Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλ(κ)ομαθημενα παιδια... Μπορουμε να το αποφύγουμε???


Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Πάντως οι μαμάδες που έγραψαν εδώ κατά του ανάποδου ανεβάσματος έχουν μεγαλύτερα παιδιά, αν έχω καταλάβει καλά. Από παιδική χαρά δεν ξέρω, όπως έχω ξαναπεί. Και ΄μαλλον δεν θέλω να μάθω. Ως παιδί είχα δυσάρεστη ανάμνηση, όχι επειδή με περιόριζαν οι κανόνες, αλλά επειδή φοβόμουν τα παιδιά που δεν  υπολόγιζαν τους κανόνες. Τα παιδιά που έσπρωχναν, έτρεχαν στη σκάλα, ανέβαιναν ανάποδα κλπ. Σϊγουρα πάντως δεν πιστεύω ότι σε ένα παιχνίδι προηγείται ο μικρότερος. Το αντίθετο θα έλεγα. Το μικρό παιδί που συνοδεύεται από τη μητέρα του είναι λογικό έως αυτονόητο να απομακρύνεται από τα παιχνίδια όταν είναι εκεί μεγαλύτερα παιδιά, για την ασφάλειά του και για να μην τα παρεμποδίζει και τα καθυστερεί. Επίσης όμως πιστεύω ότι σε έναν δημόσιο χώρο, τα παιχνίδια έχουν έναν συγκεκριμένο τρόπο χρήσης, μας αρέσει δεν μας αρέσει. Οι κούνιες είναι για να καθόμαστε, και αυτές που είναι για βρέφη είναι μόνο για βρέφη, η τσουλήθρα είναι για να την κατεβαίνουμε, χώματα πετάμε μόνο στο σκάμμα ή όπως αλλιώς το λένε τώρα κλπ. Οι κανόνες διευκολύνουν τη ζωή όλων μας και μας προστατεύουν. Στο κάτω κάτω, το παιδί που ανεβαίνει ανάποδα μάλλον κινδυνεύει περισσότερο, αυτό γιατί το βλέπουμε τόσο αψήφιστα; ΤΟ ελεύθερο παιχνίδι είναι για το σπίτι και για άλλους ελεύθερους χώρους. Δεν πας να εκφραστείς ελεύθερα σε ομαδικό άθλημα ή σε γήπεδο ή σε παιχνίδια με συγκεκριμένη χρήση. Εμένα η λογική μου αυτή είναι.

 

Σου ευχομαι πραγματικα σε λιγα χρονια που το παιδι σου θα μπορει να παιξει οπουδηποτε να χαλαρωσεις και απολαμβανεις το παιχνιδι του και την ευχαριστηση που νιωθει. Το "ελευθερο" παιχνιδι που πολλες απο εσας τρομοκρατηστε οταν το ακουτε, το συνδεεται με ανευθυνοτητα, τραυματισμους, ελλειψη ενσυναισθησης και ποιος ξερει με τι αλλο...Ειναι απλα παιχνιδι! Γιατι αγαπητη @Έσπερος οταν το παιχνιδι εχει οδηγιες χρησης παυει να ειναι παιχνιδι...ειναι απλα στρατιωτακια στη σειρα...Πραγματικα βρισκω αυτη την "λογικη" εκτος λογικης και φυσης για εμενα...Μαλλος υπερβολη και ψυχαναγκασμος...

 

Το τελευταιο που θα προσθεσω ειναι οτι η ελευθερια των παιδιων να φαντασιωθουν και να παιξουν ελευθερα δεν ειναι αντιθετη με την απαιτουμενη προσοχη που πρεπει να δειχνουν στα γυρω παιδια...Δεν ξερω πως εχετε καταληξει μεσα στο μυαλο σας οτι αυτα τα δυο ειναι ασυνδυαστα...Διαφορετικοι ανθρωποι, διαφορετικα βιωματα, διαφορετικος ο τροπος που μεγαλωσατε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

ΑΔε λέω να μην παίξουν αλλά όχι να ενοχλούν ή να εμποδίζουν τα υπόλοιπα. Και ναι, είμαι κι εγώ που διαφωνώ ένα παιδάκι να ανεβαίνει ανάποδα την τσουλήθρα όταν αλλά προσπαθούν να κατέβουν. Αν είναι μόνο του ας κάνει ό,τι θέλει. Δε μπορούμε να έχουμε τα παιδιά μας ανεξέλεγκτα με τη δικαιολογία "παιδια ειναι". Πρέπει να μάθουν ότι δεν τους ανήκει ο κόσμος όλος.

 

 

Μιλάμε πάντα με την προϋπόθεση να μην ενοχλείται κανένας...

 

Όπως κάπου αναφέρθηκε πιο πάνω, πολλά παιδιά κάνουν την τσουλήθρα κάστρο-σπίτι κτλ. Τώρα αν ενδιάμεσα έρθει ένα δίχρονο να κάνει τσουλήθρα, θα κάνουν στην άκρη και θα το αφήσουν προφανώς να περάσει ανεμπόδιστο. Αν το δίχρονο θελήσει να παίξει και αυτό κάστρο, θα αποφασίσει η μαμά του πως θα το χειριστεί, που φαντάζομαι θα είναι δίπλα του και όχι στο παγκάκι υποστηρίζοντας την κακώς εννοούμενη ανεξαρτησία.

