Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γονείς δεν θέλουν να επιτρέψουν στα παιδιά προσφύγων/μεταναστών να πάνε σχολείο


Recommended Posts

Η δηλωση του Φιλη ηταν η εξης (αποσπασμα):

 

«Εμείς έχουμε πάρει όλα τα μέτρα· τα παιδάκια, τα προσφυγόπουλα θα πάνε το απόγευμα σε τάξεις υποδοχής, θα είναι εμβολιασμένα, θα έχουν τους δασκάλους τους. Θέλουμε να παίξουν με τα παιδιά, τα Ελληνοπούλα σιγά σιγά και αργότερα θα ενταχθούν στις σχολικές αίθουσες. Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο αρνούνται οι γονείς τα παιδιά αυτά στον χώρο -όχι στις τάξεις μαζί με τα παιδιά τους- του σχολείου»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 308
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μην αρπαζεσαι, συζητηση κανουμε.

 

Αυτο καταλαβα απο οσα γραφεις απο την αρχη, οτι παραθετεις τους προβληματισμους σου και δεν συμφωνεις. Και στο παραπανω με τα bold τι εννοεις, το ιδιο δεν λες? Αν δεν καταλαβα σορρυ.

 

Δεν σου επιτεθηκα, απλα εκανα μια ερωτηση. Σε ποιο σημειο εχουν δικιο, αυτοι οι γονεις? Το ρωτησα γιατι για εμενα, εχουν προφανως αδικο και δεν καταλαβαινω τα επιχειρηματα. Μπηκα εδω περιμενοντας να διαφωνουν ολοι μαζι τους και απλα...απογοητευτηκα, αυτο ειναι ολο.

Νιώθω ότι μιλάω σε τοίχο, αλλά πού θα πάει, θα καταλήξουμε κάπου.

Πάμε πάλι.

1.Δε διαφωνώ με την ένταξη των παιδιών στο σύστημα. Δεν μπορεί να γίνει και διαφορετικά αυτή τη στιγμή.

ΟΜΩΣ

2.Διαφώνησα με όσους είναι αισιόδοξοι ότι τελικά θα τσουλίσει καλά όλο αυτό (η πρόταση που έκανες bold), δεν είμαι ο Ζουράρις, σε απλά ελληνικά γράφω (νομίζω :confused:)

3.Είμαι απαισιόδοξη για λόγους που έχω ήδη εκθέσει, πολύ συνοπτικά αναφέρονται στο ποστ #104, και σε προηγούμενα ποστ

4.Αν μπαίνεις στο φόρουμ περιμένοντας να έχουν όλοι την ίδια άποψη μαζί σου (και δεν παρερμηνεύω, εσύ το έγραψες μόλις), μάλλον θα βιώσεις πολλές απογοητεύσεις και μάλλον δε θα πρέπει να μπαίνεις σε φόρουμ.

 

Θεωρώ τελείως άσκοπο και κουραστικό για τις κοπέλες με τις οποίες ξεκινήσαμε από χθες να μιλάμε, να γράψω τα ίδια. Αν θέλεις χωρίς παρωπίδες να διαβάσεις το θέμα, θα δεις με ποιον και πού διαφωνώ. Κι εγώ και οι υπόλοιπες, ακόμα και η vtgian, με την οποία διαφωνώ εδώ. Αν είσαι της προσέγγισης άσπρο-μαύρο, προφανώς δεν έχει νόημα να χάσεις το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω ότι μιλάω σε τοίχο, αλλά πού θα πάει, θα καταλήξουμε κάπου.

Πάμε πάλι.

1.Δε διαφωνώ με την ένταξη των παιδιών στο σύστημα. Δεν μπορεί να γίνει και διαφορετικά αυτή τη στιγμή.

ΟΜΩΣ

2.Διαφώνησα με όσους είναι αισιόδοξοι ότι τελικά θα τσουλίσει καλά όλο αυτό (η πρόταση που έκανες bold), δεν είμαι ο Ζουράρις, σε απλά ελληνικά γράφω (νομίζω :confused:)

3.Είμαι απαισιόδοξη για λόγους που έχω ήδη εκθέσει, πολύ συνοπτικά αναφέρονται στο ποστ #104, και σε προηγούμενα ποστ

4.Αν μπαίνεις στο φόρουμ περιμένοντας να έχουν όλοι την ίδια άποψη μαζί σου (και δεν παρερμηνεύω, εσύ το έγραψες μόλις), μάλλον θα βιώσεις πολλές απογοητεύσεις και μάλλον δε θα πρέπει να μπαίνεις σε φόρουμ.

 

Θεωρώ τελείως άσκοπο και κουραστικό για τις κοπέλες με τις οποίες ξεκινήσαμε από χθες να μιλάμε, να γράψω τα ίδια. Αν θέλεις χωρίς παρωπίδες να διαβάσεις το θέμα, θα δεις με ποιον και πού διαφωνώ. Κι εγώ και οι υπόλοιπες, ακόμα και η vtgian, με την οποία διαφωνώ εδώ. Αν είσαι της προσέγγισης άσπρο-μαύρο, προφανώς δεν έχει νόημα να χάσεις το χρόνο σου.

 

 

Πω πω....πολυ θυμος...και μεσα στις προσβολες...οκ αστο κοπελα μου, δεν εχει νοημα. Ειλικρινα τωρα, δεν σε ειρωνευομαι απλα δεν βρισκω ανταποκριση. Καλο απογευμα.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω....πολυ θυμος...και μεσα στις προσβολες...οκ αστο κοπελα μου, δεν εχει νοημα. Αν δε θελεις, δεν ειναι υποχρεωτικο να απαντησεις. Ειλικρινα. Καλο απογευμα.

See ya!

Link to comment
Share on other sites

Και την προηγούμενη φορά τα ίδια είχαν πει. Για απογευματινές τάξεις, για εκμάθηση της γλώσσας, για ομαλή ένταξη και πολλά άλλα.

Δεν έγινε τίποτα απολύτως.

Και ξαφνικά βρεθήκαμε σε τάξεις με 30 παιδιά και άντε να συννενοηθούμε.

Στη Χέυδεν μπορεί οι δάσκαλοι να ξέρουν να διδάξουν τα ξενόφωνα παιδιά. Συγχαρητήρια στον εργοδότη τους. Εμένα όμως που εργοδότης μου είναι το ελληνικό δημόσιο, κανείς δεν μου δίδαξε πως να μάθω την ελληνική σε αυτά τα παιδιά. Και όταν λέω ότι πήγαμε 20 χρόνια πίσω, το εννοώ, τουλάχιστο στο δημόσιο σχολείο, στο οποίο είμαι γατζωμένη και έκανα ουρά να μπω. Όταν κάναμε αγώνα να κατεβάσουμε τον αριθμό των παιδιών σε κάθε τμήμα στα 25 και ξαφνικά βρεθήκαμε με 35 παιδιά, το θεωρείς πρόοδο; Εκτός κι αν είναι εύκολο να διδάσκεις σε τόσα παιδιά.

Άσε που είχαμε να αντιμετωπίσουμε και τους γονείς.

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι όλο αυτό το εγχείρημα θα είναι αποτυχημένο.

Ξέρεις όλα αυτά τα παιδιά θα πάνε στο δημόσιο σχολείο, όχι σε ιδιωτικά που μπορούν να γίνουν ξεχωριστά τμήματα και που όπως και να το κάνεις είναι άλλο το επίπεδο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και την προηγούμενη φορά τα ίδια είχαν πει. Για απογευματινές τάξεις, για εκμάθηση της γλώσσας, για ομαλή ένταξη και πολλά άλλα.

Δεν έγινε τίποτα απολύτως.

