Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια,

 

Διαβάζω καιρό τώρα το forum και θα ήθελα τη βοήθεια σας, για όσες μπορείτε να βοηθήσετε ή έχετε παρόμοιες περιπτώσεις..

 

Εμένα ο άντρας μου εχει αζωοσπερμια απο κρυψορχια που διόρθωσε ~7 ετών κι έπειτα απο μια σειρά εξετάσεων που εχουμε ολοκληρωσει ( τις εχουμε κανει όλες, ορμονικές, γενετικές ,τριπλέξ κτλ) δυστυχως η FHS ειναι πολυ υψηλή (33) και λόγω της κρυψορχιας ,σε οςους γιατρούς εχουμε παει , εκτιμούν οτι ειναι μη αποφρακτικου τυπου ( λόγω της υψηλής FSh και του ιςτορικου της κρυψορχιας).

 

Οποτε Πρέπει να κάνουμε βιοψια με micro TESE, ωστε αν υπάρχουν σπερματοζωάρια να αυξηςουμε τις πιθανότητες να τα βρούμε με το μικροσκόπιο..)

Απο οτι εχω καταλάβει όμως,micro TESE εδώ στην Αθήνα δε πρέπει να κανει κανένας..???

 

Ξερω για έναν ουρολόγο πανω στη Θες/κη που την κανει και αν εχω καταλάβει σωστά τη κανει και ο γνωστός ουρολόγος στα Γιαννενα..;;; Αλλα ειμαι απο Αθήνα και δεν ειναι και οτι πιο εύκολο..να πάω βόρεια...

 

Ωστόσο, εμείς εχουμε ουρολόγο ( ο οποίος όμως κανει TESE), αλλα παράλληλα πρέπει να καταλήξω και σε ποιο κέντρο εξωςωματικης να πάω ,καθώς σε όσα εχω παει μέχρι στιγμής μου λενε οτι συνεργάζονται με ΔΙΚΟΥΣ τους ουρολόγους για τη βιοψια...(δε κανει όμως κανένας micro TESE) Και πραγματικά εχω μπερδευτεί...

 

Συνοψίζοντας:

Μηπως Ξέρετε ουρολόγο που να κανει micro TESE και να ειναι στην Αθηνα;

Μπορείτε να προτείνετε κάποιο κέντρο εξωσωματικής που να εχει εμπειρία σε περιπτώσεις αζωοσπερμιας μη αποφρακτικου τυπου;;;

 

Συγνώμη για το μεγαλο post και ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας...ευχομαι σε καθε μια ξεχωριστά τα καλύτερα και σύντομα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 956
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και από εμένα.... Μόλις πριν λίγους μήνες ανακαλύψαμε ότι ο συζυγος πάσχει απο αζωοσπερμία!!!! Νιωθω να εχω χαθει κάπου στην μεταφραση με οσα ακουω και διαβαζω. Ποια ειναι η εξεταση που μας υποδηλώνει αν ειναι αποφρακτική ή μη αποφρακτική ? Ο γιατρός (ανδρολόγος) μας είπε να σκεφτούμε για δότη , χωρις να εχουμε κανει τις εξετασεις ινοκυστική, χρωματοσωμα Υ και καρυότυπο και ειμαι πολυ στεναχωρημένη. Δε θα επρεπε να εξαντλησουμε ολες τις πιθανότητες και να ολοκληρωσουμε τις εξετασεις ?

Λέτε να υπάρχει ελπίδα και για εμας ή κατι βλέπει και δε μας το λέει ?:confused::confused::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.... Μόλις πριν λίγους μήνες ανακαλύψαμε ότι ο συζυγος πάσχει απο αζωοσπερμία!!!! Νιωθω να εχω χαθει κάπου στην μεταφραση με οσα ακουω και διαβαζω. Ποια ειναι η εξεταση που μας υποδηλώνει αν ειναι αποφρακτική ή μη αποφρακτική ? Ο γιατρός (ανδρολόγος) μας είπε να σκεφτούμε για δότη , χωρις να εχουμε κανει τις εξετασεις ινοκυστική, χρωματοσωμα Υ και καρυότυπο και ειμαι πολυ στεναχωρημένη. Δε θα επρεπε να εξαντλησουμε ολες τις πιθανότητες και να ολοκληρωσουμε τις εξετασεις ?

