Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ομαλος αποθηλασμος?


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ο μικρός μου γιος είναι 8 μινών περίπου και θηλάζουμε αποκλειστικά  .. κάνω σκέψεις να αρχίσω σιγά σιγά να αποθηλαζω. Ο μεγάλος μου γιος μου τρώει πολύ ενέργεια , ο θηλασμός με τον μικρό επίσης.. κουράζομαι και τις νύχτες μάλλον ο μικρός περνάει το άλμα 34 εβδομάδων γιατί δεν με αφήνει να κοιμηθώ και πιπιλαει όλη την ώρα .. ο μεγάλος με την σειρά του θέλει την προσοχή μου και δείχνει ζήλια. Μερικές φορές όταν ο μικρός θηλάσει και μετά αρχίζω να παίζω με τον μεγάλο , τον μικρό κάτι τον ενοχλεί και θέλει να ξανά θηλάσει όποτε κόβω το παιχνίδι με τον μεγάλο και ο μεγάλος δείχνει φανερά την δυσαρέσκεια του και αναστενάζει σαν να απογοητεύεται ότι πάλι πρέπει να θηλάσω τον μικρό. Με τραβάει να παίξουμε αλλά εγώ αφιερώνω χρόνο στο μωρό για τον θηλασμό.. είμαι όλη μέρα μόνη μου μαζί τους .. τους πάω φυσικά κούνιες και τα βγάζω έξω κάθε μέρα τα απογεύματα στον κήπο αλλά και πάλι ο μεγάλος θέλει όλη μου την προσοχή. Σκεφτόμουν μήπως σιγά σιγά από τον άλλο μήνα αρχίσω το συμπλήρωμα για να κόψω σιγά σιγά τον θηλασμό μέχρι τον χρόνο. 

Ισως δεν απάντησε καμία μαμά μέχρι τωρα γιατί η απόφαση είναι καθαρά δική σου. Εσύ ξέρεις τις αντοχές σου, την δύναμη που έχεις μέσα σου, την καθημερινότητα σου, την κούραση σου, όλα όσα προσφέρεις και θέλεις να προσφέρεις στην οικογένεια σου. 

 

Αν χρειαστείς βοήθεια σε συγκεκριμένα ζήτηματα, σίγουρα θα λάβεις απαντήσεις από μαμάδες με παρόμοια εμπειρία.

 

Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε τα οφέλη του θηλασμού, να ψάχνουμε τρόπους να τα καταφέρουμε, να τον ενθαρρύνουμε. Ομως το ίδιο σημαντικό είναι να ενημερωνόμαστε για τον ομαλό τρόπο να αποθηλασουμε τα παιδιά μας, να ολοκληρώσουμε με σεβασμό και αγάπη το "ταξίδι", να νιώσουμε ότι κάναμε το καλύτερο μας δυνατό! 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Ισως δεν απάντησε καμία μαμά μέχρι τωρα γιατί η απόφαση είναι καθαρά δική σου. Εσύ ξέρεις τις αντοχές σου, την δύναμη που έχεις μέσα σου, την καθημερινότητα σου, την κούραση σου, όλα όσα προσφέρεις και θέλεις να προσφέρεις στην οικογένεια σου. 

 

Αν χρειαστείς βοήθεια σε συγκεκριμένα ζήτηματα, σίγουρα θα λάβεις απαντήσεις από μαμάδες με παρόμοια εμπειρία.

 

Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε τα οφέλη του θηλασμού, να ψάχνουμε τρόπους να τα καταφέρουμε, να τον ενθαρρύνουμε. Ομως το ίδιο σημαντικό είναι να ενημερωνόμαστε για τον ομαλό τρόπο να αποθηλασουμε τα παιδιά μας, να ολοκληρώσουμε με σεβασμό και αγάπη το "ταξίδι", να νιώσουμε ότι κάναμε το καλύτερο μας δυνατό! 

 

 

Ευχαριστω παρά πολύ για την απάντηση .. σίγουρα είμαι η μόνη που ξέρω τι πρέπει να κάνω σε αυτή την περίπτωση .. απλά από την μια ξέρω τα όρια μου και από την άλλη νιώθω ότι είναι άδικο για το μωρό να το σταματήσω. Από την μια νιώθω ότι έτσι θα είμαι καλύτερα και ίσως πάρω λίγο και τα πάνω μου γιατί είμαι και 40 κιλά και σκέφτομαι και την υγεία μου και ποσο ενέργεια μου παίρνει ο θηλασμός και το νήπιο μαζί και λέω ότι θα είναι καλύτερα σίγουρα πρώτα για εμένα και ύστερα και για τους υπόλοιπους .. γιατί αν είμαι εγώ καλά θα είναι και τα παιδιά. Από την άλλη όμως νιώθω τύψεις ότι θα σταματήσω στον χρόνο ενώ θα μπορούσα παραπάνω ... και είμαι σε ένα αδιέξοδο. Το σκεφτόμουν μέρες και δεν μπορώ να καταλήξω. Μετά σκέφτομαι ότι αν περάσουμε τον χρόνο και συνεχίσω τελικά τον θηλασμό .. μετά θα είναι ακόμα πιο δύσκολο να αποθηλασω γιατί θα έχει λόγο και το μωρό που πλέον θα καταλαβαίνει κι θα διεκδικεί .. πράγμα που δεν κάνει τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Super.mum είπε:

Ευχαριστω παρά πολύ για την απάντηση .. σίγουρα είμαι η μόνη που ξέρω τι πρέπει να κάνω σε αυτή την περίπτωση .. απλά από την μια ξέρω τα όρια μου και από την άλλη νιώθω ότι είναι άδικο για το μωρό να το σταματήσω. Από την μια νιώθω ότι έτσι θα είμαι καλύτερα και ίσως πάρω λίγο και τα πάνω μου γιατί είμαι και 40 κιλά και σκέφτομαι και την υγεία μου και ποσο ενέργεια μου παίρνει ο θηλασμός και το νήπιο μαζί και λέω ότι θα είναι καλύτερα σίγουρα πρώτα για εμένα και ύστερα και για τους υπόλοιπους .. γιατί αν είμαι εγώ καλά θα είναι και τα παιδιά. Από την άλλη όμως νιώθω τύψεις ότι θα σταματήσω στον χρόνο ενώ θα μπορούσα παραπάνω ... και είμαι σε ένα αδιέξοδο. Το σκεφτόμουν μέρες και δεν μπορώ να καταλήξω. Μετά σκέφτομαι ότι αν περάσουμε τον χρόνο και συνεχίσω τελικά τον θηλασμό .. μετά θα είναι ακόμα πιο δύσκολο να αποθηλασω γιατί θα έχει λόγο και το μωρό που πλέον θα καταλαβαίνει κι θα διεκδικεί .. πράγμα που δεν κάνει τώρα. 

