Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλ(κ)ομαθημενα παιδια... Μπορουμε να το αποφύγουμε???


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, elenip είπε:

 

Δεν υπάρχουν όμοιοι και ανόμοιοι, υπάρχει συνύπαρξη και για να υπάρξει αρμονική συνύπαρξη τότε ναι θα πρέπει να υπάρχει σεβασμός!

 

Υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και αυτό πρέπει να το θυμόμαστε.

 

Πολλές φορές μιλάμε για άγραφους κανόνες λες και είναι παγκοσμίως αποδεκτοί, ενώ μπορεί να είναι μόνο σε μία μερίδα...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη τώρα θα ονομάσουμε καταπίεση να μην αφήνουμε το παιδί να ανεβαίνει ανάποδα την τσουλήθρα ή να αποτρέπουμε ένα 7χρονο να ανεβαίνει στις βρεφικές κούνιες (άλλη μάστιγα αύτο)? Πόση πια αξία έχει αυτού του είδους το ελεύθερο παιχνίδι?

 

Προσωπικά έχω τσουλήθρα στον κήπο μου, μόνο εκεί τα άφησα ποτέ να ανέβουν ανάποδα, στην παιδική χαρά ανεβαίνουν από την σκάλα, περιμένουν και μια χαρά περνάνε! Το χαριτωμένο 3χρονο που δοκιμάζει τις κινητικές του δεξιότητες ανεβαίνοντας ανάποδα με τον γονιό δίπλα του ανά πάσα στιγμή να το σταματήσει αν κάποιος κατεβαίνει, όταν γίνει 7 ή 8 ετών και πιθανόν ο γονιός να μην είναι μαζί (στάνταρ στην επαρχία) πιστεύετε ότι ξαφνικά θα επιλέξει να πάει από την σκάλα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

 

Σε εμάς πάντως υπήρχαν και εξακολουθούν να υπάρχουν άπειρα ατυχήματα κυρίως λόγω κυνηγητού από μεγαλύτερα παιδιά αλλά και μπάλας (από παιδιά και γονείς). Όταν σε μια γεμάτη παιδική χαρά 10 παιδιά τρέχουν σα διάολοι που δε βλέπουν μπροστά τους τίποτα, άλλα πέντε-έξι βαράνε τη μπάλα στο θεό και σε όλα αυτά αν πεις  "συγνώμη αλλά δεν επιτρέπεται η μπάλα" ΄ή στο 11χρονο που παίρνει αμπάριζα το νήπιο "πρόσεχε λιγάκι" γυρνάει και σου λέει ο γονιός "ε παιδί είναι, που να παίξει;"  αυτό είναι ανευθυνότητα. Ατυχήματα ναι γίνονται παντού, δεν χάθηκε ο κόσμος και εγώ με σημάδια στα γόνατα είμαι ακόμα. Είναι παράλογο όμως να απαιτεί ένας γονιός να μη χρειάζεται να ανησυχήσει μη σπάσει τη μύτη του το παιδί του επειδή ένα άλλο δεν έχει που να παίξει μπάλα (πραγματικό περιστατικό); Ούτε εγώ έχω πει έτσι γενικά "απαγορεύεται να ανεβαίνουμε τη τσουλήθρα ανάποδα". Έχω πει όμως όταν ήταν δύο "αν ανέβεις τώρα, ίσως χτυπήσεις από το παιδάκι που περιμένει να κατέβει". Παρεπιπτόντως από τον παιδικό φέτος έχουν ξεκινήσει να ανεβαίνουν ανάποδα κάνοντας γέφυρα και να περνάνε τα άλλα από κάτω. 

 

 

Για αυτό συνήθως στην είσοδο όλες οι παιδικές χαρές έχουν ταμπέλα που λέει πως απαγορεύονται μπάλες-ποδήλατα-πατίνια-και ζώα,

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Το γεγονός ότι στις πόλεις δεν υπάρχουν χώροι για ελεύθερο παιχνίδι, στο μυαλό μου δε μεταφράζεται ως στη παιδική χαρά θα κάνω ό,τι μου κατέβει.

 

 

 

Μα νομίζω καμία εδώ μέσα δεν υποστήριξε το "κάνω ό,τι μου κατέβει". Γιατί το λέμε και το ξαναλέμε...

