Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα

Μέχρι στιγμής έδινα τοο nan1 thw Νεστλε δεν μου φαίνεται πολύ καλό, το 6 μήνα θα αλλάξουμε γάλα μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό  γάλα  για τον 6 μήνα και να μου πείτε για ποιο λόγο το προτείνετε;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , dafni12 είπε:

Καλησπέρα

Μέχρι στιγμής έδινα τοο nan1 thw Νεστλε δεν μου φαίνεται πολύ καλό, το 6 μήνα θα αλλάξουμε γάλα μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό  γάλα  για τον 6 μήνα και να μου πείτε για ποιο λόγο το προτείνετε;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)

Πρόταση για "καλύτερο" γάλα δεν υπάρχει. Με την έννοια ότι το κάθε γάλα κάλυπτει και κάποιες ανάγκες ξεχωριστά για κάποιο παιδί ,τι του ταιριάζει δηλαδή. Δεν έχει νόημα να σου πω πάρε το Nan2, το frisomel ή το sanilac2 επειδή στο δικό μου παιδί ταίριαξε. Όλα τα γάλατα 2 πάνω κάτω κάνουν την ίδια δουλειά εκτός αν το παιδί χρειάζεται ειδικό γάλα ως συνέχεια του πρώτου. Σε γενικές γραμμές συνεχίζουν την ίδια εταιρεία και  στο 2 .Ο παιδίατρος λογικά επειδή γνωρίζει τις ανάγκες του ίσως σου πρότεινει εταιρεία για γάλα δεύτερης βρεφικής.  Γιατί δεν σε ικανοποίησε το nan;;

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα ένα γάλα όπως το Hipp ή το Holle βιολογικό επίσης και η φαρμακοποιός δεν μου είπε καλά λόγια για το nan1. Το ξεκίνησα επειδή αυτό έδιναν στο μαιευτήριο και όταν είπα να το αλλάξω, η παιδίατρος μου είπε αφού πάει καλά το παιδί μη το αλλάξεις. Μετά διάβασα άρθρα που έλεγαν ότι αν αλλάξεις γάλα μπορεί το νέο γάλα να μην αρέσει του πΑιδιού και να μην τρώει και φοβήθηκα. Οπότε είπα τον 6 αφού θα αλλάξω γάλα να κοιτάξω για κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Με ποια έννοια καλύτερο; Καλύτερο υποκατάστατο μητρικού είναι αυτό που δεν δυσανασχετεί το κάθε μωρό πίνοντάς το, δεν υπάρχει λύση που είναι η ιδανική για όλα τα μωρά.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο γάλα που είχαμε ξεκινήσει συμπληρωματικά του θηλασμού ήταν το Fresilac με το οποιο δεν είχα κάποιο θέμα. Το αλλάξαμε βεβαια οταν το απεσυραν και πηραμε το Novalac HA μετα πήραμε το Novalac Premium 1 και καταλήξαμε στο Novalac 1. Προφανως οι αλλαγες δεν εγιναν εν μια νυκτι αλλα σταδιακα βλεποντας πως αντιδραει το παιδι σε καθε γαλα. Τωρα πινει το Novalac 2 αλλα ετυχε να πιει και το Nan 2. Δεν ετυχε να μην μου πιει γαλα επειδη δεν του αρεσε συνηθως τα αλλαζαμε εαν υπηρχε προβλημα με τις κενωσεις. 

Εαν θες οπωσδηποτε να αλλαξεις το γαλα παρε μια καινουργια μαρκα και δοκιμασε την για να δεις εαν ταιριαζει και στο παιδι. Γνωμη μου μην  βγαλεις τα συμπερασματα σου σε δυο μερες, δωσε λιγο χρονο να δεις πως θα το δεχθει και ο οργανισμος του μωρου.

Να σου ζησει!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις αλλαζαμε γαλα οταν ηταν αρρωστη (HA/FL) και αυτο γτ δεν εβρισκα σε φαρμακειο το nan sensitive (δε θυμομουν οτι το εχει στο σουπερ μεχρι προσφατα που το πηρα χαμπαρι)  μου το εφτυνε στη μουρη...Μονο το sanilac ειχε πιει ευκολα.Ολα τα γαλατα αυτης της ηλικιας ειναι πανω κατω τα ιδια.Τι εννοεις η φαρμακοποιος δε σου ειπε καλα λογια;;;;Η φαρμακοποιος ειναι πωλητρια!!!!θα σου δωσει αυτο που θελει ή αυτο που της δινει μεγαλυτερο κερδος....Μου εχουν δωσει κ ληγμενο γαλα,ευτυχως το ειχα δει..Γνωμη μου μην αλλαζεις γαλα επειδη καποιος στο ειπε.θα δεις τι ταιριαζει στο μωρο και θα ακους την παιδιατρο..