Απ' τη στιγμή που νιώθεις έτσι ας το σταματήσεις. Θηλασες ήδη αρκετούς μήνες κ μέχρι να αποθηλασεις θα σου πάρει ακόμα πιστεύω κανένα μήνα.. Πάνω απ' όλα πρέπει να είσαι εσύ ψυχολογικά καλά για να είναι κ τα παιδάκια σου. Κ ίσως είναι πιο εύκολο τώρα. Ούτως η άλλως δεν είναι 2 μηνών το μωράκι σου που τρέφεται αποκλειστικά με το γάλα σου. Μακάρι να τα καταφέρεις εύκολα.

 

Εμένα ο μικρός μου είναι πλέον 25 μηνών κ ακόμα θηλάζουμε. Όλοι πλέον με ρωτάνε την κλασική ερώτηση "μέχρι πότε θα θηλασεις"? Λες κ μπορώ να πατήσω ένα κουμπί κ να πω τέλος! Μου αρέσει βέβαια κ εμένα, δεν το κάνω καταναγκαστικά παρά μόνο όταν κοιμάται κ δαγκώνει ο καημένος στον ύπνο του! Αλλά δεν έχω την θέληση κ την υπομονή να προσπαθήσω να του το κόψω κ τον λυπάμαι κιόλας να τον σταματήσω όταν βλέπω με τη λαχτάρα κοιτάει το στήθος μου κ φωνάζει " γάλα γάλα γαλαρελο γαραλερο γαλαρελο" :D

Link to comment
Share on other sites

@mama16 ακριβώς στην ίδια φάση είμαστε. 2 χρόνων και 2 μηνών η δικιά μου,κι ενώ σκεφτόμουν ότι θα το κόβαμε περίπου 1μισι έτους, ακόμα συνεχίζουμε. Η ίδια το βλέπει σαν θεότητα, ο κόσμος της όλος, κι εγώ δεν το παίρνω απόφαση. Από τη μια θέλω να το κόψουμε γιατί είναι πλέον αρκετά μεγάλη, από την άλλη δεν κάνω και κάτι δραστικό. Δηλαδή ώρες ωρες με κουράζει, κυρίως σε ο,τι αφορά το κοιμισμα γιατί δεν κοιμάται αλλιώς ή με άλλον και όταν την πάρει ο ύπνος δεν μπορώ να της το βγάλω από το στόμα χωρίς να ξυπνήσει, από την άλλη ομολογω ότι ώρες ώρες βολευομαι και μόλις ζητήσει της δίνω γιατί σκέφτομαι ότι θα κάτσουμε χαλαρά στον καναπέ... Το ξέρω ότι δεν βοηθάω έτσι βέβαια. Αλλα πέραν του κοιμισματος (και του χασιματος χρόνου λίγο) δεν με ενοχλεί, ίσα ίσα το έχω συνηθίσει τόσο πολύ δύο χρόνια τώρα που θα μου φανεί περίεργο όταν δεν θα θηλάζει. (Παρεμπιπτόντως όσες το κόψατε πώς νιώθατε τον πρώτο καιρό; Σας έλειπε; )

 

Στα πρακτικά ζητήματα κι εμείς διαφέρουμε: τους μεταμεσονύχτιους τους έχει κόψει από μηνών, πίνει μόνο για το πρώτο βραδινό κοιμισμα, το οποίο όμως μπορεί να διαρκέσει και πάνω από μία ώρα και γίνεται αποκλειστικά από εμένα -πραγμα που είναι το βασικό πρόβλημα (εκτός αν κοιμηθεί στο αυτοκίνητο γυρνώντας βράδυ από κάπου). Οποια έχει ιδέα για το πώς θα το αποσυνδέσουμε από τον ύπνο, ευπρόσδεκτη. Το κοιμισμα είναι το βασικό που θα επιδιώξω να γίνεται και με άλλους τρόπους σε επόμενο παιδί, ίσως "φταίμε" που επαναπαυθηκαμε ότι έτσι κοιμόταν εύκολα κ δεν δοκιμάσαμε άλλους τρόπους νωρίς. Όσον αφορά τα βραδινά ξυπνήματα, περίπου τα μισά βραδια ξυπνάει μία φορά, εγώ δεν εμφανίζομαι και κοιμάται στο λεπτό με τον μπαμπά της (την πάει στο διπλό κι εγώ πάω σε ένα μονό στο παιδικό δωμάτιο). Με εξαίρεση φυσικά κάποια βράδια μια φορά στις δέκα μέρες που θα με ζητήσει. Τη μέρα όμως ζητάει και πίνει πολλές φορές, χωρίς πρόγραμμα. Σίγουρα για τον ημερήσιο ύπνο αν δεν έχει κοιμηθεί στο αυτοκίνητο, αλλά κι άλλες 4 φορές περίπου, έστω και για ένα λεπτό. Αν δεν με δει για ώρες, πχ τις μέρες που πάω στη δουλειά, δεν το ζηταει καθόλου, έχουν περάσει και 7 ώρες χωρίς. Κι εκτός σπιτιού επίσης δεν ζηταει πια,μάλιστα λέει "σπίτι γάλα" χωρίς να της έχω πει ότι πίνουμε μόνο εκεί. Μπορεί να την πιάσει καμια κρισουλα αν νυσταζει και είμαστε εκτός επειδή δεν θέλει να πιει εκεί κ δεν μπορεί να κοιμηθεί, αλλά σε γενικές γραμμές έξω είναι μια χαρά. Επίσης σήμερα έκλεισε σχεδόν δωδεκάωρο, από το πρωί ως το βράδυ, παρόλο που έλειψα μόνο 5 ώρες, τις υπόλοιπες δεν ζήτησε, ούτε έξω αλλά και για 2-3 ώρες όταν γυρίσαμε σπίτι. Και μια άλλη φορά που έπρεπε να φύγουμε πρωί πρωί κ δεν ήπιε, μετά δεν ζητούσε (από το βράδυ ως το άλλο απόγευμα) κι επέμεινα εγώ να πιει γιατι νυσταζε. Γενικά το έξω βοηθάει,μου το είχε πει και η παιδίατρος ότι το καλοκαίρι κόβεται πιο εύκολα. Αλλά δεν μπορούμε κι όλη μέρα να παίρνουμε τους δρόμους! Αυτά τα (μεμονωμένα βέβαια) μεγάλα διαστήματα που περνάνε χωρίς να πιει είναι αισιόδοξα σημάδια, αλλά τις περισσότερες μέρες πίνει πολύ περισσότερο. Γάλα κατσικίσιο παίρνουμε, αλλά τα αντιμετωπίζει ως δύο διαφορετικά πράγματα, λέει "γάλα σούπερ μάρκετ" και "γάλα μαμά" ανάλογα τι θέλει εκείνη την ώρα. Πριν κάποιους μήνες είχα μια δερματίτιδα γύρω από τις θηλές κι έβαζα κρέμες κι αν της έλεγα ότι τώρα έχει κρέμα το ένα και να πιει μόνο από το άλλο το δεχόταν και το επαναλαμβανε και μόνη της πολλές φορές, ίσως ήταν ευκαιρία να το εκμεταλλευομουν τότε.

