Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδιάφοροι γονείς


Recommended Posts

Μα δεν σας είπε κανείς ότι αυτά που γράφετε είναι ψεύτικα... Αυτό σας λέω... Σαν "ψεύτικο" μήνυμα ξεκίνησε με σκοπό να δημιουργήσει εντάσεις. Αυτό είπε η άλλη κοπέλα. Από εκεί και πέρα, ναι συμμετέχει όποιος θέλει (και εγώ μαζί) ακόμα και αν είναι ψεύτικη η αρχική ανάρτηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καποιες εχουν την αντιθετη αποψη σε πολλα πραγματα. Το φορουμ ειναι δημοσιο και ο καθενας μπορει να πει την γνωμη του. Δεν καταλαβαινω τα σχολια του στυλ οτι μπαινουν καποιες να πουν το αντιθετο για να κερδισουν εντυπωσεις... Τι εντυπωσεις ακριβως? Διαγωνισμο κανουμε?

Λοιπον στο 37.2 δεν δινουμε αντιπυρετικο εκτος εαν η περιπτωση ειναι ειδικη και κατοπιν συσταση παιδιατρου. Το τι θελει να κανει καθε μαμα ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

Οπως εχω ξαναπει και γινομαι κουραστικη, τα παιδια μου ειναι μεγαλα.. η μεγαλη πηγαινει πια δευτερα λυκειου. Εχουμε περασει απο πολλα σχολεια λογω μετακομισεων και πραγματικα δεν εχω πεσει σε "αδιαφορο" γονιο που εχει στειλει το παιδι του σχολειο με 39 πυρετο!!!!! Εαν, εαν εχω πεσει σε τετοια μαμα ή μπαμπα, θα ειναι κατι που εχει γινει μια φορα σε ολα αυτα τα χρονια. Αντιθετα εχω πεσει σε μαμαδες που στελνουν τα παιδια τους με ψειρες ενω το γνωριζουν και δεν κανουν κατι με αυτο.

Οταν τα παιδια πηγαινουν δημοτικο, γυμνασιο, λυκειο, σαφως οι απουσιες τους ειναι περιορισμενες και δεν θα καθησουν στο σπιτι για ενα απλο κρυολογημα. Εχετε σκεφτει οτι μπορει και οι μπαμπαδες να μεταφερουν μικροβιο απο αρρωστο συναδελφο στο γραφειο και να κολλανε τα παιδακια σας? Μαλλον οχι..

Παμε παρακατω... Στον παιδικο σταθμο συνηθως στελνουν τα παιδακια οι γονεις οι οποιοι εργαζονται και δεν εχουν κανεναν να τα προσεχει. Εννοειται οτι αυτο δεν σημαινει οτι ο γονιος θα παει στην δουλεια του στελνοντας ενα παιδι που εχει πυρετο (πυρετο ομως οχι τα χαζα που ακουω) στο σχολειο. Ενας γονιος εχει καποιες λιγες μερες που μπορει να παρει αδεια απο την δουλεια του και θα το κανει για να κρατησει σε μεγαλη αναγκη το παιδι σπιτι. Επειδη τον τελευταιο καιρο δουλευα πενταμηνο να σας πω οτι τουλαχιστον τους 3 πρωτους μηνες δεν ειχα αδεια και προσπαθουσαμε να κανουμε αλχημειες στο γραφειο (να ειναι καλα καποιοι σοβαροι ανρωποι που καταλαβαιναν) για να παρω εστω και μια μερα αδεια!!!!!

Τωρα γονεις που παραποντιουνται και ΔΕΝ δουλευουν, ας τα κρατησουν τα παιδακια τους στο σπιτι, να μην κολλανε κι ολας απο τα αλλα παιδακια και να ασχοληθουν και λιγο μαζι τους.. να τους ζωγραφισουν φασουληδες, να παιξουν επιτραπεζιο, να τους αφιερωσουν χρονο γενικα.. γιατι εχουν επαναπαυθει και στην καραμελα.. τα παιδια χρειαζονται ποιοτικο χρονο και ας ειναι και 10 λεπτα. Οχι, τα παιδια χρειαζονται χρονο με τους γονεις τους....

Ξερω οτι σε καποιες δεν θα αρεσουν αυτα που λεω.. ειναι συγκεκριμενα ατομα που δεν θα πω οτι εχουν προηγουμενα γιατι προσωπικα δεν με ξερουν... αλλα γενικα εχω δει οτι υπαρχουν καποιες που και να συμφωνουν με αυτα που θα πω παλι θα βρουν να διαφωνησουν γιατι ετσι.. κατι τους παει στραβα..

Και κατι αλλο.. οταν μεγαλωσουν λιγο ακομη τα παιδακια σας θα δειτε οτι ο κοσμος δεν περιστρεφεται γυρω απο αυτα...

Α!!!! και κατι αλλο που θελω να μοιραστω μαζι σας.. ασχετο με το θεμα .. πολυ σχετικο ομως με τα παιδια μας και την συμπεριφορα μας προς αυτα..

ΠΡιν καποιες μερες ημουν στο ΚΕΔΔΥ που αν καποιες ξερετε για να καταφερει μια μαμα να κλεισει ραντεβου θα πρεπει να εχει τον θεο βοηθο. Καθησα και στο πλαι μου ηταν μια μαμα με μια φιλη της και απεναντι της..... προσεξτε.. το παιδι της... Του ελεγε διαφορα και το παιδι αισθανοταν ασχημα.. Βγαινει καποια στιγμη η ειδικος που θα περνουσε απο τεστ το παιδι και τους ειπε οτι θα χρειαστει 2 ωρες περιπου. Η μαμα δυσανασετησε (παροτι μας ενημερωνουν τηλεφωνικα ποσο θα παρει η διαδικασια) και απαιτησε να τελειωσουν πιο γρηγορα.. κατοπιν πηρε αγκαζε την φιλη της και πηγε για καφε..

