Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλ(κ)ομαθημενα παιδια... Μπορουμε να το αποφύγουμε???


Recommended Posts

Just now, erin0000 είπε:

Πειράζει τόσο πολύ αν την χρησιμοποιήσουμε αλλιώς, εφόσον δεν ενοχλούμε και δεν κινδυνεύουμε; 

Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει εφόσον δεν ενοχλούμε και δεν κινδυνεύουμε. Αλλά θα προσθέσω και μια άλλη παράμετρο. Κι εφόσον δεν καταστρέφουμε τα παιχνίδια στην παιδική χαρά. Προφανώς δε μιλάω για ανάποδο ανέβασμα στην τσουλήθρα, γιατί έχουμε κολλήσει εκεί χωρίς να είναι η ουσία της συζήτησης. Δεν σας έχει τύχει να δείτε για παράδειγμα, σπασμένες κουνιες απο μεγαλυτερα παιδακια που θελησαν να παιξουν "ελεύθερα";

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Fenia27 said:

 

Και εγω σε επαρχια μεγαλωσα , ειχαμε παιδικες χαρες, τις παλιες τις σιδερενιες που καιγοταν ο ποπος σου οταν εκανες τσουλιθρα...Δεν υπηρχαν αυτα τα ορια σε καμια περιπτωση, 10 10 τα παιδια ανεβαιναν..ολα ειχαν μαθει να προσεχουν, καποια χτυπουσαν....Ημασταν ομως αγριμακια και δεν μασουσαμε πουθενα...Μπορει να μας χρειαζοτανε καποια επιβλεψη παραπανω...Οχι για την παιδικη χαρα, αλλα οταν παιρναμε τους δρομους και τα βουνα και δεν ξερανε τι καναμε...Πως φτανεις ομως απο ενα παιχνιδι που αφηνεις τα παιδια να πειραματιστουν, σε ενα παιχνιδι με φοβο, ορια και δηθεν σεβασμο? Γιατι ο σεβασμος δεν ξεκιναει απο το αν θα κανεις τσουλιθρα κανονικα...Ξεκιναει με το να μαθει το παιδι να αντιλαμβανεται τους γυρω του, να μαθει να παιζει οπως το ευχαριστει και ποτε αυτο πρεπει να σταματησει...

 

άλλες εποχές ρε συ τότε, εγώ θυμάμαι ότι η μαμά μου απλώς έβγαινε κάποια στιγμή και μας φώναζε να μαζευτούμε σπίτι, μετά από ώρες που είχαμε φύγει έτσι? τι κάναμε μέχρι τότε ο Θεός και η ψυχή μας... το ξαναλέω όμως, άλλες εποχές, εγώ θυμάμαι ως από τα μικρά στην παρέα είχαμε και τα μεγαλύτερα αδέρφια / γειτονόπουλα κλπ που μας προσέχανε.. και όντως μας προσέχανε..

Just now, MagdaP said:

Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει εφόσον δεν ενοχλούμε και δεν κινδυνεύουμε. Αλλά θα προσθέσω και μια άλλη παράμετρο. Κι εφόσον δεν καταστρέφουμε τα παιχνίδια στην παιδική χαρά. Προφανώς δε μιλάω για ανάποδο ανέβασμα στην τσουλήθρα, γιατί έχουμε κολλήσει εκεί χωρίς να είναι η ουσία της συζήτησης. Δεν σας έχει τύχει να δείτε για παράδειγμα, σπασμένες κουνιες απο μεγαλυτερα παιδακια που θελησαν να παιξουν "ελεύθερα";

 

εγώ έχω κάνει παρατήρηση σε παιδική χαρά σε παιδιά Γυμνασίου που έσπαγαν τις λάμπες και τους ρώτησα που είναι οι γονείς τους και μου έκαναν και πλάκα! και όταν γύρσια και ρώτησα όλους τους γονείς αν τους ενοχλεί αυτό κανείς δεν μίλησε.. ασχέτως αν τα σπασπένα γυαλιά ήταν δίπλα στα τρίχρονα - τετράχρονα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Δεν σας έχει τύχει να δείτε για παράδειγμα, σπασμένες κουνιες απο μεγαλυτερα παιδακια που θελησαν να παιξουν "ελεύθερα"

