Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία εβδομάδα μικρότερο έμβρυο, στον υπέρηχο Β' επιπέδου. Να ανησυχώ;


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Σήμερα πήγα για το υπερηχογράφημα Β' επιπέδου και με κάποιες μετρήσεις που έκανε ο γιατρός, έβγαλε την μικρή μία εβδομάδα μικρότερη από την εβδομάδα στην οποία είμαι. Δηλαδή ενώ ημερολογιακά είμαι στην 22η εβδομάδα, ο υπέρηχος δείχνει ότι η μικρή είναι στην 21η. Βασικά με ανησυχεί επειδή ο γιατρός που με παρακολουθεί σε όλα τα υπερηχογραφήματα μου έλεγε ότι το μωρό είναι ακριβώς στις μετρήσεις. Τελικά σήμερα ο γιατρός ανέβαλε το ραντεβού μου και θα πάω για την Β' επιπέδου πάλι σε 5 μέρες, για να επιβεβαιώσει μάλλον ότι το μωρό αναπτύσσεται κανονικά. Λογικά σε 5 μέρες θα πρέπει να την δείχνει και 5 μέρες μεγαλύτερη. 

Σας έχει τύχει εσάς; Ομολογώ ότι έχω ανησυχήσει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , anniegi είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Σήμερα πήγα για το υπερηχογράφημα Β' επιπέδου και με κάποιες μετρήσεις που έκανε ο γιατρός, έβγαλε την μικρή μία εβδομάδα μικρότερη από την εβδομάδα στην οποία είμαι. Δηλαδή ενώ ημερολογιακά είμαι στην 22η εβδομάδα, ο υπέρηχος δείχνει ότι η μικρή είναι στην 21η. Βασικά με ανησυχεί επειδή ο γιατρός που με παρακολουθεί σε όλα τα υπερηχογραφήματα μου έλεγε ότι το μωρό είναι ακριβώς στις μετρήσεις. Τελικά σήμερα ο γιατρός ανέβαλε το ραντεβού μου και θα πάω για την Β' επιπέδου πάλι σε 5 μέρες, για να επιβεβαιώσει μάλλον ότι το μωρό αναπτύσσεται κανονικά. Λογικά σε 5 μέρες θα πρέπει να την δείχνει και 5 μέρες μεγαλύτερη. 

Σας έχει τύχει εσάς; Ομολογώ ότι έχω ανησυχήσει αρκετά.

ο υπερηχος εχει απο φυσικου του ενα περιθωριο λαθους 5-6 μερες. δηλαδη ενα διαφορετικο μηχανημα κ ενας διαφορετικος γιατρος μπορουν να σου βγαλουν μια διαφορα 5-6 ημερων. 

μην ανησυχεις λοιπον αν οι μετρησεις ηταν μεσα στα φυσιολογικα δεν υπαρχει λογος να ανχωνεσε μια χαρα θα βγει η επανεξεταση. 

Link to comment
Share on other sites

Αγχώθηκα αρκετά επειδή ο γιατρός σήμερα με ρώτησε αν και ο γιατρός που με παρακολουθεί την έβγαζε μικρότερη. Όταν του είπα ότι την έβγαζε ακριβώς στις μετρήσεις σε όλα τα υπερηχογραφήματα, μετατόπισε το ραντεβού για να την ξανά δει και να συγκρίνει την ανάπτυξη της. Μέχρι να πάω την Τρίτη θα σκάσω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , anniegi είπε:

Αγχώθηκα αρκετά επειδή ο γιατρός σήμερα με ρώτησε αν και ο γιατρός που με παρακολουθεί την έβγαζε μικρότερη. Όταν του είπα ότι την έβγαζε ακριβώς στις μετρήσεις σε όλα τα υπερηχογραφήματα, μετατόπισε το ραντεβού για να την ξανά δει και να συγκρίνει την ανάπτυξη της. Μέχρι να πάω την Τρίτη θα σκάσω!

μην ανχωνεσε ειναι καθαρα τυπικο για να ειναι σιγουρος. να ξερεις οτι γενικα πανω απο 15 μερες διαφορα υπαρχει θεμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, anniegi είπε:

Αγχώθηκα αρκετά επειδή ο γιατρός σήμερα με ρώτησε αν και ο γιατρός που με παρακολουθεί την έβγαζε μικρότερη. Όταν του είπα ότι την έβγαζε ακριβώς στις μετρήσεις σε όλα τα υπερηχογραφήματα, μετατόπισε το ραντεβού για να την ξανά δει και να συγκρίνει την ανάπτυξη της. Μέχρι να πάω την Τρίτη θα σκάσω!

Τα μωρά "ακριβώς" βγαίνουν στον υπέρηχο των πρώτων εβδομάδων. Μετά αποκλίσεις είναι αναμενόμενες. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι υπέρηχοι είναι άμεσα εξαρτώμενοι με το χέρι του γιατρού όπου και ένα χιλιοστό του χιλιοστού να ξεφύγει αλλάζει το αποτέλεσμα δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Αν όλα τα άλλα στην ανάπτυξη του ήταν καλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει θέμα . Εμένα για την ακρίβεια πάντα έβγαινε 1-2 εβδομάδες μεγαλύτερο το μωρό στους υπερήχους και τελικά γέννησα ένα αντικειμενικά μικροκαμωμένο μωρό. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2018 at 6:20 ΜΜ, anniegi είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Σήμερα πήγα για το υπερηχογράφημα Β' επιπέδου και με κάποιες μετρήσεις που έκανε ο γιατρός, έβγαλε την μικρή μία εβδομάδα μικρότερη από την εβδομάδα στην οποία είμαι. Δηλαδή ενώ ημερολογιακά είμαι στην 22η εβδομάδα, ο υπέρηχος δείχνει ότι η μικρή είναι στην 21η. Βασικά με ανησυχεί επειδή ο γιατρός που με παρακολουθεί σε όλα τα υπερηχογραφήματα μου έλεγε ότι το μωρό είναι ακριβώς στις μετρήσεις. Τελικά σήμερα ο γιατρός ανέβαλε το ραντεβού μου και θα πάω για την Β' επιπέδου πάλι σε 5 μέρες, για να επιβεβαιώσει μάλλον ότι το μωρό αναπτύσσεται κανονικά. Λογικά σε 5 μέρες θα πρέπει να την δείχνει και 5 μέρες μεγαλύτερη. 

Σας έχει τύχει εσάς; Ομολογώ ότι έχω ανησυχήσει αρκετά.

Εχει δίκιο η @ninaki80.Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι.Και εμάς μια βδομάδα μικρότερη την έβγαζε αλλα ηταν μεσα στα φυσιολογικά πλαίσια.Παίζει πολυ μεγάλο ρόλο πώς έγινε η μέτρηση.Δλδ τα σημεία που έχει επιλέξει ο γιατρός.Και εννοείται τα μηχανήματα έχουν αποκλίσεις.Ο γενετιστής σου ζήτησε να σε δει πάλι σε καμια βδομάδα για να δει τη διαφορά και την ανάπτυξη στον δικο του υπέρηχο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...