Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβάμαι την αμνιοπαρακέντηση (Ενδείξεις στην β επιπέδου)


Recommended Posts

καλησπερα.

κ σε μενα στην εξεταση β επιπεδου η μια απο τις τιμες βγηκε ανεβασμενη κ ετσι εκανα αμνιο...ολα καλα πηγαν....την εκανα σε ενα φιλο μου...ομως ειχα κλεισει κ στο Ελενα κ στο Αλεξανδρα κ φοβηθηκα να παω εκει να την κανω...τελικα γεννησα στο Ελενα κ το μετανιωσα που φοβηθηκα να την κανω εκει....πιστευω πως δυσκολα παει κατι στραβα....ειχα διαβασει κ εγω πολυ για την αμνιο πριν παω...κ κατεληξα στο οτι πλεον δυσκολα συμβαινουν ατυχηματα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Quote από busybee

"Δεν μου τα έδωσαν από το ΙΑΣΩ (είναι λέει μόνο για τους γιατρούς) αλλά αν θυμάμαι καλά για το Down που το συζητούσανε ήταν κάτι σαν 1 στις 1.600."

 

Αυτο busybee είναι που έλεγα ότι δεν υπάρχει περίπτωση. Ο κίνδυνος 1/60 που λες πιο κάτω είναι σε σωστή βάση: αυτός ο κίνδυνος (από ηλικία και ενδείξεις) είναι 5 φορές πιο μεγάλος από τον κίνδυνο 1/300 της αμνιοπαρακεντησης. Βλέπω όμως ότι έχει ωριμάσει η σκέψη μέσα σου, το ρίσκο υπάρχει, αλλά ζυγίζεις και παίρνεις το μικρότερο.

-------------------------

Αυτό τα λόγια κατακρίνω και είναι επιστημονικά αβάσιμα, η χρήση τους προφανώς έγινε για να μεταπειστεί η θεματοθετρια:

Quote από nantiana:

"οτι αυτες οι ενδειξεις στη β επιπεδου ειναι μια μπουρδα και μιση εφοσον η αυχενικη σου ηταν καλη"

Link to comment
Share on other sites

Quote από busybee

"Δεν μου τα έδωσαν από το ΙΑΣΩ (είναι λέει μόνο για τους γιατρούς) αλλά αν θυμάμαι καλά για το Down που το συζητούσανε ήταν κάτι σαν 1 στις 1.600."

 

Αυτο busybee είναι που έλεγα ότι δεν υπάρχει περίπτωση. Ο κίνδυνος 1/60 που λες πιο κάτω είναι σε σωστή βάση: αυτός ο κίνδυνος (από ηλικία και ενδείξεις) είναι 5 φορές πιο μεγάλος από τον κίνδυνο 1/300 της αμνιοπαρακεντησης. Βλέπω όμως ότι έχει ωριμάσει η σκέψη μέσα σου, το ρίσκο υπάρχει, αλλά ζυγίζεις και παίρνεις το μικρότερο.

-------------------------

Αυτό τα λόγια κατακρίνω και είναι επιστημονικά αβάσιμα, η χρήση τους προφανώς έγινε για να μεταπειστεί η θεματοθετρια:

Quote από nantiana:

"οτι αυτες οι ενδειξεις στη β επιπεδου ειναι μια μπουρδα και μιση εφοσον η αυχενικη σου ηταν καλη"

 

Ο αρχικός κίνδυνος λόγω ηλικίας ήταν 1:63. Ο διορθωμένος κίνδυνος μετά την αυχενική είχε βγει 1:1.330 περίπου, αλλά σε συνδυασμό με την papp a΄ είχε πάει κοντά στο 1:1.700 (τα αποτελέσματα τα έλαβα μόνο προφορικά).

 

Η υπερηχογενής εστία στην καρδιά αυξάνει την πιθανότητα για σύνδρομο down κατά 10%. Αν κάνεις την πράξη και προσθέσεις το 10% στο 1/1.700, βγαίνει λίγο πιο κάτω από 1:1.600. Έτσι προέκυψε το 1:1.600.

