Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδιάφοροι γονείς


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμενα με ενοχλει αυτο και μαλιστα με ενοχλει πολυ...το εχω ξαναπει εδω και ακρη δεν εβγαλα μιας και οι περισσοτερες αν θυμαμαι θεωρουσαν οτι ο βηχας η ενας χαμηλος πυρετος δεν ειναι λογος για να κρατησουν το παιδι τους σπιτι.Διαφωνω ωστοσο στο οτι οσες μαμαδες το κανουν...το κανουν για να πανε κομμωτηριο.Συνηθως προκειται για εργαζομενες μαμαδες οι οποιες το κανουν για να μπορεσουν και αυτες να πανε στη δουλεια τους.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορα τον πυρετο ,ειναι απαραδεκτο γιατι μπορει να ανέβει κ το παιδι πραγματικά ταλαιπωρειται.Αν κ οι περισσοτερες μανες οπως μου ειπε η διευθυντρια του παιδικου τα δινουν αντιπυρετικο κ τα στελνουν.Για το βηχα τώρα εξαρτάται:καποια παιδακια βηχουν μηνες για λιγο βεβαια μιλαω.Τωρα αν πνιγεται το παιδι πώς θα παει σχολειο;Παντως κ η γιστρος που τη ρωτησα ποτε να μην τον στελνω μου ειπε σε περιπτωση πυρετου κ οταν εχει βηχα-συναχι πολύ.

Για τις μητερες συμφωνω οτι οι περισσοτερες ειναι εργαζομενες κ λενε πού να τα αφησουμε;Αυτο πρέπει να το σκεφτουνε απο πριν οτι σε περιπτωση

αρρωστειας θα το αφησουνε σε καποια φιλη,συγγενη,γυναικα επι πληρωμη.Αλλα πιστευω πως γενικα τους περισσοτερους δε τους νοιαζει για το παιδι του αλλου.Το βλεπω απο τις φιλες-γνωστες που δε δουλευουν κιολας πρέπει να ειναι πολυ βαρια για να μην τα στειλουν κ μου κανουν κ παρατηρησεις οταν δεν τον στελνω αν ειναι λιγο αρρωστος.

Link to comment
Share on other sites

Elinampa εσένα τι σε νοιάζει τι κάνουν οι άλλες μαμάδες που πολυ πιθανόν πανε δουλειά για αυτο τα στέλνουν!

 

Tη νοιάζει, γιατί ορισμένοι άνθρωποι είναι αναίσθητοι και δεν τους ενδιαφέρει ότι θα μεταδοθεί η ασθένεια στο παιδί του άλλου...πέρα από το γεγονός ότι ταλαιπωρούν το δικό τους παιδί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tη νοιάζει, γιατί ορισμένοι άνθρωποι είναι αναίσθητοι και δεν τους ενδιαφέρει ότι θα μεταδοθεί η ασθένεια στο παιδί του άλλου...πέρα από το γεγονός ότι ταλαιπωρούν το δικό τους παιδί...

 

Arieta οι περισσότερες ασθένειες ειναι μεταδοτικές πριν εκδηλωθούν

Εξου και ολα τα μικρα ειναι συνεχεια άρρωστα και στους πιο αυστηρούς παιδικούς/σχολεία

Link to comment
Share on other sites

Arieta οι περισσότερες ασθένειες ειναι μεταδοτικές πριν εκδηλωθούν

Εξου και ολα τα μικρα ειναι συνεχεια άρρωστα και στους πιο αυστηρούς παιδικούς/σχολεία

 

 

Αυτό τωρα τι σημαινει?Οτι αφου μια ασθενεια μπορει να μεταδοθεί πριν εκδηλωθεί (δεν ξερω καν αν ισχυει αυτό και σε τι ποσοστο) σε καλυπτει εσενα αυτό ώστε να στελνεις το παιδι αρρωστο σχολειο?Με τη λογικη του ελα μωρε αν είναι τα εχουμε κολλησει ηδη τα υπολοιπα παιδακια....αρα πηγαινε και και πυρετο...να βεβαιωθούμε τουλάχιστον ότι δε θα ξεφυγει κανενα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τωρα τι σημαινει?Οτι αφου μια ασθενεια μπορει να μεταδοθεί πριν εκδηλωθεί (δεν ξερω καν αν ισχυει αυτό και σε τι ποσοστο) σε καλυπτει εσενα αυτό ώστε να στελνεις το παιδι αρρωστο σχολειο?Με τη λογικη του ελα μωρε αν είναι τα εχουμε κολλησει ηδη τα υπολοιπα παιδακια....αρα πηγαινε και και πυρετο...να βεβαιωθούμε τουλάχιστον ότι δε θα ξεφυγει κανενα?