Λέτε να υπάρχει ελπίδα και για εμας ή κατι βλέπει και δε μας το λέει ?:confused::confused::rolleyes::rolleyes:

 

 

Γεια σου mellon,

Εςεις πέρα απο σπερμοδιαγραμμα (φαντάζομαι δεν έχετε κανει μονο 1), τι άλλες εξετάσεις έχει κανει ο άντρας σου;;

Γιατι αν ο ανδρολόγος σου σας μίλησε για δότη ενώ δεν έχετε κανει τπτ αλλο, πέρα στο σπερμοδιαγραμμα ,μάλλον πρέπει να αλλάξετε γιατρό..

 

Η αζωοσπερμια ,ξέρετε απο που του προέκυψε; ( π.χ κρυψορχια, κυρσοκηλη, κάτι αλλο; Η τώρα ψάχνετε να βρείτε την αιτία...;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!

 

καταρχην να ξαναευχηθω στην τζιορτζινα να μας να πανε ολα καλα!!!!

 

ελενα 75 δυστυχως καλωσορισες, ευχομαι η επομενη προσπαθεια να ειναι επιτυχημενη

 

κριστινα εχω μεινει λιγο εγω, δε θελω να το πιστεψω γιατι και εμας εκει μας βλεπω να μας στελνουν, αλλα αφου τα λες ετσι εγιναν, απο την εταιρεια πρεπει να τα παιρνει, οπως ολοι οι γιατροι που τα παιρνουν απο φαρμακοεταιρειες

σας ειπε οτι μεχρι σεπτεμβρη ισως δειτε και σπερματοζωαρια?

 

μαγισσουλα πως σας εξηγησε το 0 μετα απο τις 800χιλιαδες;

 

Πάντα μας έλεγε ότι μπορεί να συμβεί αυτο....δεν εδωσε εξηγησεις και εμεις δεν ζητήσαμε...... Μας το ελεγε συνεχεια!!!! Απλα δεν θέλαμε να το πιστέψουμε οτι θα συμβεί!

Link to comment
Share on other sites

sas to edwse graptos se episimos report ? I apla to egrapse sto xarti? nomizw prepei oles na ginoume ligo poio prosektikes.....

 

Χειρόγραφο βέβαια!!!!! Μόνο ένας γραφολόγος μας σώζει .......

Αν με 40 ζευγάρια έγραφε και επίσημο χαρτι .....ακομα εκει θα ειμασταν......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα και καλή επιτυχία σε όσους προσπαθούν για παιδάκι!

Δεν έχω διαβάσει όλα τα posts, θα προσπαθήσω, αλλά θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα.

Ο σύζυγος βρέθηκε εδώ και 9 μήνες με σοβαρή ολιγοασθενοαζωοσπερμια.

Ένας ουρολογος είπε να μην ασχοληθούμε περαιτέρω, γιατί πχ αν είναι κιρσοκηλη δεν έχει νόημα να χειρουργηθεί πια (είναι 43 ετών). Όμως εγώ πιστευω ότι πρέπει να το ψάξουμε λίγο παραπάνω, μήπως είναι κάτι που διορθώνεται η έστω βελτιώνεται.

Οι πιο έμπειρες με το θέμα θα ήθελα να με βοηθήσουν.

Πιστεύετε έχει νόημα να παρει κάποια αγωγη, βιταμίνες κτλ η δε βοηθούν ιδιαιτερα? Πρέπει να παρει αντιβίωση για το ουρεοπλασμα βρέθηκε στο σπερμα?