Αφήστε που συνήθως υπάρχουν άλλες τσουλήθρες για τα πολύ μικρά παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Πάντως οι μαμάδες που έγραψαν εδώ κατά του ανάποδου ανεβάσματος έχουν μεγαλύτερα παιδιά, αν έχω καταλάβει καλά. Από παιδική χαρά δεν ξέρω, όπως έχω ξαναπεί. Και ΄μαλλον δεν θέλω να μάθω. Ως παιδί είχα δυσάρεστη ανάμνηση, όχι επειδή με περιόριζαν οι κανόνες, αλλά επειδή φοβόμουν τα παιδιά που δεν  υπολόγιζαν τους κανόνες.

Πριν τρία χρόνια έλεγα ότι εσύ τώρα, ευτυχώς με βοήθησε το ότι έχω φίλους και αδέρφια με μεγαλύτερα παιδιά και βλέπουν πιο μακριά από εμένα οπότε ήξεραν να με συμβουλεύσουν πόσο σημαντικό είναι το παιχνίδι με άλλα παιδιά, είτε σε παιδική χαρά είτε σε πάρκο είτε σε μία πλατεία. Μην με παρεξηγήσεις, δεν σου κάνω κριτική, η παιδική χαρά είναι μία μικρογραφία της σύγχρονης κοινωνίας που μεγαλώνουν τα παιδιά μας, δημιουργείται μία πρώτη επαφή με τον κόσμο, στην ζωή του πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που δεν θα υπολογίζουν τους κανόνες, αυτό τι σημαίνει? πως θα πρέπει να μένει περιορισμένο για αυτόν τον λόγο? 

Όσο και να δημιουργούν πρόβλημα τα μεγαλύτερα παιδιά είναι και αυτά παιδιά που θέλουν να παίξουν, όταν θα μεγαλώσουν περισσότερο τα παιδιά σας θα δείτε πόσο ''άσχημο'' είναι να βλέπουν οι γονείς με τα μικρότερα ως απειλή τα δικά σας παιδιά.

Προσωπικά πάντα παρότρυνα τον γιο μου να παίζει να παίζει με μεγαλύτερα παιδιά γιατί είχε να αποκομίσει πολλά περισσότερα πράγματα από ότι αν έπαιζε με της ίδιας ηλικίας του.

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Σου ευχομαι πραγματικα σε λιγα χρονια που το παιδι σου θα μπορει να παιξει οπουδηποτε να χαλαρωσεις και απολαμβανεις το παιχνιδι του και την ευχαριστηση που νιωθει. Το "ελευθερο" παιχνιδι που πολλες απο εσας τρομοκρατηστε οταν το ακουτε, το συνδεεται με ανευθυνοτητα, τραυματισμους, ελλειψη ενσυναισθησης και ποιος ξερει με τι αλλο...Ειναι απλα παιχνιδι! Γιατι αγαπητη @Έσπερος οταν το παιχνιδι εχει οδηγιες χρησης παυει να ειναι παιχνιδι...ειναι απλα στρατιωτακια στη σειρα...Πραγματικα βρισκω αυτη την "λογικη" εκτος λογικης και φυσης για εμενα...Μαλλος υπερβολη και ψυχαναγκασμος...

Τη σημασία του ελεύθερου παιχνιδιού προφανώς και την ξέρω. Το να αναγκάζεις ένα νήπιο να παίζει με κανόνες τα επιτραπέζια, είναι ψυχαναγκασμός, πράγματι. Δεν ξέρω βέβαια σε ποια ηλικία έχει λογική να περιμένουμε να τηρήσει τους κανόνες. Για το σεβασμό του δημόσιου χώρου έχω άλλη άποψη. Αν θες να ανέβει το παιδί σου στο δέντρο, να ανέβει. Στο σπίτι σου, στο παρκο, στην παραλία, οπουδήποτε. Αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται τόσο δύσκολο να εξηγήσεις σε ένα παιδί ότι στην παιδική χαρά δεν παίζει όπως παίζει στην αυλή του σπιτιού του. Αλήθεια εσείς όλες που λέτε ότι τα παιδιά σας είναι ελεύθερα να ανεβαίνουν αναποδα την τστουλήθρα, αν έρθει με φόρα από πάνω ένα παιδάκι και τα ρίξει κάτω, σε ποιον θα επιρρίψετε την ευθύνη; Θέλω να πω, είστε τόσο σίγουρες ότι το παιδί μπορεί να κρίνει κατά πε΄ριπτωση πότε θα ανέβει και πότε όχι και αντίστοιχα πότε θα κατέβει; Δεν εννοώ ότι θα το κάνει επίτηδες από αδιαφορία, αλλά πάνω στην παρόρμηση. Η παιδική χαρά και ο παιδότοπος ακόμα χειρότερα, είναι ένα τεχνητό κατασκεύασμα,  υποκατάστατα της φύσης και της αλάνας. Κακά και ανεπαρκή υποκατάστατα βέβαια,  και μακάρι στην Ελλάδα να είχαμε πάρκα και χώρους άθλησης για να μην χρειάζεται τα παιδιά να καταφεύγουν σε τέτοιες λύσεις. Από τη στιγμή όμως που υπάρχουν αυτές οι λύσεις, υπάρχει και η κοινή λογική στη χρήση τους. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν καλομαθημένα / κακομαθημένα παιδιά, υπάρχουν λογικοί / νορμάλ και παράλογοι / ανισρόρροποι γονείς!