 

Αυτο σημαίνει αυτο ακριβώς που είπα, τιποτα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί δεν πηγαίνει στο σχολείο αν έχει πυρετό και αφού μείνει απύρετο 1 24ωρο μετά - εφόσον η γενική του κατάσταση φαίνεται καλή. Επίσης εάν υπάρχει πόνος, έντονος βήχας με φλέμματα και υπερβολική καταρροή. Αυτό λένε οι παιδίατροι και οι υγειονομικοί κανόνες.

 

Εγώ δεν πηγαίνω κομμωτήριο όταν στέλνω το παιδί μου στο σχολείο. Συνήθως πηγαίνω στη δουλειά μου. Ούτε ξέρω κάποια που διασκεδάζει να πηγαίνει το παιδί της άρρωστο και να τρέχει στα μανικιούρ. Πολύ άγαρμπη η προσέγγιση σου αγαπητή elinampa. Προφανώς θα έχετε μπλέξει με ιώσεις και δεν ξέρεις που να πρωτοστραφείς να κατηγορήσεις για αυτό.

Ολες τα περάσαμε.

Δεν φταίνε οι άλλοι γονείς.

Οι περισσότερες ασθένειες κολλούν κατά την ανάρρωση. Μόνο αν το παιδί πάρει αντιβίωση δεν μεταδίδει την ασθένεια.

Αν ένα παιδί είναι στην 2η ημέρα της ίωσης, θα κολλήσει τα υπόλοιπα αλλά περισσότερο θα τα κολλήσει 4-7 ημέρες μετά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πηγαίνω κομμωτήριο όταν στέλνω το παιδί μου στο σχολείο. Συνήθως πηγαίνω στη δουλειά μου. Ούτε ξέρω κάποια που διασκεδάζει να πηγαίνει το παιδί της άρρωστο και να τρέχει στα μανικιούρ.

 

Αν πηγαίνεις το παιδί σου υγιές στο σχολείο, είτε πας στη δουλειά ή σε διασκέδαση , δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν το πας άρρωστο, ή στη δουλειά πας ή στο μανικιούρ, υπάρχει πρόβλημα! Πρώτα αναρρώνει και μετά το στέλνεις , τα σχολεία δεν κέντρα ιατρικής περίθαλψης ή νοσοκομεία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν πηγαίνεις το παιδί σου υγιές στο σχολείο, είτε πας στη δουλειά ή σε διασκέδαση , δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν το πας άρρωστο, ή στη δουλειά πας ή στο μανικιούρ, υπάρχει πρόβλημα! Πρώτα αναρρώνει και μετά το στέλνεις , τα σχολεία δεν κέντρα ιατρικής περίθαλψης ή νοσοκομεία!

 

Τι ακριβώς εννοείς "άρρωστο"; Εννοείς 38,5 η 37 με ενα ξερόβηχα; Γιατι αν εγω δεν πήγαινα δουλειά για καθε φορα που τα δικά μου ειχαν 37, θα ήμουν σπίτι καθε μετα ολη μέρα! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Baby Cute, νομίζω εδώ το πρόβλημα είναι αναφορικά με τους γονείς που ενώ γνωρίζουν ότι τα παιδιά τους είναι άρρωστα ή δεν έχουν ακόμα αναρρώσει τα στέλνουν σχολείο. Το τι σημαίνει είμαι άρρωστος και το καταλαβαίνουν όσοι με βλέπουν χωρίς να είναι γιατροί, αντιλαμβανόμαστε όλοι τι σημαίνει, δεν χρειάζεται ανάλυση...

Link to comment
Share on other sites

Το τι σημαίνει είμαι άρρωστος και το καταλαβαίνουν όσοι με βλέπουν χωρίς να είναι γιατροί, αντιλαμβανόμαστε όλοι τι σημαίνει, δεν χρειάζεται ανάλυση...

Αυτη η πρόταση δεν βγαζει καθολου νόημα!

 

Όλο το θρεντ βαςικα δεν εχει κανενα νόημα!

