Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι να κάνω με το παιδί...


Ras Billy

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum...Είμαι ο Βασίλης και θα ήθελα να μοιραστώ ένα δίλημμα που έχω μήπως μπορέσετε και με συμβουλέψετε σαν γονείς...Βάφτισα ένα κοριτσάκι το οποίο είναι 4 χρονών και είναι πολύ δεμένο έως εξαρτημένο με την μαμά του..Εγώ είμαι προσωπικός φίλος του μπαμπά..Επειδή ο μπαμπάς του παιδιού έχει πλήρη άγνοια με το διαδίκτυο και δουλεύει σχεδόν όλη μέρα η μαμά το εκμεταλλεύεται και φτιάχνει ψεύτικα προφίλ στο FB και κάνει γνωριμίες...την έχω πιάσει 2-3 φορές και γι αυτό το κάνει με ψεύτικα προφίλ..χθες ανακάλυψα πάλι το ίδιο..το καλοκαίρι βρισκόταν με κάποιον τύπο και προφανώς είχαν προχωρημένες επαφές.ανέβασε φώτο ο τύπος μαζί της και μάλιστα γράφουν στο προφίλ τους ότι είναι και σε σχέση...το ερώτημα μου είναι : επειδή έχει ξαναεπαναληφθεί δεν ξέρω αν πρέπει να το πω στον φίλο μου,δεν ξέρω καθαρά λόγο παιδιού...τι επιπτώσεις θα υπάρχουν γενικώς στην σχέση τους...το τονίζω με ενδιαφέρει μόνο το τι θα γίνει με το παιδί γατί λογικά αν πάνε για διαζύγιο θα το διεκδικήσουν και τέτοια...την έχει δώσει αρκετές ευκαιρίες αλλά δυστυχώς δεν αλλάζει και λογικά αν το μάθει ο φίλος μου θα έχουμε διαδικασίες διαζυγίου...Μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...Δεν τυχαίνει να είμαι γονέας και δεν ξέρω πως να διαχειριστώ την κατάσταση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν δεν μιλήσεις στο φίλο σου και μάθει ότι ήξερες, θα τον πληγώσεις και θα τον χάσεις από φίλο.

Αν μιλήσεις και τα βρει τελικά με τη σύζυγο, θα τον χάσεις από φίλο.

Οπότε κάνεις ό,τι λεει η συνείδησή σου, και ο,τι θα ήθελες να κάνουν οι φίλοι σου αν ποτέ βρεθείς σε αυτή τη θέση ο ίδιος.

Το τι θα κάνει το ζευγάρι και τι θα γίνει με το παιδί, δεν είναι απόφαση στην οποία πρέπει ή μπορείς να πάρεις θέση. Ο φίλος σου, αν ενημερωθεί, ως γονιός κρίνει και τα επόμενα βήματά του.

Link to comment
Share on other sites

όπως σου τα είπε η αγγέκ έχουν τα πράγματα. πράξε όπως θα ήθελες να σου φερθεί ο φίλος σου σε ανάλογη περίπτωση και από εκεί και πέρα είνα θέμα της οικογένειας το τι θα πράξει. αλλά πολύ ψαχτήρι βρε παιδί μου στην κουμπάρα.. τόσο αναλφάβητη είναι ηλεκτρονικά που κάθε της προφίλ από τα πολλά που λες ότι έχει πέφτει πάνω στο δικό σου και αναγνωρίζεται 2 και 3 φορές ή για κάποιο λόγο που εσύ ξέρεις ψάχνεις και ψάχνεσαι με κάθε της κίνηση;

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

αλλά πολύ ψαχτήρι βρε παιδί μου στην κουμπάρα.. τόσο αναλφάβητη είναι ηλεκτρονικά που κάθε της προφίλ από τα πολλά που λες ότι έχει πέφτει πάνω στο δικό σου και αναγνωρίζεται 2 και 3 φορές ή για κάποιο λόγο που εσύ ξέρεις ψάχνεις και ψάχνεσαι με κάθε της κίνηση;

 

Έχεις δίκαιο...πώς το ανακάλυψε ο κουμπάρος?

