Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εχω ενα αγορακι 2 ετων..μεχρι πριν ενα μηνα δεν ειχαμε κανενα θεμα με το κρεβατι του!!τωρα ομως καθε φορα που τον πλησιαζω στο κρεβατι κλαιει,χτυπαει το κεφαλι του στο ξυλο,κανει εμετο,πεταει την πιπιλα γενικα χαμος!!φυσικα με εχει καταβαλει πολυ ολο αυτο κ τελικα το αποτελεσμα ειναι να τον κουναω κ να κοιμαται στο καροτσι!!δεν ξερω τι να κανω σκεφτομαι να δω ιδικο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η ωρα που τελικα κοιμαται ειναι το νωριτερο 23:00!! Πλεον δεν μπενω καν στην διαδικασια να τον παω στο κρεβατι..κ οταν το κανω γινονται τα ιδια!!απο 8 μηνων κοιμαται μονος στο δωματιο του τι επαθε ξαφνικα?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την ηλικία παθαίνουν αυτό που λέμε "νυχτερινός τρόμος". Εγω απλοϊκά θα εξηγήσω ότι είναι η στιγμή που συγκρατούν τα όνειρα τους αλλά δεν καταλαβαίνουν τι ακριβώς τους συμβαίνει - βλεπουν κάτι ανεξήγητο και κάτι στο οποίο δεν μπορούν να επέμβουν. Ουσιαστικά δεν είναι σε θέση να ξεχωρίσουν το όνειρο από την πραγματικότητα, έτσι πραγματικά σαστίζουν και ξυπνούν με κλάμματα, χτυπούν, δεν σε αναγνωρίζουν, γενικά δεν θέλουν κανέναν και τίποτα.

Ισως το ξεπερνάτε όταν κοιμηθεί αργά γιατί είναι κατάκοπο για να ξυπνήσει και να το πάθει. Ομως αυτό δεν βοηθά κι όλας να ξεκουραστεί σωστά, εκτός κι αν κοιμάται όσο θέλει το πρώι.

Αν το έπαιρνες κοντά σου ωσπου να περάσει;; για να νιώσει το παιδί λίγη ασφάλεια το λέω. Μετά σιγά σιγά θα ξαναπάει να κοιμηθεί μόνο. Σταδιακά..

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την ηλικία παθαίνουν αυτό που λέμε "νυχτερινός τρόμος". Εγω απλοϊκά θα εξηγήσω ότι είναι η στιγμή που συγκρατούν τα όνειρα τους αλλά δεν καταλαβαίνουν τι ακριβώς τους συμβαίνει - βλεπουν κάτι ανεξήγητο και κάτι στο οποίο δεν μπορούν να επέμβουν. Ουσιαστικά δεν είναι σε θέση να ξεχωρίσουν το όνειρο από την πραγματικότητα, έτσι πραγματικά σαστίζουν και ξυπνούν με κλάμματα, χτυπούν, δεν σε αναγνωρίζουν, γενικά δεν θέλουν κανέναν και τίποτα.

Ισως το ξεπερνάτε όταν κοιμηθεί αργά γιατί είναι κατάκοπο για να ξυπνήσει και να το πάθει. Ομως αυτό δεν βοηθά κι όλας να ξεκουραστεί σωστά, εκτός κι αν κοιμάται όσο θέλει το πρώι.

Αν το έπαιρνες κοντά σου ωσπου να περάσει;; για να νιώσει το παιδί λίγη ασφάλεια το λέω. Μετά σιγά σιγά θα ξαναπάει να κοιμηθεί μόνο. Σταδιακά..

 

 

Καλημερα εχθες τον πηρα μαζι μας κοιμηθηκε 12:30 κ μετα τον πηγα στο κρεβατι του :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι αυτό που περιγράφεις τίγρης, πάντως δε νομίζω ότι είναι νυχτερινός τρόμος. Ο νυχτερινός τρόμος εκδηλώνεται όσο το παιδί κοιμάται, εσύ απ'ό,τι λες το παιδί συμπεριφέρεται έτσι όταν πας να το βάλεις στο κρεβάτι.

Ισως το ξεπερνάτε όταν κοιμηθεί αργά γιατί είναι κατάκοπο για να ξυπνήσει και να το πάθει.

Απ'ό,τι έχω διαβάσει, μία από τις βασικές αιτίες που προκαλούν νυχτερινό τρόμο είναι η υπερκόπωση...