Just now, Fenia27 said:

 

Σου ευχομαι πραγματικα σε λιγα χρονια που το παιδι σου θα μπορει να παιξει οπουδηποτε να χαλαρωσεις και απολαμβανεις το παιχνιδι του και την ευχαριστηση που νιωθει. Το "ελευθερο" παιχνιδι που πολλες απο εσας τρομοκρατηστε οταν το ακουτε, το συνδεεται με ανευθυνοτητα, τραυματισμους, ελλειψη ενσυναισθησης και ποιος ξερει με τι αλλο...Ειναι απλα παιχνιδι! Γιατι αγαπητη @Έσπερος οταν το παιχνιδι εχει οδηγιες χρησης παυει να ειναι παιχνιδι...ειναι απλα στρατιωτακια στη σειρα...Πραγματικα βρισκω αυτη την "λογικη" εκτος λογικης και φυσης για εμενα...Μαλλος υπερβολη και ψυχαναγκασμος...

 

Το τελευταιο που θα προσθεσω ειναι οτι η ελευθερια των παιδιων να φαντασιωθουν και να παιξουν ελευθερα δεν ειναι αντιθετη με την απαιτουμενη προσοχη που πρεπει να δειχνουν στα γυρω παιδια...Δεν ξερω πως εχετε καταληξει μεσα στο μυαλο σας οτι αυτα τα δυο ειναι ασυνδυαστα...Διαφορετικοι ανθρωποι, διαφορετικα βιωματα, διαφορετικος ο τροπος που μεγαλωσατε...

 

Η ελευθερία του ενός σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου! και ανάμεσα στην ελευθερία και την ασυδοσία η διαφορά είναι πολύ μικρή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

 Αλήθεια εσείς όλες που λέτε ότι τα παιδιά σας είναι ελεύθερα να ανεβαίνουν αναποδα την τστουλήθρα, αν έρθει με φόρα από πάνω ένα παιδάκι και τα ρίξει κάτω, σε ποιον θα επιρρίψετε την ευθύνη; Θέλω να πω, είστε τόσο σίγουρες ότι το παιδί μπορεί να κρίνει κατά πε΄ριπτωση πότε θα ανέβει και πότε όχι και αντίστοιχα πότε θα κατέβει; Δεν εννοώ ότι θα το κάνει επίτηδες από αδιαφορία, αλλά πάνω στην παρόρμηση. Η παιδική χαρά και ο παιδότοπος ακόμα χειρότερα, είναι ένα τεχνητό κατασκεύασμα,  υποκατάστατα της φύσης και της αλάνας. Κακά και ανεπαρκή υποκατάστατα βέβαια,  και μακάρι στην Ελλάδα να είχαμε πάρκα και χώρους άθλησης για να μην χρειάζεται τα παιδιά να καταφεύγουν σε τέτοιες λύσεις. Από τη στιγμή όμως που υπάρχουν αυτές οι λύσεις, υπάρχει και η κοινή λογική στη χρήση τους. 

 

Το έχω πει πολλές φορές. Το επιτρέπω με την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχουν παιδιά που κατεβαίνουν. Το παιδί που θα κατέβει δεν θα εμφανιστεί ξαφνικά από το πουθενά. Και σε κάθε περίπτωση ήμουν και εγώ κοντά.

 

Άλλες φορές τα παιδιά παίζουν κυνηγητό. Εάν υπάρχει πολύς κόσμος θα τους πω ότι δεν μπορούν να παίξουν κυνηγητό ανάμεσα στον κόσμο. Εάν δεν υπάρχει πολύς κόσμος, τότε μπορούν να παίξουν ελεύθερα. Όλες οι δραστηριότητες σε μια παιδική χαρά έχουν να κάνουν με τις συνθήκες που επικρατούν και με τη διαμόρφωση της παιδικής χαράς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

Άλλες φορές τα παιδιά παίζουν κυνηγητό. Εάν υπάρχει πολύς κόσμος θα τους πω ότι δεν μπορούν να παίξουν κυνηγητό ανάμεσα στον κόσμο. 

Αρα πρέπει να υπάρχουν κανόνες. Μιλάμε λοιπόν για ελεύθερο παιχνίδι νε κανόνες. Συμφωνούμε απόλυτα! Γιατί όταν είμαστε σπίτι μας μπορούμε να έχουμε τα παιδιά μας ανεξέλεγκτα αν θέλουμε για να μην τα καταπιεζουμε με κανόνες. Αλλά σε έναν δημόσιο χώρο πρέπει να ακολουθούν κάποιους κανόνες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Αρα πρέπει να υπάρχουν κανόνες. Μιλάμε λοιπόν για ελεύθερο παιχνίδι νε κανόνες. Συμφωνούμε απόλυτα! Γιατί όταν είμαστε σπίτι μας μπορούμε να έχουμε τα παιδιά μας ανεξέλεγκτα αν θέλουμε για να μην τα καταπιεζουμε με κανόνες. Αλλά σε έναν δημόσιο χώρο πρέπει να ακολουθούν κάποιους κανόνες. 

