Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβάμαι την αμνιοπαρακέντηση (Ενδείξεις στην β επιπέδου)


Recommended Posts

Μπράβο για τα καλά νέα!!! Πολύ χάρηκα busybee!!!

Μη φοβάσαι για αύριο, όλα θα πάνε καλά και ομαλά!!! Και με καλά αποτελέσματα!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια, την κάναμε τελικά χτες την επέμβαση και όλα κύλησαν ομαλά. Τώρα κάθομαι σπίτι και ξεκουράζομαι καναπές-κρεβάτι, κρεβάτι-καναπές. Λίγες μόνο συσπάσεις έχω, και όσο περνάει η ώρα λιγοστεύουν.

 

Ο άντρας μου παίρνει τον μικρούλη μου (που είναι δυόμισι) για να με ξεκουράσει τον πηγαίνει στη γιαγιά, οπότε είμαι και μόνη στο σπίτι να χαλαρώσω. Όλα καλά μέχρι στιγμής λοιπόν.

 

Ανυπομονώ να περάσουν λίγες μέρες να νοιώσω πιο δυνατή και να ξεφύγω από την «ζώνη του κινδύνου» για αποβολή. Αν και ως τώρα όλα δείχνουν πολύ καλά. Τα αποτελέσματα δεν τα σκέφτομαι ακόμη, ο νους μου είναι περισσότερο στο να είμαι εγώ ασφαλής τώρα.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά θα πάνε όλα!!! Εκμεταλλεύσου την ευκαιρία για ξεκούραση και ήδη τα δύσκολα πέρασαν!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο κοπέλα μου, τα δύσκολα πέρασαν. Ξεκούραση πολύ τώρα και όλα θα πάνε καλά. Πόσες μέρες είναι η "ζώνη του κινδύνου"?

 

Εμμ, δεν ξέρω. Οι γιατροί μου είπαν 2 μέρες ξάπλα και μετά για μία εβδομάδα προσοχή. Πάντως μέχρι και τρεις εβδομάδες μετά (από ότι διάβασα στο ιντερνετ) μπορεί να γίνει η αποβολή. Αλλά φαντάζομαι κάποιες ενδείξεις θα υπάρχουν και από πριν;

 

Το θέμα είναι ότι δυστυχώς, με την πρωινή μου δουλειά τα πράγματα είναι κάπως άκαμπτα και δεν ξέρω τι να κάνω. Ο γιατρός είπε αν είμαι καλά μπορώ να πάω αλλά να μην πιεστώ. Τα πρωινά διδάσκω σε ένα ΙΕΚ και είμαστε πριν την εξεταστική τώρα και η ύλη πρέπει να βγει.. και οι συμβάσεις 6μηνές, οπότε «άδεια» με την κανονική έννοια δεν υπάρχει.. Τη Δευτέρα μπορεί να την πάρω, αλλά από εκεί και μετά.. δύσκολο…

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, χαίρομαι πολύ να σας πω ότι βγήκαν τα αποτελέσματα της άμνιο και είναι όλα καλά!! Ουφ! Τι μεγάλη ανακούφιση...

:P:p:p

 

Πόσο σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για το στήριγμα που μου προσφέρατε εκείνες τις δύσκολες μέρες! Αντε, ανυπομονώ να το βάλω πίσω μου όοολο αυτό.

 

Ακόμη δεν έχω ηρεμήσει βέβαια, μέχρι να με δει και ο γιατρός ότι όλα εξελίσσονται ομαλά. Είχε πει ότι θα με έβλεπε σήμερα, αλλά μου είπε την επόμενη εβδομάδα τελικά. Ενοχλήματα και τέτοια δεν έχω, πέρα από κάτι λίγα, όμως νοιώθω το μωρό πολύ χαμηλά. Και τα σαμαράκια στο δρόμο με ενοχλούν ακόμη. Δεν μπορώ να θυμηθώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πότε είχαν ξεκινήσει αυτά.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο, BusyBee! Θα νιώθεις τρέλη ανακούφιση τώρα..σε καταλαβαίνω!Με το καλό να απολαύσεις το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου & να υποδεχτείς το υγιέστατο μωράκι σου!!:D

l1ITp3.png HDApp3.png
Link to comment
Share on other sites

πόσο πολλά συγχαρητήρια!!!!!! κοπέλα μου, μπράβο! να ηρεμήσεις τώρα... τα συμπτώματα που αναφέρεις δεν νομίζω ότι είναι κάτι, άλλωστε περνάει ο καιρός μεγαλώνει το μωρό! πόσο χάρηκα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ, εγώ δυστυχώς ακόμη δεν μπορώ να ηρεμήσω τελείως. Νοιώθω το παιδί πολύ χαμηλά και αφού μίλησα ξανά με τον γιατρό μου έδωσε ραντεβού για αύριο πρωί να με εξετάσει.