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, dafni12 είπε:

Θα προτιμούσα ένα γάλα όπως το Hipp ή το Holle βιολογικό επίσης και η φαρμακοποιός δεν μου είπε καλά λόγια για το nan1. Το ξεκίνησα επειδή αυτό έδιναν στο μαιευτήριο και όταν είπα να το αλλάξω, η παιδίατρος μου είπε αφού πάει καλά το παιδί μη το αλλάξεις. Μετά διάβασα άρθρα που έλεγαν ότι αν αλλάξεις γάλα μπορεί το νέο γάλα να μην αρέσει του πΑιδιού και να μην τρώει και φοβήθηκα. Οπότε είπα τον 6 αφού θα αλλάξω γάλα να κοιτάξω για κάτι καλύτερο.

Θα συμφωνήσω με την παιδίατρο ,ότι αφού πήγε καλά στο παιδί δεν υπήρχε λόγος για αλλαγή ., Γενικώς αποφεύγετε και η εναλλαγή πολλών διαφορετικών γαλάκτων  στο μωρό. Τα δεύτερης βρεφικής ηλικίας έχουν συγκεκριμένα συστατικά και πρωτεϊνών ειδικές για την κάλυψη αναγκών ενός βρέφους,στην παρούσα φάση δεν ψάχνεις κάτι βιολογικό (μιας και δεν είναι φρέσκο γάλα αλλά σκόνη) αλλά κάτι που να το καλύπτει ως προς τα συστατικά του μιας και είναι βασική τροφή ακόμη. Στην θέση σου, θα το συζητούσα με την παιδιατρο για να προτείνει κάποιο κατάλληλο. Ο φαρμακοποιός δεν είναι υπεύθυνος, απλώς προωθεί το εμπόρευμα τού στην δική σας ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και να σας ζήσουν τα μωράκια σας. Μια ακόμα ερώτηση και δικιά μου κάνει 2 και 3 μέρες για να κάνει κακακια της ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό όταν το παιδί δεν πίνει μητρικό γάλα. Επίσηςς για 2-3 μήνες είχε πράσινα κακακια χωρίς κάτι άλλο. Λέτε το πρόβλημα με τιςκενώσεις και τα πράσινα κακακια να οφείλονται στο συγκεκριμένο γάλα;

Επίσης έχω ακόυσει καλά λόγια για το almiron και το Novalac ποια είναι η γνώμη σας γι αυτα. Θα σκεφτώ αυτά που μου είπατε και θα ξανακάνω μια συζήτηση με την παιδίατρο.

Επεξεργάστηκαν by dafni12
προσθηκη και αλλω αποριων
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , dafni12 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και να σας ζήσουν τα μωράκια σας. Μια ακόμα ερώτηση και δικιά μου κάνει 2 και 3 μέρες για να κάνει κακακια της ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό όταν το παιδί δεν πίνει μητρικό γάλα. Επεισής για 2-3 μήνες είχε πράσινα κακακια χωρίς κάτι άλλο. Λέτε το πρόβλημα με τιςκενώσεις και τα πράσινα κακακια να οφείλονται στο συγκεκριμένο γάλα;

Όχι ,δεν νομιζω ότι είναι θέμα γάλακτος. Αν οι κενώσεις της έχουν διάστημα 3 ημερών αλλά δεν βγάζει δυσφορία και γκρίνια ,δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Πάντως από την στιγμή που το έχεις στην black list το γάλα ,συζήτησε το με την γιατρό να σου προτείνει αλλη εταιρία. Καλά λόγια για όλα θα ακούσεις, το θέμα είναι πιο ταιριάζει στο δικό σου παιδί. Και για το nan1 ακούγονται καλά σχόλια αλλά εσένα δεν σε ικανοποίησε. Στο λέω γιατί κάπως έτσι πάει και νε τα υπόλοιπα. Πάντως μην αγχώνεσαι όλα την ίδια δουλειά κάνουν!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , dafni12 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και να σας ζήσουν τα μωράκια σας. Μια ακόμα ερώτηση και δικιά μου κάνει 2 και 3 μέρες για να κάνει κακακια της ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό όταν το παιδί δεν πίνει μητρικό γάλα. Επίσηςς για 2-3 μήνες είχε πράσινα κακακια χωρίς κάτι άλλο. Λέτε το πρόβλημα με τιςκενώσεις και τα πράσινα κακακια να οφείλονται στο συγκεκριμένο γάλα;

Επίσης έχω ακόυσει καλά λόγια για το almiron και το Novalac ποια είναι η γνώμη σας γι αυτα. Θα σκεφτώ αυτά που μου είπατε και θα ξανακάνω μια συζήτηση με την παιδίατρο.

