Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θα μεταναστεύατε;


ΑΡΓΚ

Recommended Posts

Κορίτσια μην είστε απόλυτες επειδή εχετε ακούσει πχ δυο παραδείγματα....

Κι ο νεομεταναστης ανετα αποταμιευει αν το θέλει. Εξαρτάται απο το χαρακτήρα σου κι απο τον τρόπο της ζωής σου.

Ο νεομετανάστης δυστυχώς πολλές φορές πέφτει στην παγίδα που πέφτει κι ο νεόπλουτος ,οπότε....πως να αποταμιευσει?

Μην το γελάτε,το βλέπω γύρω μου.

Δε σας λεω παραδείγματα,τα φανταζεστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 325
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με προβληματίζεις τώρα. Δηλαδή οι ξένες τα παιδιά τι τα κάνουν;;; Άμα οι γονείς λείπουν π.χ. 7-7 κάθε μέρα (και μάλλον λίγο λέω) πώς την παλεύουν τα παιδιά χωρίς να υπάρχει βοήθεια;

 

Δεν υπαρχει 7-7 ειδικα σε IT εδω πρεπει να εισαι πολυ άτυχος... Γενικως φεύγεις 7:30-8:00 απο το σπιτι και γυρνάς 5 με τα παιδια αντε 6 το πολυ αν πρεπει να παρεις τρένα κλπ ... Ασε που παίζει πολυ part time η flex time για μαμάδες ...

Εγω συγκεκριμένα μιλούσα για βοηθεια που χρειάζονται οσο ειναι σπιτι με τα παιδια (ειλικρινά δεν κρίνω, λέω η πλειοψηφία τι κανει)...

 

 

Αντε και με τρωει να σε ρωτήσω τι ειδικότητα έχετε μιας και ειμαι IT,αλλα don't worry δεν ρωτάω :P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην είστε απόλυτες επειδή εχετε ακούσει πχ δυο παραδείγματα....

Κι ο νεομεταναστης ανετα αποταμιευει αν το θέλει. Εξαρτάται απο το χαρακτήρα σου κι απο τον τρόπο της ζωής σου.

Ο νεομετανάστης δυστυχώς πολλές φορές πέφτει στην παγίδα που πέφτει κι ο νεόπλουτος ,οπότε....πως να αποταμιευσει?

Μην το γελάτε,το βλέπω γύρω μου.

Δε σας λεω παραδείγματα,τα φανταζεστε.

 

Πολυ σωστα τα λες...οντως δεν χρειαζονται παραδειγματα...

Link to comment
Share on other sites

(Η αποταμίευση είναι πολύ περισσότερο ζήτημα παιδείας και κουλτούρας παρά εισοδήματος. )

 

Πολύ ενδιαφέρουσες προσεγγίσεις πάντως, υπό την έννοια, πως ο καθένας έχει δαιφορετικά κριτήρια και διαφορετική ιδέα για το τι είναι θετικό και τι αρνητικό σε μια συνθήκη.

 

Να προσθεσω κι εγώ ότι ξέρω:

Ελβετία: συγγενικό μου πρόσωπο, πήγε εκεί με υποτροφία για να συνεχίσει τις εξειδικευμένες του σπουδές και σκοπεύοντας να μείνει εκεί διότι, δεν υπάρχει ουσιαστικά το αντικείμενο στην ελλάδα για να το ασκήσει επαγγελματικά. Μετά από μια δεκαετία σχεδόν, συνεχίζει να κάνει part time jobs περιστασιακά, μέσω πανεπιστημιακών ερευνητικών προγραμμάτων κτλ. Δεν έχει καταφέρει να βρει πλήρη, μόνιμη απασχόληση στο αντικείμενο του.

 

Οι εντυπώσεις από τη χώρα πολύ θετικές, τρομερές υπηρεσίες, συννενόηση, ταχύτητα, εξυπηρέτηση, λύση προβλημάτων, ευγένεια, αποτελεσματικότητα....ΑΛΛΑ για εξετάσεις υγείας κτλ έρχεται ελλάδα διότι το κόστος είναι υπερβολικό. Επίσης δεν αντέχει πλέον την τόση ησυχία και κλεισούρα, που ως πολιτισμικό στοιχείο, είναι πολύ μακρυά από μας.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν μας τιμά αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι κρυβόμαστε και απο την αληθεια... Οτι αληθεια ειναι αυτη αν και ολα ειναι αναλόγως την εμπειρια ...

