Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε αυτη τη φορα... Η ζωή συνεχίζεται ομως και δεν τα βάζουμε κατω! Ειπαμε τα δυσκολα σε αυτη τη ζωή ειναι για τους δυνατούς! Αυτα για την ωρα εύχομαι κουράγιο κ δύναμη σε όλους !! Τα φιλιά μου

Georgina μου γλυκιά φυσικά και να μην το βάζεις κάτω να έχετε υγεία και θα ξαναπροσπαθήσετε είμαι σίγουρη πως την επόμενη φορά θα τα καταφέρετε και θα θυμάσαι την σημερινή ατυχία σαν ένα κακό όνειρο ..

Να είστε ενωμένοι και αγαπημένοι με τον άντρα σου και ολα να σας πάνε καλα απο δω και πέρα

Σου στέλνω πολλα πολλα φιλια και μια μεγάλη μακρινή αγκαλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 956
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kristinak κι εγώ δεν ξέρω τι να πιστέψω. Εμάς μας στέλνει να δώσουμε το δείγμα σε έναν εξωτερικό γιατρό εδώ στα Γιάννενα στον οποίο πληρώνουμε 100 ευρώ, τα αποτελέσματα μετά μας τα δίνει ο ίδιος πάντα χειρόγραφα (τα γράφει εκείνη την ώρα μπροστά μας αφού έχει συμβουλυτεί την καρτέλα μας υποτίθεται)... Στο ραντεβού, που γίνεται στο νοσοκομείο, δεν μας παίρνει άλλα χρήματα. Μια φορά πήγαμε σε αυτόν τον εξωτερικό ουρολόγο και ζητήσαμε αντίγραφα των εξετάσεων που έχουμε κάνει αλλά μας είπε ότι πρέπει να τα ζητήσουμε από τον ίδιο το γιατρό. Η απορία μου είναι αν τις σπερματίδες τις βρίσκει με κάποια ειδική εξέταση γιατί σε οποιοδήποτε άλλο κέντρο έχουμε κάνει εξέταση δεν αναφέρουν πουθενά σπερματίδες (και μετά από φυγοκέντρηση). Και σε μας σε κάθε ραντεβού οι σπερματίδες ως δια μαγείας αυξάνονται... τι να πώ μακάρι να είναι αλήθεια!! Για το profertil εμάς μας είχε πει να μην το πάρουμε από αλλού γιατι λέει κάποια έχουν διαφορετικά συστατικά και δεν είναι τα σωστά... Σε λίγο καιρό έχουμε πάλι ραντεβού μαζί του και τώρα πρέπει να αποφασίσουμε αν θα κάνουμε την επέμβαση ή όχι. Εγώ φοβάμαι και λίγο τις επιπλοκές... έναν όρχι έχουμε ακόμα μην τον χάσουμε κι αυτόν... :?

 

 

Εμάς μας είχαν βρει τον ιδιο αριθμο σπερματιδων και σε αλλο κεντρο ανδρολογιας στο οποιο ειχαμε κανει σπερμοδιαγραμμα με διαφορα μονο λίγων ημερων.... Μονο αυτο μπορω να σου πω με σιγουριά ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε αυτη τη φορα... Η ζωή συνεχίζεται ομως και δεν τα βάζουμε κατω! Ειπαμε τα δυσκολα σε αυτη τη ζωή ειναι για τους δυνατούς! Αυτα για την ωρα εύχομαι κουράγιο κ δύναμη σε όλους !! Τα φιλιά μου

 

Κοριτσακι μου λυπαμαι παρα πολυ...... :-(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πώς περάσαμε το τριήμερο; Κάνατε κανένα μπανάκι;

 