Και ξαφνικά βρεθήκαμε σε τάξεις με 30 παιδιά και άντε να συννενοηθούμε.

Στη Χέυδεν μπορεί οι δάσκαλοι να ξέρουν να διδάξουν τα ξενόφωνα παιδιά. Συγχαρητήρια στον εργοδότη τους. Εμένα όμως που εργοδότης μου είναι το ελληνικό δημόσιο, κανείς δεν μου δίδαξε πως να μάθω την ελληνική σε αυτά τα παιδιά. Και όταν λέω ότι πήγαμε 20 χρόνια πίσω, το εννοώ, τουλάχιστο στο δημόσιο σχολείο, στο οποίο είμαι γατζωμένη και έκανα ουρά να μπω. Όταν κάναμε αγώνα να κατεβάσουμε τον αριθμό των παιδιών σε κάθε τμήμα στα 25 και ξαφνικά βρεθήκαμε με 35 παιδιά, το θεωρείς πρόοδο; Εκτός κι αν είναι εύκολο να διδάσκεις σε τόσα παιδιά.

Άσε που είχαμε να αντιμετωπίσουμε και τους γονείς.

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι όλο αυτό το εγχείρημα θα είναι αποτυχημένο.

Ξέρεις όλα αυτά τα παιδιά θα πάνε στο δημόσιο σχολείο, όχι σε ιδιωτικά που μπορούν να γίνουν ξεχωριστά τμήματα και που όπως και να το κάνεις είναι άλλο το επίπεδο...

 

Επειδη συνεργαζομαι με εκπαιδευτικους, και απο εχθες τα συζηταμε, λογω των γεγονοτων, κατανοω τους προβληματισμους σου αλλα μη προδικαζεις.

 

Βεβαια στη χωρα μας, λυπαμαι που το λεω, δυσκολο να γινει κατι συντονισμενα αλλα προς το παρον αυτο δηλωσαν, οτι θα ειναι απογευματινα μαθηματα. Ας ελπισουμε οτι θα το πετυχουν, διοτι (γνωμη μου) αν δεν ξεκινησουν αυτα τα παιδια να εντασσονται, να μαθαινουν τη γλωσσα κλπ, αλλα παραμεινουν γκετοποιημενα, τοτε ειναι που θα πρεπει ολοι να προβληματιστουμε.

 

Παντως εδω ελεγαν ολοι οτι εχουν διδαξει ατομα ολων των γλωσσων και ειναι εφικτο, εξαλλου οσοι εκπαιδευτικοι πανε τα απογευματα θα ξερουν που πανε, αν μη τι αλλο δεν θα εκπλαγουν.

Link to comment
Share on other sites

Χέυδεν - - > οδός στο κέντρο της Αθήνας με σχολεία που αγγίζουν το 100% σε αλλοδαπα παιδιά. Δημόσια σχολεία. Τον ίδιο εργοδότη λοιπόν έχετε. Το 35 παιδιά έγινε πολύ μετά το 90.

Link to comment
Share on other sites

Χέυδεν - - > οδός στο κέντρο της Αθήνας με σχολεία που αγγίζουν το 100% σε αλλοδαπα παιδιά. Δημόσια σχολεία. Τον ίδιο εργοδότη λοιπόν έχετε. Το 35 παιδιά έγινε πολύ μετά το 90.

Συγνώμη αλλά ο τρόπος που μιλάς είναι απαράδεκτος.

Προσβάλεις ένα μέλος για ένα λάθος που έκανε.

Δεν μπορούν να έχουν όλοι τις ίδιες απόψεις με σένα.

Ποιος ο λόγος να επιτίθεσαι;

Link to comment
Share on other sites

 

Βεβαια στη χωρα μας, λυπαμαι που το λεω, δυσκολο να γινει κατι συντονισμενα αλλα προς το παρον αυτο δηλωσαν, οτι θα ειναι απογευματινα μαθηματα.

 

 

Κάτσε τώρα Χαρά, το δήλωσαν, προς το παρόν, και επειδή; Δεν είναι η δουλειά τους να προβλέπουν τι θα γίνει μετά το προς το παρόν και να εξηγήσουν κάτι, αν έχουν την ευγενή ευχαρίστηση; Τέτοια κοροϊδία έχει ξαναγίνει στο θέμα το ποιοι και πόσοι έχουν δικαίωμα να μείνουν ή να περάσουν σε αυτή τη χώρα, πολλάκις.

 

Στην αρχή ήταν άνθρωποι που κινδύνευαν, για αυτό έπρεπε να δεχτούμε ότι τα νησιά μας δεν έχουν σύνορα. Μετά κατάλαβε ο κόσμος ότι στην Τουρκία είχαν μείνει οι πιο πολλοί για κάποια χρόνια, μέχρι που αποφάσισε κάποιος να τους καλέσει προς τα εδώ!

 

Μετά είπαν οι ινστρούχτορες: Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας, οι ροές είναι όλοι περαστικοί που θα πήγαιναν σε άλλες χώρες. Στη συνέχεια ΟΛΕΣ οι γειτονικές χώρες έβαλαν φρένο στην ασυδοσία να περνάει τα σύνορά τους όποιος γουστάρει σε μορφή καραβανιού. Αυτό που γίνεται τώρα σημαίνει δύο πράγματα:

-Είτε αυτοί που μας έλεγαν ότι τζάμπα προβληματίζεται ο κόσμος για τις ροές, ήξεραν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ αυτό που ζούμε τώρα και μας κορόιδευαν από την αρχή, λες και δεν μας πέφτει λόγος.

-Είτε ήταν ανίκανοι να το προβλέψουν τη σειρά των γεγονότων, λες και περίμεναν ότι όλη αυτή η ασυδοσία θα ήταν ατελείωτη από όλους τους εμπλεκόμενους.

 

Και στις δύο περιπτώσεις δεν σημαίνει ότι αξίζει ο κόσμος να τους δώσει λευκή επιταγή και να μην κάνει ερωτήσεις στο πώς θα γίνει ο χειρισμός τέτοιων ζητημάτων.

 

Το ξέρω και το ξέρεις ότι το ζητούμενο δεν είναι τώρα που θα κάνουν τα απογευματινά τους, αλλά του χρόνου και τι θα γίνει αν θεωρήσουν καλύτερη τη ζωή τους από αυτή που έκαναν στην Τουρκία και καλέσουν και άλλους. Γιατί ας μην ξεχνάμε, είχαν την επιλογή να μείνουν στην Τουρκία. Προς Γερμανία ήθελαν να πάνε για τα επιδόματα.

 

Αν τους κάνουμε τη ζωή τους άνετη και ανέφελη είναι σαν να προσκαλούμε και άλλους. ΠΟΣΟΥΣ; Αυτό είναι ένα σοβαρό ερώτημα, δεν νομίζεις;

 

Τα ίδια γίνονται τώρα στο Καλέ. Σε μια ασφαλή και πιο ευημερούσα από εμάς χώρα, τη Γαλλια, δημιουργούν προβλήματα κάποιοι μετανάστες, γιατί επιθυμούν να πάνε Αγγλία και το θεωρούν δικαίωμά τους! Για να πάρουν επιδόματα. Να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Η Αγγλία βέβαια δεν λέει αρλούμπες για θαλάσσια σύνορα. Δεν θα γινόταν δεκτό από τον κόσμο της. Κοιτάει πρώτα τον κόσμο της και μετά όλους τους άλλους. Όλοι οι σοβαροί άνθρωποι στη Βρετανία, όλες οι πλευρές, κοιτάνε κατά πόσον είναι βιώσιμο το σύστημα ΠΡΩΤΑ και μετά όλα τα υπόλοιπα. Λένε ΤΟΣΟ μπορούμε. Η Βρετανία συγκεκριμένα 20.000, Σύριους, όχι κάθε καρυδιάς καρύδι και έχοντας πληθυσμό και οικονομία πολλαπλάσια σε μεγέθη από τη δική μας, όχι αστεία.

