Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβήτης κύησης-ινσουλίνη-τοκετός


Recommended Posts

πρίν από 30 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

@vicky86 θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση γιατί θυμάμαι που είχες γράψει σε κάποιο θέμα ότι είχες διαβήτη κύησης στο πρώτο παιδάκι αλλά όχι στο δεύτερο. Θα σου ήταν εύκολο να μου πεις τι εξετάσεις σου ζητήθηκαν στη δεύτερη εγκυμοσύνη και σε ποιο στάδιο?

Είχα στην πρώτη και το ρύθμισα με διατροφή, όμως τώρα στη δεύτερη, έκανα τη μικρή καμπύλη στη 14η εβδομάδα κ δε νομίζω να τα καταφέρω με τέτοιες τιμές μόνο με διατροφή. Ξεκίνησα ήδη μετρήσεις κ διατροφή κ μου φαίνεται βουνό! 

Από ότι διάβασα δεν αρκεί μόνο η μικρή καμπύλη για τη διάγνωση. Οπότε ίσως κάνω κ άλλη.

Επίσης, ξέρει καμία κοπέλα εάν η ινσουλίνη σημαίνει καισαρική ή δεν είναι απαραίτητο?

Ευχαριστώ πολύ!!

στην δευτερη εγκυμοσυνη πολυ σωστα θυμασαι οι εξετασεις μου ηταν καλες ως τελους.εκανα καμπυλη μετα την αυχενικη,με 3μετρησεις κανονικα,καθε μηνα ζαχαρο νηστειας κ γλυκοζηλιωμενη.αν θυμαμαι καλα ξαναεκανα καμπυλη μετα την β επ.ολα αυτα ηταν μεσα στα ορια.δυστυχως δ εκανα διατροφη,δ μπορουσα γτ στο πρωτο τριμηνο ειχα πολυ ζαλαδα κ ναυτια,ετρωγα με το ζορι κ κυριως υδατανθρακες.μετα ενιωσα καλυτερα κ ετρωγα πιο σωστα,αλλα γλυκο σχεδον καθε μερα,ηταν κ καλοκαιρι,απλα ειχα περιεργες ορεξεις με καραμελα,μπανανα,σιροπιαστα,που δ ηταν γενικα αγαπημενα.αλλα επειδη ειχα μετρητη καμια φορα μετρουσα οταν πχ ετρωγα γλυκο η κτ που συνηθως ανεβαζει.δ ειχα ποτε θεμα,αν κ ειχα παρει αρκετα κιλα.η γιατρος παντως δ μου ζητουσε μετρησεις

κ φυσικα ελεγχαμε κ στους υπερηχους,ειδικα τους μεγαλους κ στο ντοπλερ την αναπτυξη του μωρου,τα υγρα,τον πλακουντα.ολα ηταν φυσιολογικα,μαλιστα το μωρο ηταν αρκετα μικρο

εκανα καισαρικη αλλα οχι για το ζαχαρο.κ λογω ζαχαρου μπηκα με προκληση στο πρωτο στις 39+2,χωρις συνθηκες,οποτε καισαρικη.κ μετα κ στο δευτερο καισαρικη καθαρα κ μονο λογω του νοσοκομειου.στο πρωτο ειδικα υπηρχαν γιατροι που θα με περιμεναν κ παραπανω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 23 λεπτά , vicky86 είπε:

στην δευτερη εγκυμοσυνη πολυ σωστα θυμασαι οι εξετασεις μου ηταν καλες ως τελους.εκανα καμπυλη μετα την αυχενικη,με 3μετρησεις κανονικα,καθε μηνα ζαχαρο νηστειας κ γλυκοζηλιωμενη.αν θυμαμαι καλα ξαναεκανα καμπυλη μετα την β επ.ολα αυτα ηταν μεσα στα ορια.δυστυχως δ εκανα διατροφη,δ μπορουσα γτ στο πρωτο τριμηνο ειχα πολυ ζαλαδα κ ναυτια,ετρωγα με το ζορι κ κυριως υδατανθρακες.μετα ενιωσα καλυτερα κ ετρωγα πιο σωστα,αλλα γλυκο σχεδον καθε μερα,ηταν κ καλοκαιρι,απλα ειχα περιεργες ορεξεις με καραμελα,μπανανα,σιροπιαστα,που δ ηταν γενικα αγαπημενα.αλλα επειδη ειχα μετρητη καμια φορα μετρουσα οταν πχ ετρωγα γλυκο η κτ που συνηθως ανεβαζει.δ ειχα ποτε θεμα,αν κ ειχα παρει αρκετα κιλα.η γιατρος παντως δ μου ζητουσε μετρησεις

