Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματοδιάγραμμα - Σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικές τιμές !!


Recommended Posts

Σχετικά με το πρώτο μήνυμα της arist2, θα ηθελα να σου πω και την δική μου εμπειρία, αν θα σε βοηθήσει.

Κάναμε σπερματοδιάγραμμα και τα αποτελέσματα ήταν πολύ πιο αποκαρδιοτικά απο τα δικά σας (κινητικότητα ζωηρη 10% το πρώτο μισάωρο και μετά πέφταν ακόμα και αυτά σε βαθύ ύπνο...:-)

Περίπου 3 εβδομάδες μετά απο αυτά τα αποτελέσματα είχα γόνιμες μέρες και τώρα περιμένω το μωράκι μας να μας έρθει με υγεία...βάση υπολογισμών τότε έγινε και το καλό.

Θετική ενέργεια, θετική διάθεση και όλα θα γίνουν και για εσένα! Και εύχομαι όσο σύντομα θέλεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 528
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας και απο μένα, θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχετε ασχοληθεί πολύ με τα σπερμοδιαγράμματα, τα χλαμύδια στο σπέρμα και γενικότερα τα μικρόβια δεν φαίνονται με καλλιέργεια σπέματος; Χρειάζεται και καλλιέργεια ούρων;

Σε εμάς η καλλιέργεια σπέρματος βγήκε στείρα, καλλιέργεια ούρων δεν μας είπαν να κάνουμε, αλλά έχουμε πρόβλημα με το χρόνο ρευστοποίησης που είναι 120΄και μας είπαν οτι ίσως να υπάρχουν χλαμύδια.

Link to comment
Share on other sites

Φρίντα μου σαφώς και φαίνεται στην καλλιέργεια σπέρματος αν υπάρχουν χλαμύδια.. Όπως αντίστοιχα φαίνεται και στην καλλιέργεια κολπικού υγρού και επιχρίσματος τραχήλου αν έχεις εσύ χλαμύδια, μυκόπλασμα ή ουρεόπλασμα..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Κάναμε σήμερα το σπερμοδιάγραμμα και πήρα τηλεφωνικώς τα αποτελέσματα τα οποία δεν είναι καλά. Μού είπε λοιπόν η μικροβιολογος ότι η ποσότητα είναι 14εκ ( δεν ξέρω αν είναι η συνολική η ανα ml ) και η κιηντικότητα 17%. Και οι υπόλοιπες τιμές είναι στά ίδια επίπεδα μού είπε. Χάλια ε;;; Ο άντρα ςμου δεν το δέχεται και θέλει να επαναλάβουμε την άλλη βδομάδα την εξέταση σε άλλο εργαστήριο. Ηταν, λέει, αγχωμένος, άυπνος, με το ζόρι "τελείωσε" και η ποσότητα ήταν ελάχιστη. Να σας πω ότι πέρισυ έιχα μείνει έγκυος αλλά δυστυχώς ήταν εξωμήτριο κι εγώ τώρα δεν έχω τη μία σάλπιγγα. Δύσκολα τα πράγματα ε;; Κάποια από εσάς που να τα κατάφερε με χάλια σπέρμα;;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας. Κάναμε σήμερα το σπερμοδιάγραμμα και πήρα τηλεφωνικώς τα αποτελέσματα τα οποία δεν είναι καλά. Μού είπε λοιπόν η μικροβιολογος ότι η ποσότητα είναι 14εκ ( δεν ξέρω αν είναι η συνολική η ανα ml ) και η κιηντικότητα 17%. Και οι υπόλοιπες τιμές είναι στά ίδια επίπεδα μού είπε. Χάλια ε;;; Ο άντρα ςμου δεν το δέχεται και θέλει να επαναλάβουμε την άλλη βδομάδα την εξέταση σε άλλο εργαστήριο. Ηταν, λέει, αγχωμένος, άυπνος, με το ζόρι "τελείωσε" και η ποσότητα ήταν ελάχιστη. Να σας πω ότι πέρισυ έιχα μείνει έγκυος αλλά δυστυχώς ήταν εξωμήτριο κι εγώ τώρα δεν έχω τη μία σάλπιγγα. Δύσκολα τα πράγματα ε;; Κάποια από εσάς που να τα κατάφερε με χάλια σπέρμα;;;

