Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 956
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους 

Αζωοσπερμια κι εμείς αλλά μη αποφρακτική, καθώς η fsh είναι υψηλή...

Το μάθαμε πριν τρεις εβδομάδες και περιμένουμε τα αποτελέσματα για καρυοτυπο και μικροελλειψεις του y.

Προς το παρόν έχουμε απευθυνθεί μόνο σε ουρολογο και είμαστε στην αναζήτηση κέντρου εξωσωματικής. 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποια κοπέλα σε ποιες κλινικές ή κεντρα εξωσωματικής γίνεται η βιοψια microtese (με μικροσκόπιο) και όχι η απλή tese.

Είναι πολύ δύσκολη η περίπτωση της μη αποφρακτικής αζωοσπερμιας, αλλά έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις περιπτώσεις στο φόρουμ και βλέπω πως υπάρχουν ελπίδες. 

Οποιαδήποτε πληροφορία και συμβουλή μου είναι πολύτιμη. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια είναι κάποια κοπέλα που να έκανε ο άντρα της microtese και να δρομολόγησε συγχρόνως την εξωσωματική 'ώστε να είναι φρέσκα τα σπερματοζωάρια;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας, δεν ξέρω αν παρακολουθεί κάποιος ακόμη το θέμα αυτό.. Θέλω να μοιραστώ την δική μου ιστορία μήπως και υπάρχει φως στο τουνελ. Πριν ένα μήνα ο άντρας μου έκανε σπερμοδιαγραμμα σ ένα απλό μικροβιολογικό αποτέλεσμα αζωοσπερμία, triplex oρχεων καθαρό, ορμονολογικες φυσιολογικές. Δεύτερο σπερμοδιάγραμμα σε εξειδικευμένο κέντρο μηδενικό και μετά από φυγοκεντρηση του δείγματος. Η καλλιέργεια καθαρή από μικρόβια και η φρουκτόζη και μια άλλη που δεν θυμαμαι φυσιολογικά... Έχουμε πέσει του θανατά... Έχουμε κλείσει ραντεβού για microtese στα Γιάννενα μέσα στην εβδομάδα...υπαρχει καμία περίπτωση εδώ μέσα που να βρήκαν σπερματοζωαρια μετά από microtese και αν δεν βρουν τώρα μπορουμε να ξανακάνουμε στο μέλλον ξανά μετά από ίσως κάποια θεραπεία;;;;;;; 

Υ. Γ. Εχουμε κλείσει ραντεβού για εξέταση καρυότυπου,κυστικης ινωσης αλλά ο γιατρός δεν πολύ νοιαστηκε και πολύ να τις δει και μας είπε να πάμε πριν καν πάρουμε τα αποτελέσματα για microtese. Φοβάμαι τόσο πολύ μην τυχόν δεν βρούμε τπτ.. Συγνώμη αν σας κούρασα!!! 

Επεξεργάστηκαν by Thalassa888
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους.

Για όμοιo πρόβλημα, σας παρακαλώ θα μπορούσατε να αναφέρετε/ να μου στείλετε πληροφορίες με ουρολόγους , ενδοκρινολόγους & γυναικολόγους/κέντρα εξωσωματικής  που έχετε επισκεφτεί & προτείνετε. 

