Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβάμαι την αμνιοπαρακέντηση (Ενδείξεις στην β επιπέδου)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες και μη,

 

Μόλις έκανα την Β επιπέδου και δυστυχώς τα αποτελέσμαατ ήταν μεικτά. Από την μία, όλες οι μετρήσεις ήταν καλές, από την άλλη ο γιατρός βρήκε μονήρη ομφαλική αρτηρία και υπερηχογενή εστία στην καρδιά. Οι γιατροί είπαν ότι από μόνη της η κάθε μία από αυτές τις ενδείξεις δεν είναι και τίποτα το σοβαρό, αλλά και οι δύο μαζί μας αναγκάζουν να πρέπει να το ψάξουμε περισσότερο.

 

Ο γιατρός και ο γυναικολόγος πρότειναν καρυοτυπικό έλεγχο, υποστηρίζοντας την αμνιοπαρακέντηση για λόγους μεγαλύτερης εγκυρότητας.

 

Μάλιστα ίσως χρειαστεί να κάνω και τρίπλεξ καρδιάς στο έμβρυο, αλλά αυτό λίγο με φοβίζει, περισσότερο φοβάμαι την αμνιοπαρακέντηση.

 

Ο άντρας μου είναι εναντίον της εξέτασης αυτής, όμως εγώ δεν μπορώ να ησυχάσω. Φοβάμαι πολύ στην ιδέα ενός άρρωστου παιδιού. Ψάχνω στο ιντερνετ και βρίσκω ότι αν υπάρχουν δύο ενδείξεις σαν και τις δικές μου, τότε συστήνεται η αμνιο.

 

Έχω κλείσει ραντεβού να κάνω την αμνιο την Παρασκευή, όμως δεν μπορώ να ησυχάσω. Δεν θέλω να την κάνω την εξέταση. Φοβάμαι πολύ. Φοβάμαι ότι μπορεί να χάσω ένα απόλυτα υγειές παιδί.

 

Την σκέψη του αν το παιδάκι βρεθεί άρρωστο και θα χρειαστεί να κάνω διακοπή, ούτε θέλω να την αφήσω να μπει στο μυαλό μου.

 

Σκέφτομαι αύριο να πάρω τηλέφωνο στο Χωρέμιο όπου μου είπαν ότι υπάρχει πολύ καλή ομάδα στο Εργαστήριο Ιατρικής Γενετικής να πάρω και δεύτερη γνώμη, αν μου δώσουν ραντεβού βέβαια.

 

Είχε καμία από εσάς παρόμοια εμπειρία στην β επιπέδου; Τελικά την κάνατε την αμνιοπαρακέντηση;

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα.εγω δεν εχω παρομοια εμπειρια αλλα θελω να σε ρωτησω αν μπορεις να κανεις την εξεταση με το αιμα.οσο για την καρδια του εμβρυου γινονται υπερηχοι απο εξειδικευμενους γιατρους που ειναι ασφαλεις.οσο για την αμνιοπαρακεντηση το ποσοστο αποβολης ειναι μικρο.αντιλαμβανομαι το φοβο σου.κ γω το ιδιο θα ενιωθα.ζυγιζεις τις καταστασεις κ αποφασιζεις.ευχομαι να πανε ολα καλα κ να παρεις αγκαλια ενα υγιεστατο μωρακι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες και μη,

 

Μόλις έκανα την Β επιπέδου και δυστυχώς τα αποτελέσμαατ ήταν μεικτά. Από την μία, όλες οι μετρήσεις ήταν καλές, από την άλλη ο γιατρός βρήκε μονήρη ομφαλική αρτηρία και υπερηχογενή εστία στην καρδιά. Οι γιατροί είπαν ότι από μόνη της η κάθε μία από αυτές τις ενδείξεις δεν είναι και τίποτα το σοβαρό, αλλά και οι δύο μαζί μας αναγκάζουν να πρέπει να το ψάξουμε περισσότερο.

 

Ο γιατρός και ο γυναικολόγος πρότειναν καρυοτυπικό έλεγχο, υποστηρίζοντας την αμνιοπαρακέντηση για λόγους μεγαλύτερης εγκυρότητας.

 

Μάλιστα ίσως χρειαστεί να κάνω και τρίπλεξ καρδιάς στο έμβρυο, αλλά αυτό λίγο με φοβίζει, περισσότερο φοβάμαι την αμνιοπαρακέντηση.

 

Ο άντρας μου είναι εναντίον της εξέτασης αυτής, όμως εγώ δεν μπορώ να ησυχάσω. Φοβάμαι πολύ στην ιδέα ενός άρρωστου παιδιού. Ψάχνω στο ιντερνετ και βρίσκω ότι αν υπάρχουν δύο ενδείξεις σαν και τις δικές μου, τότε συστήνεται η αμνιο.

 

Έχω κλείσει ραντεβού να κάνω την αμνιο την Παρασκευή, όμως δεν μπορώ να ησυχάσω. Δεν θέλω να την κάνω την εξέταση. Φοβάμαι πολύ. Φοβάμαι ότι μπορεί να χάσω ένα απόλυτα υγειές παιδί.

 

Την σκέψη του αν το παιδάκι βρεθεί άρρωστο και θα χρειαστεί να κάνω διακοπή, ούτε θέλω να την αφήσω να μπει στο μυαλό μου.

 

Σκέφτομαι αύριο να πάρω τηλέφωνο στο Χωρέμιο όπου μου είπαν ότι υπάρχει πολύ καλή ομάδα στο Εργαστήριο Ιατρικής Γενετικής να πάρω και δεύτερη γνώμη, αν μου δώσουν ραντεβού βέβαια.