Να πάμε σε κάποιον ουρολογο πιο ειδικο στην υπογονιμοτητα και αν ναι, γνωρίζετε κάποιον καλό που να ασχοληθεί σοβαρά?

Έχει νόημα να καταψύξουμε σπέρμα, σε περίπτωση που στο μέλλον χαλάσει κ αλλο και μετά δεν έχει καθόλου ικανά σπερματοζωάρια?

Έχω μπερδευτεί με το θέμα, γιατί καθένας έχει και διαφορετική άποψη.

 

 

 

Οι βιταμίνες καλό θα κάνουν, κακό δεν θα κάνουν .....

Αντιβίωση για ουρεοπλασμα οπωσδηποτε και σιγουρα εξεταση και αντιβιωση και εσυ!

Καταψυξη σπερματος ασυζητητί γιατι δεν ξερεις πως θα εξελιχθούν τα πραγματα!

Καλο ουρολογο υπογονιμότητας ....τωρα ποιον;;;;; Τι να σου πω και εγω;;;;;;;;

Συγνωμη για τον λακωνικό μου τροπο αλλα πραγματικα ειμαι ενα ψυχολογικό ράκος !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χτες στον τρίτο δεν είδα ψυχή.... Κανένας. Εκει την ψυλιαςτηκα Δεν ξέρω πως έγινε η εξεταση. Κ γιατι δεν μας έδωσε μετά τα αποτελέσματα σε κανονικό έγγραφο του εργαστηρίου;

 

Αν πηγές 01:00 ποιον να έβλεπες;;;;; Τα φαντάσματα;;;;;;; Λογικα εχουν τελειώσει με τις αναλύσεις εκεινη την ωρα! Τα δείγματα σταματούν τμ να τα δινουν αρκετα νωρίτερα! Το μονο φάντασμα που υπαρχει στον 3ο ειναι εκεινο που σημειώνει τις καρτέλες τηλεφωνικώς !!!!!! Χαχαχχαχαχα.....

Τωρα περα απο την πλακα το επιβεβαίωσα και με τον αντρα μου πριν απο λιγο! Εχουμε δει κόσμο να πηγαινοέρχεται στον τριτο κυριακη απογευμα, καθως και τον ιδιο το γιατρο! Επισης ο αντρας μου εχει δει και κοπελα να κατεβαίνει να παιρνει το δειγμα του......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

 

Διαβάζω καιρό τώρα το forum και θα ήθελα τη βοήθεια σας, για όσες μπορείτε να βοηθήσετε ή έχετε παρόμοιες περιπτώσεις..

 

Εμένα ο άντρας μου εχει αζωοσπερμια απο κρυψορχια που διόρθωσε ~7 ετών κι έπειτα απο μια σειρά εξετάσεων που εχουμε ολοκληρωσει ( τις εχουμε κανει όλες, ορμονικές, γενετικές ,τριπλέξ κτλ) δυστυχως η FHS ειναι πολυ υψηλή (33) και λόγω της κρυψορχιας ,σε οςους γιατρούς εχουμε παει , εκτιμούν οτι ειναι μη αποφρακτικου τυπου ( λόγω της υψηλής FSh και του ιςτορικου της κρυψορχιας).

 

Οποτε Πρέπει να κάνουμε βιοψια με micro TESE, ωστε αν υπάρχουν σπερματοζωάρια να αυξηςουμε τις πιθανότητες να τα βρούμε με το μικροσκόπιο..)

Απο οτι εχω καταλάβει όμως,micro TESE εδώ στην Αθήνα δε πρέπει να κανει κανένας..???

 

Ξερω για έναν ουρολόγο πανω στη Θες/κη που την κανει και αν εχω καταλάβει σωστά τη κανει και ο γνωστός ουρολόγος στα Γιαννενα..;;; Αλλα ειμαι απο Αθήνα και δεν ειναι και οτι πιο εύκολο..να πάω βόρεια...