 

Και μάλιστα, αν το θυμάμαι καλά, αυτή η σοβαρή χώρα δεν ήθελε να νομιμοποιήσει τους λαθροβαρκάρηδες που ζητάνε ό,τι γουστάρουν για το ταξίδι και παίρνει κατευθείαν ανθρώπους από τα πραγματικά hot spot, δηλαδή όσα βρίσκονται κοντά στις πραγματικές συγκρούσεις και όχι ξεσηκώνοντας τον κόσμο να περπατάει στις λάσπες.

 

ΟΛΕΣ οι χώρες έθεσαν αριθμούς που σκοπεύουν να τους τηρήσουν, γιατί μεταξύ άλλων ελέγχονται από τους φορολογούμενους πολίτες τους πρώτα και κύρια. Κανείς δεν είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να κάνει αποδεκτές αιτήσεις ασύλου αν δεν αντέχει το δικό του σύστημα να καλύψει τους δικούς του πρώτα! Είναι αστείο που το συζητάμε κιόλας σε αυτη τη χώρα ειδικά που οι ίδιοι που μιλάνε για ρατσισμό, πρόπερσι μιλούσαν για τα λιπόθυμα παιδάκια. Τα λύσαμε όλα τα προβλήματα λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα, αρχικά συμφωνώ στο να απελαύνονται όσοι παρανομούν. Δεν με αφορούν οι οικονομικοί μετανάστες, εδω δεν έχουμε να φάμε εμείς!

 

Το άλλο που πρέπει να έχουμε υπόψη είναι ότι για πολλές ΜΚΟ το μεταναστευτικό σημαίνει πολύ χρήμα και δεν είμαι καθόλου σίγουρη για το πόσες από αυτές έχουν αγνές προθέσεις (τα είδαμε και στην Ειδομένη).

 

Όσον αφορά την παρατήρησή σου οτι αφού ξέρουν ότι υπάρχουν κλειστά σύνορα γιατί έρχονται; να σου πω ότι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό δεν το ξέρει, ή του λένε ψέμματα οι διακινητές. Δεν έχουν τον τρόπο να μάθουν.

 

Σύμφωνα όμως με επίσημα στοιχεία, σχεδόν οι μισοί είναι Σύριοι. Όταν μιλάμε για εμπόλεμες περιοχές, και κυριώς για οικογένειες που αποδεκατίστηκαν στην προσπάθεια να ξεφύγουν, εκεί δε μιλάω. Όταν δε αφορά παιδιά, θεωρώ υποχρέωση όλων μας να προσφέρουμε εκπαίδευση.

 

Και εμένα με τρομάζει το που πάνε όλοι αυτοί οι άνθρωποι. Και ότι αγνοούνται χιλιάδες παιδιά. Σκέψου το λίγο, χιλιάδες!

 

Δε με αφορά αν ο δάσκαλος πληρώνεται λίγα ή πολλά, είναι ευχαριστημένος ή όχι. Αυτό που κάνει είναι λειτούργημα και είναι ηθικά υποχρεωμένος να το κάνει καλά, ό,τι "υλικό" και αν πέσει στα χέρια του. Οχι, δε θεωρώ ότι οι πλειοψηφία των δασκάλων είναι όπως οι αυτοί που ξέρω. Αυτό δε σημαίνει ότι θα αποκλείσω παιδιά από εκπαιδευτικές δομές επειδή έχουμε ως κράτος ανίκανους δασκάλους.

 

Και όμως, vtgian, οι οικονομικοί μετανάστες είναι εκείνοι που θα έπρεπε πρωτίστως να σε ενδιαφέρουν, διότι εξαιτίας τους δημιουργήθηκε και συντηρείται το πρόβλημα. Το λες και μόνη σου, παρακάτω, ότι, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία, Σύριοι, που χρήζουν βοήθειας, είναι λιγότεροι από τους μισούς. Όλους τους υπόλοιπους Αφγανούς-Πακιστανούς-Ιρακινούς-Μαροκινούς και το μέγα έλεος, ως τι ακριβώς υποχρεούμαστε να τους στεγάσουμε-σιτίσουμε-περιθάλψουμε-μορφώσουμε, τη στιγμή που όλες οι υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες, που βλέπουν το ίδιο εργάκι χρόνια τώρα, αγανάκτησαν και δε δέχονται άλλους πια;

 

Το ότι τα σύνορα είναι κλειστά και δεν περνάνε, σε διαβεβαιώ πως το γνωρίζουν πάρα πολύ καλά. Κανένας δεν τους παραμυθιάζει. Ξέρουν πού πηγαίνουν. Αλλά, όσο χάλια κι αν θεωρούμε εμείς τις συνθήκες διαβίωσής τους στην Ελλάδα, εκείνοι τις θεωρούν καλύτερες από την Τουρκία + ότι είναι ευρωπαϊκή χώρα, επομένως και τα παιδιά που θα γεννηθούν επί του εδάφους της ευρωπαίοι πολίτες + ότι ένα βήμα πιο κοντά στον τελικό τους προορισμό.

 

Οι δάσκαλοι, στους οποίους με περιφρόνηση αναφέρεσαι, είναι συμπατριώτες σου. Φορολογούμενοι Έλληνες πολίτες, που και στη δική τους καμπούρα θα ζήσει όλος αυτός ο απρόσκλητος κόσμος - κι ένα παραπάνω, θα υποχρεωθούν να καταβάλουν υπεράνθρωπες προσπάθειες, όπως το έκαναν στο παρελθόν, να εκπαιδεύσουν και να εντάξουν τα μεταναστόπουλα. Και μόνο για λόγους στοιχειώδους ευγένειας, θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει το αν πληρώνονται επαρκώς για την προσπάθειά τους αυτή και αν είναι ευχαριστημένοι με τις συνθήκες εργασίας τους. Αυτοί θα το τραβήξουν το κουπί κι όχι εσύ. Με ξένα κόλλυβα ξέρω να κάνω κι εγώ μνημόσυνα.

 

Επίσης, αναρωτιέμαι γιατί εσύ, η Χαρά-Μαρία και κάποια άλλα μέλη, δε σχολιάζετε ούτε τη λύση που ανέφερα εγώ, σχετικά με την εκπαίδευση των μεταναστόπουλων, ούτε το μέλλον που διαγράφεται καθαρά μπροστά μας, αν συνεχίσουμε στον ίδιο δρόμο. Αυτό με τα απογευματινά μαθήματα, βαρέθηκα να το διαβάζω. Είπαμε, είναι μόνο για φέτος. Για του χρόνου, γιατί δε γίνεται κάποιο σχόλιο; Για τις ροές που συνεχίζονται αμείωτες; Ως πότε, μέχρι πόσους, με τι λεφτά, με τι πλάνο; Εγώ απάντησα σε όλα, νομίζω. Εξέθεσα την άποψή μου και την πρόβλεψή μου με επιχειρήματα. Όσες διαφωνείτε, μπορείτε παρακαλώ να απαντήσετε στα δικά μου ερωτήματα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι δάσκαλοι, στους οποίους με περιφρόνηση αναφέρεσαι, είναι συμπατριώτες σου. Φορολογούμενοι Έλληνες πολίτες, που και στη δική τους καμπούρα θα ζήσει όλος αυτός ο απρόσκλητος κόσμος - κι ένα παραπάνω, θα υποχρεωθούν να καταβάλουν υπεράνθρωπες προσπάθειες, όπως το έκαναν στο παρελθόν, να εκπαιδεύσουν και να εντάξουν τα μεταναστόπουλα. Και μόνο για λόγους στοιχειώδους ευγένειας, θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει το αν πληρώνονται επαρκώς για την προσπάθειά τους αυτή και αν είναι ευχαριστημένοι με τις συνθήκες εργασίας τους. Αυτοί θα το τραβήξουν το κουπί κι όχι εσύ. Με ξένα κόλλυβα ξέρω να κάνω κι εγώ μνημόσυνα.

