Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδιάφοροι γονείς


Recommended Posts

Να σας πω και μια άλλη πλευρά:

 

Ο μεγάλος μου είναι 2 μέρες τώρα πολύ μπουκωμένος, πολύ καταρροή, φταρνίζεται συνεχεια και δεν τον έστειλα. Πήγα σήμερα να πάρω τα μαθήματα, με ρωτάει η δασκάλα, έχει πυρετό, βήχα πολύ; Όχι. Και στραβώνει και μου λέει, ε δηλαδή για ένα συναχάκι δεν τον έστειλες, άλλη φορά μην τον κρατάς σπίτι. :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν θα εμπλακώ στη συζήτηση αλλα θα κάνω μια διευκρίνηση για να υπάρχει στο Post.

 

37, 37.5 δεν είναι πυρετός.

Δεν παίζει ρόλο τι κάνει ο καθένας με το 37 ή τι νομίζει, αλλα δεν θεωρείτε πυρετός.

Ο πυρετός ξεκινά απο 38.0 και περιμένεις εως 3 μέρες για την κορύφωση του και πτώση του. Εαν επιμένει πας παιδίατρο. Απο την πρώτη μέρα ο παιδιάτρος εαν δεν υπάρχουν άλλα σοβαρά συμπτώματα δεν μπορεί η ας πώ δεν θα έπρεπε να δώσει απολύτως τίποτα.

 

Αλλεργική βρογχίτιδα ή αλλεργικό βρογχικό άσθμα έχει πολύ άσχημο βήχα στο άκουσμα αλλα εννοείται οτι δεν κολλάει.Στην αλλεργική βρογχίτιδα ο μόνος που κινδυνεύει είναι ο ίδιο που την έχει να μην κολλήσει κάποια ίωση και υποτροπιάσει

 

Αυτά, καλή συνέχεια στην συζήτηση σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εμπλακώ στη συζήτηση αλλα θα κάνω μια διευκρίνηση για να υπάρχει στο Post.

 

37, 37.5 δεν είναι πυρετός.

Δεν παίζει ρόλο τι κάνει ο καθένας με το 37 ή τι νομίζει, αλλα δεν θεωρείτε πυρετός.

Ο πυρετός ξεκινά απο 38.0 και περιμένεις εως 3 μέρες για την κορύφωση του και πτώση του. Εαν επιμένει πας παιδίατρο. Απο την πρώτη μέρα ο παιδιάτρος εαν δεν υπάρχουν άλλα σοβαρά συμπτώματα δεν μπορεί η ας πώ δεν θα έπρεπε να δώσει απολύτως τίποτα.

 

Αλλεργική βρογχίτιδα ή αλλεργικό βρογχικό άσθμα έχει πολύ άσχημο βήχα στο άκουσμα αλλα εννοείται οτι δεν κολλάει.Στην αλλεργική βρογχίτιδα ο μόνος που κινδυνεύει είναι ο ίδιο που την έχει να μην κολλήσει κάποια ίωση και υποτροπιάσει

 

Αυτά, καλή συνέχεια στην συζήτηση σας.

 

Υπάρχουν περιπτώσεις που από 37.2 πρέπει να δίνουμε αντιπυρετικό στο παιδί αμεσως

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και μια άλλη πλευρά:

 

Ο μεγάλος μου είναι 2 μέρες τώρα πολύ μπουκωμένος, πολύ καταρροή, φταρνίζεται συνεχεια και δεν τον έστειλα. Πήγα σήμερα να πάρω τα μαθήματα, με ρωτάει η δασκάλα, έχει πυρετό, βήχα πολύ; Όχι. Και στραβώνει και μου λέει, ε δηλαδή για ένα συναχάκι δεν τον έστειλες, άλλη φορά μην τον κρατάς σπίτι. :shock:

 

Θεωρώ ότι αυτό που σου είπε ήταν ανεύθυνο για ένα κρυολόγημα που δεν ήξερε πώς θα εξελιχθεί και με κίνδυνο να κολλήσουν και τα υπόλοιπα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι emmac αλλα προφανώς όχι για το 37,2 αλλα για το άλλο σοβορά σύμπτωμα που εμφάνισε και για το οποίο έχει δέκατα!