Αν και ξαναλέω, αν το παιδί είναι ξύπνιο, δεν μπορεί να είναι νυχτερινός τρόμος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι αυτό που περιγράφεις τίγρης, πάντως δε νομίζω ότι είναι νυχτερινός τρόμος. Ο νυχτερινός τρόμος εκδηλώνεται όσο το παιδί κοιμάται, εσύ απ'ό,τι λες το παιδί συμπεριφέρεται έτσι όταν πας να το βάλεις στο κρεβάτι.

 

Απ'ό,τι έχω διαβάσει, μία από τις βασικές αιτίες που προκαλούν νυχτερινό τρόμο είναι η υπερκόπωση...

Αν και ξαναλέω, αν το παιδί είναι ξύπνιο, δεν μπορεί να είναι νυχτερινός τρόμος.

 

Κ σημερα τα ιδια περασα νυσταξε στης 10:00 τον εβαλα στο κρεβατι ειπαμε τραγουδακια τον πηρε ο υπνος..εφυγα κ μολις το καταλαβε εκλεγε πηγα να τον ηρεμισο εκανε εμετο κ χτυπουσε το κεφαλι στο ξυλο τον πηρα αγκαλια τον κουνισα κ κοιμηθηκε χαμογελαστος!!να σκασω ειμαι!!σιγουρα θα παω σε παιδοψυχολογο!!δεν ξερω τι αλλο να κανω..οταν λες επικυνδινο τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Κ σημερα τα ιδια περασα νυσταξε στης 10:00 τον εβαλα στο κρεβατι ειπαμε τραγουδακια τον πηρε ο υπνος..εφυγα κ μολις το καταλαβε εκλεγε πηγα να τον ηρεμισο εκανε εμετο κ χτυπουσε το κεφαλι στο ξυλο τον πηρα αγκαλια τον κουνισα κ κοιμηθηκε χαμογελαστος!!να σκασω ειμαι!!σιγουρα θα παω σε παιδοψυχολογο!!δεν ξερω τι αλλο να κανω..οταν λες επικυνδινο τι εννοεις?

 

Και ο δικός μου στα 2-2.5 πέρναγε κατά διαστήματα τέτοιες φάσεις. Δεν ήθελε να μπει στο κρεββάτι του με τίποτα, μόλις τον ακούμπαγα προσπαθούσε να πηδήξει τα κάγκελα της κούνιας, ούρλιαζε, φώναζε, χαμός. Στην αρχή για καμιά εβδομάδα τον έπαιρνα στο κρεββάτι μέχρι να τον πάρει ο ύπνος και μετά τον πήγαινα στο δωμάτιό του. Το βράδυ βέβαια ξύπναγε 1-2 φορές και πήγαινα να τον χαϊδέψω αλλά δεν το ξαναέπαιρνα στο δωμάτιο. Επειδή όμως το να κοιμόμαστε με τη μαμά μας μπορεί πολύ εύκολα να γίνει συνήθεια, περάσαμε μία φάση που τον κοίμιζα στο δωμάτιο του (με ουρλιαχτά, φωνές κλπ) μέχρι που μετά από 3-4 μέρες κατάλαβε ότι δεν πρόκειται να κοιμηθεί άλλου και κοιμόταν σαν πουλάκι! Δύσκολη κατάσταση βέβαια γιατί κανείς δεν αντέχει να ακούει το παιδί του να κάνει έτσι....υπομονή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κ σημερα τα ιδια περασα νυσταξε στης 10:00 τον εβαλα στο κρεβατι ειπαμε τραγουδακια τον πηρε ο υπνος..εφυγα κ μολις το καταλαβε εκλεγε πηγα να τον ηρεμισο εκανε εμετο κ χτυπουσε το κεφαλι στο ξυλο τον πηρα αγκαλια τον κουνισα κ κοιμηθηκε χαμογελαστος!!να σκασω ειμαι!!σιγουρα θα παω σε παιδοψυχολογο!!δεν ξερω τι αλλο να κανω..οταν λες επικυνδινο τι εννοεις?