Προσωπικά είχα έλληνα που έφερα μονη μου στην εταιρία που δουλεύω (τον εμπιστευτικά που δεν επρεπε) και με εκανε ρόμπα σε απιστευτο βαθμό αφού έβγαλε καλα λεφτά! Στο τελος τον διώξανε .... Απο αυτο και μονο δεν ξαναφέρνω κανενα

 

Είχα άλλους ελληνες εδω (δεν τους έφερα εγω) με την χειρότερη φήμη, τουλαχιςτον σε IT που δουλεύω εγω..

Οι ελληνες ειναι πανέξυπνοι , πιο πολυ απο τους πιο πετυχημένους λαούς , αλλα μέσω της εμπειρίας μου και μονο θα καταφέρνανε πιο πολλα αν παρα δεχόντουσαν οτι δεν ειναι το αφεντικό σε ολα ....

 

 

 

Καλώς η κακώς ο καθε λαος συνοδεύεται απο συγκεκριμενη κουλτούρα (για να μην το πω φήμη!).... Όπως για παράδειγμα δεν εχω γνωριςει ελληνίδα τόσα χρονια εδω που να μην εχει 'βοηθεια' με τα παιδια για τον α η β λόγο !

 

Αυτα ειναι εντυπώσεις και εμπειρίες τιποτα αλλο

 

Είναι να μην σου βγει το όνομα!! ;);)

το θέμα είναι ότι αυτή η φήμη όπως λες πλέον συντηρείται συνειδητά σε πολιτικό επίπεδο για αυτό και θα φτάσουμε μνημόνιο Νο28... γιατί εμείς οι Ελληνες δεν δουλεύουμε και πρέπει να δανειζόμαστε αλλά με όχι ίσους όρους και το χρέος μας δεν είναι βιώσιμο όπως των άλλων χωρών!! :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

μαρή Baby οι ξένες μανούλες τι τα κάνουν τα παιδιά όταν δουλεύουν??? :confused::confused::confused:

 

στα εξωτερικά υπάρχει άλλη υποδομή, άλλα ωράρια παιδικών / σχολείων κλπ.. άρα κάπως βολεύονται και οι ξένες μανούλες... εδώ στην Ελλάδα οι μαμάδες που εργάζονται ή θα κρατάνε τα παιδιά γιαγιάδες ή θα τα πάνε βρεφονηπιακούς / παιδικούς κλπ ή νταντάδες....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι να μην σου βγει το όνομα!! :wink::wink:

το θέμα είναι ότι αυτή η φήμη όπως λες πλέον συντηρείται συνειδητά σε πολιτικό επίπεδο για αυτό και θα φτάσουμε μνημόνιο Νο28... γιατί εμείς οι Ελληνες δεν δουλεύουμε και πρέπει να δανειζόμαστε αλλά με όχι ίσους όρους και το χρέος μας δεν είναι βιώσιμο όπως των άλλων χωρών!! :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Οσο αυξανεται ο αριθμος των μνημονιων , τοσο τεμπεληδες θα γινομαστε ! Πως θα δικαιολογησουν τα μετρα και την πτωτικη πορεια του ΑΕΠ των τελευταιων 7 χρονων μετα την μεσολαβηση της Τροικας και του σχεδιου "διασωσης" ? Θα φτασουμε να δουλευουμε 24ωρες το 24-ωρο θα μας τα παιρνουν ολα, οπως ηδη συμβαινει - αν τα βαλεις κατω ασφαλιστικο, εφορια, εξοδα, κτ φτανει στο 80% και εαν βαλεις και τα χρωστουμενα των προηγουμενων χρονων στο 1000%- και θα μας λενε και τεμπεληδες απο πανω με μειωμενη αποδοτικοτητα. :rolleyes:

 

Αγγελικη ο αντρας σου κατα τη γνωμη μου σωστα σκεφτεται. Σκεφτεται μπροστα. Αν μεινει εδω υπαρχει ο κινδυνος να τελματωσει ψυχολογικα εαν δεν ειναι ικανοποιημενος απο το αντικειμενο, τις συνθκηες εργασιας και τις αποδοχες. Η λογικη οτι καλα πληρωνομαστε εαν συγκριθουμε με τους υπολοιπους Ελληνες για εαν ατομο που σκεφτεται την καριερα δεν ειναι αρκετη . Παντα θα κανει συγκρισεις με τους συναδελφους του στο εξωτερικο.