 

Δεν νομιζω καμια απο της μητερες που αναφερθηκαν σε ελευθερο παιχνιδι να εννοουν παιχνιδι ελευθερο συμπεριλαμβανομενου της καταστροφης...Μπλεκεις αλλα πραγματα στη συζητηση....Τα παιδια που καταστρεφουν ειναι παιδια που πηγαινουν στην παιδικη χαρα αργα, χωρις να εχει κοσμο και σε ηλικια που κυκλοφορουν χωρις τους γονεις. Ασχετο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Δε θέλω να φανταστώ καμία μας, αν συζητάμε τόσο πολύ κ τόσο εντονα για το ανάποδο ή ίσιο ανέβασμα στην τσουλήθρα κ τους κινδύνους που εγκυμονει, να αφήνουμε τα παιδια να πάνε κατασκήνωση ή διακοπες ή τριημερη εκδρομή με το σχολείο χωρίς κινητό! Εγκεφαλικό. Εγώ 8 χρονών (!) είχα πάει κατασκήνωση στη Χαλκιδική κ τώρα 8 χρονών δεν αφηνουμε τα παιδιά να πάνε μόνα τους σε άλλα διπλανά σπίτια να παίξουν, τι να λέμε τώρα! Εμείς φταίμε για όλα, τα παιδιά είναι όλα παιδιά.

 

εγώ ο λόγος που δεν θα άφηνα να πάει το παιδί κατασκήνωση είναι γιατί συνήθως γυρίζουν μέσα στην βρώμα! οκ να δεχτώ την τσουλήθρα αλλά την βρώμα δεν την δέχομαι για κανένα λόγο! :)

πέρσι ο κολλητός του γιου μου γύρισε με έναν ωραιότατο σταφυλόκοκκο από την κατασκήνωση, έχασε το υπόλοιπο του καλοκαιριού του γιατί δεν έπρεπε να κάνει μπάνιο στην θάλασσα μετά.

και να σας πω και το άλλο? η κατασκήνωση στις δικές μας εποχές ήταν μία διέξοδος για το παιδί καθότι τα ερεθίσματα ήτο περιορισμένα, τώρα τα παιδιά είναι χορτασμένα από τα πάντα τι να τους πει η κατασκήνωση?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, elenip είπε:

εγώ έχω κάνει παρατήρηση σε παιδική χαρά σε παιδιά Γυμνασίου που έσπαγαν τις λάμπες και τους ρώτησα που είναι οι γονείς τους και μου έκαναν και πλάκα! και όταν γύρσια και ρώτησα όλους τους γονείς αν τους ενοχλεί αυτό κανείς δεν μίλησε.. ασχέτως αν τα σπασπένα γυαλιά ήταν δίπλα στα τρίχρονα - τετράχρονα..

 

Ενταξει απαραδεκτο και καλα εκανες και μιλησες...Εμενα δεν μου εχει τυχει κατι extreme...Να παιζουν με μπαλα ναι, και ολες η μαμαδες τους ειπαμε να σταματησουν και σταματησαν...Να παιζουν μπουγελο προσφατα (κλεισαν τα σχολεια ?) τους ζητησα να προσεξουν να μην βρεξουν την τσουλιθρα και με ακουσαν...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αννα 35 said:

Είμαι από εκείνες που σε κάποια θέματα διατείνονται, πως τα παιδιά χρειάζονται κανόνες και όρια, όχι επιβεβλημένα, αλλά που θα προκύπτουν αβίαστα και ως φυσικό επακόλουθο του τρόπου ζωής της οικογένειας. Την ίδια στιγμή και οι γονείς χρειάζεται να έχουμε κανόνες και όρια, που προφανώς και θα διαφέρουν από αυτά των παιδιών.