Λοιπόν, εμείς έχουμε συνέχεια στο θρίλερ. Εν πρώτοις, βγήκαν τα αποτελέσματα των επαναληπτικών ορμονολογικών του συζύγου. Δεν θα σας κουράσω με αριθμούς, απλά να σας πω ότι η τεστοστερόνη του αυξήθηκε κι άλλο και τώρα είναι 1150+ (με όριο το 900 και φυσιολογικές τιμές 400-600). Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με το ότι η 17-υδρόξυ-προγεστερόνη είναι 2πλάσια του ανωτάτου ορίου καθώς και με κάποια άλλα συμπτώματα, έκανε τον ενδοκρινολόγο να συμπεράνει οτι το πρόβλημα έγκειται στα επινεφρίδια. Κατά την γνώμη του πρόκειται για ένα εξαιρετικά σπάνιο φαινόμενο που ονομάζεται "Late onset adrenal hyperplasia" (δηλ. όχι συγγενής υπερπλασία) που οδηγεί σε υπερέκκριση τεστοστερόνης. Η υπερβολική τεστοστερόνη στο αίμα με την σειρά της επιτρέπει, κατά την γνώμη του, στους όρχεις να αδρανούν και να μην παράγουν δικη τους τεστοστερόνη, η οποία είναι απαραίτητη για την σπερματογένεση. Θεωρεί, λοιπόν, ο ενδοκρινολόγος ότι με την λήψη κορτικοστεροειδών μπορεί να αντιμετωπιστεί η υπερπλασία και να περιοριστεί η έκκριση τεστοστερόνης στα φυσιολογικά επίπεδα, ούτως ώστε να ξαναπάρουν μπρος οι όρχεις.

 

Παρεμπιπτόντως ο εν λόγω ενδοκρινολόγος ονομάζεται Καμάλ Αλχαδέρ (είναι Ιορδανός) και έχει κάνει το διδακτορικό του στην Ανδρολογία, ειδικευόμενος στην αναπαραγωγική ενδοκρινολογία. Είναι εντυπωσιακά κατηρτισμένος, πανέξυπνος, παρατηρητικός και τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

Ο Σοφικίτης δεν θέλει να σχολιάσει ακόμη, αλλά έστειλε τον σύζυγο για υπέρηχο επινεφριδίων καθώς και για καλλιέργεια ούρων, σπέρματος και αντιβιόγραμμα. Πάντως, εύχομαι το πρόβλημα να είναι αυτό που πιστεύει ο Αλχαδέρ, όσο τρομακτικό κι αν ακούγεται, γιατί είναι κάτι που αντιμετωπίζεται.

Δεν ξέρω πότε θα τελειώσει όλο αυτό το δράμα. Και πώς. Το ηθικό του άντρα μου είναι αρκετά πεσμένο, γιατί συνεχώς τον στέλνουν από την μία εξέταση στην άλλη χωρίς να βγαίνει κάποια άκρη...

 

Στον υπερηχο τα επινεφριδια δεν φαινονται! Θελει μαγνητικη! Στο λεω γιατι μου ειχαν πει και εμενα να κανω υπερηχο αλλα οπως σου ειπα δεν φαίνονται.....

Link to comment
Share on other sites

Βρε Μαγισσούλα. Τι να πω τώρα; Πολύ με στενοχώρησαν τα νέα σου, αλλά μην απογοητεύσαι καλό μου. Έχετε καταφέρει τόσα και τόσα. Το "φτου κι απ' την αρχή" που λες είναι μεγάλο μανίκι (να το θέσω κομψώς...). Δεν πήρατε κάποια εξήγηση; Ή έστω παραπομπή για περαιτέρω εξετάσεις;

 

Όχι.....καμία εξήγηση ..... Αλλα και τι εξήγηση να παρουμε;;;; Ολα παιζουν και ολα ειναι πιθανά..... Οπως ανέβηκαν ετσι και επεσαν..... Απλουστατο...... Σημερα εχω ραντεβου με τον εξωσωματικο! Για να δουμε τι θα δουμε...... Το θεμα της συζήτησης "προεμφυτευτικος"! Ξανα μπηκε στο παιχνίδι ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα,

συγνωμη που μπαινω σφηνα στην παρεα σας,

ξερω περιπτωση που μετα απο βιοψια ορχεως στον σοφικιτη,

πηραν σπερματιδες κ γονιμοποιησαν τα 10 ωαρια κ επιβιωσε το ενα μετριας ποιοτητας 2 ημερων.εγινε η ετ κ το αποτελεσμα αρνητικο.

θελω να σας πω οτι μπορει ο σοφικιτης να υποστηριζει τις σπερματιδες,αλλα ρωτησε κ εναν εμβρυολογο αν γινετε καλη γονιμοποιηση κ αν προχωρουν τα εμβρυα με σπερματιδες.