 

Ωστόσο, εμείς εχουμε ουρολόγο ( ο οποίος όμως κανει TESE), αλλα παράλληλα πρέπει να καταλήξω και σε ποιο κέντρο εξωςωματικης να πάω ,καθώς σε όσα εχω παει μέχρι στιγμής μου λενε οτι συνεργάζονται με ΔΙΚΟΥΣ τους ουρολόγους για τη βιοψια...(δε κανει όμως κανένας micro TESE) Και πραγματικά εχω μπερδευτεί...

 

Συνοψίζοντας:

Μηπως Ξέρετε ουρολόγο που να κανει micro TESE και να ειναι στην Αθηνα;

Μπορείτε να προτείνετε κάποιο κέντρο εξωσωματικής που να εχει εμπειρία σε περιπτώσεις αζωοσπερμιας μη αποφρακτικου τυπου;;;

 

Συγνώμη για το μεγαλο post και ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας...ευχομαι σε καθε μια ξεχωριστά τα καλύτερα και σύντομα!!!

 

 

Micro tese δεν έχω βρει κάποιον να κανει στην Αθήνα....και εχω ψαξει αρκετα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν.πηγα μια η ωρα. Κ οση ωρα περιμέναμε εδιναν κ αλλοι δείγμα... για αυτό μου

γεννήθηκε η απορία στις 10 και στις 11 η ώρα ποιος τα βγαζει τα αποτέλεσματα οεο;

Τελος παντων μακαρι να κανω λάθος. Ναι το τηλεφώνημα για την υποτιθέμενη καρτέλα ηταν το κερασάκι γιατι να το κανει ειλικρινά δεν κατάλαβα...

Κ Επίσης οτι δεν.μας έδωσε τα αποτελέσματα κανονικά δεν μου άρεσε..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.... Μόλις πριν λίγους μήνες ανακαλύψαμε ότι ο συζυγος πάσχει απο αζωοσπερμία!!!! Νιωθω να εχω χαθει κάπου στην μεταφραση με οσα ακουω και διαβαζω. Ποια ειναι η εξεταση που μας υποδηλώνει αν ειναι αποφρακτική ή μη αποφρακτική ? Ο γιατρός (ανδρολόγος) μας είπε να σκεφτούμε για δότη , χωρις να εχουμε κανει τις εξετασεις ινοκυστική, χρωματοσωμα Υ και καρυότυπο και ειμαι πολυ στεναχωρημένη. Δε θα επρεπε να εξαντλησουμε ολες τις πιθανότητες και να ολοκληρωσουμε τις εξετασεις ?

Λέτε να υπάρχει ελπίδα και για εμας ή κατι βλέπει και δε μας το λέει ?:confused::confused::rolleyes::rolleyes:

 

Ουσιαστικά αν η fsh ειναι σε φυσιολογικά πλαίσια πρόκειται κατα πάσα πιθανότητα για αποφρακτική και αν ειναι αυξημενη για μη αποφρακτική.....οσο πιο αυξημενη τοσο πιο δυςκολα τα πραγματα!!!!! Με βεβαιότητα ομως μονο η βιοψια μπορει να σου πει!!!!! Κανενας γιατρος δεν επιτρέπεται να σε στείλει για δοτη χωρις βιοψια ! Οκ να ειναι επιλογή σας, το δέχομαι !!!!!! Αλλα να το θέσει γιατρος ως μονόδρομο τον δοτη ειναι για μπουφλες (με λαχι στρες πειπτωσεις που αποτελούν εξαίρεση )! Να τον εχετε στο ποσο μερος τους μυαλου σας τον δοτη αλλα χωρις βιοψια δεν μπορεις να ξερεις αν ειναι μονοδρομος........