Γενικά πάντως παρόλο που όπως είπα δεν με ενοχλεί και θέλω να το κόψουμε βασικά επειδή μεγάλωσε, νιώθω και λίγο ότι ίσως έπρεπε να το είχαμε κάνει όταν ήταν πιο μικρή, για πιο εύκολα. Φίλη με παιδί ενός έτους, έχει παιδίατρο εντελώς άλλης φιλοσοφίας από τη δικιά μου (γενικά) και της είχε πει από 6 μηνών που μπήκαν οι στερεες να μην ξαναδώσει γάλα σε ώρα στερεού γεύματος για να μάθει ότι έχει μόνο φαγητό εκείνη την ώρα. Η δικιά μου μου είχε πει το αντίθετο, να συμπληρώνω με γάλα τα γεύματα, και συμφωνώ, δεν είχα σκοπό να μειώσω θηλασμους τόσο νωρίς γιατί εμείς μόλις 4 μηνών αρχίσαμε να θηλάζουμε αποκλειστικά κ μετά από πολύ κόπο. Αλλά από την άλλη βλέπω ότι η φίλη μου αποθηλαζει πολυ πιο εύκολα και αναίμακτα. Δεν ξέρω αν είναι το ταμπεραμέντο του παιδιού, η μικρή ηλικία ή οι οδηγίες του παιδιάτρου της, αλλά το παιδί μόλις μπήκαν 3 στερεά γεύματα έπινε μόνο πρωι-βραδυ, πλέον μόνο βράδυ και σε κάθε θηλασμό που έκοβε διαμαρτυρόταν λιγο μόνο την πρώτη μέρα. Δεν της ζητάει καν. Έχω δει να πάει να τραβήξει την μπλούζα, να του λέει μόνο ένα παιχνιδιάρικο "επ" και να την αφήνει έτσι απλά σαν να μην τρέχει τίποτα, πράγμα που δεν μπορώ να φανταστώ από τη μικρή μου! Ούτε κοιμάται αποκλειστικά με στήθος. (Το τίμημα είναι ότι δεν έχουν την ευκολία του στήθους για την οδοντοφυΐα και ότι δεν θέλει μπιμπερο κ δίνουν με κουταλάκι, πράγματα που εγώ δεν θα είχα την υπομονή να κάνω, εκείνη είναι αποφασισμένη να σταματήσουν άμεσα κ δεν την πειράζει). Πριν το έτος παντως και η δικιά μου δεν ζητούσε τόσο, γι'αυτό λέω μήπως ήταν πιο εύκολο, θυμάμαι στη βάφτιση 8 μηνών που είχα άγχος για το θέμα, μόλις τράβηξε το φόρεμα την έδωσα στον μπαμπά και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Λίγο μετά το έτος που άρχισε να ζητάει πολύ και επίμονα, σκεφτόμουν ότι ευτυχώς που τη βαφτίσαμε μικρή κι ότι το ίδιο θα κάνω και στο επόμενο!

 

Γιατί τα λέω όλα αυτά; Έλα ντε, παρασύρθηκα γιατί το σκέφτομαι συνέχεια το θέμα αυτό τον καιρό. Νιώθω πως όποιος ακούει ότι θηλάζει ακόμα θα σκέφτεται ότι είμαι κολλημένη ξερω'γω ή ότι θα αρχίσουν να λένε στο παιδί "τόσο μεγάλη και θηλάζεις;" Κι επίσης επειδή κατά το φθινόπωρο σκεφτόμαστε να πάμε για δεύτερο, δεν θέλω να κάνω ταντεμ, θέλω να έχει κοπεί πιο πριν για να μην πισωγυρισει. Το έχω δει κι αυτό από φίλη. Συν ότι δεν θέλω να πέσει ο αποθηλασμος μαζί με βγάλσιμο πανας (δεν έχει δείξει τέτοιο σημάδι ακόμη πάντως). Γενικά πιέζομαι λίγο κι εγώ, αλλά όχι από την ίδιο το θηλασμό αλλά τα γύρω γύρω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, το θέμα είναι τι θέλετε εσείς να κάνετε. Όχι τι σας λένε οι γύρω. Αν το θέλετε και το θέλει και το παιδί, θηλάστε και μέχρι τα τέσσερα. Εμένα από πριν χρονίσει μου έλεγαν "καλά, ακόμα θηλάζεις;". Κλείστε τ' αυτιά σας και βάλτε φρένο. Αυτό που οι τρίτοι θεωρούν ότι δικαιούνται να εκφέρουν άποψη ακόμα και για τον θηλασμό, πραγματικά με ξεπερνά.