ειναι κριμα να δινετε τοσα λεφτα,να κανει ολοκληρο χειρουργειο ο αντρας κ στο τελος να σε απογοητευει

βεβαια,αν δεν τολμησεις ,δεν θα μαθεις ποτε,αλλα ρωτηστε εμβρυολογους πρωτα,αυτη ειναι η γνωμη μου.

μια αζωοσπερμιτοχτυπημενη,

με 2 αποτυχημενες εξωσωμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Silkie σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Georgina84 να πάρεις μια βαθιά ανάσα, να ξεκουραστείς και να χαλαρώσεις το καλοκαιρι και να σκέφτεσαι θετικά τις επόμενες κινήσεις..είναι γνωστο, το σύμπαν πάντα συνωμοτεί για να γίνει τελικά αυτό που θέλουμε παρά πολύ! Θα γίνει λοιπόν, μπορει να μην ήταν αυτή η σωστή στιγμή..

Κι εμείς πήγαμε σε ουρολογο από αυτούς που προτείνονται κ εδώ κ συμπέρασμα δε βγάλαμε ρε παιδιά..μας είπε να κάνουμε εξέταση για κυστική και μικροελλειψεις στο Υ και κάτι άλλες για κάποια ιχνοστοιχεία κτλ. Το profertil λέει να μην το παρει ο σύζυγος γτ αν κάποια στοιχεία δεν είναι μειωμένα, με το φαρμακο ανεβαίνουν παραπάνω από ότι θέλουμε, οπότε να παρει κάτι πιο συγκεκριμένο, αφού κανει εξετάσεις. Εγώ λέω να τα παρει παρόλα αυτά, γιατί θεωρώ ότι όντως βοηθούν.

Toula3 καλώς ήρθες. Εμβρυολόγους πως να ρωτήσει κάποιος? Εγώ στην εξωσωματική που έκανα μόνο στο τηλεφωνο για λίγο μιλησα με μια κοπέλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Silkie σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Georgina84 να πάρεις μια βαθιά ανάσα, να ξεκουραστείς και να χαλαρώσεις το καλοκαιρι και να σκέφτεσαι θετικά τις επόμενες κινήσεις..είναι γνωστο, το σύμπαν πάντα συνωμοτεί για να γίνει τελικά αυτό που θέλουμε παρά πολύ! Θα γίνει λοιπόν, μπορει να μην ήταν αυτή η σωστή στιγμή..

Κι εμείς πήγαμε σε ουρολογο από αυτούς που προτείνονται κ εδώ κ συμπέρασμα δε βγάλαμε ρε παιδιά..μας είπε να κάνουμε εξέταση για κυστική και μικροελλειψεις στο Υ και κάτι άλλες για κάποια ιχνοστοιχεία κτλ. Το profertil λέει να μην το παρει ο σύζυγος γτ αν κάποια στοιχεία δεν είναι μειωμένα, με το φαρμακο ανεβαίνουν παραπάνω από ότι θέλουμε, οπότε να παρει κάτι πιο συγκεκριμένο, αφού κανει εξετάσεις. Εγώ λέω να τα παρει παρόλα αυτά, γιατί θεωρώ ότι όντως βοηθούν.

Toula3 καλώς ήρθες. Εμβρυολόγους πως να ρωτήσει κάποιος? Εγώ στην εξωσωματική που έκανα μόνο στο τηλεφωνο για λίγο μιλησα με μια κοπέλα.

Alena,στο εμπρυολαμπ μιλησα με εμβρυολογο- διευθυντρια στο πρωτο ραντεβου μας με το κεντρο,μας ανελυσε την αποψη της για την αζωοσπερμια,μιλησα μετα την οωληψια δηλαδη την ημερα και της βιοψιας για την ποιοτητα του σπερματος που πηρε,κ μιλησα την ημερα της ετ για την ποιοτητα των εμβρυων.εμεις εχουμε ουρολογο τον ζουμπο ιωαννη,αν μενεις θεσσαλονικη αξιζει να τον επισκεφτεις.με 15% πιθανοτητες να βρει υλικο,βρεικε με την πρωτη τομη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι.....καμία εξήγηση ..... Αλλα και τι εξήγηση να παρουμε;;;; Ολα παιζουν και ολα ειναι πιθανά..... Οπως ανέβηκαν ετσι και επεσαν..... Απλουστατο...... Σημερα εχω ραντεβου με τον εξωσωματικο! Για να δουμε τι θα δουμε...... Το θεμα της συζήτησης "προεμφυτευτικος"! I μπηκε στο παιχνίδι ....