Ο πυρετός και 38+ να είναι , πρέπει να ανεβαίνει όχι να τον σταματάμε.Γιαυτό δίνουμε τυπου depon και όχι τυπου ponstan αντιπυρετικό στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρώ ότι αυτό που σου είπε ήταν ανεύθυνο για ένα κρυολόγημα που δεν ήξερε πώς θα εξελιχθεί και με κίνδυνο να κολλήσουν και τα υπόλοιπα παιδιά.

 

Σαφώς και ήταν. Απλά ήθελα να πω, φαντάσου τι βλέπουν καθημερινά τα μάτια της και πλέον έχει συνηθίσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εμπλακώ στη συζήτηση αλλα θα κάνω μια διευκρίνηση για να υπάρχει στο Post.

 

37, 37.5 δεν είναι πυρετός.

Δεν παίζει ρόλο τι κάνει ο καθένας με το 37 ή τι νομίζει, αλλα δεν θεωρείτε πυρετός.

Ο πυρετός ξεκινά απο 38.0 και περιμένεις εως 3 μέρες για την κορύφωση του και πτώση του. Εαν επιμένει πας παιδίατρο. Απο την πρώτη μέρα ο παιδιάτρος εαν δεν υπάρχουν άλλα σοβαρά συμπτώματα δεν μπορεί η ας πώ δεν θα έπρεπε να δώσει απολύτως τίποτα.

 

Αλλεργική βρογχίτιδα ή αλλεργικό βρογχικό άσθμα έχει πολύ άσχημο βήχα στο άκουσμα αλλα εννοείται οτι δεν κολλάει.Στην αλλεργική βρογχίτιδα ο μόνος που κινδυνεύει είναι ο ίδιο που την έχει να μην κολλήσει κάποια ίωση και υποτροπιάσει

 

Αυτά, καλή συνέχεια στην συζήτηση σας.

 

 

Αν μπει το παιδι σε νοσοκομειο με 37,5 δε σου δινουν εξιτηριο...θεωρουν ότι το παιδι εχει πυρετο και μενει μεσα.Αυτα για το τι θεωρουν οι γιατροι...εσυ εχεις το ελευθερο να θεωρεις ότι θελεις.Και οποιαδήποτε άλλη μαμα.Το ότι οι παιδίατροι στις περισσοτερες περιπτώσεις συστηνουν το παιδι να παιρνει αντιπυρετικο μετα το 38 αυτό δε σημαινει ότι 37,5 δεν είναι πυρετος.

 

Η αλλεργικη βρογχιτιδα...επειδή τυχαινει να ειχα ως παιδι συνηθως ξεκιναει με καποια ιωση και στο παιδι που εχει ελλεργικη βρογχιτιδα εξελισεται στο βηχα αυτό που λες.Το ότι ο βήχας του αλεργικου δεν κολλαει δε σημαινει ότι και η ιωση από οπου ξεκινησε δεν κολλαει.

Link to comment
Share on other sites

Με δέκατα δεν στέλνουμε τα παιδιά στο σχολείο και πρέπει να μείνουν 24 ώρες απύρετα ή χωρίς εμετό. Τα δέκατα δεν είναι πυρετός, αλλά δείχνουν ότι κάτι δεν πάει καλά. Μέχρι να δούμε τι και πώς εξελίσσεται σεβόμαστε τους γύρω μας.

 

Καμιά σας δεν ανέφερε το γεγονός ότι μπορεί να κολλήσει και η δασκάλα. Η οποία δεν μπορεί να λείψει ούτε σε ιδιωτικό ούτε σε δημόσιο. Στο μεν ιδιωτικό ο εργοδότης δεν είναι και πολύ χαλαρός στο δε δημόσιο κλείνει το τμήμα για όσες μερες λείψει η δασκάλα γιατί αναπληρωτές δεν υπάρχουν.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εμπλακώ στη συζήτηση αλλα θα κάνω μια διευκρίνηση για να υπάρχει στο Post.

 

37, 37.5 δεν είναι πυρετός.

Δεν παίζει ρόλο τι κάνει ο καθένας με το 37 ή τι νομίζει, αλλα δεν θεωρείτε πυρετός.