Υ.Γ. Και φυσικά να κανετε ολες τις εξετασεις που προανέφερες!!!!! Ειναη σημαντικο και για την γενικότερη καταςταςη της υγείας του συζύγου να ξέρετε ανα ευθύνεται κατι απο το άκρως σοβαρα θέματα που διαφωτίζουν οι παραπανω εξετασεις!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και δεν εννοω να τα γραψει ο οδιος τα αποτελέσματα ετσι; τοσα σπερμοδιαγραμματα εχουμε κανει και μας δινουν χαρτι με το όνομα του ασθενη και κανονικά ΑΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΉ το χαρτί. Αν θελω εγω να παω σε αλλο γιατρό και του δώσω τα χαρτάκια με τις σπερματιδες θα με περάσει για τρελή. Δεν.έχουμε κάποιο αποδεικτικό του Δηλαδή για τον φάκελο μας για να παμε παρακάτω..

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν.πηγα μια η ωρα. Κ οση ωρα περιμέναμε εδιναν κ αλλοι δείγμα... για αυτό μου

γεννήθηκε η απορία στις 10 και στις 11 η ώρα ποιος τα βγαζει τα αποτέλεσματα οεο;

Τελος παντων μακαρι να κανω λάθος. Ναι το τηλεφώνημα για την υποτιθέμενη καρτέλα ηταν το κερασάκι γιατι να το κανει ειλικρινά δεν κατάλαβα...

Κ Επίσης οτι δεν.μας έδωσε τα αποτελέσματα κανονικά δεν μου άρεσε..

 

Έρχονται και τα παιρνουν σου λεω απο την εσωτερική σκάλα..... Το εχω δει με τα ματάκια μου!!!! Αλλιως δεν πιστευω τιποτα.....

Οσο για το τηλεφωνο πραγματικα δεν ξερω.....ειναι δυνατον να ειναι τοσο νούμερο!!!!! Δεν το χωράει ο νους μου!

Link to comment
Share on other sites

Και δεν εννοω να τα γραψει ο οδιος τα αποτελέσματα ετσι; τοσα σπερμοδιαγραμματα εχουμε κανει και μας δινουν χαρτι με το όνομα του ασθενη και κανονικά ΑΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΉ το χαρτί. Αν θελω εγω να παω σε αλλο γιατρό και του δώσω τα χαρτάκια με τις σπερματιδες θα με περάσει για τρελή. Δεν.έχουμε κάποιο αποδεικτικό του Δηλαδή για τον φάκελο μας για να παμε παρακάτω..

 

Παντως και την βεβαίωση για την επιτροπη απο την βιοψια χειρόγραφη την κανει και μια χαρα την δέχεται η επιτροπη!!!!!! Τι να σου πω και εγω;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Micro tese δεν έχω βρει κάποιον να κανει στην Αθήνα....και εχω ψαξει αρκετα!!!!

 

Μάγισσα εχεις να μου προτείνεις κάποιο κέντρο εξωςωματικης που εχεις ακουςει θετικά σχολια για περιπτώσεις αζωοσπερμιας ;; Αν μπορείς στείλτο μου σε παρακαλώ σε ενα πμ

Link to comment
Share on other sites

Θα παμε κ αλλο μαλλον απλα τωρα μαζευω τωρα τις εξετΆσεις κμε τα υπόλοιπα διαγράμματα κ θα βαλω κ αυτά. Τι να πω. Απλά για το ιστορικό. Ισως στος σπερματιδες δεν.εχει κατι αλλο αξιοσημείωτο να αναφερθεί στην εξέταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάγισσα εχεις να μου προτείνεις κάποιο κέντρο εξωςωματικης που εχεις ακουςει θετικά σχολια για περιπτώσεις αζωοσπερμιας ;; Αν μπορείς στείλτο μου σε παρακαλώ σε ενα πμ

 

Τι να σου προτείνω ;;;; Δεν ξερω ποιο βρωμάει και ζέχνει περισσοτερο Απο το αλλο....

Εξωσωματικοι που ειναι ελβετικοι σουγιάδες και κανουν και βιοψια ορχεων;;;;; Άλλους που σου λενε δοτη με τη μια χωρις να το ψάξουν;;;;; Κεντρα που μιλάνε σε φαντάσματα;;;;; Τι να σου προτείνω ;;;;; Μονο καλη φώτιση σε ολες μας μπορω να ευχηθώ στην φαση που ειμαι!!!!!

