Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέματα που αντιμετωπίζουν τα παιδιά στο Γυμνάσιο


Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

 

 

Φαίνεται πως δεν διάβασες τι έγραψα, ή απλά θες να απαντησεις για να απαντήσεις. Έγραψα 100 φορές ότι δεν λέω πως ήταν καλά όσα συνέβαιναν και προφανώς θα ήταν καλύτερο να μην γίνονται έτσι τώρα. Αλλά και ότι δεν καταλαβαίνω πώς υποθέτει κάποιος ότι συμβαίνει το χ ή το ψ που δεν συνέβαινε ποτέ. Γιατί όπως λες ότι  ό,τι ίσχυε παλιά δεν σημαίνει ότι ισχύει και τώρα, έτσι αντίστοιχα και ό,τι ίσχυε παλιά δεν σημαίνει ότι έχει πάψει να ισχύει. Πιο λογικό είναι να υποθέσει κάποιος κάτι που ίσχυε πάντα, παρά να υποθέσει ότι άλλαξε, αυτό εννοώ. (Χωρίς να υποστηρίζω ότι καλώς δεν άλλαξε -το τονίζω γιατί πρέπει όλα να τα λέμε 50 φορές εδώ μέσα)

 

Να προσθέσω βέβαια ότι τότε δεν ασχολούνταν και τόσο οι γονείς. π.χ. θυμήθηκα τώρα ότι οι περίπατοι στο γυμνάσιο γίνονταν στην πλατεία της γειτονιάς μας τη μέρα που είχε λαΪκή!! Το τι ψώνια είχαμε κάνει από κοκκαλάκια και κοσμήματα δεν λέγεται. Έχω μεγάλη απορία τι θα γινόταν αν συνέβαινε σήμερα αυτό. Γιατί με τέτοιο στριμωξίδι θα ήταν όντως επικίνδυνο για κλοπές. Και δεν μιλάω για πολύύύ παλιές και αθώες εποχές, μιλάω για το 2001-2004!!

 

Υπό αυτήν την έννοια εκπλήσσομαι κι εγώ. Προσωπικά λίγα χρόνια αφού τελείωσα το σχολείο μπήκα στην εκπαίδευση οπότε όλα αυτά μου φαίνονται φυσιολογικά. Ήταν μια συνέχεια στα κακώς κείμενα με αρκετά πράγματα λίγο βελτιωμένα. Δηλαδή νομίζω ότι εμείς ήμασταν πολύ πιο χύμα σε πολλές περιπτώσεις. Κι εγώ θα προτιμούσα να υπάρχει προσωπικό και αίθουσες κατάλληλα διαμορφωμένες ώστε να απασχολούνται δημιουργικά οι μαθητές που εχουν κενό. Από την άλλη, αφού αυτό δεν είναι εφικτό, προσωπικά δεν θα με πείραζε μετα απο συνεννόηση με τον διευθυντή να με ενημερώσει το ίδιο το παιδί ότι σχολασε νωρίτερα και να πάει στο σπίτι από το να περιφέρεται άσκοπα στο προαύλιο του σχολείου. Δε λέω ότι είναι η ιδανικότερη λύση, λέω απλώς ότι στο σχολείο που ήμουν δούλεψε χωρίς παράπονα. Δεν ξέρω τι κάνουν τώρα και αν ακολουθούν την ίδια τακτική. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 33 λεπτά , MagdaP είπε:

Αυτά τα θέματα τα κανονιζει ο διευθυντής. Δεν θυμάμαι πάντως σε κανένα σχολείο να ζητούσαν το γνήσιο της υπογραφής. Φαντάζομαι για να μην τρέχουν τους γονείς. Προσπαθώντας δηλαδή να εξυπηρετήσουν γιατι έτσι κι αλλιώς δεν τους επιβαρύνει σε καρι. Αλλά από όσα διαβάζω μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτούν...

 

Το θεμα ειναι οτι θελει κοπο και χρονο καποιος να διαβασει, και να γνωριζει τι πτροβλεπει ο νομος και πως να καλυπτεται νομικα το σχολειο...Αλλα η Διευθυνση ενος σχολειου ουτε τα "προσοντα" εχει καποιες φορες αλλα ουτε και την ορεξη να αφιερωθει ωστε οντως να γνωριζει...Ποσο μαλλον να πραττει. Γιατι θελει κοτσια να εφαρμοζεις τον νομο. Ασε που δεν "αρεσεις" και σε πολλους. Καθηγητες και γονεις. Τα υπολοιπα περι ταλαιπωριες και κανουμε χαρη στους γονεις ετσι... για μενα ειναι απλα δικαιολογιες για την ανεπαρκεια και "τεμπελια" της διευθυνσης ενος σχολειου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Το θεμα ειναι οτι θελει κοπο και χρονο καποιος να διαβασει, και να γνωριζει τι πτροβλεπει ο νομος και πως να καλυπτεται νομικα το σχολειο...Αλλα η Διευθυνση ενος σχολειου ουτε τα "προσοντα" εχει καποιες φορες αλλα ουτε και την ορεξη να αφιερωθει ωστε οντως να γνωριζει...Ποσο μαλλον να πραττει. Γιατι θελει κοτσια να εφαρμοζεις τον νομο. Ασε που δεν "αρεσεις" και σε πολλους. Καθηγητες και γονεις. Τα υπολοιπα περι ταλαιπωριες και κανουμε χαρη στους γονεις ετσι... για μενα ειναι απλα δικαιολογιες για την ανεπαρκεια και "τεμπελια" της διευθυνσης ενος σχολειου.

Για το συγκεκριμένο σίγουρα δεν είναι θέμα τεμπελιάς γιατί δεν τίθεται θέμα να κάνει κάτι επιπλέον ο διευθυντής. Από εκεί και πέρα θα συμφωνήσω ότι κάποιες φορές τόσο οι διευθυντές όσο και οι εκπαιδευτικοί είναι ανεπαρκείς. Όπως παντού άλλωστε. Δηλαδή παντού υπάρχουν καλοί και κακοι. Στο νησί τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά από τις μεγάλες πόλεις. Δηλαδή υπάρχουν και οι διαπροσωπικές σχέσεις. Όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους και καμιά φορά τα πολύ τυπικά τα παραβλέπουν. Πέρυσι που ο γιος μου ήταν στο προνηπιο άργησα στο νοσοκομείο που πήγα για κάτι σοβαρό και δεν προλάβαινα να πάρω τον γιο μου. Τηλεφώνησα στη νηπιαγωγό και της είπα θα έρθει μια φίλη να τον πάρει. Αν κόλλαγε στο τυπικό δεν θα τον έδινε και θα την πλήρωνε το παιδί. Ή στην τράπεζα ποτε δε μου ζητανε ταυτότητα... αφου με ξέρουν!!! Για το γνήσιο της υπογραφής για παράδειγμα εμένα δεν θα με πείραζε (σαν μαμά μιλάω τώρα) να το παρακάμψουν ούτε για το πρόγραμμα το αναλυτικό θα με πείραζε αν δεν το είχα εγγράφως. Θέλω να πω που θα με ωφελούσε; δεν λέω ότι δεν πρέπει να το κανουν ουτε και ξέρω αν το κάνουν γιατι είμαι σε αλλο σχολείο, απλώς λέω ότι για εμένα άλλα πράγματα έχουν ουσία. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Unpluged είπε:

To ότι αναθέτω το παιδί μου κάπου και θέλω να ξέρω ότι δεν το εποπτεύει, δεν σημαίνει ότι το 'υποβιβάζω' σε φύλαξη. 