 

Εγώ σου είμαι ευγνώμων και στις άλλες κοπέλες που αποκρίνονται. Πιστεύω ότι σε ένα δημόσιο φόρουμ, όλες οι απόψεις χωράνε. Πολλές κοπέλες όπως η nantiana και εσύ, μιλάτε με βάση προσωπικές και πολύ σημαντικές εμπειρίες και έχετε πάθος για την άποψή σας. Για εμένα αυτό είναι καλοδεχούμενο, δεν το κρίνω σε καμία από εσάς.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος, δε μιλάω ούτε συμβουλεύω από προσωπική πείρα, εγώ από τα 3 παιδιά έκανα στο τρίτο μόνο τροφοβλαστη λόγω ηλικίας και αυξημένη αυχενική, κάνω κάποιους υπολογισμούς και σου βάζω μπροστά σου τα δικά σου δεδομένα που είναι αυτά που είναι.

Αυτό το προφορικό 1/1600 δεν ευσταθεί, δε θα το εξηγήσω ξανά, το έχω αναλύσει λεπτομερώς παραπάνω. Αν ευσταθούσε δε θα σε παρέπεμπαν για αμνιοπαρακέντηση, μάλλον λάθος άκουσες και είναι 1/60 όπως έγραψες πιο πάνω. Καμιά φορά ακούμε αυτά που θελουμε να ακούσουμε, το καταλαβαίνω από τη μια. Τέλος πάντων. Τα δεδομένα είναι αυτά που είναι, τα ρίσκα είναι αυτά που είναι, διάλεξε το μικρότερο, δυστυχώς επιλογή χωρίς ρίσκο δεν έχεις. Ακόμη και μια κοπελίτσα 25 χρόνων να τα δει όλα καλά στον υπέρηχο, πάλι θα της πούνε ότι καλύπτεσαι στο 60% μόνο με τον υπέρηχο, όσο χρόνων κι αν είναι. Μόνο με αμνιοπαρακέντηση 100%. και αυτό εδώ και χρόνια το λένε οι καλύτεροι εμβρυολογοι.

Διωξε το φόβο για να πάρεις την λογικότερη απόφαση βάση δεδομένων και όχι βάση φόβων.

Link to comment
Share on other sites

[busybee, μια τεχνικη λεπτομερεια: να ζητησεις να σου δωσουν γραπτως τα αποτελεσματα της αυχενικης σου (οπως και της β' επιπεδου και του ντοπλερ, μεθαυριο), γιατι αποτελουν μερος του ιστορικου της εγκυμοσυνης σου και πρεπει να τα εχεις στο προσωπικο σου αρχειο]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[busybee, μια τεχνικη λεπτομερεια: να ζητησεις να σου δωσουν γραπτως τα αποτελεσματα της αυχενικης σου (οπως και της β' επιπεδου και του ντοπλερ, μεθαυριο), γιατι αποτελουν μερος του ιστορικου της εγκυμοσυνης σου και πρεπει να τα εχεις στο προσωπικο σου αρχειο]

 

Καλησπέρα skoundoufla, τις εξετάσεις μου τις έχω γραπτές, εκτός από την papp a. Τα έχω ήδη στείλει στη γιατρό που θα μας δει αύριο, ζήτησαν να τα έχουν πριν να μου δώσουν ραντεβού.

 

Στην Β΄ επιπέδου δεν μου έδωσαν γραπτά τα ποσοστά για τα τρία σύνδρομα (όπως μας έδωσαν στην α΄ επιπέδου). Επειδή τα είδα να υπάρχουν και επειδή στο τηλέφωνο τα συζήτησα με το γυναικολόγο μου, μου δημιουργήθηκε η εντύπωση (και του γιατρού επίσης) ότι για κάποιο λόγο κατά λάθος δεν μου τα έδωσαν.