Σορυυυυυυυ......

Link to comment
Share on other sites

Θα παμε κ αλλο μαλλον απλα τωρα μαζευω τωρα τις εξετΆσεις κμε τα υπόλοιπα διαγράμματα κ θα βαλω κ αυτά. Τι να πω. Απλά για το ιστορικό. Ισως στος σπερματιδες δεν.εχει κατι αλλο αξιοσημείωτο να αναφερθεί στην εξέταση.

 

Εμείς παντως οταν ειχαμε ακομα μονο σπερματιδες (εεεεεεε οπως τωρα παλι δηλαδη, ξεχνιέμαι, δεν το εχω χωνέψει) ειχαμε παει στον λιμπεριπουλο για σπερμοδιαγραμμα, του ειπαμε να κανει φυγοκεντριση και να δει για σπερματιδες και βρηκε σχεδον ιδια αποτελεσματα με τα χειρόγραφα! Επισης τον ειχαμε ρωτησει τον λατρεμένο μας γιατρο, τι ακριβως να ζητήσουμε στο σπερμοδιαγραμμα σε αλλο κεντρο (ποση ωρα φυγοκεντριση και κατι αλλα μας ειχε πει, δεν θυμαμαι ακριβως) και του ειχαμε πει για πιο λόγο ρωτούσαμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μετα απο.φυγοκεντριση βρέθηκαν μας το ειπε... Μάγισσα δεν εχετε υπόλοιπο στην κατάψυξη ;;;;

 

Έχουμε! Και από την βιοψία και από δείγματα που ειχαμε καταψύξει για να εχουμε μπακ απ για τετοιες δυσκολες ωρες.....

Ομως μας εχει κάτσει βαρύ..... Απο εκει που ειχαμε 6 εμβρυα μονο με φρέσκο δειγμα τωρα να πέσουμε παλι στο 0;;;;;;;; Μετα απο σχεδον 4 χρονια αγώνα;;;;;; Και χωρις μωρο ουτε στην κοιλια ουτε στην αγκαλια;;;;;;

Ειναι βαρύ ολο αυτο που εχουμε περασει, και οι 4 αρνητικές χοριακες φυσικα...... Τωρα πια δεν εχουμε και πολλες αντοχές και ψυχραιμια να αντιμετωπίσουμε αλλες δύσκολες καταστάσεις!

Τωρα αποφασισαμε οτι Περα απο τις βλαστοκυστες και την αγωγη της αιματολόγου θα κανουμε και προεμφυτευτικο ελεγχο και αν προκύψει κανενα έμβρυο τοτε θα κανουμε και εμβρυομεταφορα! Αλλιως θα πρεπει να αρχίσουμε να σκεφτομαστε σοβαρα τον δοτη νομιζω..... Αλλα.....βημα βημα.....

Προς το παρον, η διεγερση που θα ξεκινούσα αυριο ακυρώνεται για να ξεκαθαρισουμε το τοπίο περι προεμφυτευτικου και μετα να συνεχισουμε με οτι δυνάμεις και αντοχές μας εχουν απομείνει ......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Guinevere,μαγισσα και GEORGIA.K για τις απαντήσεις σας και σας εύχομαι καλή επιτυχία και υπομονή στις προσπάθειές σας!

Συμφωνώ για την αντιβίωση, αλλά ρωτάω επειδή διάβασα κάπου ότι επιβαρύνει την κινητικότητα των σπερματοζωαρίων και εμείς από αυτήν είμαστε χάλια (στο 0 με πρόσθια κίνηση).

Εγώ από καλλιέργεια που έκανα βγήκε αρνητική, αλλά φαντάζομαι ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή να κολλήσω.