Δεν ανέφερα κάπου τη λέξη επικίνδυνο :confused:

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου στα 2-2.5 πέρναγε κατά διαστήματα τέτοιες φάσεις. Δεν ήθελε να μπει στο κρεββάτι του με τίποτα, μόλις τον ακούμπαγα προσπαθούσε να πηδήξει τα κάγκελα της κούνιας, ούρλιαζε, φώναζε, χαμός. Στην αρχή για καμιά εβδομάδα τον έπαιρνα στο κρεββάτι μέχρι να τον πάρει ο ύπνος και μετά τον πήγαινα στο δωμάτιό του. Το βράδυ βέβαια ξύπναγε 1-2 φορές και πήγαινα να τον χαϊδέψω αλλά δεν το ξαναέπαιρνα στο δωμάτιο. Επειδή όμως το να κοιμόμαστε με τη μαμά μας μπορεί πολύ εύκολα να γίνει συνήθεια, περάσαμε μία φάση που τον κοίμιζα στο δωμάτιο του (με ουρλιαχτά, φωνές κλπ) μέχρι που μετά από 3-4 μέρες κατάλαβε ότι δεν πρόκειται να κοιμηθεί άλλου και κοιμόταν σαν πουλάκι! Δύσκολη κατάσταση βέβαια γιατί κανείς δεν αντέχει να ακούει το παιδί του να κάνει έτσι....υπομονή!!!!

 

Τωρα κ εγω αυτο κανω κ εχθες εκανε εμετο υπομονη οπως λες

Link to comment
Share on other sites

Τωρα κ εγω αυτο κανω κ εχθες εκανε εμετο υπομονη οπως λες

 

Τι εννοείς κανει εμετό; Απο το κλάμα;

 

Μηπως να το πάρεις μαζι σου στο κρεβάτι για λίγο μεχρι να περάσει αυτή η φάση;

Το να το αφήνεις να κλαίει πάντως μεχρι που κανει εμετό προσωπικά το θεωρώ λάθος σαν τακτική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι εννοείς κανει εμετό; Απο το κλάμα;

 

Μηπως να το πάρεις μαζι σου στο κρεβάτι για λίγο μεχρι να περάσει αυτή η φάση;

Το να το αφήνεις να κλαίει πάντως μεχρι που κανει εμετό προσωπικά το θεωρώ λάθος σαν τακτική.

 

Ετυχε να κανει εμετο..πλεον μαζι μου τον περνω μεχρι να το ξεπερασει!!

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ηλικία είναι πάρα πολύ δύσκολη, γιατί το παιχνίδι "τεστάρω τα όριά μου" μεταφέρεται την ώρα του ύπνου και κορυφώνεται.

 

Όλα τα παιδιά, ακόμα και αυτά που μέχρι τότε κοιμόντουσαν ανεξάρτητα, εκεί γύρω στα 2 αρχίζουν να αντιδρούν και να επιδιώκουν την παρουσία του γονέα στο δωμάτιο ή/και στο κρεβάτι και πράγματι χρησιμοποιούν διάφορα μέσα (φωνές, παρακάλια, κλάματα, παιχνίδια, ψεματάκια κλπ). Ο εμετός δεν είναι κάτι το extreme ούτε κάτι το ασυνήθιστο, όσο δυσάρεστο κι αν είναι εκείνη την στιγμή, συνήθως προκαλείται από την έντονη πίεση λόγω των φωνών του παιδιού.

 

Ο καθένας πορεύεται ανάλογα με τις αντοχές του...στην δική μου περίπτωση, τα "όργανα" με τον γιο μου άρχισαν σε ηλικία περίπου 2 ετών και 4 μηνών, οπότε άρχισε και να πηδάει τα κάγκελα της κούνιας, ταυτόχρονα δε, εκεί που για μήνες κοιμόταν μόνος του χωρίς πρόβλημα, άρχισε κάθε βράδυ να φωνάζει με το που βγαίναμε από το δωμάτιο...όντως ένα βράδυ έκανε και εμετό από τις φωνές. Εμείς, καλώς ή κακώς, δεν μπήκαμε στην διαδικασία "εκπαίδευσης" σε εκείνη την φάση, αλλά αρχίσαμε να τον κοιμίζουμε μαζί μας σε ένα ημίδιπλο κρεβάτι που υπήρχε στο δωμάτιό του και μετά να τον μεταφέρουμε στην κούνια του, αυτό συνεχίστηκε δε, ακόμα και όταν βγάλαμε τα κάγκελα από την κούνια και αργότερα όταν τον άρχισε πια να κοιμάται στο κανονικό κρεβάτι (τον κοιμίζαμε δηλαδή και μετά φεύγαμε).

 

Η "φάση" αυτή άργησε πολύ να ξεπεραστεί ωστόσο, έφτασε σχεδόν 3 ετών για να μπορέσει και πάλι να αποκοιμιέται μόνος του και αφού η κατάσταση είχε γίνει αφόρητη, περνούσαμε γύρω στην 1-1,5 ώρα ξαπλωμένοι στο κρεβάτι μέχρι να κοιμηθεί, παρόλο που τα μάτια του κλείνανε από την κούραση.