Xena συμφωνω μαζι σου κορίτσι

Link to comment
Share on other sites

Όταν το παιδι κλείσει ενα 24ωρο απυρετο και η εικόνα του είναι καλη, μπορεί να παει στο σχολείο. Αυτή είναι η άποψη του παιδιάτρου μας και την ακολουθω. Επίσης, στα 15 χρόνια που είμαι στην εκπαίδευση ποτε δε μου έχει τύχει να στείλουν παιδάκι με πυρετό στο σχολείο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται περίεργο που δεν σου έχει τύχει 15 χρόνια να στείλουν άρρωστο παιδί στο σχολείο... Στην πρωτοβάθμια είσαι? Το θέμα είχε τύχει να το συζητήσω με γνωστούς μου και όλοι είχαν ανάλογα περιστατικά να αναφέρουν...Προσωπικά θυμάμαι περιστατικά από τον παιδικό που κάποιοι έστελναν τα παιδιά τους , ενώ πνίγονταν στο βήχα και έτρεχε η μύτη νερό και φουντώνω...

Προσωπικά δεν έχω κάποια οδηγία από τον παιδίατρο, αν είναι απύρετη μόλις ένα 24 ωρο, ειδικά όταν ήταν πιο μικρή μου φαινόταν νωρίς να τη στείλω σχολείο, αλλά ας πούμε ότι σε αυτό είμαι υπερβολική...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elinampa εσένα τι σε νοιάζει τι κάνουν οι άλλες μαμάδες που πολυ πιθανόν πανε δουλειά για αυτο τα στέλνουν!

 

Έχω κομμωτήριο και ψάχνω πελάτες

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στην πρωτοβάθμια είμαι και ποτέ μα ποτέ δεν ήρθε στην τάξη μου παιδί με πυρετό. Τόσο παράξενο σου φαίνεται; Άλλο πυρετός και άλλο συνάχι, μην τα μπερδεύουμε. Επίσης, όταν ένα παιδί ξερνάει τα άντερά του, δε λες ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση, άρα εννοείται πως δεν το στέλνεις στο σχολείο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στην πρωτοβάθμια είμαι και ποτέ μα ποτέ δεν ήρθε στην τάξη μου παιδί με πυρετό. Τόσο παράξενο σου φαίνεται; Άλλο πυρετός και άλλο συνάχι, μην τα μπερδεύουμε. Επίσης, όταν ένα παιδί ξερνάει τα άντερά του, δε λες ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση, άρα εννοείται πως δεν το στέλνεις στο σχολείο.

 

Μπορει εσυ να μην το εστελνες, αλλα αλλοι το κανουν. Και μετα παιρνουν απο το σχολειο τηλεφωνο να το παρουν σπιτι και βριζουν και τη δασκαλα ως υπερβολικη γιατι "στο σπιτι ηταν καλα".

Link to comment
Share on other sites

Αν πηγαίνεις το παιδί σου υγιές στο σχολείο, είτε πας στη δουλειά ή σε διασκέδαση , δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν το πας άρρωστο, ή στη δουλειά πας ή στο μανικιούρ, υπάρχει πρόβλημα! Πρώτα αναρρώνει και μετά το στέλνεις , τα σχολεία δεν κέντρα ιατρικής περίθαλψης ή νοσοκομεία!

 

Είναι άκομψο και ατυχές το παράδειγμα, αυτό είπα. Δεν ξέρω μητέρα να στέλνει με πυρετό το παιδί της σχολείο για να πάει μανικιουρ. Εσύ ξέρεις;

 

Αυτό που εγώ γράφω αν ξαναδιαβάσεις είναι πως οι κανόνες που σου δίνουν οι παιδίατροι και αυτοί που γράφονται στους παιδικούς σταθμούς και στα σχολεία και είναι αυτό που έγραψα παραπάνω.

 

Ανάρρωση λέγεται και 2 ημέρες μετά τους πυρετούς, που στέλνεις το παιδί και νιώθει καλά, δεν βήχει και δεν έχει καταρροή. Ομως κολάει τα άλλα. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Αυτό στο οποίο θέλω να καταλήξω είναι πως δεν θα γλιτώσουν δυστυχώς τα άλλα παιδιά από την ίδια ίωση. Πάλι θα κολλήσουν.