 

Για να είμαι ειλικρινής, παρακολουθώντας τη συζήτηση μειδιαζω. Η γενιά μας έχει μια τάση τελικά να υπεραναλυει τα πάντα. Ποτέ δεν φανταζομουν πως θα χρειαζόταν να συζητήσουμε το comme il faut της παιδικής χαράς.

Δεν θυμάμαι τους γονείς μου να μας ετοιμάζουν μια λίστα με πρέπει και μη στην παιδική χαρά. Όπως και δε θυμάμαι να χρειάστηκε να παρέμβουν προκειμένου η συμπεριφορά μας να μην ενοχλεί τους άλλους. Ήταν αυτονόητο, πως αν ήμασταν μόνοι ή ο κόσμος ήταν περιορισμένος θα πειραματιζομασταν και με ανορθόδοξες μεθόδους χρήσης των παιχνιδιών, σε αντίθετη περίπτωση θα παίζαμε πιο συγκρατημένα.

 

Αυτό δεν προέκυψε ποτέ από συζητήσεις ή υποδείξεις επί της συμπεριφοράς στο συγκεκριμένο χώρο, αλλά από τη γενικότερη συμπεριφορά, την οποία μας είχαν καλλιεργήσει.

 

Πλέον στη θέση του γονιού και παρακολουθώντας τα παιδιά μου ενόσω παίζουν, αντιλαμβάνομαι με τη σειρά μου πως δεν έχει χρειαστεί να επέμβω. Εάν κάνουν κούνια και περιμένει κάποιο άλλο παιδί, συντομευουν κι ας χρειάστηκε τα ίδια σε κάποια φάση - ευτυχώς όχι συχνά - να περιμένουν ακόμα και μισή ώρα.

Εάν η τσουλήθρα είναι ελεύθερη θα ανέβουν ανάποδα, θα πειραματιστούν. Εάν όχι θα τσουλησουν κανονικά.

 

Εν κατακλείδι, θεωρώ πως όσο χρήσιμη είναι η πρόσβαση που έχει η γενιά μας σε πληροφορίες που αφορούν τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών, άλλο τόσο καταχραζοναστε αυτές τις πληροφορίες και φτάνουμε στο σημείο να υπεραναλυουμε τα πάντα.

 

 

Κουβέντα κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει εφόσον δεν ενοχλούμε και δεν κινδυνεύουμε. Αλλά θα προσθέσω και μια άλλη παράμετρο. Κι εφόσον δεν καταστρέφουμε τα παιχνίδια στην παιδική χαρά. Προφανώς δε μιλάω για ανάποδο ανέβασμα στην τσουλήθρα, γιατί έχουμε κολλήσει εκεί χωρίς να είναι η ουσία της συζήτησης. Δεν σας έχει τύχει να δείτε για παράδειγμα, σπασμένες κουνιες απο μεγαλυτερα παιδακια που θελησαν να παιξουν "ελεύθερα";

 

Εγώ δεν είμαι υπερ του ελεύθερου παιχνιδιού.

Είμαι όμως υπέρ των γενικών κανόνων. Σεβόμαστε τους γύρω μας, σεβόμαστε την περιουσία, δεν ενοχλούμε, δεν κάνουμε κάτι που δεν  θέλουμε να μας κάνουν.

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω. Ότι δεν θεσπίζω πολλούς και ειδικούς κανόνες, παρά μόνο εάν υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 said:

 

Ενταξει απαραδεκτο και καλα εκανες και μιλησες...Εμενα δεν μου εχει τυχει κατι extreme...Να παιζουν με μπαλα ναι, και ολες η μαμαδες τους ειπαμε να σταματησουν και σταματησαν...Να παιζουν μπουγελο προσφατα (κλεισαν τα σχολεια ?) τους ζητησα να προσεξουν να μην βρεξουν την τσουλιθρα και με ακουσαν...

 

Καλά το μπουγέλο είναι must στο κλείσιμο των σχολείων! την Παρασκευή θα γίνει χαμός :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 είπε:

 

Εγώ δεν είμαι υπερ του ελεύθερου παιχνιδιού.