 

Αν το αποφασίσετε και θέλετε να αποθηλάσετε, θα αντιμετωπίσετε τις οποίες πρακτικές δυσκολίες με πιο πολλή αποφασιστικότητα, ακριβώς επειδή θα έχετε έναν στόχο. Θα βρείτε λύση και για τον ύπνο, και για τα δόντια και για όλα, ανάλογα με το τι λειτουργεί στο δικό σας παιδί.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι πολύ πίσω στο θέμα του αποθηλασμου, το μόνο που δεν επιτρέπω είναι να πίνει γάλα έξω κ σε ξένα σπίτια. Βέβαια κ όταν είμαστε έξω μπορεί καμιά φορά να ζητήσει η να προσπαθεί να κατεβάσει την μπλούζα κ αν του πω ότι δεν πίνουμε εκεί μου λέει να πάμε σπίτι! Κατά τα άλλα στο σπίτι ότι ώρα θέλει πίνει είτε από βαρεμάρα είτε από νυστα είτε επειδή θέλει εκείνη την ώρα, κοιμάται μόνο με στήθος κ το βράδυ που ξυπνάει κάνα 2 φορές αποκοιμιεται πάλι μόνο έτσι. Αν τυχόν δεν του δώσω κατευθείαν αρχίζει νευριάζει κ κλαίει.. Έχω πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μου! Μάλλον δεν το παίρνω κ εγώ απόφαση γιατί ξέρω ότι στην αρχή θα είναι δύσκολα κ τον λυπάμαι κιόλας να το κόψει ενώ του αρέσει τόσο. Αλλά απ' την άλλη δεν θα ήθελα να μεγαλώσει πολύ ακόμα κ να συνεχίζει να πίνει..

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ θέλω να το κόψουμε, τη θεωρώ μεγάλη και δεν θέλω και να συμπέσει με άλλες αλλαγές. Αλλά είναι μόνο αυτό, όχι ότι με ενοχλεί ή με κουράζει, γι'αυτό και δυσκολεύομαι να της αρνηθώ. Για τον ύπνο πραγματικά το φοβάμαι στα αλήθεια, έχω δοκιμάσει να μην της δώσω, έχει δοκιμάσει κι ο άντρας μου, δεν πετυχαίνει. Το μόνο που έχει πετύχει είναι μετά από κάποια ώρα θηλασμού κι ενώ είναι ήδη μισογλαρωμενη, να της πω ότι η μαμά θα σηκωθεί τώρα και θα κάνεις νάνι με τον μπαμπά, και γύρισε πλευρό και κοιμήθηκε. Λίγες φορές όμως, άλλες κλαίει. Είναι και νύχτα, δεν μπορουμε να την αφήνουμε να σπαραζει εικοσαλεπτο και, δίπλα μενει μικρό παιδί που ξυπνάει νωρίς για σχολείο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , little lamb είπε:

Ναι κι εγώ θέλω να το κόψουμε, τη θεωρώ μεγάλη και δεν θέλω και να συμπέσει με άλλες αλλαγές. Αλλά είναι μόνο αυτό, όχι ότι με ενοχλεί ή με κουράζει, γι'αυτό και δυσκολεύομαι να της αρνηθώ. Για τον ύπνο πραγματικά το φοβάμαι στα αλήθεια, έχω δοκιμάσει να μην της δώσω, έχει δοκιμάσει κι ο άντρας μου, δεν πετυχαίνει. Το μόνο που έχει πετύχει είναι μετά από κάποια ώρα θηλασμού κι ενώ είναι ήδη μισογλαρωμενη, να της πω ότι η μαμά θα σηκωθεί τώρα και θα κάνεις νάνι με τον μπαμπά, και γύρισε πλευρό και κοιμήθηκε. Λίγες φορές όμως, άλλες κλαίει. Είναι και νύχτα, δεν μπορουμε να την αφήνουμε να σπαραζει εικοσαλεπτο και, δίπλα μενει μικρό παιδί που ξυπνάει νωρίς για σχολείο...

εγω πιστευω αν αποφασισεις να αποθηλασεις δ θα δυσκολευτεις.απο τις περιγραφες σου το λεω

εμενα καθολου δ μου ελειψε,γτ θηλαζα 4,5σχεδον χρ σερι τα δυο παιδια το ενα μετα το αλλο

οποια το σκεφτεται,ανοιξη με φθινοπωρο ειναι ιδανικη επιλογη

η μεγαλη παρολο που πεσανε πολλες αλλαγες μαζεμενες τελικα το εκοψε ευκολα,οποτε μην το φοβασαι

θελει να εισαι σταθερη πχ κατα την διαρκεια της μερας.ζηταει;βλεπεις μηπως πειναει,διψαει,προτεινεις κτ αλλο,βολτα η παιχνιδι γτ συνηθως το κανουν απο βαρεμαρα

το κρατας για τον υπνο,κ αρχιζεις να λες,οτι τωρα που μεγαλωσε η μαμα δ εχει πολυ γαλα,θα πινει λιγο κ μετα θα κοιμαστε αγκαλια,η θα την χαιδευεις η γενικα οτι την βοηθαει να χαλαρωσει.ειναι καλη στιγμη αν θελετε να εισαγετε αν δ εχετε κτ σε νανουρισμα η καποιο κουκλακι που εχουν για τον υπνο

αντιδραση ειναι αναμενομενο να υπαρξει,αλλα διαχειρισιμη.να σπαραζει το παιδι στο κλαμα ουτε εγω το ηθελα

Link to comment
Share on other sites

Ναι πολλές φορές της προτείνω άλλα, μερικές φορές πιάνει κ μερικές όχι. Άλλες φορές δεν προτείνω κατι άλλο γιατί θέλω κι εγώ να κάτσω και βολεύει...Ή άλλες φορές λέει ότι θέλει, πάμε να πάρουμε θέση κ βλέπει κάτι άλλο εκεί, αποσπάται κ το αναβάλλει μόνη της. Αυτά δεν είναι καλά σημάδια σαν να το ελαττώνει από μόνη της; 

Ότι λιγοστεύει το γάλα δεν θέλω να το πω γιατί και αγχωτικό μου φαίνεται και δεν ισχύει. Το "ο,τι άλλο τη βοηθάει να χαλαρώσει" δεν υπάρχει, με τίποτα άλλο δεν κλείνουν τα μάτια της... Ενώ πιο μικρή, πριν το έτος, αν γλαρωνε και την έπαιρνε απλώς αγκαλιά ο άντρας μου κοιμοταν (μέρα κυρίως, αλλά τώρα ούτε τη μέρα). Ή εκεί που έπαιζε καθιστή στο πάρκο έκανε γκντουπ μπροστά κ την έπαιρνε ο ύπνος πάνω στα κουκλάκια!! Αργότερα άρχισε η εξάρτηση από τον ύπνο γι' αυτό έχω αμφιβολίες που δεν το κόψαμε στο έτος. 