Ρώτα παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στην πρωτοβάθμια είμαι και ποτέ μα ποτέ δεν ήρθε στην τάξη μου παιδί με πυρετό. Τόσο παράξενο σου φαίνεται; Άλλο πυρετός και άλλο συνάχι, μην τα μπερδεύουμε. Επίσης, όταν ένα παιδί ξερνάει τα άντερά του, δε λες ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση, άρα εννοείται πως δεν το στέλνεις στο σχολείο.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου για τους παιδικούς που είχαμε κουβεντιάσει το ζήτημα αυτό πέρισυ με την διεύθυνση. Μία φορά μόνο είχε τύχει η μαμά να φέρει το παιδάκι εμφανώς καταβεβλημένο και δεν το κράτησαν. Και φάρμακα απαγορεύεται να δίνουν στα παιδιά, ποια το είπε πως τους δίνουν και το φάρμακο;;

Ασχετο, η μαμά εκείνη ήταν κομμώτρια :lol:

 

Και στο σχολείο που είμαστε πια, σε νήπιο δηλαδή, δεν συμβαίνει. Το κουβεντιάζαμε με μαμά-νοσηλεύτρια και στην συζήτηση συμμετείχε και η διευθύντρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μόνο ο πυρετος κοριτσια.Ο δικος μου εκτος απο μια φορα δεν κανει σχεδον καθολου πυρετο.Τι σημαινει αυτο οτι δεν ειναι αρρωστος;Ιωσεις ειχαμε αρκετες φορες,βηχα κ καταρροή.Τον κρατουσα σπιτι καμια βδομαδα κ τον εστελνα αν ηταν καλυτερα.Δε δουλευω βεβαια αλλα κ να δουλευα αυτο θα εκανα.Το οτι δουλευει μια μητερα πρεπει να ειναι ασχετο με το τι κανει σε περιπτωση ασθενειας.Στις διακοπες των εορτων δηλαδη τι κανει,στις απεργιες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μόνο ο πυρετος κοριτσια.Ο δικος μου εκτος απο μια φορα δεν κανει σχεδον καθολου πυρετο.Τι σημαινει αυτο οτι δεν ειναι αρρωστος;Ιωσεις ειχαμε αρκετες φορες,βηχα κ καταρροή.Τον κρατουσα σπιτι καμια βδομαδα κ τον εστελνα αν ηταν καλυτερα.Δε δουλευω βεβαια αλλα κ να δουλευα αυτο θα εκανα.Το οτι δουλευει μια μητερα πρεπει να ειναι ασχετο με το τι κανει σε περιπτωση ασθενειας.Στις διακοπες των εορτων δηλαδη τι κανει,στις απεργιες;

 

Για κατσε ρε Hope, εμένα ο μικρος εχει συνεχεια μύξα, μιλάμε συνεχεια, μερικες φορές ειναι και κακοδιάθετος και αν του έρθει κανας βήχας θα κατςει για μήνα (χωρις πυρετό)... Και οι περισσότεροι βήχας στα μικρα κάθονται πολυ .. Εγω δηλαδή τι κάνω; Να μην παω δουλειά; Να κάτσω ενα μήνα σπίτι; Που by the way ολα μα ολα ειναι άρρωστα συνεχεια στον παιδικο και δεν γλιτωνεται!

Link to comment
Share on other sites

Για κατσε ρε Hope, εμένα ο μικρος εχει συνεχεια μύξα, μιλάμε συνεχεια, μερικες φορές ειναι και κακοδιάθετος και αν του έρθει κανας βήχας θα κατςει για μήνα (χωρις πυρετό)... Και οι περισσότεροι βήχας στα μικρα κάθονται πολυ .. Εγω δηλαδή τι κάνω; Να μην παω δουλειά; Να κάτσω ενα μήνα σπίτι; Που by the way ολα μα ολα ειναι άρρωστα συνεχεια στον παιδικο και δεν γλιτωνεται!

 

Ρε φιλεναδΑ ειπα κ πριν οτι βηχα-συναχι μπορει να έχουν όλο το χρονο.Αλλα δεν ειναι πάντα ιωσεις.Εγω όταν τον δω άσχημα,τον παω γιατρο αν κ εχω αρχισει κ καταλαβαβαινω πότε ειναι ίωση.Τοτε θα τον κρατησω λιγες μερες κ θα τον στειλω μετα.Προφανως δεν θα εχει γινει τελειως καλα αλλα δεν θα πνιγεται.Η γιατρος οταν τον πηγα με ιωση μου ειπε αν δεν εχει πυρετο στειλτον όλα ψιλοαρρωστα ειναι.Δεν συμφωνω για λιγες μερες θα τον κρατησω,τωρα αν προλαβε εν αγνοια μου κ κολλησε αλλα παιδακια αυτο δεν εχει σημασια γιατι τοτε δεν ηξερα ,τωρα που ξερω οτι ειναι αρρωστος θα προσεξω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...