Σκεφτείτε ότι έρχονται δύο 13 χρονα σπίτι μου να παίξουν με τον γιο μου και τυχαίνει κάτι και πρέπει να φύγουν από το σπίτι κι εγώ ανοίγω την πόρτα και τα στέλνω σπίτι τους, χωρίς να έχω ενημερώσει τους γονείς τους.

Ή σκεφτείτε να τα στέλνετε τα παιδιά σας φροντιστήριο και να αρρωστήσει η δασκάλα και να τα στείλουν σπίτι χωρίς να ενημερώσουν. 

Και στα δύο παραπάνω παραδείγματα ΔΕΝ είναι φύλαξη, απλά είναι ένας σοβαρός ενήλικας που αναλαμβάνει ένα ανήλικο υπό την εποπτεία του και είναι υπεύθυνος γι αυτό για συγκεκριμένο χρόνο. 

Τέλος πάντων, βλέπω το έχετε συζητήσει εκτενώς, οπότε δεν επιμένω.  

 

Στα ελληνικά γυμνάσια έχει χαθεί εντελώς το νόημα της ευθύνης τους εκπαιδευτικού. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ο τρόπος που αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί τον ρόλο τους στις σχολικές ημερήσιες εκδρομές.  Ήρθε σχολείο - γυμνάσιο- από επαρχία και οι εκπαιδευτικοί τα άφησαν στο ......Θησείο και τους έδωσαν ραντεβού σε δύο ώρες (αυτό είναι πραγματικό παράδειγμα). 

Από την άλλη, ό,τι δεν σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό.....:)

 

 

Δε θα διαφωνήσω μεν καθόλοθ ότι δεν υπάρχει υπευθυνότητα από τους εκπαιδευτικούς σε πολλά σχολεία. Αλλά από την άλλη, ναι δεν είναι παράλογο ένα παιδί γυμνασίου να πηγαινοέρχεται μόνο στο φροντιστήριο και στα σπίτια φίλων. Το να το πηγαινοφέρνει ο γονιός είναι το ασυνήθιστο, εκτός αν μιλάμε για περιοχές με μεγάλες αποστάσεις και άθλια συγκοινωνία. Συνήθως ξέρουμε ότι τα παιδιά μας 13,14 και πάνω ετών είναι κάπου στην ευρύτερη περιοχή με φίλους για να σου πω την αλήθεια. Αν τώρα είναι στο σπίτι του Γιάννη ή του Γιώργου ή στο γήπεδο του μπάσκετ ή το σουβλατζίδικο, συνήθως δεν το ξέρουμε οι περισσότεροι γονείς, απλά περιμένουμε τηλέφωνο αν αργήσουν ή αν θέλουν να πάνε κάπου με λεωφορείο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, erin0000 είπε:

 

 

Μα θα ρωτήσω. Περιμένω λίγο να δω αν υπάρξει ενημέρωση για να μην μου πουν ότι βιάζομαι και μετά θα στείλω ένα αναλυτικότατο email με όλα τα θέματα... Αν θέλουν ας μου απαντήσουν γραπτώς ή ας κανονίσουν συνάντηση για πάρτη μου... τι να πω...

 

 

 

Να είσαι καλά, γελάσαμε. Γενικά τα σχολεία δε δουλεύουν έτσι, κακώς μεν, κάκιστα, αλλά εσύ σκας και χωρίς λόγο. Σήκωσε το τηλέφωνο και ρώτησε όσα θες. Ουτε σε mail θα σου απαντήσουν, ούτε θα συγχιστεί κανείς παρά μόνο εσύ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, MagdaP είπε:

Αυτά τα θέματα τα κανονιζει ο διευθυντής. Δεν θυμάμαι πάντως σε κανένα σχολείο να ζητούσαν το γνήσιο της υπογραφής. Φαντάζομαι για να μην τρέχουν τους γονείς. Προσπαθώντας δηλαδή να εξυπηρετήσουν γιατι έτσι κι αλλιώς δεν τους επιβαρύνει σε καρι. Αλλά από όσα διαβάζω μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτούν...

Αν αρχίσουν να ζητάνε γνήσιο υπογραφής, είναι σαν να λένε ΟΧΙ. Πόσοι τόσο αργόσχολοι γονείς υπάρχουν πια να τρέχουν για γνήσιο υπογραφής; 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Δεν είμαι ούτε εκπαιδευτικός ούτε έχω έφηβο παιδί, αλλά ήθελα να σχολιάσω απλά κάτι που μου κάνει εντύπωση σε πολλά θέματα και στο φόρουμ και στις ομάδες του fb: το ότι πολλοί γονείς δεν θυμούνται τίποτα από όταν ήταν παιδιά. π.χ. αυτές οι εκδρομές που διοργάνωνε ο σύλλογος γονέων στα δημοτικά υπήρχαν και παλιά (τουλάχιστον στα χρόνια μου) και δεν ήταν ακριβώς εκδρομές του σχολείου. Κατ'αρχάς δεν γίνονταν σε μέρα μαθημάτων. Και όντως είχαν κανονισμένο φαγητό κλπ και θύμιζαν κάπως εκδρομή με πρακτορείο. Επίσης μπορούσε να κανονιστεί να συνοδεύουν και γονείς και να είναι παιδιά από όλες τις τάξεις (αν κανονιζόταν έτσι, όχι πάντα, πχ η συγκεκριμένη εκδρομή που λέτε εδώ ήταν μόνο για την έκτη και χωρίς γονείς).

Στις ολοήμερες εκδρομές του σχολείου ουδέποτε υπήρχε φαγητό και μου κάνει εντύπωση να υποθέσει ο γονιός ότι υπάρχει χωρίς ούτε να έχει ειπωθεί ούτε και να υπήρχε ποτέ (αν και συμφωνώ ότι θα ήταν ωραία ιδέα. Βέβαια σίγουρα θα έλεγαν κάποιοι γονείς ότι δεν θέλουν να πάνε εκεί που έχει κανονιστεί γιατί το έχουν χρεώσει ακριβά κλπ κλπ κ ότι δεν έπρεπε να κανονιστεί κ να είναι ο καθένας ελεύθερος να επιλέξει αν θα φάει ή όχι κλπ)

Άλλο: θυμάμαι στη Γ' γυμνασίου μας πήγαν Αίγινα και εκτός από μια επίσκεψη στον Άγιο Νεκτάριο και στην Αφαία όλη την υπόλοιπη μέρα ήμασταν ελεύθεροι σε όλη την πόλη, μαγαζιά κλπ. Επίσης ελεύθεροι ήμασταν και σε εκδρομές μικρές εντός του ωραρίου του σχολείου (π.χ. θυμάμαι τότε ένα Προολυμπιακό Κέντρο Πάρνηθας, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα, ήταν αρκετά μεγάλο. Ή στο Αττικό Άλσος και στο Άλσος Βεΐκου, όποιος έχει πάει ξέρει ότι είναι μεγάλα κ δεν γίνεται να βλέπουν όλα τα παιδιά οι καθηγητές) Δεν λέω αν ήταν καλό ή κακό, λέω απλά ότι συνέβαινε και μου κάνει εντύπωση που τώρα οι γονείς δεν το περιμένουν. Δεν λέω ότι δεν θα έπρεπε να ανησυχούν, κι εγώ ίσως ανησυχούσα, λέω απλά ότι μου κάνει εντύπωση που  πέφτουν από τα σύννεφα.