 

Όταν πήρα τηλ και τα ζήτησα μου είπαν ότι όντως το σύστημα υπολογίζει τέτοια ποσοστά, όμως δεν τα δίνουν στους ασθενείς, και σε αυτά έχουν πρόσβαση μόνο οι γιατροί. Παρεμπιπτόντως στο Ιασώ έχω κάνει όλες μου τις εξετάσεις.

 

Θα μπορούσα να τα ζητήσω από τον γυναικολόγο μου, να τα εκτυπώσει και να μου τα δώσει ιδιωτικά, αλλά δεν ξέρω αν έχει σημασία. Αν τα χρειαστούν αύριο θα ζητήσω να τους τα στείλουν υπηρεσιακά. Διαφορετικά θα βρω τον γυναικολόγο μου και θα του πω να τα πάρει και να μου τα δώσει.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην σε νοιάζει αυτό. Η γενετίστρια ξέρει να βγάλει τα συμπεράσματά της καλύτερα από το πρόγραμμα του Ιασώ. Τα πραγματικά κλινικά σου ευρήματα χρειάζεται.

Δες τι θα σου πει και πως θα αξιολογήσει τα ευρήματά σου και μετά παίρνεις την απόφαση βάσει του ρίσκου.

Μακάρι να σου πει ότι δεν είναι σημαντικά.

Θα σε έχω στο μυαλό μου, καλά νέα αύριο σου εύχομαι!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Μελισσούλα δεν επαναλαμβάνεις το Β επιπέδου σε κάποιον άλλο;

 

Εγώ πήρα λεπτομερή ανάλυση στα χέρια μου....

 

Στην δική σου έχει τα ποσοστά για τα τρία σύνδρομα και στην β΄ επιπέδου; Εγώ στο Ιασω την έκανα.

 

Η γενετήστρια που είδαμε σήμερα μας ενθάρρυνε να κάνουμε την άμνιο και μάλιστα μας ενθάρρυνε προς μία εκτεταμένη ανάλυση που την κάνουν στο Χωρέμειο. Κάνει 1.500 ευρώ.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μόνο για down από ό,τι συγκράτησα. Μοριακό καρυότυπο να ζητήσεις εφόσον την κάνεις και βάλε και την ΚΙ μέσα αφού θα μπεις στη διαδικασία.

 

Να σου πω βρε. Όλα καλά θα πάνε θα δεις. Έτσι να χαμε να λέγαμε (και να μοιράζουμε χιλιάρικα....) άντε με το καλό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η thaliaval εννοεί το Nipt . Δηλαδή μη επεμβατικα τεστ (cell free Dna)

Έχουν πολυ μεγαλη αξιοπιστία αλλα δεν αντικαθιστούν την αμνιο η οποια αποτελεί διάγνωση

Σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος δηλαδή κανεις αμνιο .

 

Καλα αποτελεσματα μελίσσουλα !!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είμαι ενήμερη για τα μη επεμβατικά. Αυτή τη στιγμή δυστυχώς δε είναι τόσο εξελιγμένα για να μπορέσουν να μας καλύψουν. Στην πραγματικότητα κοιτάζουν τα τρία βασικά σύνδρομα, τις ανωμαλίες στα φυλετικά χρωμοσώματα, και μερικά έχουν αρχίσει να συμπεριλαμβάνουν και κάποια άλλα σύνδρομα, όμως είναι σε πολύ αρχικό στάδιο και δεν είναι σταθμισμένα. Σε λίγα χρόνια πιστεύω θα είναι βέβαια, αλλά εμείς τώρα τα χρειαζόμασταν!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ μαζί σου μελίσσουλα κ ειδικά για να ειςαι σιγουρη κ να καλύψεις καθε πιθανό θεμα κανεις αμνιο . Τι σκέφτεσαι τελικα ;

 

Μόλις γυρίσαμε από τον εμβρυο-καρδιολογικό έλεγχο και δόξα το θεό όλα ήταν καλά!! Θα κάνω την άμνιο αύριο το πρωί.