Είμαι όμως υπέρ των γενικών κανόνων. Σεβόμαστε τους γύρω μας, σεβόμαστε την περιουσία, δεν ενοχλούμε, δεν κάνουμε κάτι που δεν  θέλουμε να μας κάνουν.

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω. Ότι δεν θεσπίζω πολλούς και ειδικούς κανόνες, παρά μόνο εάν υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος.

 

Εσένα σε έχω καταλάβει ότι είσαι γενικά αυστηρή, γι αυτό με έχεις εντυπωσιάσει σήμερα! :D

 

Just now, Fenia27 είπε:

 

Ενταξει απαραδεκτο και καλα εκανες και μιλησες...Εμενα δεν μου εχει τυχει κατι extreme...Να παιζουν με μπαλα ναι, και ολες η μαμαδες τους ειπαμε να σταματησουν και σταματησαν...Να παιζουν μπουγελο προσφατα (κλεισαν τα σχολεια ?) τους ζητησα να προσεξουν να μην βρεξουν την τσουλιθρα και με ακουσαν...

Τώρα να ρωτήσω εγώ γιατί να μην βρέξουν την τσουλήθρα ή θα αρχίσει νέος γύρος; :D

 

Η @Αννα 35 έχει δίκιο ότι η συζήτηση είναι για γέλια. Η υπερανάλυση αυτή πάντως πιστεύω ότι προκύπτει κι από το ότι δεν ζούμε πια σε μια κοινότητα όπου τα άτομα ίδιας ηλικίας είναι αναμενόμενο να έχουν παιδια περίπου ταυτόχρονα οπότε γενικά θα μεγαλώνουν με παρόμοιο τρόπο. Γινόμαστε γονείς σε ένα ευρύ φάσμα ηλικιών, προερχόμαστε απόδ ιαφορετικά περιβάλλοντα, έχουμε διαφορετικές παραστάσεις και προτεραιότητες, και γενικά δεν έχουμε γύρω μας έναν κύκλο νέων γονιών για να ανταλλάξουμε απόψεις. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω και όσοι φίλοι επίσης ξέρω, με παιδιά προσχολικής ηλικίας, αυτή τη στιγμή δεν έχουν. Άρα κάπου θες να πιαστείς, να ξέρεις τι σε περιμένει. Εγώ έχω εκπλαγεί από πράγματα που διαβάζω και για τα πάρτι και για την παιδική χαρά. Από τη  μία αγχώνομαι και λέω ότι είναι βλακεία που τα διαβάζω, γιατί ειλιρινά αυτή τη στιγμή σκέφτομαι ότι δεν θε΄λω ποτέ το παιδί μου να πάει σε παιδική χαρά, από την άλλη νιώθω προετοιμασμένη για αρκετά περιστατικά. 

 

Για να γυρίσουμε λίγο στο θέμα των ορίων όμως. Η @anemoni1989 έχει μικρό παιδάκι, το δικό μου είναι λίγο μεγαλύτερο, αλλά είναι και τα δύο αρκετά μικρά ακόμα και μάλλον έχουμε παρόμοιους προβληματισμούς. όσες είστε πιο έμπειρες, έχετε νιώσει ποτέ ότι ξεπεράσατε το όριο της ελευθερίας της ανακάλυψης και καταλήξατε σε συμπεριφορές που ξεφεύγουν; Ωραία λέμε για τα μικρά που μόλις περπατούν και γνωρίζουν τον χώρο γύρω τους ότι καλό είναι οι περιορισμοί να αφορούν πρωτίστως την ασφάλεια, πότε όμως είναι θεμιτό να μπουν και άλλοι περιορισμοί; Όταν υπάρχει λεκτική επικοινωνία; Όταν το παιδί αρχίζει να κινείται συστηματικά σε χώρους εκτός σπιτιού (συγγενικά σπίτια, χώροι παιχνιδιού, παιδικός σταθμός); Υποψιάζομαι ότι έρχεται η στιγμή σιγά σιγά να αυστηρέψουν κάποιοι κανόνες, γι αυτό ρωτάω. Πχ όταν είσαι 12 μηνών μπορεί να ανοίξεις και να κοπανήσεις ένα ντουλάπι για τη χαρά της ανακάλυψης, πότε όμως αυτό αρχίζει να γίνεται ενοχλητικό ή και επικίνδυνο για ζημιά; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εσένα σε έχω καταλάβει ότι είσαι γενικά αυστηρή, γι αυτό με έχεις εντυπωσιάσει σήμερα! :D