 

Ελπίζω να είναι μία υπερβολή του μυαλού μου και να μην τρέχει τίποτα. Ίσως είναι και η τόση ένταση αυτών των ημερών που μου βγαίνει τώρα γιατί ακόμα δεν έχω συνέλθει..

 

Νοιώθω σαν να έτρεξα τον μαραθώνιο και θέλω να ξαποστάσω. Μόλις κάνω την εξέταση αύριο και είναι όλα καλά, θα ηρεμήσω!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ Busybee!!!!! :lol::lol::lol:

 

Τέλεια, πάρα πολύ χάρηκα!!!

Καλά έκανες και ζήτησες να σε δει, θα μπορέσεις μετά να ηρεμήσεις!!!!

 

Τώρα έρχεται το πιο ωραίο κομμάτι της εγκυμοσύνης. Με το καλό!!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες, μόλις γύρισα από το γιατρό και είδαμε τον μικρούλη και όλα είναι οκ. Τώρα πλέον, μπορώ να το βάλω οριστικά πίσω μου όλο αυτό. Τι μεγάλη ανακούφιση!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιτέλους μπορείς να ηρεμήσεις. Άντε τώρα, άρχισε να ανοίγεις κανά eshop να χαζεύεις πραγματάκια για το μωράκι. Είναι η καλύτερη αποθεραπεία!!!! :D

 

* Τι φύλο είναι? δε θυμάμαι.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μπορείς να ηρεμήσεις. Άντε τώρα, άρχισε να ανοίγεις κανά eshop να χαζεύεις πραγματάκια για το μωράκι. Είναι η καλύτερη αποθεραπεία!!!! :D

 

* Τι φύλο είναι? δε θυμάμαι.

 

Χι χι! Αυτό που θέλω τώρα είναι να πάω καμία βόλτα, πολύ κλεισούρα έπεσε το περασμένο ΣΚ. Θα πάμε μία βολτούλα προς Λαγονήσι με τον καλό μου αργότερα!

 

Είναι αγοράκι, μας το επιβεβαίωσε και η άμνιο! Και το πρώτο μου είναι αγοράκι, οπότε λίγα ψώνια θα κάνουμε. Το μόνο που σκέφτομαι είναι να παραγγείλω ένα μει-ται από το αστεράκι γιατί έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια.

 

Είδες κοπέλα μου? πάει πέρασε κ έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για την υγεία του μωρού σου! μπράβο σου κ τώρα να συνεχίσεις χωρίς άγχος!!! πότε έχεις ΠΗΤ?

 

Η ΠΗΤ είναι ένα ζήτημα... το συζητούσα σήμερα με το γιατρό. Με βάση την τελευταία περίοδο έχω στις 17 Μαΐου. Όμως έχουμε κάνει redate γιατί το μωρό είναι μεγάλο και με βάση αυτό η ΠΗΤ είναι 8 Μαΐου! Εγώ πάντως το υπολογίζω με βάση την ωορρηξία στις 12 Μαΐου.. Πιστεύω κάπου εκεί θα είναι πάντως.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Buzy bee τι κανεις? σε λίγο μπαίνεις στον μήνα σου? εγώ είμαι στον τέταρτο τωρα και ο γιατρός μου μου είπε να κάνω τελικά αμνιο. Έχω αρχίσει και το ψάχνω και χρειάζομαι λίγη βοήθεια. Που την έκανες εσύ τελικά σε δημόσιο η ιδιωτικό? ποσό σου στοίχισε? και κάθε άλλη πληροφορία είναι πολύτιμη! Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

aOhpp3.png
Link to comment
Share on other sites

Buzy bee τι κανεις? σε λίγο μπαίνεις στον μήνα σου? εγώ είμαι στον τέταρτο τωρα και ο γιατρός μου μου είπε να κάνω τελικά αμνιο. Έχω αρχίσει και το ψάχνω και χρειάζομαι λίγη βοήθεια. Που την έκανες εσύ τελικά σε δημόσιο η ιδιωτικό? ποσό σου στοίχισε? και κάθε άλλη πληροφορία είναι πολύτιμη! Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Όχι, απέχω πολύ ακόμα για να μπω στον μήνα μου. Το Μάιο έχω ΠΗΤ. Την έκανα στο Ιασω και μου στοίχίσε 850 ευρώ. Είναι ο μοριακός καρυότυπος με τα 120 σύνδρομα. Υπάρχει και μεγαλύτερη ανάλυση όπου γίνεται πλήρης χαρτογράφηση του dna και γίνεται αιμοληψία και από τους γονείς, αυτή η εξέταση (όχι όμως η λήψη δείγματος) πραγματοποιείτε στο Χωρέμειο και κοστίζει 1.500 ευρω.