 

Αγγελίνα μου πάλι εδώ!

Δεν κατάλαβες καλά! Είμαστε υποχρεωμένοι να τραβήξουμε κουπί και να δουλεύουμε κάτω από άθλιες συνθήκες. Σκλαβάκια του καθενός που νομίζει ότι μπορεί να προσβάλει, να ειρωνεύεται, να μειώνει και να περιφρονεί. Κι αυτούς εμείς τους διδάξαμε! Δεν πειράζει! Όλοι έχουμε αποτυχίες στο ενεργητικό μας!

Link to comment
Share on other sites

«Τα νηπιαγωγεία θα λειτουργήσουν εντός των δομών φιλοξενίας. Για τα παιδιά του δημοτικού και του γυμνασίου υπάρχει ένα πρόγραμμα πρωινό, εντός των δομών φιλοξενίας, που αφορά τις δικές τους γλώσσες -τις μητρικές- και το οποίο πραγματοποιείται με συνεργασία των διεθνών οργανισμών και κάποιων μη κυβερνητικών οργανώσεων, αυτών που έχουν εγκριθεί από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής το πρόγραμμά τους» εξήγησε ο επίκουρος καθηγητής του ΑΠΘ, μιλώντας στον ραδιοφωνικό σταθμό του Αθηναϊκού-Μακεδονικού Πρακτορείου Ειδήσεων «Πρακτορείο 104,9 FM» και πρόσθεσε: «Από τις 2 έως τις 6 το απόγευμα, τα παιδιά του δημοτικού και του γυμνασίου θα τα παίρνουμε με τα λεωφορεία και θα τα πηγαίνουμε σε κάποια ελληνικά σχολεία, όπου θα διδάσκονται και μία ώρα την ημέρα Ελληνικά».

 

http://www.iefimerida.gr/news/288741/etsi-tha-entahthoyn-ta-prosfygopoyla-sta-sholeia-programma-ekpaideysis-toys

 

Guess what. Την άποψή μου περί εκπαίδευσης εντός των κέντρων φιλοξενίας, τη συμμερίζονται και αρμόδιοι. Επομένως, το επιχείρημα περί μη ύπαρξης κονδυλίων για σχολεία εντός των δομών καταρρίπτεται.

 

Επομένως, γιατί τόση πρεμούρα να πάνε τα παιδιά ΚΑΙ στο ελληνικό σχολείο ταυτόχρονα για ένα τετράωρο, όπου θα διδάσκονται μόνο μία ώρα ελληνικά, και πάλι όχι εντός του σχολικού ωραρίου; Η απάντηση είναι αυτονόητη. Για να συνηθίσουν και τα ίδια και η τοπική κοινωνία την ιδέα ότι από του χρόνου θα φοιτούν κανονικά μόνο εκεί. Έχουμε και κόσμο να ταϊσουμε με τα λεφτά των επιδοτήσεων, μην ξεχνιόμαστε.

 

Οι γονείς που αντιδρούν, χάνουν το δίκιο τους, γιατί εστιάζουν σε λάθος σημεία. Κανονικά θα έπρεπε να αντιδράμε συνολικά σαν κοινωνία, γιατί ό,τι γίνεται είναι και εις βάρος μας και εις βάρος των αληθινών προσφύγων πολέμου. Αλλά πού...μακριά κι αλάργα, μην τυχόν και μας κολλήσουν τη ρετσινιά του ρατσισμού!

 

Εν τω μεταξύ, ιδού και η απόδειξη για τη μη μείωση της προσέλευσης των μεταναστών από την Τουρκία. Στη Μυτιλήνη δε χωράνε πουθενά πια και χτίζουν νέο hotspot, ενόψει του χειμώνα. Επίσης, καλή μου φίλη που κάνει μεταπτυχιακό εκεί και πρέπει να πάει τον επόμενο μήνα για κάποιες υποχρεωτικές παρακολουθήσεις, μου είπε πως δυσκολεύεται να βρει δωμάτιο στην πρωτεύουσα, λόγω των υπαλλήλων των οργανώσεων.

 

Link to comment
Share on other sites

«Τα νηπιαγωγεία θα λειτουργήσουν εντός των δομών φιλοξενίας. Για τα παιδιά του δημοτικού και του γυμνασίου υπάρχει ένα πρόγραμμα πρωινό, εντός των δομών φιλοξενίας, που αφορά τις δικές τους γλώσσες -τις μητρικές- και το οποίο πραγματοποιείται με συνεργασία των διεθνών οργανισμών και κάποιων μη κυβερνητικών οργανώσεων, αυτών που έχουν εγκριθεί από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής το πρόγραμμά τους» εξήγησε ο επίκουρος καθηγητής του ΑΠΘ, μιλώντας στον ραδιοφωνικό σταθμό του Αθηναϊκού-Μακεδονικού Πρακτορείου Ειδήσεων «Πρακτορείο 104,9 FM» και πρόσθεσε: «Από τις 2 έως τις 6 το απόγευμα, τα παιδιά του δημοτικού και του γυμνασίου θα τα παίρνουμε με τα λεωφορεία και θα τα πηγαίνουμε σε κάποια ελληνικά σχολεία, όπου θα διδάσκονται και μία ώρα την ημέρα Ελληνικά».

 

http://www.iefimerida.gr/news/288741/etsi-tha-entahthoyn-ta-prosfygopoyla-sta-sholeia-programma-ekpaideysis-toys

 

Guess what. Την άποψή μου περί εκπαίδευσης εντός των κέντρων φιλοξενίας, τη συμμερίζονται και αρμόδιοι. Επομένως, το επιχείρημα περί μη ύπαρξης κονδυλίων για σχολεία εντός των δομών καταρρίπτεται.

 

Επομένως, γιατί τόση πρεμούρα να πάνε τα παιδιά ΚΑΙ στο ελληνικό σχολείο ταυτόχρονα για ένα τετράωρο, όπου θα διδάσκονται μόνο μία ώρα ελληνικά, και πάλι όχι εντός του σχολικού ωραρίου; Η απάντηση είναι αυτονόητη. Για να συνηθίσουν και τα ίδια και η τοπική κοινωνία την ιδέα ότι από του χρόνου θα φοιτούν κανονικά μόνο εκεί. Έχουμε και κόσμο να ταϊσουμε με τα λεφτά των επιδοτήσεων, μην ξεχνιόμαστε.

 

Οι γονείς που αντιδρούν, χάνουν το δίκιο τους, γιατί εστιάζουν σε λάθος σημεία. Κανονικά θα έπρεπε να αντιδράμε συνολικά σαν κοινωνία, γιατί ό,τι γίνεται είναι και εις βάρος μας και εις βάρος των αληθινών προσφύγων πολέμου. Αλλά πού...μακριά κι αλάργα, μην τυχόν και μας κολλήσουν τη ρετσινιά του ρατσισμού!

Ε, τουλάχιστον αρχίζουμε να μαθαίνουμε λεπτομέρειες.