 

 

:shock: Δεν με θεωρώ αυστηρή... Το αντίθετο. 

 

Αυστηρή γίνομαι όταν τίθεται θέμα παρενόχλησης, κινδύνου κτλ. Δηλαδή αν στην τσουλήθρα που κάνουν τα παιδιά μου, κάνουν και κάποια άλλα ανάποδα χωρίς να ενοχλούν, δεν θα με νοιάξει.

Θα με νοιάξει αν πχ τους παίρνουν τη σειρά, τα σπρώχνουν, τους μιλούν άσχημα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! 

Απο οτι εχω καταλαβει, δεν ειναι να λείψει καποιος λιγες ωρες, η συζήτηση παιρνει φωτια!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Καταρχας δεν ξέρω πως να αντιδρασω στις τελευταίες 5 (:shock:) σελίδες για τη συζήτηση για τις τσουληθρες!!! Ομολογώ πως δεν περίμενα να υπάρχει τετοια ασυνεννοησια για κατι (που εγω προσωπικα θεωρουσα) τόσο απλο (ποσο αθωα!!!)... Απο τη μια τρομαζω (για το τι με περιμενει σε λιγα χρόνια), απο την αλλη γελαω (παντα γελαγα με τς μαμαδες που παθαιναν αμοκ μολις πιστευαν οτι κάποιος υπονοει περιορισμο της ελευθερίας των παιδιων τους), απο την αλλη παλι μου λύνονται καποιες αποριες (γτ πχ οι μαναδες γίνονται μαλλιοκουβαρα μολις τα παιδιά τς φτασουν σε ηλικια παιχνιδιου) και στο τελος σκέφτομαι μηπως εν τελει πρεπει να μετακομισω σε κανα κουτσοχωρι ή κουτσονησι (με 20 κατοικους το πολυ)  ωστε να αποφυγω τα πολλα πολλα με γονεις με παιδια...!!! Προσωπικη αποψη... 

Οσον αφορά τις κοπελες που παρεθεσαν παράδειγμα για το πως ήταν τα πράγματα οταν εμεις ειμασταν παιδια, και ποσο ελεύθερα παιζαμε χωρίς κανονες κλπ, να υπενθυμίσω (γτ και εγω αν και μεγαλωμενη σε πολη στο χωριο εκανα οτι πατατα μπορεί να φανταστεί ανθρώπου νους) πως εμεις ειμασταν μεγαλωμενα με αλλους κανονες και αλλες αξιες. Οι γονεις ηξεραν πως αμα καναμε μαγκιες στα μικροτερα ή πιο χαμηλων τονων παιδια, καποιος ενηλικας θα μας κατσαδιαζε και θα μας επανεφερε στην ταξη.. Δεν θα τον περιμεναν σ γωνια γτ τολμησαν να κακοκαρδισουν το σπλαχνο τς... Οποτε αναγκαστικά ακολουθουσαμε ολα τα παιδια τς ιδιους πανω κατω κανονες... Και τοτε βεβαια υπηρχαν οι εξαιρεσεις, αλλα τς "καναμε στην ακρη" και τς απομονωναμε οποτε δεν μας επηρεαζαν... Σημερα καθε παιδι ειναι και αλλη ιστορία.. Αλλο παιδι θεωρεί πως ειναι Θεος Κι μπορεί να κανει οτι του καπνισει, αλλο βριζοκοπαει σα λιμενεργατης, αλλο χτυπαει γτ ετσι εμαθε και "παιδακι ειναι τι να κάνουμε? Φαση ειναι θα περασει", αλλο το παιζει κουμανταδορος και ειναι και καποια παιδια περισσοτερο συνεσταλμενα και ευγενη τα οποια βγαινουν παντα χαμενα γτ σε αυτη τη φαση ειναι αδυναμια η ευγενεια.. 