MARGI μου,φωτεινο και οχι μονο,παραδειγμα ειναι η PARENT,ελπιζω να μην ενοχληθει που την αναφερω,αλλα με σοβαρο προβλημα σπερματος τα καταφερε και πρεπει τωρα να ειναι περιπου 6 μηνων!!!Μην απελπιζεσαι κοριτσακι μου,ολες μας στο ιδιο καζανι βραζουμε...ευτυχως που η επιστημη κανει θαυματα και με τον εναν ή με τον αλλον τροπο θα τα καταφερουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Κάναμε σήμερα το σπερμοδιάγραμμα και πήρα τηλεφωνικώς τα αποτελέσματα τα οποία δεν είναι καλά. Μού είπε λοιπόν η μικροβιολογος ότι η ποσότητα είναι 14εκ ( δεν ξέρω αν είναι η συνολική η ανα ml ) και η κιηντικότητα 17%. Και οι υπόλοιπες τιμές είναι στά ίδια επίπεδα μού είπε. Χάλια ε;;; Ο άντρα ςμου δεν το δέχεται και θέλει να επαναλάβουμε την άλλη βδομάδα την εξέταση σε άλλο εργαστήριο. Ηταν, λέει, αγχωμένος, άυπνος, με το ζόρι "τελείωσε" και η ποσότητα ήταν ελάχιστη. Να σας πω ότι πέρισυ έιχα μείνει έγκυος αλλά δυστυχώς ήταν εξωμήτριο κι εγώ τώρα δεν έχω τη μία σάλπιγγα. Δύσκολα τα πράγματα ε;; Κάποια από εσάς που να τα κατάφερε με χάλια σπέρμα;;;

 

margi μου εμένα ο καλός μου είχε 5% κινητικότητα και φυσιολογικές μορφές 2%...κι όμως τώρα είμαι τριών μηνών έγκυος!!!!!

Η αντίδραση του συζύγου σου είναι φυσιολογική ο δικός μου το είχε πάρει πολύ χειρότερα....πάντως άν θέλει να το επαναλάβει θα είναι καλύτερα να το κάνει μετά από 1,5 με 2 μήνες γιατί το σπέρμα θέλει 76 μέρες για να ανανεωθεί πλήρως και καλό θα είναι μέσα σε αυτόν τον μήνα να προσέξει λίγο την διατροφή του, να μειώσει το κάπνισμα και να μην πάρει φάρμακα γιατί καταστρέφουν το σπέρμα...

 

Άντε και καλή επιτυχία...μην αγχώνεσαι εφόσον έμεινες μια φορά έγκυος σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα...

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites

margi μου εμένα ο καλός μου είχε 5% κινητικότητα και φυσιολογικές μορφές 2%...κι όμως τώρα είμαι τριών μηνών έγκυος!!!!!

Η αντίδραση του συζύγου σου είναι φυσιολογική ο δικός μου το είχε πάρει πολύ χειρότερα....πάντως άν θέλει να το επαναλάβει θα είναι καλύτερα να το κάνει μετά από 1,5 με 2 μήνες γιατί το σπέρμα θέλει 76 μέρες για να ανανεωθεί πλήρως και καλό θα είναι μέσα σε αυτόν τον μήνα να προσέξει λίγο την διατροφή του, να μειώσει το κάπνισμα και να μην πάρει φάρμακα γιατί καταστρέφουν το σπέρμα...

 

Άντε και καλή επιτυχία...μην αγχώνεσαι εφόσον έμεινες μια φορά έγκυος σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα...