 

Τίγρης, στην παρούσα φάση θα σε συμβούλευα δύο πράγματα :

α) Προσπάθησε να τον κοιμίζεις όχι στο κρεβάτι σου, αλλά στο δωμάτιό του και στην κούνια του με σένα δίπλα σε μια πολυθρόνα ή στο πάτωμα κ.λπ., με τραγούδι, παραμύθι κ.λπ. ή μπαινοβγαίνοντας στο δωμάτιο

β) Σιγουρέψου ότι δεν σας σαμποτάρει ο μεσημεριανός ύπνος, σε αυτή την ηλικία οι αντοχές αυξάνουν ραγδαία και πολυ γρήγορα, ίσως το παιδί χρειάζεται λιγότερο ύπνο το μεσημέρι ή ξύπνημα πιο νωρίς, ώστε να μεσολαβούν περισσότερες ώρες μέχρι το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ηλικία είναι πάρα πολύ δύσκολη, γιατί το παιχνίδι "τεστάρω τα όριά μου" μεταφέρεται την ώρα του ύπνου και κορυφώνεται.

 

Όλα τα παιδιά, ακόμα και αυτά που μέχρι τότε κοιμόντουσαν ανεξάρτητα, εκεί γύρω στα 2 αρχίζουν να αντιδρούν και να επιδιώκουν την παρουσία του γονέα στο δωμάτιο ή/και στο κρεβάτι και πράγματι χρησιμοποιούν διάφορα μέσα (φωνές, παρακάλια, κλάματα, παιχνίδια, ψεματάκια κλπ). Ο εμετός δεν είναι κάτι το extreme ούτε κάτι το ασυνήθιστο, όσο δυσάρεστο κι αν είναι εκείνη την στιγμή, συνήθως προκαλείται από την έντονη πίεση λόγω των φωνών του παιδιού.

 

Ο καθένας πορεύεται ανάλογα με τις αντοχές του...στην δική μου περίπτωση, τα "όργανα" με τον γιο μου άρχισαν σε ηλικία περίπου 2 ετών και 4 μηνών, οπότε άρχισε και να πηδάει τα κάγκελα της κούνιας, ταυτόχρονα δε, εκεί που για μήνες κοιμόταν μόνος του χωρίς πρόβλημα, άρχισε κάθε βράδυ να φωνάζει με το που βγαίναμε από το δωμάτιο...όντως ένα βράδυ έκανε και εμετό από τις φωνές. Εμείς, καλώς ή κακώς, δεν μπήκαμε στην διαδικασία "εκπαίδευσης" σε εκείνη την φάση, αλλά αρχίσαμε να τον κοιμίζουμε μαζί μας

 

σε ένα ημίδιπλο κρεβάτι που υπήρχε στο δωμάτιό του και μετά να τον μεταφέρουμε στην

κούνια του, αυτό συνεχίστηκε δε, ακόμα και όταν βγάλαμε τα κάγκελα από την κούνια και

αργότερα όταν τον άρχισε πια να κοιμάται στο κανονικό κρεβάτι (τον κοιμίζαμε δηλαδή

και μετά φεύγαμε).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Η "φάση" αυτή άργησε πολύ να ξεπεραστεί ωστόσο, έφτασε σχεδόν 3 ετών για να μπορέσει και πάλι να αποκοιμιέται μόνος του και αφού η κατάσταση είχε γίνει αφόρητη, περνούσαμε γύρω στην 1-1,5 ώρα ξαπλωμένοι στο κρεβάτι μέχρι να κοιμηθεί, παρόλο που τα μάτια του κλείνανε από την κούραση.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Τίγρης, στην παρούσα φάση θα σε συμβούλευα δύο πράγματα :

α) Προσπάθησε να τον κοιμίζεις όχι στο κρεβάτι σου, αλλά στο δωμάτιό του και στην κούνια του με σένα δίπλα σε μια πολυθρόνα ή στο πάτωμα κ.λπ., με τραγούδι, παραμύθι κ.λπ. ή μπαινοβγαίνοντας στο δωμάτιο

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

β) Σιγουρέψου ότι δεν σας σαμποτάρει ο μεσημεριανός ύπνος, σε αυτή την ηλικία οι αντοχές αυξάνουν ραγδαία και πολυ γρήγορα, ίσως το παιδί χρειάζεται λιγότερο ύπνο το μεσημέρι ή ξύπνημα πιο νωρίς, ώστε να μεσολαβούν περισσότερες ώρες μέχρι το βράδυ.