 

Εσυ, καλο ειναι , εαν πατε καπου να δουλευεις part time, για να εχουν τα παιδια σας , τον ενα κοντα τους.

Link to comment
Share on other sites

(Η αποταμίευση είναι πολύ περισσότερο ζήτημα παιδείας και κουλτούρας παρά εισοδήματος. )

 

Πολύ ενδιαφέρουσες προσεγγίσεις πάντως, υπό την έννοια, πως ο καθένας έχει δαιφορετικά κριτήρια και διαφορετική ιδέα για το τι είναι θετικό και τι αρνητικό σε μια συνθήκη.

 

Να προσθεσω κι εγώ ότι ξέρω:

Ελβετία: συγγενικό μου πρόσωπο, πήγε εκεί με υποτροφία για να συνεχίσει τις εξειδικευμένες του σπουδές και σκοπεύοντας να μείνει εκεί διότι, δεν υπάρχει ουσιαστικά το αντικείμενο στην ελλάδα για να το ασκήσει επαγγελματικά. Μετά από μια δεκαετία σχεδόν, συνεχίζει να κάνει part time jobs περιστασιακά, μέσω πανεπιστημιακών ερευνητικών προγραμμάτων κτλ. Δεν έχει καταφέρει να βρει πλήρη, μόνιμη απασχόληση στο αντικείμενο του.

 

Οι εντυπώσεις από τη χώρα πολύ θετικές, τρομερές υπηρεσίες, συννενόηση, ταχύτητα, εξυπηρέτηση, λύση προβλημάτων, ευγένεια, αποτελεσματικότητα....ΑΛΛΑ για εξετάσεις υγείας κτλ έρχεται ελλάδα διότι το κόστος είναι υπερβολικό. Επίσης δεν αντέχει πλέον την τόση ησυχία και κλεισούρα, που ως πολιτισμικό στοιχείο, είναι πολύ μακρυά από μας.

 

Ναι εχεις δικιο, ο καθενας το βλεπει διαφορετικα. Εμεις πχ ψοφαμε για ησυχια, θελουμε παρα πολυ να παμε σε μια ηρεμη χωρα χωρις φασαρια ολο το 24ωρο! Οργανωση και ηρεμια ψαχνουμε.

 

Ευχαριστω που μας εδωσες μια ακομη μαρτυρια να το επιβεβαιωνει, τη σκεπτομαστε πολυ αυτη τη χωρα καιρο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια το μνημονιο μας το επεβαλλαν, επειδη οι ελληνες του εξωτερικου διαδιδουν οτι ειμαστε τεμπεληδες? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Να διαβάσουμε πριν σχολιάσουμε.. έλεος!!!

 

όσο για τους Ελληνες του εξωτερικού, όταν έρχονται το καλοκαίρι και αναστενάζουν οι ψησταριές με τα πιτόγυρα και να τα τζατζίκια και να οι πατάτες να ρωτήσουν πόσα παίρνει ο έρμος ο υπάλληλος και πόσες ώρες δουλεύει!!

 

sorry για το off topic....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Να διαβάσουμε πριν σχολιάσουμε.. έλεος!!!

 

όσο για τους Ελληνες του εξωτερικού, όταν έρχονται το καλοκαίρι και αναστενάζουν οι ψησταριές με τα πιτόγυρα και να τα τζατζίκια και να οι πατάτες να ρωτήσουν πόσα παίρνει ο έρμος ο υπάλληλος και πόσες ώρες δουλεύει!!

 

sorry για το off topic....

 

Μπρε δεν απαντουσα σε εσενα, στη summer απαντουσα, οπως τα γραφει μπορει καποιος να το παρερμηνευσει! Σορρυ που δεν εκανα quote.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχα δικιο εχεις! Σιγα το κρυο! :lol::lol:

 

Αλλα αυτο προεβαλλε την πληρη ανοργανωσια μας. Σε αλλες ευρωπαικες χωρες δεν παραλυουν τα παντα με λιγο χιονι, αυτο λεγαμε παραπανω.

 

Για το κλιμα οκ, καταλαβαινω. Ειναι καθαρα υποκειμενικο. Εχω δει μερικους ελληνες εξω να δυσανασχετουν.