Τι θελω να πω με αυτο? Πολλες φορες ως γονεις κανουμε πραγματα απλα για να φανουμε σε καποιους, χωρις ουσιαστικα να καταλαβαινουμε και χωρις να ακουμε τις αναγκες των παιδιων μας.. να κανουμε δηλαδη πραγματα που θα βοηθησουν τα παιδια μας. Ξαναδιαβαστε λοιπον τι γραφετε.. κοιταξτε τον εαυτο σας και τι κανετε και προσπαθηστε να καταλαβετε το πραγματικο παραδειγμα που σας εβαλα... Αντε καλη μας μερα... και να ειναι καλα τα παιδακια μας.. σε ολους τους τομεις...

Link to comment
Share on other sites

εχω δυο παιδακια 1,5 και 3 ετων. Το μεγαλυτερο το εστελνα σε ενα κεντρο δημ.απασχολησησς (κατι σα παιδικος σταθμος αλλα χωρις σχολικο και σιτηση) και ημουν πολυ ευχαριστημενη εως τον... Δεκεμβριο! Γιατι μετα τον γεναρη ολο ιωσεις κολουσε και τα μετεδιδε και στον μικρουλη μου που ταλαιπωριοταν χειροτερα με πυρετους μυξες βηχα και πεφυκιτιδες στα ματια.... Και τον φεβρουαριο το σταματησα απο το "σχολειο" λογωτων ιωσεων και ακομα δε το εχω ξαναστειλει αν και με ρωταει "μαμα ποτε θα ξαναπαω σχολειο" γιατι του εχει λειψει...

Δε θελω να κατηγορω αλλα κι εγω οταν σχεδον ολο το φεβρουαριο ειχα αρρωτσα τα παιδια μου λογω μιας μορφης γριπης και γαστρεντερ. που κολησαν απο εκει ... ενταξει, ειχα θυμωσει πολυ με τον καθενα και τη καθεμια που τα στελνουν στο φροντιστηριο, σχολειο, παιδικο αρρωστα και εξαιτιας τους βασανιστηκαν τα παιδια και εγω (απο τα ξενυχτια και τις φωνες τους... με τρελαναν!)

Δεν εργαζομαι ευτυχως, τωρα που ειμαι πιο ψυχραιμη κατανοω κι αυτους που δουλευουν και τα στελνουν... δεν θα τους πω ανευθυνους, η αναγκη τους κανει να ειναι λιγοτερο σχολαστικοι σε σχεση με τα παιδια τους. Αλλα εγω και τα μικρουλια μου τι φταιμε? Πλεον τα στελνω σχολειο μονο απο απριλιο εως νοεμβριο. δεκεμβριο εως και μαρτιο με την καμια!

Αυτη ειναι η λυση για εσας σαν εμενα που εχετε την πολυτελεια να μην εργαζεστε και απλα θελετε να απασχολειτε τα παιδακια σας και να τα στελενετ καπου να περνανε καλα και να μαθαινουν πραγματα. ΜΗΝ ΤΑ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΕΤΕ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ. καντε τη συμφωνια αυτη στο παιδικο η οπου αλλου να μην χρεωνεστε καν αυτους τους μηνες.

οσο για τα μεγαλυτερα παιδακια ενταξει θα πανε κανονικα σχολειο, κι ας κολησουν και κατι γιατι καλο τους κανει, ισχυροποιει το ανοσοποιητικο τους συστημα, ειδικα παιδικες ασθενειες που καλο ειναι να τις κολαμε οσο ειμαστε μικροι γιατι ως μεγαλοι οι επιπλοκες δυναται να ειναι χειροτερες!

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω και μια άλλη διάσταση...Αυτούς που στέλνουν τα παιδιά τους στις εξωσχολικές δραστηριότητες (μιλάω για προνήπια-νήπια, έως 6 ετών το πολύ) με έντονα συμπτώματα. Δεν εννοώ να κάνει 3 γκουχ ή να φυσήξει μια φορά τη μυτούλα, αλλά να έχει καταρροή καικιτρινοπράσινη μύξα και βήχα, έστω και χωρίς πυρετό. Μπορεί το ίδιο να μην υποτροπιάσει ή να έχει ίωση σε αποδρομή, τα υπόλοιπα όμως τι φταίνε;

 

Η συνυφάδα μου στέλνει το γιο της μουσικοκινητική. Σε μια αντίστοιχη περίπτωση, αφού είδε και αποείδε, έκανε μια συζήτηση με την υπεύθυνη του Ωδείου, άνοιξε την πόρτα, πήρε τον ανηψιό μου και έφυγε. Δλδ το άλλο με το βήχα θα έχανε το πτυχίο αρμονίας αν δεν βαρούσε μια μέρα τη γκρανκάσα, οέο? Και όταν το είπε στη μαμά του, παρεξηγήθηκε και μόνο που η άλλη δεν την έβρισε, αφού το παιδί της είχε αλλεργία...Και το ανηψάκι μου για 1 εβδομάδα μαντέψτε τι είχε..."Αλλεργία"...

 

Μα τι θράσος...

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

ε, να δώσω κι εγώ μια άλλη διάσταση....

