Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυτα που δεν μου ειπε κανεις για την εκτρωση...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λέω εγώ:

 

Δεν είναι όλες οι γυναίκες θρησκευόμενες. Μερικές μπορεί να μην είναι καν Χριστιανές. Συνεπώς τα περί αμαρτίας και εξομολόγησης, είναι τελείως άκυρα.

 

Και απαντά η elin:

Η ηθική με την έννοια του σεβασμού στονάνθρωπο δεν έχει θρησκεία, χρώμα, σύνορα.

 

Elin, δεν καταλαβαίνω αν συμφωνείς ή διαφωνείς με αυτό που είπα. Αν διαφωνείς, μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις ποια ακριβώς είναι η σχέση μεταξύ ηθικής και αμαρτίας-εξομολόγησης; Για κάποιον που δεν είναι Χριστιανός εννοείται. Για τις θεοσεβούμενες, κατανοώ ότι τα τρία μπορεί να είναι αλληλένδετα, αλλά για κάποιον που δεν είναι θρησκευόμενος, πού είναι το κοννέ;

 

τότε ήσουν πολύ τυχερή που σε πληροφόρησαν σωστά.. κατ΄εμέ όλες οι μαμάδες θα πρεπει να μιλάνε στα παιδιά τους για αυτά τα θέματα από μικρή ηλικία.. επειδή όμως αυτό δεν γίνεται θα πρέπει να υπάρχει μάθημα στο σχολείο... όχι μόνο για το σεξ αλλά και για ναρκωτικά, βία κλπ κλπ...

τόσο απλά!!

Ακόμα κι αν αύριο κιόλας ξεκινήσουν οι μαμάδες να μιλάνε στα παιδιά τους για αυτά τα θέματα, θα υπάρχουν κάποια που θα κάνουν λάθη: σεξ χωρίς προστασία στην προκειμμένη περίπτωση. Αν κάποιο από αυτά τα παιδιά μείνει έγκυος και θελήσει να διακόψει την εγκυμοσύνη, τι προτείνετε; Να τους το απαγορεύσουμε; Θα κάνεις παιδί θες δεν θες; Είσουν αρκετά χαζή / ανώριμη / επιπόλαια (βάλτε το επίθετο που σας αρέσει) ώστε να μείνεις έγκυος, καιρός να γίνεις και μάνα; Κάπως έτσι το σκεφτόμαστε;

 

Προσπαθώ να καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Η ωριμοτητα κρυβεται στο ποσο ετοιμος εισαι να παρεις τη σωστη αποφαση για εσενα-βασει των δικων σου πιστευω, τις αναγκες σου, τις ιδιαιτερες συνθηκες κλπ. Γι αλλον η θρησκεια ειναι σημαντικη, οποτε πρεπει να το λαβει υποψη του, αλλος ειναι αθεος οποτε δεν τον αφορα. Ολα ισχυουν και η καθε περιπτωση, ειναι μοναδικη. Δεν μπορουμε να καταληξουμε καπου, εφοσον η καθεμια εχει αλλα πιστευω. Το κοινο σημειο ομως, ειναι το πριν.

 

Η πληροφορηση ειναι οντως πολυ σημαντικη.

 

Γι αυτο και εφοσον ΔΥΣΤΥΧΩΣ σημερα τα νεα παιδια ενημερωνονται κυριως απο το διαδικτυο, γι αυτο επαναλαμβανω οτι πρεπει να ειμαστε ιδιαιτερα προσεκτικοι σε οσα γραφουμε.

 

Στο σημαντικο λοιπον για εμενα κι αυτο κραταω απο τη συζητηση, ειναι οτι ολες συμφωνουμε στην προληψη και την ενημερωση, γιατι εκει βρισκεται η πραγματικη δυναμη και χειραφετηση.

Link to comment
Share on other sites

Λέω εγώ:

 

Δεν είναι όλες οι γυναίκες θρησκευόμενες. Μερικές μπορεί να μην είναι καν Χριστιανές. Συνεπώς τα περί αμαρτίας και εξομολόγησης, είναι τελείως άκυρα.

 

Και απαντά η elin:

 

 

Elin, δεν καταλαβαίνω αν συμφωνείς ή διαφωνείς με αυτό που είπα. Αν διαφωνείς, μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις ποια ακριβώς είναι η σχέση μεταξύ ηθικής και αμαρτίας-εξομολόγησης; Για κάποιον που δεν είναι Χριστιανός εννοείται. Για τις θεοσεβούμενες, κατανοώ ότι τα τρία μπορεί να είναι αλληλένδετα, αλλά για κάποιον που δεν είναι θρησκευόμενος, πού είναι το κοννέ;

 

 

Ακόμα κι αν αύριο κιόλας ξεκινήσουν οι μαμάδες να μιλάνε στα παιδιά τους για αυτά τα θέματα, θα υπάρχουν κάποια που θα κάνουν λάθη: σεξ χωρίς προστασία στην προκειμμένη περίπτωση. Αν κάποιο από αυτά τα παιδιά μείνει έγκυος και θελήσει να διακόψει την εγκυμοσύνη, τι προτείνετε; Να τους το απαγορεύσουμε; Θα κάνεις παιδί θες δεν θες; Είσουν αρκετά χαζή / ανώριμη / επιπόλαια (βάλτε το επίθετο που σας αρέσει) ώστε να μείνεις έγκυος, καιρός να γίνεις και μάνα; Κάπως έτσι το σκεφτόμαστε;

 

Προσπαθώ να καταλάβω.