 

Είχε καμία από εσάς παρόμοια εμπειρία στην β επιπέδου; Τελικά την κάνατε την αμνιοπαρακέντηση;

 

Εγω την έκανα με δική μου επιθυμια λογω ηλικιας. Δεν ποναει και το όφελος είναι πολύ μεγαλυτερο από την ενδεχομενη πολύ μικρή πιθανοτητα αποβολής

Link to comment
Share on other sites

Εγω την έκανα με δική μου επιθυμια λογω ηλικιας. Δεν ποναει και το όφελος είναι πολύ μεγαλυτερο από την ενδεχομενη πολύ μικρή πιθανοτητα αποβολής

 

Καλή σας ημέρα και καλή χρονιά, συμφωνώ με την MarianS.

 

Εγώ έκανα αμνιοπαρακέντηση υποχρεωτικά και στα δύο μου παιδιά λόγω ηλικίας.

 

1ον - το τσίμπιμα πονάει όσο και στην εξέταση αίματος.

2ον - Δεν πρέπει μετά να σηκώνεις βάρη κλπ - είχα πάρει άδεια 1 εβδομάδα από την δουλειά κ, στην δεύτερη εγκυμοσύνη, είχαν πάρει οι γονείς μου το πρώτο παιδί που ήταν ακόμα μωρό.

3ον - εννοείται ότι την συστήνω, εκτός και ο φόβος σου είναι τα αποτελέσματα που θα δείξει και όχι η αμνιοπαρακέντηση ως διαδικασία.

 

Εγώ πάντως στο 2ο παιδί, η Β επιπέδου δεν είχε καλά αποτελέσματα (η ένδειξη για σύνδρομο down αν θυμάμαι καλά ήταν 1/24 δηλαδή χάλια.... ) και ο γιατρός μου, μου σύστησε να την κάνουμε νωρίτερα από αυτό που είχαμε προγραμματίσει. Όλα καλά τελικά.

 

Κι εγώ φοβόμουν, αδίκως όμως.

 

Να την κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες και μη,

 

Μόλις έκανα την Β επιπέδου και δυστυχώς τα αποτελέσμαατ ήταν μεικτά. Από την μία, όλες οι μετρήσεις ήταν καλές, από την άλλη ο γιατρός βρήκε μονήρη ομφαλική αρτηρία και υπερηχογενή εστία στην καρδιά. Οι γιατροί είπαν ότι από μόνη της η κάθε μία από αυτές τις ενδείξεις δεν είναι και τίποτα το σοβαρό, αλλά και οι δύο μαζί μας αναγκάζουν να πρέπει να το ψάξουμε περισσότερο.

 

Ο γιατρός και ο γυναικολόγος πρότειναν καρυοτυπικό έλεγχο, υποστηρίζοντας την αμνιοπαρακέντηση για λόγους μεγαλύτερης εγκυρότητας.

 

Μάλιστα ίσως χρειαστεί να κάνω και τρίπλεξ καρδιάς στο έμβρυο, αλλά αυτό λίγο με φοβίζει, περισσότερο φοβάμαι την αμνιοπαρακέντηση.

 

Ο άντρας μου είναι εναντίον της εξέτασης αυτής, όμως εγώ δεν μπορώ να ησυχάσω. Φοβάμαι πολύ στην ιδέα ενός άρρωστου παιδιού. Ψάχνω στο ιντερνετ και βρίσκω ότι αν υπάρχουν δύο ενδείξεις σαν και τις δικές μου, τότε συστήνεται η αμνιο.

 

Έχω κλείσει ραντεβού να κάνω την αμνιο την Παρασκευή, όμως δεν μπορώ να ησυχάσω. Δεν θέλω να την κάνω την εξέταση. Φοβάμαι πολύ. Φοβάμαι ότι μπορεί να χάσω ένα απόλυτα υγειές παιδί.

 

Την σκέψη του αν το παιδάκι βρεθεί άρρωστο και θα χρειαστεί να κάνω διακοπή, ούτε θέλω να την αφήσω να μπει στο μυαλό μου.

 

Σκέφτομαι αύριο να πάρω τηλέφωνο στο Χωρέμιο όπου μου είπαν ότι υπάρχει πολύ καλή ομάδα στο Εργαστήριο Ιατρικής Γενετικής να πάρω και δεύτερη γνώμη, αν μου δώσουν ραντεβού βέβαια.

 

Είχε καμία από εσάς παρόμοια εμπειρία στην β επιπέδου; Τελικά την κάνατε την αμνιοπαρακέντηση;

Στο πρώτο μου παιδί είχα τα ίδια με σένα, υπερηχογενή εστία στην καρδιά και άλλη μία ένδειξη οπότε έπρεπε να κάνω αμνιοπαρακέντηση, δεν με ρώτησαν καν βασικά. 'Ετρεμε το φυλλοκάρδι μου αλλα την έκανα και όλα καλά.. Μετά από αυτή την εμπειρία ήμουν πολύ υπερ αυτής της εξέτασης μέχρι την τραγική εμπειρία πολύ κοντινού μου ανθρώπου.. οπότε τώρα θα σου πρότεινα να κάνεις την αιματολογική εξέταση, τι γνώμη έχει ο γιατρός σου για αυτήν? Ο γιατρός μου δεν την εμπιστευόταν καθόλου βέβαια αλλά μετά από τη γνώμη πολλών έμπειρων γυναικολόγων που χειρίζονται δύσκολες εγκυμοσύνες (όχι σε μένα, στο κοντινό μου πρόσωπο, αλλά κατόπιν εορτής βέβαια) , έχω καταλάβει ότι σε "πολύτιμες" εγκυμοσύνες δεν διακινδυνεύουν ποτέ με αμνιοπαρακέντηση εκτος κι αν τα ποσοστά είναι πάρα πολύ άσχημα.

