικα, με πολλά νεύρα  αναγκάζομαι μετά από δύο τρεις προσπάθειες και σηκωνομαι όρθια ειτε τον βαζω στο μαρσιπο να θηλάσει ειτε τον κραταω. Δεν έχω ιδέα τη μπορεί να συμβαίνει, έχει τύχει σε καμία, ξέρετε κάτι; ισως κάτι που μπορω να κάνω να βοηθήσω τη κατάσταση;

 

Χρησιμη ίσως λεπτομέρεια : πονάνε τα ούλα του, τα δοντάκια μας είναι κοντά

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Mikraki2207 μου έχει τύχει και στα δύο παιδιά. Δεν είναι τόσο σπάνιο όσο μπορεί να φαντάζεσαι.

Με τη συμπεριφορά αυτή σου δείχνει ότι στην παρούσα στάση ενοχλείται.

 

Οι λόγοι μπορεί να είναι διάφοροι. Εάν ξέρεις ότι είναι πεινασμένο και δεν αρνείται το στήθος επειδή δεν πεινάει. Μπορεί πχ να παλινδρομεί μια μικρή ποσότητα γάλακτος (εφόσον δεν έχετε άλλα συμπτώματα πχ απαρηγόρητο κλάμα, επώδυνες ερυγές, εμετούς φαίνεται να μην είναι ανησυχητικό). Να νιώθει ενόχληση από τα ούλα (ακόμη κι αν η ανατολή των δοντιών αργήσει, τα ούλα από νωρίς δίνουν ενοχλήσεις). Να νιώθει εντερικές ενοχλήσεις. Ή κάτι άλλο από τα πολλά που μπορεί να νιώθει ένα βρέφος και δε μπορεί να μας πει.

 

Η λύση είναι αυτή που ήδη κάνεις. Δοκιμάζεις να αλλάξεις στάση. Πχ. πιο ψηλά το κεφαλάκι όταν θηλάζει ακόμη και καθιστό το μωρό στην αγκαλιά σου (με κατάλληλη υποστήριξη).

Δοκιμάζεις να κάνεις μικρά διαλείμματα στον θηλασμό.

Σήκώνεσαι όρθια και το κουνάς απαλά και ρυθμικά. Θηλάζεις και περπατάς. Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις κατάλληλη μουσική ή ήχο (πχ απορροφητήρα) στον χώρο (όχι για να το ξεσηκώσεις, για να του στρέψεις το ενδιαφέρον αλλού - να το χαλαρώσεις).

Και γενικά προσπαθείς να το ανακουφίσεις και να του τραβήξεις την προσοχή από την ενόχληση που νιώθει, προκειμένου να δεχτεί το στήθος.

 

Τα βρέφη μεταμορφώνονται μέρα με τη μέρα. Και συνήθως η φάση αυτή είναι σύντομη. Είναι ήδη σε μια ηλικία που το περιβάλλον το ενδιαφέρει ολοένα και περισσότερο. Οπότε η προσοχή του θα στρέφεται προς τα εκεί και θα αλληλεπιδρά, παύοντας να είναι το εύθραστο βρεφάκι του πρώτου καιρού το "κλεισμένο" μέσα στο σώμα του "έρμαιο" των εσωτερικών-σωματικών του ερεθίσμάτων.

 

Συζητήστε το με τον παιδίατρο σας για να αποκλείσει κάτι τυχόν παθολογικό και να σου δώσει κι αυτός κατευθύνσεις.

Να σας ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

@Mikraki2207 

 

Μπορεί πχ να παλινδρομεί μια μικρή ποσότητα γάλακτος (εφόσον δεν έχετε άλλα συμπτώματα πχ απαρηγόρητο κλάμα, επώδυνες ερυγές, εμετούς φαίνεται να μην είναι ανησυχητικό). Να νιώθει ενόχληση από τα ούλα (ακόμη κι αν η ανατολή των δοντιών αργήσει, τα ούλα από νωρίς δίνουν ενοχλήσεις). Να νιώθει εντερικές ενοχλήσεις. Ή κάτι άλλο από τα πολλά που μπορεί να νιώθει ένα βρέφος και δε μπορεί να μας πει.

 

 

1 hour ago, Lenia16 είπε:

Μάλλον παλινδρόμηση. Συζήτησε το με τον παιδίατρο. Να σου ζησει.