 

Δεν έχουμε αποφασίσει ακόμη με τον άντρα μου αλλά πιστεύω θα κάνουμε την πιο φτηνή εξέταση, δλδ τον μοριακό καρυότυπο με τα 850 ευρώ, που δεν την λες βέβαια και φτηνή, απλά είναι σε σχέση με την άλλη την πιο εκτεταμένη.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραία πολυ ενθαρρυντικά τα νεα για την καρδια.

 

Πολυ χαίρομαι!!!

Υπάρχει ο απλός καρυοτυπος κ ο μοριακός καρυοτυπος που αφορά σε 120 σύνδρομα .

Ρωτήστε κ τον γιατρο που θα σας κάνει την αμνιο τι συνιστά .

Link to comment
Share on other sites

...και υπάρχει και ο μοριακός καρυότυπος σε συνδυασμό με την καλλιέργεια και την ανάλυση του DNA που στοιχίζει 1.500 ευρώ, και αφορά τα 180 σύνδρομα και κάτι «ισορροπημένες μεταθέσεις» (ότι και να είναι αυτό).

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Busybee, σου έχω στείλει κ πμ αλλά να σου ευχηθώ κ από εδώ καλή επιτυχία για αύριο κοπέλα μου, όλα θα πάνε καλά. Κ εγώ νομίζω πήρατε τη σωστή απόφαση... θα περιμένουμε νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πολυ ενθαρρυντικά τα νεα για την καρδια.

 

Πολυ χαίρομαι!!!

Υπάρχει ο απλός καρυοτυπος κ ο μοριακός καρυοτυπος που αφορά σε 120 σύνδρομα .

Ρωτήστε κ τον γιατρο που θα σας κάνει την αμνιο τι συνιστά .

 

Εγω τον μοριακό ειχα κανει για 120 συνδρομα. Στο Λητω.

Καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γυρίσαμε από τον εμβρυο-καρδιολογικό έλεγχο και δόξα το θεό όλα ήταν καλά!! Θα κάνω την άμνιο αύριο το πρωί.

 

Δεν έχουμε αποφασίσει ακόμη με τον άντρα μου αλλά πιστεύω θα κάνουμε την πιο φτηνή εξέταση, δλδ τον μοριακό καρυότυπο με τα 850 ευρώ, που δεν την λες βέβαια και φτηνή, απλά είναι σε σχέση με την άλλη την πιο εκτεταμένη.

 

Κοριτσι μου καλησπερα,Καλη Χρονια με τομωρακι σας γερο στην αγκαλια σας!

Παρακολουθουσα σιωπηλα την ιστορια σας και ευχομουν προσευχομουν ολα να πανε υπεροχα και χαρηκα πολυ με τα νεα σας!

Καλη επιτυχια ,με το καλο η αμνιο,ολα θα πανε υπεροχα,στο ευχομαι απκ καρδιας!

Χαδακια στο μικρακι σου!

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές, με συγκινήσατε. Αύριο είναι η εξέταση. Με το καλό να γίνει.

Eliz8, σʼ ευχαριστώ, η δική σου εγκυμοσύνη πως πάει; Το προσωπικό μήνυμα δεν το έχω λάβει πάντως...;

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές, με συγκινήσατε. Αύριο είναι η εξέταση. Με το καλό να γίνει.

Eliz8, σʼ ευχαριστώ, η δική σου εγκυμοσύνη πως πάει; Το προσωπικό μήνυμα δεν το έχω λάβει πάντως...;

 

πράγματι δεν ήρθε, δεν ξέρω γιατί. Δεν πειράζει, ευχές για να πάνε όλα καλά ήταν... κ θα δεις που έτσι θα γίνει κ θα έχετε πολύ καλά αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...