Ο πυρετός ξεκινά απο 38.0 ......

 

Θα διαφωνήσω κάθετα. Επιστημονικά ο πυρετός θεωρείται ότι ξεκινά από το 37. Άλλο βέβαια ο σοβαρός πυρετός, που όντως θεωρείται από 38 και πάνω. Πάντως κάποιον που έχει 37 ή 37,1 απύρετο δεν τον λες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aς πούμε ότι ήμουν μια άλλη μητέρα που πήγαινε το παιδί στον παιδικό σου , δεν θα μου άρεσε αυτό που έκανες. Για να χρειαζόταν μάσκα το παιδί σημαίνει ότι θα έβηχε αρκετά . Δεν θεωρώ ότι είναι στα καθήκοντα της δασκάλας να κάνει μάσκα με αναπνοές ( αλήθεια ο νόμος τι λέει για αυτό?). Και επιπλέον αν υπήρχαν και άλλα παιδάκια που έβηχαν συνεχώς στην τάξη, με τι ηρεμία να κάτσει η δασκάλα να πει ένα παραμύθι πχ ή να τα βάλει να παίξουν? Πέρα από το γεγονός ότι ένα νήπιο δεν έχει ακόμα την ικανότητα να βάλει ένα μαντήλι στο πρόσωπό του όταν βήχει για να προστατέψει τα υπόλοιπα...

 

Σωστό όλο αυτό, αλλά σε θεωρητικό επίπεδο.....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κάποιες κοπέλες το είπαν κι έχουν απόλυτο δίκιο:

 

ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΑΡΡΩΣΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

 

Αρα το θρεντ είναι άκυρο θεωρώ, αφού αυτά τα περιστατικά είναι σπάνια.

Ισως κάποιες να το καταχράστηκαν για να επιτεθούν σε άλλες που ίσως να είχαν προηγούμενα, δεν το εξηγώ αλλιώς :confused:

 

Και σκεφτόμουν εχθές πως η λύση είναι απλή:

 

Οι δάσκαλοι θα πρέπει λοιπόν να έχουν την ευθύνη να δέχονται άρρωστα παιδάκια ή όχι. Ετσι οι γονείς που λέτε πως κάνουν τέτοια θα μπουν στην θέση τους αλλά και οι υπόλοιποι θα είναι ευχαριστημένοι.

 

Τι έχουμε λοιπόν να κάνουμε; απλά να το κουβεντιάσετε όσες το έχετε παρατηρήσει με τους διευθυντές/δασκάλους και να εφαρμοστέι.

 

miriki για πες μας, οι δάσκαλοι το κάνετε θέμα; σας συμβαίνει;; (το 1 ημέρα απύρετο βρίσκει κάποιες να διαφωνούν αν και φαίνεται πως είναι η στάνταρ γενική οδηγία της παιδιατρικής.)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γέλασα αγαπητή Deanerys_T. Και να δηλώσω ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όσα έχεις πει μέχρι τώρα αλλά κ σε άλλες συζητήσεις.

 

Πιστεύω ότι καμμία μητέρα δεν στέλνει το παιδί της άρρωστο σχολείο / παιδικό σταθμό κλπ. Αλλά κ εγώ, έχω στείλει το παιδί μου με βήχα κ μάλιστα έχω δώσει κ στην δασκάλα την μάσκα για τις αναπνοές, που έπρεπε να κάνει το μεσημέρι. Είχα ρωτήσει την παιδίατρο για αυτό.

Όμως, σε κρίση γαστρεντερίτιδας, τον κράτησα όλη την εβδομάδα σπίτι. εναλλάξ εγω, ο σύζυγος κ η γιαγιά. Εάν δεν υπήρχε γιαγιά, μάλλον θα πήγαινε 2 μέρες μετά την λήξη των συμπτωμάτων (δηλαδή στην ανάρρωση.....). Γιατί κ baby sitter έχω αλλά δεν είναι πάντα διαθέσιμη.....

 

Ευχαριστώ!:)

Αυτές τις περιπτώσεις προσπαθώ και εγώ να περιγράψω!

 

Στον παιδικό μπορεί να χρειαστεί να λείψει και μήνες πχ, δεν μπορεί να επαφίεσαι ότι τα στέλνεις σχολείο .