 

Οπως για εμενα ειναι πολυ σοβαρο, το οτι απο το πρωι που ξυπναω στη χωρα μας μεχρι να πεσω για υπνο εχω να αντιμετωπισω ενα σωρο πραγματα που μου προκαλουν αγχος, νευρα κι αηδια, σε βαθμο να θελω γι αυτο μετα ψυχιατρο οπως λες. Απο τη γιαγια που με σπρωχνει στην ουρα, τον τρελο στο μετρο που φωναζει για το κρατος, τον καθενα που κανει παρανομιες, το λεωφορειο που δεν ερχεται ποτε ενω βρεχει, την τιμη που ανεβηκε παλι στο σουπερ μαρκετ, αυτον που παρκαρε στη σταση και περιμενουμε 25 ατομα να περασει απεναντι με τον καφε να το παρει....ατελειωτη η λιστα.

 

Οταν λοιπον εφυγα στο παρελθον, η ανακουφιση που ενιωσα ηταν απιστευτη. Κι ας εβρεχε κι ας χιονιζε. Μεσα στη τρελη χαρα ημουν εγω. Γιατι ζουσα σε χωρα που α) δεν ειχε σημασια, ολα εξακολουθουσαν να λειτουργουν και β) με σεβοντουσαν, σαν συμπολίτισσά τους. Δεν απλωνοντουσαν ολοι παντου, να σε σπρωχνουν σαν να ειναι αυτοι και κανεις αλλος στον κοσμο τουτο.

 

Επισης να συμπληρωσω οτι οπως μας τα εχουν κανει, δεν εχω χρηματα για διακοπες και πηζω στην πολη. Τα εχουμε διπλα μας και δεν μπορουμε να τα χαρουμε. Ενω αυτος που τρωει το κρυο που λες, κανει στα δικα μας τα νησια διακοπες εβδομαδες ολοκληρες και το ευχαριστιεται.

 

Αν εφευγα παλι λοιπον, γι αυτους τους λογους θα το αποφασιζα. Και για την εκπαιδευση και το μελλον του παιδιου μου.

 

Ναι, είναι υποκειμενικό. Προσωπικά δε μπορώ να ανταλλάξω 2-3 βδομάδες διακοπών τον χρόνο στον ήλιο, με όλο σχεδόν τον υπόλοιπο χρόνο στη βροχή και στο κρύο, άγνωστη μεταξύ αγνώστων. Άλλο αν είχα πάει μετά τις σπουδές και ειχα δικτυωθεί. Στα 40+ δε θα μπορούσα να ξεκινήσω από την αρχή. Τα στραβά της χώρας μου τα ανέχομαι, γιατι τα έχω συνηθίσει. Τα στραβά μιας άλλης θα μου φαινόντουσαν πολύ διογκωμένα.

 

Καλά λεφτά έχει. Αυτό είναι και το δίλημμά μας. Δε θέλω να πω ποσά, δεν είναι πάντως ούτε μισθοί μεγαλογιατρού αλλά σίγουρα όχι και μισθοί π.χ. δασκάλου σε δημόσιο σχολείο. Οπότε δουλειά που να ζούμε βρίσκουμε και εδώ. Αλλά για μια 5μελή οικογένεια, απλά ζούμε. Δε στερούμαστε, αλλά δε μένει κάτι στην άκρη, ούτε υπάρχει πολυτέλεια. Το οποίο γενικά είναι πάνω από το μέσο Έλληνα πια, και για αυτό το εκτιμάμε ασυζητητί. Απλά το σκεπτικό του άντρα μου είναι ότι οι μισθοί έχουν πέσει, έχουμε χάσει κι εμείς ένα σημαντικό ποσοστό του εισοδήματός μας τα τελευταία χρόνια και θα χάσουμε κι άλλο, ενώ έξω μακροπρόθεσμα θα βάζαμε και λεφτά στην άκρη για το μέλλον (γιατί αν περιμένουμε προφανώς σύνταξη, σωθήκαμε)

 

Να ρωτήσω κάτι, ΑγγεΚ; Όταν λες πολυτέλεια (που δεν έχεις και πιθανόν να την αποκτήσεις με τη μετανάστευση) τι ακριβώς εννοείς; Ιδιωτικό σχολείο για τα παιδιά, διακοπές σε resort πχ;

 

Δε θελω να σε στενοχωρησω αλλα αν κρινω απο τους κουμπαρους μας που εχουν φυγει 2 φορες στο εξωτερικο (Καναδα & Αυστραλια) λεφτα στην ακρη δε μπαινουν ουτε εκει. Πχ στην Αυστραλια ο κουμπαρος μου παιρνει μισθο ποα αντιστοιχει σε 5000 ευρω και μονο το ενοικιο ειναι 1700 σε ενα σπιτι ωραιο και μεγσλο μεν αλλα χωρις θερμανση δε.