όλοι αυτοί οι ενήλικες που είναι άρρωστοι και βήχουν, φταρνίζονται κλπ και μπαίνουν στα ΜΜΜ ή πηγαίνουν στη δουλειά τους κι έρχονται σε επαφή με όλους τους υπόλοιπους, που έχουν παιδιά μικρά ή, ακόμη χειρότερα με έγκυες, γιατί το κάνουν?? αν κολλήσει ο γονιός, θα κολλήσει και το παιδί που θα κολλησει το άλλο παιδί στο σχολείο, που θα κολλήσει τον άλλο γονιό κλπ κλπ κλπ.

φαύλος κύκλος δηλαδή...

άρα δε μιλάμε για αδιάφορους γονείς αλλά για αδιάφορους ενήλικες γενικότερα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

)

Το κρυολογημα δεν κολλαει, η ιωση κολλαει ;)

 

Εγω παλι θα κολλησω σε αυτο.

Ολα ειναι ιωσεις. Δεν υπαρχει "κρυολογημα". Ολα ειναι μεταδοτικα εκτος εαν το χει περασει καποιος.

Επρεπε να φτασω 33 για να το μαθω αλλα το μαθα. Αντε τωρα να πεισεις κ τους αλλους... κυριως παππουδο-γιαγιαδες... :?

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα κολλησω σε αυτο.

Ολα ειναι ιωσεις. Δεν υπαρχει "κρυολογημα". Ολα ειναι μεταδοτικα εκτος εαν το χει περασει καποιος.

Επρεπε να φτασω 33 για να το μαθω αλλα το μαθα. Αντε τωρα να πεισεις κ τους αλλους... κυριως παππουδο-γιαγιαδες... :?

Δεν υπάρχει, όχι. Το λεγόμενο κρυολόγημα είναι ιατρικά "ο ιός του απλού κρυολογήματος", κολλάει πολύ πιο εύκολα στο κρύο αλλά είναι ιός, ίωση. Πρέπει να το έχω πει τουλάχτιστον 50 φορές σε μαμά και πεθερά αλλά κανένα αποτέλεσμα..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, οπως είπε κι η Ζωή, το φόρουμ είναι δημόσιο.

 

Οποιαδήποτε μπαίνει και γραφει οποτε θέλει,όταν θέλει κι ότι θέλει. Δεν ήξερα πως έπρεπε να ζητήσω και άδεια, επειδή δεν εγραψα απο την αρχή. Και δεν μπηκα καθολου πονηρα αγαπητή emma.c! Ειλικρινεστατα σε ρώτησα γιατί μου εκανε εντύπωση το αντιπυρετικό στο 37,2 ( σπάνιο-ακραίο) .

 

Αν δεν το δεχεσαι οτι ειναι σπάνιο οκ! Δε με ενδιαφέρει να έρθω σε αντιπαράθεση.

 

Το τι εννοούσα όταν είπα πως το θεμα είναι ψεύτικο το εξήγησε μια κοπέλα παρακάτω και την ευχάριστω!

 

Δεν είπα πουθενά οτι όσα γράφετε ειναι παραμύθια. Απλά κάποιος ανοιξε το θεμα - σας πέταξε το μπαλάκι και σπάει πλάκα βλέποντας σας να φαγωνεστε! Απλό....

 

Καλή συνέχεια λοιπόν... ( και μη βιάζεστε να χαρακτηρίσετε πάντα) .

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, οπως είπε κι η Ζωή, το φόρουμ είναι δημόσιο.

 

Οποιαδήποτε μπαίνει και γραφει οποτε θέλει,όταν θέλει κι ότι θέλει. Δεν ήξερα πως έπρεπε να ζητήσω και άδεια, επειδή δεν εγραψα απο την αρχή. Και δεν μπηκα καθολου πονηρα αγαπητή emma.c! Ειλικρινεστατα σε ρώτησα γιατί μου εκανε εντύπωση το αντιπυρετικό στο 37,2 ( σπάνιο-ακραίο) .

 

Αν δεν το δεχεσαι οτι ειναι σπάνιο οκ! Δε με ενδιαφέρει να έρθω σε αντιπαράθεση.

 

Το τι εννοούσα όταν είπα πως το θεμα είναι ψεύτικο το εξήγησε μια κοπέλα παρακάτω και την ευχάριστω!

 

Δεν είπα πουθενά οτι όσα γράφετε ειναι παραμύθια. Απλά κάποιος ανοιξε το θεμα - σας πέταξε το μπαλάκι και σπάει πλάκα βλέποντας σας να φαγωνεστε! Απλό....

 

Καλή συνέχεια λοιπόν... ( και μη βιάζεστε να χαρακτηρίσετε πάντα) .

 

 

Και εσύ φαγωνεσαι μαζι μας ομως ;)

 

Και εμένα μου κανει καπως οταν κάποιος λεει οτι ειναι ψεύτικο απλα γιατι δεν εχει σημασία....όντως το πρώτο μυνημα ηταν εντελώς άστοχο αλλα ηταν τροφή για σκέψη, μας βοήθησε να δούμε και τις δυο μεριές ...

 

Τεσπα respect στην κοπέλα που το παιδι της πέρασε πυρετικους σπασμούς το πέρασε η βαπτηστηρα μου στα 3 της και η μανα της τα παίξε για ενα χρονο!

 

Καληνύχτα και πανω απο ολα peace , μην φαγωνοσαστε

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σπάνιο καλέ αυτό με τους πυρετικούς σπασμούς, κι εμείς το έχουμε στην οικογένεια. Δεν δίνουμε όμως αντιπυρετικό στο 37,2 αλλά σχεδόν κανονικά, πάνω από το 38.