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθεια & καθοδήγηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζι σας και την δική μας περίπτωση....... πριν 3 εβδομαδες μετα απο 2 χρονια προσπαθειας συλληψης ανακαλύψαμε υπερβολικά χαμηλό αριθμό σπερματοζωαρίων στα όρια για αζωοσπερμία και αποφασίσαμε να καταψύξουμε ακόμα και όσα βρέθηκαν για να υπαρχουν και να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Θα ξεκινησουμε στο μητερα την εξωσωματικη. εχει καμια αναλογη εμπειρια απο αυτο το κεντρο?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια!!! Τι κάνετε? Έχω κάνει μια εξωσωματική πέρσυ λόγω αζωοσπερμιας του συζύγου μου!! Όλες μου οι εξετάσεις μια χαρά, όμως δυστυχώς απέτυχε!! Ελπίζω να μπορέσουμε να ξανά προσπαθήσουμε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας! Αζωοσπερμία και εμείς!!! Πριν από μερικούς μήνες δεν γνώριζα ούτε καν τι σημαίνει η συγκεκριμένη λέξη! Ξεκινήσαμε τις απαραίτητες εξετάσεις, αν και οι ορμονικές του άντρα μου δεν είναι καθόλου καλές (η fsh είναι 3 φόρες πάνω από το όριο!!). Και εμάς vickystav  ο γιατρός μου, μου πρότεινε την ίδια μέρα που θα γίνει η βιοψία να γίνει και η ωοληψια των ωαρίων ( το ''φρέσκο'' είναι καλύτερο,  είπε χαρακτηριστικά). Που σημαίνει ότι θα έχουμε αποφασίσει από πριν για δότη σπέρματος και αν δεν βρεθεί σπέρμα, να χρησιμοποιηθεί του δότη!!!  Πως γίνεται να πάρεις μια τέτοια απόφαση πριν καν εξαντλήσεις κάθε πιθανότητα ότι δεν υπάρχει σπέρμα??? Δεν ξέρω τι να σκεφτώ!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2021 at 10:07 ΜΜ, alexandra8 είπε:

Γειά σας! Αζωοσπερμία και εμείς!!! Πριν από μερικούς μήνες δεν γνώριζα ούτε καν τι σημαίνει η συγκεκριμένη λέξη! Ξεκινήσαμε τις απαραίτητες εξετάσεις, αν και οι ορμονικές του άντρα μου δεν είναι καθόλου καλές (η fsh είναι 3 φόρες πάνω από το όριο!!). Και εμάς vickystav  ο γιατρός μου, μου πρότεινε την ίδια μέρα που θα γίνει η βιοψία να γίνει και η ωοληψια των ωαρίων ( το ''φρέσκο'' είναι καλύτερο,  είπε χαρακτηριστικά). Που σημαίνει ότι θα έχουμε αποφασίσει από πριν για δότη σπέρματος και αν δεν βρεθεί σπέρμα, να χρησιμοποιηθεί του δότη!!!  Πως γίνεται να πάρεις μια τέτοια απόφαση πριν καν εξαντλήσεις κάθε πιθανότητα ότι δεν υπάρχει σπέρμα??? Δεν ξέρω τι να σκεφτώ!!! 

 

Δεν χρειαζεται να αποφασίσεις κάτι αν δεν είσαι έτοιμη. Κάντε την βιοψία, και την ωοληψία και αν δεν βρεθεί κάτι μπορείς να καταψύξεις τα ωάρια και να αποφασίσεις εκ των υστέρων πως θα προχωρήσεις. Μην πιέζεις τον εαυτό σου παραπάνω από όσο πρέπει. 

 

Πόσους γιατρούς έχετε δει για την αζωοσπερμία?

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2020 at 3:13 ΜΜ, vickystav είπε:

Καλησπέρα κορίτσια είναι κάποια κοπέλα που να έκανε ο άντρα της microtese και να δρομολόγησε συγχρόνως την εξωσωματική 'ώστε να είναι φρέσκα τα σπερματοζωάρια;

Εγώ είχα γονιμοποιήσει ένα την ημέρα της παρακέντησης. Έπειτα, γονιμοποίηθηκαν και άλλα με κατεψυγμένο σπέρμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 26/9/2020 at 4:49 ΜΜ, Thalassa888 είπε:

Καλησπέρα σας, δεν ξέρω αν παρακολουθεί κάποιος ακόμη το θέμα αυτό.. Θέλω να μοιραστώ την δική μου ιστορία μήπως και υπάρχει φως στο τουνελ. Πριν ένα μήνα ο άντρας μου έκανε σπερμοδιαγραμμα σ ένα απλό μικροβιολογικό αποτέλεσμα αζωοσπερμία, triplex oρχεων καθαρό, ορμονολογικες φυσιολογικές. Δεύτερο σπερμοδιάγραμμα σε εξειδικευμένο κέντρο μηδενικό και μετά από φυγοκεντρηση του δείγματος. Η καλλιέργεια καθαρή από μικρόβια και η φρουκτόζη και μια άλλη που δεν θυμαμαι φυσιολογικά... Έχουμε πέσει του θανατά... Έχουμε κλείσει ραντεβού για microtese στα Γιάννενα μέσα στην εβδομάδα...υπαρχει καμία περίπτωση εδώ μέσα που να βρήκαν σπερματοζωαρια μετά από microtese και αν δεν βρουν τώρα μπορουμε να ξανακάνουμε στο μέλλον ξανά μετά από ίσως κάποια θεραπεία;;;;;;; 