κ φυσικα ελεγχαμε κ στους υπερηχους,ειδικα τους μεγαλους κ στο ντοπλερ την αναπτυξη του μωρου,τα υγρα,τον πλακουντα.ολα ηταν φυσιολογικα,μαλιστα το μωρο ηταν αρκετα μικρο

εκανα καισαρικη αλλα οχι για το ζαχαρο.κ λογω ζαχαρου μπηκα με προκληση στο πρωτο στις 39+2,χωρις συνθηκες,οποτε καισαρικη.κ μετα κ στο δευτερο καισαρικη καθαρα κ μονο λογω του νοσοκομειου.στο πρωτο ειδικα υπηρχαν γιατροι που θα με περιμεναν κ παραπανω

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Τι καλά που ευχαριστηθηκες φαγητό κ γλυκά στη δεύτερη εγκυμοσύνη :)

Εμένα τα νηστείας μου και η γλυκοζυλιωμενη είναι πάντα καλά προς το παρόν (όπως κ στην πρώτη εγκυμοσύνη) αλλά μεταγευματικα αν δεν προσέξω τι θα φάω, ξεφεύγει.. μετά από λίγα λεπτά πέφτει ξανά κατευθείαν, δλδ από 145 θα πάει 105 σε 5-10', αλλά μάλλον δε μετράει αυτό δυστυχώς :/ 

Σημαντική κ η πληροφορία ότι δε σημαίνει αυτόματα καισαρική η ινσουλίνη, βέβαια φαντάζομαι εξαρτάται από τον γιατρό κ τις συνθήκες κάθε φορά... Νομίζω όμως ότι σου κρατάνε το παιδί για ένα 24ωρο? Αυτό σημαίνει ότι δε στο φέρνουν καθόλου ή απλά δεν το έχεις συνέχεια όπως στο rooming in? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Τι καλά που ευχαριστηθηκες φαγητό κ γλυκά στη δεύτερη εγκυμοσύνη :)

Εμένα τα νηστείας μου και η γλυκοζυλιωμενη είναι πάντα καλά προς το παρόν (όπως κ στην πρώτη εγκυμοσύνη) αλλά μεταγευματικα αν δεν προσέξω τι θα φάω, ξεφεύγει.. μετά από λίγα λεπτά πέφτει ξανά κατευθείαν, δλδ από 145 θα πάει 105 σε 5-10', αλλά μάλλον δε μετράει αυτό δυστυχώς :/ 

Σημαντική κ η πληροφορία ότι δε σημαίνει αυτόματα καισαρική η ινσουλίνη, βέβαια φαντάζομαι εξαρτάται από τον γιατρό κ τις συνθήκες κάθε φορά... Νομίζω όμως ότι σου κρατάνε το παιδί για ένα 24ωρο? Αυτό σημαίνει ότι δε στο φέρνουν καθόλου ή απλά δεν το έχεις συνέχεια όπως στο rooming in? 