 

Για δημόσια, ξέρω ότι υπάρχει λίστα, αλλά αφού εσύ βρίσκεσαι ακόμη στον τέταρτο, έχεις μεγάλα περιθώρια, οπότε θα μπορούσες, και σε δημόσιο θα ήταν πολύ καλύτερα. Μία γνωστή μου έκανε, στο Αλεξάνδρα νομίζω, το μόνο που παραπονέθηκε ήταν ότι περίμενε αρκετές ώρες την ημέρα του ραντεβού.

 

Εύχομαι να μην το σκέφτεσαι πολύ, και να το βάλεις γρήγορα πίσω σου! Για ποιο λόγο σου το είπε ο γιατρός;

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα την κάνω γιατί είχα προηγούμενη κύηση με τρισωμια 21. Ευτυχώς η αυχενική μου βγήκε καλή!!! Απλά για σιγουριά! Σκέψου ότι στην προηγούμενη αυχενική οι πιθανότητες ήταν 1/1300 και τωρα 1/1900 καταλαβαίνεις δεν είναι και μεγάλες οι διάφορες!!!!

Ο γιατρός μου κάνει αμνιο και μου ζήτησε για τον μοριακό καρυοτυπο 550 ευρώ. Εγώ σήμερα έκλεισα και στο Αλεξάνδρας που είναι δωρεάν εάν στην γράψουν αλλα είναι ο απλός καρυοτυπος και είμαι σε σκέψη! Απο τη μια φοβάμαι το δημόσιο απο την άλλη 550 δεν είναι και λίγα! Εγώ είμαι άνεργη και είναι ο μίσος μισθός του άντρα μου!!

aOhpp3.png
Link to comment
Share on other sites

550 ευρώ, ε; Μα πως γίνεται να έχουν τέτοιες διαφορές! Να σου πω, εγώ αν είχα χρονικά περιθώρια (δεν είχα, μετά την β΄ επιπέδου έπρεπε να την κάνω), θα πήγαινα στο Αλεξάνδρας. Κράτησε τα χρήματα για όταν έρθει το νινάκι!

 

Εμένα ήταν 1:1.700, όμως βρέθηκαν κάποιοι δείκτες και έπρεπε να την κάνω. Έχεις δίκιο, το είχες αναφέρει και παλαιότερα για την τρισωμία. Πολύ δύσκολα έχεις περάσει.. Φαντάζομαι ότι θα έχεις και μεγάλη αγωνία μέχρι τα αποτελέσματα. Ο παλιός καρυότυπος κάνει 3 εβδομάδες να βγει, στο δημόσιο μπορεί και περισσότερο..

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Χαίρετε!

9 μέρες αγωνιάς και άγχος μέχρι που λάβαμε τα αποτελέσματα τις αμνιοπαρακεντηση

όπου η εξέταση έγινε επιτυχώς σε έμπιστο γυναικολόγο και τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά! Μεγάλη ανακούφιση! όλα καλά! είναι 99% αγοράκι!

μας οδήγησε σε αμνιο το Α τεστ το οποίο ήταν τραγικό με τρισωμια 21 με βάση ηλικίας της μητέρας 1:1423

τρισωμια 21 με βάση Α τεστ Θετικό 1/83 και τρισωμια 13 & 18 Θετικό 1/1

βέβαια έχει στατικό χαρακτήρα και όχι διαγνωστικό.

αυχενική διαφανια για κάποιο λόγο δεν την κάναμε (κακός)!

Ηλικία μητέρας 23 ετών με ιστορικό άριστο δεν ξέρω εάν παίζει κάνα ρόλο, και πρώτη κύηση!

Και εγώ σύζυγος και μελλοντικός πατέρας 31 ετών επίσης άριστο ιστορικό.

Εύχομαι σε όλα τα παιδάκια γεμάτα υγειά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...