Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημερα!! Ζουμε σε επαρχία στην αρχή μας ειπε ο ουρολογος μας οτι θα κανει εκεινος την βιοψια αλλα επειδη πρεπει να παμε στην Αθηνα θα γινει στο κεντρο, μαλλον στο Γεννεσις... ο γυναικολογος μου ειπε οτι αυτο ειναι καλυτερο. Επισης μου ειπε οτι προτιμουν να γινει η βιοψια αλλα και η εξωσωματικη μαζι για να ειναι φρεσκο το υλικο. Εχω αγχωθει αρκετα... Πρεπει να ξεκινησω και την προετοιμασια, αυτα λιγο πολυ μου τα ειπε τηλεφωνικως και θα τον δουμε τον γυναικολογο μου στις 18 του Σεπτεμβρη. Δεν ξερω για ποιο λογο προτιμανε να γινει ετσι. κι αν δε βρεθουν; Ειπαμε ομως προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη. Δεν υπαρχει στο τραπεζι ακομα το θεμα του δοτη ουτε σαν σκεψη...

help

 

μαγισσα 2 φορες κανατε βιοψία; Νομιζα οτι γίνεται μια φορα...

 

Καλησπέρα!!!!!

Και στο κέντρο ποιος θα σας την κανει την βιοψια;;;; Ουρολογος η γυναικολόγος;;;;

Εγω σου λεω πως θα βρείτε σιγουρα! Και οχι βαση αισιοδοξίας αλλα βαση των στοιχείων που εχεις παραθέσει!!!!! Θα κανετε οτι λεει ο γιατρος σας και ολα θα πανε καλα!

 

Οχι βρε....μια φορα εχουμε κανει βιοψια απλα πηραμε υλικό για 4 προσπαθειες, 4 φιαλιδια δηλαδη! Το πωτο το χρησιμοποιήσαμε στην πρωτη προσπαθεια! Μετα άρχισε ο άντρας μου να βγαζει σπερματοζωαρια και στο δειγμα και ετσι καταψυξαμε αλλα 4 φιαλιδια αλλα απο δειγμα οχι απο βιοψια! Στην δευτερη προσπαθεια ομως δεν ανοίξαμε κανενα φιαλιδιο ουτε της βιοψιας ουτε των δειγμάτων γιατι το φρέσκο που εδωσε εκεινη την ημερα ειχε 800.000 σπερματοζωαρια αρα αρκούσε !!!! Τωρα τον αλλο μηνα στην τριτη (πρωτα ο θεός) θα βάλουμε τα 2 απο τα 4 εμβρυα που εχουμε στην καταψυξη τα οποια προέκυψαν απο την 2 εξωσωματικη αρα παλι αθικτα θα μείνουν παλι ολα τα μπουκαλακια μας!

 

Φανταζομαι το αγχος σου! Το εχω περασει.... Ομως θα πανε ολα καλα ειμαι σιγουρη! Προσπαθησε να αγχώνεσαι οσο λιγοτερο γινεται για να κανεις πολλα και καλα αυγουλακια!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 956
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστω για την αμμεση απαντηση σου :) δεν ξερω ποιος θα κανει τη βιοψια ελπιζω ουρολογος γιατι οπως ειπες εκαστως στο ειδος του!!

Διαβασα οτι μετα τη βιοψια δε χρειαζεται να παραμεινει στο κεντρο δηλαδη μπορει να σηκωθει αμεσως και να περπατησει, ισχυει; Με αγχωνει το γεγονος οτι θα γινουν ολα μαζι.. ο γιατρος μου ειναι πολυ καλος και τον εμπιστευομαι, σιγουρα οτι μου πει θα κανω!!

και να ρωτησω και κατι αλλο που με τρωει αν ξερεις κανεις... Αυτη η αζωοσπερμια ειναι εκ γενετης προβλημα; Εχω διαβασει τι μπορει να την προκαλεσει επισης απο ιους "κακη ζωη" αλλα τιποτα απο ολα αυτα ισχυουν για τον αντρα μου... Μενει για παντα αυτο το προβλημα; Δηλαδη δεν υπαρχει καποια θεραπεια;;;; ωρες ωρες κοντευω να τρελαθω! ο ουρολογος δε μας εδωσε απαντηση που να μας καλυψει!

 

μαγισσα, ευχομαι πια να πανε ολα καλα και για εσενα εισαι τοσο καλη που ειμαι σιγουρη ο Θεος θα σε ανταμειψει!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την αμμεση απαντηση σου :) δεν ξερω ποιος θα κανει τη βιοψια ελπιζω ουρολογος γιατι οπως ειπες εκαστως στο ειδος του!!

Διαβασα οτι μετα τη βιοψια δε χρειαζεται να παραμεινει στο κεντρο δηλαδη μπορει να σηκωθει αμεσως και να περπατησει, ισχυει; Με αγχωνει το γεγονος οτι θα γινουν ολα μαζι.. ο γιατρος μου ειναι πολυ καλος και τον εμπιστευομαι, σιγουρα οτι μου πει θα κανω!!

και να ρωτησω και κατι αλλο που με τρωει αν ξερεις κανεις... Αυτη η αζωοσπερμια ειναι εκ γενετης προβλημα; Εχω διαβασει τι μπορει να την προκαλεσει επισης απο ιους "κακη ζωη" αλλα τιποτα απο ολα αυτα ισχυουν για τον αντρα μου... Μενει για παντα αυτο το προβλημα; Δηλαδη δεν υπαρχει καποια θεραπεια;;;; ωρες ωρες κοντευω να τρελαθω! ο ουρολογος δε μας εδωσε απαντηση που να μας καλυψει!

 

μαγισσα, ευχομαι πια να πανε ολα καλα και για εσενα εισαι τοσο καλη που ειμαι σιγουρη ο Θεος θα σε ανταμειψει!!