Υ. Γ. Εχουμε κλείσει ραντεβού για εξέταση καρυότυπου,κυστικης ινωσης αλλά ο γιατρός δεν πολύ νοιαστηκε και πολύ να τις δει και μας είπε να πάμε πριν καν πάρουμε τα αποτελέσματα για microtese. Φοβάμαι τόσο πολύ μην τυχόν δεν βρούμε τπτ.. Συγνώμη αν σας κούρασα!!! 

Τελικά βρήκατε? κάνατε την επέμβαση? Ελπίζω να πήγαν όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2020 at 12:37 ΠΜ, Candy1 είπε:

Γεια σας κορίτσια!!! Τι κάνετε? Έχω κάνει μια εξωσωματική πέρσυ λόγω αζωοσπερμιας του συζύγου μου!! Όλες μου οι εξετάσεις μια χαρά, όμως δυστυχώς απέτυχε!! Ελπίζω να μπορέσουμε να ξανά προσπαθήσουμε!!

Ομοίως και εμείς! Και μόνο που φτάσαμε στο σημείο να έχουμε έμβρυα μας κάνει να πιστεύουμε στα θαύματα! Μην χάνεις την ελπίδα σου!!! Εύχομαι γρήγορα να κρατάτε το μωρό σας στα χέρια σας.

Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2021 at 11:25 ΠΜ, Froufrou!!! είπε:

Ομοίως και εμείς! Και μόνο που φτάσαμε στο σημείο να έχουμε έμβρυα μας κάνει να πιστεύουμε στα θαύματα! Μην χάνεις την ελπίδα σου!!! Εύχομαι γρήγορα να κρατάτε το μωρό σας στα χέρια σας.

Αχ μπράβο χαίρομαι πολύ!! Εύχομαι να τα καταφέρετε!!! Πρώτη εξωσωματική? Εγώ την έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο λόγω χρημάτων και ελπίζουμε να ανοίξουν σύντομα για να ξανά προσπαθήσουμε!!

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2021 at 10:07 ΜΜ, alexandra8 είπε:

Γειά σας! Αζωοσπερμία και εμείς!!! Πριν από μερικούς μήνες δεν γνώριζα ούτε καν τι σημαίνει η συγκεκριμένη λέξη! Ξεκινήσαμε τις απαραίτητες εξετάσεις, αν και οι ορμονικές του άντρα μου δεν είναι καθόλου καλές (η fsh είναι 3 φόρες πάνω από το όριο!!). Και εμάς vickystav  ο γιατρός μου, μου πρότεινε την ίδια μέρα που θα γίνει η βιοψία να γίνει και η ωοληψια των ωαρίων ( το ''φρέσκο'' είναι καλύτερο,  είπε χαρακτηριστικά). Που σημαίνει ότι θα έχουμε αποφασίσει από πριν για δότη σπέρματος και αν δεν βρεθεί σπέρμα, να χρησιμοποιηθεί του δότη!!!  Πως γίνεται να πάρεις μια τέτοια απόφαση πριν καν εξαντλήσεις κάθε πιθανότητα ότι δεν υπάρχει σπέρμα??? Δεν ξέρω τι να σκεφτώ!!! 

Κουράγιο!! Έχω περάσει ακριβώς το ίδιο πέρσυ! Ύστερα από εξετάσεις είδαμε πως ο άντρας μου έχει αζωοσπερμια! Δυστυχώς δεν βρέθηκαν ούτε στην βιοψία και αναγκαστικά προχωρήσαμε την εξωσωματική με σπέρμα δότη! Δεν πέτυχε! Δυστυχώς!! Εύχομαι να τα καταφέρετε!!!