 

Μάγισσα μου στείλε μου όποτε μπορέσεις κ θέλεις τι σας είπε για τον προεμφυτευτικο.

Σε φιλώ 😚😚

που θα πάει θα έρθει!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα,

συγνωμη που μπαινω σφηνα στην παρεα σας,

ξερω περιπτωση που μετα απο βιοψια ορχεως στον σοφικιτη,

πηραν σπερματιδες κ γονιμοποιησαν τα 10 ωαρια κ επιβιωσε το ενα μετριας ποιοτητας 2 ημερων.εγινε η ετ κ το αποτελεσμα αρνητικο.

θελω να σας πω οτι μπορει ο σοφικιτης να υποστηριζει τις σπερματιδες,αλλα ρωτησε κ εναν εμβρυολογο αν γινετε καλη γονιμοποιηση κ αν προχωρουν τα εμβρυα με σπερματιδες.

ειναι κριμα να δινετε τοσα λεφτα,να κανει ολοκληρο χειρουργειο ο αντρας κ στο τελος να σε απογοητευει

βεβαια,αν δεν τολμησεις ,δεν θα μαθεις ποτε,αλλα ρωτηστε εμβρυολογους πρωτα,αυτη ειναι η γνωμη μου.

μια αζωοσπερμιτοχτυπημενη,

με 2 αποτυχημενες εξωσωμ.

 

ine arketa mikra ta pososta me tis spermatides!!!! nomizo oti oli exoun enimerothi gia afto.......

ala.......ki an sou katsi?????? ksero ke ego?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!

Silkie σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Georgina84 να πάρεις μια βαθιά ανάσα, να ξεκουραστείς και να χαλαρώσεις το καλοκαιρι και να σκέφτεσαι θετικά τις επόμενες κινήσεις..είναι γνωστο, το σύμπαν πάντα συνωμοτεί για να γίνει τελικά αυτό που θέλουμε παρά πολύ! Θα γίνει λοιπόν, μπορει να μην ήταν αυτή η σωστή στιγμή..

Κι εμείς πήγαμε σε ουρολογο από αυτούς που προτείνονται κ εδώ κ συμπέρασμα δε βγάλαμε ρε παιδιά..μας είπε να κάνουμε εξέταση για κυστική και μικροελλειψεις στο Υ και κάτι άλλες για κάποια ιχνοστοιχεία κτλ. Το profertil λέει να μην το παρει ο σύζυγος γτ αν κάποια στοιχεία δεν είναι μειωμένα, με το φαρμακο ανεβαίνουν παραπάνω από ότι θέλουμε, οπότε να παρει κάτι πιο συγκεκριμένο, αφού κανει εξετάσεις. Εγώ λέω να τα παρει παρόλα αυτά, γιατί θεωρώ ότι όντως βοηθούν.

Toula3 καλώς ήρθες. Εμβρυολόγους πως να ρωτήσει κάποιος? Εγώ στην εξωσωματική που έκανα μόνο στο τηλεφωνο για λίγο μιλησα με μια κοπέλα.

 

fisika ke boris na milisis me emvriologo! tous les oti thes na milisis mazi tis ke to kanonizoun...... emena mou exi lisi arketes apories!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στον υπερηχο τα επινεφριδια δεν φαινονται! Θελει μαγνητικη! Στο λεω γιατι μου ειχαν πει και εμενα να κανω υπερηχο αλλα οπως σου ειπα δεν φαίνονται.....

 

Πράγματι, ο υπέρηχος δεν έδειξε τίποτε. Μας είχε πει κι ο Σοφικίτης ότι θα χρειαστεί μαγνητική :/ Εσείς κάνατε τελικά;

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, ο υπέρηχος δεν έδειξε τίποτε. Μας είχε πει κι ο Σοφικίτης ότι θα χρειαστεί μαγνητική :/ Εσείς κάνατε τελικά;

 

Καλησπερα !!!!

Βασικά δεν θελουμε να δουμε τα επινεφριδια στον υπερηχο διοτι αν τα δουμε θα εχουν διογκωθεί και αυτο δεν ειναι καλο! Αλλα αν θελουμε να δουμε λεπτομερώς την καταςταςη τους μονο η μαγνητικη μπορει να μας διαφωτίσει !!!!