 

an ine apofraktiki (pou afto ipopsiazome stin periptosi sas) malon apo kapio mikrovio frazoun ta solinakia! etsi mas exi pi o ourologos mas toulaxiston! genika oxi, i azospermia den therapevete ite apofraktiki ite mi apofraktiki...spanies periptosis mono pou ine kati prosorino apo kapio mikrovio pou katapolemithi i apo kirsokili pou aferethi se mikri ilikia...... pola ta endexomena!!!!! des prota an i diki sas ine apofraktiki i oxi.....

emena ixe mini mesa ena vradi! oxi pos den borouse na perpatisi ala proliptika! argise na sinelthi ke apo tin narkosi poli...... meta den theli na sikoni varos, na skivi ke oxi epafes gia ena diastima!!!!! na min trelathis katholou!!!! ola tha pane kala! katse ke tha dis..... apla den tha pane apo ton efkolo dromo!

o adras sou pos ine????

den ksero pos ta kanete taftoxrona viopsia ke eksosomatiki....mou fenete athlos toso anxos mazemeno! emis fadasou ke meta tin viopsia den kaname ton epomeno mina eksosomatiki ala meta apo 2 mines gia na prolavoume na sinelthoume.......

 

oti thes mou les......

na ta vgazis apo mesa sou voithai!

ego an den ixa kapia koritsia apo edo mesa den ksero an ke pos tha tin paleva!!!! idika tis meres tis viopsias itan agripni frouri!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

an ine apofraktiki (pou afto ipopsiazome stin periptosi sas) malon apo kapio mikrovio frazoun ta solinakia! etsi mas exi pi o ourologos mas toulaxiston! genika oxi, i azospermia den therapevete ite apofraktiki ite mi apofraktiki...spanies periptosis mono pou ine kati prosorino apo kapio mikrovio pou katapolemithi i apo kirsokili pou aferethi se mikri ilikia...... pola ta endexomena!!!!! des prota an i diki sas ine apofraktiki i oxi.....

emena ixe mini mesa ena vradi! oxi pos den borouse na perpatisi ala proliptika! argise na sinelthi ke apo tin narkosi poli...... meta den theli na sikoni varos, na skivi ke oxi epafes gia ena diastima!!!!! na min trelathis katholou!!!! ola tha pane kala! katse ke tha dis..... apla den tha pane apo ton efkolo dromo!

o adras sou pos ine????

den ksero pos ta kanete taftoxrona viopsia ke eksosomatiki....mou fenete athlos toso anxos mazemeno! emis fadasou ke meta tin viopsia den kaname ton epomeno mina eksosomatiki ala meta apo 2 mines gia na prolavoume na sinelthoume.......

 

oti thes mou les......

na ta vgazis apo mesa sou voithai!

ego an den ixa kapia koritsia apo edo mesa den ksero an ke pos tha tin paleva!!!! idika tis meres tis viopsias itan agripni frouri!!!!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!! Κι εγω πιστεύω οτι θα πανε ολα καλά! Ναι απο τις εξετάσεις μας έδειξε οτι ειναι αποφρακτική... Πραγματικά δε με ενδιαφέρει τόσο για μένα όσο για τον άνδρα μου. Τωρα το πως ειναι... αστο καλυτερα! οποτε το συζηταμε τον βλέπω είναι ετοιμος να παρει τα βουνά!! Είναι παρα πολυ αγχωμένος αλλα ουτε μια στιγμη δεν είπε δεν το κάνω. Φοβάται οτι θα πονάει πολύ μετα. Προσπαθω να τον ηρεμώ απο τις ιστορίες που έχω διαβασει και απο αυτα που μου λες εσυ :) ότι δεν είναι κάτι τοσο τραγικό.

Σ'ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες σου!!

εχεις και εσυ αυτοανοσο; απιστευτο... κι εγω τα ιδια! το ανακαλυψα τον Μαιο απο εξετασεις ενα ειδος αρθριτιδας, μεταναστευτικη ή νοσο των ιστων. Δεν κανω καποια θεραπεια μονο καποια αντιφλεγμονωδη πηρα το Arcoxia & Biofenac το πρωτο μου εκανε δουλεια. Αυτο που εχω δηλαδη ειναι οτι μου μπλοκαρει τα χερια κυριως και δε μπορω να τα τεντωσω δεν ξερω πως να στο εξηγησω καλυτερα! Ρευματολογος και γυναικολογος μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα για εγκυμοσυνη!

Σαστισα οταν διαβασα οτι εχεις κ εσυ απο παλια σου ποστ....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια διαβασα τις ιστοριες σας...θελω να σας πω να μην το βαζετε κατω και να το παλεψετε οσο μπορειτε!!! αν ειστε ενωμενοι με τους αντρες σας και εχετε πιστη σ'αυτο που προσπαθειτε ειμαι σιγουρη πως θα συμβει το θαυμα!!! περασα παρομοιες καταστασεις δυσκολες, ψυχοφθορες κ καταλαβαινω πως ειναι....τα καταφεραμε ομως!!!!!!! το ιδιο πιστευω για ολα τα ζευγαρια που το παλευουν!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!! Κι εγω πιστεύω οτι θα πανε ολα καλά! Ναι απο τις εξετάσεις μας έδειξε οτι ειναι αποφρακτική... Πραγματικά δε με ενδιαφέρει τόσο για μένα όσο για τον άνδρα μου. Τωρα το πως ειναι... αστο καλυτερα! οποτε το συζηταμε τον βλέπω είναι ετοιμος να παρει τα βουνά!! Είναι παρα πολυ αγχωμένος αλλα ουτε μια στιγμη δεν είπε δεν το κάνω. Φοβάται οτι θα πονάει πολύ μετα. Προσπαθω να τον ηρεμώ απο τις ιστορίες που έχω διαβασει και απο αυτα που μου λες εσυ :) ότι δεν είναι κάτι τοσο τραγικό.

Σ'ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες σου!!