 

Για εμένα το μεγάλο ερώτημα δεν είναι για έναν ενήλικα αλλά για ένα ανήλικο... δηλ. εάν η κόρη μου έρθει στα 21 και μου πει ότι έμεινα έγκυος και θέλω να κάνω έκτρωση θα την στηρίξω.. εάν μου πει ότι θέλω να το κρατήσω και πάλι θα την στηρίξω.. το θέμα είναι άμα σου έρθει στα 16 η κόρη σου και σου το πει και πρέπει να πάρεις εσύ την απόφαση τι κάνεις??????

εγώ όπως με κόβω τώρα μάλλον προς την έκτρωση το βλέπω.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου μιλησαν οι ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΟΙ γονεις μου για θεματα οσο αφορα το σεξ...δεν ημουν τυχερη...απο αλλους τα εμαθα...αφου μεγαλωνοντας ειχα την περιεργειανα μαθω τι ειναι το σεξ..απο διπλα συνωνυμα ειχε κινδυνους!(αρρωστιες..και ανεπιθυμητα μωρα σε μικρη ηλικια)!

 

και γραφω πιο κατω σε ενα ποστ μου...

Δεν ειμαστε ολοι το ιδιο...το οτι συνεβη αυτο σε μενα δεν παει να πει οτι ειναι και για ολες ετσι...αλλα να ΜΗΝ μας φταει η κοινωνια!

Τώρα φάσκεις και αντιφάσκεις. Δεν σου μίλησαν οι γονείς σου, και προφανώς ούτε το σχολείο, ούτε η εκκλησία. Απ' ό,τι καταλαβαίνω μόνη σου ψάχτηκες. Άρα όντως φταίει η κοινωνία που δεν διαπαιδαγωγεί, γιατί έτσι όλο το βάρος πέφτει στα νέα παιδιά, να ψάξουν μόνα τους να πληροφορηθούν, και φυσικά δεν έχουν όλα την απαραίτητη περιέργεια ή την εξυπνάδα ή τη διάθεση να το κάνουν σωστά (π.χ. μπορεί να ρωτήσουν λάθος ανθρώπους). Ή μπορεί απλά να παρασυρθούν. Συμβαίνει κι αυτό. Άρα τι λέμε; Ότι η κοινωνία καλώς δεν αναλαμβάνει την ευθύνη να πληροφορήσει τα μέλη της και συνεπώς φταίει το 15χρονο που δεν ενημερώθηκε; Καλά να πάθει και να κρατήσει το παιδί γιατί αν κάνει έκτρωση είναι φόνος;

 

Για εμένα το μεγάλο ερώτημα δεν είναι για έναν ενήλικα αλλά για ένα ανήλικο... δηλ. εάν η κόρη μου έρθει στα 21 και μου πει ότι έμεινα έγκυος και θέλω να κάνω έκτρωση θα την στηρίξω.. εάν μου πει ότι θέλω να το κρατήσω και πάλι θα την στηρίξω.. το θέμα είναι άμα σου έρθει στα 16 η κόρη σου και σου το πει και πρέπει να πάρεις εσύ την απόφαση τι κάνεις??????

εγώ όπως με κόβω τώρα μάλλον προς την έκτρωση το βλέπω.....

Ετοιμάσου για την πυρά :twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τότε ήσουν πολύ τυχερή που σε πληροφόρησαν σωστά.. κατ΄εμέ όλες οι μαμάδες θα πρεπει να μιλάνε στα παιδιά τους για αυτά τα θέματα από μικρή ηλικία.. επειδή όμως αυτό δεν γίνεται θα πρέπει να υπάρχει μάθημα στο σχολείο... όχι μόνο για το σεξ αλλά και για ναρκωτικά, βία κλπ κλπ...

τόσο απλά!!

 

Πολυ σωστα...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα φάσκεις και αντιφάσκεις. Δεν σου μίλησαν οι γονείς σου, και προφανώς ούτε το σχολείο, ούτε η εκκλησία. Απ' ό,τι καταλαβαίνω μόνη σου ψάχτηκες. Άρα όντως φταίει η κοινωνία που δεν διαπαιδαγωγεί, γιατί έτσι όλο το βάρος πέφτει στα νέα παιδιά, να ψάξουν μόνα τους να πληροφορηθούν, και φυσικά δεν έχουν όλα την απαραίτητη περιέργεια ή την εξυπνάδα ή τη διάθεση να το κάνουν σωστά (π.χ. μπορεί να ρωτήσουν λάθος ανθρώπους). Ή μπορεί απλά να παρασυρθούν. Συμβαίνει κι αυτό. Άρα τι λέμε; Ότι η κοινωνία καλώς δεν αναλαμβάνει την ευθύνη να πληροφορήσει τα μέλη της και συνεπώς φταίει το 15χρονο που δεν ενημερώθηκε; Καλά να πάθει και να κρατήσει το παιδί γιατί αν κάνει έκτρωση είναι φόνος;