Καλή μου, σου ευχομαι μία πολύ καλή εγκυμοσύνη:P. Πώς έμεινες έγκυος; Φυσιολογικά ή με εξωσωματική; Η parent πώς έμεινε;; Σας ρωτώ γιατί με έχει πάσει πανικός....Φοβάμαι να κάνω εξωσωματική. Φοβάμαι τα χάπια,τις ενέσεις, την πιθανή αποτυχία, το ότι δε είμαστε καθόλου καλά οικονομικά αυτή την περίοδο ( και οι δύο ταμείο ανεργίας), όλα τα φοβάμαι. Και συνεχώς σκέφτομαι ότι τώρα θα είχα το μωράκι μου, αν δεν ήταν εξώμήτριο και δεν θα παιδευόμουν με σπέρματα και εξετάσεις.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου, σου ευχομαι μία πολύ καλή εγκυμοσύνη:P. Πώς έμεινες έγκυος; Φυσιολογικά ή με εξωσωματική; Η parent πώς έμεινε;; Σας ρωτώ γιατί με έχει πάσει πανικός....Φοβάμαι να κάνω εξωσωματική. Φοβάμαι τα χάπια,τις ενέσεις, την πιθανή αποτυχία, το ότι δε είμαστε καθόλου καλά οικονομικά αυτή την περίοδο ( και οι δύο ταμείο ανεργίας), όλα τα φοβάμαι. Και συνεχώς σκέφτομαι ότι τώρα θα είχα το μωράκι μου, αν δεν ήταν εξώμήτριο και δεν θα παιδευόμουν με σπέρματα και εξετάσεις.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ!!! Έπαιρνα clomiphene χάπια και έμεινα έγκυος στον τρίτο μήνα θεραπείας. Στον τρίτο μήνα μάλιστα σκόπευα να κάνω σπερματέγχυση αλλά έκανα πολύ νωρίς ωορρηξία και τα αυγουλάκια μου ήταν πολύ μικρά και έτσι το αναβάλλαμε για την επόμενη φορά...κι όμως στον μήνα που δεν φανταζόμουν ότι υπήρχε περίπτωση να μείνω έγκυος γιατί όλα ήταν εναντίον μας τα καταφέραμε!!!!

Δεν μπορώ να σου πώ να μην αγχώνεσαι θα είναι σα να σε κοροιδεύω ειδικά άν σκεφτείς ότι την ημέρα που έπιασα το μωράκι μου ήμουν τόσο στεναχωρημένη και αγχωμένη, ένα ράκος κανονικό...Κάντε ένα επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα και μετά μιλήστε με έναν ουρολόγο...μπορεί η λύση να είναι τόσο απλή όσο ένα μικρόβιο το οποίο γιατρεύεται με μία απλή αντιβίωση...Μη στεναχωριέσαι το 17% δεν είναι τόσο άσχημο...

 

Με όλη μου την καρδιά σου εύχομαι να έχεις την ίδια τύχη με μένα...:lol:

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ!!! Έπαιρνα clomiphene χάπια και έμεινα έγκυος στον τρίτο μήνα θεραπείας. Στον τρίτο μήνα μάλιστα σκόπευα να κάνω σπερματέγχυση αλλά έκανα πολύ νωρίς ωορρηξία και τα αυγουλάκια μου ήταν πολύ μικρά και έτσι το αναβάλλαμε για την επόμενη φορά...κι όμως στον μήνα που δεν φανταζόμουν ότι υπήρχε περίπτωση να μείνω έγκυος γιατί όλα ήταν εναντίον μας τα καταφέραμε!!!!

Δεν μπορώ να σου πώ να μην αγχώνεσαι θα είναι σα να σε κοροιδεύω ειδικά άν σκεφτείς ότι την ημέρα που έπιασα το μωράκι μου ήμουν τόσο στεναχωρημένη και αγχωμένη, ένα ράκος κανονικό...Κάντε ένα επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα και μετά μιλήστε με έναν ουρολόγο...μπορεί η λύση να είναι τόσο απλή όσο ένα μικρόβιο το οποίο γιατρεύεται με μία απλή αντιβίωση...Μη στεναχωριέσαι το 17% δεν είναι τόσο άσχημο...

 

Με όλη μου την καρδιά σου εύχομαι να έχεις την ίδια τύχη με μένα...:lol:

Μακάρι κοπέλα μου να έχω την ίδια τύχη!!! Εσύ γιατί έπαιρνες

clomiphene; Και τι χάπια είναι αυτά; Σε τι βοηθάνε; Ο άντρας σου πόσο ποσότητα σπέρματος είχε; Γιατί ο δικός μου εκτος από χαμηλή κινητικότητα έχει και μικρό αριθμό σπερματοζωαρίων. Αυριο το απόγευμα θα πάρουμε και την καλλιεργεια. Για να δούμε τι θα δούμε....Φιλια:P