Έχουμε αναγάγει τη χρήση της τσουλήθρας σε μείζον ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MagdaP είπε:

Σου παρέθεσα παραπανω δικο σου ποστ που υποστηρίζεις οτι δεν πρέπει να υπαρχουν οδηγιες κτλ στο ελεύθερο παιχνιδι. Τωρα αν εννοούσες κατι αλλο μπορουσες να το διευκρινησεις.

 

Φυσικα και δεν υπαρχουν οδηγιες σε ενα παιχνιδι. Οι οδηγιες τυπου "ανεβαινουμε μονο απο την σκαλα" "βαζουμε τον ποπο μας κατω και κανουμε τσουλιθρα" "δεν ανεβαινουμε την τσουλιθρα αναποδα" "ανεβαινουμε ενα ενα τα σκαλακια κτλ"

 

Για εμενα τα παιδια πρεπει να πειραματιστουν, πρεπει να παιξουν ελευθερα και ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ να μαθουν να προσεχουν τα παιδια γυρω τους, να ξερουν οτι οταν υπαρχει καποιος πανω στην τσουλιθρα δεν θα την ανεβουν (εκτος κι αν παιζουν μαζι ενα παιχνιδι φαντασιας υπερηρωων και ξερω οτι προσεχουν) και ουτω καθεξης...Μαθαινεις σε ενα παιδι να προφυλασεται και να σεβεται και τα παιδια γυρω του...

 

Ο καθε γονεας λοιπον βαζει τα ορια του και δινει τις οδηγιες του στο παιδι του. Δεν σημαινει ομως οτι επειδη εσυ βλεπεις κινδυνο στο ανεβασμα της τσουλιθρας, βλεπω και εγω...

 

Απο απορια πιο πολυ, εσυ εκανες τσουλιθρα αναποδα σαν παιδι?

 

Link to comment
Share on other sites

@Anna3011κι εγώ έτσι φοβόμουν στην παιδική χαρα. αλλα δεν ημουν κ κοινωνικη οποτε κατέληγα να κανω κουνια ή να παιζω στο σκάμμα ή ισως λιγο μονόζυγο, αλλιως έπαιζα με τα κουζινικα μου στο παρκάκι με αλλά παιδάκια. Προφανώς κ δεν θέλω να γίνει το παιδί μου ετσι, δεν ξέρω αν εγώ βγήκα ή με έκαναν οι γονείς μου ή και τα δυο, ο γιος μου μπορει να μοιάσει στον μπαμπα του κ να εχει αυτοπεποίθηση κ να μην χρειαστεί να ανησυχώ! 

 

@kotsifikos εγώ το ξεκίνησα κι αυτό το θέμα με την τσουλήθρα γιατί το διάβασα σε μια άλλη συζήτηση κ είδα ότι το θεωρούσαν αυτονόητο κ ξαφνιαστηκα! Η @anemoni1989 περίμενε σοβαρή συζήτηση για τα όρια και της εκτροχιασα το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Συγγνώμη τώρα θα ονομάσουμε καταπίεση να μην αφήνουμε το παιδί να ανεβαίνει ανάποδα την τσουλήθρα ή να αποτρέπουμε ένα 7χρονο να ανεβαίνει στις βρεφικές κούνιες (άλλη μάστιγα αύτο)? Πόση πια αξία έχει αυτού του είδους το ελεύθερο παιχνίδι?

 

Προσωπικά έχω τσουλήθρα στον κήπο μου, μόνο εκεί τα άφησα ποτέ να ανέβουν ανάποδα, στην παιδική χαρά ανεβαίνουν από την σκάλα, περιμένουν και μια χαρά περνάνε! Το χαριτωμένο 3χρονο που δοκιμάζει τις κινητικές του δεξιότητες ανεβαίνοντας ανάποδα με τον γονιό δίπλα του ανά πάσα στιγμή να το σταματήσει αν κάποιος κατεβαίνει, όταν γίνει 7 ή 8 ετών και πιθανόν ο γονιός να μην είναι μαζί (στάνταρ στην επαρχία) πιστεύετε ότι ξαφνικά θα επιλέξει να πάει από την σκάλα?

 

Εφόσον δεν ενοχλεί κανέναν και δεν κινδυνεύει, γιατί να μην ανέβει ανάποδα; 

Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να πηγαίνει από την σκάλα; 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

 

Υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και αυτό πρέπει να το θυμόμαστε.