 

 

Ετοιμάσου για την πυρά :twisted:

 

Εγω δεν ειπα ΟΛΑ αυτα που απο το μυαλο σου γραφεις!Στο σχολειο σε πληροφορω μας ειπαν πολλα περι σεξ τσιγαρων και αλλων καταχρησεων κι ημουν θυμαμαι 3η γυμνασιου!Κι εχω μια απορια..γιατι εχω αλλαξει και πολλα σχολεια...εμας καθε χρονο γινοταν μια ενημερωση με τετοια θεματα στο σχολειο οπου ερχοντουσαν ειδικοι και μας μιλουσαν...για το aids για τα ναρκωτικα κτλ...και ρωτω..μονο σ'αυτα τα σχολεια που πηγαινα εγω γινοταν ενημερωσεις?Τοοοοσο τυχερη ειμαι πια?Μαλλον!:roll::roll: Απο εκει τα εμαθα...

 

Κι οσο για το παιδι μου αν ερχοταν 16 18 21 και μου ελεγε ειμαι εγκυος...θα εκανα αυτο που εγραψε πιο κατω μια αλλη κοπελα η Αννα...θα την επαιρνα απο το χερι και θα την στηριζα στην επιλογη της!Εκτωση ειναι αυτο....να το κρατησει...οτι θα ενιωθε αυτη καλυτερα!Εγω απλα θα την ΣΤΗΡΙΖΑ!Τα εγραψα αυτα και πιο πριν στο θεμα...αλλα εσυ κουκλα μου παιρνεις ΜΟΝΟ τα αρνητικα απο εδω μεσα και συνεχιζεις το θεμα!ΔΕΝ την σταυρωσαμε ολες την κοπελα!

Μεινε με την ειρωνια και τον αρνητισμο σου!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα φάσκεις και αντιφάσκεις. Δεν σου μίλησαν οι γονείς σου, και προφανώς ούτε το σχολείο, ούτε η εκκλησία. Απ' ό,τι καταλαβαίνω μόνη σου ψάχτηκες. Άρα όντως φταίει η κοινωνία που δεν διαπαιδαγωγεί, γιατί έτσι όλο το βάρος πέφτει στα νέα παιδιά, να ψάξουν μόνα τους να πληροφορηθούν, και φυσικά δεν έχουν όλα την απαραίτητη περιέργεια ή την εξυπνάδα ή τη διάθεση να το κάνουν σωστά (π.χ. μπορεί να ρωτήσουν λάθος ανθρώπους). Ή μπορεί απλά να παρασυρθούν. Συμβαίνει κι αυτό. Άρα τι λέμε; Ότι η κοινωνία καλώς δεν αναλαμβάνει την ευθύνη να πληροφορήσει τα μέλη της και συνεπώς φταίει το 15χρονο που δεν ενημερώθηκε; Καλά να πάθει και να κρατήσει το παιδί γιατί αν κάνει έκτρωση είναι φόνος;

 

 

Ετοιμάσου για την πυρά :twisted:

 

Το οτι φασκω κι αντιφασκω ΔΙΚΙΑ σου εντυπωση χωρις καν να εχω αναφερθει εγω η ιδια ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ!Προτρεχεις......

 

Ααα και πιστευω πως αν εχεις αυτια και ματια ανοιχτα η κοινωνια πολλες φορες περναει μηνυματα που απλα μερικοι ΔΕΝ θελουν να δουν!Ολοι αυτοι που με ενημερωναν στο σχολειο για ολα αυτα που σου ειπα...με ενημερωναν και για το τσιγαρο οτι ειναι βλαβερο και μια ουσια εθιστικη!Εεε καπνιζω κι ειμαι και μανιακη....μηπως φταιει η κοινωνια παλι???Δεν υπαρχει ενημερωση παλι?ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Ρέα_1971, στα περί αμαρτίας, αναφέρεσαι στη φράση μου σχετικά με το ότι "είναι αμαρτία να ζητάω τόσα;"αν ναι, τι εννοείς "ποιος δίνει δεκάρα"

 

Μόνο εγώ διαβάζω όλα τα ποστ;;;;;;

elpida76 ποστ 96. Θα διαβάσεις και θα καταλάβεις.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες σόρυ.