Για μενα αξιζει να φυγεις μονο αν εδω δε μπορεις να ζησεις με οσα παιρνεις και για ενα καλυτετο ισως μελλον που θα εχουν τα παιδια σου.

 

Θα υπερθεματίσω. Ειδικά για όσους έχουν δικό τους σπίτι.

 

Aπό προσωπική παρατήρηση, ούτε οι νεομετανάστες μπορούν να αποταμιεύσουν. Όλοι οι γνωστοί μου που έχουν πάει Ευρώπη, ναι μεν βιώνουν μεγαλύτερη εργασιακή ασφάλεια λόγω μικρότερης ανεργίας και επιδομάτων , ωστόσο το κόστος ζωής είναι υψηλότερο - κυρίως λόγω των ενοικίων στις αστικές περιοχές - και το χρήμα δεν ρέει άφθονο.

 

Για να βρεις μια αξιοπρεπή δουλειά με αξιοπρεπείς αποδοχές προαπαιτούμενο είναι να ξέρεις καλά τη γλώσσα, υπάρχει τόση ζήτηση εργασίας που έχουν τη δυνατότητα να το απαιτούν αυτό, ξέχνα δηλαδή τη Σουηδία ή την Ολλανδία αν δεν ξέρεις τη γλώσσα τους.

 

Να πω μόνο ότι γνωρίζω νοσηλεύτρια που μετανάστευσε πρόσφατα με το σύζυγο στη Σουδία και της προσφέρανε το χρονικό περιθώριο και τη δυνατότητα εκμάθησης της γλώσσας πριν ξεκινήσει τη δουλειά. Ήταν μεν προαπαιτούμενη η γνώση, αλλά η χορηγία, ας πούμε, έγινε από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μαλλον μιλαμε για θεσεις που πληρωνουν καλα κι οχι πχ σερβιτορου, δεν χρειαζεται να μιλας τη γλωσσα σε χωρες οπως η Ολλανδια οπως ειπωθηκε. Οι εταιρειες εκει αγγλικα χρησιμοποιουν, εξαλλου τα μιλανε ολοι παντου σαν δευτερη γλωσσα, μαλλον σαν δικη τους θα ελεγα.

Να μου πει καποιος για Ισπανια ή Ιταλια, συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια το μνημονιο μας το επεβαλλαν, επειδη οι ελληνες του εξωτερικου διαδιδουν οτι ειμαστε τεμπεληδες? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

:lol::lol::lol::lol:

Kαλε Χαρα-Μαρια αυτο βγαινει απο αυτα που εγραψα?

:rolleyes:

 

YΓ. Babycute, δεν ηθελα να σε θιξω στο προηγουμενο μηνυμα. Δεν αμφιβαλλω οτι εισαι εργατικη και με καλες προθεσεις, αλλα βρε κοριτσι μου και εμεις εδω στην Ελλαδα στο ιδιο μηκος κυματος κινουμαστε με τις εξης 2 διαφορες , οτι μας τα παιρνουν ολα , δεν μας αφηνουν ουτε ψυχουλο και την ακουμε και απο πανω για τεμπεληδες. Αυτη ειναι η κατασταση γιαυτο μην πεφτεις στην παγιδα της δυσφημισης που εσκεμμενα γινεται για καθαρα πολιτικους λογους.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

Kαλε Χαρα-Μαρια αυτο βγαινει απο αυτα που εγραψα?

:rolleyes:

 

YΓ. Babycute, δεν ηθελα να σε θιξω στο προηγουμενο μηνυμα. Δεν αμφιβαλλω οτι εισαι εργατικη και με καλες προθεσεις, αλλα βρε κοριτσι μου και εμεις εδω στην Ελλαδα στο ιδιο μηκος κυματος κινουμαστε με τις εξης 2 διαφορες , οτι μας τα παιρνουν ολα , δεν μας αφηνουν ουτε ψυχουλο και την ακουμε και απο πανω για τεμπεληδες. Αυτη ειναι η κατασταση γιαυτο μην πεφτεις στην παγιδα της δυσφημισης που εσκεμμενα γινεται για καθαρα πολιτικους λογους.

 

Ακριβως επειδη βγαινει αλλο νοημα, στο επισημανα. Τελος παντων.