Εσύ όταν λες θηλασες σερί τα δύο παιδιά εννοείς και παράλληλα; Αν όχι, το μεγάλο πώς το πήρε που το έκοψε κι έβλεπε το μικρό να θηλάζει;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , little lamb είπε:

Ναι πολλές φορές της προτείνω άλλα, μερικές φορές πιάνει κ μερικές όχι. Άλλες φορές δεν προτείνω κατι άλλο γιατί θέλω κι εγώ να κάτσω και βολεύει...Ή άλλες φορές λέει ότι θέλει, πάμε να πάρουμε θέση κ βλέπει κάτι άλλο εκεί, αποσπάται κ το αναβάλλει μόνη της. Αυτά δεν είναι καλά σημάδια σαν να το ελαττώνει από μόνη της; 

Ότι λιγοστεύει το γάλα δεν θέλω να το πω γιατί και αγχωτικό μου φαίνεται και δεν ισχύει. Το "ο,τι άλλο τη βοηθάει να χαλαρώσει" δεν υπάρχει, με τίποτα άλλο δεν κλείνουν τα μάτια της... Ενώ πιο μικρή, πριν το έτος, αν γλαρωνε και την έπαιρνε απλώς αγκαλιά ο άντρας μου κοιμοταν (μέρα κυρίως, αλλά τώρα ούτε τη μέρα). Ή εκεί που έπαιζε καθιστή στο πάρκο έκανε γκντουπ μπροστά κ την έπαιρνε ο ύπνος πάνω στα κουκλάκια!! Αργότερα άρχισε η εξάρτηση από τον ύπνο γι' αυτό έχω αμφιβολίες που δεν το κόψαμε στο έτος. 

Εσύ όταν λες θηλασες σερί τα δύο παιδιά εννοείς και παράλληλα; Αν όχι, το μεγάλο πώς το πήρε που το έκοψε κι έβλεπε το μικρό να θηλάζει;

απο τις περιγραφες σου δειχνεις ενα παιδι που αν το θελεις,με λιγο σπρωξιμο θα αποθηλασει μεχρι το φθινοπωρο.μπορει βεβαια κ χωρις να κανεις κτ εσυ να το κοψει απο μονη ως τοτε

οταν λεω κτ να την χαλαρωνει,μπορεις να δοκιμασεις νεα πραγματα.πχ εμενα κ τα δυο βολευονται μπρουμυτα.οποτε μου ηταν πιο ευκολο να πω,φτανει τοσο γαλα,κλεισε τωρα τα ματακια κ γυρνα να σε κανω χαδακια στην πλατη.ο μικρος πηρε κ ενα κουκλακι,η μεγαλη οχι

δ ειναι ψεμμα οτι εχει μειωθει το γαλα,δ εχει τοσο οσο οταν ηταν 8μ πχ:D.απλα για μενα,αυτος ο τροπος ειναι στα πλαισια,τωρα μεγαλωσες,δ εχεις τοσο αναγκη να ερχεσαι στο στηθος απο βαρεμαρα-η ανασφαλειες.ειμαι εκει να παιξουμε,η να σε παρω αγκαλια,αλλα αυτο αρκει

εγω ηθελα μετα τον χρονο να αποθηλασω,αλλα τα παιδια δ ηταν ετοιμα.η μεγαλη θηλαζε σαν νεογεννητο ως 18μ,οπου κ εμεινα εγκυος.πλεον δ με κουραζε,ειχα συνηθισει,κ ελεγα,οπως πινει το ενα θα πινει κ το αλλο.φαντασου οτι επινε κ φρεσκο γαλα,κ ετρωγε πολυ καλα.στις αρχες ελεγε οτι εκεινη θα πινει γαλα μεμε κ το μωρο γαλα μου(αγελαδας):mrgreen:.σιγα σιγα ελεγε το ενα στηθος δικο της,το αλλο του νινι.τελικα 3μ πριν γεννησω κ λιγο πριν κλεισει τα 2σταματησε.κ δ ξαναζητησε,ουτε οταν ειδε τον αδερφο της.καμια φορα ελεγε οτι μικρη επινε κ εκεινη απο το στηθος.οπως το λεει κ ο μικρος τωρα

εμενα ισως ειχε μειωθει κ λιγο απο την εγκυμοσυνη.αλλα πραγματικα μεσα σε εναν μηνα,απο εκει που θηλαζε 8φορες επεσε στις 5,τον επομενο μηνα στις 3,κ τον τελευταιο στις 1-2φορες την ημερα.ετυχε να αρχισει να κοιμαται σταδιακα περισσοτερο,απο 3ωρες 20μ,8ωρο στους 22.πηγαμε κ διακοπες που την επαιρνε ο υπνος στο αμαξι,οποτε καταλαβε οτι μπορει να κοιμηθει κ αλλιως

επισης στο μονο που την εσπρωξα εγω,ειναι τα μεσημερια που πιπιλουσε κ με κουραζε καμια ωρα,ημουν ηδη εγκυος κ ειχα μικρη ενοχληση,να της λεω φτανει τοσο,μονο αγκαλιτσα τωρα