 

Για ποιον λόγο καλέ να λείψει μήνες; Είναι κάτι σύνηθες δηλαδή και πρέπει να κάνω οικογενειακό προγραμματισμό για κάτι τέτοιο;;

 

Να σας πω και μια άλλη πλευρά:

 

Ο μεγάλος μου είναι 2 μέρες τώρα πολύ μπουκωμένος, πολύ καταρροή, φταρνίζεται συνεχεια και δεν τον έστειλα. Πήγα σήμερα να πάρω τα μαθήματα, με ρωτάει η δασκάλα, έχει πυρετό, βήχα πολύ; Όχι. Και στραβώνει και μου λέει, ε δηλαδή για ένα συναχάκι δεν τον έστειλες, άλλη φορά μην τον κρατάς σπίτι. :shock:

 

Ο μεγάλος σου είναι 10 χρονών; Εντάσσεται στην περίπτωση των "μεγαλύτερων παιδιών".

Πολλές φορές έχει τύχει να μου λέει η κόρη μου (9χρ) ότι την πονάει κάτι και να μην πάει σχολείο. Δεν θέλω να της περάσω το μήνυμα ότι με το παραμικρό μένουμε στο σπίτι και χάνουμε τα μαθήματά μας.

Αν το μπούκωμα του γιου σου ήταν σε σημείο να μην αναπνέει καλά, να ζαλίζεται ή οτιδήποτε, καλά έκανες και τον κράτησες. Αν ήταν κάτι που αντιμετωπιζόταν, ίσως θα έπρεπε να το παλέψει και ο μικρός.

Link to comment
Share on other sites

Ηope άρα συμφωνούμε σε γενικές γραμμές...

 

Βέβαια η θεματοθέτρια έριξε την κατάρα της και εξαφανίστηκε!:lol::lol:

 

ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! ΑΚΡΙΒΩΣ!!! Δεν σου λέω εγώ το θρεντ είναι άκυρο!!! φαίνεται θα'χε νεύρα - μην της πήρε καμιά άλλη τη θέση στο κομμωτήριο και γιαυτό νευρίασε και ήρθε εδώ και έβαλε το φουρνέλο και έγινε καπνός!!! θα πίνει αραχτή τώρα καφεδάκια και θα μας χαζεύει ανεμίζοντας τη νέα της κουπ έτσι όπως μας έβαλε να τσακωνόμαστε!!! :-D

Link to comment
Share on other sites

Με δέκατα δεν στέλνουμε τα παιδιά στο σχολείο και πρέπει να μείνουν 24 ώρες απύρετα ή χωρίς εμετό. Τα δέκατα δεν είναι πυρετός, αλλά δείχνουν ότι κάτι δεν πάει καλά. Μέχρι να δούμε τι και πώς εξελίσσεται σεβόμαστε τους γύρω μας.

 

Καμιά σας δεν ανέφερε το γεγονός ότι μπορεί να κολλήσει και η δασκάλα. Η οποία δεν μπορεί να λείψει ούτε σε ιδιωτικό ούτε σε δημόσιο. Στο μεν ιδιωτικό ο εργοδότης δεν είναι και πολύ χαλαρός στο δε δημόσιο κλείνει το τμήμα για όσες μερες λείψει η δασκάλα γιατί αναπληρωτές δεν υπάρχουν.

 

Όταν λέμε δέκατα, τι εννοούμε; :P

 

Δηλαδή θα θερμομετρούμε κάθε πρωί τα παιδιά, μήπως ανεβάσουν θερμοκρασία πάνω από 36,6;

 

Ανέφερα εγώ πολλές φορές το θέμα της δασκάλας και ότι δεν μπορεί να λείψει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω. Εσείς όταν έχετε συνάχι, δέκατα, ή και λίγο πυρετό, πονοκέφαλο, πονόκοιλο κτλ δεν πάτε στη δουλειά και περιμένετε και 1 μέρα να είστε χωρίς καθόλου συμπτώματα για να μην κολλήσετε τους συναδέλφους;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω. Εσείς όταν έχετε συνάχι, δέκατα, ή και λίγο πυρετό, πονοκέφαλο, πονόκοιλο κτλ δεν πάτε στη δουλειά και περιμένετε και 1 μέρα να είστε χωρίς καθόλου συμπτώματα για να μην κολλήσετε τους συναδέλφους;