GEORGIA.K ζούμε στην Αθήνα, επειδή με ρώτησες. Όσο για το αν προσπαθούμε, ναι. Μόλις κάναμε μια εξωσωματική με αρνητικό αποτέλεσμα. Και τώρα βρισκόμαστε σε σκέψεις για το τι θα κάνουμε μετά. Δυστυχώς το θέμα με το σπέρμα δεν το ψάξαμε αρκετά πριν την 1η εξωσωματική, την κάναμε κάπως βιαστικά, αλλά παίζουν τόσα πολλά θέματα που στην πορεία χάνεις λίγο τη μπάλα :shock::shock:

Αλλά θέλει επιμονή και υπομονή και θετική ενέργεια όλη η πορεία!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Guinevere,μαγισσα και GEORGIA.K για τις απαντήσεις σας και σας εύχομαι καλή επιτυχία και υπομονή στις προσπάθειές σας!

Συμφωνώ για την αντιβίωση, αλλά ρωτάω επειδή διάβασα κάπου ότι επιβαρύνει την κινητικότητα των σπερματοζωαρίων και εμείς από αυτήν είμαστε χάλια (στο 0 με πρόσθια κίνηση).

Εγώ από καλλιέργεια που έκανα βγήκε αρνητική, αλλά φαντάζομαι ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή να κολλήσω.

GEORGIA.K ζούμε στην Αθήνα, επειδή με ρώτησες. Όσο για το αν προσπαθούμε, ναι. Μόλις κάναμε μια εξωσωματική με αρνητικό αποτέλεσμα. Και τώρα βρισκόμαστε σε σκέψεις για το τι θα κάνουμε μετά. Δυστυχώς το θέμα με το σπέρμα δεν το ψάξαμε αρκετά πριν την 1η εξωσωματική, την κάναμε κάπως βιαστικά, αλλά παίζουν τόσα πολλά θέματα που στην πορεία χάνεις λίγο τη μπάλα :shock::shock:

Αλλά θέλει επιμονή και υπομονή και θετική ενέργεια όλη η πορεία!

 

Υπαρχει αντιβιωση που δεν επιρεαζει το σπερμα απο οσο ξερω! Δεν θυμαμαι πως την λενε ακριβως (το εχω κάψει το ρημάδι μου) , αλλα αν θες μπορω να ψαξω να το βρω....καπου το εχω γραμμένο ! Βεβαια τι νόημα εχει;;;;; Ετσι κι αλλιως γιατρος θα πρεπει να σου την γραψει..... Αν θες ομως το κοιταω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Μάγισσα θα ξεκινούσατε παλι σήμερα; στον λουτραδη θα πάς;

Εμείς χτες αποφασίσαμε να περάσει το καλοκαίρι να μην το σκεφτόμαστε καν κ βλέπουμε Μετά..

Η Georgina τι κάνει; είσαι εδώ; έχουμε κανένα νέο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια και αγόρια! Καλως ήλθατε Win80, Elena 75 & Mellon. Είμαστε εδώ για οτιδήποτε χρειαστείτε. Αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι συγκεκριμένο στείλετε πμ ελεύθερα.

Kristinak ήσαστε την Κυριακή στον Σοφικίτη?! Είμαστε κι εμείς ή μάλλον εμείς ημαστε την Δευτέρα αφού μας είδε 5 παρά είκοσι το πρωι!!!!!! Σκέψου να καθόμασταν δίπλα δίπλα :)

Χωρίς καμμία πρόθεση να σε αμφισβητήσω, μου φαίνεται αρκετά παράδοξο αυτό που περιγράφεις και εντελώς ανακόλουθο με την εν γένει συμπεριφορά του Σοφικίτη, τον οποίον έχουμε μάθει καλά τους τελευταίους 6 μήνες, λόγω και μίας (τυχαίας) προσωπικής γνωριμίας. Εμάς πχ. ποτέ δεν μας έγραψε προφερτίλ. Τα παραγγέλνουμε από τη Γερμανία στο 1/3 της εδώ τιμής. Μάλιστα τις προάλλες που πήγαμε είπε στο σύζυγο να τα μειώσει σε 1 την ημέρα.