Και βέβαια πάντα η αναλυτική ενημέρωση προγράμματος εκδρομών γινόταν προφορικά από εμάς στους γονείς μας, όπως και τα κενά και το σχόλασμα νωρίτερα. Ξαναλέω ότι δεν λέω ότι ήταν καλό, προφανώς είναι καλύτερη η ενημέρωση από το σχολείο. Απλά μου κάνει εντύπωση που οι γονείς πέφτουν από τα σύννεφα υποθέτοντας ότι θα γίνονται πράγματα που σίγουρα μεν θα ήταν καλό να γίνονται (π.χ. ενημέρωση), αλλά δεν γίνονταν και ποτέ, οπότε δεν καταλαβαίνω πού βασίζεται κανεις για να υποθέσει ότι γίνονται.

 

Και γενικά αυτό το να μη θυμούνται οι γονείς τα παιδικά κ εφηβικά τους χρόνια το βλέπω παντού. Αναρωτιούνται αν το παιδί αγχώθηκε με κάτι, αν πληγώθηκε με κάτι, αν ντροπιάστηκε με κάτι, αν πρέπει π.χ. να του κρύψουν τα παιχνίδια μικρότερης ηλικίας κ διάφορα άλλα ερωτήματα που δεν μου έρχονται τώρα, σαν να μην τα έχουν ζήσει ποτέ οι ίδιοι και σαν να μη θυμούνται πώς ένιωθαν, ενώ αν απλά θυμηθεί κανείς τον εαυτό του και πώς ένιωθε δεν θα είχε καν απορίες τέτοιες! (Λίγο άσχετο και γενικό το τελευταίο σχόλιο αλλά βρήκα αφορμή)

 

 

@little lamb, τα δικά σου βιώματα δεν σημαίνει ότι ίσχυαν παντού. Ούτε το τι ίσχυε πριν 20 χρόνια θα ισχύει και σήμερα... Ακόμη χειρότερα, το τι γινόταν κάποτε δεν σημαίνει απαραίτητα ότι προβλεπόταν σε κάποια νομοθεσία. 

 

Για παράδειγμα, εμείς σε εκδρομή του Δημοτικού θυμάμαι να κάνουμε πικ νικ με κεφτεδάκια. Σε εκδρομή όμως του Γυμνασίου να τρώμε σε ταβέρνα... 

 

Αλλά όλα αυτά δεν έχουν σημασία. Αν πάω δηλαδή και ζητήσω ενημέρωση στο σχολείο τι πρέπει να μου απαντήσουν "μα τι ρωτάτε κυρία μου; εσείς τι κάνατε όταν πηγαίνατε Γυμνάσιο;;"

 

Δηλαδή πάλι την όποια ευθύνη του σχολείου για ενημέρωση της λειτουργίας του, τη μεταθέτουμε αλλού... Στους ξεχασιάρηδες γονείς... 

 

 

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Να είσαι καλά, γελάσαμε. Γενικά τα σχολεία δε δουλεύουν έτσι, κακώς μεν, κάκιστα, αλλά εσύ σκας και χωρίς λόγο. Σήκωσε το τηλέφωνο και ρώτησε όσα θες. Ουτε σε mail θα σου απαντήσουν, ούτε θα συγχιστεί κανείς παρά μόνο εσύ. 

 

Μπα στο Δημοτικό που έστελνα email μια χαρά σκοτώνονταν να μου απαντήσουν και μάλιστα πολύ προσεκτικά. Γιατί μόνο αν δουν κάτι γραπτώς κινητοποιούνται... Στο τηλέφωνο θα σου πούνε "τι μας απασχολείς και έχουμε δουλειά" και δεν θα μπορείς να το αποδείξεις κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Δε θα διαφωνήσω μεν καθόλοθ ότι δεν υπάρχει υπευθυνότητα από τους εκπαιδευτικούς σε πολλά σχολεία. Αλλά από την άλλη, ναι δεν είναι παράλογο ένα παιδί γυμνασίου να πηγαινοέρχεται μόνο στο φροντιστήριο και στα σπίτια φίλων. Το να το πηγαινοφέρνει ο γονιός είναι το ασυνήθιστο, εκτός αν μιλάμε για περιοχές με μεγάλες αποστάσεις και άθλια συγκοινωνία. Συνήθως ξέρουμε ότι τα παιδιά μας 13,14 και πάνω ετών είναι κάπου στην ευρύτερη περιοχή με φίλους για να σου πω την αλήθεια. Αν τώρα είναι στο σπίτι του Γιάννη ή του Γιώργου ή στο γήπεδο του μπάσκετ ή το σουβλατζίδικο, συνήθως δεν το ξέρουμε οι περισσότεροι γονείς, απλά περιμένουμε τηλέφωνο αν αργήσουν ή αν θέλουν να πάνε κάπου με λεωφορείο κλπ.

 

Η μπορείς να περιμένεις και ένα τηλέφωνο από αγνωστον!! και εξηγούμαι: στην παιδική χαρά παιδί Λυκείου πέφτει πάνω του ένα άλλο παιδί με ποδήλατο και πέφτει και χτυπάει άσχημα στο κεφάλι του, ήρθε ασθενοφόρο και τον πήρε, ένα κάρο γονείς έπαιρναν από το κινητό τους στα κινητά των γονιών του παιδιού, οι οποίοι ούτε καν απαντούσαν. Ούτε ξέρω τι έγινε τελικά! Εγώ προσωπικά θέλω να ξέρω που γυρνοβολάει το παιδί μου, και οι περισσότεροι γονείς που ξέρω. Δεν λέω ότι θα χτυπάνε κάρτα αλλά θέλω να έχω εικόνα που βρίσκεται, όλα τα άλλα εγώ προσωπικά τα εισπράττω ως αδιαφορία και όχι ως δείγμα ανεξαρτητοποίησης ενός παιδιού! Γνώμη μου!

12 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Να είσαι καλά, γελάσαμε. Γενικά τα σχολεία δε δουλεύουν έτσι, κακώς μεν, κάκιστα, αλλά εσύ σκας και χωρίς λόγο. Σήκωσε το τηλέφωνο και ρώτησε όσα θες. Ουτε σε mail θα σου απαντήσουν, ούτε θα συγχιστεί κανείς παρά μόνο εσύ. 

 

Για το γραπτό θα συμφωνήσω, τα γραπτά μένουν ενώ στο προφορικό τι είπαμε τι δεν είπαμε. Ενώ το γραπτό δεν μπορεί να το αγνοήσει!

Ακόμη δεν έχουν βάλει την ενημέρωσή σας???

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μας σχολείο κάτι πρέπει να έγινε... Γιατί ενώ μέχρι τώρα όπως σας είπα τα άφηναν να φύγουν νωρίτερα, τους είπαν χτες πως όποιος φύγει από το σχολείο χωρίς να ειδοποιήσει τους γονείς του θα πάρει αποβολή.

Ξέρετε τι αίσθηση είχαν μέχρι τώρα τα πρωτάκια;; ότι αν έχουν κενό μπορούν να φύγουν και να ξαναγυρίσουν για την επόμενη ώρα!!! :shock::shock: 

Για να τους μιλούν για αποβολή τώρα, ένα μήνα μετά προφανώς κάτι έγινε (εγώ δεν έστειλα ακόμα το email).

 

Οπότε μην μου μιλάτε για ανεξαρτησίες και δεν ξέρω τι. Αν θέλεις εσύ Αργκ το παιδί σου στα 13 να είναι στην ευρύτερη περιοχή και  να περιμένεις τηλεφώνημα αν θα αργήσει, δικαίωμά σου. Το σχολείο οφείλει να προσέχει τα παιδιά και να κρατάει ενήμερους τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

Στο δικό μας σχολείο κάτι πρέπει να έγινε... Γιατί ενώ μέχρι τώρα όπως σας είπα τα άφηναν να φύγουν νωρίτερα, τους είπαν χτες πως όποιος φύγει από το σχολείο χωρίς να ειδοποιήσει τους γονείς του θα πάρει αποβολή.