 

Πολλές φορές μιλάμε για άγραφους κανόνες λες και είναι παγκοσμίως αποδεκτοί, ενώ μπορεί να είναι μόνο σε μία μερίδα...

 

Aν ο σεβασμός στον άλλον είναι άγραφος κανόνας τότε τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

 

Τελικά ο καθένας αντιλαμβάνεται εντελώς διαφορετικά τα όρια, εντελώς διαφορετικά την ενσυναίσθηση, εντελώς διαφορετικά την έννοια του κακομαθημένου και του καλομαθημένου.

Οπότε προτείνω να κάνουμε παρέα με τους ομοίους μας και να προσπαθούμε να συνυπάρξουμε με τους υπόλοιπους.

Νομίζω ότι είπες τη σωστότερη ατάκα  - πραγματικά !!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 είπε:

 

Εφόσον δεν ενοχλεί κανέναν και δεν κινδυνεύει, γιατί να μην ανέβει ανάποδα; 

Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να πηγαίνει από την σκάλα; 

 

Και πού το ξέρεις εσύ ότι δεν ενοχλεί; αν είναι μια μαμά μ ένα μικρό πιο πέρα κ περιμενει να φυγουν κ αυτα δεν φευγουν; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Aν ο σεβασμός στον άλλον είναι άγραφος κανόνας τότε τι να πω!

 

Αντε πάλι... Αν είσαι μόνη σου σε μια τσουλήθρα και ανέβεις-κατέβεις με όποιον τρόπο θέλεις, πως ακριβώς είναι ασέβεια;

ή θα παρεξηγηθεί η τσουλήθρα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

 

Εφόσον δεν ενοχλεί κανέναν και δεν κινδυνεύει, γιατί να μην ανέβει ανάποδα; 

Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να πηγαίνει από την σκάλα; 

 

 

Γιατί άραγε? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εμάς έχει στην περιοχή μας πάντως παιδική χαρά όπου για την τσουλήθρα δεν έχει σκάλα να ανέβει το παιδί αλλά τοίχο αναρρίχησης, φαντάζομαι το έχετε δει και άλλες μαμάδες στην παιδική χαρά που πάτε ε? Εκεί να δείτε τσουλήθρα ανάποδη! Βέβαια δεν είναι για μικρά παιδιά, δεν θυμάμαι από ποια ηλικία και έπειτα επιτρέπεται, ο δικός μου εκεί ανεβαίνει ανάποδα γιατί ακόμα δεν νιώθει ασφαλής να ανέβει από τον τοίχο .

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Και πού το ξέρεις εσύ ότι δεν ενοχλεί; αν είναι μια μαμά μ ένα μικρό πιο πέρα κ περιμενει να φυγουν κ αυτα δεν φευγουν; 

 

αν περιμένει ένα άλλο παιδάκι να κάνει τσουλήθρα θα κάνουν στην άκρη και θα το αφήσουν να περάσει... Αν η μαμά θέλει να αδειάσει η τσουλήθρα για να περάσει το παιδί της ας πάει αλλού...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 said:

 

Αντε πάλι... Αν είσαι μόνη σου σε μια τσουλήθρα και ανέβεις-κατέβεις με όποιον τρόπο θέλεις, πως ακριβώς είναι ασέβεια;

ή θα παρεξηγηθεί η τσουλήθρα;

 

Εάν είσαι μόνη σου με το παιδί σου στην παιδική χαρά, ανεβείτε και οι δύο μαζί ανάποδα! εάν όμως δεν είστε μόνοι τότε δίνει το κακό παράδειγμα και στα άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Εφόσον δεν ενοχλεί κανέναν και δεν κινδυνεύει, γιατί να μην ανέβει ανάποδα; 

Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να πηγαίνει από την σκάλα; 

 

 

Τί να σου πω....εγώ σε άδεια τσουλήθρα δεν έχω βρεθεί ποτέ παρούσα. Πάντα υπάρχουν παιδάκια που περιμένουν ή ανεβαίνουν την σκάλα και ξαφνικά πετάγεται ένα μεγαλύτερο και αντί να περιμένει από πίσω τους τρέχει, σκαρφαλώνει ανάποδα και μετά ή τσουλάει, ή τα προσπερνάει και τρέχει προς κάποια γέφυρα ή τούνελ, ή πηδάει από την σκάλα, πάλι προσπερνώντας τα. Είναι ΟΚ αυτό δηλαδή ακόμα κι αν δεν παρασύρει κανένα?