Εγω δεν εκανα τελικα μαγνητικη, διοτι αφου δεν φάνηκαν σον υπερηχο θεώρησα οτι ειναι ολα καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάγισσα, κανένα νεώτερο??

 

Τα νεότερα είναι ότι οικονομικα δεν μας παιρνει με την καμια να κανουμε προεμφυτευτικο και επειδη εχω και τα φαρμακα που λήγουν σε λίγους μηνες, θα κανω με την επομενη περιοδο μια διεγερση να δουμε αν θα φτασει κανενα σε βλαστοκύστη και αν φτασει θα το/τα καταψυξουμε και θα κανω εμβρυομεταφορα απο Σεπτέμβριο χωρις προεμφυτευτικο ! Ως τοτε θα ευχομαι να μας ευνοήσει η τυχη αυτη την φορα και δεν θα χρειαστούν ολα τα υπολοιπα! Αυτα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδιά εχω διαβάσει σχεδόν ολα τα μηνύματα στο θέμα αζωοσπερμια και μια εγκυμοσύνη δεν είδα .....κάποιός να με διαψεύσει :-(:-(:-(

 

Στο παλιό θεμέλια πήγαινε! Οχι εδω στο δικό μας! Αυτο ειναι αρκετα πρόσφατο και θελει χρονο...... Στο παλιο θα βρεις δεκάδες!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα!

 

τζιορτζινα μου στεναχωρεθηκα με τα νεα σου, ευχομαι να περασεις ομορφα το καλοκαιρι σου, και να εισαι ετοιμη για την επομενη προσπαθεια που μακαρι να ειναι και η τυχερη

 

σιλκι εξετασεις εξετασεις σε ολους μας, για καλο θα τις κανει, και ισως να βρηκατε και ακρη στο θεμα αν εχει δικαιο ο ενδοκρινολογος, και εμεις εχουμε εξετασεις και περιμενουν λογω απεργιας των μικροβιολογικων και μειωμενων οικονομικων ειμαστε σε αναμονη

 

μαγισσουλα να ευχηθω καλη επιτυχια στο επομενο σας βημα

 

αλενα αυτο με το προφερτιλ πρωτη φορα το ακουσα, ο δικος μας ουρολογος μας ειπε να τα παρει, καλο κανουν κακο δεν κανουν

 

εμεις δεν εχουμε νεα, ειμαστε σε αναμονη για το χειρουργειο μου οποτε σε ολα μπηκε μια παυση, ελπιζω απο σεπτεμβρη να μπουμε δυναμικα στον αγωνα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα loullou75Μηπως δε μας εγραψες σωστά τις ημερομηνίες; Ή εγω δεν κατάλαβα καλα;

Εγω με το που σταμάτησα τα χάπια μετα απο 5 μέρες μου ήρθε κανονικα! Τωρα τον επόμενο μήνα θα δουμε...

 

Ευχαριστω πολυ όλες σας για τη συμπαράσταση. Ειμαι καλύτερα το μόνο που ξερω για την ωρα ειναι οτι θα παρει και ο άντρας μου τα προφερτιλ και εγω κάποια στιγμη θα κανω υστεροσκοπηση. Αυτα! Καλη Κυριακή σε όλους!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα loullou75Μηπως δε μας εγραψες σωστά τις ημερομηνίες; Ή εγω δεν κατάλαβα καλα;

Εγω με το που σταμάτησα τα χάπια μετα απο 5 μέρες μου ήρθε κανονικα! Τωρα τον επόμενο μήνα θα δουμε...

 

Ευχαριστω πολυ όλες σας για τη συμπαράσταση. Ειμαι καλύτερα το μόνο που ξερω για την ωρα ειναι οτι θα παρει και ο άντρας μου τα προφερτιλ και εγω κάποια στιγμη θα κανω υστεροσκοπηση. Αυτα! Καλη Κυριακή σε όλους!!

 

Georgiana Mou emena mou irthe to aima prin kan stamatiso ta xapia... Epina xapia Kai eixa Aimoragia Gia 4 meres mexri pou ekana tin b xoriaki Katie Itan fisika arnitiki. Stamatisa ta xapia kai I aimoragia sinexise akoma 5 meres...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...