Ξέρετε τι αίσθηση είχαν μέχρι τώρα τα πρωτάκια;; ότι αν έχουν κενό μπορούν να φύγουν και να ξαναγυρίσουν για την επόμενη ώρα!!! :shock::shock: 

Για να τους μιλούν για αποβολή τώρα, ένα μήνα μετά προφανώς κάτι έγινε (εγώ δεν έστειλα ακόμα το email).

 

Οπότε μην μου μιλάτε για ανεξαρτησίες και δεν ξέρω τι. Αν θέλεις εσύ Αργκ το παιδί σου στα 13 να είναι στην ευρύτερη περιοχή και  να περιμένεις τηλεφώνημα αν θα αργήσει, δικαίωμά σου. Το σχολείο οφείλει να προσέχει τα παιδιά και να κρατάει ενήμερους τους γονείς.

Ακριβώς αυτό. Εννοείται ότι δεν φεύγει το παιδί στο κενό. Το σχολείο δεν είναι όποτε θέλω μπαίνω όποτε θέλω φεύγω. Προφανώς έπρεπε να το έχουν ήδη εξηγήσει στα πρωτάκια αλλα πολλές φορές κάποια πράγματα θεωρούνται αυτονόητα, κακώς δε λέω, αλλά συμβαίνει. Από την άλλη αν σχολασουν νωρίτερα μπορούν να φύγουν εφόσον τα παιδιά ειδοποιήσουν τους γονείς τους, αν κατάλαβα καλά και όχι το σχολείο. Στα λόγια μου έρχεσαι...

 

Η αλήθεια είναι πως στην περίπτωση του σχολείου σας θα έπρεπε να έχει γίνει μια ενημέρωση. Πολλές φορές κάποια πράγματα θεωρούνται αυτονόητα άλλα δεν είναι από όλους και καλό θα είναι να υπάρχει ενημέρωση. Πάντως εμείς πάντα ενημερωναμε τα πρωτάκια για τους κανονισμούς του σχολείου από την πρώτη κιόλας μέρα. Στους γονείς γινόταν πάντα μια ενημέρωση το αργότερο μέχρι αρχές Οκτωβρίου. Στην ενημέρωση μπορούσαν να εκφράσουν και οι ίδιοι κάποιες απορίες ή κάποιες ανησυχίες. Με καλή διάθεση και από τις δύο πλευρές όλα γίνονται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MagdaP είπε:

Ακριβώς αυτό. Εννοείται ότι δεν φεύγει το παιδί στο κενό. Το σχολείο δεν είναι όποτε θέλω μπαίνω όποτε θέλω φεύγω. Προφανώς έπρεπε να το έχουν ήδη εξηγήσει στα πρωτάκια αλλα πολλές φορές κάποια πράγματα θεωρούνται αυτονόητα, κακώς δε λέω, αλλά συμβαίνει. Από την άλλη αν σχολασουν νωρίτερα μπορούν να φύγουν εφόσον τα παιδιά ειδοποιήσουν τους γονείς τους, αν κατάλαβα καλά και όχι το σχολείο. Στα λόγια μου έρχεσαι...

 

Η αλήθεια είναι πως στην περίπτωση του σχολείου σας θα έπρεπε να έχει γίνει μια ενημέρωση. Πολλές φορές κάποια πράγματα θεωρούνται αυτονόητα άλλα δεν είναι από όλους και καλό θα είναι να υπάρχει ενημέρωση. Πάντως εμείς πάντα ενημερωναμε τα πρωτάκια για τους κανονισμούς του σχολείου από την πρώτη κιόλας μέρα. Στους γονείς γινόταν πάντα μια ενημέρωση το αργότερο μέχρι αρχές Οκτωβρίου. Στην ενημέρωση μπορούσαν να εκφράσουν και οι ίδιοι κάποιες απορίες ή κάποιες ανησυχίες. Με καλή διάθεση και από τις δύο πλευρές όλα γίνονται. 

 

Περιμένω και εγώ αυτή την ενημέρωση των γονέων... Για να δούμε, ήδη φθάσαμε 8 Οκτωβρίου.

 

Και στα παιδιά για αυτό το θέμα τους μίλησαν χτες (έναν μήνα μετά) που υποψιάζομαι ότι κάτι συνέβη. 

 

Εντάξει δεν είναι δύσκολο, έστω ένα χαρτί να μοιράσουν στον αγιασμό με κανονισμούς μέχρι να γίνουν οι επίσημες ενημερώσεις. Ακόμη και τα αυτονόητα. Μια φορά θα τα γράψουν και θα είναι και οι ίδιοι καλυμμένοι ότι έχουν ενημερώσει γραπτώς.

 

Εφόσον τα παιδιά δεν επιτρέπεται να έχουν κινητά στο σχολείο (υποτίθεται) η ενημέρωση που λες για πρόωρη αποχώρηση, πρέπει να γίνει μέσω του τηλεφώνου του σχολείου. (ας μην βγει ο δ/ντης στο τηλέφωνο, ας είναι το ίδιο το παιδί που κάνει το τηλεφώνημα). Ούτε αυτό έγινε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Περιμένω και εγώ αυτή την ενημέρωση των γονέων... Για να δούμε, ήδη φθάσαμε 8 Οκτωβρίου.

 

Και στα παιδιά για αυτό το θέμα τους μίλησαν χτες (έναν μήνα μετά) που υποψιάζομαι ότι κάτι συνέβη. 

 

Εντάξει δεν είναι δύσκολο, έστω ένα χαρτί να μοιράσουν στον αγιασμό με κανονισμούς μέχρι να γίνουν οι επίσημες ενημερώσεις. Ακόμη και τα αυτονόητα. Μια φορά θα τα γράψουν και θα είναι και οι ίδιοι καλυμμένοι ότι έχουν ενημερώσει γραπτώς.

 

Εφόσον τα παιδιά δεν επιτρέπεται να έχουν κινητά στο σχολείο (υποτίθεται) η ενημέρωση που λες για πρόωρη αποχώρηση, πρέπει να γίνει μέσω του τηλεφώνου του σχολείου. (ας μην βγει ο δ/ντης στο τηλέφωνο, ας είναι το ίδιο το παιδί που κάνει το τηλεφώνημα). Ούτε αυτό έγινε.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα. Έπρεπε να έχει γίνει ενημέρωση πρώτα στα ίδια τα παιδιά και σε δεύτερο χρόνο στους γονείς. Εννοείται ότι το γραφείο του διευθυντή πρέπει να είναι ανοιχτό στο να τηλεφωνήσουν τα παιδιά. Αν και ξέρουμε όλοι ότι η πλειοψηφία έχουν μαζί τους κινητό. Κι εγώ υποψιάζομαι ότι κάτι έγινε για να το πουν τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Αλλά όλα αυτά δεν έχουν σημασία. Αν πάω δηλαδή και ζητήσω ενημέρωση στο σχολείο τι πρέπει να μου απαντήσουν "μα τι ρωτάτε κυρία μου; εσείς τι κάνατε όταν πηγαίνατε Γυμνάσιο;;"

 

Δηλαδή πάλι την όποια ευθύνη του σχολείου για ενημέρωση της λειτουργίας του, τη μεταθέτουμε αλλού... Στους ξεχασιάρηδες γονείς... 

 

Δεν είπα τίποτα από όλα αυτά αλλά τέλος πάντων...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, erin0000 είπε:

 

Περιμένω και εγώ αυτή την ενημέρωση των γονέων... Για να δούμε, ήδη φθάσαμε 8 Οκτωβρίου.