Αν προσέχετε και δεν βάζετε κομπρέσες ή κάνετε μπάνιο σε παιδάκι που εκείνη την ώρα ΑΝΕΒΑΖΕΙ πυρετό, τότε οι πιθανότητες μηδενίζονται σχεδόν.

Οσο ο πυρετός ανεβαίνει και κυρίως όταν υπάρχουν ρίγη, απλά κρατάμε το παιδί ζεστό. Αφού τα άκρα ζεσταθούν και το παιδί αρχίσει να πετάει τα σκεπάσματα κάνουμε κομπρέσες ή μπάνιο.

Είναι σπάνιες οι πιθανότητες να πάθει σπασμούς το παιδάκι που είναι επιρρεπή σε αυτό, από απότομη αύξηση του πυρετού. Θα το πάθει δηλαδή 2 ή 3 φορές, όχι ότι θα συμβαίνει διαρκώς. Ψυχραιμία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι σπάνιο καλέ αυτό με τους πυρετικούς σπασμούς, κι εμείς το έχουμε στην οικογένεια. Δεν δίνουμε όμως αντιπυρετικό στο 37,2 αλλά σχεδόν κανονικά, πάνω από το 38.

Αν προσέχετε και δεν βάζετε κομπρέσες ή κάνετε μπάνιο σε παιδάκι που εκείνη την ώρα ΑΝΕΒΑΖΕΙ πυρετό, τότε οι πιθανότητες μηδενίζονται σχεδόν.

Οσο ο πυρετός ανεβαίνει και κυρίως όταν υπάρχουν ρίγη, απλά κρατάμε το παιδί ζεστό. Αφού τα άκρα ζεσταθούν και το παιδί αρχίσει να πετάει τα σκεπάσματα κάνουμε κομπρέσες ή μπάνιο.

Είναι σπάνιες οι πιθανότητες να πάθει σπασμούς το παιδάκι που είναι επιρρεπή σε αυτό, από απότομη αύξηση του πυρετού. Θα το πάθει δηλαδή 2 ή 3 φορές, όχι ότι θα συμβαίνει διαρκώς. Ψυχραιμία.

 

xena μου με κάθε καλη διαθεση...ασε τιε ιατρικες συμβουλες αν δεν εισαι γιατρος γιατι παραπληροφορείς και είναι κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σπάνιο καλέ αυτό με τους πυρετικούς σπασμούς, κι εμείς το έχουμε στην οικογένεια. Δεν δίνουμε όμως αντιπυρετικό στο 37,2 αλλά σχεδόν κανονικά, πάνω από το 38.

Αν προσέχετε και δεν βάζετε κομπρέσες ή κάνετε μπάνιο σε παιδάκι που εκείνη την ώρα ΑΝΕΒΑΖΕΙ πυρετό, τότε οι πιθανότητες μηδενίζονται σχεδόν.

Οσο ο πυρετός ανεβαίνει και κυρίως όταν υπάρχουν ρίγη, απλά κρατάμε το παιδί ζεστό. Αφού τα άκρα ζεσταθούν και το παιδί αρχίσει να πετάει τα σκεπάσματα κάνουμε κομπρέσες ή μπάνιο.

Είναι σπάνιες οι πιθανότητες να πάθει σπασμούς το παιδάκι που είναι επιρρεπή σε αυτό, από απότομη αύξηση του πυρετού. Θα το πάθει δηλαδή 2 ή 3 φορές, όχι ότι θα συμβαίνει διαρκώς. Ψυχραιμία.

Νομίζω εξαρτάται απο την περιπτωςη xena μου

Η περιπτωςη που ανέφερα την κράτησαν νοσοκομειο 4 μέρες την πρωτη φορα - κάλεσαν ασθενοφόρο αρκετές φορές μάλιστα (και μάλιστα εδω που δεν τρέχουν γιατρό με το παραμικρό). Παντα εξαρτάται δεν ειναι αςπρο μαύρο

Link to comment
Share on other sites

Eσεις, που τα παιδακια σας κανουν σπασμους και δεν εργαζεστε, γιατι τα στελνετε στον παιδικο και δεν τα κρατατε σπιτι? Εαν ανευθυνοι ειναι οι γονεις που στελνουν τα παιδια τους στον παιδικο αρρωστα, αλλο τοσο ανευθυνοι ειστε κι εσεις που ξερετε οτι με το παραμικρο θα κανουν σπασμους και παρ ολ αυτα δεν τα κρατατε σπιτι. Υποθετω οτι δεν πατε και ποτε τζαμπο, ή μια βολτα ή οπουδηποτε γιατι θα φοβαστε αντιστοιχα οτι υπαρχουν αρρωστοι ανθρωποι... Νομιζω οτι γενικα το παρατραβηξαμε το θεμα και εχουμε αρχισει να υπερβαλουμε...

Link to comment
Share on other sites

Eσεις, που τα παιδακια σας κανουν σπασμους και δεν εργαζεστε, γιατι τα στελνετε στον παιδικο και δεν τα κρατατε σπιτι? Εαν ανευθυνοι ειναι οι γονεις που στελνουν τα παιδια τους στον παιδικο αρρωστα, αλλο τοσο ανευθυνοι ειστε κι εσεις που ξερετε οτι με το παραμικρο θα κανουν σπασμους και παρ ολ αυτα δεν τα κρατατε σπιτι. Υποθετω οτι δεν πατε και ποτε τζαμπο, ή μια βολτα ή οπουδηποτε γιατι θα φοβαστε αντιστοιχα οτι υπαρχουν αρρωστοι ανθρωποι... Νομιζω οτι γενικα το παρατραβηξαμε το θεμα και εχουμε αρχισει να υπερβαλουμε...