ειχα συμβιβαστει με την ιδεα του ταντεμ αλλα δ χρειαστηκε

(γενικα μετα τον χρονο προσπαθουσα να μην πινει εξω,αν μπορω να την αποσπασω με κτ,αλλα αρχισε να πιανει μετα τους 18)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς έχουμε τη σπάνια ευκολία ότι το έξω και τους μεταμεσονύχτιους τα έκοψε απο μόνη της. Για τη μέρα μάλλον είναι αυτή η βαρεμάρα που λες, και το ότι με βλέπει που κάνω άλλες δουλειές κλπ και το βλέπει σαν ευκαιρία να καθίσουμε μαζί. Το λέω γιατί τώρα τελευταία, λίγο πριν τα 2, που μεγαλώνει κι εκ των πραγμάτων τα παιχνίδια που παίζει χρειάζονται πια να είμαστε μαζί (πχ παζλ, τουβλάκια, κατασκευές, βιβλία κλπ) ίσως έχει αρχίσει να ζητάει λιγότερο, γιατί περνάμε χρόνο με τα παιχνίδια, ενώ πιο μικρη, γύρω στα 1μισι έπαιζε περισσοτερο μόνη και σαν "κοινό χρόνο" είχε τον θηλασμό (υποθέτω). Πριν το χρόνο δεν το συζητώ, ήταν άλλος κόσμος, και μόνη έπαιζε, και δεν ζητούσε, τα παντα χαλαρά :razz:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , little lamb είπε:

Εμείς έχουμε τη σπάνια ευκολία ότι το έξω και τους μεταμεσονύχτιους τα έκοψε απο μόνη της. Για τη μέρα μάλλον είναι αυτή η βαρεμάρα που λες, και το ότι με βλέπει που κάνω άλλες δουλειές κλπ και το βλέπει σαν ευκαιρία να καθίσουμε μαζί. Το λέω γιατί τώρα τελευταία, λίγο πριν τα 2, που μεγαλώνει κι εκ των πραγμάτων τα παιχνίδια που παίζει χρειάζονται πια να είμαστε μαζί (πχ παζλ, τουβλάκια, κατασκευές, βιβλία κλπ) ίσως έχει αρχίσει να ζητάει λιγότερο, γιατί περνάμε χρόνο με τα παιχνίδια, ενώ πιο μικρη, γύρω στα 1μισι έπαιζε περισσοτερο μόνη και σαν "κοινό χρόνο" είχε τον θηλασμό (υποθέτω). Πριν το χρόνο δεν το συζητώ, ήταν άλλος κόσμος, και μόνη έπαιζε, και δεν ζητούσε, τα παντα χαλαρά :razz:

 

Μια φίλη μου που αποθήλασε γύρω στα 2 μου είχε πει ότι επί 15 μέρες περίπου κυριολεκτικά δεν καθόταν καθόλου κάτω, δηλαδή γυρνούσε από την δουλειά, άλλαζε ρούχα και κατευθείαν βόλτα, γύριζε σπίτι μετά από ώρες, παρέδιδε το παιδί στον μπαμπά για παιχνίδι και ξεκουραζόταν για λίγο μόνη της σε άλλο χώρο, όποτε ήταν μαζί με το παιδί ήταν συνεχώς σε κίνηση, δηλαδή και στο παιχνίδι τριγύριζε γύρω-γύρω και δεν καθόταν κάτω μαζί του, γιατί ζητούσε κατευθείαν. Ταυτόχρονα βέβαια, εάν τύχαινε να ζητήσει, αρνιόταν και του έλεγε ότι θα πιει το βράδυ πριν κοιμηθεί, αλλά κι εκεί το άφηνε μόνο για 2-3 λεπτά και μετά τον ρωτούσε "Προτιμάς να κοιμηθείς αγκαλιά με την μαμά ή τον μπαμπά" και αν τυχόν έλεγε "Με την μαμά" και επιχειρούσε να θηλάσει του έλεγε "Τέλειωσε το γάλα για σήμερα".

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Deena είπε:

 

Μια φίλη μου που αποθήλασε γύρω στα 2 μου είχε πει ότι επί 15 μέρες περίπου κυριολεκτικά δεν καθόταν καθόλου κάτω, δηλαδή γυρνούσε από την δουλειά, άλλαζε ρούχα και κατευθείαν βόλτα, γύριζε σπίτι μετά από ώρες, παρέδιδε το παιδί στον μπαμπά για παιχνίδι και ξεκουραζόταν για λίγο μόνη της σε άλλο χώρο, όποτε ήταν μαζί με το παιδί ήταν συνεχώς σε κίνηση, δηλαδή και στο παιχνίδι τριγύριζε γύρω-γύρω και δεν καθόταν κάτω μαζί του, γιατί ζητούσε κατευθείαν. Ταυτόχρονα βέβαια, εάν τύχαινε να ζητήσει, αρνιόταν και του έλεγε ότι θα πιει το βράδυ πριν κοιμηθεί, αλλά κι εκεί το άφηνε μόνο για 2-3 λεπτά και μετά τον ρωτούσε "Προτιμάς να κοιμηθείς αγκαλιά με την μαμά ή τον μπαμπά" και αν τυχόν έλεγε "Με την μαμά" και επιχειρούσε να θηλάσει του έλεγε "Τέλειωσε το γάλα για σήμερα".

 

Ναι όλα αυτά φοβάμαι ότι θα πρέπει να τα κάνω, θα μου βγει η πίστη, θα πρέπει να είμαστε όλη μέρα στους δρόμους! Το τελευταίο το έπαιρνε ψύχραιμα το μικρό; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , little lamb είπε:

 

Ναι όλα αυτά φοβάμαι ότι θα πρέπει να τα κάνω, θα μου βγει η πίστη, θα πρέπει να είμαστε όλη μέρα στους δρόμους! Το τελευταίο το έπαιρνε ψύχραιμα το μικρό; 