 

 

 

 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις αποκρίσεις, και που μοιράζεστε τις εμπειρίες σας μαζί μου,

 

vicky86 ναι μπορώ να κάνω την εξέταση αίματος. Ο γιατρός μου δεν την εμπιστεύεται και με ενθαρρύνει για άμνιο. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να αξιολογήσω αν είναι η σωστή απόφαση. Δεν ξέρω αν είναι υπερβολή, όπως πολλά ιατρικά εδώ στην Ελλάδα, ή αν αντικειμενικά είναι ο καλύτερος δρόμος σε αυτό εδώ το στάδιο...

 

MarianS και annoulen, εγώ λόγω ηλικίας δεν θα την έκανα, και ας είμαι 41. Ούτε ο γιατρός με πίεσε προς τα εκεί. Δεν είναι η ένεση που φοβάμαι, είναι η πιθανότητα αποβολής. Και πόσο άδικα μπορεί να φύγει αυτό το παιδάκι από μία λάθος απόφαση δική μου. Και τώρα πια, τον μικρούλη μας τον έχουμε δει στην φωτογραφία, τον ακούω κάθε μέρα και τον περιμένουμε με λαχτάρα. Δεν είναι ένα απρόσωπο ρίσκο..

 

vivien9, αυτό που συνέβη στο κοντινό σου πρόσωπο είναι που με κάνει να αμφιβάλω για την απόφασή μου, τόσο πολύ. Σφίχτηκε η καρδιά μου όταν το διάβασα. Θα μπορούσες, αν γίνεται να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα με το όνομα του γιατρού; Για να ξέρω να μείνω μακριά. Εν το μεταξύ, νομίζω ότι τα ποσοστά μου δεν είναι και τόσο χάλια. Δεν μου τα έδωσαν από το ΙΑΣΩ (είναι λέει μόνο για τους γιατρούς) αλλά αν θυμάμαι καλά για το Down που το συζητούσανε ήταν κάτι σαν 1 στις 1.600.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

vivien9, τι ετυχε ακριβως στο κοντινο σου ατομο?

Κατα την διαρκεια της αμνιο η μετα ειχε αποβολη και μετα απο ποσο διαστημα?

Πολλα περιστατικα αποβολης δεν τα συνδεουν με την αμνιο ειδικα εαν εχει περασει αρκετος καιρος, ενω μπορει να ειναι και αυτο η αιτια.

Link to comment
Share on other sites

vivien9, τι ετυχε ακριβως στο κοντινο σου ατομο?

Κατα την διαρκεια της αμνιο η μετα ειχε αποβολη και μετα απο ποσο διαστημα?

Πολλα περιστατικα αποβολης δεν τα συνδεουν με την αμνιο ειδικα εαν εχει περασει αρκετος καιρος, ενω μπορει να ειναι και αυτο η αιτια.

'Έκανε την αμνιο και μετά από μια εβδομάδα, είδε αμνιακό υγρό να τρέχει, κοινώς έπαθε ρήξη σάκου..μετά από ακόμα μια εβδομάδα ξάπλα, απέβαλε διότι όπως αποδείχθηκε είχε πάθει μόλυνση ο σάκος και γι' αυτό έπαθε και την ρήξη..την τρίτη εβδομάδα βγήκαν και τα αποτελέσματα της αμνιο, φυσιολογικότατο μωρό. Σα να μην έφταναν όλα αυτά, η αποβολή της προκάλεσε διάφορα θέματα και τώρα δυσκολεύεται να ξανασυλλάβει. Δεν έχω ξαναδεί τόση ατυχία μαζεμένη, αλλά να που συμβαίνει.

 

 


Link to comment
Share on other sites

'Έκανε την αμνιο και μετά από μια εβδομάδα, είδε αμνιακό υγρό να τρέχει, κοινώς έπαθε ρήξη σάκου..μετά από ακόμα μια εβδομάδα ξάπλα, απέβαλε διότι όπως αποδείχθηκε είχε πάθει μόλυνση ο σάκος και γι' αυτό έπαθε και την ρήξη..την τρίτη εβδομάδα βγήκαν και τα αποτελέσματα της αμνιο, φυσιολογικότατο μωρό. Σα να μην έφταναν όλα αυτά, η αποβολή της προκάλεσε διάφορα θέματα και τώρα δυσκολεύεται να ξανασυλλάβει. Δεν έχω ξαναδεί τόση ατυχία μαζεμένη, αλλά να που συμβαίνει.

 

 


 

Συγνώμη, διπλό μήνυμα...

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

'Έκανε την αμνιο και μετά από μια εβδομάδα, είδε αμνιακό υγρό να τρέχει, κοινώς έπαθε ρήξη σάκου..μετά από ακόμα μια εβδομάδα ξάπλα, απέβαλε διότι όπως αποδείχθηκε είχε πάθει μόλυνση ο σάκος και γι' αυτό έπαθε και την ρήξη..την τρίτη εβδομάδα βγήκαν και τα αποτελέσματα της αμνιο, φυσιολογικότατο μωρό. Σα να μην έφταναν όλα αυτά, η αποβολή της προκάλεσε διάφορα θέματα και τώρα δυσκολεύεται να ξανασυλλάβει. Δεν έχω ξαναδεί τόση ατυχία μαζεμένη, αλλά να που συμβαίνει.

 

 


 

Μου πάγωσε το αίμα με αυτά που είπες

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Busybee, εύχομαι το μωράκι σου να είναι μια χαρά και να το κρατήσεις σύντομα στην αγκαλιά σου!!!

 

Εγώ έκανα άμνιο χωρίς παρατράγουδα. Το ίδιο και αρκετές φίλες μου.