Συμφωνω με @Dust pink στο οτι δεν ειναι το γαλα.ουτως ή αλλως δεν εκανες καποια αλλαγη στο γαλα εκεινες τις μερες αν ηταν ετσι θα το εκανε συνεχεια.Η χλωριδα του εντερου δεν ειναι ιδια καθε μερα οποτε ειναι λογικο να εχει διαφορετικες κενωσεις.Μπορει να περνουσε καποια ιωσουλα..Το almiron ειναι βαρυ σαν γαλα.Το ειχα δωσει για λιγο μετα το θηλασμο αλλα ειχε συνεχεια γουλιες,με φιλη που το συζητησα ειχε το ιδιο προβλημα,οταν αλλαξα γαλα σταματησαν.Εμενα μου ειχε πει οτι με τη σκονη θα πρεπει να κανει καθε μερα κακα της,αντε βαρια βαρια καθε 2η.Με το μητρικο εκανε μια καθε 10-15.Ρωτα την παιδιατρο γι'αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, dafni12 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και να σας ζήσουν τα μωράκια σας. Μια ακόμα ερώτηση και δικιά μου κάνει 2 και 3 μέρες για να κάνει κακακια της ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό όταν το παιδί δεν πίνει μητρικό γάλα. Επίσηςς για 2-3 μήνες είχε πράσινα κακακια χωρίς κάτι άλλο. Λέτε το πρόβλημα με τιςκενώσεις και τα πράσινα κακακια να οφείλονται στο συγκεκριμένο γάλα;

Επίσης έχω ακόυσει καλά λόγια για το almiron και το Novalac ποια είναι η γνώμη σας γι αυτα. Θα σκεφτώ αυτά που μου είπατε και θα ξανακάνω μια συζήτηση με την παιδίατρο.

Το almiron εχω δωσει και στα δυο μου παιδια και δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω δώσει το αλμιρον κ ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα ..!! Στο γάλα σκόνη είναι τι ταιριαζει κ τι αρέσει σε κάθε μωράκι ...!! Όπως κ εμείς οι μεγάλοι ίσως προτιμαμαμε μια συγκεκριμένη μάρκα στο γάλα που πίνουμε κ κάποια άλλη να μη μας αρέσει καθόλου ..!! Κ εγώ ξέρω πως καλό είναι να μην αλλάζουμε πολλά γάλατα στο μωρό τώρα εάν μια μαμά αλλάξει μια με δύο μάρκες για να δει τι ταιριάζει στο μωράκι της σύμφωνα βέβαια κ με τη γνώμη του παιδιάτρου πιστεύω πως δε θα υπάρχει πρόβλημα ..!! Στις κενώσεις εμάς μας είχε πει ότι είναι φυσιολογικό να κάνει κ τρεις φορές την εβδομάδα ..!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα, είμαι καινουργια εδώ.. χρειάζομαι όμως βοήθεια! Ο μικρούλης κου είναι 10 μηνών μέχρι τώρα θηλαζουμε, όμως θελουμε να αποθηλασουμε! Όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο ήπιε κάποιες μέρες frisolac 1 χωρίς να τον ενοχλήσει.. 6 μηνών ξεκινήσαμε ρυζαλευρο με γεύση βανίλια κι γέμισε κοκκινίλες στο πρόσωπο.. το ίδιο έπαθε και στον 8ο μήνα που του έδωσα ένα γεύμα frisomel... Δεν ξέρω τώρα τι γαλα να ξεκινησουμε...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, gary87 είπε:

Καλησπερα, είμαι καινουργια εδώ.. χρειάζομαι όμως βοήθεια! Ο μικρούλης κου είναι 10 μηνών μέχρι τώρα θηλαζουμε, όμως θελουμε να αποθηλασουμε! Όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο ήπιε κάποιες μέρες frisolac 1 χωρίς να τον ενοχλήσει.. 6 μηνών ξεκινήσαμε ρυζαλευρο με γεύση βανίλια κι γέμισε κοκκινίλες στο πρόσωπο.. το ίδιο έπαθε και στον 8ο μήνα που του έδωσα ένα γεύμα frisomel... Δεν ξέρω τώρα τι γαλα να ξεκινησουμε...

Ο παιδίατρος σας τι λέει; Γιατί δεν περιμένεις δύο μήνες να του δώσεις φρέσκο κατσικίσιο;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, gary87 είπε:

Καλησπερα, είμαι καινουργια εδώ.. χρειάζομαι όμως βοήθεια! Ο μικρούλης κου είναι 10 μηνών μέχρι τώρα θηλαζουμε, όμως θελουμε να αποθηλασουμε! Όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο ήπιε κάποιες μέρες frisolac 1 χωρίς να τον ενοχλήσει.. 6 μηνών ξεκινήσαμε ρυζαλευρο με γεύση βανίλια κι γέμισε κοκκινίλες στο πρόσωπο.. το ίδιο έπαθε και στον 8ο μήνα που του έδωσα ένα γεύμα frisomel... Δεν ξέρω τώρα τι γαλα να ξεκινησουμε...

 

Αν έχει αλλεργία στα γαλακτοκομικά, το πιο απλό είναι να κάνετε λίγο υπομονή ακόμη και να δοκιμάσετε κατσικίσιο σε μερικές βδομάδες. Καλό θα ήταν σε συνεννόηση με παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...