Τα σπερμοδιαγράμματα γίνονται στον τρίτο, όπως λέει η Μάγισσα, και είναι πάντα χειρόγραφα. Με 50 ζευγάρια στην αναμονή δε νομίζω ότι υπάρχει χρόνος για να τυπώνονται όμορφα όμορφα. Υποθέτω, εξ άλλου, ότι αφού όλοι σχεδόν δίνουν δείγμα, θα συμπεριλαμβάνεται στην χρέωση του ραντεβού.

Μάγισσα, επειδή έχω χάσει πολλά επεισόδια, τι έγινε? Η ανάλυση βγήκε πάλι αζωοσπερμική; Έχω φρικάρει.

Georgina μου, με το καλό να υποδεχθείς τα εμβρυάκια σου και να πάνε όλα κατ' ευχήν. κανένα νεώτερο; Πότε πας για χοριακή;

 

Τα δικά μας τα νέα λοιπόν δεν ξέρω πώς να τα χαρακτηρίσω. Πήγαμε στον Σοφικίτη την Κυριακή και επανέλαβε την ανάλυση σπέρματος ο σύζυγος, η οποία έδειξε 100.000 πυοσφαίρια/ml και καμμία σπερματίδα! :shock:Το προηγούμενο σπερμοδιάγραμμα, πριν από 2 μήνες, μετά από 1 μήνα προφερτιλ, είχε δείξει 2.200.000 σπερματίδες ανά ml και είχαν αναπτερωθεί η ελπίδες μας, καθώς σήμαινε ότι υπήρχε παραγωγή (αλλά δεν προχωρούσε η ωρίμανση) και ότι το σύστημα ήταν διαβατό. Και τώρα ΚΑΜΜΙΑ!!!

Ο Σοφικίτης είναι της γνώμης ότι αυτό μπορεί να σημαίνει 2 πράγματα: είτε α) ότι οι σπερματίδες μένουν μέσα στους όρχεις και ετοιμάζονται να ωριμάσουν σε σπερματοζωάρια (οι άνδρες με φυσιολογική σπερματογένεση, εξήγησε, δεν έχουν σπερματίδες στο δείγμα, έχουν ώριμα σπερματοζωάρια), είτε β) ότι κάναμε μία τρύπα στο νερό... Μας λέει ότι κατά 80% ισχύει το πρώτο ενδεχόμενο, αλλά δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος για το τι συμβαίνει μέσα στους όρχεις αν δεν κάνει βιοψία.

Ζήτησε στο σύζυγο να επαναλάβει κάποιες ορμονολογικές γιατί τον προβληματίζει η τόσο υψηλή του τεστοστερόνη και θα τον ξαναδούμε είτε τον άλλο μήνα είτε από Σεπτέμβριο, αναλόγως τι θα γράψουν οι εξετάσεις κι αν θα πάρει ο σύζυγος έξτρα φαρμακευτική αγωγή.

Ο ενδοκρινολόγος (ειδικός στην ανδρολογία) που παρακολουθεί το σύζυγο ξύνει κι αυτός το κεφάλι του. Θεωρεί τον άντρα μου case study και όποτε πάμε δεν μας χρεώνει ραντεβού γιατί τον ενδιαφέρει η περίπτωση από επιστημονικής απόψεως!!! :mrgreen: Μας είπε λοιπον αυτός ότι 100,000 πυοσφαίρια είναι πάρα πολλά κι ότι, αφού αυτά υπάρχουν σε κάθε δείγμα, θα πρέπει να λάβει αντιβίωση για τουλάχιστον 1 μήνα. :?: Πώς και δεν μας το έθιξε αυτό ο Σοφικίτης, αναρωτιέμαι;

Ξέρετε εσείς κάτι σχετικό από την εμπειρία σας;

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...