Θα σου πρότεινα να επισκεφθείς ένα γενετιστή να αξιολογήσει την περίπτωσή σου. Τι δηλαδή σημαίνουν αυτές οι ενδείξεις και από τι θα μπορούσατε να κινδυνεύετε. Οι γυναικολόγοι δεν είναι και πολύ ειδικοί σε αυτόν τον τομέα, προτείνουν εξετάσεις για να είναι καλυμμένοι.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Στην τωρινη μου εγκυμοσυνη εκανα το τεστ αιματος λογω διδυμης κυησης (που ας πουμε θεωρειται υψηλου κινδυνου) και λογω του οτι εχω ηδη εναν μικρο που κοντευει τα 3 χωρις βοηθεια απο τριτους και φοβηθηκα οτι δεν θα μπορουσα να τηρησω τις οδηγιες "αναρρωσης", οπως ειπε η κοπελα πριν που τον εστειλε στη γιαγια. Αν βεβαια μετα τα αποτελεσματα του τεστ χρειαστει αμνιο, προφανως θα βρω μια λυση και θα την κανω - αναγκα και θεοι πειθονται!!

Αν ομως ειχα ενα εμβρυο και δεν ειχα και αλλο παιδακι που να με χρειαζεται, θα προχωρουσα μαλλον απευθειας σε αμνιο, παρ' ολο που ειμαι μονο (!) 37,5 και δεν ειχα ανηςυχητικές ενδειξεις απο τους 2 υπερηχους, αλλωστε ειναι η μονη διαγνωστικη εξεταση, ολα τα αλλα ειναι απλα στατιστικα, ακομα και υψηλα.

Οσο για το τραγικο περιστατικο που αναφερθηκε, δυστυχως γι'αυτο πρεπει να χιλιο-ψαχνεις πού θα κανεις την αμνιο και να διπλο-τριπλοτσεκαρεις εκεινον που θα στην κανει. Για μενα, ΑΥΤΟ ειναι που θελει το ψαξιμο και οχι το αν θα κανεις αμνιο γενικα!

Ολα καλα θα πανε Μελισσα, θα σου ελεγα να μη φοβασαι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κοριτσι.Εχω βρεθει ακριβώς στη θέση σου.Η β΄επιπεδου τελεια αλλά ο γιατρος επεμενε να κανω αμνιο λογω ηλικιας,36χρ.Η κυηση διδυμη πολυ δυσκολη με πολυ λιγες πιθανοτητες να βρουμε κατι στην αμνιο γιατι ειχαμε κανει κ προεμφυτευτικο.Παρολαυτα την εκανα στον καλυτερο γιατρο ο οποιος οταν με ρωτησε αν θελω να την κανουμε γιατι υπαρχει ποσοστο αποβολης 1/200 του ειπα:"πολυ μικρο γιατρε το ποσοστο"κ μου απαντησε οτι στην ιατρικη κ το 1/1000 ειναι υπολογισιμο.Μετα περασα δυσκολα στη σκεψη οτι μπορει να ειχα κανει κακο στα μικρα μου.

Όλα πηγαν καλα τελικα.(αργοτερα ειχα επιπλοκες κ γεννησα τελικα μονο το ενα αγορακι μου,ασχετα με την αμνιο,γεγονος που μου εδειξε πως καμια φορα όσο κ να προσπαθουμε...)

Γνωρισα 2κοπελες που εχουν χασει παιδακι απο την αμνιο κ πολλες που εκαναν ακομη κ σε δυσκολες εγκυμοσυνες κ όλα πηγαν καλά.Αυτα ειναι στατιστικα,η πιθανοτητα μικρη αλλά υπαρκτη.

΄Εχει σημασια τι θα κανεις κ μετα αν δεις οτι ειναι αρρωστο.Φιλη δεν εκανε αμνιο γιατι μου λεει οτι κ να εχει θα συνεχισω..Παρε κ μια 2η γνωμη για τα ευρηματα που ειχες κ παρε μια αποφαση κ κανε το σταυρο σου.Επιλεξε κ τον καλυτερο γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο μενα.Αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι αυτες οι ενδειξεις στη β επιπεδου ειναι μια μπουρδα και μιση εφοσον η αυχενικη σου ηταν καλη.Στην πρωτη μου κορη ειχαμε υπερηχογενες εντερο,δεν εκανα αμνιο γιατι φοβηθηκα την αποβολη,γεννηθηκε υγιεστατη.

Στη δευτερη κορη μου ειχαμε υπερηχογενες εντερο και ο ενας γιατρος βρηκε αυξημενη αυχενικη πτυχη,πηγα και σε αλλον και τη βρηκε μια χαρα.Δεν εκανα αμνιο,εχω ενα υγιες κοριτσακι.

Δεν ξερω,αλλα χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου,εγω προσωπικα δεν ξερω καμια περιπτωση που ευρηματα σαν τα δικα σου στη β επιπεδου ηταν τελικα κατι κακο.Ειλικρινα.Η αποφαση βεβαιως ειναι απολυτα δικη σου απλα εγω πλεον ειμαι πολυ δυσπιστη με ολα αυτα.....

Σου ευχομαι ενα υγιεστατο παιδακι να φερεις στον κοσμο(εγω ειμαι σιγουρη οτι ειναι υγιεστατο)!:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου busy bee

Θελω να σου πω πως οι πιθανότητες να γεννήσεις ένα υγιές μωρο ειναι περισσότερες αλλα παρ ολ αυτα εχεις 2 ενδείξεις κ θα πρεπει να ακολουθείς τις συστάσεις του γιατρού σου .

Όλες αυτές οι εξετασεις προσφέρουν την δυνατοτητα να ελέγξουμε όσο μπορουμε την κατάσταση . Σου μιλάω δυστυχώς εκ πείρας . Η αμνιοπαρακέντηση δεν θα σε πονέσει και θα σε ηρεμήσει για το υπόλοιπο της εγκυμοσυνης σου . Επέλεξε ένα σοβαρό γιατρο να σου την κάνει , σίγουρα σε αγχώνει το 1/100 ποσοστο . Θα μπορουςες να κανεις και τις μη επεμβατικές εξετασεις αιματος ρωτά το γιατρο σου σχετικά . Η αμνιοπαρακέντηση ωστόσο αποτελεί διάγνωση .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου και απο μενα.Αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι αυτες οι ενδειξεις στη β επιπεδου ειναι μια μπουρδα και μιση εφοσον η αυχενικη σου ηταν καλη.Στην πρωτη μου κορη ειχαμε υπερηχογενες εντερο,δεν εκανα αμνιο γιατι φοβηθηκα την αποβολη,γεννηθηκε υγιεστατη.