ναι γενικα η δευτερη εγκυμοσυνη μου ηταν πολυ πιο ευκολη

απο την μικρη μου εμπειρια θα σου πω οτι τα μεταγευματικα ειναι πιο ευκολα να τα ελεγξεις

εγω στην πρωτη ειχα προβλημα με το νηστειας

δ ξερω ακριβως τι χρονο θα σου δωσουν αλλα εμενα μου ειχαν πει ενα ποτηρι νερο μετα το φαγητο κ 10λεπτα περπατημα συνηθως ριχνουν τις τιμες.ειναι πολυ θετικο που πεφτει μετα απο λιγο.κ η τιμες δ ειναι κτ εξωφρενικο.απλα πρεπει να βρεις τι σε επηρεαζει

εξαρταται πολυ απο τον γιατρο για την γεννα

κ απο το νοσοκομειο για την παρακολουθηση.εγω πχ γεννησα σε νοσοκομειο στην επαρχεια.μεχρι 10μοναδες ινσουλινη μπορουσες να γεννησεις εκει,εγω εκανα αρκετα λιγοτερο.πιο πανω πηγαινες στο πανεπιστημιακο σε παραδιπλα πολη,γτ θα παρακολουθουνταν ενα 24ωρο το μωρο,νομιζω εκει δ το εβλεπες αλλα δ ξερω προσωπικα τι ισχυε δ χρειαατηκε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , vicky86 είπε:

ναι γενικα η δευτερη εγκυμοσυνη μου ηταν πολυ πιο ευκολη

απο την μικρη μου εμπειρια θα σου πω οτι τα μεταγευματικα ειναι πιο ευκολα να τα ελεγξεις

εγω στην πρωτη ειχα προβλημα με το νηστειας

δ ξερω ακριβως τι χρονο θα σου δωσουν αλλα εμενα μου ειχαν πει ενα ποτηρι νερο μετα το φαγητο κ 10λεπτα περπατημα συνηθως ριχνουν τις τιμες.ειναι πολυ θετικο που πεφτει μετα απο λιγο.κ η τιμες δ ειναι κτ εξωφρενικο.απλα πρεπει να βρεις τι σε επηρεαζει

εξαρταται πολυ απο τον γιατρο για την γεννα

κ απο το νοσοκομειο για την παρακολουθηση.εγω πχ γεννησα σε νοσοκομειο στην επαρχεια.μεχρι 10μοναδες ινσουλινη μπορουσες να γεννησεις εκει,εγω εκανα αρκετα λιγοτερο.πιο πανω πηγαινες στο πανεπιστημιακο σε παραδιπλα πολη,γτ θα παρακολουθουνταν ενα 24ωρο το μωρο,νομιζω εκει δ το εβλεπες αλλα δ ξερω προσωπικα τι ισχυε δ χρειαατηκε

Θα ρωτήσω την άλλη εβδομάδα τις λεπτομέρειες για να ξέρω ακριβώς την πολιτική του νοσοκομείου. Το πρώτο παιδί το γέννησα άλλου, τώρα άλλαξα γιατρό κ δεν έχω ιδέα. Έχω την αίσθηση ότι θα με σπρώξει προς καισαρική γιατί μου το ανέφερε κ για άλλο λόγο που δεν έχει κανένα νόημα.

Έχεις δίκιο, το μεταγευματικο ελέγχεται αν προσέχω τι τρώω, αλλά φοβάμαι ότι κόβοντας τόσο πολύ τους υδατάνθρακες, δε θα τρέφεται σωστά το έμβρυο. 

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!! Να είσαι καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Θα ρωτήσω την άλλη εβδομάδα τις λεπτομέρειες για να ξέρω ακριβώς την πολιτική του νοσοκομείου. Το πρώτο παιδί το γέννησα άλλου, τώρα άλλαξα γιατρό κ δεν έχω ιδέα. Έχω την αίσθηση ότι θα με σπρώξει προς καισαρική γιατί μου το ανέφερε κ για άλλο λόγο που δεν έχει κανένα νόημα.

Έχεις δίκιο, το μεταγευματικο ελέγχεται αν προσέχω τι τρώω, αλλά φοβάμαι ότι κόβοντας τόσο πολύ τους υδατάνθρακες, δε θα τρέφεται σωστά το έμβρυο. 