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι κοπέλα μου να έχω την ίδια τύχη!!! Εσύ γιατί έπαιρνες

clomiphene; Και τι χάπια είναι αυτά; Σε τι βοηθάνε; Ο άντρας σου πόσο ποσότητα σπέρματος είχε; Γιατί ο δικός μου εκτος από χαμηλή κινητικότητα έχει και μικρό αριθμό σπερματοζωαρίων. Αυριο το απόγευμα θα πάρουμε και την καλλιεργεια. Για να δούμε τι θα δούμε....Φιλια:P

 

Τα clomiphene είναι χάπια γονιμότητας δημιουργούν περισσότερα αυγουλάκια...Ξεκίνησα να τα παίρνω τον Φεβρουάριο (μετά από την σαλπιγγογραφία για να έχουμε ακόμη περισσότερες πιθανότητες) πρίν ακόμη κάνουμε το σπερμοδιάγραμμα γιατί λόγω κάποιου ορμονικού προβλήματος δεν έκανα ωορρηξία κι εκτός αυτού προσπαθούσαμε σχεδόν δύο χρόνια να κάνουμε παιδάκι...Η αλήθεια είναι ότι είχαμε πολλή καλή ποσότητα περίπου 52 εκ. αλλά το βασικό μας πρόβλημα πέρα από την κινητικότητα ήταν ότι από αυτά μόνο το 2% ήταν καλά...με απλά μαθηματικά μένουν περίπου 50 χιλιάδες υγειή σπερ/ρια από τα 52 εκ.

Να θυμάσαι πάντα ότι για να γίνει η δουλειά :wink: χρειάζεται μόνο ένας καλός κολυμβητής!!!!

Καλά αποτελέσματα...

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα clomiphene είναι χάπια γονιμότητας δημιουργούν περισσότερα αυγουλάκια...Ξεκίνησα να τα παίρνω τον Φεβρουάριο (μετά από την σαλπιγγογραφία για να έχουμε ακόμη περισσότερες πιθανότητες) πρίν ακόμη κάνουμε το σπερμοδιάγραμμα γιατί λόγω κάποιου ορμονικού προβλήματος δεν έκανα ωορρηξία κι εκτός αυτού προσπαθούσαμε σχεδόν δύο χρόνια να κάνουμε παιδάκι...Η αλήθεια είναι ότι είχαμε πολλή καλή ποσότητα περίπου 52 εκ. αλλά το βασικό μας πρόβλημα πέρα από την κινητικότητα ήταν ότι από αυτά μόνο το 2% ήταν καλά...με απλά μαθηματικά μένουν περίπου 50 χιλιάδες υγειή σπερ/ρια από τα 52 εκ.

Να θυμάσαι πάντα ότι για να γίνει η δουλειά :wink: χρειάζεται μόνο ένας καλός κολυμβητής!!!!

Καλά αποτελέσματα...

Τζένη μου, εμένα μου ειπαν ότι έχει μόνο 14 εκ! Δεν ξέρουμε τίποτα ακόμα για μορφές και τέτοια. Το β΄ραδυ θα τα μάθουμε. Η μικροβιολόγος πάντως μού τα μασούσε και δεν μου είπε πολλά τηλεφωνικά.....Είπε μόνο πως όλες οι τιμές είναι χαμηλές. Πώς είναι δυνατόν αυτό; Τι το χάλασε το σπέρμα του πια;Ούτε ποσότητα ούτε ποιότητα, τι να πω....Τα' χω χάσει. Θα βρεθεί καλός κολυμβητής άραγε σε μας;Σήμερα είδα τις πρώτες σταγόνες αιματος. Καλώς την την περίοδο....Μάλλον θα τη βλέπω για πολύ ακόμα φοβάμαι.:-(

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Τζένη μου, εμένα μου ειπαν ότι έχει μόνο 14 εκ! Δεν ξέρουμε τίποτα ακόμα για μορφές και τέτοια. Το β΄ραδυ θα τα μάθουμε. Η μικροβιολόγος πάντως μού τα μασούσε και δεν μου είπε πολλά τηλεφωνικά.....Είπε μόνο πως όλες οι τιμές είναι χαμηλές. Πώς είναι δυνατόν αυτό; Τι το χάλασε το σπέρμα του πια;Ούτε ποσότητα ούτε ποιότητα, τι να πω....Τα' χω χάσει. Θα βρεθεί καλός κολυμβητής άραγε σε μας;Σήμερα είδα τις πρώτες σταγόνες αιματος. Καλώς την την περίοδο....Μάλλον θα τη βλέπω για πολύ ακόμα φοβάμαι.:-(