εχεις και εσυ αυτοανοσο; απιστευτο... κι εγω τα ιδια! το ανακαλυψα τον Μαιο απο εξετασεις ενα ειδος αρθριτιδας, μεταναστευτικη ή νοσο των ιστων. Δεν κανω καποια θεραπεια μονο καποια αντιφλεγμονωδη πηρα το Arcoxia & Biofenac το πρωτο μου εκανε δουλεια. Αυτο που εχω δηλαδη ειναι οτι μου μπλοκαρει τα χερια κυριως και δε μπορω να τα τεντωσω δεν ξερω πως να στο εξηγησω καλυτερα! Ρευματολογος και γυναικολογος μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα για εγκυμοσυνη!

Σαστισα οταν διαβασα οτι εχεις κ εσυ απο παλια σου ποστ....

 

 

Λογικό ειναι να φοβαται μωρε! Τι να λεμε τωρα;;;;; Αλλα οπως και να εχει θα το κανει και στο τελος θα πει και ενα τραγουδι....νανούρισμα μαλλον!!!! Χιχιιχιχιχι....

Ναι! Και απο αυτο εχω (αυτοανοσο)! Και εσυ ε;;;; Φανταστικά!!!!! Χαχαχχαχαχα....αστειεύομαι!!!!! Εμενα "χτυπαει" την σπονδυλική στήλη! Μαθαίνουμε να ζούμε με οτι διαθέτουμε! Τι να κανουμε;;;; Γενικα εμεις ειμαστε "κουλο" ζευγάρι απο θεμα παθήσεων! Να φανταστεις οι γιατροι μας χαρακτηρίζουν ως "ζευγάρι με μεγαλο επιστημονικό ενδιαφέρον"! Μαλλον δεν ειναι καλο αυτο ε;;;;χαχαχχαχαχαα.....

Εμενα στις εμβρυομεταφορες μου δίνει κορτιζονη ο γιατρος λογω αυτοανοσου! Μπορει να σου δώσει και εσενα! Ειναι συνήθης τακτική απο οτι εχω διαβάσει!!!!!

Ολα θα πανε καλα σου λεωωωωωωωω!!!!! Άκουσε με ....κατι ξερω! 3 χρονια ειμαι στο "κόλπο"! Ολα θα πανε σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια διαβασα τις ιστοριες σας...θελω να σας πω να μην το βαζετε κατω και να το παλεψετε οσο μπορειτε!!! αν ειστε ενωμενοι με τους αντρες σας και εχετε πιστη σ'αυτο που προσπαθειτε ειμαι σιγουρη πως θα συμβει το θαυμα!!! περασα παρομοιες καταστασεις δυσκολες, ψυχοφθορες κ καταλαβαινω πως ειναι....τα καταφεραμε ομως!!!!!!! το ιδιο πιστευω για ολα τα ζευγαρια που το παλευουν!!

 

Ευχαριστούμε κοριτσι μου για την συμπαράσταση! Με το καλο να δεχτεις τα μωρα σου! Στην ωρα τους και γερα!!!!! Αντε ντε...πε την ιστορία σου να παρουμε κουραγιο....!!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε foula!! Ναι περιμένουμε την ιστορια σου που έχει την εξέλιξη που επιθυμούμε!! Με το καλό και να δεις τα μωρακια σου :) :)

Για οτιδήποτε νεότερο θα σας στείλω.

μαγισσα και απο εσένα περιμενω τα νεα να ειναι όπως της foulas :D

Ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα! Τι κανετε;

τα τελευταια νεα μου ειναι οτι εκανα ορμονικες εξετασεις και σε σχεση με του Ιουνιου τα αποτελεσματα μου δεν ηταν τοσο καλα! Δεν ξερω αν παιζει ρολο το αγχος. Συγκεκριμενα η προλακτινη μου ηταν τον Ιουνιο 27,10 και τωρα 46,7 με το οριο στα 35 :( η LH ηταν 5,58 και τωρα 8,27 με οριο το 8! ο γιατρος μου ειπε να παω σε καποιο ειδικο πυρινικο εργαστηριο για να κανω μονο την προλακτινη γιατι οι τιμες αυτες μπορει κ να μην ισχυουν! Τι να πω... Ηλπιζα οτι εγω θα ημουν ενταξει τουλαχιστον...

Ετοιμαζομαστε για την επιτροπη για να δικαιολογηθουν απο την ασφαλεια μου τα φαρμακα. Επισης θα κανω σαλπιγγογραφια, λογικα θα εχετε κανει ειναι επιπονη;;;;

περιμενω παλι συμβουλες σας και εμπειριες σας!

φιλιαααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Τι κανετε;

τα τελευταια νεα μου ειναι οτι εκανα ορμονικες εξετασεις και σε σχεση με του Ιουνιου τα αποτελεσματα μου δεν ηταν τοσο καλα! Δεν ξερω αν παιζει ρολο το αγχος. Συγκεκριμενα η προλακτινη μου ηταν τον Ιουνιο 27,10 και τωρα 46,7 με το οριο στα 35 :( η LH ηταν 5,58 και τωρα 8,27 με οριο το 8! ο γιατρος μου ειπε να παω σε καποιο ειδικο πυρινικο εργαστηριο για να κανω μονο την προλακτινη γιατι οι τιμες αυτες μπορει κ να μην ισχυουν! Τι να πω... Ηλπιζα οτι εγω θα ημουν ενταξει τουλαχιστον...

Ετοιμαζομαστε για την επιτροπη για να δικαιολογηθουν απο την ασφαλεια μου τα φαρμακα. Επισης θα κανω σαλπιγγογραφια, λογικα θα εχετε κανει ειναι επιπονη;;;;

περιμενω παλι συμβουλες σας και εμπειριες σας!

φιλιαααααααααα

 

Απο ορμονες δεν ξερω να σου πω και πολλα!!!! καθε φορα που κανω εξετασεις τις ψαχνω μια μια να δω αν ειναι και τι ειναι η καθε μια!