 

Δεν είναι λιγο ακυρο τωρα να συγκρινουμε το τριχρονο που παει παιδικο και τον εργαζομενο που παει στη δουλεια του και από την οποια δε μπορει να λειψει οσο και οποτε θελει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λιγο ακυρο τωρα να συγκρινουμε το τριχρονο που παει παιδικο και τον εργαζομενο που παει στη δουλεια του και από την οποια δε μπορει να λειψει οσο και οποτε θελει?

 

Τη σύγκριση δεν την κάνω για να εξισώσω καταστάσεις, αλλά για να δείξω ότι το ιδανικό πολλές φορές δεν είναι εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Το θρεντ είναι μόνο για τσακωμό, αφού δεν πρόκειται ποτέ να συμφωνήσουν οι μαμάδες που είναι σπίτι και μπορούν χωρίς κανένα πρόβλημα να κρατήσουν τα παιδιά σπίτι όσο καιρό θέλουν, με τις μαμάδες που δουλεύουν και μετράνε τις μέρες μια-μια μέχρι να μπορεί το παιδί να ξαναπάει σχολείο.

 

Daenerys_T και Ferby συμφωνώ με όλα όσα λέτε.

 

Ο μεγάλος μου είναι 2 μέρες τώρα πολύ μπουκωμένος, πολύ καταρροή, φταρνίζεται συνεχεια και δεν τον έστειλα. Πήγα σήμερα να πάρω τα μαθήματα, με ρωτάει η δασκάλα, έχει πυρετό, βήχα πολύ; Όχι. Και στραβώνει και μου λέει, ε δηλαδή για ένα συναχάκι δεν τον έστειλες, άλλη φορά μην τον κρατάς σπίτι. :shock:

Έχει δίκιο η δασκάλα, δεν θα κράταγα ποτέ στο σπίτι δεκάχρονο παιδί επειδή έχει σοβαρό μπούκωμα. 'Αλλο ο παιδικός και άλλο το σχολείο, έχει μεγάλη διαφορά.

 

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Τη σύγκριση δεν την κάνω για να εξισώσω καταστάσεις, αλλά για να δείξω ότι το ιδανικό πολλές φορές δεν είναι εφικτό.

 

Το ίδιο ακριβώς προσπαθώ κ εγώ να πω με την απάντησή μου στην arietta :

«Σωστό όλο αυτό, αλλά σε θεωρητικό επίπεδο…»

Link to comment
Share on other sites

 

Για ποιον λόγο καλέ να λείψει μήνες; Είναι κάτι σύνηθες δηλαδή και πρέπει να κάνω οικογενειακό προγραμματισμό για κάτι τέτοιο;;

 

 

 

Eίναι πολύ σύνηθες τα παιδιά 3-4 χρονών που πάνε παιδικό σταθμό να περνούν ιώσεις. Και τα μεγαλύτερα πολλές φορές. Δεν νομίζω ότι ανακαλύπτω την πυρίτιδα , όλοι το γνωρίζουν. Οπότε θα πρέπει να έχεις προβλέψει σε αυτές τις περιπτώσεις , ποιος θα αναλαμβάνει τη φροντίδα τους' εκτός αν τα στέλνεις άρρωστα σχολείο...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω. Εσείς όταν έχετε συνάχι, δέκατα, ή και λίγο πυρετό, πονοκέφαλο, πονόκοιλο κτλ δεν πάτε στη δουλειά και περιμένετε και 1 μέρα να είστε χωρίς καθόλου συμπτώματα για να μην κολλήσετε τους συναδέλφους;

 

Πέρα από το γεγονός ότι το ανοσιοποιητικό μας λειτουργεί καλύτερα, μπορούμε να προστατεύσουμε τον εαυτό μας και τους γύρω μας περισσότερο. Δεν τρέχουμε μέχρι να ιδρώσουμε αν νιώσουμε ότι μας περιτριγυρίζει γρίπη, θα πάρουμε το αναλγητικό μας , αν νιώσουμε την ανάγκη, μπορούμε να αποχωρήσουμε αν φτάσουμε στα όρια μας ή θέλουμε επειγόντως να πάμε στο κρεβάτι , δεν φταρνιζόμαστε στα μούτρα του άλλου, δεν πιάνουμε τα παιχνίδια που θα πιάσει στη συνέχεια κάποιος άλλος, αφού έχουμε σκουπίσει τη μύτη με την παλάμη...Υπάρχουν κάποιες μικρές, αλλά σημαντικές διαφορές...