 

Δεν διαφωνώ με τους κανόνες. Εννοείται. Αρκεί να μην έχουμε σχεδιάσει την παραμικρή κίνηση... Το "δεν ανεβαίνουμε ανάποδα την τσουλήθρα" γενικώς και αορίστως δεν θα το έθετα σαν κανόνα.

Οι δικοί μου κανόνες είναι πιο γενικοί. πχ δεν ενοχλούμε τους άλλους.

Για να βάλω έναν πολύ ειδικό κανόνα, θα πρέπει να πρόκειται για κάτι πολύ επικίνδυνο. πχ δεν βάζουμε το χέρι στην πρίζα.

Γιατί αν η βόλτα στην παιδική χαρά συνοδεύεται με μια μακροσκελή λίστα από οδηγίες, ας μην πάμε καθόλου.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τη σημασία του ελεύθερου παιχνιδιού προφανώς και την ξέρω. Το να αναγκάζεις ένα νήπιο να παίζει με κανόνες τα επιτραπέζια, είναι ψυχαναγκασμός, πράγματι. Δεν ξέρω βέβαια σε ποια ηλικία έχει λογική να περιμένουμε να τηρήσει τους κανόνες. Για το σεβασμό του δημόσιου χώρου έχω άλλη άποψη. Αν θες να ανέβει το παιδί σου στο δέντρο, να ανέβει. Στο σπίτι σου, στο παρκο, στην παραλία, οπουδήποτε. Αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται τόσο δύσκολο να εξηγήσεις σε ένα παιδί ότι στην παιδική χαρά δεν παίζει όπως παίζει στην αυλή του σπιτιού του. Αλήθεια εσείς όλες που λέτε ότι τα παιδιά σας είναι ελεύθερα να ανεβαίνουν αναποδα την τστουλήθρα, αν έρθει με φόρα από πάνω ένα παιδάκι και τα ρίξει κάτω, σε ποιον θα επιρρίψετε την ευθύνη; Θέλω να πω, είστε τόσο σίγουρες ότι το παιδί μπορεί να κρίνει κατά πε΄ριπτωση πότε θα ανέβει και πότε όχι και αντίστοιχα πότε θα κατέβει; Δεν εννοώ ότι θα το κάνει επίτηδες από αδιαφορία, αλλά πάνω στην παρόρμηση. Η παιδική χαρά και ο παιδότοπος ακόμα χειρότερα, είναι ένα τεχνητό κατασκεύασμα,  υποκατάστατα της φύσης και της αλάνας. Κακά και ανεπαρκή υποκατάστατα βέβαια,  και μακάρι στην Ελλάδα να είχαμε πάρκα και χώρους άθλησης για να μην χρειάζεται τα παιδιά να καταφεύγουν σε τέτοιες λύσεις. Από τη στιγμή όμως που υπάρχουν αυτές οι λύσεις, υπάρχει και η κοινή λογική στη χρήση τους. 

 

Ελα βρε Εσπερος τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά! Φυσικά και θα έρθει ένα παιδάκι από πάνω με φόρα και θα ρίξει πχ το δικό μου παιδί που ανεβαίνει ανάποδα. Ναι και μπορεί να χτυπήσει. Ε, και? Είναι και αυτό ένα μάθημα στάθμισης του κινδύνου.  Επίσης για μένα όλα τα όργανα στην παιδική χαρά έχουν πολλαπλές χρήσεις. Αλλιώς θα ήταν τόοοοοοσο βαρετά μετά από λίγο!  Καταλαβαίνω την οπτική σου γιατί έχεις μωρό και βλέπεις παντού κινδύνους. Το ίδιο ήμουν και εγώ.

Επίσης εδώ στην Αθήνα η μόνη καθημερινή διέξοδος των παιδιών είναι η παιδική χαρά, ιδίως στις πυκνοκατοικημένες περιοχές. Ούτε δέντρα (εκτός και αν εννοείς τα χιλιοκατουρημένα στα στενά πεζοδρόμια) υπάρχουν για σκαρφάλωμα, ούτε πάρκα (όσα υπάρχουν είναι μικρά, βρώμικα και γεμάτα), ούτε φυσικά παραλίες. Καλά για το σπίτι των 60-80 τετραγωνικών που είναι το μέσο (στη δική μου περιοχή και τάξη) δεν το συζητάω. Τί παιχνίδι μπορεί να γίνει, μόνο παζλ, επιτραπέζια κτλ. Επίσης μετά από κάποια ηλικία το παιδί αποζητάει τους φίλους του (της γειτονιάς, του σχολείου κτλ) και το σημείο συνάντησης είναι η κοντινή παιδική χαρά. Δεν είναι εύκολο να συντονιζόμαστε γονείς και παιδιά να  τρέχουμε (με αυτοκίνητο) σε άλση και παραλίες! 