Καλο θα ηταν γενικα αν θέλουμε να θεωρουμαστε σωστοι γονείς να βάζουμε νερο στο κρασι μας.. Δεν ειμαστε σωστοι σε όλα και μπορεί αθελα μας να κάνουμε ανεπανορθωτη ζημια στα παιδιά μας, πιστευοντας οτι κάνουμε το σωστο... Καο κατι αλλο... Πολλες εδω μεσα παινευονται για την ανατροφη των παιδιών τς, μιλανε για ενσυναισθηση, ματαιωση και αλλες βαρυγφουπες εννοιες.. Μολις ομως σας φερουν αντιρρηση γινεστε ειρωνικες, επιθετικες και ακρως εριστικες... Μηπως λοιπον δεν ειστε τοσο τελειες οσο πιστευετε? Και μηπως οντως τα παιδιά σας ειναι οι νταηδες τ σχολειου και της παιδικης χαρας και εσεις εθελοτυφλειτε στο ονομα της ψυχολογιας, του ελεύθερου παιχνιδιού και των "νεοτερων και μοντερνων"  μοντελων ανατροφης??? (δεν αναφέρομαι σε μια συγκεκριμένα, απλα επειδη παρατηρησα ειρωνικες απαντησεις δεν αντεξα να μην το σχολιασω) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Τόση ειρωνεία που ακόμη κι αν συμφωνούσα με ορισμένες απόψεις στο τέλος ένιωθα ότι δεν μπορώ να ταυτιστω λόγω του ειρωνικου τρόπου έκφρασης. 

Αυτο ακριβώς!!! 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά φορτιστηκαμε πολυ. Λες και ηταν συζητηση για θηλασμο! 

πρίν από 4 λεπτά , Αννα 35 είπε:

Όταν το παιδί ανοιγοκλείνει το ντουλάπι και σε ενοχλεί, όσο μικρό κι αν είναι, του εξηγείς το λόγο που σε ενοχλεί και το απομακρύνεις 1,2,15 φορές.

αυτα που λες τα καταλαβαινω σαν γενικο πλαισιο. στην πραξη καπου κολλάω. Ας πουμε με το ντουλαπι. Καταλαβαινω οτι ειναθ μερος της αναπτυξης του το να ανοιγοκλείσει την πορτα, να βαλει ενδεχομενως κ δυναμη για να δει τι θα γινει. Δεν με ενοχλει, ειμαι διπλα και εξηγω ή δειχνω πώς το κλείνουμε απαλά. Καποια στιγμη ομως καταλαβαινω οτι η  εξερεύνηση γινεται κοπάνημα απο ανία ή για προσέλκυση προσοχής. Εκει τι κανω; Επεμβαίνω μονο την ωρα εκεινη ή απομακρύνω καθε φορα για να μη γινει καθολου (το ντουλαπι εξαλλου μπορει να χαλασει εκτος του οτι ο θόρυβος ενοχλει διπλα). ή τελικα δεν επρεπε να το αφησω εξ αρχης; Αντιστοιχα το πέταγμα παιχνιδιών κατω κλπ. Ή αλλο παραδειγμα. παιδακι 3-4 χρονων, οι γονεις του ειναι με μια παρεα. Λογικο ειναι να βαριεται, θα του δώσω δουν παιχνιδια, ζωγραφική, ισως καποιος το παει μια βολτα, ειναι θεμιτό ομως να πεις και οτι καποια στιγμη θες να συζητησεις κατι κ να περιμενει λιγο; και αν ναι σε ποια ηλικια; στα 2, τα 3, τα 4; 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