Κ εγώ, για αυτό δεν το παίρνω απόφαση, πολλές φορές κ εγώ επιδιώκω να θηλάσει για να χαλαρώσω στον καναπέ!! Δύσκολος ο αποθηλασμος, εγώ σκεφτόμουν παλιά ότι θα μεγαλώσει το παιδί κ δεν θα θέλει το ίδιο να πίνει!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να είναι όλη μέρα έξω η μαμά για να αποθηλασει, αρχικά περιορίζεις λιγάκι τους θηλασμους ξεκινώντας από τους πιο εύκολους και μειώνεις σταδιακά. Αν το παιδί είναι έτοιμο πραγματικά θα προσαρμοστεί πολύ εύκολα, μια ώθηση θα χρειάζεται. Ο ομαλός αποθηλασμος γίνεται σταδιακά όχι μόνο για να μην γίνει απότομα η αλλαγή αλλά και για να μειωθεί σταδιακά το γάλα, να προσαρμοστεί το στήθος και να μην παράγει πια τόσο όσο πριν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν χρειάζεται να είναι όλη μέρα έξω η μαμά για να αποθηλασει, αρχικά περιορίζεις λιγάκι τους θηλασμους ξεκινώντας από τους πιο εύκολους και μειώνεις σταδιακά. Αν το παιδί είναι έτοιμο πραγματικά θα προσαρμοστεί πολύ εύκολα, μια ώθηση θα χρειάζεται. Ο ομαλός αποθηλασμος γίνεται σταδιακά όχι μόνο για να μην γίνει απότομα η αλλαγή αλλά και για να μειωθεί σταδιακά το γάλα, να προσαρμοστεί το στήθος και να μην παράγει πια τόσο όσο πριν. 

 

Ευτυχώς ούτε σε αυτό είχα πρόβλημα, ακόμα και τη φορά που πέρασε σχεδόν 18ωρο δεν ένιωσα να μαζεύεται γάλα, ίσως δεν έχω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες θυμόσαστε καλύτερα από εμένα πείτε μου πως από θηλάζουμε ; Δεν  Θυμάμαι  πολύ καλά Από τον πρώτο μου γιο και ας είναι πρόσφατο. Θυμάμαι ότι άρχισα να κόβω ένα γεύμα ανα 4 μέρες περίπου .. και στο τέλος είχα αφήσει το πριν τον ύπνο. Προσπάθησα σήμερα να του δώσω δεν ήπιε ούτε σταγόνα .. δεν ξέρει πως να πιάσει μπιμπερό .. προσπάθησα και με το εκπαιδευτικο της nuk και τίποτα. Ούτε αυτό μπορούσε να το πιάσει. Τι λέτε ; 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει συγκεκριμένα γεύματα και θες να τα αντικαταστήσεις με κάτι άλλο, απ' ο,τι ξέρω όντως κόβεις ένα κάθε λίγες μερες και το αντικαθιστας. Αν πίνει όποτε να'ναι και δεν χρειάζεται αντικατάσταση με κάτι άλλο, απλά προσπαθείς να ξεχαστεί...

Δοκίμασε και κανονικό ποτήρι, μπορούν από 6 μηνών, το κρατάς εσύ εννοείται. Δοκίμασε με νερό πρωτα μέχρι να εξοικειωθεί για να μην πηγαίνει χαμένο το γάλα που θα χύνεται. Της nuk είναι πολύ δύσκολο, θέλει πολλή δύναμη για να ρουφήξεις, της είχα πάρει όταν ήταν 15 μηνών για να έχουμε κάτι με καπάκι για τις βόλτες (στο σπίτι έπινε σε κανονικό), δεν μπορούσε να ρουφήξει, δοκίμασα κι εγώ, δεν μπορούσα, νόμιζα ότι ήταν ελαττωματικό, τα κατάφερα κάποια στιγμή αλλά της έκοψα την τρύπα με ψαλίδι μπας και καταφέρει. Είχα γράψει κι εδώ. Τελικά απλά βγάλαμε τελείως τη θηλή και ησυχασαμε, το έχουμε σαν κανονικό ποτήρι. Άλλες μάρκες έχω δει έχουν τα ίδια ποτηράκια με μεγαλύτερη τρύπα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Αν έχει συγκεκριμένα γεύματα και θες να τα αντικαταστήσεις με κάτι άλλο, απ' ο,τι ξέρω όντως κόβεις ένα κάθε λίγες μερες και το αντικαθιστας. Αν πίνει όποτε να'ναι και δεν χρειάζεται αντικατάσταση με κάτι άλλο, απλά προσπαθείς να ξεχαστεί...

Δοκίμασε και κανονικό ποτήρι, μπορούν από 6 μηνών, το κρατάς εσύ εννοείται. Δοκίμασε με νερό πρωτα μέχρι να εξοικειωθεί για να μην πηγαίνει χαμένο το γάλα που θα χύνεται. Της nuk είναι πολύ δύσκολο, θέλει πολλή δύναμη για να ρουφήξεις, της είχα πάρει όταν ήταν 15 μηνών για να έχουμε κάτι με καπάκι για τις βόλτες (στο σπίτι έπινε σε κανονικό), δεν μπορούσε να ρουφήξει, δοκίμασα κι εγώ, δεν μπορούσα, νόμιζα ότι ήταν ελαττωματικό, τα κατάφερα κάποια στιγμή αλλά της έκοψα την τρύπα με ψαλίδι μπας και καταφέρει. Είχα γράψει κι εδώ. Τελικά απλά βγάλαμε τελείως τη θηλή και ησυχασαμε, το έχουμε σαν κανονικό ποτήρι. Άλλες μάρκες έχω δει έχουν τα ίδια ποτηράκια με μεγαλύτερη τρύπα.

Ναι δεν σκέφτηκα να προσπαθήσω αμέσως με ποτήρι ... πάντως ούτε το νερό το πίνει από μπιμπερό .. η από ποτήρι του δίνω η με το κουταλάκι .. της nuk είχε πάρει αμέσως ο πρώτος μου γιος και δεν ήθελε κανενα άλλο .. και τότε υπέθεσα ότι αφού έκανε κόπο να πιει από μένα γάλα έτσι μάλλον επειδή έκανε κόπο και από εκεί του ήταν πιο οικείο .. δεν ξέρω τι να πω το κάθε μωρό είναι διαφορετικό ... μετά θυμήθηκα ότι ήταν πιο εύκολο να πιει ο πρώτος μου γιος ξένο όταν ήταν σε φάση για ύπνο ... και θυμάμαι ότι μεσημέρι ήταν η φορά που είχε πιει πρώτη φορά από το μπουκαλάκι αυτό όλο το γάλα ..  