Μιλάμε για το δικαίωμα της γυναίκας να δώσει ζωή από το σώμα της ναι ή ου; Έχει λόγο σε αυτό ΝΑΙ ή ΟΥ:

 

Τα περί ηθικού βάρους δεν μου λένε τπτ. Αυτό το δικαίωμα το έχουμε εμείς οι γυναίκες;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε παιδια, συγνωμη κιολας, επειδη λετε και ξαναλετε για ενημερωση και για μαθημα στα σχολεια... Όλα καλα και χρυσά, αν τα σχολεια μας ηταν στοιχειωδως σε θεςη να το κανουν. Μεχρι να'ρθει αυτη η ερμη ωρα, πειτε μου σας παρακαλω, εντελως πρακτικα και λογικα μιλωντας, τι αλλη ενημερωση χρειαζεται το παιδι των 14 εως 24 χρονων περα απο το : Παιδι μου, ΟΠΟΤΕ και να κανεις σεξ, ΠΑΝΤΑ με προφυλακτικο. Απο την αρχη της διειςδυςης μεχρι και την εκςπερματιςη. ΤΕΛΟΣ. Ποσες λεξεις ηταν; Μετρηστε. Θελει ειδικο μαθημα σεξουαλικης αγωγης για να μαθουν να κανουν ΠΑΝΤΑ σεξ με προφυλακτικο;

Τι προσπερματικα υγρα και γονιμες μερες μου λετε;

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα προφανώς έχει φρίξει κομματάκι και έχει εξαφανιστεί. Θέλω να ρωτήσω: όσο ενημερωμένες και προσεκτικές κι αν ήσασταν, δεν σας είχε τύχει ποτέ μα ποτέ να παρασυρθείτε? Ούτε μια φορά? ή μήπως ήσασταν τυχερές και δε σας έκατσε η στραβή? Γιατί ναι, είναι στραβή να είσαι φοιτήτρια και με κάποιον 3 μήνες και να σου κάτσει αυτό. Προφανώς και φταις... εκεί ήσουν άλλωστε, αλλά συμβαίνει καμμιά φορά. Και ναι, καλά έκανε αφού δε το ήθελε. Και ναι μία έκτρωση δεν ισοδυναμεί με δολοφονία. Και όχι, ένα ανεπιθύμητο μωρό δεν είναι ευτυχία... Και μακάρι να μην τύχει σε καμμιά μας γιατί δε νομίζω ότι η κοπέλα είναι τρελή από χαρά γι' αυτό που αναγκάστηκε να κάνει. Απλώς λέει ότι αν γύριζε το χρόνο πίσω πάλι θα το έκανε: όχι να μείνει έγκυος... αλλά τη διακοπή...

Link to comment
Share on other sites

SKOUNTOUFLA πολλές οικογένειες έχουν θέμα ταμπού τις ..." προγαμιαίες σχέσεις" τις θεωρούν αμαρτία, όπως και την έκτρωση, όπως και το σεξ για ευχαρίστηση και όχι για τεκνοποίηση. Επομένως για κάποιες οικογενειες αυτό που λες (που εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ λογικό) είναι αδιανόητο να ειπωθούν τέτοιες κουβέντες. Αυτό λέει και η κοπελιά που άνοιξε το θέμα.

 

 

Κατά τα λοιπά ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον... μπαλέτο. Γιατί ή θα κρίνουμε όλες τις επιλογές ή δε θα κρίνουμε καμία. Δεν μπορούν κάποια να μένουν στο απυρόβλητο και κάποια να μπαίνουν στο πυρ το εξώτερον. Επίσης καμιά δεν παραστράτησε ποτέ στα νιάτα της και στα όχι και τόσο νιάτα της, ή μήπως απλά δεν έτυχε να πετύχει τη μέρα την περίεργη.

 

Άννα καλό κουράγιο. Καλά κάνεις και αναλαμβάνεις την ευθύνη σου. Θα φροντίσεις στα δικά σου παιδιά να κάνεις τις σωστές κουβέντες από νωρίς στα σίγουρα και φαντάζομαι θα τα στηρίξεις στις δικές σου δυσκολίες. Μια κακή εμπειρία μπορεί να μετουσιωθεί σε μάθημα ζωής κι εσύ φαινεται να το πηγαίνεις κατά κει.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

SKOUNTOUFLA πολλές οικογένειες έχουν θέμα ταμπού τις ..." προγαμιαίες σχέσεις" τις θεωρούν αμαρτία, όπως και την έκτρωση, όπως και το σεξ για ευχαρίστηση και όχι για τεκνοποίηση. Επομένως για κάποιες οικογενειες αυτό που λες (που εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ λογικό) είναι αδιανόητο να ειπωθούν τέτοιες κουβέντες. Αυτό λέει και η κοπελιά που άνοιξε το θέμα.

 

Ναι βρε, το καταλαβαινω αυτό, αλλά βγάλε τη φραση "παιδί μου" και ξέχνα ότι είπα "οικογένεια". Δηλαδη από το ιντερνετ, που ΟΛΟΙ σημερα [για να μην πω "οι νεοι" και φανεί η ηλικία μου:rolleyes:], ειμαστε μεσα σ'ενα γοογλε νυχθημερόν, δεν το εχεις πετυχει ποτε αυτό : "σεξ παντα με προφυκλακτικο"? Δηλαδή οι νέοι ξέρουν τα πάντα πλέον μεσω διαδικτύου, αλλά το μόνο που δεν ξερουν ειναι ότι πρεπει να χρησιμοποιούν προφυλακτικό κατά την επαφη?

Η ολη μου ενσταση ειναι στην ελλιπή ενημερωση, που δεν την παραδεχομαι με τίποτα σ' αυτο το θεμα, εκτός κι αν εχεις ζησει ολη σου τη ζωη στην ορεινη Προσουτσάνη της ορεινής Αρκαδίας.