 

Ναι εχεις δικιο το χειμωνα αποφευγουμε τους κλειστους χωρους οσο μπορούμε.Οι βολτες μας είναι σε ανοιχτα μερη.Επισης όταν είμαι εγω στο Σπιτι αρρωστη κυκλοφορω με μασκα.Και όταν ηξερα ότι στο σχολειο κυκλοφορουσαν πολλες ιωσεις προτιμουσα να τον κρατησω Σπιτι.Και όχι δε τον εστειλα παιδικο.Τον εστειλα όμως προνηπιο.Και όχι δε τον στειλα γιατι βαριομουνα να τον κρατησω Σπιτι...τον εστειλα γιατι παρα την οποια ατυχια και τα οποια θεματα εχει με την υγεια του είναι ένα κανονικοτατο,φυσιολογικοτατο παιδι και μπορει να κανει...θελω να κανει...όλα οσα κανουν και τα υπολοιπα παιδακια.Αν με θεωρεις εσυ ανευθυνη γιατι δεν κραταω το παιδι εγκλεστο στο Σπιτι δικαίωμα σου.Δε χρωσταω εξηγήσεις και σε κανεναν ξερεις.Την αποψη μου την ειπα...προφανως και είμαι εγω επηρεασμενη από τη δικη μας κατασταση.Ωστοσο ουδέποτε εκανα παρατηρηση σε κανεναν για το αν εστειλε η όχι το παιδι του αρρωστο στο σχολειο...ουτε καν εγινε ποτε γνωστο στους υπολοιπους γονεις το τι εχει η τι δεν εχει το δικο μου παιδι.Εδω μεσα συζητηση κανουμε...και ειπα την αποψη μου.Διαφωνεις καλως...με θεωρεις ανευθυνη και παλι καλως.Αυτα και καλη σας συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο το χειμωνα αποφευγουμε τους κλειστους χωρους οσο μπορούμε.Οι βολτες μας είναι σε ανοιχτα μερη.Επισης όταν είμαι εγω στο Σπιτι αρρωστη κυκλοφορω με μασκα.Και όταν ηξερα ότι στο σχολειο κυκλοφορουσαν πολλες ιωσεις προτιμουσα να τον κρατησω Σπιτι.Και όχι δε τον εστειλα παιδικο.Τον εστειλα όμως προνηπιο.Και όχι δε τον στειλα γιατι βαριομουνα να τον κρατησω Σπιτι...τον εστειλα γιατι παρα την οποια ατυχια και τα οποια θεματα εχει με την υγεια του είναι ένα κανονικοτατο,φυσιολογικοτατο παιδι και μπορει να κανει...θελω να κανει...όλα οσα κανουν και τα υπολοιπα παιδακια.Αν με θεωρεις εσυ ανευθυνη γιατι δεν κραταω το παιδι εγκλεστο στο Σπιτι δικαίωμα σου.Δε χρωσταω εξηγήσεις και σε κανεναν ξερεις.Την αποψη μου την ειπα...προφανως και είμαι εγω επηρεασμενη από τη δικη μας κατασταση.Ωστοσο ουδέποτε εκανα παρατηρηση σε κανεναν για το αν εστειλε η όχι το παιδι του αρρωστο στο σχολειο...ουτε καν εγινε ποτε γνωστο στους υπολοιπους γονεις το τι εχει η τι δεν εχει το δικο μου παιδι.Εδω μεσα συζητηση κανουμε...και ειπα την αποψη μου.Διαφωνεις καλως...με θεωρεις ανευθυνη και παλι καλως.Αυτα και καλη σας συνεχεια.

Νικι μου μην απολογεισαι κοπελα μου.Πολυ καλα τα λες κ θα κανεις για το παιδακι σου ο,τι εσυ θεωρεις καλυτερο.Θεωρω απαραδεκτο να αμφισβητουν τα λεγομενα μανας που βιωνει το προβλημα καποιες κ να λενε δεν ειναι ετσι ειναι αλλιως.Αφου σ λεει η γυναικα οτι το ξερει το θεμα το δικο της κ ειναι αυτο πως την αμφισβητεις κ κανεις κ τη γιατρο;

Οσο για τη ΖΩH που μονιμως ρωταει γιατι στελνουν οι μη εργαζομενες μητερες τα παιδια τους στον παιδικο κ δεν τα παμε στο παρκο ως τετοια (μη εργαζομενη)εχω να της απαντησω τα εξης:Καταρχην μια μη εργαζομενη μητερα (οπως κ εγω)δε σημαινει πως δεν ψαχνει δουλεια,κ συμφωνει κ το κρατος εξου κ θέσπισε κ το ΕΣΠΑ που απευθυνεται κ σε ανεργες.Επισης εγω εστειλα το παιδι μου καταρχην γιατι τα οφελη του παιδικου ,αν επαιρεσουμε τις ιωσεις ειναι πολλα.Ο δικος μου ειχε φοβερη προοδο σε όλους τους τομεις κ ως μοναχοπαιδι ηθελα πολυ να παει για κοινωνικοποιηση που σιγουρα δεν γινεται στο παρκο αλλα κ εκει να γινοταν το χειμωνα κ τα κρυα κ τις βροχες δεν θα επαιρνα σωαρνα τα παρκα.Τελος να σου πω πως η αποφαση αυτη εχει να κανει κ με τις ιδιαιτερες συνθηκες καθε οικογενειας.Εγω μεγαλωσα το παιδι μου μονη μου μεχρι 3χρ δεν ειχα βοηθεια απο πουθενα κ απο κανεναν (εκτος απο τον άνδρα μου καποιες φορες)κ επειδη ειμαι κ ξενη εδω δεν ειχα κ κανενα φιλο-συγγενη να τον παω λιγο να ξεσκάσει κ αυτοι που υπήρχαν ειχαν τις δουλειες τους κ μονο για καφε μας καλουσαν.Που να παω για καφε σε κλειστο μερος με το μωρο.Παιδοτοπους τους ειχα αποκλεισει τελειως κ ο ανδρας μου δεν τον έβγαζε εξω μονος του.Αρα οπως καταλαβαινεις ηταν πολυ δυσκολο για μενα ,Κουραστηκα πολυ κυριως ψυχολογικα κ ετσι ειδα κ τον παιδικο μια ευκαιρια να ξεκουραστω,δεν το αρνουμαι αλλα παντα βεβαια προεχει το καλο του παιδιου.Κ με την παιδιατρο το συζήτησα κ ημουν ετοιμη αν αρρωσταινε συχνα να τον κοψω.Κ τελος δεν ταλαιπωρειται καθολου ,πηγαινει 10-13.30 παιζει,μαθαινει έκανε παρεες κ ειναι ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω εξαρτάται απο την περιπτωςη xena μου