 

 

Σε ευχαριστω πολυ!!ναι εχθες τον αφησα μιση ωρα το μεσημερι κ το βραδυ τον εβαλα στο κρεβατι του κ του τραγουδουσα κ κοιμηθηκε!!οποτε λιγοτερο υπνο το μεσημερι!!

Link to comment
Share on other sites

Κάνει συχνά εμετό το παιδι; Τι ωρα και το τρώει το βραδυ; Ειχε ποτε παλινδρόμηση;

 

Εμετο κανει οταν δεν γινεται το δικο του!!οχι συχνα δεν τον αφηνω!!παλλινδρομιση ειχαμε οταν γεννηθηκε!!το βραδυ τρωει φαγητο 9:30 γιατι πιναει απο της 6:00 που τρωει την κρεμα του κ ζηταει μονος του μαμ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Ειπα να γραψω εδω τελικα μιας και νομιζω οτι ταιριαζει περισσοτερο στην ενοτητα.

O μικρος μου (σχεδον 3 χρονων) εδω και 1-2 εβδομαδες κανει κατι αλλαγες στον ημερησιο υπνο του (12:00 - 13:00 - 14:00). Αρχικα, απο τοτε που αποθηλασε (το καλοκαιρι) αρχισε να κοιμαται με βιβλιο στην αγκαλια μου και ετσι πηγαινε μεχρι πριν ενα μηνα περιπου οποτε και αρχισε να αρνειται να κοιμηθει λιγο πριν τελειωσει το βιβλιο ή μολις αρχιζε να γλαρωνει. Απο τοτε καποιες φορες κοιμηθηκε στο αμαξι καθως πηγαιναμε καπου και τυχαινε να ειναι η ωρα που κοιμαται, καποιες αλλες (αρκετες) ζητουσε κατι που δεν επιτρεποταν να το παρει και για να παρηγορηθει τον επαιρνα αγκαλια, του μιλουσα, του ελεγα καμια ιστορια, του τραγουδουσα και αποκοιμιοταν. Τωρα τελευταια ομως "αναγκαζομαι" να τον περπατησω αγκαλια, μονο ετσι δεχεται να κοιμηθει. Αλλα δεν μπορω να τον σηκωνω, μπηκα και στον 7ο και η μεση μου με ζοριζει. Ο μπαμπας αν ειναι σπιτι τον περπαταει αυτος και σε 5 λεπτα κοιμαται. Αλλα εκτος αυτων, δεν θελω να κανουμε πισωγυρισμα με περπατημα και συνηθισει ετσι, θεωρω οτι ειναι αρκετα μεγαλος για να τον περπαταω και μαλλον καλυτερα να κοιμαται με την ελαχιστη παρεμβαση, οπως μεχρι πριν λιγο καιρο. Να σημειωσω οτι για τον βραδυνο υπνο ειναι πολυ ευκολα τα πραγματα: διαβαζουμε βιβλια, ξαπλωνει, του τραγουδαω και μετα απο μιση ωρα το πολυ κοιμαται. Την μερα ειναι που αρνειται. Καποιες φορες τον εχω αφησει να μην κοιμηθει αφου δεν θελει και μεχρι τις 17:00 σερνοταν ή αν δεν σερνοταν σιγουρα ηταν περισσοτερο ευεξαπτος, οποτε δεν νομιζω οτι θελει να κοψει τον ημερησιο υπνο. Τι λετε να κανω;;;

 
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Ειπα να γραψω εδω τελικα μιας και νομιζω οτι ταιριαζει περισσοτερο στην ενοτητα.