Για σαλπιγγογραφια ομως ξερω! Ειναι μια εξεταση που με ειχε τρομοκρατήσει αλλα αδίκως τελικα! Πονεσα ανεκτά! Οχι κατι τραγικο! Τυπου: α! Πονος! Χμ, περασε! Χαχχαχαχα....παρολα αυτα απο μαλακια των ακτινολογων που μου την εκαναν ημουνα μεσα μια ωρα για δουλεια 5 λεπτών (τοσο κραταει κανονικα)! Δεν μπορούσαν οι άχρηστοι να μου περάσουν τον σαλπιγγογραφο απο το στόμιο του τραχήλου! Μετα απο καποια ωρα αρχισα να ανησυχω μην μου κανουν καμια ζημιά τοςη ωρα που με πασπατευαν εκει κατω ! Αν δεν ηταν αυτοι μαλακες, τιποτα δεν θα ηταν η εξέταση! Ο πονος ειναι για μερικα δευτερόλεπτα ! Θα σου πουν να παρεις και παυσίπονο πριν! Μην αγχώνεσαι καθολου!!!

Τις ορμονες καντες ξανα και αν δεν ειναι καλες πηγαινε σε εναν ενδοκρινολογο! Εγω δεν τους εμπιστεύομαι τους γυναικολόγους για θέματα ορμονών..... Έκαστος στο είδος του!!!! Παντως παιζει να ειναι και λαθος! Εμενα μου εχουν βγαλει αρκετες φορες εξετασεις λαθος!

Χαλαρα και ολα θα γίνουν.....!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία αν ειναι έτσι οπως τα λες δε θα φοβάμαι :) Μου είπε να πάω μια μέρα που θα είμαι ήρεμη... Πού να τη βρω με τη δουλειά;; :P όταν έχω αποτελέσματα θα στείλω παλι! Υποτίθεται ο γιατρος θα μου βρει συντομα ημερομηνια για την επιτροπή. Θα δείξει...

Εσυ πως πας;;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αν ειναι έτσι οπως τα λες δε θα φοβάμαι :) Μου είπε να πάω μια μέρα που θα είμαι ήρεμη... Πού να τη βρω με τη δουλειά;; :P όταν έχω αποτελέσματα θα στείλω παλι! Υποτίθεται ο γιατρος θα μου βρει συντομα ημερομηνια για την επιτροπή. Θα δείξει...

Εσυ πως πας;;

 

Γίνεται συγκεκριμένες μερες του κύκλου ! Στο ειπαν ετσι;;; Πρεπει να εισαι ηρεμη για να γινει γρηγορα και ανώδυνα ! Να εχεις στο νου σου οτι ο πονος ειναι για λιγο! Σαν δυνατός πονος περιόδου αλλα για μερικα δευτερόλεπτα !

Εγω εδω....περιμενω να περάσουν οι μερες να παω να κανω σκρατσιν και μετα την εμβρυομεταφορα! Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα κορίτσια.Χάρηκα πολύ που είδα μια ενεργή συζήτηση για το θέμα της αζωωσπερμίας.Και εμένα ο ανδρας μου διαγνώστηκε με αζωωσπερμία δυστυχώς οχι αποφρακτική, έχουμε κάνει όλες τις σχετικές εξετάσεις ουρολόγο και ενδοκρινολόγο και τώρα πλέον μένει μόνο η βιοψία να κάνουμε.Εμάς όλες οι ορμονικές εξετάσεις βγήκαν στα υψη και τεστοστερόνη στα τάρταρα.Τον πρώτο καιρό δεν σας λέω ήμουν χάλια , αλλά όσο περνάει ο καιρός το περνάς.Για αυτό georgina84 είστε απο τους τυχερούς που έχετε αποφρακτική και να προχωρήσετε με κλειστά μάτια στη βιοψία.Εμείς πάμε με πιθανότητες 50/50 δυστυχώς.Ο αντρας μου δε, είναι πεπεισμένος ότι κάνει τσάμπα τη βιοψία και ότι δεν θα βρούμε τίποτα, αλλά εγώ θέλω να εξαντλήσουμε όλα τα ενδεχόμενα.Δεν θέλω να σκεφτώ ακόμα το δότη.Εσύ μάγισσα που είσαι λίγο πιο παλιά τι λές?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα κορίτσια.Χάρηκα πολύ που είδα μια ενεργή συζήτηση για το θέμα της αζωωσπερμίας.Και εμένα ο ανδρας μου διαγνώστηκε με αζωωσπερμία δυστυχώς οχι αποφρακτική, έχουμε κάνει όλες τις σχετικές εξετάσεις ουρολόγο και ενδοκρινολόγο και τώρα πλέον μένει μόνο η βιοψία να κάνουμε.Εμάς όλες οι ορμονικές εξετάσεις βγήκαν στα υψη και τεστοστερόνη στα τάρταρα.Τον πρώτο καιρό δεν σας λέω ήμουν χάλια , αλλά όσο περνάει ο καιρός το περνάς.Για αυτό georgina84 είστε απο τους τυχερούς που έχετε αποφρακτική και να προχωρήσετε με κλειστά μάτια στη βιοψία.Εμείς πάμε με πιθανότητες 50/50 δυστυχώς.Ο αντρας μου δε, είναι πεπεισμένος ότι κάνει τσάμπα τη βιοψία και ότι δεν θα βρούμε τίποτα, αλλά εγώ θέλω να εξαντλήσουμε όλα τα ενδεχόμενα.Δεν θέλω να σκεφτώ ακόμα το δότη.Εσύ μάγισσα που είσαι λίγο πιο παλιά τι λές?

 

 

Καλημέρα!!!!! Οχι λιγο πιο παλια.... Δυνοσαυρος ειμαι μετα απο 3 χρονια αγώνα με την αζωοσπερμια !!!!! Χαχχαχαχα....