Αααααλλο αν ...παρασυρεσαι, αν σου πει ο άλλος για την ευχαρίστηση κι εσυ το χαψεις, αν ..., αν ... αν ... κλπ και κάνεις εκείνη τη στιγμή την επιλογή σου κι άλλο δεν ηξερα ότι αν γίνει διείσδυση χωρίς προφυλακτικό υπάρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης. Το ήξερες, αλλά ειπες "ελα μωρε, δεν θα συμβεί σε μενα".

Και δεν τα λεω πια αυτα σε σχεση με το τι ειπε η θεματοθετρια, αλλά περισσότερο σε σχεση με την "ευθυνη της κοινωνίας, της οικογένειας, του σχολείου" - τα εισαγωγικά λόγω ειρωνίας, ναι...

 

Kατά τα λοιπά, με το... μπαλέτο θα σπεύσω να συμφωνησω πρώτη και καλύτερη (καιρό ειχα να την ακουσω αυτή τη φραση) :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη από το ιντερνετ, που ΟΛΟΙ σημερα [για να μην πω "οι νεοι" και φανεί η ηλικία μου:rolleyes:], ειμαστε μεσα σ'ενα γοογλε νυχθημερόν, δεν το εχεις πετυχει ποτε αυτό : "σεξ παντα με προφυκλακτικο"?

Σεξ πάντα με προφυλακτικό.

Οδήγηση πάντα με ζώνη ή κράνος.

Μην τρέχετε.

Το τσιγάρο προκαλεί καρκίνο.

Μην πίνετε υπερβολικά.

Μην ξενυχτάτε.

Όχι στις καταχρήσεις γενικώς.

Σωστή διατροφή, όχι έτοιμα φαγητά.

Συστηματική άσκηση.

 

Σίγουρα τα έχουμε πετύχει όλοι μας όλα. Πόσοι από εμάς ακολουθούμε τις συμβουλές αυτές κατά γράμμα; Η θεματοθέτρια είναι η μόνη που δεν προφύλαξε τον εαυτό της; Όλοι εμείς οι υπόλοιποι δεν έχουμε πάρει ποτέ ένα ρίσκο; Βάζουμε το χέρι στη φωτιά ας πούμε;

 

Δεν έχω πρόχειρες στατιστικές :P αλλά φαντάζομαι ότι στην Ελλάδα πεθαίνει περισσότερος κόσμος από αυτοκινητιστικά ατυχήματα παρά από σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα. Συνεπώς θα έπρεπε όλοι μας να μην έχουμε ποτέ τολμήσει να μπούμε σε αυτοκίνητο χωρίς ζώνη, να οδηγήσουμε πάνω από το όριο ταχύτητας ή να ανεβούμε σε ποδήλατο ή μηχανάκι χωρίς κράνος. Και φυσικά να έχουμε ενημερώσει τα παιδιά μας ώστε και αυτά να κάνουν το ίδιο. Σωστά;

 

Επίσης το να χρησιμοποιείς προφυλακτικό δεν σημαίνει ούτε ότι δεν θα παρασυρθείς ποτέ, ούτε ότι δεν θα τύχεις στο 3% των περιπτώσεων που δεν καλύπτει το προφυλακτικό. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Κάνεις παιδί θες, δεν θες; Θα γίνεις μάνα με μοναδικό κριτήριο ότι έσπασε το προφυλακτικό ή επειδή ήπιες λίγο παραπάνω και σε συνεπήρε ...η φόρα της στιγμής;

 

Μην μου πείτε να το γεννήσεις και να το δώσεις να στο μεγαλώσει άλλος. Αν πραγματικά το πιστεύετε αυτό, πηγαίνετε και πάρτε εσείς ένα παιδάκι από ένα ορφανοτροφείο να το μεγαλώσετε. Υπάρχουν τόσα, δεν χρειάζεται να προσθέσουμε κι άλλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σεξ πάντα με προφυλακτικό.

Οδήγηση πάντα με ζώνη ή κράνος.

Μην τρέχετε.

Το τσιγάρο προκαλεί καρκίνο.

Μην πίνετε υπερβολικά.

Μην ξενυχτάτε.

Όχι στις καταχρήσεις γενικώς.

Σωστή διατροφή, όχι έτοιμα φαγητά.

Συστηματική άσκηση.

 

Τα ξέρουμε?

Τα ξέρουμε.

Τα κάνουμε?

Ουτε που με ενδιαφερει η απάντηση, ο καθενας ας κανει ό,τι γουσταρει αν δεν με βλαπτει.

ΟΧΙ ομως οτι δεν τα ξερουμε.

 

 

 

Πόσοι από εμάς ακολουθούμε τις συμβουλές αυτές κατά γράμμα; Η θεματοθέτρια είναι η μόνη που δεν προφύλαξε τον εαυτό της; Όλοι εμείς οι υπόλοιποι δεν έχουμε πάρει ποτέ ένα ρίσκο; Βάζουμε το χέρι στη φωτιά ας πούμε;

 

Ούτε που ξέρω, ούτε που με ενδιαφέρει, εκτός αν απευθύνεις το ερωτημα στις λιθοβολήτριες, οπότε ας σου απαντησουν εκεινες.