Δεν ξέρω πως μεγάλωσες, πάντως εγώ μεγάλωσα με μεγάλη ελευθερία στο παιχνίδι, παίζαμε ελεύθερα στους δρόμους, στις πλατείες και στις παιδικές χαρές μέχρι αργά, με μπάλες, σκαρφαλώματα, ποδήλατα και κάναμε πράγματα που ο μέσος γονιός σήμερα θα θεωρούσε φοβερά επικίνδυνα.Το πόσο ξύλο έχω παίξει με άλλα παιδιά δεν λέγετε! (και ευτυχώς γιατί με σκληραγώγησε). Λέω μέσα μου, από τη μία τυχεροί ήμασταν που δεν πάθαμε τίποτα, από την άλλη ήμασταν και ευλογημένοι που ξεφύγαμε από την ασφυκτική κηδεμονία που έχουν τα σημερινά παιδιά. Ακόμα τα θυμάμαι εκείνα τα χρόνια. Τα μόνα ελεύθερα. 

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αλήθεια εσείς όλες που λέτε ότι τα παιδιά σας είναι ελεύθερα να ανεβαίνουν αναποδα την τστουλήθρα, αν έρθει με φόρα από πάνω ένα παιδάκι και τα ρίξει κάτω, σε ποιον θα επιρρίψετε την ευθύνη;

 

Σε κανεναν δεν θα ριξω την ευθυνη...Ο φοβος μου παντως οτι θα παθει κατι σοβαρο αν ενα παιδι φυτρωσει ξαφνικα και ερθει "με φορα" (αληθεια εχεις κανει τσουλιθρα τελευταια να δεις ποσο μεγαλη φορα μπορεις να παρεις ? ) και το ριξει κατω ειναι ο ιδιος με το να ανεβει τα σκαλια και να παραπατησει...Εχω δει τον γιο μου (τριων) να παιζει με παιδια δημοτικου,να ανεβαινουν με την σειρα την τσουλιθρα αναποδα, να ανεβαινει και ο γιος μου πολυ πιο αργα, να κατεβαινουν εκεινα ταυτοχρονα σταματωντας πριν τον χτυπησουν και να κανουν μαζι τσουλιθρα...

 

Βλεπεις την κατασταση και κρινεις...Αλλιως αν φοβασαι τοσο ή εισαι τοσο πολυ υπευθυνος που δεν αντεχεις αυτη την "παρανομια" δεν αφηνεις το παιδι σου να κανει "αταξιες" σε δημοσιο χωρο, τοτε του μαθαινεις να αποφευγει τα "ατακτα" παιδακια με τους "ανευθυνους" γονεις...Οπως βλεπεις οι αποψεις διιστανται...και αναγκαστηκα πορευεσαι με αυτο :)

Just now, MagdaP είπε:

Αρα πρέπει να υπάρχουν κανόνες. Μιλάμε λοιπόν για ελεύθερο παιχνίδι νε κανόνες.

 

 

Απορω δηλαδη πως το καταλαβες τωρα! μηπως ειχες διαβασει κατι αλλο μεχρι τωρα στα posts???

Just now, elenip είπε:

Δεν υπάρχουν καλομαθημένα / κακομαθημένα παιδιά, υπάρχουν λογικοί / νορμάλ και παράλογοι / ανισρόρροποι γονείς!

 

Η ελευθερία του ενός σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου! και ανάμεσα στην ελευθερία και την ασυδοσία η διαφορά είναι πολύ μικρή!

 

Πραγματικα μονο γελιο μου προκαλει και με συγχωρεις κιολας, να μιλαμε για το παιχνιδι στην παιδικη χαρα, για ενα ανεβασμα της τσουλιθρας, και να κανεις ενα τοσο δραματικο ποστ!

 

Αιτηθειτε βρε κοριτσια για τροχονομους στην παιδικη χαρα να βαλουν ταξη...Μπας και σωθει η κοινωνια μας απο αυτη την μαστιγα....

 

ΑΑΑΑΧΧΧΧ που να το φανταζομουνα τι κανει το ανεβασμα μιας τσουλιθρας...Ατιμη παιδικη χαρα, χαλασες τα καλυτερα παιδια.... :PPPP

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Τ Δεν ξέρω βέβαια σε ποια ηλικία έχει λογική να περιμένουμε να τηρήσει τους κανόνες. Για το σεβασμό του δημόσιου χώρου έχω άλλη άποψη. Αν θες να ανέβει το παιδί σου στο δέντρο, να ανέβει. Στο σπίτι σου, στο παρκο, στην παραλία, οπουδήποτε. Αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται τόσο δύσκολο να εξηγήσεις σε ένα παιδί ότι στην παιδική χαρά δεν παίζει όπως παίζει στην αυλή του σπιτιού του. Αλήθεια εσείς όλες που λέτε ότι τα παιδιά σας είναι ελεύθερα να ανεβαίνουν αναποδα την τστουλήθρα, αν έρθει με φόρα από πάνω ένα παιδάκι και τα ρίξει κάτω, σε ποιον θα επιρρίψετε την ευθύνη; Θέλω να πω, είστε τόσο σίγουρες ότι το παιδί μπορεί να κρίνει κατά πε΄ριπτωση πότε θα ανέβει και πότε όχι και αντίστοιχα πότε θα κατέβει; Δεν εννοώ ότι θα το κάνει επίτηδες από αδιαφορία, αλλά πάνω στην παρόρμηση.