 

Ο πλέον κατάλληλος για να σου απαντήσει όλα σου τα ερωτήματα είναι ένας ουρολόγος αλλά σκέψου μήπως ο άντρας σου αρρώστησε καθόλου το τελευταίο δίμηνο και χρειάστηκε να πάρει αντιβίωση?μήπως πρίν πάει για το σπερ/μα τα προηγούμενα βράδια ξενύχτισε ήπιε ή κάπνισε λίγο παραπάνω?ο γιατρός μας είχε πεί ότι όλα αυτά παίζουνε σημαντικό ρόλο και στην ποσότητα και στην ποιότητα...Μην ανησυχείς θα έρθει ο μήνας που θα την περιμένεις την ακατανόμαστη και δεν θα έρχεται!!!Έχουμε διαβάσει ιστορίες κοριτσιών εδώ μέσα με πολύ πιό σοβαρά προβλήματα να τα καταφέρνουν...όλα θα πάνε καλά...:D:D:D

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς καπνίζει ΠΟΛΥΥΥΥ!!!Τη νύχτα πριν δώσει το σπέρμα ξενύχτησε λόγω άγχους. Θα το επαναλάβουμε μέσα στη βδομάδα σε άλλο εργαστήριο και θα δούμε τι συμβαίνει. Με τον ουρολόγο έχουμε ραντεβού την Πέμπτη. Τι να πω....Βοήθεια από το Θεο να υπάρχει και όλα καλά θα πάνε.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς καπνίζει ΠΟΛΥΥΥΥ!!!Τη νύχτα πριν δώσει το σπέρμα ξενύχτησε λόγω άγχους. Θα το επαναλάβουμε μέσα στη βδομάδα σε άλλο εργαστήριο και θα δούμε τι συμβαίνει. Με τον ουρολόγο έχουμε ραντεβού την Πέμπτη. Τι να πω....Βοήθεια από το Θεο να υπάρχει και όλα καλά θα πάνε.

Πρεπει να κανει κατι με το τσιγαρο,σιγουρα ο ουρολογος θα του πει να το ελαττωσει.Η Parent,εμεινε εγκυουλα αλλα δεν θυμαμαι αν εμεινε σε φυσικο κυκλο,με εξωσωματικη.Προσπαθουσαν 2 χρονια,ισως και παραπανω,το προβλημα περισσοτερο ηταν η κινητικοτητα,αλλα υπαρχουν πολλα παραδειγματα με πολυ σοβαρο προβλημα κινητικοτητας που τα καταφερνουν!!Η επισκεψη στον ουρολογο ειναι πολυ σημαντικη,ειναι ο μονος που τα ξερει καλυτερα.Κι εμεις εχουμε συνολικη κινητικοτητα(αριστη-μετρια)40%,ενω το 57% ειναι ακινητα.Παρολαυτα,ο ουρολογος μας ειπε οτι το σπερμα ειναι γονιμο,απλα να προσπαθουμε μερα παρα μερα,αν ειναι αδυνατον!!Προσπαθουμε 18 μηνες,οποτε συνεχιζουμε την προσπαθεια!!!:oops::oops::oops:!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Argyro σου ευχομαι να τα καταφέρετε! Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εμείς προσπαθούμε πάρα πολύ καιρό να αποκτήσουμε παιδί και όπως βλέπεις συνεχώς βρίσκουμε εμπόδια. Λοιπόν πήραμε και την καλλιέργεια σήμερα. Στον ουρολόγο θα πάμε την Πέμπτη, αλλά το σπερμοδιάγραμμα και την καλλιέργεια θα τα επαναλάβουμε σίγουρα και σε άλλο εργαστήριο, γιατί δεν μέιναμε ικανοποιημένοι από την καλλιέργεια. Μας είπαν αρνητική, αλλά με μία αμφιβολία στα χλαμύδια (;;;;) Τι σημαίνει αυτό; Οτι δε φαινόταν καλά αν υπήρχε ή όχι το μικροβιο. Μάλλον όχι, αλλά για να το αποκλείσουμε πρέπει να το επαναλάβουμε. Είναι απάντηση αυτή ρε κορίτσια;;; Σας παραθ'ετω το σπερμοδιάγραμμα να μου πείτε τη γνώμη σας.Δεν είναι τόσο αναλυτικό όσο τα δικά σας, ρε κορίτσια.