Στη δευτερη κορη μου ειχαμε υπερηχογενες εντερο και ο ενας γιατρος βρηκε αυξημενη αυχενικη πτυχη,πηγα και σε αλλον και τη βρηκε μια χαρα.Δεν εκανα αμνιο,εχω ενα υγιες κοριτσακι.

Δεν ξερω,αλλα χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου,εγω προσωπικα δεν ξερω καμια περιπτωση που ευρηματα σαν τα δικα σου στη β επιπεδου ηταν τελικα κατι κακο.Ειλικρινα.Η αποφαση βεβαιως ειναι απολυτα δικη σου απλα εγω πλεον ειμαι πολυ δυσπιστη με ολα αυτα.....

Σου ευχομαι ενα υγιεστατο παιδακι να φερεις στον κοσμο(εγω ειμαι σιγουρη οτι ειναι υγιεστατο)!:D

 

αυτό που προτείνεις δε στηρίζεται πουθενά επιστημονικά κι είναι ανεύθυνο και επικίνδυνο: το ότι εσύ το ρίσκαρες και τελικά το αποτέλεσμα ήταν καλό και στις δύο περιπτώσεις, δε σημαίνει ότι και σε άλλον αυτό το ρίσκο θα έχει 100% θετικό αποτέλεσμα. Εδώ οι γιατροί και η επιστήμη λένε τα δεδομένα είναι αυτά και συστείνεται αμνιοπαρακέντηση κι εσύ της λες 'μην το κάνεις'; Με τι ευθύνη το λές αυτό;

 

Και τώρα προς την busybee:

τα δεδομένα είναι ότι είσαι 41 κι έχεις δύο ενδείξεις υπερηχογραφικά. Μόνο από την ηλικία σου έχεις κίνδυνο 1/180 (αν θυμάμαι καλά) + τις δύο ενδείξεις= ο κίνδυνος (στατιστικός) αυξάνει το λιγότερο στο 1/150. Ο κίνδυνος (στατιστικός) για αποβολή από την αμνιοπαρακέντηση είναι 1/250 (σου ξαναλέω ότι ένα έμπειρο ιατρικό χέρι μπορεί να το μειώσει κατά πολύ), δηλαδή πολύ περισσότερο κινδυνευεις (στατιστικά) από την ηλικία σου και μόνο + τις ενδείξεις ακόμη περισσότερο, παρά από την ίδια την παρεμβατική μέθοδο που είναι και η μόνη διάγνωση (όπως σου είπαν άλλοι πιο πάνω). Οι ενδείξεις λειτουργούν στατιστικά, αλλά δεν είναι καθαρά στατιστικό το θέμα με την αρτηρία.

Επίσης αναφέρεις ότι ο κίνδυνος που σου έβγαλαν μετά τον υπέρηχο είναι 1/1600, αν θυμάμαι καλά. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου είπαν τέτοιον αριθμό κι εξηγώ γιατί: ο κίνδυνος από την ηλικία σου είπαμε είναι μεγαλύτερος από τον κίνδυνο από την αμνιοπαρακέντηση 1/180 > 1/250 αντίστοιχα. Οι ενδείξεις ανεβάζουν στατιστικά ακόμη περισσότερο τον κίνδυνο, δεν τον μειώνουν. Ξέρεις ποιες ηλικίες έχουν κίνδυνο για χρωματοσωματικές ανωμαλίες 1/1600; οι 30χρονες, δυστυχώς αλλά ετσι είναι. οπότε αποκλείεται να σου είπαν αυτόν τον αριθμό. Με λίγα λόγια ρισκάρεις στατιστικά περισσότερο από τα δεδομένα της ηλικίας σου και τις ενδείξεις, παρά από την αμνιοπαρακέντηση.

Εσύ busybee, και συγνώμη που σε στενοχωρώ με αυτά που λέω- περιμένεις κάποιον να σου πει ' μην το κάνεις είναι μπουρδες όλα αυτά'; έχω την αίσθηση ότι αυτό περιμένεις να ακούσεις. Το ρισκάρεις; Οι γιατροί σου λένε όλα τα δεδομένα και επιστημονικά σε παραπέμπουν σε μία διαγνωστική μέθοδο κι εσύ ακούς το πόσο τυχερός ήταν κάποιος που ρίσκαρε και σου προτείνει να ρισκάρεις εκ του ασφαλούς δικού του αποτελέσματος ενώ εσύ δεν το έχεις αυτή τη στιγμή;

Η μόνη περίπτωση που θα πήγαινα πάσο, είναι να μου έλεγες ότι εγώ από θρησκευτική πεποίθηση δε θα διέκοπτα την εγκυμοσύνη ό,τι διάγνωση κι αν είχα, τότε ναι θα σου έλεγα ότι δεν έχει νόημα να υποβάλλεσαι σε αυτή τη διαδικασία. Από την άλλη όμως και κανέις δεν μπορεί να σου μηδενίσει τον κίνδυνο αποβολής από την αμνιοπαρακέντηση (1/250), ο οποίος ωστόσο παραμένει μικρότερος σε σχέση με τον κίνδυνο της ηλικίας σου και των ενδείξεων. Η απόφαση τελικά είναι δική σου και μόνο.