 

Επίσης, δεν έχω δει κανένα μα κανένα παιδί να ελέγχει πριν μπει ανάποδα σε τσουλήθρα - τούνελ αν κάποιο παιδί κατεβαίνει. Όποιος έχει πάει στην παιδική χαρά του Golden Hall σίγουρα έχει την εικόνα των γονιών των μικρότερων παιδιών να κάνουν τον τροχονόμο στις κλειστές τσουλήθρες για το ποιος θα ανέβει και ποιος θα τσουλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

αν περιμένει ένα άλλο παιδάκι να κάνει τσουλήθρα θα κάνουν στην άκρη και θα το αφήσουν να περάσει... Αν η μαμά θέλει να αδειάσει η τσουλήθρα για να περάσει το παιδί της ας πάει αλλού...

 

Μπορεί από διακριτικότητα να περιμενει πιο περα κ να μην τη βλεπουν. Μπορει ενα αλλο παιδακι να φοβαται κ να μην πλησιαζει καν. Πού το ξερεις; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

Και στις κούνιες τα παιδιά ανεβαίνουν με τα πόδια και κάνουν κούνια, τι πειράζει αν γκρεμοτσακιστούν εε?

 

Τι πειραζει? οντως...

 

Just now, elenip είπε:

 

Κανένας κόπος! στα παιδιά μαθαίνουμε την ορθή χρήση των παιχνιδιών, πραγμάτων κλπ κλπ. Από εκεί και πέρα είναι πολύ λεπτή η ισορροπία πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα παιχνίδι κατά το δοκούν από ένα παιδί για την ευχαρίστησή του! αλλά εδώ δεν μιλάμε για ευχαρίστηση, μιλάμε για συνειδητή επιλογή κινδύνου

 

Διαφωνω μαζι σου. Δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω...Απλα διαφωνω. Ειμαι παντα εκει και προσεχω τα παιδια μου, τα αφηνω να παιξουνε οπως θελουνε οταν οι συνθηκες το επιτρεπουν, να σκαρφαλωσουν χωρις βοηθεια, να κυλιστουν, να γδαρθουν, να σκονταψουν...δεν φοβαμαι μηπως και χτυπησουν, και απο την τσουλιθρα να πεσουν, και απο τις κουνιες να πεσουν, καλυτερα ενα παιδι που θα χτυπησει ξανα και ξανα και θα το ξεπερναει παρα ενα παιδι που παει κουρδιστο και βλεπει παντου κινδυνους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Εάν είσαι μόνη σου με το παιδί σου στην παιδική χαρά, ανεβείτε και οι δύο μαζί ανάποδα! εάν όμως δεν είστε μόνοι τότε δίνει το κακό παράδειγμα και στα άλλα!

 

Άρα εκεί καταλήγουμε. Θέλουμε το παιδί μας να είναι πρότυπο για τα άλλα παιδιά και εμείς πρότυπο για τις άλλες μαμάδες. Εγώ δεν θέλω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 said:

 

Τι πειραζει? οντως...

 

 

Διαφωνω μαζι σου. Δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω...Απλα διαφωνω. Ειμαι παντα εκει και προσεχω τα παιδια μου, τα αφηνω να παιξουνε οπως θελουνε οταν οι συνθηκες το επιτρεπουν, να σκαρφαλωσουν χωρις βοηθεια, να κυλιστουν, να γδαρθουν, να σκονταψουν...δεν φοβαμαι μηπως και χτυπησουν, και απο την τσουλιθρα να πεσουν, και απο τις κουνιες να πεσουν, καλυτερα ενα παιδι που θα χτυπησει ξανα και ξανα και θα το ξεπερναει παρα ενα παιδι που παει κουρδιστο και βλεπει παντου κινδυνους.

 

 

 

Συγνώμη βρε κοπέλα μου αλλά ένα παιδάκι που χαίρεται να παίζει χωρίς να κινδυνεύει να γκρεμοτσακιστεί γιατί θα πρέπει να είναι κουρδιστό?

ή θα πρέπει να είμαστε με σπασμένα χέρια πόδια για να το παίζουμε φιλελεύθεροι και ανεξάρτητοι?