Γενικά Στοιχεία

Ποσότητα: 3.2ml

Πυοσφαίρια: Σπάνια

Γλοιότητα: ΚΦ

Ρευστοποίηση:ΚΦ

 

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ WHO

Συγκέντρωση σπερματοζωαρίων: 14,0/ml

Ποσοστα σπερματοζωαρίων με προοδευτική κινητικότητα : 19.0/ml

Ποσοστο σπερματοζωαρίων με φυσιολογική μορφολογία : 17,ο/ml

MSC ( MOTILE SPERM CONCENTRATION): 2.60/ml

FSC( FUNCTIONAL SPERM CONCENTRATION):1.30/ml

SMI (SPERM MOTILY INDEX):48

Ολικά σπερματοζωάρια στο δέιγμα: 44.8 Μ

Ολικά κινητικά σπερματοζωάρια στο δέιγμα : 8.32 Μ

Ολικά λειτουργικά σπερματοζωάρια στο δέιγμα : 4.16

 

Αυτό είναι. Τι λέτε;;;Στα χαμένα κολοκύθια, ε;;;

Τα χλαμύδια πολύ με ανησύχησαν. Λέτε να έχουμε γιαυτό έκανα εξωμήτριο;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Argyro σου ευχομαι να τα καταφέρετε! Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εμείς προσπαθούμε πάρα πολύ καιρό να αποκτήσουμε παιδί και όπως βλέπεις συνεχώς βρίσκουμε εμπόδια. Λοιπόν πήραμε και την καλλιέργεια σήμερα. Στον ουρολόγο θα πάμε την Πέμπτη, αλλά το σπερμοδιάγραμμα και την καλλιέργεια θα τα επαναλάβουμε σίγουρα και σε άλλο εργαστήριο, γιατί δεν μέιναμε ικανοποιημένοι από την καλλιέργεια. Μας είπαν αρνητική, αλλά με μία αμφιβολία στα χλαμύδια (;;;;) Τι σημαίνει αυτό; Οτι δε φαινόταν καλά αν υπήρχε ή όχι το μικροβιο. Μάλλον όχι, αλλά για να το αποκλείσουμε πρέπει να το επαναλάβουμε. Είναι απάντηση αυτή ρε κορίτσια;;; Σας παραθ'ετω το σπερμοδιάγραμμα να μου πείτε τη γνώμη σας.Δεν είναι τόσο αναλυτικό όσο τα δικά σας, ρε κορίτσια.

Γενικά Στοιχεία

Ποσότητα: 3.2ml

Πυοσφαίρια: Σπάνια

Γλοιότητα: ΚΦ

Ρευστοποίηση:ΚΦ

 

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ WHO

Συγκέντρωση σπερματοζωαρίων: 14,0/ml

Ποσοστα σπερματοζωαρίων με προοδευτική κινητικότητα : 19.0/ml

Ποσοστο σπερματοζωαρίων με φυσιολογική μορφολογία : 17,ο/ml

MSC ( MOTILE SPERM CONCENTRATION): 2.60/ml

FSC( FUNCTIONAL SPERM CONCENTRATION):1.30/ml

SMI (SPERM MOTILY INDEX):48

Ολικά σπερματοζωάρια στο δέιγμα: 44.8 Μ

Ολικά κινητικά σπερματοζωάρια στο δέιγμα : 8.32 Μ

Ολικά λειτουργικά σπερματοζωάρια στο δέιγμα : 4.16

 

Αυτό είναι. Τι λέτε;;;Στα χαμένα κολοκύθια, ε;;;

Τα χλαμύδια πολύ με ανησύχησαν. Λέτε να έχουμε γιαυτό έκανα εξωμήτριο;;

κανενα νεο κοριτσακι μου?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα ακόμα ρομπενούλα.Την πέμπτη θα δούμε τον ουρολόγο που μου σύστησες και μετά θα κάνουμε ό, τι μας πει. Δεν χάνω τις ελπίδες μου...