. Αλήθεια εσείς όλες που λέτε ότι τα παιδιά σας είναι ελεύθερα να ανεβαίνουν αναποδα την τστουλήθρα, αν έρθει με φόρα από πάνω ένα παιδάκι και τα ρίξει κάτω, σε ποιον θα επιρρίψετε την ευθύνη;

Σε κανέναν. Σε ηλικία που δεν μπορεί το παιδί να κρίνει, ήμουν δίπλα για να αποτρέψω ένα ατύχημα που θα μπορούσε να προβλεφθεί. Μετά, προσωπικά είμαι της άποψης ότι αν δεν έχεις ως παιδί γόνατα μονίμως χτυπημένα, κάτι πάει στραβά (όχι απαραίτητα επίτηδες, μπορεί απλά να μην υπάρχει η ευκαιρία για ελεύθερο παιχνίδι λόγω περιοχής, συνθηκών κλπ). 

Εξάλλου από το σχολείο, από το προνήπιο κιόλας, με υπερβολικά πολλούς κανόνες για το πώς παίζουμε "σωστά", στο διάλειμμα, σπάσαμε χέρια, πόδια, κάναμε ράμματα κλπ κλπ. Οι κανόνες και η επίβλεψη δεν αποτρέπουν απαραίτητα τα ατυχήματα. 

Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή, ειδικά όταν ο μικρός μου ήταν πραγματικά απίστευτα ριψοκίνδυνος σε σχέση με τα αδέρφια του, τα είχα ψιλοχρειαστεί. Μετά συνειδητοποιησα ότι από εμένα το πήρε, ενθυμούμενη τα παιδικά μου χρόνια. Οπότε συμβιβάστηκα με την ιδέα ότι μικροατυχήματα είναι μέσα στο πρόγραμμα. Το δε αστείο είναι ότι ο μικρός, που θα ανέβει πάντα εκεί που κανείς δεν είχε ποτέ σκεφτεί ότι μπορεί άνθρωπος να σκαρφαλώσει κλπ, είναι ο μόνος που ποτέ δεν έχει πάθει κάτι πάνω από μία γρατζουνιά, ούτε και έχει προκαλέσει.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Και πού το ξέρεις εσύ ότι δεν ενοχλεί; αν είναι μια μαμά μ ένα μικρό πιο πέρα κ περιμενει να φυγουν κ αυτα δεν φευγουν; 

Ε άμα η μαμά με το μικρό δεν μιλάει, κάτι δεν πάει καλά. Όχι πως το έχω δει ποτέ να συμβαίνει, πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, elenip είπε:

 

Εάν είσαι μόνη σου με το παιδί σου στην παιδική χαρά, ανεβείτε και οι δύο μαζί ανάποδα! εάν όμως δεν είστε μόνοι τότε δίνει το κακό παράδειγμα και στα άλλα!

Γιατί όχι το καλό; Είναι εξαιρετικά περήφανα τα παιδάκια την πρώτη φορά που κατλαβαίνουν ότι μπορείς να ανέβεις ανάποδα την τσουλήθρα ή να κάνεις κούνια όρθιος.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αυτό που με εντυπωσιάζει που καθόμαστε και συζητάμε τόση ώρα για ένα τελείως ηλίθιο θέμα, είναι που όλες αναγνωρίζουμε ότι κανονικά την τσουλήθρα την ανεβαίνουμε από τη σκάλα και την τσουλάμε κάτω με τον πισινό μας. Ακόμα κι όσες επιμένετε ότι δεν υπάρχουν κανόνες στα παιχνίδια, κατά βάθος αναγνωρίζετε ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος χρήσης και το άλλο είναι η εξαίρεση. 

Νομίζω πως όχι. Εγώ δεν το αντιλαμβάνομαι καν όπως το λες. Η παιδική χαρά έχει παιχνίδια. Το τι θα τα κάνει το κάθε παιδί, εξαρτάται από τη φαντασία του. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...