Η περιπτωςη που ανέφερα την κράτησαν νοσοκομειο 4 μέρες την πρωτη φορα - κάλεσαν ασθενοφόρο αρκετές φορές μάλιστα (και μάλιστα εδω που δεν τρέχουν γιατρό με το παραμικρό). Παντα εξαρτάται δεν ειναι αςπρο μαύρο

 

Δεν διάβασα για συγκεκριμένα περιστατικά, είδα μόνο πως αναφέρθηκε πάλι στην τελευταία σελίδα το θέμα των πυρετικών σπασμών και κατάλαβα πως γίνεται πολύς λόγος για αυτό.

Είναι βαρύ περιστατικό αυτό που περιγράφεις τότε, συμβαίνει σπάνια υποθέτω, όπως σπάνια συμβαίνει και μερικά παιδάκια να κάνουν κρουπ λαρυγγίτιδας με το παραμικρό. Και το δικό μου είναι ένα απ'αυτά, το είχαμε κουβεντιάσει σε άλλο θέμα παλιότερα, όποια θυμάται. :-)

Αυτό δεν πάει να πει πως όλα τα παιδιά με λαρυγγίτιδα αν δεν πάρουν κορτιζόνη θα πάθουν ασφυξία.

 

Αυτά που ανέφερα για τους σπασμούς είναι οι οδηγίες της παιδιάτρου μας, τις έχω γραπτές. Υποθέτω λοιπόν πως είναι οι σύνηθεις που δίνουν στους γονείς όταν έχει προηγηθεί μία κρίση πυρετικών σπασμών. Το παιδάκι που έχουμε στην οικογένεια και παθαίνει τις κρίσεις, το έπαθε 2 φορές και διήρκησε περίπου 20-30 δευτερόλεπτα. Απ' όταν τηρήθηκε αυτή η οδηγία, ευτυχώς δεν ξανασυνέβη.

 

Εδώ Niki όλες λέτε τις εμπειρίες, γνώσεις, απόψεις, θέσεις κλπ. Δεν είστε ούτε εσείς ούτε κι εγώ γιατροί/φαρμακοποιοί/διαιτολόγοι/εκπαιδευτικοί/γυναικολόγοι/ψυχολόγοι ή ψυχίατροι. Φόρουμ γονεων είναι. Ξέρουμε ότι ξέρει μία μητέρα.

Αν κάποια μαμά θέλει μια ιατρική πληροφορία θα ρωτήσει τον γιατρό της. :D

Link to comment
Share on other sites

Eσεις, που τα παιδακια σας κανουν σπασμους και δεν εργαζεστε, γιατι τα στελνετε στον παιδικο και δεν τα κρατατε σπιτι? Εαν ανευθυνοι ειναι οι γονεις που στελνουν τα παιδια τους στον παιδικο αρρωστα, αλλο τοσο ανευθυνοι ειστε κι εσεις που ξερετε οτι με το παραμικρο θα κανουν σπασμους και παρ ολ αυτα δεν τα κρατατε σπιτι. Υποθετω οτι δεν πατε και ποτε τζαμπο, ή μια βολτα ή οπουδηποτε γιατι θα φοβαστε αντιστοιχα οτι υπαρχουν αρρωστοι ανθρωποι...Νομιζω οτι γενικα το παρατραβηξαμε το θεμα και εχουμε αρχισει να υπερβαλουμε...

 

 

Όντως το παρατραβάμε και υπερβάλουμε όταν η κουβέντα γυρίζει από το γιατί να πάνε τα άρρωστα παιδιά σχολείο , στο γιατί να πηγαίνουν τα υγιή παιδιά σχολείο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σπάνιο καλέ αυτό με τους πυρετικούς σπασμούς, κι εμείς το έχουμε στην οικογένεια. Δεν δίνουμε όμως αντιπυρετικό στο 37,2 αλλά σχεδόν κανονικά, πάνω από το 38.

Αν προσέχετε και δεν βάζετε κομπρέσες ή κάνετε μπάνιο σε παιδάκι που εκείνη την ώρα ΑΝΕΒΑΖΕΙ πυρετό, τότε οι πιθανότητες μηδενίζονται σχεδόν.

Οσο ο πυρετός ανεβαίνει και κυρίως όταν υπάρχουν ρίγη, απλά κρατάμε το παιδί ζεστό. Αφού τα άκρα ζεσταθούν και το παιδί αρχίσει να πετάει τα σκεπάσματα κάνουμε κομπρέσες ή μπάνιο.