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Argyro σου ευχομαι να τα καταφέρετε! Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εμείς προσπαθούμε πάρα πολύ καιρό να αποκτήσουμε παιδί και όπως βλέπεις συνεχώς βρίσκουμε εμπόδια. Λοιπόν πήραμε και την καλλιέργεια σήμερα. Στον ουρολόγο θα πάμε την Πέμπτη, αλλά το σπερμοδιάγραμμα και την καλλιέργεια θα τα επαναλάβουμε σίγουρα και σε άλλο εργαστήριο, γιατί δεν μέιναμε ικανοποιημένοι από την καλλιέργεια. Μας είπαν αρνητική, αλλά με μία αμφιβολία στα χλαμύδια (;;;;) Τι σημαίνει αυτό; Οτι δε φαινόταν καλά αν υπήρχε ή όχι το μικροβιο. Μάλλον όχι, αλλά για να το αποκλείσουμε πρέπει να το επαναλάβουμε. Είναι απάντηση αυτή ρε κορίτσια;;; Σας παραθ'ετω το σπερμοδιάγραμμα να μου πείτε τη γνώμη σας.Δεν είναι τόσο αναλυτικό όσο τα δικά σας, ρε κορίτσια.

Γενικά Στοιχεία

Ποσότητα: 3.2ml

Πυοσφαίρια: Σπάνια

Γλοιότητα: ΚΦ

Ρευστοποίηση:ΚΦ

 

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ WHO

Συγκέντρωση σπερματοζωαρίων: 14,0/ml

Ποσοστα σπερματοζωαρίων με προοδευτική κινητικότητα : 19.0/ml

Ποσοστο σπερματοζωαρίων με φυσιολογική μορφολογία : 17,ο/ml

MSC ( MOTILE SPERM CONCENTRATION): 2.60/ml

FSC( FUNCTIONAL SPERM CONCENTRATION):1.30/ml

SMI (SPERM MOTILY INDEX):48

Ολικά σπερματοζωάρια στο δέιγμα: 44.8 Μ

Ολικά κινητικά σπερματοζωάρια στο δέιγμα : 8.32 Μ

Ολικά λειτουργικά σπερματοζωάρια στο δέιγμα : 4.16

 

Αυτό είναι. Τι λέτε;;;Στα χαμένα κολοκύθια, ε;;;

Τα χλαμύδια πολύ με ανησύχησαν. Λέτε να έχουμε γιαυτό έκανα εξωμήτριο;;

MARGI μου,σιγουρα θα τα καταφερουμε,απλα μερικες απο εμας θελουμε περισσοτερο χρονο,δεν πειραζει ομως γιατι στην τελικη το αποτελεσμα μετραει!!Τωρα για το σπερμοδιαγραμμα θα σου προτεινα να κανετε αλλο ενα(το ποτε θα σας το πει ο ουρολογος) σε καποιο που να ειδικευεται σε αυτη την εξεταση π.χ Λυμπεροπουλος,ο δικος μου το εκανε στο Neogenesis.Για τα χλαμυδια,τι να πω...εχει ή δεν εχει,αν δεν ξερουν αυτοι τοτε ποιος ξερει!!Παιζουν με την υπομονη μας,αλλα δεν θα τους περασει.Τον γιατρο σου τον πηρες τηλεφωνο?Τα χλαμυδια απο οσο ξερω μεταδιδονται με την επαφη,αλλα νομιζω πως στο τεστ ΠΑΠ εξεταζετε και αυτο.Ριξε μια ματια στο τελευταιο τεστ ΠΑΠ,αλλα και παλι αν ειχε φανει κατι θα σου εδινε θεραπεια...μαλλον,θα πρεπει να ξανα κανετε και αυτη την εξεταση για να ειστε σιγουρη!Τι τραβαμε...

Link to comment
Share on other sites

Αργυρώ μου, όντως τραβάμε πολλά. Κι εγώ φοβήθηκα με τα χλαμύδια....Και το χειρότερο έιναι που δε στο λένε με σιγουριά. Το αφήνουν να αιωρείται....Εγώ έχω κάνει εξέταση κολπικού υγρου και ήμουν αρνητική στα χλαμύδια. Από κάτι κοπέλες εδώ στο φόρουμ έμαθα όμως πως τα χλαμύδια ανιχνέυονται σε ιστό περιόδου. Το ρώτησα στο μικροβιολογικό και μου είπαν πως δεν κάνουν τέτοια εξέταση. Να σου πω την αλήθεια μού φάνηκε πως πρώτη φορά το άκουγαν...Μένω Γιάννενα. Εδώ κάνουμε τις εξετάσεις. Θα το επαναλάβουμε σίγουρα. Δεν με έπεισε η μικροβιολόγος.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Μάρτζι μου τα χλαμύδια φαίνονται στη γυναίκα τουλάχιστον από την καλλιέργεια κολπικού υγρού. Εφόσον εσύ είσαι καθαρή το πιθανότερο είναι να μην έχει και ο άντρας σου.. Μήπως όμως έχεις καιρό να κάνεις καλλιέργεια κολπικού υγρού; αν ναι, μήπως πρέπει να την επαναλάβεις για να είσαι απολύτως σίγουρη;