Καταλαβαίνω τι εννοείς και από την οπτική που το βλέπεις δεν έχεις άδικο, όμως καμία μαμά εδώ δεν μίλησε για παιδιά που μένουν ανεξέλεγκτα, μιλάμε πάντα με δεδομένο πως υπάρχει εποπτεία και φυσικά παρεμβαίνει ο γονέας όταν χρειαστεί. Φυσικά και συμβουλεύεις το παιδί σου να μην δημιουργεί πρόβλημα στην ροή του παιχνιδιού των υπολοίπων, δεν είπα κάποια μητέρα πως το δικό μου παιδί θα παίζει όπως θέλει αδιαφορώντας για το τι επιπτώσεις έχει αυτό στο σύνολο.

Όσο μεγαλώνει το παιδί σου θα δεις πως θα αλλάξεις κάποια δεδομένα σου. Εγώ δεν θα αφήσω το παιδί μου να χτυπήσει έτσι γιατί αν το δω να ανεβαινει την τσουλήθρα ανάποδα ενώ καποιο παιδί προσπαθεί να κατέβει θα τον σταματήσω, όπως θα τον σταματήσω αν πάει να περάσει μπροστά από κούνια που κάποιο άλλο παιδάκι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 said:

 

Σε κανεναν δεν θα ριξω την ευθυνη...Ο φοβος μου παντως οτι θα παθει κατι σοβαρο αν ενα παιδι φυτρωσει ξαφνικα και ερθει "με φορα" (αληθεια εχεις κανει τσουλιθρα τελευταια να δεις ποσο μεγαλη φορα μπορεις να παρεις ? ) και το ριξει κατω ειναι ο ιδιος με το να ανεβει τα σκαλια και να παραπατησει...Εχω δει τον γιο μου (τριων) να παιζει με παιδια δημοτικου,να ανεβαινουν με την σειρα την τσουλιθρα αναποδα, να ανεβαινει και ο γιος μου πολυ πιο αργα, να κατεβαινουν εκεινα ταυτοχρονα σταματωντας πριν τον χτυπησουν και να κανουν μαζι τσουλιθρα...

 

Βλεπεις την κατασταση και κρινεις...Αλλιως αν φοβασαι τοσο ή εισαι τοσο πολυ υπευθυνος που δεν αντεχεις αυτη την "παρανομια" δεν αφηνεις το παιδι σου να κανει "αταξιες" σε δημοσιο χωρο, τοτε του μαθαινεις να αποφευγει τα "ατακτα" παιδακια με τους "ανευθυνους" γονεις...Οπως βλεπεις οι αποψεις διιστανται...και αναγκαστηκα πορευεσαι με αυτο :)

 

 

Απορω δηλαδη πως το καταλαβες τωρα! μηπως ειχες διαβασει κατι αλλο μεχρι τωρα στα posts???

 

Πραγματικα μονο γελιο μου προκαλει και με συγχωρεις κιολας, να μιλαμε για το παιχνιδι στην παιδικη χαρα, για ενα ανεβασμα της τσουλιθρας, και να κανεις ενα τοσο δραματικο ποστ!

 

Αιτηθειτε βρε κοριτσια για τροχονομους στην παιδικη χαρα να βαλουν ταξη...Μπας και σωθει η κοινωνια μας απο αυτη την μαστιγα....

 

ΑΑΑΑΧΧΧΧ που να το φανταζομουνα τι κανει το ανεβασμα μιας τσουλιθρας...Ατιμη παιδικη χαρα, χαλασες τα καλυτερα παιδια.... :PPPP

 

Aγαπητή μου φίλη, μάλλον δεν κατανόησες σωστά το post μου.

Ελπίζω να γελάς το ίδιο όταν το παιδί σου θα πάει στο Δημοτικό / Γυμνάσιο / Λύκειο κλπ και θα πρέπει να ανεχτείς πολλές συμπεριφορές από "ελεύθερα" παιδιά!

Επί του θέματος, δεν τίθεται θέμα οριοθέτησης ή στρατιωτικής πειθαρχίας, τίθεται θέμα σεβασμού των άλλων και προτίστως του εαυτού μας!

Δεν υπάρχει μόνο το άσπρο και το μαύρο, δεν υπάρχει το ένα και το άλλο άκρο, υπάρχει και η χρυσή τομή!

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Εδώ είναι η διαφωνία μας. Φυσικά όχι διαταγές, οι διαταγές είναι για το στρατό, αλλά οδηγίες και κανόνες πρέπει να υπάρχουν όταν παίζουν πολλά παιδιά μαζί ειδικά σε δημόσιο χώρο. 

Υ.Γ. Όλες μας θα μπορούσαμε να ειρωνευτουμε άλλα οι περισσότερες δεν το κάνουμε...

 

Η διαφωνια μας ειναι οτι καποιες θεωρουν οτι το αναποδο ανεβασμα της τσουλιθρας θα επρεπε να ειναι απαγορευτικο ενω καποιες αλλες το επιτρεπουν κρινοντας την κατασταση εκεινη την στιγμη.