 

Για το αλλο συμφωνω, εν μερει ομως μαζι σου. Κατανοω οσα λες, κι εγω τα περναω και μου εκοψαν το 40% του μισθου μου, κι ενω δουλευω για 3 ατομα ακουω οτι ειμαι τεμπελα απο πανω, απο τους δικους μας πολιτικους (εργαζομαι στο δημοσιο)

Ομως αλλο αυτο με τη baby, εκτεθηκε απο ελληνα συναδελφο της και μας κατεθεσε εδω τα δικα της βιωματα. Η καθεμια μας αυτο κανει.

 

σορρυ για το οφφ τοπικ

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο, ο καθενας το βλεπει διαφορετικα. Εμεις πχ ψοφαμε για ησυχια, θελουμε παρα πολυ να παμε σε μια ηρεμη χωρα χωρις φασαρια ολο το 24ωρο! Οργανωση και ηρεμια ψαχνουμε.

 

Ευχαριστω που μας εδωσες μια ακομη μαρτυρια να το επιβεβαιωνει, τη σκεπτομαστε πολυ αυτη τη χωρα καιρο τωρα.

 

Ναι, αν ψάχνεις ησυχία και οργάνωση, η Ελβετια είναι στην κατηγορία "απόλυτος προορισμός" :lol: όπως και όλες οι χώρες που συγγενευουν πολιτισμικά με τους γερμανούς.

 

Είναι τελείως ζήτημα ιδιοσυγκρασίας αυτά τα θέματα. Εμένα την ίδια (άσχημη) αίσθηση μου άφησε το Βερολίνο : μετρούσα τους ανθρώπους που έβλεπα έξω, στα δάκτυλα. οκ, είχε κόσμο σε μαγαζιά και τουριστικούς δρόμους, αλλά στις κατοικιμένες περιοχές, τους έψαχνα και δεν τους έβρισκα! Και μετά ακούω και τα σχόλια "μα τι λες; το βερολίνο είναι πολύ εξωστρεφές σε σχέση με την υπόλοιπη γερμανία"!

 

Κάποιους τους αρέσει, εμένα με πιάνει κατάθλιψη να μην κυκλοφορεί άνθρωπος στον δρόμο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol::lol::lol::lol:

Kαλε Χαρα-Μαρια αυτο βγαινει απο αυτα που εγραψα?

:rolleyes:

 

YΓ. Babycute, δεν ηθελα να σε θιξω στο προηγουμενο μηνυμα. Δεν αμφιβαλλω οτι εισαι εργατικη και με καλες προθεσεις, αλλα βρε κοριτσι μου και εμεις εδω στην Ελλαδα στο ιδιο μηκος κυματος κινουμαστε με τις εξης 2 διαφορες , οτι μας τα παιρνουν ολα , δεν μας αφηνουν ουτε ψυχουλο και την ακουμε και απο πανω για τεμπεληδες. Αυτη ειναι η κατασταση γιαυτο μην πεφτεις στην παγιδα της δυσφημισης που εσκεμμενα γινεται για καθαρα πολιτικους λογους.

 

Οχι κατσε ξερω οτι δεν ήθελες να με θίξεις και μαλλον σε πρόσβαλα εγω και σου βγήκε ετσι. Αλοιμονο δεν ήθελα να προσβάλω κανενα απλα επειδη τα ματάκια μου εχουν δει παρα πολλα με ελληνες εδω, πραγματικά μου βγαίνει το παράπονο. Και οχι δεν εχουν φήμη δεν επρεπε να το πω ετσι, μάλιστα καθαρά σε εργασία δεν εχουν καμμια φήμη (περα απο το οτι ειναι καλοί γιατροί και αρχιτέκτονες )

 

Οτι ειπα ειναι προσωπικές εμπειρίες και μαρτυρίες εργαζομένων και οχι εργοδοτών (δεν εχουν κανει κανενα σχολιο στο θεμα) και καθαρά το παράπονο μου δεν ειναι οτι ειναι τεμπέληδες (καθολου μα καθολου) αλλα το οτι δεν γουστάρουν αφεντικό απο πανω τους και αντι να συγκεντρώνονται στο να αυξήσουν παραγωγή η οτιδήποτε αλλα τους πληρώνουν για να κανουν....αντιθέτως ενα μεγάλο ποσοστό που εχω γνωριςει προσπαθεί να βρει τρόπους να κανει κατι διαφορετικό ωστε στο τελος να βγάλουν αλλο είδος κέρδους (μπορει αυτο να ειναι να μην δουλεύουν μακροπρόθεσμα, να κανουν δική τους δουλειά ατην πλάτη της εταιρείας που ειναι τωρα κλπ.. Οτιδήποτε!)