 

Όσον αφορά τον ιστό περιόδου δεν ξέρω να σου πω.. πάντως νομίζω πως είναι εξειδικευμένη εξέταση. Κάποιο μεγάλο Διαγνωστικό Κέντρο δεν υπάρχει στην πόλη σας;

Link to comment
Share on other sites

Μάρτζι μου τα χλαμύδια φαίνονται στη γυναίκα τουλάχιστον από την καλλιέργεια κολπικού υγρού. Εφόσον εσύ είσαι καθαρή το πιθανότερο είναι να μην έχει και ο άντρας σου.. Μήπως όμως έχεις καιρό να κάνεις καλλιέργεια κολπικού υγρού; αν ναι, μήπως πρέπει να την επαναλάβεις για να είσαι απολύτως σίγουρη;

 

Όσον αφορά τον ιστό περιόδου δεν ξέρω να σου πω.. πάντως νομίζω πως είναι εξειδικευμένη εξέταση. Κάποιο μεγάλο Διαγνωστικό Κέντρο δεν υπάρχει στην πόλη σας;

Eχω κάνει πρόσφατα κολπικό υγρό και δεν βρήκαν τίποτα. Αυριο που θα πάμε στο γιατρό θα μας συστήσει κάποιο κέντρο φαντάζομαι. Να είστε καλά όλες σας για το ενδιαφέρον που δέιξατε!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ενδιαφερωμαι να μαθω για το σπερματοδιαγραμμα,προσπαθω να μεινω εγκυως αλλα τιποτα.

εγω εχω κανει τεστ παπ κ ειναι μια χαρα.αν ξερει καποια απο σας να μου πει καπιο καλο κεντρο για σπερματοδιαγραμμα και ποσο κοστιζει.

ευχαιστω!

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερωμαι να μαθω για το σπερματοδιαγραμμα,προσπαθω να μεινω εγκυως αλλα τιποτα.

εγω εχω κανει τεστ παπ κ ειναι μια χαρα.αν ξερει καποια απο σας να μου πει καπιο καλο κεντρο για σπερματοδιαγραμμα και ποσο κοστιζει.

ευχαιστω!

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΓΡΑΜΑ μπορείς να κάνεις σε1. μικροβιολογικό εργαστήριο 2. μονάδα εξωσωματικής 3.μαιευτήριο

Το τεστ ΠΑΠ δεν έχει σχέση με την εγγυμοσύνη.

Καλό είναι να συμβουλευτείς τον γυναικολόγο σου για τις εξετάσεις που πρέπει να γίνουν ακι από εσένα και από τον σύζυσο σου.

Όλοι ξεκινάνε με: Προγεννετικός έλεγχος, Ορμονικός έλεγχος και φυσικά σπερμοδιάγραμμα.Αν υπάρχει πρόβλημα στο σπέρμα τότε σίγουρα ένας ουρολόγος θα σας πει για τις επόμενες εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το σπερμοδιάγραμμα το καλύπτουν και τα ταμεία αρκεί βέβαια να το γράψει ο γιατρός. Σε ιδιωτικό γνωστό κέντρο το κόστος ήταν 75? και τα αποτελεσματα σε δυο μέρες. Μπορεί να το πάει ο ενδιαφερόμενος στο κέντρο ή διαφορετικά στο ίδιο το κέντρο υπάρχει ένα δωμάτιο για αυτή τη δουλειά. Καλύτερα στο κέντρο γιατί ελέγχου την πήξη και πρέπει να είναι μικρό το χρονικό διάστημα από την παραγωγωγή του σπέρματος μέχρι τον έλεγχο. Και πρέπει να υπάρχουν κάποιες ημέρες αποχής πρίν.

Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...