Θα σου πω οτι πριν απο 3 χρονια ενω ολοι μας ειχαν πει οτι δεν υπαρχει καμια ελπίδα, οτι η λυση μας ηταν μονο ο δοτης και οτι στη βιοψια μονο 10% πιθανοτητες ειχαμε να βρούμε κατι....τωρα εχουμε 3 φιαλιδια με σπερματοζωαρια απο την βιοψια, 4 φιαλιδια με σπερματοζωαρια απο δείγματα που εδωσε ο άντρας μου και 4 εμβρυα στην καταψυξη να μας περιμένουν απο φρέσκο δειγμα..... Αρα....ολα γινονται!!!! Ολα!!!!! Αφου καταφέραμε εμεις να εχουμε μια "πλούσια συλλογή" στην καταψυξη μπορει ο οποιοσδήποτε!

Δεν θα σου πω ψεματα, οσο πιο υψηλη ειναι η fsh τοσο λιγότερες ειναι οι ελπίδες! Αλλα παντα υπαρχουν και η επιστημη κανει θαυματα! Θα σου πρότεινα την βιοψια με μικροκάμερα (micro tese) λέγεται! Εχει μεγαλύτερες πιθανοτητες να βρει σπερματοζωαρια διότι δεν αφαιρεί στην τυχη ιστοτεμαχια απο τους ορχις αλλα βλεπει ποια σωληνάκια ειναι φουσκωμένα που σημαινει πως εχουν σπερματοζωαρια μεσα τους και παιρνουν απο εκεινο το σημείο! Ψαξτο λιγο..... Επισης θα σου πω πως εμεις μεχρι να φτάσουμε σην βιοψια καναμε 2μιση χρονια "θεραπεια" με βιταμίνες και αυτο ηταν που ξυπνησε τους ορχις και άρχισαν να παράγουν σπερματοζωαρια μετα απο 12 χρονια! Αν ειχαμε κανει αμεσως βιοψια το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα ειχαμε βρει τιποτα! Επισης αν δεν ειχαμε κανει τοςα χρονια αυτη την θεραπεια τωρα δεν θα ειχαμε σοερμοδιαγραμμα που να φτανει τα 800.000 σπερματοζωαρια/ml! Σκεψου οτι οταν ξεκινησαμε δεν εκανε καν σπερματογενεση, δηλαδη δεν ειχε καν σπερματικα κυτταρα!

Θελει ψάξιμο! Αν σας παιρνει απο θεμα ηλικίας μην βιαστείτε ! Ψάξτε το!!!!

Οτι θες μου λες.....!!!! Ειμαι εδω να βοηθήσω με χαρα οπου και οσο μπορω!!!! Θετικη σκεψη, ψάξιμο και διάβασμα και ολα θα πανε ΠΡΙΜΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα απο θεμα ηλικιας ειμαστε οριακα.Οσο για τη θεραπεία δεν κανουμε κ πολλα γιατι μας εκανε μια μικρη δοκιμασια ο ενδοκρινολογος κ δεν ανεβηκε.η τεστοστερονη του πολυ αντιθετως τιναξε στα υψη την fsh ενω στο αρχικο σπερματοδιαγραμμα ηταν 27 μετα απο την θεραπεια πηγε 33.Απο τη φαινεται ο καθε οργανισμος εχει τα δικα του προβλημματα.Παντως ειχαμε καλο καρυοτυπο και χρωμοσωματα.Εαν ολα πανε καλα κ βρουμε εγω π δεν εχω κανενα πρόβλημα στην εξωσωματικη θαεχω καλες πιθανότητες?Ξερετε με εχει πιασει τρομος με τα φαρμακα της εξωσωματικης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα απο θεμα ηλικιας ειμαστε οριακα.Οσο για τη θεραπεία δεν κανουμε κ πολλα γιατι μας εκανε μια μικρη δοκιμασια ο ενδοκρινολογος κ δεν ανεβηκε.η τεστοστερονη του πολυ αντιθετως τιναξε στα υψη την fsh ενω στο αρχικο σπερματοδιαγραμμα ηταν 27 μετα απο την θεραπεια πηγε 33.Απο τη φαινεται ο καθε οργανισμος εχει τα δικα του προβλημματα.Παντως ειχαμε καλο καρυοτυπο και χρωμοσωματα.Εαν ολα πανε καλα κ βρουμε εγω π δεν εχω κανενα πρόβλημα στην εξωσωματικη θαεχω καλες πιθανότητες?Ξερετε με εχει πιασει τρομος με τα φαρμακα της εξωσωματικης.

 

Έχετε εικόνα ποια ειναι η αιτία της αζωοσπερμιας;;;; Εμας ειναι οι χημειοθεραπείες που εκανε ο άντρας μου πριν απο 12 χρονια!

Η θεραπεια που σας εδωσε ο ενδοκρινολογος να υποθέσω πως ηταν ορμονική;;;; Γιατι οι βιταμίνες δεν μπορούν αν δημιουργήσουν τετοια εικόνα νομιζω! Ο άντρας μου μονο βιταμίνες μπορει να παρει διότι οι ορμονες μπορει να πυροδοτήσουν την νοσο που ειχε! Αρα το εχουμε παλέψει με οτι πιο ήπιο υπαρχει!

Φυσικα καθε οργανισμός ειναι διαφορετικός....

Το θεμα με τα φάρμακα το περασα και εγω και μαλιστα έντονα καθως την ιδια περιοδο που συζητούσαμε για την εξωσωματικη η μαμά μου νόσησε απο καρκινο του μαςτου και ο εξωσωματικος μου ειχε πει ξεχνά το....δεν γινεται να κανεις εξωσωματικη με φάρμακα, μονο φυσικό κύκλο που ομως λογω του προβλήματος στο σπερμα ειναι ελάχιστες οι πιθανοτητες να τα καταφέρετε! Εκανα γονιδιακό έλεγχο στο Δημόκριτο και ευτυχως βρέθηκε οτι δεν ειναι γονιδιακος αρα μπορουσα να πάρω φάρμακα! Μιλησα με γενετιστές, ογκολογους, μαστολογους και ολοι μου ειπαν το ιδιο! Πριν απο καθε προσπαθεια το ψάχνεις καλα ετσι ωςτε να μην παρεις άδικα η πειραματικά ορμονες! Και βεβαια προχωράς με μετρο.... Αρα σιγα σιγα το ξεπέρασα και αυτο!