O μικρος μου (σχεδον 3 χρονων) εδω και 1-2 εβδομαδες κανει κατι αλλαγες στον ημερησιο υπνο του (12:00 - 13:00 - 14:00). Αρχικα, απο τοτε που αποθηλασε (το καλοκαιρι) αρχισε να κοιμαται με βιβλιο στην αγκαλια μου και ετσι πηγαινε μεχρι πριν ενα μηνα περιπου οποτε και αρχισε να αρνειται να κοιμηθει λιγο πριν τελειωσει το βιβλιο ή μολις αρχιζε να γλαρωνει. Απο τοτε καποιες φορες κοιμηθηκε στο αμαξι καθως πηγαιναμε καπου και τυχαινε να ειναι η ωρα που κοιμαται, καποιες αλλες (αρκετες) ζητουσε κατι που δεν επιτρεποταν να το παρει και για να παρηγορηθει τον επαιρνα αγκαλια, του μιλουσα, του ελεγα καμια ιστορια, του τραγουδουσα και αποκοιμιοταν. Τωρα τελευταια ομως "αναγκαζομαι" να τον περπατησω αγκαλια, μονο ετσι δεχεται να κοιμηθει. Αλλα δεν μπορω να τον σηκωνω, μπηκα και στον 7ο και η μεση μου με ζοριζει. Ο μπαμπας αν ειναι σπιτι τον περπαταει αυτος και σε 5 λεπτα κοιμαται. Αλλα εκτος αυτων, δεν θελω να κανουμε πισωγυρισμα με περπατημα και συνηθισει ετσι, θεωρω οτι ειναι αρκετα μεγαλος για να τον περπαταω και μαλλον καλυτερα να κοιμαται με την ελαχιστη παρεμβαση, οπως μεχρι πριν λιγο καιρο. Να σημειωσω οτι για τον βραδυνο υπνο ειναι πολυ ευκολα τα πραγματα: διαβαζουμε βιβλια, ξαπλωνει, του τραγουδαω και μετα απο μιση ωρα το πολυ κοιμαται. Την μερα ειναι που αρνειται. Καποιες φορες τον εχω αφησει να μην κοιμηθει αφου δεν θελει και μεχρι τις 17:00 σερνοταν ή αν δεν σερνοταν σιγουρα ηταν περισσοτερο ευεξαπτος, οποτε δεν νομιζω οτι θελει να κοψει τον ημερησιο υπνο. Τι λετε να κανω;;;

Εγώ καταλαβαίνω πως θέλει να κόψει τον μεσημεριανό ύπνο ή να μην κοιμάται σε καθημερινή βάση. Παρόμοια κατάσταση με άρνηση κ κούνημα για να αφεθεί αντιμετώπισα όταν ο δικός μου δεν ήθελε να κοιμάται μέσα στην μέρα γύρω στους 18 μήνες. Λίγες μέρες κράτησε ή μεταβατική περίοδος όπου αρχίζε να γκρινιάζει απ τις πέντε αλλά τον κρατούσα απασχολημένο και κοιμόταν στις εφτά για βράδυ. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν χρειάζεται να σταματήσει εντελώς ο μεσημβρινός ύπνος, πράγμα που δεν αποκλείω. Όμως υπάρχει και το ενδεχόμενο να χρειάζεται να μεταφερθεί νωρίτερα και να μειωθεί σε διάρκεια.

Επίσης, εξεταστε και το ενδεχόμενο μήπως - στην περίπτωση που κοιμάται ακόμα σε κούνια - θέλει αλλαγή κρεβατιού.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

@Αννα 35 ο μικρος ειναι σε μονο κρεβατι (και στο δωματιο του) εδω και 2 μηνες.

 

Εχω αφησει ανοιχτο το ενδεχομενο να κοιμαται νωριτερα για βραδυ (τωρα κοιμαται 22:00 ξεκινωντας ρουτινα απο τις 21:15-21:30), αλλα η αληθεια ειναι οτι οσες φορες εχει κοιμηθει πριν τις 21:00 ξυπναει αξημερωτα. Περυσι, ειχαμε επισης αυτο το θεμα, τον κοιμιζα 19:30 και ξυπνουσε στις 6:00 στην καλυτερη. Φετος, εχει κοιμηθει 4 φορες πριν τις 20:00 επειδη ειμασταν εξω απο το πρωι και δεν ειχε κοιμηθει ή ειχε κοιμηθει ελαχιστα για μεσημερι και τις 3 φορες ξυπνησε νωριτερα απ'οτι συνηθως, μονο την μια ξυπνησε μετα τις 07:00.Αυτο που με κανει να πιστευω οτι δεν θελει να κοψει τον ημερησιο ειναι οτι νυσταζει, γλαρωνει. Δεν ειναι απλα οτι αρνειται να κοιμηθει. Μολις παει να τον παρει ο υπνος κανει λες και αντιστεκεται.  Θα το δοκιμασω ομως να τον κοιμιζω νωριτερα αν δεν θελει κοιμηθει την μερα για να δω τι θελει και τι χρειαζεται. Ευχαριστω για τις απαντησεις!