Είναι σπάνιες οι πιθανότητες να πάθει σπασμούς το παιδάκι που είναι επιρρεπή σε αυτό, από απότομη αύξηση του πυρετού. Θα το πάθει δηλαδή 2 ή 3 φορές, όχι ότι θα συμβαίνει διαρκώς. Ψυχραιμία.

Με πολύ καλή διαθεση: οι γιατροί στο παίδων , ο παιδίατρος ,ο νευρολόγος ,οι τόσοι ακτινοδιαγνωστες,μας παραληροφορησαν;

Ένα παιδί με 1 επεισόδιο πυρετικου σπασμου έχει "δικαιωμα" να κάνει και άλλους πολλούς. .. Και προς Θεού κομπρεσες ή μπάνιο σε παιδί επιρρεπές σε σπασμους; Συγκεκριμένη στάση να παίρνει αερα ,και αν δεν το ξεπεράσει μέσα σε συγκεκριμένο χρόνο επεμβαίνουμε με φάρμακο σε πολύ ακριβή δοσολογία.

Λάθος μας τα ειπαν;

Link to comment
Share on other sites

Eσεις, που τα παιδακια σας κανουν σπασμους και δεν εργαζεστε, γιατι τα στελνετε στον παιδικο και δεν τα κρατατε σπιτι? Εαν ανευθυνοι ειναι οι γονεις που στελνουν τα παιδια τους στον παιδικο αρρωστα, αλλο τοσο ανευθυνοι ειστε κι εσεις που ξερετε οτι με το παραμικρο θα κανουν σπασμους και παρ ολ αυτα δεν τα κρατατε σπιτι. Υποθετω οτι δεν πατε και ποτε τζαμπο, ή μια βολτα ή οπουδηποτε γιατι θα φοβαστε αντιστοιχα οτι υπαρχουν αρρωστοι ανθρωποι... Νομιζω οτι γενικα το παρατραβηξαμε το θεμα και εχουμε αρχισει να υπερβαλουμε...

 

ΈΛΕΟΣ. Αν ήσουν παρουσα σε ένα μόνο επεισόδιο τέτοιο, δεν θα έγραφες τίποτα απ'όσα έχεις πει ως τώρα.

Επεξεργάστηκαν by emma.c
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Και τι σημαίνει μη εργαζόμενη μητερα;Αυτή που μένει σπιτι δηλαδή κάθεται; Αυτη και αν θελει να ανασανει λιγο. Παντως η πρόταση να καθονται τα παιδάκια αυτά σπιτι με εξοργίζει. Γιατί να ξεχωρίζουν από τα άλλα; Τι εχουν;

Όσο για τα πάρκα που μας προτείνεις να τα βγάζουμε έναντι των παιδικών σταθμών ,μάθε ότι εκεί δεν υπάρχουν παιδαγωγοί που τόσο απαραίτητοι είναι. Πόσα παιδάκια μίλησαν όταν ξεκίνησαν παιδικό,ποσα παιδάκια εμπέδωσαν κανόνες συμπεριφοράς επειδή ακριβώς συναναστραφηκαν με άλλα παιδάκια.

Και επειδή το θέμα μιλάει για αδιάφορους γονείς,αν εσύ δεν συναντησες ποτέ τέτοιους,μάλλον αποτελεις εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

 

Εδώ Niki όλες λέτε τις εμπειρίες, γνώσεις, απόψεις, θέσεις κλπ. Δεν είστε ούτε εσείς ούτε κι εγώ γιατροί/φαρμακοποιοί/διαιτολόγοι/εκπαιδευτικοί/γυναικολόγοι/ψυχολόγοι ή ψυχίατροι. Φόρουμ γονεων είναι. Ξέρουμε ότι ξέρει μία μητέρα.

Αν κάποια μαμά θέλει μια ιατρική πληροφορία θα ρωτήσει τον γιατρό της. :D

 

Δε ζητησε πληροφοριες η κοπελα,εσυ απο μονη σου τις έδωσες.Η μαμα ειπε οτι εχουν το συγκεκριμενο θέμα κ κανουν αυτα που προφανως τους ειπε ο γιατρος τους.Τωρα να λεμε ¨και εμεις εχουμε ενα τετοιο θέμα αλλα κανουμε αλλα" για να την αμφισβητησουμε δεν το θεωρω σωστο για να μην πω κ τιποτα αλλο.Το ποσο σπανια ειναι μια κατασταση ή οχι δεν μπορει να την ξερει η καθεμια μας./ουτε ξερουμε κ τα παιδακια στο σχολειο αν εχουν ή οχι καποιο θεμα ,δεν βγαινει ανακοινωθεν μονο οι δασκαλες προφανως ειναι ενημερες .

Link to comment
Share on other sites

:shock:

Τσούπρες, με αυτά που διαβάζω από όλες σκέπτομαι να κάνω το σκ^%&^%ό μου παξιμάδι για μία ακόμα χρονιά και να τη στείλω τη μικρή παιδικό όχι του χρόνου που έλεγα αλλά του παραχρόνου ο_Ο (είναι ενός έτους). Νόμιζα ότι αυτά που άκουγα από άλλους γονείς περί ασθενειών ήταν υπερβολές.