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2021 at 3:46 ΠΜ, Candy1 είπε:

Αχ μπράβο χαίρομαι πολύ!! Εύχομαι να τα καταφέρετε!!! Πρώτη εξωσωματική? Εγώ την έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο λόγω χρημάτων και ελπίζουμε να ανοίξουν σύντομα για να ξανά προσπαθήσουμε!!

 

Πρώτη εξωσωματική-εμβρυομεταφορά... δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα αλλά είναι μέσα στο πρόγραμμα και αυτό. Πάμε για την δεύτερη και ο Θεός βοηθός!!! Πόσο καιρό είστε στην προσπάθεια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 30/1/2021 at 9:12 ΜΜ, Froufrou!!! είπε:

 

Πρώτη εξωσωματική-εμβρυομεταφορά... δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα αλλά είναι μέσα στο πρόγραμμα και αυτό. Πάμε για την δεύτερη και ο Θεός βοηθός!!! Πόσο καιρό είστε στην προσπάθεια?

Εγώ κάνει μια εξωσωματική εμβρυομεταφορα πριν έναν χρόνο! Μετά την αποτυχία με πήρε πολύ από κάτω και σταματήσαμε τις προσπάθειες, και λόγω covid αργότερα δεν μπορούσαμε! Γιατί τα δημόσια έχουν σταματήσει να κάνουν εξωσωματικές! Σε ιδιωτικό δυστυχώς δεν μπορούμε να πάμε, οπότε είμαστε στην αναμονή!

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2021 at 9:12 ΜΜ, Candy1 είπε:

Εγώ κάνει μια εξωσωματική εμβρυομεταφορα πριν έναν χρόνο! Μετά την αποτυχία με πήρε πολύ από κάτω και σταματήσαμε τις προσπάθειες, και λόγω covid αργότερα δεν μπορούσαμε! Γιατί τα δημόσια έχουν σταματήσει να κάνουν εξωσωματικές! Σε ιδιωτικό δυστυχώς δεν μπορούμε να πάμε, οπότε είμαστε στην αναμονή!

Εύχομαι πολύ γρήγορα να ξεκινήσετε και πάλι την προσπάθεια και να πάνε όλα καλά!!! Γρήγορα να έχετε το μωρός σας στην αγκαλιά σας!

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2021 at 4:35 ΜΜ, Froufrou!!! είπε:

Εύχομαι πολύ γρήγορα να ξεκινήσετε και πάλι την προσπάθεια και να πάνε όλα καλά!!! Γρήγορα να έχετε το μωρός σας στην αγκαλιά σας!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Να σαι καλά!!! Κι εγώ σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις το συντομότερο το μωρό σας!!! Ολα καλά να μας πάνε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, εμείς κάναμε την διαδικασία συγχρόνως πράγμα ναι μεν καλύτερο εξαιρετικά δύσκολο ψυχολογικά. Ο άντρας μου έκανε κοντά 5 μήνες θεραπείες με βιταμίνες και τεστοστερόνη. Ευτυχώς βρέθηκαν πολύ λίγα γιατί οι αποθήκες/όρχεις του γενικά ήταν σε πολύ άσχημη κατασταση όταν τον άνοιξε. Εγώ όταν ξύπνησα από την ωοληψια είχα ένα μνμ που έλεγε δυστυχώς το δείγμα δεν είναι πολύ καλό του συζυγου. Φανταστείτε να ξυπνάς από την νάρκη έτσι και να πρέπει να δεις τι θα πεις και στον άντρα σου που ακόμα είναι σε νάρκη. Τελικά ευτυχώς βρέθηκαν κάμποσα, ωστόσο εγώ επειδή δεν είχα κανένα πρόβλημα αναπαραγωγής και ήμουν και αρκετά παραγωγική από μόνη μου, παρολο που έκανα το χαμηλότερο σε μονάδες πρωτόκολλο έκανε υπερδιέγερση ωοθηκών και έβγαλα 25 ωάρια. Από τα 25 βέβαια τα 10 ήταν κατάλληλα και από εκεί 5 γονιμοποιηθηκαν αρχικά.μεχρι την κατάψυξη μείναν 3. Εγώ έβαλα τα δύο και το ένα που έμενε μπήκε τελικά κατάψυξη με πολύ δυσκολία. Η εγκυμοσύνη μου προχωρά και με τα δύο άλλα ακόμα περιμένουμε να κάνουμε την αυχενική γτ δυστυχώς κάτι φάνηκε στο ένα μωρό. Τον δότη τον κλείνεις αν θες αλλά δεν υποχρεούσαι να τον χρησιμοποιήσεις. Σε παίρνουν και σου λένε πως θες να προχωρήσεις απλά εάν δεν έχεις κλείσει δότη και πείτε εκείνη την ώρα γονιμοποίηστε το με δότη θα σας βάλει η εμβρυολογος από ότι κατάλαβα ένα τυχαίο. Εμείς είχαμε κλείσει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα προχωρούσαμε. Να σημειώσω πως και ο αδελφός του έχει πρόβλημα το ίδιο και τώρα που ξεκινάνε την διαδικασία η άποψη μας ήταν να μην τα κάνουν συγχρόνως γιατι είναι τελείως αντίθετοι και με την άποψη του δότη οπότε είναι μεγάλο ρίσκο. Και επειδή εγώ ταλαιπωρουμε ακόμα από την υπερδιέγερση. Εμάς το πρόβλημα της αζωοσπερμιας πρέπει να είναι κάτι κληρονομικό που αναπτύσσεται με τα χρόνια. Για αυτό και για τον αδελφό του που είναι μεγαλύτερος σε ηλικία του πρότειναν θεραπεία με ενέσεις. Ελπίζω κορίτσια να πάνε όλα καλά σε όλες,θα σας έλεγα να μην απελπιζεστε αλλά δυστυχώς καταλαβαίνω ότι όλες εχουμε πέρασει και από αυτό το συναίσθημα και από την προσμονή και τον θυμό και από την ελπίδα και από ότι θα μπορούσε να νιώσει ένας άνθρωπος. Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι μια πολύ δύσκολη κατάσταση με τρομερό άγχος και θελει πολύ δύναμη. 

Επεξεργάστηκαν by vickystav
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2016 at 11:45 ΜΜ, silkie είπε:

pubmed

Καλησπέρα σε όλους, έχετε κάποιο νέο από τις εξετάσεις σας;;έχω και εγώ υψηλη fsh, έχω σπέρματογεννηση αλλά ελάχιστη...δλδ από 1.4εκ/ml έως στο ότι βρήκαν μόνο στην φυγοκέντριση....θα χαρώ να μου πείτε κάποια πράγματα ...όλες οι άλλες ορμόνες μου είναι φυσιολογικές όπως και η τεστοστερόνη ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Τελικά κάναμε βιοψία και βρέθηκαν ανώριμα σπερματοζωαρια για 3 προσπάθειες και τα καταψυξαμε. Ξεκίνησα διέγερση, έβγαλα 8 πολύ καλά ωάρια, γονιμοποηθηκαν τα 5 και έφτασαν να επιβιώσουν τα 2 την μέρα της έμβρυομεταφοράς. Προχθές η Β-χωριακή βγήκε αρνητική... Είμαι στα πατώματα... Τι διαφορετικό να περιμένω τις επόμενες 2 φορές... 

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2021 at 3:02 ΜΜ, Iole είπε:

Καλημέρα σε όλες! Τελικά κάναμε βιοψία και βρέθηκαν ανώριμα σπερματοζωαρια για 3 προσπάθειες και τα καταψυξαμε. Ξεκίνησα διέγερση, έβγαλα 8 πολύ καλά ωάρια, γονιμοποηθηκαν τα 5 και έφτασαν να επιβιώσουν τα 2 την μέρα της έμβρυομεταφοράς. Προχθές η Β-χωριακή βγήκε αρνητική... Είμαι στα πατώματα... Τι διαφορετικό να περιμένω τις επόμενες 2 φορές... 