 Αν παλινδρομουσε δε θα έβγαζε λιγο γαλατακι έστω; αυτούς τους 4 μήνες το πολυ δεκα φορές να χει βγάλει λιγο γάλα κι αυτο μετα απο σφιξιμο για κακα η απο κακή σταση μετα το θηλασμό. Η γιατρός δεν έχει πει καν κάτι για παλινδρομηση, πρέπει να το ζητήσω εγω να εξεταστεί το ενδεχόμενο μάλλον. Επίσης δε "ζηταει" ολη μέρα να είμαι ορθια αλλα μέσα στη μέρα κι αν δε σηκωθώ κλαίει απαρηγόρητα. Π.χ το βράδυ τρωει ξαπλωμένος στην αγκαλια μου χωρίς παράπονο. Χτες το βράδυ μετα το μπάνιο εριξε πολύ κλαμα για να φαει και τελικά τον εβαλα στο μαρσιπο έφαγε κοιμηθηκε και τον αφησα κατω μετα απο καποια ωρα, οταν ξυπνησε για να φαει πάλι δεν έβγαλε κιχ εφαγε σαν κύριος. Τι να πω; ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι απαραίτητο να βγάζει γάλα, μπορεί να είναι ελαφριά παλινδρόμηση και απλά τον ενοχλεί κ το εκφράζει έτσι. Ούτως ή άλλως και να είναι, η πιο απλή λύση είναι αυτή που κάνεις ήδη, να θηλάζεις όρθια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου συνέβη κ εμένα αυτό στον μπέμπη που έχω. Από 3,5 μηνών άρχισε να το κάνει αυτό, εγώ καταλάβαινα ότι είναι λόγω παλινδρόμησης. (Δεν έβγαζε μεγάλες γουλιες αλλά καμία φορά όταν κατάπινε το γάλα ακουγόταν σαν να πέφτουν πέτρες, πολλές φορές αναγουλιαζε σαν να πάει να κάνει εμετό κ στη διάρκεια της μέρας φαινόταν να καταπίνει κάτι. Στην αρχή τον θήλαζα όρθιο όπως κάνεις κ εσύ κ αργότερα δεν μπορούσε ούτε έτσι. Οπότε αραιωσα τα γεύματα για να είναι αρκετά πεινασμένος αλλά έβλεπα στασιμότητα στο βάρος. Ώσπου μπήκαμε νωρίτερα στις στερεές κ άρχισε να καλυτερεύει. Υπομονή λίγο ακόμα σε 1-2 μήνες θα είναι καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Μου συνέβη κ εμένα αυτό στον μπέμπη που έχω. Από 3,5 μηνών άρχισε να το κάνει αυτό, εγώ καταλάβαινα ότι είναι λόγω παλινδρόμησης. (Δεν έβγαζε μεγάλες γουλιες αλλά καμία φορά όταν κατάπινε το γάλα ακουγόταν σαν να πέφτουν πέτρες, πολλές φορές αναγουλιαζε σαν να πάει να κάνει εμετό κ στη διάρκεια της μέρας φαινόταν να καταπίνει κάτι. Στην αρχή τον θήλαζα όρθιο όπως κάνεις κ εσύ κ αργότερα δεν μπορούσε ούτε έτσι. Οπότε αραιωσα τα γεύματα για να είναι αρκετά πεινασμένος αλλά έβλεπα στασιμότητα στο βάρος. Ώσπου μπήκαμε νωρίτερα στις στερεές κ άρχισε να καλυτερεύει. Υπομονή λίγο ακόμα σε 1-2 μήνες θα είναι καλύτερα!

Κατάλαβα! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σα να περιγράφεις τον μπέμπη μου, ακουω κι εγώ περίεργους ήχους όταν τρωει, τρωει τρομερά λαίμαργα και αρκετά συχνά, αυτό το στομαχακι δε ξέρω ποσο χωράει, και τον εχω παρατηρήσει κι εγώ να καταπίνει σε άσχετη στιγμή. Εχω διαβασει και μου έχουν πει οτι μόλις μπαίνουν στις στερεες τροφές κι απο οταν αρχίζουν να κάθονται στο ποπο καλυτερευει η κατάσταση εως και εξαφανιζονται τα συμπτώματα αναγουλας. Οπότε υπομονή κι εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Κατάλαβα! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σα να περιγράφεις τον μπέμπη μου, ακουω κι εγώ περίεργους ήχους όταν τρωει, τρωει τρομερά λαίμαργα και αρκετά συχνά, αυτό το στομαχακι δε ξέρω ποσο χωράει, και τον εχω παρατηρήσει κι εγώ να καταπίνει σε άσχετη στιγμή. Εχω διαβασει και μου έχουν πει οτι μόλις μπαίνουν στις στερεες τροφές κι απο οταν αρχίζουν να κάθονται στο ποπο καλυτερευει η κατάσταση εως και εξαφανιζονται τα συμπτώματα αναγουλας. Οπότε υπομονή κι εγώ. 

Μάλλον έχει λίγη παλινδρόμηση κ το μωράκι σου χωρίς να βγάζει γουλιες. Υπομονή... Μεγαλώνοντας είναι καλύτερα. Εγώ κάποτε τον θήλαζα κ δεν τον έβαζα να κοιμηθεί στο κρεβατάκι του αλλά τον είχα μόνιμα στην αγκαλιά μου γιατί με το που τον ξάπλωνα ξυπνούσε γιατί πνίγονταν απ το γάλα. Τώρα πλέον τον θηλάζω ενώ είμαστε ξαπλωμένοι στο κρεβάτι κ κοιμάται άνετα. 6,5 μηνών σχεδόν είναι πλέον κ όσο πάει καλυτερεύει η κατάσταση. Σ εύχομαι κ εσείς σύντομα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...