Οταν ξεκινησαμε να το ψαχνουμε πριν απο 3 χρονια ημουνα 28 χρόνων (τωρα 31) και δεν φαινοταν τιποτα να υπαρχει που να μην πηγαίνει καλα στον δικό μου οργανισμό! Επειδη ομως εχω κανει οοοοοτι υπαρχει απο εξετάσεις τελικα βρέθηκαν καποια ψιλό προβληματάκια και σε μένα που θα μπορούσαν να μην δημιουργούν καποιο θεμα αλλα θα μπορούσαν και να δυσκολεύουν λιγο την καταςταςη! Βρέθηκε λοιπον οτι εχω ηπια μορφή πολυκυστικών ωοθηκών (στον υπερηχο δεν εχουν τετοια εικόνα και πειοδο εχω σχετικα σταθερή στις 32 μερες ομως οι ορμονες μου δείχνουν μια πολυ ηπια εικόνα), βρέθηκε να εχω ενα σοβαρο αυτοανοσο νόσημα ( που η Ρευματολογος μου λεει πως δεν εμποδιζει την σύλληψη αλλα ο εξωσωματικος μου δίνει κορτιζονη για αυτο) και βρέθηκε να εχω και μια ηπια μορφής θρομβοφιλια (που και αυτο θεωρητικα δεν ειναι ικανό να εμποδίσει την σύλληψη αλλα κανω αντιπηκτικες σε καθε προσπαθεια)!

Τωρα για τα ποσοστά θα σου πω πως ειναι τοοοοοοσο σχετικα ολα! Στην πρωτη προσπαθεια μου εδωσαν ποσοστό 45% να πετύχω και δεν τα καταφερα! Στην δευτερη τα πραγματα πηγαν αριστα σε ολα τα επίπεδα και μου εδωσαν ποσοστό 60% να πετύχω αλλα και παλι τιποτα! Τωρα παω για την τριτη προσπαθεια, ευτυχως χωρις φάρμακα γιατι εχουμε κατεψυγμένα εμβρυα απο την προηγουμενη φορα και θα κανω απλα εμβρυομεταφορα! Παλι 60% δίνει ο γιατρος αν ολα πανε καλα με την απόψυξη των εμβρυων! Τι θα γινει ομως....κανεις δεν ξερει!!!! Υπομονη και αισιοδοξια θελει το θεμα!!!!!

παντως η δικη μου λογικη ηταν οτι επειδη θα ειχαμε περιορισμένο δειγμα απο την βιοψια για περιορισμένες προσπαθειες (άσχετα που τελικα εξελίχθηκαν καλυτερα τα πραγματα και πηραμε μια ανάσα) εκανα απο την αρχη τις εξετασεις που προτείνουν μετα απο δυο τρεις αποτυχίες η μετα απο αποβολες! Δεν πηγα μονο με τις εξετασεις που προτείνουν στην πρωτη προσπαθεια! Εψαξα ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να ειμαι σιγουρη για το που βαδίζω..... Ψαξτο καλα! Να εισαι σιγουρη οτι εχεις κανει τον καλυτερο δυνατο έλεγχο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aχ βρε κοπελα μου τι έχετε τραβηξει κ εσεις, ναι ορμονες τ εδωσε ο ενδοκρινολογος απλα την αιτια δεν μπορουν να την βρουν γιατι κ το τριπλεξ εδειξε οτι γινεται καλη κυκλοφορια τ αιματος εγω ειμαι στα 34 προς 35 κ εκεινος 41 επομενως λιγα περιθωρεια.Κοιτα μολις κάνουμε τη βιο ια κ αν εχουμε καλα αποτελεσματα μπαινω κ εγω λεπτομερως σε εξετασεις.Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια να εχεις μια επιτυχημενη εξωσωματικη στην τριτη προσπαθεια.Αν επιτρεπεται εσεις τη βιοψια που την κανατε κ ποσο σας κοστισε αν θες στειλε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

Aχ βρε κοπελα μου τι έχετε τραβηξει κ εσεις, ναι ορμονες τ εδωσε ο ενδοκρινολογος απλα την αιτια δεν μπορουν να την βρουν γιατι κ το τριπλεξ εδειξε οτι γινεται καλη κυκλοφορια τ αιματος εγω ειμαι στα 34 προς 35 κ εκεινος 41 επομενως λιγα περιθωρεια.Κοιτα μολις κάνουμε τη βιο ια κ αν εχουμε καλα αποτελεσματα μπαινω κ εγω λεπτομερως σε εξετασεις.Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια να εχεις μια επιτυχημενη εξωσωματικη στην τριτη προσπαθεια.Αν επιτρεπεται εσεις τη βιοψια που την κανατε κ ποσο σας κοστισε αν θες στειλε μου πμ.

 

asta ti exoume traviksi......to pio diskolo itan i arnisi tis katastasis pou ixe o adras mou gia pano apo ena xrono ke den ithele me tipota oute kan na to sizitai.....to ixe vali kato apo to xalaki!!!! itan i pio diskoli periodos!!! eprepe na kano ipomoni mexri na kataferi na to diaxiristi, omos mesa mou evraza! vlepis imoun sigouri pos tha ixame afto to provlima apo tin arxi pou ematha gia tis ximiotherapies eno ston adra mou i giatri tou ixan pi pos tha diorthothi to sperma ke.....tou irthe keramida! ego imoun proetimasmeni psixologika ke mou irthe kalitera!!!!!

afou kseperasame aftin tin apesia fasi tis apraksias bikame ston xoro ke arxisame na xorevoume! KATHE mina spermodiagramata gia 2misi xronia! kathe mina anamoni, ipomoni ke agonia! sxedon ena ena ta idame na afksanode ke na me galonoun ta spermatozoaria mas.....