Ευχές φυσικά και απλόχειρα σου δίνουμε, να πάνε όλα καλά τελικά, αλλά η ιατρική δυστυχώς δουλευει με επιστημονικά δεδομένα, εμείς δίνουμε τις ευχές που τόσο πολύ χρειάζεσαι επίσης.

Γνωρίζω νέους ανθρώπους, που ενώ δεν είχαν ένδειξη στον υπέρηχο και η ηλικία τους- 27- δεν παρέπεμπε σε αμνιοπαρακέντηση, τελικά γέννησαν παιδάκι με σύνδρομο down, αυτοί ξέρεις θα παρακαλούσαν να είχαν κάποια ένδειξη για να ανακάλυπταν και να προλάβαιναν αυτό που τελικά τους έτυχε.

Link to comment
Share on other sites

μελισσουλα, αν εχετε αποφασισει να κρατησετε το μωρακι ανεξαρτητως ευρηματων,τοτε η αμνιο δεν νομιζω οτι εχει αξια,παρα μονον στην γνωση του τι θα εχετε να αντιμετωπισετε οταν με το καλο το κρατησετε αγκαλια και εφοσον τελικα υπαρχουν ευρηματα...

αν ομως προσανατολιζεστε σε αλλες αποφασεις,τοτε πρεπει να κανεις την εξεταση...οι τεχνικες οπως και η εξιδικευση των γιατρων που πραγματοποιουν την εξεταση,ειναι πια τοσο εξιδικευμενες,που τα ποσοστα να συμβει κατι,ειναι ελαχιστα...ναι υπαρχουν,αλλα τα οφελη που προσφερει η εξεταση,υπερβαινουν τις πιθανοτητες του ασχημου τυχον γεγονοτος...προσωπικα δεν πονεσα καθολου,εκανα αμνιο εχοντας μια τελεια αυχενικη (γιατι απλα πιστευω ακραδαντα οτι αν μπορουμε να μειωσουμε πιθανοτητες για εκπληξεις,πρεπει να τις εκμεταλλευομαστε)...

παρε και δευτερη γνωμη απο γεννετιστη και αναλογως κινησε...εδω μεσα θα διαβασεις τις εμπειριες και τις αποψεις της καθε μιας μας...μονον ενας ειδικευμενος γιατρος,θα σε βοηθησει να προσανατολιστεις στο τι πρεπει να κανεις...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση είναι προφανώς δική σου και του γιατρού σου. Εμένα η εμπειρία μου είναι η εξής. Στο πρώτο μου παιδάκι με τέλεια αυχενική μου σύστησαν να κάνω υπέρηχο καρδιάς εμβρύου πριν την β' επιπέδου. Να πω εδώ ότι τις εξετάσεις αυτές τις έκανα στην πρώτη εγκυμοσύνη σε άλλο δημόσιο νοσοκομείο από αυτό που γέννησα. Δεν το ανέφερα στο γυναικολόγο μου, καθώς θεωρούσα ότι ήταν εξέταση ρουτίνας, αφού ως τέτοια μου την παρουσίασαν. Κάνω τον υπέρηχο, βρίσκουν κάτι σαν τρυπούλα στην καρδιά, μου συστήνουν αμνιο καθώς λέει αυτό συνδέεται με σύνδρομο down, όμως μπορεί να κλείσει κι από μόνη της. Χάλια μαύρα εγώ. Κλάμα, κακό. Παίρνω τηλ. το γυναικολόγο μου του λέω το και το και μέσα στα νεύρα μου απαντάει: "1. Γιατί έκανες υπέρηχο καρδιάς; Η αυχενική ήταν υπέροχη. 2. Πες μου το όνομα του π...τη που σου είπε όσα σου είπε να τον γα...σω, τα στατιστικά ποσοστά για αποβολή είναι πολύ μεγαλύτερα" (επί λέξη αυτά). Τέλως πάντων μου σύστησε να μην προχωρήσω στην άμνιο, να κάνω τη β' επιπέδου που ήταν προγραμματισμένη για μετά από 2 εβδομάδς και βλέπουμε. Πάω για τη β' επιπέδου και βρισκόμαστε να περιμένουμε στην αίθουσα αναμονής 5 κοπέλες, οι οποίες είχαμε όλες κάνει στο συγκεκριμένο νοσοκομείο την αυχενική μας. Οι 4 είχαν κάνει άμνιο, η κάθε μια για άλλο λόγο. Να πω εδώ ότι τους υπέρηχους στο νοσοκομείο αυτό μου τις είχαν κάνει ειδικευόμενοι, χωρίς την παρουσία επιμελητή, ενώ στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου, όπου έκανα τους υπέρηχους στο νοσοκομείο που γέννησα, τις εξετάσεις τις έκανε μόνο εμβρυολόγος.

Όλα καλά με το παιδάκι μου τελικά.

Προσωπικά, έβγαλα το συμπέρασμα, ότι ορισμένοι γιατροί συστήνουν την άμνιο με την ίδια ευκολία που συστήνουν την καισαρική.

Πάρε μια δεύτερη γνώμη, ίσως και τρίτη από Δημόσιο Νοσοκομείο και με βάση αυτές πορεύεσαι, εφόσον έχεις αμφιβολίες.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που προτείνεις δε στηρίζεται πουθενά επιστημονικά κι είναι ανεύθυνο και επικίνδυνο: το ότι εσύ το ρίσκαρες και τελικά το αποτέλεσμα ήταν καλό και στις δύο περιπτώσεις, δε σημαίνει ότι και σε άλλον αυτό το ρίσκο θα έχει 100% θετικό αποτέλεσμα. Εδώ οι γιατροί και η επιστήμη λένε τα δεδομένα είναι αυτά και συστείνεται αμνιοπαρακέντηση κι εσύ της λες 'μην το κάνεις'; Με τι ευθύνη το λές αυτό;

 

Και τώρα προς την busybee:

τα δεδομένα είναι ότι είσαι 41 κι έχεις δύο ενδείξεις υπερηχογραφικά. Μόνο από την ηλικία σου έχεις κίνδυνο 1/180 (αν θυμάμαι καλά) + τις δύο ενδείξεις= ο κίνδυνος (στατιστικός) αυξάνει το λιγότερο στο 1/150. Ο κίνδυνος (στατιστικός) για αποβολή από την αμνιοπαρακέντηση είναι 1/250 (σου ξαναλέω ότι ένα έμπειρο ιατρικό χέρι μπορεί να το μειώσει κατά πολύ), δηλαδή πολύ περισσότερο κινδυνευεις (στατιστικά) από την ηλικία σου και μόνο + τις ενδείξεις ακόμη περισσότερο, παρά από την ίδια την παρεμβατική μέθοδο που είναι και η μόνη διάγνωση (όπως σου είπαν άλλοι πιο πάνω). Οι ενδείξεις λειτουργούν στατιστικά, αλλά δεν είναι καθαρά στατιστικό το θέμα με την αρτηρία.

Επίσης αναφέρεις ότι ο κίνδυνος που σου έβγαλαν μετά τον υπέρηχο είναι 1/1600, αν θυμάμαι καλά. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου είπαν τέτοιον αριθμό κι εξηγώ γιατί: ο κίνδυνος από την ηλικία σου είπαμε είναι μεγαλύτερος από τον κίνδυνο από την αμνιοπαρακέντηση 1/180 > 1/250 αντίστοιχα. Οι ενδείξεις ανεβάζουν στατιστικά ακόμη περισσότερο τον κίνδυνο, δεν τον μειώνουν. Ξέρεις ποιες ηλικίες έχουν κίνδυνο για χρωματοσωματικές ανωμαλίες 1/1600; οι 30χρονες, δυστυχώς αλλά ετσι είναι. οπότε αποκλείεται να σου είπαν αυτόν τον αριθμό. Με λίγα λόγια ρισκάρεις στατιστικά περισσότερο από τα δεδομένα της ηλικίας σου και τις ενδείξεις, παρά από την αμνιοπαρακέντηση.

Εσύ busybee, και συγνώμη που σε στενοχωρώ με αυτά που λέω- περιμένεις κάποιον να σου πει ' μην το κάνεις είναι μπουρδες όλα αυτά'; έχω την αίσθηση ότι αυτό περιμένεις να ακούσεις. Το ρισκάρεις; Οι γιατροί σου λένε όλα τα δεδομένα και επιστημονικά σε παραπέμπουν σε μία διαγνωστική μέθοδο κι εσύ ακούς το πόσο τυχερός ήταν κάποιος που ρίσκαρε και σου προτείνει να ρισκάρεις εκ του ασφαλούς δικού του αποτελέσματος ενώ εσύ δεν το έχεις αυτή τη στιγμή;

Η μόνη περίπτωση που θα πήγαινα πάσο, είναι να μου έλεγες ότι εγώ από θρησκευτική πεποίθηση δε θα διέκοπτα την εγκυμοσύνη ό,τι διάγνωση κι αν είχα, τότε ναι θα σου έλεγα ότι δεν έχει νόημα να υποβάλλεσαι σε αυτή τη διαδικασία. Από την άλλη όμως και κανέις δεν μπορεί να σου μηδενίσει τον κίνδυνο αποβολής από την αμνιοπαρακέντηση (1/250), ο οποίος ωστόσο παραμένει μικρότερος σε σχέση με τον κίνδυνο της ηλικίας σου και των ενδείξεων. Η απόφαση τελικά είναι δική σου και μόνο.

Ευχές φυσικά και απλόχειρα σου δίνουμε, να πάνε όλα καλά τελικά, αλλά η ιατρική δυστυχώς δουλευει με επιστημονικά δεδομένα, εμείς δίνουμε τις ευχές που τόσο πολύ χρειάζεσαι επίσης.

Γνωρίζω νέους ανθρώπους, που ενώ δεν είχαν ένδειξη στον υπέρηχο και η ηλικία τους- 27- δεν παρέπεμπε σε αμνιοπαρακέντηση, τελικά γέννησαν παιδάκι με σύνδρομο down, αυτοί ξέρεις θα παρακαλούσαν να είχαν κάποια ένδειξη για να ανακάλυπταν και να προλάβαιναν αυτό που τελικά τους έτυχε.

 

Συμφωνώ με όλα...

Προσωπικές εμπειρίες έχουμε όλες είτε καλές είτε κακές. Το να λέμε εμένα έτυχε αυτό και αυτά που σου λέει ο γιατρός είναι μπούρδες είναι το λιγότερο ανεύθυνο.

 

Κορίτσι, ακολούθησε το ένστικτό σου, βάλτα κάτω και ζυγισέτα. Απο καρδιάς να πάρεις την καλύτερη δυνατή απόφαση και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου ένα υγιέστατο μωράκι.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια , μελίσσουλα

Ελπιζω απο καρδιάς να ειναι ολα καλα

Συμφωνώ όμως απόλυτα με την ανάλυση της fama ! Η οποια ήταν εξαιρετικη .

Μελίσσουλα μην ακους τι θα έκαναν οι άλλοι η αν το ρίσκαραν σημασια έχουν τα δεδομένα σου και σύμφωνα μα αυτα τωρα ειδα κ την ηλικια σου οι γιατροι σου πρότειναν αμνιο και σίγουρα εσενα θέλουν να διαφυλάξουν

 

Δεν εχει νόημα να σου πω την δική μου ιστορία γιατι ειναι και πολυ πρόσφατη και δεν το αντέχω αλλα έν ολίγοις θα σου πω οτι με καμια ένδειξη σε αυχενικγ ΠΑπ α κ β επιπέδου , η αμνιο ήταν θετικη κ δυστυχώς το μωρο είχε πρόβλημα .