Αν θες το καλό του παιδιού...είναι να έχει χαρούμενους γονείς. Αν η μαμά είναι χαρούμενη "έτσι"....

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου το έδειξε κάποια που την έχει φίλη....δεν καταλαβαίνω όμως την υπόνοιά σας

καλέ εσύ δεν έγραψες ότι την είχες ήδη πιάσει δυο τρεις φορές και έκανε μετά ψεύτικΑ προφίλ (άρα πάνω από ένα) και την ξανάπιασες; και ξαναεπαναλήφθηκε ξανά; ε να μην αναρωτηθούμε πως γίνεται συνέχεια πάνω σου να πέφτει;

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

κοίτα να δεις επειδή τα λες λίγο μπερδεμένα. προτεινόμενη φίλη άρα με κοινούς γνωστούς άρα όχι κρυφό προφίλ και μετά κρυφό προφίλ αλλά το ανακάλυψες και βρήκες και το τρίτο πρόσωπο και μετά ο σύζυγος δεν ξέρει αλλά της έχει δώσει και ευκαιρίες.. αλλά δε σε νοιάζει για αυτούς αλλά για το παιδάκι και ένα σχόλιο με εμπάθεια για το πόσο δεμένο είναι το παιδί με τη μαμά ενώ ο πατέρας δουλεύει τόσες ώρες και ποιός θα το πάρει μετά το διαζύγιο. λίγο από όλα.

έγραψες το φινάλε της ιστορίας τους σαν οικογένεια πριν καν ανοίξεις το στόμα σου.

το θέμα είναι το εξής.

αν το πράγμα γίνεται κατ'εξακολούθηση δεν ξέρω στις πόσες φορές θα θεωρήσεις τον κουμπάρο σου ''απατημένο αρκετά'' (για να μη γράψω τη λέξη από Κ. ) ώστε να κάνεις μια νύξη για το θέμα. πάντως το να ρωτάς αγνώστους δεν θα σε βγάλει πουθενά. το πως θα εξελιχθεί η ιστορία και πως θα μεγαλώσει το παιδάκι αν μαθευτεί ή δεν μαθευτεί δεν το ξέρει κανείς μας και ούτε εσύ.

εσύ όμως ξέρεις τον φίλο σου. είναι σκληρός άνθρωπος και αν το μάθει θα γίνει 'φονικό'; είναι πιο ευαίσθητος και δεν θα το ξεπεράσει ποτέ; του πάνε κάποια πράγματα καλά ώστε να μη καταρρεύσει αυτή τη στιγμή όλο το σύμπαν γύρω του; είναι οξύθυμος; είναι πιο μαλθακός; είναι ερωτευμένος με την γυναίκα του; είναι ψιλοαδιάφορος; μπορεί να στηρίξει το παιδί του έτσι ή αλλιώς; εσύ τον ξέρεις. εσύ θα κρίνεις πως,πότε και τι πρέπει να του πεις αν του τα πεις. το υπόλοιπο είναι δική τους ιστορία, δεν μπορείς να την τελειώσεις εσύ με εικασίες.