 

Just now, erin0000 said:

 

Άρα εκεί καταλήγουμε. Θέλουμε το παιδί μας να είναι πρότυπο για τα άλλα παιδιά και εμείς πρότυπο για τις άλλες μαμάδες. Εγώ δεν θέλω...

 

Εκεί δεν καταλήγουμε αλλά τι να σου εξηγώ τώρα??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Τί να σου πω....εγώ σε άδεια τσουλήθρα δεν έχω βρεθεί ποτέ παρούσα. Πάντα υπάρχουν παιδάκια που περιμένουν ή ανεβαίνουν την σκάλα και ξαφνικά πετάγεται ένα μεγαλύτερο και αντί να περιμένει από πίσω τους τρέχει, σκαρφαλώνει ανάποδα και μετά ή τσουλάει, ή τα προσπερνάει και τρέχει προς κάποια γέφυρα ή τούνελ, ή πηδάει από την σκάλα, πάλι προσπερνώντας τα. Είναι ΟΚ αυτό δηλαδή ακόμα κι αν δεν παρασύρει κανένα?

 

Επίσης, δεν έχω δει κανένα μα κανένα παιδί να ελέγχει πριν μπει ανάποδα σε τσουλήθρα - τούνελ αν κάποιο παιδί κατεβαίνει. Όποιος έχει πάει στην παιδική χαρά του Golden Hall σίγουρα έχει την εικόνα των γονιών των μικρότερων παιδιών να κάνουν τον τροχονόμο στις κλειστές τσουλήθρες για το ποιος θα ανέβει και ποιος θα τσουλήσει.

 

Όχι δεν είναι ΟΚ.

 

Ποιο Golden Hall; Προφανώς και θα γίνεται χαμός εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Τι πειραζει? οντως...

 

 

Διαφωνω μαζι σου. Δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω...Απλα διαφωνω. Ειμαι παντα εκει και προσεχω τα παιδια μου, τα αφηνω να παιξουνε οπως θελουνε οταν οι συνθηκες το επιτρεπουν, να σκαρφαλωσουν χωρις βοηθεια, να κυλιστουν, να γδαρθουν, να σκονταψουν...δεν φοβαμαι μηπως και χτυπησουν, και απο την τσουλιθρα να πεσουν, και απο τις κουνιες να πεσουν, καλυτερα ενα παιδι που θα χτυπησει ξανα και ξανα και θα το ξεπερναει παρα ενα παιδι που παει κουρδιστο και βλεπει παντου κινδυνους.

 

 

Άλλα πράγμα να πέσει ένα παιδί στην αυλή του σπιτιού του, ή στο πάρκο ή στην παραλία ή σε μια εκδρομή. Άλλο πράγμα όμως να πέσει από ένα παιχνίδι σε έναν χώρο που συχνά δεν είναι και πολυ άνετος, και να υπάρχουν γύρω γύρω και άλλα παιδιά. Η πτώση του ενός παιδιού μπορεί να παρασύρει ένα άλλο, ή να προκαλέσει κάποιο άλλο ατύχημα, και δεν είναι όλα ανώδυνα. Όπως επίσης δεν είναι άψογα συντηρημένα όλα τα παιχνίδια σε παιδικές χαρές, παιδότοπους και λούνα παρκ. Δεν νομίζω καμιά μας να φοβάται εδώ μην γρατζουνίσει το παιδί της το γόνατό του. Αν έχεις κούνια στην αυλή σου και το παιδί σου θελει να κάνει όρθιο, ας κάνει. Το ίδιο αν έχεις τσουλήθρα στο σπίτι, ή αν έχεις πισίνα ή οτιδήποτε άλλο. Οι δημόσιοι χώροι παιχνιδιού όμως δεν είναι το σπίτι μας, όπως και να το κάνουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μπορεί από διακριτικότητα να περιμενει πιο περα κ να μην τη βλεπουν. Μπορει ενα αλλο παιδακι να φοβαται κ να μην πλησιαζει καν. Πού το ξερεις; 

 

Τώρα το παρατραβάς νομίζω... 

Με την ίδια λογική εάν το παιδί μου κάθεται πολλή ώρα σε μια κούνια, θα του πω να κατέβει μην τυχόν υπάρχει κανένα παιδάκι ή καμιά μαμά, απέναντι που θέλει να κάνει αλλά διστάζει να έρθει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...