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος σου είναι 10 χρονών; Εντάσσεται στην περίπτωση των "μεγαλύτερων παιδιών".

Πολλές φορές έχει τύχει να μου λέει η κόρη μου (9χρ) ότι την πονάει κάτι και να μην πάει σχολείο. Δεν θέλω να της περάσω το μήνυμα ότι με το παραμικρό μένουμε στο σπίτι και χάνουμε τα μαθήματά μας.

Αν το μπούκωμα του γιου σου ήταν σε σημείο να μην αναπνέει καλά, να ζαλίζεται ή οτιδήποτε, καλά έκανες και τον κράτησες. Αν ήταν κάτι που αντιμετωπιζόταν, ίσως θα έπρεπε να το παλέψει και ο μικρός.

 

Έχει δίκιο η δασκάλα, δεν θα κράταγα ποτέ στο σπίτι δεκάχρονο παιδί επειδή έχει σοβαρό μπούκωμα. 'Αλλο ο παιδικός και άλλο το σχολείο, έχει μεγάλη διαφορά.

 

Όταν ένα παιδί φταρνίζεται 100 φορές το λεπτό και ρουφάει συνέχεια τη μύτη του, δεν έχει νόημα να το στείλεις σχολείο, σε όποια ηλικία. Δεν μπορεί να παρακολουθήσει, ούτε να συμμετάσχει. Το μόνο που καταφέρνει είναι να ενοχλεί τους γύρω του και πιθανότατα να τους κολλήσει κιόλας, γιατί κάθονται σε παρεούλες. Δεν είναι ανάγκη να φτάσει να ζαλίζεται, για να πάρω κάποιες στοιχειώδεις προφυλάξεις για το ίδιο και τους γύρω του. Εξάλλου, δεν ήξερα πώς θα εξελιχθεί, μπορεί να ανέβαζε και πυρετό μετά από λίγη ώρα.

 

Γενικά, έχω παρατηρήσει, πως, όταν βλέπεις μια αρρώστια να ξεκινάει, αν φυλαχτείς, έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να την περάσεις γρήγορα κι ανώδυνα. Αν τον είχα στείλει, ειδικά αυτές τις μέρες, με τη βροχή, την υγρασία και το κρύο, που δε βγαίνουν διάλειμμα κι είναι όλα στο διάδρομο και οι τάξεις δεν αερίζονται σωστά, είμαι σίγουρη πως θα είχε χειροτερέψει και σίγουρα δε θα είχε βελτιωθεί. Ενώ τώρα το ξεπέρασε στα γρήγορα και θα πάει από αύριο κανονικά.

 

Υπάρχει το σωστό και υπάρχει και το λάθος (όλοι οι γιατροί λένε στο ξεκίνημα μιας αρρώστιας να μένουμε μέσα και να κάνουμε τα γνωστά). Το γιατί κάποιοι κάνουν το λάθος και όχι το σωστό, είτε από ανάγκη, είτε από επιλογή, είναι άλλη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι εχω την απορία, γιατι μη εργαζομενες μαμαδες στελνουν τα παιδακια τους 3 χρονων στον παιδικο και δεν τα κρατανε σπιτι να ασχοληθουν λιγο μαζι τους?

Εδω και ποσες σελιδες κατηγορειτε γυναικες εργαζομενες που δεν εχουν ανθρωπο να κρατησουν τα παιδια τους σπιτι για το ενα βηχαλακι και δεν αναρωτιεστε γιατι στελνετε τα 3χρονα ντε και καλα στον παιδικο. Και μην μου πειτε για κοινωνικοποιηση γιατι μια χαρα το τριχρονο κοινωνικοποιειται και με την βολτιτσα στο παρκο, η στο μουσειο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...