 

 

Επίσης το να χρησιμοποιείς προφυλακτικό δεν σημαίνει ούτε ότι δεν θα παρασυρθείς ποτέ, ούτε ότι δεν θα τύχεις στο 3% των περιπτώσεων που δεν καλύπτει το προφυλακτικό. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Κάνεις παιδί θες, δεν θες; Θα γίνεις μάνα με μοναδικό κριτήριο ότι έσπασε το προφυλακτικό ή επειδή ήπιες λίγο παραπάνω και σε συνεπήρε ...η φόρα της στιγμής; Μην μου πείτε να το γεννήσεις και να το δώσεις να στο μεγαλώσει άλλος. Αν πραγματικά το πιστεύετε αυτό, πηγαίνετε και πάρτε εσείς ένα παιδάκι από ένα ορφανοτροφείο να το μεγαλώσετε. Υπάρχουν τόσα, δεν χρειάζεται να προσθέσουμε κι άλλα.

Ωπ, σου ξέφυγαν μερικά στατιστικά :mrgreen:

Αυτα τα ερωτηματα, επειδή αφορούν την επιλογή της εκτρωσης και, για να το πω αμερικάνικα, προσωπικά ειμαι pro choice, θα τα αφησω στην ακρη, γιατι δεν εχω καούρα να πεισω κανεναν.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε που ξέρω, ούτε που με ενδιαφέρει, εκτός αν απευθύνεις το ερωτημα στις λιθοβολήτριες, οπότε ας σου απαντησουν εκεινες.

Εννοείται προς τις λιθοβολήτριες πήγαινε το ερώτημα.

 

Όσο για τα υπόλοιπα, μπορεί να ξέρεις την κεντρική ιδέα αλλά όχι τις λεπτομέριες. Π.χ. ξέρεις ότι πρέπει να κάνεις σεξ με προφυλακτικό αλλά όχι ότι μπορείς να κινδυνεύσεις από τα προσπερματικά υγρά, ξέρεις ότι πρέπει να φοράς ζώνη αλλά νομίζεις πως δεν κινδυνεύεις αν είσαι στο πίσω κάθισμα, ξέρεις ότι πρέπει να φοράς κράνος αλλά νομίζεις πως μέσα στην πόλη δεν είναι απαραίτητο, ξέρεις ότι δεν πρέπει να καπνίζεις αλλά νομίζεις πως 10 τσιγάρα την ημέρα δεν κάνουν τόσο καλό κλπ.

 

Όπως και να'χει, η άγνοια (μερική ή ολική) των κινδύνων που μας απειλούν ή η γνώση τους και η ανάληψη ρίσκων δεν είναι κάτι τόσο μοναδικό ή πρωτότυπο για να σκανδαλιζόμαστε στην ιδέα και μόνο ότι μια κοπέλα έκανε σεξ χωρίς προφύλαξη. Μπορεί βρε παιδί μου να μην είναι τόσο έξυπνη όσο εμείς, μπορεί να μην της κόβει, όπως είπε κάποια κοπέλα πιο πάνω. Από πότε απαγορεύεται σε όσους έχουν IQ χαμηλότερο του 150 να κάνουν σεξ;

 

Άσε που υποψιάζομαι πως αν η κοπέλα είχε γράψει ότι αποφάσισε να κρατήσει το παιδί και η ζωή της τώρα απέκτησε νόημα, κανείς μα κανείς δεν θα τις έψηνε το ψάρι στα χείλη για τον τρόπο που έμεινε έγκυος. Το πολύ πολύ να της έλεγαν "εντάξει, αλλά μην ξεχνάς στο μέλλον να παίρνεις προφυλάξεις" :roll:

Link to comment
Share on other sites

Άσε που υποψιάζομαι πως αν η κοπέλα είχε γράψει ότι αποφάσισε να κρατήσει το παιδί και η ζωή της τώρα απέκτησε νόημα, κανείς μα κανείς δεν θα τις έψηνε το ψάρι στα χείλη για τον τρόπο που έμεινε έγκυος. Το πολύ πολύ να της έλεγαν "εντάξει, αλλά άλλη φορά να χρησιμοποιείς προφυλακτικό" :roll:

 

Eπειδή μπορεί να ειμαι και πιο απαισιοδοξη από σενα, θα το παω ενα βημα παρακάτω και θα πω οτι μπορεί η λέξη προφυλακτικό να μην αναφερόταν καν, αφού ...μια νεα ζωούλα θα ερχόταν στον κόσμο :roll:

 