 
Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου που είναι καλό ύπνος κ κοιμόταν πολλές ώρες το εικοσιτετράωρο γύρω στους 28 μήνες έδειχνε σημάδια πως ήθελε να κόψει τον μεσημεριανό ύπνο δλδ μπορεί να περνούσε κ μια ώρα για να τον πάρει ο ύπνος κ έφτασε να κοιματε κ 12 το βράδυ ..!! Μας πηρε αρκετό καιρό βέβαια για να προσαρμοστουμε όλοι μας στις νέες αλλαγές στις αρχές ήταν πολύ γκρινιάρης τα μεσημέρια κ έκανε κ αρκετές εκρηξεις θυμού .. πλέον έχει προσαρμοστεί απόλυτα κ γύρω στις 7:30 με 8 το βράδυ φεύγει κ μου λέει πάω να κοιμηθώ ..!! ( Ανάλογα την ώρα που θα έχει ξυπνήσει το πρωί ) μπορεί να κοιμηθεί κ 9 το βράδυ .. αυτό που κάνω τα μεσημέρια είναι να του φέρνω το μαξιλαράκι του κ το αρκουδάκι του στον καναπέ κ οπότε νιώθει την ανάγκη ξαπλώνει κ χαλαρώνει λίγο χωρίς να τον πάρει ο ύπνος έχουν υπάρξει βέβαια κ μέρες που τον έχει πάρει ο ύπνος εκεί τον αφήνω κ κοιματε όσο θέλει ..!!

Σε εσάς πιστεύω αν αργεί να τον πάρει ο ύπνος το μεσημέρι η αν κοιματε ποιο αργά το βράδυ ίσως προσπαθεί σιγά σιγά να κόψει τον μεσημεριανό εάν δεν έχει αλλάξει κάτι από αυτά ίσως είναι μια φάση .. μπορεί το πισωγυρισμα να το κάνει κ επειδή καταλάβενει τον ερχομό του νέου μέλους κ προσπαθεί να διεκδικήσει περισσότερες αγκαλίτσες ..!!!!

Βέβαια ότι κ να είναι είμαι σίγουρη πως θα ξαναβρείτε τους ρυθμούς σας κ όλα θα κυλήσουν αρμονικά ..!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Update: Τελικα, οπως σωστα ειχα αντιληφθει δεν ηθελε να κοψει τον ημερησιο υπνο του απλα μαλλον δοκιμαζε τα ορια του ή "έψαχνε" αλλο τροπο να κοιμαται. Εν τελει, αντι να τον περπαταω, τον επαιρνα αγκαλια και ταλαντευομουν στην μπαλα τοκετου-οταν ημουν εγκυος. Μετα που γεννησα, παλι τον περπατουσα και περιμενα να περασει λιγο ο καιρος της προσαρμογης με το μωρο για να μην εχει πολλες αλλαγες μαζι και πριν 2 εβδομαδες περιπου που μιλησαμε (τα συμφωνησαμε ;-)) ξεκινησα να τον κοιμιζω στο κρεβατι του. Διαβαζουμε ενα βιβλιο και μετα του βαζω την αγαπημενη του ιστορια (που την ακουει εδω και μηνες οταν τον κοιμζω μεσημερι), τον "Μορμολη" ξαπλωνει και κοιμαται :)

 
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου πάλι δεν θέλει με τίποτα να κοιμηθεί για μεσημέρι. Τελευταία ξυπνά 9.00 και κοιμάται 23.30 την νύχτα! Έχει απίστευτη ενέργεια για δίχρονο. Έλεγα να τον κοιμιζω λίγο το μεσημέρι αλλά δεν το έχω καταφέρει απ την στιγμή που αποθηλασε. Απ την άλλη σκέφτομαι, αν κοιμάται τι ώρα θα ξαπλώνει μετα το βράδυ, μια-δυο?!:shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, έχει συμβεί σε κάποιον αυτό, να μη θέλει το παιδί να κοιμηθεί; Είναι 25 μηνών και περνάω τρίτη εφιαλτική νύχτα στη σειρά. 

Κάνουμε συγκοιμηση. Μέχρι πριν δυόμιση εβδομάδες θήλαζε και την κοιμιζα κατά αυτό τον τρόπο. Κανένα θέμα δεν είχα μετά τον αποθηλασμο. Την κοιμιζα με παραμύθι μπορώ να πω και πιο αποτελεσματικά και γρήγορα. Μας προέκυψε όμως ίωση πριν λίγες μέρες. Από τότε που έχει βουλωμενη μύτη , δε θέλει να κοιμηθεί με οποιοδήποτε τρόπο, τσιριζει κλαίει και θέλει να πάει να παίξει. Στο τέλος καταρρέει από την κούραση στο σαλόνι.  Δε ξέρω τι να κάνω, θα περάσει όταν τελειώσει το συνάχι της ή είμαι καταδικασμένη σε αιώνια αϋπνία;Αν σας έχει τύχει παρόμοιο γεγονός πώς το χειριστηκατε; Επίσης, έχει επικοινωνήσει κάποια με σύμβουλο ύπνου; Το τραγικό είναι ότι θέλει μόνο εμένα και όχι το σύζυγό μου αλλιώς ουρλιάζει. Καταλαβαίνετε σε ποιον πέφτει ο κλήρος