Αν και η λεπτομέρεια του εμβολιασμού ήταν εξαιρετικά χρήσιμη δε λέω. Ψιλά γράμματα τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

«Τα νηπιαγωγεία θα λειτουργήσουν εντός των δομών φιλοξενίας. Για τα παιδιά του δημοτικού και του γυμνασίου υπάρχει ένα πρόγραμμα πρωινό, εντός των δομών φιλοξενίας, που αφορά τις δικές τους γλώσσες -τις μητρικές- και το οποίο πραγματοποιείται με συνεργασία των διεθνών οργανισμών και κάποιων μη κυβερνητικών οργανώσεων, αυτών που έχουν εγκριθεί από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής το πρόγραμμά τους» εξήγησε ο επίκουρος καθηγητής του ΑΠΘ, μιλώντας στον ραδιοφωνικό σταθμό του Αθηναϊκού-Μακεδονικού Πρακτορείου Ειδήσεων «Πρακτορείο 104,9 FM» και πρόσθεσε: «Από τις 2 έως τις 6 το απόγευμα, τα παιδιά του δημοτικού και του γυμνασίου θα τα παίρνουμε με τα λεωφορεία και θα τα πηγαίνουμε σε κάποια ελληνικά σχολεία, όπου θα διδάσκονται και μία ώρα την ημέρα Ελληνικά».

 

http://www.iefimerida.gr/news/288741/etsi-tha-entahthoyn-ta-prosfygopoyla-sta-sholeia-programma-ekpaideysis-toys

 

Guess what. Την άποψή μου περί εκπαίδευσης εντός των κέντρων φιλοξενίας, τη συμμερίζονται και αρμόδιοι. Επομένως, το επιχείρημα περί μη ύπαρξης κονδυλίων για σχολεία εντός των δομών καταρρίπτεται.

 

Επομένως, γιατί τόση πρεμούρα να πάνε τα παιδιά ΚΑΙ στο ελληνικό σχολείο ταυτόχρονα για ένα τετράωρο, όπου θα διδάσκονται μόνο μία ώρα ελληνικά, και πάλι όχι εντός του σχολικού ωραρίου; Η απάντηση είναι αυτονόητη. Για να συνηθίσουν και τα ίδια και η τοπική κοινωνία την ιδέα ότι από του χρόνου θα φοιτούν κανονικά μόνο εκεί. Έχουμε και κόσμο να ταϊσουμε με τα λεφτά των επιδοτήσεων, μην ξεχνιόμαστε.

 

Οι γονείς που αντιδρούν, χάνουν το δίκιο τους, γιατί εστιάζουν σε λάθος σημεία. Κανονικά θα έπρεπε να αντιδράμε συνολικά σαν κοινωνία, γιατί ό,τι γίνεται είναι και εις βάρος μας και εις βάρος των αληθινών προσφύγων πολέμου. Αλλά πού...μακριά κι αλάργα, μην τυχόν και μας κολλήσουν τη ρετσινιά του ρατσισμού!

 

Εν τω μεταξύ, ιδού και η απόδειξη για τη μη μείωση της προσέλευσης των μεταναστών από την Τουρκία. Στη Μυτιλήνη δε χωράνε πουθενά πια και χτίζουν νέο hotspot, ενόψει του χειμώνα. Επίσης, καλή μου φίλη που κάνει μεταπτυχιακό εκεί και πρέπει να πάει τον επόμενο μήνα για κάποιες υποχρεωτικές παρακολουθήσεις, μου είπε πως δυσκολεύεται να βρει δωμάτιο στην πρωτεύουσα, λόγω των υπαλλήλων των οργανώσεων.

 

 

Ο σκοπος Αγγελινα, εννοειται οτι ειναι αργοτερα να φοιτησουν κανονικα εκει. Αν διαβασες παραπανω, εχω παραθεσει τη δηλωση του Υπουργου. Αφοτου ομως μαθουν τη γλωσσα, ωστε να μπορουν να παρακολουθησουν. Για σταδιακη ενταξη μιλαμε, οχι για ειδικα μαθηματα δια παντος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για οσες προτεινετε τη λυση να κανουν μαθηματα καπου μονα τους, να σας υπενθυμισω τι ειχε γινει παλια με τα Διαπολιτισμικα Σχολεια? Αργοτερα λοιπον ελληνες και μεταναστες, πηγαιναν μαζι στα κανονικα σχολεια. Βεβαια ειχε ηδη κανει δουλεια, γιατι ειχε ξεκινηση η ενσωματωση των εν λογω παιδιων στην κοινωνια με αυτη τη μεθοδο-και ειχε μερικους καταπληκτικους δασκαλους.

 

Ο σκοπος λοιπον ειναι να ενταχθουν, οχι να απομονωθουν κι αλλο. Δεν ειναι -κατα τη γνωμη μου- καλη ιδεα το να τους εχεις καπου γκετοποιημενους. Σε χωρες που ειχαν κρουσματα βιας, υπαρχουν περιοχες μεταναστων, δεν εγινε η ενταξη σωστα.

 

AthinaP κατανοω τον προβληματισμο σου για το θεμα εισροης προσφυγων γενικοτερα, ομως το θεμα μας εδω ειναι ειδικο, και αφορα στο τι κανουμε με τα παιδια προσφυγων που ειναι ηδη εδω-αν ειμαστε υπερ του να τα επιμορφωσουμε σε ελληνικο σχολειο ή οχι. Αν θα τα κοινωνικοποιησεις ή αν θα τα απομονωσεις. Συμφωνω οτι οι απο πανω εκαναν πολλα λαθη, δεν εχουμε πολλες λυσεις πλεον. Και κυριως δεν μπορουν να τους στειλουν αλλου, ενω και οι ιδιοι το θελουν.

Link to comment
Share on other sites

Μη συγχέουμε τα θέματα.

Δεν πάμε να λύσουμε το μεταναστευτικό. Ναι, χρειάζεται πολιτική και γενικότερη αντιμετώπιση, οργάνωση κτλ.

 

Μιλάμε για τα παιδιά που είναι ήδη εδώ.

ΔΕΝ πρέπει να αφήνουμε να αναπτύσσονται ανισότητες! Η ανισότητα φέρνει βία, οργή, θυμό και μύρια άλλα κακά.

 

 

Ποιος πραγματικά είναι ο φόβος αν τα παιδιά διδαχθούν και την ελληνική γλώσσα και μετά από καιρό μπορούν να ενταχθούν στις τάξεις; Φοβόμαστε ότι τα παιδιά μας θα επηρεαστούν; Μα φυσικά θα επηρεαστούν και τα παιδιά τους και τα παιδιά μας. Φυσικά και φοβόμαστε το άγνωστο. Και οι γονείς των προσφύγων επίσης. Το θέμα εδώ είναι πως η ανάγκη ξεπηδάει και για να αποφευχθούν σφοδρές συγκρούσεις θα πρέπει να γίνει ανάμειξη πολιτισμών, πληθυσμών μέχρι να βρεθεί μια συνισταμένη.

 

Συνήθως η μειοψηφία ενσωματώνεται σταδιακά στην πλειοψηφία. Σίγουρα θα επηρεαστούν όλοι. Σίγουρα θα χρειαστεί να μετακινηθούν άλλος λίγο κι άλλος περισσότερο στις θέσεις του. Στο τέλος όμως το πιο πιθανό είναι να πάρουν τη δική μας "γραμμή".