Και δουλεύω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Η φυσιολογική θερμοκρασία για όσες δεν το ξέρετε είναι 36.6. Οτιδήποτε πάνω από αυτό σημαίνει πως το παιδί, κάτι έχει, έστω και μια ελαφρια ίωση, κάτι που το περνάει ξόφαλτσα, πάντως δεν ειναι και τελείως καλά. Θεωρώ αναισθησία να πηγαίνεις παιδί έστω και με δέκατα στο σχολείο και ανεύθυνο, είτε δουλεύεις, είτε όχι. Όλοι οι γιατροί λένε, το παιδί πρέπει να ειναι τελείως ΑΠΥΡΕΤΟ ενα 24ωρο πριν παει σχολείο και με καλη κλινική εικόνα εννοείται. Το ότι δεν εχεις καπου να το αφήσεις, επρεπε να το σκεφτείς πριν το κάνεις, τα παιδιά αρρωσταίνουν και οφείλεις να το ξέρεις και να έχεις βρει μια λύση για τις περιπτώσεις αυτές. Ο βήχας και τα φλέματα δεν είναι ενδεικτικό αρρώστιας. Εμένα ο μικρός εχει άσθμα και πιο μικρός έβηχε ολόκληρους χειμώνες...με μάσκες ήταν συνέχεια, αλλά το άσθμα δεν κολλάει, όπως ξέρετε.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

emma c εσεις λέτε για μία περίπτωση στις 1000 και παραπάνω. Εγώ μίλησα για τους σύνηθεις πυρετικούς σπασμούς που πολλά παιδιά εμφανίζουν και τις οδηγίες που δίνουν οι παιδίατροι.

 

Hope μιλάς πάντα εριστικά, σε έχω παρατηρήσει πάμπολες φορές και συνήθως κοιτάζω να μην σου απαντώ γιατί έχω τον χρόνο ή την όρεξη να μπλέκω σε αντιπαραθέσεις. Απλά σύστησα ψυχραιμία.

 

Λοιπόν αν έχει ένα παιδί πρόβλημα και το ξέρει η εκπαιδευτικός κατά τα δικά σας λεγόμενα, εφόσον το πρόβλημα αυτό επηρεάζεται από την παρουσία ή την συμπεριφορά και συνήθειες των υπολοίπων παιδιών, ΟΦΕΙΛΕΙ να κρατά ενήμερους τους γονείς και επίσης ΟΦΕΙΛΕΙ να τηρεί κανόνες ώστε να μην πλήτεται αυτό το παιδάκι με τις ιδιατερότητες.

Συμφωνείτε;

 

Είναι παράλογο για παράδειγμα - για τα παιδιά που έχουν διαβήτη και ζουν με ινσουλίνη να απαγορευτεί η κατανάλωση των γλυκών σε κοινή θέα σε όλα τα σχολεία. Είναι κοινό μυστικό πως τα γλυκά κάνουν μεγάλο κακό στην υγεία των παιδιών - όμως μερικά μπορεί και να τα σκοτώσουν. Ε; Τι ρατσισμός θα ήταν...

 

Και το πρόβλημα για το οποίο υποτίθεται γινεται εδώ τόσος καυγάς, μια χαρά θα λυνόταν αν οι εκπαιδευτικοί τηρούσαν 2-3 κανονισμούς προσυμφωνημένους στην αρχή της χρονιάς. Γιατι δεν το ζητάτε εσείς που είστε γονείς που νοιάζεστε και έχετε αυτόν τον προβληματισμό και τις ιδιατερότητες; Γιατί δηλαδή δεν κοιτάτε να λύσετε το πρόβλημα σας και κοιτάτε να τα βάζετε εδώ με τόσες άλλες μητέρες που απλά σας λένε πως αποδέχονται το πρόβλημα στα ίδια τα παιδιά τους ή το βρίσκουν υπερβολικό;

 

C.GEO τελικά νομίζω καμία εδώ μέσα δεν είπε πως το στέλνει με πυρετό ή δέκατα το παιδί της στο σχολείο. Αδίκως η φαγωμάρα.

 

ΥΓ. Γνωστή μου σήμερα κάλεσε την κοπέλα που της κρατά τα παιδιά όταν είναι άρρωστα, αλλά κρατούσε κάποια άλλα παιδάκια που ήταν επίσης άρρωστα και η κοπέλα επειδή δεν μπορεί να λείψει απ'τη δουλειά της τελικά μη έχοντας άλλη επιλογή ήρθε και το έστειλε στην κοπέλα. Τώρα η εργαζόμενη μαμά αυτή ξέρει πως το παιδάκι της θα κολλήσει και τις υπόλοιπες ιώσεις των άλλων 2 παιδιών. Αυτο συνηθίζεται στους κύκλους μας - όσες χρησιμοποιούμε εναλλακτική τέτοια. Αλλά αυτή η μαμά όταν μου τα είπε το πρωί δεν είδα να καταφέρεται εναντίον άλλης μητέρας της οποίας το παιδί ήταν άρρωστο και κόλλησε το δικό της το οποίο θα περάσει κι άλλη ίωση στο καπάκι :| Ούτε και σκέφτηκε να στείλει το παιδί της, αυτό το ενδεχόμενο ούτε καν το ανέφερε.

Αυτές τις υπερβολές μόνο εδώ μέσα τις εχω δει :roll:

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις υπερβολές μόνο εδώ μέσα τις εχω δει :roll:

Αυτό ήθελα να σχολιάσω και εγώ... Υπερβολές παντού και από ένα σημείο και πέρα είναι λίγο ανώφελο να συνεχίζουμε την συζήτηση...

Μια παράκληση μόνο. Εκτός από την απομόνωση στο σπίτι σε όποιο παιδάκι ανεβάζει λίγα δέκατα, ίσως θα ήταν καλύτερα να του μαθαίνατε να βάζει το χέρι μπροστά όταν φτερνίζεται, ή να μην φτύνει το θρανίο κτλ Και ας πάει στο σχολείο με δέκατα.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...