(για την κεντρική ιδέα και τη μερική αγνοια - επίτρεψέ μου το κόλλημα - εννοώ ότι δεν σου χρειάζονται και πολλές πληροφορίες αν θελεις να εισαι ασφαλής, δηλ δεν χρειαζεται να ξερεις για τα προσπερματικά υγρα, βάλε εσυ το προφυλακτικό - που είναι η κεντρική ιδέα και την ξερεις - κι άσε τα υγρα να ρεουν, τι λεω βραδιάτικα, ΑΝ θες να εισαι ασφαλής επαναλαμβάνω [και όχι, δεν πιστευω οτι εχει σχεση με το άι-κιου (για να αποκρουσω τη σποντούλα ότι ίσως το παίζω εξυπνη?)] - τα δε ρίσκα ειναι άλλη κουβεντα, αλλά δεν βρισκω οτι εχουν σχεση με την ενημερωση, δηλ ισχύει το "ξερω αλλα ρισκάρω" ή ουτε καν ρισκάρω αλλά "ελα μωρε, για μια φορά", "για τοσο κοντινη απόσταση", "για τόσο λίγη ωρα" κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή μπορεί να ειμαι και πιο απαισιοδοξη από σενα, θα το παω ενα βημα παρακάτω και θα πω οτι μπορεί η λέξη προφυλακτικό να μην αναφερόταν καν, αφού ...μια νεα ζωούλα θα ερχόταν στον κόσμο :roll:

Όπως είδες κι εγώ συμφωνώ και άλλαξα την φρασεολογία. Ξαναδιαβάζοντας αυτά που είχα γράψει, μου φάνηκε ουτοπικό το προφυλακτικό και το διόρθωσα.

 

Όσο για τα υπόλοιπα, είπαμε. Δεν είναι όλοι έξυπνοι ή προσεκτικοί. Τι να κάνουμε, φαίνεται πως η μητέρα φύση δεν προνόησε να επιβιώνουν μόνο οι καλύτεροι αλλά άφησε και πολλές μετριότητες να αναπαραχθούν. Ευτυχώς γι' αυτούς (και για τους άτυχους) φρόντισε η επιστήμη και ο νομοθέτης ώστε να έχουν εναλλακτικές.

Link to comment
Share on other sites

H θεματοθέτρια ΄΄έκοψε λάσπη΄΄, ΟΠΟΤΕ μέρες που έρχονται ας αγαπηθούμε εμείς οι υπόλοιπες ΠΑΛΙ ...και όποια είναι αναμάρτητη ας πετάξει πρώτη τον κουραμπιέ και το μελομακάρονο ;);)

Link to comment
Share on other sites

Λέω εγώ:

 

Δεν είναι όλες οι γυναίκες θρησκευόμενες. Μερικές μπορεί να μην είναι καν Χριστιανές. Συνεπώς τα περί αμαρτίας και εξομολόγησης, είναι τελείως άκυρα.

 

Και απαντά η elin:

 

 

Elin, δεν καταλαβαίνω αν συμφωνείς ή διαφωνείς με αυτό που είπα. Αν διαφωνείς, μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις ποια ακριβώς είναι η σχέση μεταξύ ηθικής και αμαρτίας-εξομολόγησης; Για κάποιον που δεν είναι Χριστιανός εννοείται. Για τις θεοσεβούμενες, κατανοώ ότι τα τρία μπορεί να είναι αλληλένδετα, αλλά για κάποιον που δεν είναι θρησκευόμενος, πού είναι το κοννέ;

 

 

 

Καλημέρα!

Ρωτάς "μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις ποια ακριβώς είναι η σχέση μεταξύ ηθικής και αμαρτίας-εξομολόγησης; Για κάποιον που δεν είναι Χριστιανός εννοείται. Για τις θεοσεβούμενες, κατανοώ ότι τα τρία μπορεί να είναι αλληλένδετα, αλλά για κάποιον που δεν είναι θρησκευόμενος, πού είναι το κοννέ;" και απαντώ

 

Λιτλ Μάνκι, από κτίσεως κόσμου υπάρχει η διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στο "καλό" και το "κακό" με αρκετές μετατοπίσεις εκατέρωθεν.Να το πω χονδροειδώς, αν κανείς περάσει τη διαχωριστική αυτή γραμμή, η πράξη στο χριστιανισμό λέγεται αμαρτία. Μία αμαρτία να το πω έτσι, κατά το Χριστιανισμό είναι ο φόνος. Ο φόνος, εκτός από αμαρτία για το χριστιανισμό, είναι και ποινικά κολάσιμη πράξη για μια ευνομούμενη πολιτεία.Και για να σε προλάβω, όχι, τα πρόσφατα φρικιαστικά παραδείγματα που δείχνουν στις ειδήσεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟΣ ΤΟΠΟΣ. Συνεπώς, κάτι που το βαφτίζουμε αμαρτία σε μία θρησκεία, είναι έγκλημα για τη δικαιοσύνη και σίγουρα συμφωνούμε όλοι ότι είναι πράξη που στερείται ηθικής.