 

Και στα παιδιά για αυτό το θέμα τους μίλησαν χτες (έναν μήνα μετά) που υποψιάζομαι ότι κάτι συνέβη. 

 

Εντάξει δεν είναι δύσκολο, έστω ένα χαρτί να μοιράσουν στον αγιασμό με κανονισμούς μέχρι να γίνουν οι επίσημες ενημερώσεις. Ακόμη και τα αυτονόητα. Μια φορά θα τα γράψουν και θα είναι και οι ίδιοι καλυμμένοι ότι έχουν ενημερώσει γραπτώς.

 

Εφόσον τα παιδιά δεν επιτρέπεται να έχουν κινητά στο σχολείο (υποτίθεται) η ενημέρωση που λες για πρόωρη αποχώρηση, πρέπει να γίνει μέσω του τηλεφώνου του σχολείου. (ας μην βγει ο δ/ντης στο τηλέφωνο, ας είναι το ίδιο το παιδί που κάνει το τηλεφώνημα). Ούτε αυτό έγινε.

 

 

 

Εκ πείρας, πολλά πρωτάκια δυσκολεύονται, ή δεν έχουν προετοιμαστεί από το σπίτι κιόλας, να καταλάβουν ότι στο Γυμνάσιο δεν ενημερώνεται η μαμά και ο μπαμπάς αλλά τα ίδια. Με αποτέλεσμα να μιλά ο διευθυντής μετά την προσευχή, ή και ο καθηγητής στην τάξη, και αυτά να μην ακούν ή να μη σημειώνουν, με τη λογική ότι θα το μάθει με μαγικό τρόπο η μαμά, γιατί έχουν μάθει να στέλνει το σχολείο χαρτάκια για τα πάντα. Δεν αποκλείεται μία χαρά να είπαν στο σχολείο από τις πρώτες μέρες για κινητά, για κενά, για νωρίς αποχώρηση, και αρκετά πρωτάκια να ήταν στον κόσμο τους. Φαινεται και σε εργασίες ακόμη αυτό, που πολλά έχουν σημειώσει ό,τι να ειναι από λίστες με τετράδια, γιατί δεν έχουν μάθει να είναι δική τους ευθύνη, ή περιμένουν η μαμά να τους πει αν με την κα Παπαδοπούλου αύριο θα κάνουν αρχαία ή γλώσσα, αφού δεν τους πέρασε απότο μυαλό να σημειώσουν όταν τους έλεγε.

Μετά τις πρώτες απογοητεύσεις πάντως, γενικά προσγειώνονται στην πραγματικότητα συνήθως

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ερώτηση προς κυρίες εκπαιδευτικούς, κάπως σχετική με το θέμα: μας προέκυψε φέτος φιλόλογος στο Λύκειο (αναπληρώτρια) που συμπεριφέρεται, για να το πω όσο πιο κόσμια μπορώ, σαν χαζή. Δεν διδάσκει , δεν προσπαθεί καν, και στις ώρες της τα μισά παιδιά είναι όρθια, φωνάζουν, τραγουδάνε, βρίζουν ως και παίζουν ξύλο. Κάποια καλά παιδιά τραβάνε και βόντεο και ανεβάζουν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Το βλέπεις 2 λεπτά και σε πιάνει ημικρανία από το θόρυβο, δεν μπορείς να πιστέψεις ότι είναι σχολείο αυτό που βλέπεις. Έχει ήδη υπάρξει και δημόσια επίπληξη από τη διευθύντρια σε τόνο "αν δεν μπορείτε να διδάδεξετε, παραιτηθείτε". Πρακτικά, μπορεί να γίνει κάτι; Καταγγελία κάπου; Υπόψην το σχολείο είναι μικρο και δεν έχει σύλλογο γονέων.

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2019 at 10:37 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Ερώτηση προς κυρίες εκπαιδευτικούς, κάπως σχετική με το θέμα: μας προέκυψε φέτος φιλόλογος στο Λύκειο (αναπληρώτρια) που συμπεριφέρεται, για να το πω όσο πιο κόσμια μπορώ, σαν χαζή. Δεν διδάσκει , δεν προσπαθεί καν, και στις ώρες της τα μισά παιδιά είναι όρθια, φωνάζουν, τραγουδάνε, βρίζουν ως και παίζουν ξύλο. Κάποια καλά παιδιά τραβάνε και βόντεο και ανεβάζουν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Το βλέπεις 2 λεπτά και σε πιάνει ημικρανία από το θόρυβο, δεν μπορείς να πιστέψεις ότι είναι σχολείο αυτό που βλέπεις. Έχει ήδη υπάρξει και δημόσια επίπληξη από τη διευθύντρια σε τόνο "αν δεν μπορείτε να διδάδεξετε, παραιτηθείτε". Πρακτικά, μπορεί να γίνει κάτι; Καταγγελία κάπου; Υπόψην το σχολείο είναι μικρο και δεν έχει σύλλογο γονέων.

Έχουν συμβεί αυτά πολλές φορές δυστυχώς. Είναι γνωστά. Η διευθύντρια θα μπορούσε να κάνει πολλά, προς το παρόν λέει μόνο αυτό. 

Επίσης, η πίεση εκ μέρους των γονέων πρώτα προς την διεύθυνση του σχολείου. Ζητήστε να λυθεί το θέμα. Αν δεν λάβετε απάντηση, πάτε στην Δευτεροβάθμια της περιοχής σας. Αν κάνετε απλώς μια αίτηση, το θέμα θα καθυστερήσει. Ζητήστε συνάντηση με τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας. Πηγαίνετε μερικοί γονείς, όμως, για να τονιστεί το θέμα. Αν ως γονείς θεωρείτε το θέμα σημαντικό, αναδείξτε το. Και μην ξεχνάτε ότι φέτος θα γίνουν νέες τοποθετήσεις διευθυντών, οπότε οι διευθυντές δεν θέλουν να έχουν τέτοια θέματα. 

Κατά την γνώμη μου, πρέπει να υπάρξει πίεση. Ενδεχομένως η κοπέλα να είναι άπειρη ή απλώς να μην μπορεί να διαχειριστεί παιδιά Λυκείου. Ας μην ξεχνάμε ότι τα παιδιά Λυκείου είναι πιο "δύσκολα", βρίσκουν κάποιον που θεωρούν αδύναμο και το εκμεταλλεύονται, δυστυχώς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, popi76 είπε:

Κατά την γνώμη μου, πρέπει να υπάρξει πίεση. Ενδεχομένως η κοπέλα να είναι άπειρη ή απλώς να μην μπορεί να διαχειριστεί παιδιά Λυκείου. Ας μην ξεχνάμε ότι τα παιδιά Λυκείου είναι πιο "δύσκολα", βρίσκουν κάποιον που θεωρούν αδύναμο και το εκμεταλλεύονται, δυστυχώς. 

Γενικά τα παιδιά λυκείου ειναι ευκολότερα γιατι ειναι σε πιο συνεννοηςιμη ηλικια. αν δλδ σε μια καθηγητρια κανουν τετοια μαθητες λυκειου, δεν μπορω να φανταστω τι θα εκαναν στο γυμνάσιο. άπειρη αναπληρωτρια κ μαλθςτα στην αρχη της χρονιας κ σε σχολείο της αθηνας μου φαινετσι απιθανο γιατι υοαρχει πολυ κοσμος με προϋπηρεσια. 