 

Αυτο και μονο εκλαμβανω εγω ως διαφωνια. Τα υπολοιπα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε. Προφανως η ασφαλεια του παιδιου ειναι πρωτο μελημα για καθε γονεα. Καποιες απο εσας παρολαυτα επιμενετε να διαβαζετε αυτα που θελετε και να μιλατε για ανευθυνοτητες κτλ...

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Aγαπητή μου φίλη, μάλλον δεν κατανόησες σωστά το post μου.

Ελπίζω να γελάς το ίδιο όταν το παιδί σου θα πάει στο Δημοτικό / Γυμνάσιο / Λύκειο κλπ και θα πρέπει να ανεχτείς πολλές συμπεριφορές από "ελεύθερα" παιδιά!

Επί του θέματος, δεν τίθεται θέμα οριοθέτησης ή στρατιωτικής πειθαρχίας, τίθεται θέμα σεβασμού των άλλων και προτίστως του εαυτού μας!

Δεν υπάρχει μόνο το άσπρο και το μαύρο, δεν υπάρχει το ένα και το άλλο άκρο, υπάρχει και η χρυσή τομή!

 

Δεν διαφώνησε κανείς ως προς τον σεβασμό προς τους άλλους...

 

Μήπως να ξαναδιαβάσεις λίγο το θέμα;

 

Τελικά εσύ επιτρέπεις στο παιδί σου να ανεβαίνει την τσουλήθρα ανάποδα εφόσον δεν ενοχλεί (και σέβεται) κάποιον άλλον; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν αμφιβάλλω ότι εσείς προσέχετε, θεωρώ ότι για να μπειτε στον κοπο να ψάχνεστε κ να συζητάτε, δεν θα ειστε απο τις μαμαδες που παρκάρουν τα παιδια κ δεν γυρίζουν τα δουν. Ομως δεν ειναι ολες έτσι. Γι αυτο η λογικη μου λεει οτι καποιοι βασικοί κανονες ασφαλειας καλο ειναι να υπαρχουν κ να τηρούνται, γιατι αν γινει κάτι στραβό, μπορεί να την πληρώσουν κ τα δικά σας παιδιά, ειτε σε ατύχημα ειτε σε τσακωμό, ειτε να φανε κατσαδα απο αλλο γονιο κλπ. 

 

Επισης το οτι εσεις εχετε την κριση να μην αφηνετε τα παιδια να χρησιμοποιούν με ακατάλληλο τροπο ενα παιχνιδι οταν αυτο εμποδιζει τα αλλα, δεν λαμβάνει υποψη το ενδεχομενο καποια παιδια να αποτραπούν απο το να πλησιάσουν γιατι φοβουνται κι ετσι το παιχνιδι θα παραμενει τυπικα διαθεσιμο αλλα θα το στερείται ουςιαςτικα καποιο αλλο παιδι. Εγώ ήμουν ένα τέτοιο παιδί κ σίγουρα δεν θα πηγαίνω κ το παιδί μου κάπου που υπαρχουν μεγαλυτερα παιδια κ παιζουν ετσι. Ο αντρας μου παλι μπορει να παει κ να παιξει κ εκεινος με τους ανταρτες οποτε καλο θα ηταν να μην τον παίρνω μαζί μου για να παθαίνω εγκεφαλικό.

 

Πολύ αγχωτική υπόθεση αυτή η παιδική χαρά!!! Τι καλα που εμεις μονο κουνιες κανουμε!! 

Επεξεργάστηκαν by Έσπερος
Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

 

Δεν διαφώνησε κανείς ως προς τον σεβασμό προς τους άλλους...

 

Μήπως να ξαναδιαβάσεις λίγο το θέμα;

 

Τελικά εσύ επιτρέπεις στο παιδί σου να ανεβαίνει την τσουλήθρα ανάποδα εφόσον δεν ενοχλεί (και σέβεται) κάποιον άλλον; 

 

To έχω διαβάσει το θέμα, εάν επιμένεις όμως μπορώ να το ξαναδιαβάσω!

Στο παιδί μου έχω μάθει την σωστή χρήση της τσουλήρθας ως και των άλλων παιχνιδιών για την δική του ασφάλεια και την ασφάλεια των άλλων παιδιών. Και στις κούνιες τα παιδιά ανεβαίνουν με τα πόδια και κάνουν κούνια, τι πειράζει αν γκρεμοτσακιστούν εε?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Η διαφωνια μας ειναι οτι καποιες θεωρουν οτι το αναποδο ανεβασμα της τσουλιθρας θα επρεπε να ειναι απαγορευτικο ενω καποιες αλλες το επιτρεπουν κρινοντας την κατασταση εκεινη την στιγμη.

Μένετε στο δέντρο και χάνετε το δάσος... Το θέμα δεν είναι η τσουλήθρα αυτή καθεαυτή άλλα το αν πρέπει να βάζουμε όρια στα παιδιά μας για να μην γίνουν καλ(κ)ομαθημένα. Σου παρέθεσα παραπανω δικο σου ποστ που υποστηρίζεις οτι δεν πρέπει να υπαρχουν οδηγιες κτλ στο ελεύθερο παιχνιδι. Τωρα αν εννοούσες κατι αλλο μπορουσες να το διευκρινησεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 said:

 

Η οποια ποια ειναι αγαπητη επισης φιλη? Διαφωτισε με παρακαλω αν δεν σου ειναι κοπος

 

Κανένας κόπος! στα παιδιά μαθαίνουμε την ορθή χρήση των παιχνιδιών, πραγμάτων κλπ κλπ. Από εκεί και πέρα είναι πολύ λεπτή η ισορροπία πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα παιχνίδι κατά το δοκούν από ένα παιδί για την ευχαρίστησή του! αλλά εδώ δεν μιλάμε για ευχαρίστηση, μιλάμε για συνειδητή επιλογή κινδύνου!