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εγώ!!!!! ο γιος μου!! το παιδί που δεν ήθελε και δεν θέλει ποτέ να κοιμάται, απλά τώρα έχει μεγαλώσει (είναι6+) και αντιλαμβάνεται ότι πρέπει να πάει στο κρεβάτι του. Θα σου πω πως όταν ήταν μικρότερος είχαν περάσει 2ωρα που έκλαιγε επειδή δεν ήθελε να κοιμηθεί.

Για την κόρη σου πιστεύω πως είναι κάτι συνδυαστικό, δηλαδή η ίωση που προκάλεσε βούλωμα , η διακοπή θηλασμού αλλά και η ηλικία της! Δώσε χρόνο στην κατάσταση γιατί αν  είναι παιδί που στον ύπνο τα πήγαινε καλά το πιο πιθανό είναι να συνεχίσει να είναι έτσι. 

Δεν ξέρω αν λόγω της ηλικίας η ρουτίνα του ύπνου πρέπει να αλλάξει και να προσαρμοστεί στα τώρα δεδομένα του παιδιού.

Έχουν περάσει και χρόνια και δεν θυμάμαι ακριβώς τι έκανα εγώ όμως σίγουρα από ένα σημείο και έπειτα  δεν ήθελε να καθίσει καθόλου μόνο του στο δωμάτιο , οπότε πηγαίναμε στο δωμάτιο του , του διάβαζα 2-3-4 παραμύθια και μετά ξάπλωνα δίπλα του μέχρι να τον πάρει ο ύπνος. Θα σου πω πως αυτό μπορεί να γίνει κάποιες φορές ακόμα και τώρα.

Ο ύπνος είναι μία δύσκολη διαδικασία, κυρίως όταν καλείσαι να πείσεις ένα δίχρονο να κοιμηθεί ενώ δε θέλει, πάνω από όλα θέλει να είσαι ήρεμη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Καλησπέρα, έχει συμβεί σε κάποιον αυτό, να μη θέλει το παιδί να κοιμηθεί; Είναι 25 μηνών και περνάω τρίτη εφιαλτική νύχτα στη σειρά. 

Κάνουμε συγκοιμηση. Μέχρι πριν δυόμιση εβδομάδες θήλαζε και την κοιμιζα κατά αυτό τον τρόπο. Κανένα θέμα δεν είχα μετά τον αποθηλασμο. Την κοιμιζα με παραμύθι μπορώ να πω και πιο αποτελεσματικά και γρήγορα. Μας προέκυψε όμως ίωση πριν λίγες μέρες. Από τότε που έχει βουλωμενη μύτη , δε θέλει να κοιμηθεί με οποιοδήποτε τρόπο, τσιριζει κλαίει και θέλει να πάει να παίξει. Στο τέλος καταρρέει από την κούραση στο σαλόνι.  Δε ξέρω τι να κάνω, θα περάσει όταν τελειώσει το συνάχι της ή είμαι καταδικασμένη σε αιώνια αϋπνία;Αν σας έχει τύχει παρόμοιο γεγονός πώς το χειριστηκατε; Επίσης, έχει επικοινωνήσει κάποια με σύμβουλο ύπνου; Το τραγικό είναι ότι θέλει μόνο εμένα και όχι το σύζυγό μου αλλιώς ουρλιάζει. Καταλαβαίνετε σε ποιον πέφτει ο κλήρος

 

Είναι στάνταρ σε αυτή την ηλικία η κρίση στον ύπνο (γκούγκλαρε 2 year sleep regression), είναι μέρος του γενικότερου τεσταρίσματος των ορίων. Πρέπει να επιμείνεις πολύ στην επαναλαμβανόμενη ρουτίνα και κυρίως μην την βγάζεις στο σαλόνι για παιχνίδι, ενώ έχετε πει ότι πάτε για ύπνο.

 

Τα ουρλιαχτά και οι τσιρίδες είναι και αυτά στο πρόγραμμα σε αυτή την ηλικία και αν στο τέλος ενδίδεις, αυτό που θα εισπράξει είναι ότι και την επόμενη φορά αν φωνάξει πιο δυνατά θα πάει για παιχνίδι πιο γρήγορα.

 

Το μεσημέρι κοιμάται?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...