 

παντως η διευθύντρια οφείλει πρωτιστως να αντιμετωπίσει το θεμα. αναρτηση βιντεο απο μαθημα ειναι μια χαρα αιτια για μεγαλη αποβολή κ μπορει βα μπλεξει κ τθς οικογενειες γιατι ειναι παράνομη βιντεοσκόπηση. Κατα τ αλκα οφείλει να διευκρινίσει αν το τμημα κανει ετσι σε ολους ή εστω σε αρκετους ή αν στην καθηγητρια συμπεριφέρονται ετσι κ αλλα τμηματα κ φυσικα να καταστήσει σαφες οτι τετοιες συμπεριφορες δεν μπορουν να γινουν ανεκτές απο το σχολείο. το τι θα πει ιδιαιτερως στην καθηγητρια ειναι αλλο θεμα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι οι μαθητες απαλλάσσονται. 

 

Αν γινουν πολλα παραπονα στα διευθυνση εκπαιδευσης ισως γονει κατι. μας εχουν τυχει ακραίες περιπτωσεις που για να τα κουκουλωσουν μειώνουν τις ωρες τους κ στελνουν αλλους για συμπλήρωση ή τους βγαζουν απο τα μαθηματα κατεύθυνσης. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2019 at 10:37 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Ερώτηση προς κυρίες εκπαιδευτικούς, κάπως σχετική με το θέμα: μας προέκυψε φέτος φιλόλογος στο Λύκειο (αναπληρώτρια) που συμπεριφέρεται, για να το πω όσο πιο κόσμια μπορώ, σαν χαζή. Δεν διδάσκει , δεν προσπαθεί καν, και στις ώρες της τα μισά παιδιά είναι όρθια, φωνάζουν, τραγουδάνε, βρίζουν ως και παίζουν ξύλο. Κάποια καλά παιδιά τραβάνε και βόντεο και ανεβάζουν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Το βλέπεις 2 λεπτά και σε πιάνει ημικρανία από το θόρυβο, δεν μπορείς να πιστέψεις ότι είναι σχολείο αυτό που βλέπεις. Έχει ήδη υπάρξει και δημόσια επίπληξη από τη διευθύντρια σε τόνο "αν δεν μπορείτε να διδάδεξετε, παραιτηθείτε". Πρακτικά, μπορεί να γίνει κάτι; Καταγγελία κάπου; Υπόψην το σχολείο είναι μικρο και δεν έχει σύλλογο γονέων.

Δυστυχώς τέτοιες καταστάσεις είναι δύσκολες και συνήθως ό,τι και να κάνουν οι γονείς δεν γίνεται τίποτα ουσιαστικό. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν κάνουν για αυτή τη δουλειά και ειδικά αν πέσουν και σε "ζόρικα" παιδια η κατάσταση μπορεί να ξεφύγει. Αρχικά πρέπει να συζητήσετε με τη διευθύντρια και αν δεν βρεθεί άκρη (που μάλλον δεν θα βρεθεί) να απευθυνθείτε στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Αλλά μην περιμένετε και πολλά. Συνήθως δεν γίνεται κάτι ουσιαστικό. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Δυστυχώς τέτοιες καταστάσεις είναι δύσκολες και συνήθως ό,τι και να κάνουν οι γονείς δεν γίνεται τίποτα ουσιαστικό. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν κάνουν για αυτή τη δουλειά και ειδικά αν πέσουν και σε "ζόρικα" παιδια η κατάσταση μπορεί να ξεφύγει. Αρχικά πρέπει να συζητήσετε με τη διευθύντρια και αν δεν βρεθεί άκρη (που μάλλον δεν θα βρεθεί) να απευθυνθείτε στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Αλλά μην περιμένετε και πολλά. Συνήθως δεν γίνεται κάτι ουσιαστικό. 

 

Nαι, πήγα τελικά από το σχολείο και μας είπε η διευθύντρια ότι έχει ήδη καταθέσει έγγραφο αίτημα να απομακρυνθεί ως ακατάλληλη, αλλά δεν είναι αισιόδοξη. Θα δοκιμάσουμε κι εμείς σαν γονείς, αλλά φοβάμαι ότι απλά θα πάει μία χρονιά χαμένη σε αυτά τα μαθήματα.Είναι και μεγάλη γυναίκα, 20 χρόνια εκπαιδευτικός, από όσο καταλάβαμε όταν το ψάξαμε και το όνομά της προκαλεί το γέλιο σε πολλά σχολεία της ευρύτερης περιοχής, είναι τοπικός θρύλος, εμάς μας είχε διαφύγει μέχρι τώρα. Τι σύστημα είναι αυτό που επιτρέπει σε έναν άνθρωπο τόσο ακατάλληλο να διδάσκει επί χρόνια; Δράμα.

 

Ότι υπάρχουν ένα δύο παιδιά που είναι περίεργες περιπτώσεις υπάρχουν, ο ένας λογικά σε κανένα μήνα θα μας έχει εγκαταλήψει γιατί θα έχει εξαντλήσει τις απουσίες λόγω αποβολών. Αλλά και πάλι, δεν αρκεί αυτό, ειδικά όταν μιλάμε και για τμήμα με ελάχιστα παιδιά, νομίζω 17 αυτή τη στιγμή. Από όσο έχω καταλάβει, δεν προσπαθεί καν να κάνει μάθημα: μπαίνει μέσα, ανοίγει το λυσάρι μπροστά στα παιδιά, απαγγέλει 2-3 εκφωνήσεις, δεν εξηγεί ποτέ τίποτα, δεν διορθώνει, δεν παραδίδει  και μετά κάθεται και κοιτάζει την τάξη. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2019 at 7:08 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Εκ πείρας, πολλά πρωτάκια δυσκολεύονται, ή δεν έχουν προετοιμαστεί από το σπίτι κιόλας, να καταλάβουν ότι στο Γυμνάσιο δεν ενημερώνεται η μαμά και ο μπαμπάς αλλά τα ίδια. Με αποτέλεσμα να μιλά ο διευθυντής μετά την προσευχή, ή και ο καθηγητής στην τάξη, και αυτά να μην ακούν ή να μη σημειώνουν, με τη λογική ότι θα το μάθει με μαγικό τρόπο η μαμά, γιατί έχουν μάθει να στέλνει το σχολείο χαρτάκια για τα πάντα. Δεν αποκλείεται μία χαρά να είπαν στο σχολείο από τις πρώτες μέρες για κινητά, για κενά, για νωρίς αποχώρηση, και αρκετά πρωτάκια να ήταν στον κόσμο τους. Φαινεται και σε εργασίες ακόμη αυτό, που πολλά έχουν σημειώσει ό,τι να ειναι από λίστες με τετράδια, γιατί δεν έχουν μάθει να είναι δική τους ευθύνη, ή περιμένουν η μαμά να τους πει αν με την κα Παπαδοπούλου αύριο θα κάνουν αρχαία ή γλώσσα, αφού δεν τους πέρασε απότο μυαλό να σημειώσουν όταν τους έλεγε.