Μπορει αυτο το προσόν ναι ειναι συγκεκριμενο του έλληνα του εξωτερικού, και μάλιστα συγκεκριμένης μερίδας... Δεν ξερω δεν το εχω ψάξει... Η αληθεια ειναι οτι ξερω κοριτςια που δουλεύουν και σκίζονται και εχουν παιδια και ειναι αστέρια αλλα όντως εχω συναντήσει τεράστιο αριθμό αυτών που 'πάνε να την κανουνε'

 

Τον έλληνα τον υποστηρίζω εδω οσο τιποτα, αν ψάχνω γιατρό η οποιαδήποτε υπηρεσία παω σε έλληνα οσο μπορώ (εκτος και αν βγει να με χρεώνει 600 ευρω για 20λεπτη εξέταση, ενω ο Άγγλος μου χρεώνει 300! ... Και ναι σου το υπόσχομαι μου εχει τύχει αρκετές φορές στον ιατρικό τομέα!)... Αλλα αν θελει ο Έλληνας να ευδοκιμήσει πρεπει να 'προσπαρμοστει' πανω απο ολα και να σεβαστεί οποιαδήποτε χώρα τον φιλοξενεί , οποιαδήποτε δουλειά τον τρέφει.... Ευτυχως μα ευτυχως δεν ειναι ολοι ετσι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια να σας κανω και εγω ενα ερωτημα?

 

Και οι δυο διορισμενοι στο Δημοσιο θα μεταναστευατε για μια καλυτερη ζωη?

 

Ε όχι δα...αυτό είναι που λένε, κλαιν οι χήρες, κλαιν κι οι παντρεμένες! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να πεταχτώ κι εγώ πάλι να πω τις "σοφίες" μου...

 

Ο τεμπέλης είναι τεμπέλης σε όποια χώρα κι αν βρίσκεται!!! Συγγενείς του άντρα μου στη Γερμανία εκμεταλλεύονται την κοινωνική πολιτική της χώρας, βγαίνουν συνέχεια σε "αδυναμία εργασίας" λόγω "προβλημάτων υγείας" και περνάνε ζωή χαρισάμενη με τα κρατικά προνοιακά επιδόματα (βλέπε διακοπές, αυτοκίνητα, κλπ). Ωστόσο η πλειοψηφία σκοτώνεται στη δουλειά και οι Έλληνες φημίζονται δικαίως ως οι πιο παραγωγικοί εργάτες και αμείβονται ανάλογα.

Και στην Ελλάδα το ίδιο ακριβώς συμβαίνει, απλά στον δημόσιο τομέα είναι το σύνηθες να τους παίρνει όλους η μπάλα, καθώς τα φαινόμενα που παρατηρούνταν παλαιότερα ήταν ακραία. Δεν είναι τυχαίο βέβαια, καθώς ο δημόσιος τομέας απαρτιζόταν από αποφοίτους δημοτικού οι οποίοι είχαν μπει με πολιτικό μέσο, και ιδιαίτερα ο κλάδος ΔΕ των εφοριακών ήταν κατά το μεγαλύτερο ποσοστό με μετάταξη από την Ολυμπιακή (βλέπε πίσω πόρτα δημοσίου...), γεγονός που γνωρίζω καλά. Αυτό έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια, οι περισσότεροι υπάλληλοι είναι μορφωμένοι και καταρτισμένοι στον τομέα τους και σκίζονται να τα βγάλουν πέρα και να εξυπηρετήσουν τον κόσμο, αλλά οι ελλείψεις σε προσωπικό και υλικό πλέον είναι τεράστιες.

 

Θα παραθέσω και κάτι ακόμα που είχε πει ο άντρας μου σε μια συζήτηση: οι Έλληνες έμαθαν τους Γερμανούς να κλέβουν την εφορία. Δεν το σχολιάζω περαιτέρω, αλλά νομίζω ότι όλοι μπορείτε να φανταστείτε το γιατί...

Επεξεργάστηκαν by nat2308
ορθογραφικό λάθος

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι δα...αυτό είναι που λένε, κλαιν οι χήρες, κλαιν κι οι παντρεμένες! :lol:

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

Γιατι οι παντρεμενες δεν εχουν ψυχη?