meta afou ixe veltiothi ligo i katastasi ke ixame afksisi ta pososta epitixias tou xirourgiou kaname tin viopsia.......poso diskoli mera panagia mou! fovos...posos fovos......ke tin stigmi tis anakinosis ton apotelesmaton o adras mou kataspros etimos na lipothimisi!!!! ego to epeza trelitsa ke den trexi tipota! i psixoula mou to iksere omos........

eksetasis.....stenoxories....agonies....anamones.....lefta....lefta...lefta...... ke mono doksa ton theo boro na po mexri edo pou exoume ftasi! apo midenikes pithanotites tora exoume ta spermatozoariakia mas ke kirios ta emvriakia mas na mas perimenoun! oute sta pio trela mas onira tetia kataliksi...... ke se ligo kero tha oloklirothi to thavma mas!!!! ime sigouri!!!! den bori na pai xamenos tosos kopos!!!! den bori tora na stamatiso na mas evnoi i tixi!!!! tha erthi to ksero.....arga i grigora tha erthi!!!!!

 

sou stelno pm gia tis leptomeries........

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα anvena!!

Πρεπει να εισαι ψυχραιμη αυτο μονο! Να πιστευεις και ολα θα πανε καλα! Εχουμε και τη μαγισσα να μας δινει κουραγιο! Τα καλυτερα της αξιζουν, τοσο που περναει και παντα εχει κατι θετικο να πει να μας εμψυχωσει κι εμας! Εχω διαβασει στο παλαιοτερο φορουμ της αζωοσπερμιας με ιδιο προβλημα πανω κατω με το δικο σας και τελικα τα καταφεραν!!! Τι θεραπεια του εδωσε; Εμας μας ειπανε οτι δεν υπαρχει θεραπεια στην αζωοσπερμια αλλα αυτα τα προφερτιλ οπως ειπε η μαγισσα εκαναν δουλεια!!

Πως το εχει παρει για τη βιοψια; Εμας μας ειπανε να γινουν ολα μαζι... να ξεκινησω τη θεραπεια εγω και οταν θα παμε θα γινει η βιοψια και η εξωσωματικη μαζι!! Να δω πως θα ειμαι εκεινη την ημερα με τοσο στρες! Κι εμενα οι εξετασεις μου ηταν καλες αλλα οπως θα διαβασες την προηγουμενη εβδομαδα βρεθηκα με ανεβασμενη την προλακτινη! Ισως ειναι απο το αγχος, θα την επαναλαβω... 1η οκτωβριου θα κανω και σαλπιγγογραφια για την επιτροπη που τελικα θα περασουμε στις 19 Νοεμβριου!! Μεγαλη αναμονη.. Μου ειπανε αν ακυρωθει καποιο αλλο ραντεβου θα μας καλεσουν.Μακαρι!!

Εχω τωρα καποιες αποριες στο κεφαλι μου, αν πρεπει οταν θα παω στην επιτροπη να επισκευθω και το κεντρο; Να μιλησω με καποιον κατι; Να μαθω τιμες... ο γυναικολογος μου ειπε μια τιμη δεν ξερω αν επιτρεπεται να το πω εδω.. να το πω; :P οπως επισης οτι ουτε η σαλπιγγογραφια καλυπτεται απο τον εοπυυ και στοιχιζει 250 ευρω! κοριτσια μου ευτυχως κι εσεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα anvena!!

Πρεπει να εισαι ψυχραιμη αυτο μονο! Να πιστευεις και ολα θα πανε καλα! Εχουμε και τη μαγισσα να μας δινει κουραγιο! Τα καλυτερα της αξιζουν, τοσο που περναει και παντα εχει κατι θετικο να πει να μας εμψυχωσει κι εμας! Εχω διαβασει στο παλαιοτερο φορουμ της αζωοσπερμιας με ιδιο προβλημα πανω κατω με το δικο σας και τελικα τα καταφεραν!!! Τι θεραπεια του εδωσε; Εμας μας ειπανε οτι δεν υπαρχει θεραπεια στην αζωοσπερμια αλλα αυτα τα προφερτιλ οπως ειπε η μαγισσα εκαναν δουλεια!!

Πως το εχει παρει για τη βιοψια; Εμας μας ειπανε να γινουν ολα μαζι... να ξεκινησω τη θεραπεια εγω και οταν θα παμε θα γινει η βιοψια και η εξωσωματικη μαζι!! Να δω πως θα ειμαι εκεινη την ημερα με τοσο στρες! Κι εμενα οι εξετασεις μου ηταν καλες αλλα οπως θα διαβασες την προηγουμενη εβδομαδα βρεθηκα με ανεβασμενη την προλακτινη! Ισως ειναι απο το αγχος, θα την επαναλαβω... 1η οκτωβριου θα κανω και σαλπιγγογραφια για την επιτροπη που τελικα θα περασουμε στις 19 Νοεμβριου!! Μεγαλη αναμονη.. Μου ειπανε αν ακυρωθει καποιο αλλο ραντεβου θα μας καλεσουν.Μακαρι!!

Εχω τωρα καποιες αποριες στο κεφαλι μου, αν πρεπει οταν θα παω στην επιτροπη να επισκευθω και το κεντρο; Να μιλησω με καποιον κατι; Να μαθω τιμες... ο γυναικολογος μου ειπε μια τιμη δεν ξερω αν επιτρεπεται να το πω εδω.. να το πω; :P οπως επισης οτι ουτε η σαλπιγγογραφια καλυπτεται απο τον εοπυυ και στοιχιζει 250 ευρω! κοριτσια μου ευτυχως κι εσεις !!!

 

 

Εγώ είμαι εδω....οοοοτι θελετε!!!!