Link to comment
Share on other sites

σαν ρυθμος για να μην εχεις θεμα με το στηθος,καλα ειναι ενα γευμα ανα 4μερες 

περισσοτερο δ μπορω να βοηθησω.λογικα δινεις σκονη γαλα οποτε με καλαμακι η σαν το 360 δ ξερω αν θα βολεψει

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια όσες θυμόσαστε καλύτερα από εμένα πείτε μου πως από θηλάζουμε ; Δεν  Θυμάμαι  πολύ καλά Από τον πρώτο μου γιο και ας είναι πρόσφατο. Θυμάμαι ότι άρχισα να κόβω ένα γεύμα ανα 4 μέρες περίπου .. και στο τέλος είχα αφήσει το πριν τον ύπνο. Προσπάθησα σήμερα να του δώσω δεν ήπιε ούτε σταγόνα .. δεν ξέρει πως να πιάσει μπιμπερό .. προσπάθησα και με το εκπαιδευτικο της nuk και τίποτα. Ούτε αυτό μπορούσε να το πιάσει. Τι λέτε ; 

Ποσο αποθηλασε ο μεγάλος? Δεν έχω εμπειρία,  αποθηλασα ομαλά μεγαλύτερο παιδί οπότε η προσεγγίση ήταν διαφορετική αφού μιλούσαμε. 

 

Δεν ξέρω ακριβώς πως γίνεται σε παιδιά πριν το έτος, λέγεται πως ειναι προτιμότερο να δώσει κάποιος άλλος το ξένο γάλα για να το δεχτεί πιο εύκολα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ποσο αποθηλασε ο μεγάλος? Δεν έχω εμπειρία,  αποθηλασα ομαλά μεγαλύτερο παιδί οπότε η προσεγγίση ήταν διαφορετική αφού μιλούσαμε. 

 

Δεν ξέρω ακριβώς πως γίνεται σε παιδιά πριν το έτος, λέγεται πως ειναι προτιμότερο να δώσει κάποιος άλλος το ξένο γάλα για να το δεχτεί πιο εύκολα. 

Με τον μεγάλο μας είχε πάρει περίπου 1 μισή μήνα τότε μπορεί και λίγο παραπάνω ...  δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος άλλος στο σπίτι όλη μέρα ... ο άντρας μου είναι μόνο στο ρεπό 

Πάντως και τρεις μήνες να μου πάρει δεν με πειράζει .. σιγά σιγά δεν βιαζόμαστε ... δεν θέλω να πάθει σοκ :( 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν το θέλει με τίποτα το ξένο γάλα. Το νερό το πίνει από το μπουκαλάκι και το γάλα όχι όποτε μάλλον δεν του αρέσει η γεύση. Μήπως να περιμένω μέχρι τον χρόνο και να αποθηλασω τότε που θα του δώσω φρέσκο γάλα ; Σίγουρα η γεύση θα είναι καλύτερη. Λέτε να είναι πιο εύκολο η πιο δύσκολο τότε ; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια δεν το θέλει με τίποτα το ξένο γάλα. Το νερό το πίνει από το μπουκαλάκι και το γάλα όχι όποτε μάλλον δεν του αρέσει η γεύση. Μήπως να περιμένω μέχρι τον χρόνο και να αποθηλασω τότε που θα του δώσω φρέσκο γάλα ; Σίγουρα η γεύση θα είναι καλύτερη. Λέτε να είναι πιο εύκολο η πιο δύσκολο τότε ; 

Πολλά παιδάκια δεν θέλουν την σκόνη. Κάποτε υπήρχαν κ γάλατα σε χάρτινη συσκευασία που ήταν από τον 6ο μήνα. Το neslac νομιζω το λέγανε αλλά υπήρχε κ το aptamil σε χάρτινη συσκευασία κ noulac νομίζω στα ψυγεία. Όσα θηλαζοντα βρέφη ήξερα με αυτά τα γάλατα έκαναν την μετάβαση γιατί ήταν πιο ευγεστα από την σκόνη. Ψάξε να βρεις αν θες μπας κ το πίνει. Αλλιώς δοκίμασε στον χρόνο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα στην παιδίατρο, της λέω δεν βλέπω καμιά προθυμία και πρόοδο και αρχίζω να της περιγράφω ότι αν είμαστε εκτός δεν ζητάει, αν λείπω δεν ζητάει, μεταμεσονύχτια κοιμάται με τον μπαμπά, ότι πίνει και κατσικίσιο αλλά όχι ως αντικατάσταση του μητρικού, ότι 2-3 φορές έχει περάσει πάνω από 12ωρο αλλά ότι αν είμαστε στο σπίτι ζητάει σίγουρα 4 φορές και δεν κοιμάται με άλλο τρόπο ούτε για τη νύχτα ούτε για μεσημέρι εκτός αν κοιμηθεί στο αυτοκίνητο. Και μου λέει "μια χαρά είστε τότε, τι παραπονιέστε; Την περίμενα πιο προσκολλημένη" :-P Μου είπε ότι μπορούμε να κάνουμε συμφωνία να πίνει μόνο όταν είναι νύχτα (αποκλείεται να πετύχει) και ότι στο σπίτι απλά βαριέται και ζητάει. Της είπα επίσης ότι κυρίως με νοιάζει να το αποσυνδέσει από τον ύπνο γιατί δεν κοιμάται με άλλον τρόπο και μου λέει "αφού κοιμάται και στο αυτοκίνητο"! :-P Μου είπε να καθόμαστε στον καναπέ να διαβάζουμε παραμύθι για να κοιμηθεί και στην αρχή θα ζητάει βέβαια στήθος. Δεν το βλέπω να πιάνει πρώτον γιατί όταν νυστάζει, αν γκρινιάξει για κάτι, γρήγορα μετατρέπεται σε σπαραγμό και δεύτερον γιατί με τα βιβλία ξεσηκωνεται πάρα πολύ, δείχνει, "διηγείται" κλπ. Σκέφτηκα για ένα διάστημα να γυρνάμε πάντα από τις βόλτες κατά τις 10 για να κοιμάται στο αυτοκίνητο χωρίς να θηλάσει, αλλά υποθέτω πρέπει να γίνει για πάρα πολύ καιρό αυτό και ανελλιπώς κάθε βράδυ ώστε να το ξεχάσει τελείως, γιατί αλλιώς το πρώτο βράδυ που θα είμαστε σπίτι πάλι θα ζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...