 

Ειναι μια αποψη και αυτη. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια να σας κανω και εγω ενα ερωτημα?

 

Και οι δυο διορισμενοι στο Δημοσιο θα μεταναστευατε για μια καλυτερη ζωη?

 

Ναι, θα μεταναστευα. Βασικα αν δε διαφωνουσε ο αντρας μου, θα ειχα μεταναστευσει ηδη απο το 2009. Ειχα βρει τις ακρες μου γι αυτο αναφερω τοσα στο θεμα.

 

Επειδη δεν ηθελε, το αφησα και το συζητησαμε παλι μετα τη μειωση 40% του οικογενειακου μας εισοδηματος, κι ενω αλλοι συναδελφοι μας ειχαν ηδη φυγει και ειχαμε τα πρωτα θετικα δειγματα.

 

Βασικη προυποθεση βεβαια, ειναι να εχεις ηδη βρει μια καλη δουλεια. Δεν θα εφευγα ετσι, χωρις να εχω τακτοποιησει τα παντα πρωτα! Ετσι κανουν ολοι.

 

Εχω αναφερει παραπανω παραδειγματα...οσα εβαλα, ειναι πρωην Δημοσιοι υπαλληλοι σε πληροφορω!! Τωρα πια με το ενιαιο οι μισθοι ειναι πολυ χαμηλοι. Δεν αξιζει σκετη η μονιμοτητα. Οσοι γνωστοι μας εφυγαν (ουκ ολιγοι!) οχι μονο δεν το μετανιωσαν, αντιθετα απορουν γιατι καθοντουσαν και υπεφεραν τοσο καιρο στις θεσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια να σας κανω και εγω ενα ερωτημα?

 

Και οι δυο διορισμενοι στο Δημοσιο θα μεταναστευατε για μια καλυτερη ζωη?

 

Εξαρτάται πως αντιλαμβάνεται ο καθένας τον όρο "καλύτερη ζωή"...

 

Εγώ δεν θα μετανάστευα γενικώς.:-)

Link to comment
Share on other sites

τελικά, εκτός από το οικονομικό, παίζει ρόλο και ο παράγων άνθρωπος. υπάρχουν άνθρωποι που θα μετακόμιζαν χωρις να το πολυσκεφτούν κυνηγώντας απλά μια πιθανότητα καλύτερης ζωής κι άλλοι που δε θα μετακόμιζαν ούτε με σφαίρες. εγώ ανήκω στη 2η κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι σημερα το δημοσιο θεωρειται προνομιακος εργοδοτης

Οι μειωσεις ειναι συνεχεις,και ο κινδυνος της δραχμης μακρινος αλλα υπαρκτος.

 

Θεωρω οτι οταν και αν τελειωσουμε με τα μνημονια,θα ειμαστε οπως Αλβανια,Βουλγαρια κτλ,ο μισθος στο δημοσιο δεν θα φτανει για να ζησεις.Και δεν εννοω ενας μισθος μια οικογενεια,εννοω οτι δεν θα φτανουν 2 μισθοι για ενα ζευγαρι με παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι σημερα το δημοσιο θεωρειται προνομιακος εργοδοτης

Οι μειωσεις ειναι συνεχεις,και ο κινδυνος της δραχμης μακρινος αλλα υπαρκτος.

 

Θεωρω οτι οταν και αν τελειωσουμε με τα μνημονια,θα ειμαστε οπως Αλβανια,Βουλγαρια κτλ,ο μισθος στο δημοσιο δεν θα φτανει για να ζησεις.Και δεν εννοω ενας μισθος μια οικογενεια,εννοω οτι δεν θα φτανουν 2 μισθοι για ενα ζευγαρι με παιδι.

 

Εγώ πάλι το νομίζω, για τα δεδομένα του σήμερα... δες τι γίνεται στους ελεύθερους επαγγελματίες και τους μισθωτούς του ιδιωτικού τομέα!

Σε ότι αφορά τις μειώσεις φαντάζομαι ότι μιλάς για τους χαμηλόμισθους του Δημοσίου γιατί η σύνταξη των 3000 ευρώ που πήγε στα 2000 δεν λες ότι πεινάει ο άλλος.. σε σχέση με την σύνταξη των 300 ευρώ μιλάω που δεν υπάρχει στο Δημόσιο...

Για να μην μιλήσω για την μονιμότητα και την σταθερότητα που στον ιδιωτικό τομέα απλώς δεν παίζει...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...