Λυπάμαι πολύ για το αρνητικό αποτέλεσμα. Το πέρασα και είναι δύσκολο.

 

Μην ξεχνάς όμως ότι το γεγονός ότι αντιμετωπίζουμε την αζωοσπερμία δεν αποκλείει όλες τις άλλες δυσκολίες που μπορεί να συμβούν ακόμη και σε μία φυσιολογική προσπάθεια.

 

Μην απελπίζεσαι... Είσαι πολύ τυχερή για πολλούς λόγους μερικοί εκ των των οποίων είναι ότι βρήκατε σπερματοζωάρια και ότι έχεις απόθεμα ωαρίων στις ωοθήκες σου!

 

Η επόμενη φορά εύχομαι να είναι η τυχερή!!!!

 

Βιοψία κάνατε? Σε πιο κέντρο είσαι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε ολες τις κοπέλες. Ψάχνουμε κι εμείς λιγη ελπιδα, έστω την πιθανότητα να μπορέσουμε να προχωρήσουμε σε προσπαθεια. Προσπαθουσαμε χρονια για παιδι αλλα νομιζαμε ουιιτι έφταιγαν τα δικα μου θεματάκια. Πριν την εξωσωματικη είπαμε να κανει κι ενα σπερμοδιαγραμμα. Ο αντρας μου εν μια νυκτι βρεθηκε με αζωοσπερμια. Ακολουθησαν επαναλήψεις που εδωσαν το ιδιο αποτέλεσμα  και καρυοτυπος εδειξε κλαινεφελτερ. Οι δείκτες των ορμονων δεν ειναι ενθαρρυντικοι. Απο οσα εχω διαβασει εχω απογοητευτει. Υπήρξαν περιπτωσεις που να βρεθηκε λυση στη βιοψια; 

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2021 at 3:02 ΜΜ, Iole είπε:

Καλημέρα σε όλες! Τελικά κάναμε βιοψία και βρέθηκαν ανώριμα σπερματοζωαρια για 3 προσπάθειες και τα καταψυξαμε. Ξεκίνησα διέγερση, έβγαλα 8 πολύ καλά ωάρια, γονιμοποηθηκαν τα 5 και έφτασαν να επιβιώσουν τα 2 την μέρα της έμβρυομεταφοράς. Προχθές η Β-χωριακή βγήκε αρνητική... Είμαι στα πατώματα... Τι διαφορετικό να περιμένω τις επόμενες 2 φορές... 

Λυπαμαι πολυ για το αποτέλεσμα. Να σκεφτεσαι ομως οτι και σε ολες τις περιπτωσεις οι πιθανοτητες πρωτης αποτυχιας εχει υψηλα ποσοστα. Μη το βαζεις κατω! Σκεψου θετικά και πως έχετε ακομη δυνατοτητα να ερθετε πιο κοντα στο στοχο σας. Πίστεψέ με ευελπιστω κι εγω να εχουμε με τον αντρα μου εστω τη δυνατότητα... Προσωπικά σου εύχομαι μεσα απο την ψυχη μου η επομενη προσπαθεια να σας μεγαλωσει την οικογενεια με νεο ή νεα μέλη! Σφιξε δοντια και προχώρα

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα στο φορουμ..μας δίνεται ελπίδα και υπομονή..
 
 
Χαίρομαι που υπάρχουν άτομα που έκαναν παράλληλα βιοψία όρχεων και ωοληψία.
Δεν περάσαμε με επιτροπή και επείδη δεν ξέρουμε εαν θα βρούμε σπέρμα, επιθυμούμε το παράλληλο. Μας ενημέρωσαν κιόλας ότι χάνετε ένα μεγάλο ποσοστό κατά τη κατάψυξη οπότε πλέον είμαστε σίγουροι. ¨Ομως ο ουρολόγος μας δεν είναι υπέρ οπότε καιγόμαστε και ψάχνουμε και ουρολόγο ειδικό σε αζωοσπερμία ΘΕσσσαλονικη για να προχωρήσουμε άμεσα στη βιοψία.
 
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...