 

 

Τονίζω: ΔΕΝ λέω "μπάτε σκύλοι, αλέστε". Λέω για τα πράγματα όπως έχουν ήδη διαμορφωθεί έως τώρα: Τι κάνουμε; Η δική μου γνώμη; ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΥΜΕ!! Πυρετωδώς! Όσο πιο αποτελεσματικά, τόσο πιο καλά θα είναι. Είναι επένδυση για το μέλλον ΜΑΣ !!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Όλα έχουν σχέση, Alcyon. Δεν είναι καθόλου άσχετα τα ζητήματα. Άσχετα τα παρουσιάζουν όσοι μέχρι τώρα έχουν κάνει ενέργειες εκ του πονηρού. Δεν ήταν στο πρόγραμμα της Θεσσαλονίκης όλα αυτά. Τον περασμένο Σεπτέμβριο που ξανασχηματίστηκε κυβέρνηση των 153, ήμασταν ακόμα στο είναι περαστικοί.

 

Δεν υπάρχει ΔΙΑΛΟΓΟΣ, στο επίπεδο που χρειάζεται, λες και είναι άβουλα όντα οι πολίτες αυτής της χώρας, που καλούνται να υποδεχτούν αδιαμαρτύρητα ΟΣΟΥΣ έρθουν τελικά.

 

Τις ερωτησεις των παραπάνω ποστ τις έκανε κάποιος δημοσιογράφος ανοιχτά σε κάποιο από τα μεγάλα κεφάλια δημόσια; Και τι απάντηση πήρε; Γιατί εμείς οφείλουμε να τακτοποιήσουμε περισσότερους σε σχέση με ανεπτυγμένες χώρες και καλύτερα από την Τουρκία; Έχω σταματήσει πια να βλέπω τηλεόραση, αλλά υποψιάζομαι ότι η πολιτική γίνεται πλέον με διαγγέλματα.

 

Αν δεν τέθηκαν ερωτήσεις δημόσια, κάποιοι που θεωρούν ότι είναι οι μόνοι ανθρωπιστές ανοιχτόμυαλοι στο ζήτημα ξέρουν πολύ καλά το λόγο. Γιατί τακτοποιήθηκαν τα κανάλια έτσι ώστε να μην κάνουν πολλές πολλές ερωτήσεις. Οι πολλές πολλές ερωτήσεις είναι κάτι παρωχημένο. Δεν ενοχλεί τους ανοιχτόμυαλους μορφωμένους, πετυχημένους στον τομέα τους ανθρώπους αυτή η κατάσταση στα ΜΜΕ και τους ενοχλούν οι συμπολίτες τους που θέτουν ερωτήσεις; Ας το σκεφτούμε λίγο, πού οδηγεί αυτό. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ και είμαστε πάντα στο ΟΥΠΣΣΣΣΣ είναι στη μοίρα και στο ριζικό μας, τι να κάνουμε; Απάντησέ μου σε αυτό, σε παρακαλώ. Μήπως όποιος ζητάει διάλογο ταμπελοποιείται ως αντιδραστικός αντιανθρωπιστής και δεν συμμαζεύεται. Είμαι υπέρ το να πάρουμε αυτούς που είπαν αρχικά, αλλά είναι ήδη ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ.

 

Εμένα η απάντηση του Φίλη δεν με ικανοποίησε, αντιθέτως με θορύβησε. Μας λέει, "επειδή το λέω εγώ, θα γίνει ό,τι πω", σκάστε τώρα, όσο αποφασιζω εγώ πού ξοδεύονται τα λεφτά σας, όσο οι συντάξεις μειώνονται για αυτούς που τις πλήρωσαν. Το "επειδή το λέω εγώ", έτσι ξερά, σε ένα ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ θέμα δεν το έχω ακούσει στη ζωή μου από καμία κυβέρνηση, το έχεις ακούσει εσύ δηλαδή; Δεν σε προβληματίζει; Και μάλιστα για ένα τόσο σοβαρό θέμα. Ο εξτρεμισμός δηλαδή που είδαν οι άλλες χώρες σε βάθος χρόνου από άραβες μουσουλμάνους και η γκετοποίηση, δεν είναι σοβαρά θέματα; Εμείς θα τα κάνουμε καλύτερα, θα τους ενσωματώσουμε καλύτερα, εύχονται οι πρόθυμοι ακόλουθοι. Ποιος θα πληρώσει όμως τα λάθη τους, αν γίνουν; Στη Γερμανία τα ίδια έλεγαν πριν λίγους μήνες, όλα πρίμα και πήραν τα λόγια τους πίσω όταν είχαν τους πρώτους νεκρούς! Εδώ βλέπω κάποιους που είναι πρόθυμοι να μην προβληματιστούν ούτε τότε, αλλά να περιμένουν να βγάλει τη γραμμή ο εκάστοτε Φίλης, για να την ακολουθήσουν απροβλημάτιστα. Αυτό είναι το αληθινό πρόβλημα. Δεν θέλουμε να βγούμε εκτός γραμμής. Η μόνη ελπίδα είναι να είναι αρκετοί αυτοί που κάνουν ερωτήσεις, έτσι ώστε να αλλάξει η γραμμή ΕΓΚΑΙΡΩΣ. Ας μην ξεχνάμε ότι ήδη έχει αλλάξει και ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ σε σχέση με τότε "που δεν είχαμε θαλάσσια σύνορα" και πλέον υπάρχει ένα όριο στο πόσους θα πάρουμε, που έχει ανακοινώσει προ μηνών η κυβέρνηση. Γιατί δεν πιέζουμε να τηρήσουν ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ;

 

Στο Ωραιόκαστρο, οι περισσότεροι γονείς ήταν ψηφοφόροι αυτοί του κόμματος, όπως δείχνουν οι κάλπες.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να αντιδράμε συνολικά σαν κοινωνία, γιατί ό,τι γίνεται είναι και εις βάρος μας και εις βάρος των αληθινών προσφύγων πολέμου.

 

Σωστότατη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να μη τα κάνουμε αχταρμά κάθε φορά; Το θέμα είναι ειδικό. Μιλάει για παιδιά. Αν κάποιες θέλετε να μιλήσουμε γενικά για το μεταναστευτικό, με χαρά να το κάνουμε, να βρεθούμε όμως σε καμια ταβέρνα με κανά τσίπουρο γιατί θα μας πάρει το ξημέρωμα :D

 

Και όμως, vtgian, οι οικονομικοί μετανάστες είναι εκείνοι που θα έπρεπε πρωτίστως να σε ενδιαφέρουν, διότι εξαιτίας τους δημιουργήθηκε και συντηρείται το πρόβλημα. Το λες και μόνη σου, παρακάτω, ότι, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία, Σύριοι, που χρήζουν βοήθειας, είναι λιγότεροι από τους μισούς. Όλους τους υπόλοιπους Αφγανούς-Πακιστανούς-Ιρακινούς-Μαροκινούς και το μέγα έλεος, ως τι ακριβώς υποχρεούμαστε να τους στεγάσουμε-σιτίσουμε-περιθάλψουμε-μορφώσουμε, τη στιγμή που όλες οι υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες, που βλέπουν το ίδιο εργάκι χρόνια τώρα, αγανάκτησαν και δε δέχονται άλλους πια;

 

Όταν λέω δε με αφορούν, εννοώ ότι θα έπρεπε να γυρίσουν σπίτια τους. Όχι δε νιώθω καμία ανάγκη να υποδεχτούμε ως χώρα οικονομικό μετανάστη (που το βγάλατε το συμπέρασμα ότι είμαι της άποψης μπείτε σκύλοι αλέστε δεν ξέρω!). Να τον περιθάλψω αν χρειάζεται αλλά μετά πίσω.Το πως θα το κάνουμε αυτό δεν ξέρω, δεν έχει όμως χώρο για οικονομικούς μετανάστες, νομίζω όλοι συμφωνούμε σε αυτό. Επίσης αυτή η κατηγορία συνήθως έρχεται μόνη της, χωρίς παιδιά σκυλιά, καθώς ο στόχος είναι στέλνουμε έναν και θρέφουμε πίσω άλλους 17. Άρα στο παρόν θέμα του Ωραιοκάστρου δε μας απασχολεί.