Μετά τις πρώτες απογοητεύσεις πάντως, γενικά προσγειώνονται στην πραγματικότητα συνήθως

 

 

Αυτό ισχυει. έχουμε διευθυντή που ενημερωνει αναλυτικα μεχρι αηδιας, σε βαθμο που πιστεύουμε οτι κανει κακο γιατι τα εξηγεί σαν να ειναι νήπια. κι ομως οι μισοι παντα δεν άκουσαν, ξέχασαν, δεν καταλαβαν, κοιτούσαν την Πετροβασιλη που μιλουσε με τη Γιαδικιαρογλου και παει λεγοντας.  Ωστόσο αυτό δεν απαλλάσσει το σχολείο από την ηθική κ νομική υποχρέωση να κάνει μια επίσημη ενημέρωση στους γονείς στην αρχή της χρονιάς. κατά τ άλλα όμως, μην περιμένετε ότι θα δίνεται χαρτάκι για όλα. σίγουρα για την ενημέρωση δίνεται έντυπη πρόσκληση. εμείς τουλ έτσι κάνουμε. για τους ελέγχουςόμως ενημερώνουμε προφορικά. επίσης για διάφορες δραστηριότητες ενημερώνουμε προφορικά. το λέω αυτό γιατί μια φορά είχε γίνει επεισόδιο από μια μαμά ότι δεν δώσαμε χαρτί για τα εκπαιδευτικά προγράμματα που έτρεχαν στο σχολείο κ δεν ενημερώθηκε η ίδια για να πει στο παιδί της να δηλώσει συμμετοχή και η ίδια το έμαθε όταν πήγαν εκδρομή τα παιδιά του περιβαλλοντικού. για τέτοια θέματα δεν ενημερώνουμε τους γονείς, το  λέμε στα παιδιά. απλώς νομίζω μετά υπογράφουν ότι εγκρίνουν τη συμμετοχή, αλλά μπορεί και όχι και να το μπερδέυω με κάτι άλλο.

 

Και κατι βασικο: οταν τα παιδια δεν εχουν ασκηση για το σπίτι, δεν σημαινει οτι δεν εχουν διαβασμα. στο γυμνάσιο γενικα βαζουμε λιγοτερες ασκησεις. αλλα παντα πρεπει να διαβάσουν. το λεω κυριως για μαθηματα οπως η γλωσσα, τα κειμενα, η οδύσσεια. παντα τα παιδια να κανουν ανάγνωση το κειμενο που αναλύθηκε. κ οσα σημείωσαν στο τετραδιο. κ οταν κανουν καποια επαναληψη, να διαβαζουν κ τις απαντημένος ερωτησεις. μαθηματικά κ φυσικη να τις ξαναλυνουν κιολας. 

On 10/10/2019 at 10:37 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 Έχει ήδη υπάρξει και δημόσια επίπληξη από τη διευθύντρια σε τόνο "αν δεν μπορείτε να διδάδεξετε, παραιτηθείτε". Πρακτικά, μπορεί να γίνει κάτι; Καταγγελία κάπου; Υπόψην το σχολείο είναι μικρο και δεν έχει σύλλογο γονέων.

Περιττό να πω ότι αν η διευθύντρια είπε τέτοιο πράγμα δημοσίως, εξασφάλισε ότι κανένας μαθητής δεν πρόκειται να υπολογίσει την καθηγήτρια. τώρα πρόσεξα το δημοσίως. νομισα ότι ήταν ιδιωτική συνομιλία που διέρρευσε. αυτό λέει πολλά για το ποιον της διευθύντριας και για το πώς φροντίζει τις συνθήκες διδασκαλίας, οπότε περαστικά σας. Φέτος θαείναι μια "προβληματική" αναπληρώτρια, μετά θα είναι ένας καθηγητής μονόωρου "δευτερέυοντος" μαθήματος, μετά αυτός που κάνει μη εξεταζόμενο στη Γ Λυκείου, μετά κάποιος άνθρωπος με πρόβλημα υγείας που τον καθιστά ελαφρώς μη λειτουργικό σε διάφορα θέματα... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Περιττό να πω ότι αν η διευθύντρια είπε τέτοιο πράγμα δημοσίως, εξασφάλισε ότι κανένας μαθητής δεν πρόκειται να υπολογίσει την καθηγήτρια. τώρα πρόσεξα το δημοσίως. νομισα ότι ήταν ιδιωτική συνομιλία που διέρρευσε. αυτό λέει πολλά για το ποιον της διευθύντριας και για το πώς φροντίζει τις συνθήκες διδασκαλίας, οπότε περαστικά σας. Φέτος θαείναι μια "προβληματική" αναπληρώτρια, μετά θα είναι ένας καθηγητής μονόωρου "δευτερέυοντος" μαθήματος, μετά αυτός που κάνει μη εξεταζόμενο στη Γ Λυκείου, μετά κάποιος άνθρωπος με πρόβλημα υγείας που τον καθιστά ελαφρώς μη λειτουργικό σε διάφορα θέματα... 

Υπό άλλες συνθήκες, θα συμφωνούσα. Έχοντας δει το βίντεο του τι συνέβαινε πριν στην τάξη, πραγματικα, την καταλαβαίνω τη διευθύντρια, άνθρωπος είναι.

Προσπάθησε να φανταστείς 10 παιδιά όρθια, δύο να παίζουν μπουνιές στο πάτωμα, να ακούγονται ουρλιαχτά και βρισιές τύπου "γα .. ", "που..." κλπ και μία σαρανταπεντάρα, μπορεί και πενηντάρα καθηγήτρια να κάθεται στη μέση με απαθές ύφος και να λέει μονότονα "λίγο πιο ήσυχα παρακαλώ". Σε ερώτηση μάλιστα του γιατί δεν αποβλήθηκε κανείς, η απάντηση της εν λόγω "εκπαιδευτικου" ήταν ότι δεν ξέρει πώς λέγονται τα παιδιά. Η κυρία ήρθε στο σχολείο μέσα Σεπτεμβρίου και διδάσκει αυτή την τάξη 1-2 ώρες κάθε μέρα από την αρχή.

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

 

Και κατι βασικο: οταν τα παιδια δεν εχουν ασκηση για το σπίτι, δεν σημαινει οτι δεν εχουν διαβασμα. στο γυμνάσιο γενικα βαζουμε λιγοτερες ασκησεις. αλλα παντα πρεπει να διαβάσουν. το λεω κυριως για μαθηματα οπως η γλωσσα, τα κειμενα, η οδύσσεια. παντα τα παιδια να κανουν ανάγνωση το κειμενο που αναλύθηκε. κ οσα σημείωσαν στο τετραδιο. κ οταν κανουν καποια επαναληψη, να διαβαζουν κ τις απαντημένος ερωτησεις. μαθηματικά κ φυσικη να τις ξαναλυνουν κιολας. 

Περιττό να πω ότι αν η διευθύντρια είπε τέτοιο πράγμα δημοσίως, εξασφάλισε ότι κανένας μαθητής δεν πρόκειται να υπολογίσει την καθηγήτρια. τώρα πρόσεξα το δημοσίως. νομισα ότι ήταν ιδιωτική συνομιλία που διέρρευσε. αυτό λέει πολλά για το ποιον της διευθύντριας και για το πώς φροντίζει τις συνθήκες διδασκαλίας, οπότε περαστικά σας. Φέτος θαείναι μια "προβληματική" αναπληρώτρια, μετά θα είναι ένας καθηγητής μονόωρου "δευτερέυοντος" μαθήματος, μετά αυτός που κάνει μη εξεταζόμενο στη Γ Λυκείου, μετά κάποιος άνθρωπος με πρόβλημα υγείας που τον καθιστά ελαφρώς μη λειτουργικό σε διάφορα θέματα... 