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

καλώς....συγνώμη αν όπως λέτε το είπα μπερδεμένα απλά εμένα το ερώτημα μου ήταν περισσότερο αν θα ήταν καλό να του το έλεγα η όχι..όχι όμως με τις μεταξύ τους συνέπειες αλλά για το παιδί....όπως και να χει εν μέρη πήρα απάντηση και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας....εμπάθεια δεν είναι απλά το να είναι κολλημένο ένα παιδί με την μαμά του σε φάση που να μην πηγαίνει σχολείο επειδή δεν είναι και αυτή μαζί του ε δεν νομίζω να είναι και ότι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum...Είμαι ο Βασίλης και θα ήθελα να μοιραστώ ένα δίλημμα που έχω μήπως μπορέσετε και με συμβουλέψετε σαν γονείς...Βάφτισα ένα κοριτσάκι το οποίο είναι 4 χρονών και είναι πολύ δεμένο έως εξαρτημένο με την μαμά του..Εγώ είμαι προσωπικός φίλος του μπαμπά..Επειδή ο μπαμπάς του παιδιού έχει πλήρη άγνοια με το διαδίκτυο και δουλεύει σχεδόν όλη μέρα η μαμά το εκμεταλλεύεται και φτιάχνει ψεύτικα προφίλ στο FB και κάνει γνωριμίες...την έχω πιάσει 2-3 φορές και γι αυτό το κάνει με ψεύτικα προφίλ..χθες ανακάλυψα πάλι το ίδιο..το καλοκαίρι βρισκόταν με κάποιον τύπο και προφανώς είχαν προχωρημένες επαφές.ανέβασε φώτο ο τύπος μαζί της και μάλιστα γράφουν στο προφίλ τους ότι είναι και σε σχέση...το ερώτημα μου είναι : επειδή έχει ξαναεπαναληφθεί δεν ξέρω αν πρέπει να το πω στον φίλο μου,δεν ξέρω καθαρά λόγο παιδιού...τι επιπτώσεις θα υπάρχουν γενικώς στην σχέση τους...το τονίζω με ενδιαφέρει μόνο το τι θα γίνει με το παιδί γατί λογικά αν πάνε για διαζύγιο θα το διεκδικήσουν και τέτοια...την έχει δώσει αρκετές ευκαιρίες αλλά δυστυχώς δεν αλλάζει και λογικά αν το μάθει ο φίλος μου θα έχουμε διαδικασίες διαζυγίου...Μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...Δεν τυχαίνει να είμαι γονέας και δεν ξέρω πως να διαχειριστώ την κατάσταση

 

Φίλε Βασίλη λεπτά θέματα είναι αυτά.

Αν έχεις απτές αποδείξεις κάτσε και πέστο πάντα όμως με αποδείξεις ...

Αλλιώς κάτσε στα αυγά σου ( συγνώμη για το θάρρος) και μην ανακατεύεσαι!!!

Όπως λεει και κανει ο άντρας μου να κοιτάμε μόνο το σπίτι μας και την οικογένεια μας τίποτε άλλο..

 

Το παιδι είτε τωρα είτε μετα μάλλον δε ζει ωραίες καταστάσεις και δε νομιζω οτι ειναι στο χερι σου να το προστατεύσεις

Ασε τον φίλο σου βα το καταλάβει μόνος του καλύτερα ;)

Ειναι ωραίο πράγμα να μην ανακατεύεσαι και να κοιτάς τις δουλειές σου!!!

 

Εγω δε θα ανακατευόμπθν πάντως για τους λόγους που ανέφεραν και οι υπόλοιποι!

 

Ελπίζω να βοήθησα, καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω νομίζω οτι ο φίλος σου ξέρει ποια εχει παντρευτεί. Και να μην πεις τίποτα.

Εντάξει αυτό που ο κόσμος το χει τούμπανο και μόνο ο κερατάς που συζεί δεν το ξέρει, δεν το πιστεύω.

Θεωρώ οποιοσδήποτε ειναι σ αυτην την θεση εθελοτυφλεί.

Link to comment
Share on other sites

Ras Billy, θα σου πω μια ιστορία: από το σχολείο ήμασταν 3 φίλες παντού και πάντα μαζί (εγώ η Β. και η Ι.). Η Β. είχε κάποια στιγμή μία σχέση. Ένα βράδυ σε ένα μπαράκι, πάει η Ι. τουαλέτα και βγαίνει μέσα από εκεί ο φίλος της Β. με μία άλλη κοπέλα. Η Ι. το λέει στη Β., και η απάντησή της Β. ήταν επί λέξει: "ε, τι να πεις βρε κοριτσάκι μου, τι άλλα νέα;". :shock:

Πού θέλω να καταλήξω, εσύ μπορεί να νομίζεις ότι έχεις την ηθική υποχρέωση να πεις στο φίλο σου το ότι ενδεχομένως η γυναίκα του έχει παράλληλη/ες σχέση/εις, αλλά δεν ξέρεις αν ο ίδιος το γνωρίζει ήδη, ούτε ξέρεις αν τελικά θα τη χωρίσει ή όχι σε περίπτωση που θα το μάθει, και φυσικά δεν μπορείς να προβλέψεις ποιά θα είναι η αντίδρασή του απέναντι σε εσένα. Υπάρχουν ζευγάρια που έχουν πιο free σχέση, είτε μας αρέσει σε εμάς τους υπόλοιπους είτε όχι.