 

Σε άλλο θέμα (πιο γενικό) έχω πει επανελλειμένα ότι εσκεμένα ή μη, δεν αναπτύξαμε ως χώρα καμία πολιτική ελέγχου εισόδου αλλοδαπών. Καμία καταγραφή. Τώρα τα λουζόμαστε. Χρήματα υπάρχουν (το μεταναστευτικό αυτή τη στιγμή διαχειρίζεται διόλου ευκαταφρόνητα ποσά σε ευρωπαικό επίπεδο) το θέμα είναι ότι δεν φαίνεται να υπάρχει καμία σοβαρή πολιτική δύναμη που να μπορεί να το διαχειριστεί

 

Το ότι τα σύνορα είναι κλειστά και δεν περνάνε, σε διαβεβαιώ πως το γνωρίζουν πάρα πολύ καλά. Κανένας δεν τους παραμυθιάζει. Ξέρουν πού πηγαίνουν. Αλλά, όσο χάλια κι αν θεωρούμε εμείς τις συνθήκες διαβίωσής τους στην Ελλάδα, εκείνοι τις θεωρούν καλύτερες από την Τουρκία + ότι είναι ευρωπαϊκή χώρα, επομένως και τα παιδιά που θα γεννηθούν επί του εδάφους της ευρωπαίοι πολίτες + ότι ένα βήμα πιο κοντά στον τελικό τους προορισμό.

 

Η σιγουριά σου με τσακίζει :D Ειδικά όταν βλέπαμε να μοιράζονται στην Ειδομένη φυλλάδια για να τους ενημερώνουν ότι τα σύνορα είναι κλειστά και παράλληλα διάφορες ΜΚΟ τους έπειθαν για το αντίθετο. Ξαναλέω - αναφέρομαι μόνο σε πρόσφυγες

 

Οι δάσκαλοι, στους οποίους με περιφρόνηση αναφέρεσαι, είναι συμπατριώτες σου. Φορολογούμενοι Έλληνες πολίτες, που και στη δική τους καμπούρα θα ζήσει όλος αυτός ο απρόσκλητος κόσμος - κι ένα παραπάνω, θα υποχρεωθούν να καταβάλουν υπεράνθρωπες προσπάθειες, όπως το έκαναν στο παρελθόν, να εκπαιδεύσουν και να εντάξουν τα μεταναστόπουλα. Και μόνο για λόγους στοιχειώδους ευγένειας, θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει το αν πληρώνονται επαρκώς για την προσπάθειά τους αυτή και αν είναι ευχαριστημένοι με τις συνθήκες εργασίας τους. Αυτοί θα το τραβήξουν το κουπί κι όχι εσύ. Με ξένα κόλλυβα ξέρω να κάνω κι εγώ μνημόσυνα.

 

Για τους δασκάλους ας είχες δει αυτά που έχω δει στα συνδικαλιστικά τους, το τι γίνόταν κάθε χρόνο στην περίοδο τοποθετήσεων στα γραφεία και θα καταλάβαινες. Έχω την τιμή να έχω γονείς, αδέλφια, φίλους και πολλούς συγγενείς στην εκπαίδευση, που τα βάζουν με θηρία καθημερινά. Και έχω δει και τους μαθητές τους στα 20 και 25 πως τους αγκαλιάζουν όταν τους πετυχαίνουν στο δρόμο. Οι δάσκαλοι στους οποίους αναφέρομαι δούλευαν και δουλεύουν σε παγωμένα σχολεία, σε λυόμενα, με καμία υποδομή, με παιδάκια κάθε εθνικότητας και τα αποτελέσματα ήταν άριστα. Αυτοί λοιπόν γιατί μπορούν και άλλοι όχι. Υπεράνθρωποι είναι; Ίδια λεφτά παίρνουν. Δε δέχομαι λοιπόν να ακούω γκρίνιες. Στο δασκαλίκι μπαίνεις γιατί το αγαπάς, όχι για τη μονιμότητα. Και αν το αγαπάς κάνεις θαύματα. Φυσικά και πολεμάς παράλληλα για βελτίωση, αλλά όχι ότι ήρθαν οι μετανάστες και αυτοί κατέστρεψαν το εκπαιδευτικό μας σύστημα...

 

Επίσης, αναρωτιέμαι γιατί εσύ, η Χαρά-Μαρία και κάποια άλλα μέλη, δε σχολιάζετε ούτε τη λύση που ανέφερα εγώ, σχετικά με την εκπαίδευση των μεταναστόπουλων, ούτε το μέλλον που διαγράφεται καθαρά μπροστά μας, αν συνεχίσουμε στον ίδιο δρόμο. Αυτό με τα απογευματινά μαθήματα, βαρέθηκα να το διαβάζω. Είπαμε, είναι μόνο για φέτος. Για του χρόνου, γιατί δε γίνεται κάποιο σχόλιο; Για τις ροές που συνεχίζονται αμείωτες; Ως πότε, μέχρι πόσους, με τι λεφτά, με τι πλάνο; Εγώ απάντησα σε όλα, νομίζω. Εξέθεσα την άποψή μου και την πρόβλεψή μου με επιχειρήματα. Όσες διαφωνείτε, μπορείτε παρακαλώ να απαντήσετε στα δικά μου ερωτήματα;

 

Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα, η λύση των σχολείων αρχικά εντός των camp, κατ'εμέ είναι σωστή. Επίσης θυμάμαι ότι αυτό ήταν και το αρχικό σχέδιο και μη ψάχνετε πολύ. Εδώ το είχαμε διαβάσει πριν μήνες το δελτίο τύπου του υπουργείου στο θέμα "γεμίζουν τα σχολεία προσφυγόπουλα". Άρα καμία έκπληξη. Έχω ξαναγράψει ότι η εκπαίδευση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ειδική, όχι το τυπικό μάθημα που ξέρουμε στα σχολεία μας. Τα παιδιά αυτά έχουν βιώσει τραγικές καταστάσεις και το πιο πιθανό είναι να συνεχίσουν για καιρό έτσι. Οι διεθνείς πρακτικές για εκπαίδευση σε παιδιά που προέρχονται από εμπόλεμες ζώνες μιλάμε για 3 πράγματα. Γλώσσα (μητρική και μία 2η κατά προτίμηση γλώσσα χώρας προορισμού, ψυχολογική υποστήριξη, εκπαίδευση στην αντιμετώπιση πρακτικών δυσκολιών επιβίωσης (αντιμετώπιση τραύματος/υγιεινή κλπ). Αυτά εντός των camp. Μετά το camp ακολουθεί η προσπάθεια ένταξης σε τοπικές κοινότητες. Όσο είναι κλειστά τα σύνορα σε χώρες προορισμού, λογικό δεν είναι ότι πέφτει σε εμάς το αγγούρι να τους εντάξουμε; Καθώς να τους αφήσεις έτσι δε γίνεται, να τους στείλεις πίσω δε γίνεται, κάτι πρέπει να τους κάνεις (μιλάμε για παιδιά - ξανατονίζω). Τα απογευματινα είναι παράλληλα με τα πρωινά που θα προκύψουν (δεν έχω αυταπάτες). Όσο οι ροές συνεχίζουν, θα ακολουθουν το μοτίβο camp-απόγευμα- ένταξη. Γι'αυτό παίρνουμε χρήματα άλλωστε. Για τις ροές τι να πούμε βρε Αγγελίνα; Συμφωνούμε ότι υπάρχει κατεύθυνση, οι άλλες χώρες κάνουν κο κο κο, η Τουρκία τους χρησιμοποιεί εκβιαστικά. Με την εκπαίδευση όμως πως συνδέονται; Η νομίζεις ότι αν δεν γίνουν τα απογευματινά, θα μειωθούν οι ροές;

 

Αν με ρωτάτε αν χαίρομαι που έχουν έτσι τα πράγματα, όχι. Θα ήθελα τα παιδάκια να πηγαίνουν σχολείο στη χώρα τους και όχι εδώ. Όπως όμώς έγραψε και η Alcyon [...Λέω για τα πράγματα όπως έχουν ήδη διαμορφωθεί έως τώρα: Τι κάνουμε; Η δική μου γνώμη; ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΥΜΕ!! Πυρετωδώς! Όσο πιο αποτελεσματικά, τόσο πιο καλά θα είναι. Είναι επένδυση για το μέλλον ΜΑΣ !!.]