ΓΙα να μην παρεξηγηθώ, εγώ προσωπικά έχω εμπιστοσύνη στο αισθητήριο των μαθητών. Δηλαδή πιστεύω ότι ακραία αντιδρούν σε ακραίες καταστάσεις. Έχω υποστεί κ εγώ ακραίες συμπεριφορές όταν ήμουν τελείως μα τελείως άπειρη κ έκανα γκάφες, δεν βγάζω απ' έξω την ουρά μου. Όμως υπάρχει και η ψυχολογία της μάζας, υπάρχουν και κάποιοι ατυχείς συνδυασμοί μαθητών με έντονες προσωπικότητες, τα πράγματα μπορεί να εκτροχιαστούν και με μικρές αφορμές ή να την πληρώσει κάποιος χωρίς να φταίει. Στο δικό μου σχολείο πχ δεινοπαθούν όσοι δεν είναι ντόπιοι, την πρώτη τους χρονιά στο σχολείο, ιδίως ή σχεδόν αποκλειστικά οι γυναίκες. Απλώς είμαστε γυμνάσιο και δεν γίνονται ακραία πράγματα, παρά μόνο απίστευτα ενοχλητική φασαρία. γιατί στο λύκειο είναι μεν πιο συνεννοήσιμα τα παιδιά, αλλά λόγω ηλικίας μπορεί να κάνουν μεγαλύτερες χοντράδες. Τέλος πάντων για να μην μακρηγορώ, η διευθύντρια κανονικά δημοσίως πρέπει να δείξει ότι απαιτεί από τους μαθητές συγκεκριμένη συμπεριφορά, αλλά φυσικά αν είναι και τόσο ακραία η περίπτωση της καθηγήτριας, δεν χρειάζεται να το παίξει κ αι ανήξερη, χαζά δεν είναι τα παιδιά, ας κάνει μια ειλικρινή συζήτηση με το 15μελές, αλλά να ξεκαθαρίσει ότι οι μαθητές δεν θα βρίσκουν αποδιοπομπαίους τράγους γιατί χάνουν το δίκιο τους και σε τέτοιες περιπτώσεις, ειδικά σε καταφανείς παραβάσεις όπως η βιντεοσκόπηση, θα έχουν απέναντί τους τον Σύλλογο διδασκόντων. Από κει και πέρα με κλειστές πόρτες, στην καθηγήτρια ας πει ό,τι θέλει και προφανώς ας κάνει όσες ενέργειες θεωρεί σκόπιμες προς τα πάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ΓΙα να μην παρεξηγηθώ, εγώ προσωπικά έχω εμπιστοσύνη στο αισθητήριο των μαθητών. Δηλαδή πιστεύω ότι ακραία αντιδρούν σε ακραίες καταστάσεις. Έχω υποστεί κ εγώ ακραίες συμπεριφορές όταν ήμουν τελείως μα τελείως άπειρη κ έκανα γκάφες, δεν βγάζω απ' έξω την ουρά μου. Όμως υπάρχει και η ψυχολογία της μάζας, υπάρχουν και κάποιοι ατυχείς συνδυασμοί μαθητών με έντονες προσωπικότητες, τα πράγματα μπορεί να εκτροχιαστούν και με μικρές αφορμές ή να την πληρώσει κάποιος χωρίς να φταίει. Στο δικό μου σχολείο πχ δεινοπαθούν όσοι δεν είναι ντόπιοι, την πρώτη τους χρονιά στο σχολείο, ιδίως ή σχεδόν αποκλειστικά οι γυναίκες. Απλώς είμαστε γυμνάσιο και δεν γίνονται ακραία πράγματα, παρά μόνο απίστευτα ενοχλητική φασαρία. γιατί στο λύκειο είναι μεν πιο συνεννοήσιμα τα παιδιά, αλλά λόγω ηλικίας μπορεί να κάνουν μεγαλύτερες χοντράδες. Τέλος πάντων για να μην μακρηγορώ, η διευθύντρια κανονικά δημοσίως πρέπει να δείξει ότι απαιτεί από τους μαθητές συγκεκριμένη συμπεριφορά, αλλά φυσικά αν είναι και τόσο ακραία η περίπτωση της καθηγήτριας, δεν χρειάζεται να το παίξει κ αι ανήξερη, χαζά δεν είναι τα παιδιά, ας κάνει μια ειλικρινή συζήτηση με το 15μελές, αλλά να ξεκαθαρίσει ότι οι μαθητές δεν θα βρίσκουν αποδιοπομπαίους τράγους γιατί χάνουν το δίκιο τους και σε τέτοιες περιπτώσεις, ειδικά σε καταφανείς παραβάσεις όπως η βιντεοσκόπηση, θα έχουν απέναντί τους τον Σύλλογο διδασκόντων. Από κει και πέρα με κλειστές πόρτες, στην καθηγήτρια ας πει ό,τι θέλει και προφανώς ας κάνει όσες ενέργειες θεωρεί σκόπιμες προς τα πάνω. 

 

Η αλήθεια είναι πάντως, ότι με εξαίρεση εντελώς πρωτοδιοριόμενο (που κακά τα ψέματα, δε θα έρθει σε προάστιο της Αθήνας), πρέπει όντως κάτι να μην πηγαίνει καλά για να μην μπορείς να επιβληθείς (όχι εσύ εσύ, εννοώ γενικά) καθόλου σε μία μικρή τάξη, μικρού γενικά και ήσυχου σχολείου. Σαφώς και πολλές τάξεις έχουν έναν "καραγκιόζη" ή απλά ενοχλητικό, άντε και δύο, αλλά δεδομένου ότι κάπως στέκεται ο μέσος καθηγητής και σε περιοχές γκετοποιημένες και στα ΕΠΑΛ, που συγκριτικά μιλάμε συχνά και για πραγματικά επικίνδυνες καταστάσεις, αν σου παίρνουν τον αέρα μερικά κακομαθημένα δεκατετράχρονα, όντως λάθος επάγγελμα. Δεν ξέρω αν θυμάστε περιστατικό με φόνο για ναρκωτικά που είχε γίνει 2-3 χρόνια πριν και ο θύτης ήταν μαθητής σε Λύκειο, τον είχε μαθητή τον καιρό εκείνο μία γειτόνισσα, υπάρχουν και τέτοια σχολεία, και όμως ακόμη και εκεί, κάπως μάθημα γίνεται.

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Προσπάθησε να φανταστείς 10 παιδιά όρθια, δύο να παίζουν μπουνιές στο πάτωμα, να ακούγονται ουρλιαχτά και βρισιές τύπου "γα .. ", "που..." κλπ και μία σαρανταπεντάρα, μπορεί και πενηντάρα καθηγήτρια να κάθεται στη μέση με απαθές ύφος και να λέει μονότονα "λίγο πιο ήσυχα παρακαλώ". Σε ερώτηση μάλιστα του γιατί δεν αποβλήθηκε κανείς, η απάντηση της εν λόγω "εκπαιδευτικου" ήταν ότι δεν ξέρει πώς λέγονται τα παιδιά. Η κυρία ήρθε στο σχολείο μέσα Σεπτεμβρίου και διδάσκει αυτή την τάξη 1-2 ώρες κάθε μέρα από την αρχή.

Εντάξει η κυρία προφανώς πουλάει τρέλα, μπορει ετσι να εξασφαλίσει καμια μειωση ωραριου ή καμια καλη δικαιολογια για αναρρωτικη κ καπως ετσι να περασει η χρονια. εννοειται οτι μαθημα καπως γινεται παντου, κ στα Επαλ κ τα εσπερινά κ τα εσπερινά Επαλ κ στις ζόρικες περιοχες. Απλως αν ο διευθυντης δεν δωσει τον τόνο οτι το σχολείο δεν ανεχεται απρεπείς συμπεριφορες για κανεναν λογο με καμια δικαιολογια, σε καποιες περιπτωσεις τα πραγματα θα ξεφύγουν, γιατι κ τα παιδιά αφορμή ψάχνουν για εκτόνωση, απόλυτα δικαιολογημένα. ομως αν ξεκινησει η παράβλεψη, θα αρχισουν να την πληρωνουν κ αλλοι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...