Συνεπώς, επειδή με αυτά τα θέματα μπορεί να διαλυθούν οικογένειες (όχι εξαιτίας σου, αλλά επειδή εσύ θα κοινοποιήσεις γεγονότα) κι επειδή μπορεί να έρθουν τα πάνω κάτω στις ζωές των ανθρώπων, καλύτερα μην πεις τίποτα.

Επίσης, ωραία, ξέρεις ότι η κουμπάρα σου κάνει τέτοιου είδους ζωή με αυτές τις επιλογές,κλπ, συνήθισέ το και ξεκόλα. Είναι η δική της ζωή, δε σου ζήτησε τη γνώμη σου ή την έγκρισή σου αν εσύ συμφωνείς ή όχι με αυτήν, και φυσικά δεν είσαι "αστυνόμος" να την "ελέγχεις".

Τέλος, αναφορικά με το παιδάκι που έχεις βαπτίσει, είναι πολύ ευχάριστο το γεγονός ότι νοιάζεσαι τόσο γι αυτό, αλλά το πώς θα διαμορφωθεί η ψυχολογία της σε έναν πιθανό χωρισμό των γονιών της είναι κάτι πέρα από τις δικές σου "αρμοδιότητες" και δυνατότητες. Κι αν σε απασχολεί τόσο πολύ αυτό, τότε ένας λόγος παραπάνω να μην αποτελείς εσύ την αφορμή του διαζυγίου (γιατί προφανώς η αιτία θα είναι άλλη). Επίσης, εσύ πώς έβγαλες το συμπερασμα ότι το παιδάκι είναι εξαρτημένο με τη μαμά του (κι αν είναι, εσένα γιατί σε αφορά; ). Άσχετα με το αν η κουμπάρα σου έχει τελικά όντως άλλες σχέσεις ή όχι, παραμένει πάντα η μαμά του παιδιού (κι αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει είτε χωρίσει είτε όχι με το φίλο σου).

Είναι δύσκολη η θέση σου, το αντιλαμβάνομαι, αλλά καλύτερα σιωπή...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια απορία.:

 

Αφού το παιδί είναι τόσο δεμένο όσο λες με την μαμά και ούτε σχολείο δεν του αφηνει να παει οπως λες αυτο σημαινει οτι μερα το παιδι ειναι με την μαμα...και εφοσων οπως λες παλι ο μπαμπας δουλευει ολη μερα οποτε δεν κραταει καθολου αυτος το παιδι για να βγαινει η μαμα μονη της.......

 

ΤΟΥΣ ΓΚΟΜΕΝΟΥΣ ΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙ??????????

Αφού είναι πάντα με το παιδί....

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ κιόλας, αλλά κι εμένα μου φαίνεται ότι παίζει πολύ "ψαχούλεμα". Έχω αρκετούς κουμπάρους και κουμπάρες και πραγματικά ποτέ δε με ένοιξε ή δε με απασχόλησε να τους "ψαχουλέψω" είτε στο φβ, είτε στο νετ.

Επίσης, δε νομίζω πως ένας άνθρωπος και δη παντρεμένος με παιδί, αν κάνει κουτσουκέλες τις κοινοποιεί στο διαδίκτυο... εκτός κι αν είναι "περιορισμένης ευθύνης"... Οπότε φίλε Βασίλη, ή το υπεραναλύεις και βλέπεις παντού δράκους, ή τρολάρει η γυναίκα του φίλου σου, ή...