Link to comment
Share on other sites

Ποιος πραγματικά είναι ο φόβος αν τα παιδιά διδαχθούν και την ελληνική γλώσσα και μετά από καιρό μπορούν να ενταχθούν στις τάξεις; Φοβόμαστε ότι τα παιδιά μας θα επηρεαστούν; Μα φυσικά θα επηρεαστούν και τα παιδιά τους και τα παιδιά μας. Φυσικά και φοβόμαστε το άγνωστο. Και οι γονείς των προσφύγων επίσης. Το θέμα εδώ είναι πως η ανάγκη ξεπηδάει και για να αποφευχθούν σφοδρές συγκρούσεις θα πρέπει να γίνει ανάμειξη πολιτισμών, πληθυσμών μέχρι να βρεθεί μια συνισταμένη.

 

Συνήθως η μειοψηφία ενσωματώνεται σταδιακά στην πλειοψηφία. Σίγουρα θα επηρεαστούν όλοι. Σίγουρα θα χρειαστεί να μετακινηθούν άλλος λίγο κι άλλος περισσότερο στις θέσεις του. Στο τέλος όμως το πιο πιθανό είναι να πάρουν τη δική μας "γραμμή".

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη, μιλάμε για 20.000 προσφυγόπουλα που πρέπει να ενταχθούν σε ένα σύστημα ήδη προβληματικό, και μάλιστα στις περιοχές που υπάρχουν camps, όχι οπουδήποτε. Δεν είναι ότι θα μοιραστούν ισομερώς σε όλα τα σχολεία της χώρας, αυτό είναι αδύνατο. Σε κάποιες περιοχές λοιπόν, θα γίνει "ντου".

.......

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση για το αν λειτουργεί σωστά για τα σχολεια το σύστημα του πολυπολιτισμού την έχουν δώσει ήδη οι Αθηναίοι γονείς με τις πράξεις τους. Έφυγαν, με κάθε τίμημα από το Κέντρο και συγκεκριμένες περιοχές και μετακινούνται καθημερινά κάποιοι σε μακρινές αποστάσεις και κάποιοι μετράνε και την τυρόπιτα γιατί πληρώνουν ιδιωτικά σχολεία. Γιατί άραγε; Πόσοι από εμάς έμειναν στις περιοχές που γεννήθηκαν και γιατί; Γιατί τώρα θα είναι διαφορετικά; Ποιος το εγγυάται αυτό; Με τι κριτήρια; Αν κάνει λάθος; Πάλι θα είμαστε στο ουπς, λάθος, πάμε παρακάτω;

 

Είναι πιο πολύ επί του θέματος αυτές οι ερωτήσεις ή κόβομαι;:D

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση για το αν λειτουργεί σωστά για τα σχολεια το σύστημα του πολυπολιτισμού την έχουν δώσει ήδη οι Αθηναίοι γονείς με τις πράξεις τους. Έφυγαν, με κάθε τίμημα από το Κέντρο και συγκεκριμένες περιοχές και μετακινούνται καθημερινά κάποιοι σε μακρινές αποστάσεις και κάποιοι μετράνε και την τυρόπιτα γιατί πληρώνουν ιδιωτικά σχολεία. Γιατί άραγε; Πόσοι από εμάς έμειναν στις περιοχές που γεννήθηκαν και γιατί; Γιατί τώρα θα είναι διαφορετικά; Ποιος το εγγυάται αυτό; Με τι κριτήρια; Αν κάνει λάθος; Πάλι θα είμαστε στο ουπς, λάθος, πάμε παρακάτω;

 

Είναι πιο πολύ επί του θέματος αυτές οι ερωτήσεις ή κόβομαι;:D

Επί του θέματος είναι αλλά πλατιάζεις λίγο. Με άριστα το 10 σου βάζω 4!

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση για το αν λειτουργεί σωστά για τα σχολεια το σύστημα του πολυπολιτισμού την έχουν δώσει ήδη οι Αθηναίοι γονείς με τις πράξεις τους. Έφυγαν, με κάθε τίμημα από το Κέντρο και συγκεκριμένες περιοχές και μετακινούνται καθημερινά κάποιοι σε μακρινές αποστάσεις και κάποιοι μετράνε και την τυρόπιτα γιατί πληρώνουν ιδιωτικά σχολεία. Γιατί άραγε; Πόσοι από εμάς έμειναν στις περιοχές που γεννήθηκαν και γιατί; Γιατί τώρα θα είναι διαφορετικά; Ποιος το εγγυάται αυτό; Με τι κριτήρια; Αν κάνει λάθος; Πάλι θα είμαστε στο ουπς, λάθος, πάμε παρακάτω;

 

Είναι πιο πολύ επί του θέματος αυτές οι ερωτήσεις ή κόβομαι;:D

 

Καταλαβα τι λες. Αρα φοβασαι οτι θα ερθουν οι προσφυγες σε εκεινα τα μερη και θα φυγουν οι Ελληνες? Αυτο θα ηταν οντως αρνητικο, γιατι και παλι θα ειχαμε λαθος αποτελεσμα, δημιουργια γκετο. Οποτε και παλι δεν εχουμε ενσωματωση. Ειναι ομως στο χερι μας να μη συμβει, εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απο την σταση της κοινωνιας. Το ορθο επισης ειναι τα παιδια αυτα μετα να πανε σε πολλα σχολεια, οχι σε ενα-δυο. Και φυσικα, πιστευω οτι ολοι μας συμφωνουμε στο να λαβουν την αδεια να πανε σε αλλες χωρες αν το θελουν τα ιδια...

 

Οποτε πρωτον, δικαιουνται μορφωσης, δεν φταινε για την κατασταση και δευτερον, συμφερει και τη χωρα μας. Γιατι αυτο που φοβουνται οσοι φοβουνται δε θα συμβει αν πανε στα σχολεια μας, αλλα αν δεν πανε.

 

 

*Παντως εγω απο την Κυψελη το 2007 δεν εφυγα λογω μεταναστων, αλλα λογω παιδων ελληνων που εβαζαν δυνατα μουσικη καθε βραδυ (ηταν dj ο ενας) και δεν μπορουσα να κοιμηθω και αν και τους εφεραν οι διπλανοι την αστυνομια εκεινοι την εβαζαν πιο δυνατα... Πηγα στο Πατημα γιατι εκει ο επομενος ελληναρας γειτονας ηταν στα 200 κι οχι στα 2 μετρα και βρηκα την ησυχια μου, απο κατω εμεναν δυο ησυχες γιαγιαδες. Την περιοδο 90-2007 εμενα ακομα Κυψελη και ειχα συμμαθητες και γειτονες μεταναστες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...