 

Η εξομολόγηση δίνει τη δυνατότητα στον πιστό να μετανοήσει και να απαλλαγεί από το βάρος της αμαρτίας (τύψεις) στη χριστιανική θρησκεία. Ας μην στεκόμαστε στα τελετουργικά, όμως. Οι τύψεις (ερινύες) υπήρχαν και στους αρχαίους ημών προγόνους, οι οποίοι πίστευαν στο δωδεκάθεο. Συνεπώς η έννοια του "ηθικού" και του "ανήθικου", του "καλού" και του "κακού", καθώς και η διάκρισή τους, η έννοια της ηθικής εν τέλει δεν εξαρτάται από το αν έχεις ασπαστεί το Χριστιανισμό ή όχι. Άλλωστε, για την προάσπιση στοιχειωδών κανόνων ηθικής θεσπίστηκαν γραπτοί και υπάρχουν άγραφοι κανόνες εξαπανέκαθεν.

 

Δλδ αν κάποιος είναι ελέφαντας και η μία θρησκεία το πει μπουτερικίμ και η άλλη σαρδανάπαλο λέω εγώ τώρα, αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι ελέφαντας.

 

Συνεπώς, το αν μια γυναίκα είναι Χριστιανή ή Βουδίστρια ή άθεη πχ, δεν την εμποδίζει να νιώθει ή να μη νιώθει τύψεις αν προχωρήσει σε μια έκτρωση και να συναισθάνεται αν αυτό που κάνει είναι "κακό" ή "καλό", άσχετα με το πώς το βαφτίζει η θρησκεία ή ο νόμος.

 

Και αν θέλεις την άποψή μου, δεν θεωρώ ηθικό το να προβεί κανείς σε έκτρωση, το αποδέχομαι όμως για την πληθώρα των λόγων που έχω αναφέρει παραπάνω. Και όταν λέω ηθικό, το εννοώ με την ευρύτερη έννοια έννοια του όρου και όχι σαν θρησκόληπτη θείτσα.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

H θεματοθέτρια ΄΄έκοψε λάσπη΄΄, ΟΠΟΤΕ μέρες που έρχονται ας αγαπηθούμε εμείς οι υπόλοιπες ΠΑΛΙ ...και όποια είναι αναμάρτητη ας πετάξει πρώτη τον κουραμπιέ και το μελομακάρονο ;);)

 

 

ΛΟΛ!Μ'αρέσεις!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, κάτι που το βαφτίζουμε αμαρτία σε μία θρησκεία, είναι έγκλημα για τη δικαιοσύνη και σίγουρα συμφωνούμε όλοι ότι είναι πράξη που στερείται ηθικής.

Συγγνώμη γιατί μπερδεύτηκα. Αυτό που θέλεις να πεις είναι ότι η έκτρωση είναι:

 

1. αμαρτία (κατά τον Χριστιανισμό)

2. πράξη που στερείται ηθικής (κατά γενική ομολογία)

3. έγκλημα (κατά το νόμο)

 

Αυτό λες?

 

Ειλικρινά ελπίζω να μην κατάλαβα καλά.

Link to comment
Share on other sites

H θεματοθέτρια ΄΄έκοψε λάσπη΄΄, ΟΠΟΤΕ μέρες που έρχονται ας αγαπηθούμε εμείς οι υπόλοιπες ΠΑΛΙ ...και όποια είναι αναμάρτητη ας πετάξει πρώτη τον κουραμπιέ και το μελομακάρονο ;);)

 

☺☺☺☺☺

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη γιατί μπερδεύτηκα. Αυτό που θέλεις να πεις είναι ότι η έκτρωση είναι:

 

1. αμαρτία

2. πράξη που στερείται ηθικής

3. έγκλημα

 

Αυτό λες?

 

Ειλικρινά ελπίζω να μην κατάλαβα καλά.

 

Λιτκ Μάνκι, δεν λέω τπτ από αυτά που γράφεις και ειλικρινά δεν έχω κάτι άλλο να πω, καθότι θεωρώ ότι ήμουν αναλυτική υπέρ το δέον σε όλες τις αναρτήσεις μου.

 

Βεβαίως και δεν κατάλαβες καλά και μάλλον δεν έχεις καταλάβει τπτ από όσα έγραψα.Και όχι λόγω χαμηλού IQ, αλλά γιατί δεν θέλεις και γιατί έχεις από μόνη σου εγκλωβιστεί σε μια νοοτροπία μικροαστικής ηθικής με την οποία διαφωνείς μεν, την αναπαράγεις συνεχώς όμως, περιμένοντας μήπως και κάποιος εχει ασπαστεί αυτές τις απόψεις ώστε να εμφανίσεις αντίλογο. Σε παρακαλώ θερμά, μην απομονώνεις 5 λέξεις από το κείμενο που γράφει ο άλλος για να το παρερμηνεύσεις.(και ούτε μία παράγραφο από τις 5...)

 

Δεν θα συνεχίσω, καθόσον θα βγω εκτός θέματος. Συμμετείχα εκτενώς στο συγκεκριμένο θρεντ διότι άγγιξε κάποιες πολύ ευαίσθητες χορδές μου, χωρίς χαρακτηρισμούς και βαρύγδουπες εκφράσεις και πράγματι όλες οι απόψεις ήταν ενδιαφέρουσες. Πολύ ευχαρίστως να τα ξαναπούμε σε άλλο θρεντ.

 

(και βλέπω πως έκανες εντιτ στο αρχικό σου μνμ...)

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...