Στην περίπτωση που δεν τρολάρεις... Θα σου πρότεινα να αφήσεις τους ανθρώπους στην ησυχία τους. Το τι γίνεται σε ένα σπίτι δεν το ξέρει κανείς. Μπορεί οι άνθρωποι να επιλέγουν ένα συγκεκριμένο τρόπο ζωής, μπορεί να έχουν χάσει το ερωτικό ενδιαφέρον ο ένας για τον άλλον και να έχουν μια τυπική σχέση για το παιδί και να μπορούν να λειτουργούν ως ομάδα, χωρίς να υπάρχει το ερωτικό κομμάτι, μπορεί η κοπέλα να μην τον έχει απατήσει, μπορεί να τον απατά κι εκείνος να μη δίνει δεκάρα ή και να δίνει, αλλά να προτιμά να τη μοιράζεται από το να τη χάσει. Όπως και να έχει, αν τον απατά και μάλιστα κατά συρροήν.... το ξέρει ο φίλος σου. Μην ξίνεις πληγές και μην ψαχουλεύεις....

Link to comment
Share on other sites

Στείλε στον φίλο σου ανώνυμο mail με link στο ψεύτικο προφίλ της κουμπάρας σου στο Internet. Αν δεν γνωρίζει για το κέρατο του και της ζητήσει να χωρίσουν δεν θα φέρεις ευθύνη αφού ο αποστολέας θα είναι ανώνυμος. Άσε που το αν θα χωρίσουν τώρα ή αργότερα νομίζω πως δεν έχει σημασία. Αν ο σύζυγος γνωρίζει τα ατοπήματα της συζύγου του και κάνει την πάπια τότε δεν θα ανοίξει ρουθούνι. Και την συνείδησή σου θα έχεις καθαρή και δεν θα μάθουν ποτέ ποιος ενημέρωσε τον φίλο σου. :wink:

 

(Άσε που αν η κουμπάρα κάνει τις "δουλειές" της με την έγκριση του συζύγου της θα πρέπει να το λάβεις σοβαρά υπόψιν σου... :wink: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από την ώρα που σου βγαίνει στους προτεινόμενους φίλους σημαίνει ότι έχει ήδη κοινούς φίλους με εσένα άρα γιατί το λες ψεύτικο προφιλ? Δεν νομίζω ότι προσπαθεί να κρύψει κάτι, ίσως να τα έχουνε βρει μεταξύ τους εσύ γιατί πρέπει να φέρεις σε δύσκολη θέση τον φίλο σου?

Αν ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ για το παιδί μην ανακατεύεσαι, είναι δικό τους θέμα.

 

Έτσι κι αλλιώς νομίζω ότι πιο πολύ πειράζει εσένα παρά τον άντρα της;)

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε λες να ζηλεύει??? :shock::shock:

 

Κοίτα... άμα ερχόταν η κουμπάρα μου και μου έλεγε έχω πιάσει 2-3 ψευτικά προφιλ του άντρας σου (και ότι μου έβγαινε όλως τυχαίως στους προτινόμενους φίλους) και ότι σε απατάει, πιθανότατα θα την ξεμάλλιαζα πρώτα αυτή και μετά τον άλλον:D

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα... άμα ερχόταν η κουμπάρα μου και μου έλεγε έχω πιάσει 2-3 ψευτικά προφιλ του άντρας σου (και ότι μου έβγαινε όλως τυχαίως στους προτινόμενους φίλους) και ότι σε απατάει, πιθανότατα θα την ξεμάλλιαζα πρώτα αυτή και μετά τον άλλον:D

Επιτέλους ακούστηκε και η φωνή της λογικής εδώ μέσα.

Εύγε!

Link to comment
Share on other sites

Καλέ, λέτε να την κάνει κέφι την κουμπάρα??? :oops:

Αθώο μου "κορίτσι"...πόσα έχεις να μάθεις ακόμα...

Επεξεργάστηκαν by poulxeria
προσθήκη των απαραίτητων εισαγωγικών
Link to comment
Share on other sites

Πες, πες με το "κορίτσι" θα το πιστέψω στο τέλος... Ότι είμαι αθώα πάντως, είμαι...

Ξέχασα τα εισαγωγικά, τώρα το διόρθωσα.

Ευχαριστώ για την επισήμανση.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...