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!! Να είσαι καλά! :)

να μιλησεις κ με διατροφολογο,θα σου δωσει πιο σωστες συμβουλες στο θεμα της διατροφης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , vicky86 είπε:

να μιλησεις κ με διατροφολογο,θα σου δωσει πιο σωστες συμβουλες στο θεμα της διατροφης

Δηλαδή κοριτσι μου εσύ στην πρώτη εγκυμοσύνη έκανες κ ινσουλίνη και στην δεύτερη οχι; τι καλα .Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες για τις απαντήσεις σας...να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Ροζακι είπε:

Δηλαδή κοριτσι μου εσύ στην πρώτη εγκυμοσύνη έκανες κ ινσουλίνη και στην δεύτερη οχι;;; τι καλα 

στην πρωτη εγκυμοσυνη πλεον που περασε καιρος κ αλλαξα ενδοκρινολογο πιστευω θα ειχα γλιτωσει την ινσουλινη

ηταν λιγο εκτος οι τιμες στην καμπυλη,δ εφτιαξε το νηστειας με διατροφη κ μου εβαλε λιγες μοναδες ινσουλινη

στην δευτερη περιεργως ακομη κ οι καμπυλη ηταν καλη

κ γενικα δ ειχα τραγικες μετρησεις ουτε στην πρωτη

βεβαια ετρωγα σωστα,ημουν ομως πολλα κιλα κ πριν μεινω εγκυος

κ μετρηθηκα κ αφου γεννησα περιπου 3μερες για καμια βδομαδα τρωγωντας κανονικα κ ηταν ολα καλα

σιγουρα εζω προδιαθεση πλεον,αλλα ως τωρα 7χρ μετα δ εχω κτ

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Ροζακι είπε:

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα,θέλω να κάνω μια ερώτηση.Αν κάνουμε ινσουλίνη,κάνουμε και διατροφη; από βδομάδα θα πάω σε διαβητολογο κύησης.επισης αν μου πει για ινσουλίνη κάποια στιγμή, την κάνουμε μόνες μας; είναι ευκολο; ποναει; και σε ποιο σημείο γίνετε;

Καλησπέρα Ροζακι!Είμαι στην 31η εβδομάδα και έχω διαβήτη ήδη από την πρώτη εγκυμοσυνη. Το ήλεγχε με διατροφη αλλά επειδή αυξήθηκε το αμνιακό ο ενδοκρινολογος μου έδωσε ινσουλίνη. Κανω τρεις φορές την ημέρα από 6 μονάδες.Σιγα σιγά σου γίνεται συνήθεια, η βελόνα είναι πολύ λεπτή σαν φτερό. Το δύσκολο είναι να κρατιέσαι μέσα στη δίαιτα σου.Εγω χωρίς παρασπονδίες ξεφεύγω κάποιες φορές πάνω από το 120 με αποτέλεσμα να απορρυθμιζεται το αμνιακό υγρό. Ήθελα να ρωτήσω και τις υπόλοιπες κοπέλες για το αμνιακό.Σημερα ο γυναικολόγος μου το βρήκε υδραμνιο  με τιμή είναι 24. Σας έχει τύχει οσες ειχατε διαβήτη τέτοια αυξηση; Το ρωτάω γιατί και η πρώτη μου εγκυμοσυνη ήταν πρόωρη,σπασανε τα νερά στις 35 εβδομάδες. 

Link to comment
Share on other sites

οχι προσωπικα εμενα κ τις δυο φορες ηταν οκ το υγρο.ειδικα στην πρωτη με το ζαχαρο το κοιτουσαμε ιδιαιτερα οπως κ τις μετρησεις του μωρου.ηταν ενα μεγαλο μωρο μεν,αλλα οχι απο το ζαχαρο λογικα.εξακολουθει να ειναι πολυ αναπτυγμενη

λιγο μετα που βρηκα το ζαχαρο ειχα ενα ατυχημα κ φοβηθηκαν για προωρο τοκετο,αλλα ευτυχως ολα καλα.οπως ειπα μπηκα με προκληση 39+2 αλλα το μωρο θα προτιμουσε να μεινει κ αλλο

ευχομαι να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...