Σίγουρα αποτελώ εξαιρεση κ αυτο δεν θα πρεπει βα τρομάζει καμια αλλα όλες θα πρεπει να είμαστε θετικές στις υποδείξεις γιατρών κ επιστήμης .

 

Νιωθω απόλυτα το φόβο σου κ αλήθεια απο τηβ καρδια μου εύχομαι να ειναι ολα καλα .

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου fama,αν ξαναδιαβασεις το μηνυμα μου θα δεις οτι δε λεω πουθενα στην κοπελα να μην κανει την εξεταση,απλα λεω οτι εγω ειμαι δυσπιστη.Ποτε δε θα μπορουσα να πω στην κοπελα τι να κανει,δεν ειμαι θεος.Απλα τη δικη μου εμπειρια κατεθεσα και την πεποιθηση μου οτι το μωρακι ειναι υγιες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Είμαι 30 χρονών και είμαι έγκυος 6 εβδομάδων. Οι γονείς μου (πατέρας γιατρός), επιμένουν να κάνω αμνιοπαρακέντηση, όταν έρθει η ώρα! Φοβούνται μην είμαι εγώ δυστυχής, αν κάτι πάει στραβά! Μέχρι τώρα έχω μια φυσιολογική εγκυμοσύνη και δεν υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια!! Απ' αυτά που διαβάζω φοβάμαι πολύ αυτή την εξέταση. Υπάρχει όμως πιθανότητα γενετικών ανωμαλιών, ακόμα κι αν δεν συντρέχουν οι γνωστοί λόγοι, έτσι δεν είναι;; Τι με συμβουλεύετε;;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τα λόγια σας, και για τις ευχές σας!

Summer love, με συγκίνησε που μοιράστηκες την προσωπική σου εμπειρία.

Fama, δεν είναι αλήθεια, ότι θέλω να μου πει κανείς να μην την κάνω. Μου το λέει ήδη ο άντρας μου και αυτό δεν με βοηθάει. Αυτό που μου συμβαίνει είναι ότι νοιώθω μπερδεμένη γιατί αισθάνομαι εγκλωβισμένη ανάμεσα σε δύο επιλογές που με φοβίζουν, η κάθε μία για άλλο λόγο.

 

Το 1/300 ας, πούμε της άμνιο, δεν το θεωρώ πολύ μικρό, για εμένα είναι υπολογίσιμο ρίσκο. Οι πιθανότητες είναι 1/60 λόγω ηλικίας, αλλά η ηλικία είναι ένας μόνος παράγοντας, άλλοι παράγοντες είναι η αυχενική, το παππ α, κλπ και όλα αυτά μαζί μου έδιναν πολύ χαμηλή πιθανότητα για σύνδρομο..

 

Αν είναι άρρωστο το παιδί, δεν σκοπεύω να συνεχίσω πάντως..

 

Όπως και να ΄χει, έκλεισα ραντεβού αύριο στο Χωρέμειο με την γενετήστρια την κα Κέκου. Ελπίζω ότι θα με βοηθήσει να τα ξεκαθαρίσω περισσότερο. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και θα ήθελα και μία εμπεριστατωμένη γνώμη του ειδικού.

 

Την Πέμπτη θα δω παιδιο-καρδιολόγο για το εμβρυοκαρδιογράφημα. Επειδή η μονήρης ομφαλική αρτηρία σχετίζεται και με συγγενείς καρδιοπάθειες, ακόμη και με φυσιολογικά χρωμοσώματα.

 

Έτσι όπως το σκέφτομαι τώρα, πιστεύω θα την κάνω την εξέταση. Έκλεισα ραντεβού για την Παρασκευή, ώστε να έχω το ΣΚ να ξεκουραστώ. Απλά σκέφτομαι ότι αν κάτι πάει στραβά, το κρίμα θα είναι πάνω μου. Κάποια κοπέλα είπε ότι σκέφτονταν πως κάνει το καλύτερο για το παιδί της. Εγώ δεν το βλέπω έτσι. Λέω ότι βάζω το παιδί μου σε ρίσκο, και φοβάμαι μήπως είναι υπερβολή αυτή η εξέταση, μήπως η μη επεμβατική εξέταση αίματος αρκεί. Γι αυτό, θα περιμένω και την γνώμη της Κέκου που είναι και εξειδικευμένη και θα πάρω μία απόφαση.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις το καλύτερο που μπορείς. Δυστυχώς όχι για το αγέννητο μωρό, αλλά για την οικογένειά σου και το παιδάκι που ήδη έχεις. Είναι σκληρές στιγμές αυτές και λυπάμαι πάρα πολύ που μπήκες σε αυτή τη διαδικασία.

Πιστεύω ότι είσαι από τις περιπτώσεις που θα γίνει σύντομα αυτό μια κακιά ανάμνηση.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Άννα σʼ ευχαριστώ πολύ. Εδώ θα είμαστε και θα τα μοιραστούμε. Πάντως έχεις δίκιο γιατί έχω και ένα ακόμη παιδάκι να σκεφτώ.

 

Dafina, οι γονείς σου μου θυμίζουν τους δικούς μου! Ο γονείς πάντα σκέφτονται να μην πονέσει το παιδάκι τους και θέλουν να είσαι εσύ ευτυχισμένη. Όμως έχεις να σκεφτείς και το δικό σου το παιδί, για το οποίο υπεύθυνη είσαι εσύ. Είναι μεγάλη η απόφαση και καταλαβαίνω την αγωνία που την συνοδεύει. Γιατί δεν περιμένεις να εξελιχθεί λίγο η εγκυμοσύνη να δείτε τα στοιχεία της α΄ επιπέδου, να έχετε κάτι χειροπιαστό να αξιολογήσετε τέλος πάντων..

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...