Just now, Έσπερος said:

Δεν αμφιβάλλω ότι εσείς προσέχετε, θεωρώ ότι για να μπάι ειτε στον κοπο να ψάχνετε κ να συζητάτε, δεν θα ειστε απο τις μαμαδες που παρκάρουν τα παιδια κ δεν γυρίζουν τα δουν. Ομως δεν ειναι ολες έτσι. Γι αυτο η λογικη μου λεει οτι καποιοι βασικοί κανονες ασφαλειας καλο ειναι να υπαρχουν κ να τηρούνται, γιατι αν γιβρι κάτι στραβό, μπορεί να την πληρώσουν κ τα δικά σας παιδιά, ειτε σε ατύχημα ειτε σε τσακωμό, ειτε να φανε κατσαδα απο αλλο γονιο κλπ. 

 

Επισης το οτι εσεις εχετε την κριση να μην αφηνετε τα παιδια να χρησιμοποιούν με ακατάλληλο τροπο ενα παιχνιδι οταν αυτο εμποδιζει τα αλλα, δεν λαμβάνει υποψη το ενδεχομενο καποια παιδια να αποτραπούν απο το να πλησιάσουν γιατι φοβουνται κι ετσι το παιχνιδι θα παραμενει τυπικα διαθεσιμο αλλα θα το στερείται ουςιαςτικα καποιο αλλο παιδι. 

 

Πολύ αγχωτική υπόθεση αυτή η παιδική χαρά!!! Τι καλα που εμεις μονο κουνιες κανουμε!! 

 

Συμφωνώ απόλυτα, ως προς τις κούνιες τοποθετήθηκα :)

Just now, MagdaP said:

Μένετε στο δέντρο και χάνετε το δάσος... Το θέμα δεν είναι η τσουλήθρα αυτή καθεαυτή άλλα το αν πρέπει να βάζουμε όρια στα παιδιά μας για να μην γίνουν καλ(κ)ομαθημένα. Σου παρέθεσα παραπανω δικο σου ποστ που υποστηρίζεις οτι δεν πρέπει να υπαρχουν οδηγιες κτλ στο ελεύθερο παιχνιδι. Τωρα αν εννοούσες κατι αλλο μπορουσες να το διευκρινησεις.

 

Αυτό ακριβώς! τι σημαίνει ελεύθερο παιχνίδι?? παιχνίδι για να περάσει το δικό μας το παιδί καλά και ας υπάρξουν και παράπλευρες απώλειες???

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Μένετε στο δέντρο και χάνετε το δάσος... Το θέμα δεν είναι η τσουλήθρα αυτή καθεαυτή άλλα το αν πρέπει να βάζουμε όρια στα παιδιά μας για να μην γίνουν καλ(κ)ομαθημένα. Σου παρέθεσα παραπανω δικο σου ποστ που υποστηρίζεις οτι δεν πρέπει να υπαρχουν οδηγιες κτλ στο ελεύθερο παιχνιδι. Τωρα αν εννοούσες κατι αλλο μπορουσες να το διευκρινησεις.

 

 

Τελικά ο καθένας αντιλαμβάνεται εντελώς διαφορετικά τα όρια, εντελώς διαφορετικά την ενσυναίσθηση, εντελώς διαφορετικά την έννοια του κακομαθημένου και του καλομαθημένου.

Οπότε προτείνω να κάνουμε παρέα με τους ομοίους μας και να προσπαθούμε να συνυπάρξουμε με τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Γι αυτό και δε θέλω να βομβαρδίζω το παιδί με "πρέπει" και "μη", αλλά με διάλογο να την κάνω να αντιλαμβάνεται  πότε πρέπει να περιοριστεί, σεβόμενη πάντα ότι είναι παιδί και θέλει να διασκεδάσει και να πειραματιστεί. Δεν ξέρω αν ακούγεται ουτοπικό, θα δείξει το μέλλον (καλά να 'μαστε :))...

 

Συμφωνώ και δεν το θεωρώ ουτοπικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

 

 

Τελικά ο καθένας αντιλαμβάνεται εντελώς διαφορετικά τα όρια, εντελώς διαφορετικά την ενσυναίσθηση, εντελώς διαφορετικά την έννοια του κακομαθημένου και του καλομαθημένου. 

Οπότε προτείνω να κάνουμε παρέα με τους ομοίους μας και να προσπαθούμε να συνυπάρξουμε με τους υπόλοιπους.

 

Δεν υπάρχουν όμοιοι και ανόμοιοι, υπάρχει συνύπαρξη και για να υπάρξει αρμονική συνύπαρξη τότε ναι θα πρέπει να υπάρχει σεβασμός!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...