Λοιπον κοριτσακι μου εχω να σου πω κατι που δεν θα σου αρέσει .... Αν πας στην επιτροπη με δυο μηδενικά σπερμοδιαγραμματα έγκριση για τα φάρμακα δεν θα σου δώσουν! Θα σου ζητήσουν χαρτι απο αποτελεσματα βιοψιας! Οι λύσεις σου ειναι : 1) κανεις βιοψια καταψυχεις το σπερμα περνάς επιτροπη και μετα κανεις εξωσωματικη, 2) ρωτάς στο κεντρο αν εχουν κανενα κονε στην επιτροπη να σε περάσουν σην ζούλα, 3) ζητάς απο το κεντρο να σου φτιαξουν ψευδές το δευτερο τουλαχιστον σπερμοδιαγραμμα οτι και καλα βρέθηκαν καμια 100αρια σπερματοζωαρια, 4) ζητάς χαρτι απο το κεντρο οτι και καλα θα πας με δοτη! Αυταααααα....

Οσο για τιμες πανω κατω ολοι ταρίφα εχουν! Εγω εδωσα 2850 για την καθε προσπαθεια! 300 για την καταψυξη των εμβρυων και τωρα θα δώσω αλλα 700 για την εμβρυομεταφορα των κατεψυγμένων!

Και πολλα πολλα πολλα αλλα για ενα σκασμό εξετασεις!!!! Χαχχαχαχα.....

Η σαλπιγγογραφια όντως δεν γράφεται! Αλλα δεν θυμαμαι ποσα ειχα δώσει μαμωτο! Περιπου ενα 200αρι νομιζω! Παει και ενας χρονος και, απο τοτε!

Οτι θες ξερεις ε;;; Εδω ειμαι!!!! Σμουτς!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Με ξαφνιασες η αληθεια!! Δε θα περιμενω μεχρι τις 19 Νοεμπβριου για να με απορρίψουν κιολας... Είμαι και απο νησί δεν βρισκομαι δίπλα! Δηλαδή αν δεν είχα εσενα δε μου το ελεγε κανεις;; Τι να πω... Εμενα παλι μου ειπε ο γιατρος μου 3-3500 μαζι με τη βιοψια! Ας μη βαλω μεσα τις εξετασεις κι εγω δεν εφτανα αυτα εχω και του Ρευματολογου... ουυυυφφφ ευχαριστω θα μιλησω με τον γιατρο μου πρωτα να δω τι θα μου πει. Σε ευχαριστω και παλι!! Ξέρεις περιπτώσεις δηλαδη που αποριφθηκαν επειδη δεν ειχαν χαρτι βιοψιας;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Με ξαφνιασες η αληθεια!! Δε θα περιμενω μεχρι τις 19 Νοεμπβριου για να με απορρίψουν κιολας... Είμαι και απο νησί δεν βρισκομαι δίπλα! Δηλαδή αν δεν είχα εσενα δε μου το ελεγε κανεις;; Τι να πω... Εμενα παλι μου ειπε ο γιατρος μου 3-3500 μαζι με τη βιοψια! Ας μη βαλω μεσα τις εξετασεις κι εγω δεν εφτανα αυτα εχω και του Ρευματολογου... ουυυυφφφ ευχαριστω θα μιλησω με τον γιατρο μου πρωτα να δω τι θα μου πει. Σε ευχαριστω και παλι!! Ξέρεις περιπτώσεις δηλαδη που αποριφθηκαν επειδη δεν ειχαν χαρτι βιοψιας;

 

 

Δυστυχώς μάλλον τσάμπα θα πήγαινες!! Εγω το έμαθα απο εδω μεσα που την ειχαν πατήσει κοπέλες! Μετα πηρα τηλεφωνο στην επιτροπη και μου πβ επιβεβαίωσαν οτι ετσι ειναι! Μετα μου το ειπε και ο ουρολογος μας που ηταν σε επιτροπη αλλα σε αλλη περιοχη και πριν απο 2 χρονια!!!! Και μου το ειπαν και απο το κεντρο!!!! Η τιμη που σου ειπαν καλη ειναι αλλα θα ειναι σιγουρα εξτρα οι καταψυξεις και πολλα πολλα αλλα!!!! Εγώ θα σου πω οτι μεχρι στιγμής για οοοολα οσα εχουμε κανει σε σχέση με το θεμα σε 3 χρονια εχουμε δώσει σύνολο 16.000 ευρω περιπου!!!!!

Αλλα εμεις ειμαστε αλλουνου παπα ευαγγέλιο!!!!! Χαχχαχαχα....

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω τηλ τον γιατρό μου, πως γίνεται να μην το ξέρει αυτό το πράγμα;;; έχω φτάσει σε σημείο να νευριάζω κάνεις δεν ξέρει το του γίνεται;

Πολλά λεφτά κοριτσάκι μου τουλάχιστον δουλεύετε κ οι 2;;

Να ρωτήσω και κάτι αλλο; με φυσικό κύκλο εγώ δε μπορώ να προχωρήσω σε εξωσωματική ; (ο γιατρός είπε ότι είναι ρίσκο) και τα φάρμακα αυτά κοστίζουν ;; τι θα γλιτώσω από τον εοπυυ;;

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω τηλ τον γιατρό μου, πως γίνεται να μην το ξέρει αυτό το πράγμα;;; έχω φτάσει σε σημείο να νευριάζω κάνεις δεν ξέρει το του γίνεται;

Πολλά λεφτά κοριτσάκι μου τουλάχιστον δουλεύετε κ οι 2;;

Να ρωτήσω και κάτι αλλο; με φυσικό κύκλο εγώ δε μπορώ να προχωρήσω σε εξωσωματική ; (ο γιατρός είπε ότι είναι ρίσκο) και τα φάρμακα αυτά κοστίζουν ;; τι θα γλιτώσω από τον εοπυυ;;

 

Για ρωτά να δουμε τι θα σου πει.....

Δεν θα στον πρότεινα τον φυσικό και οχι για οικονομικούς λογους! Θα σου πω γιατι.... Κανει ο άντρας σου την βιοψια, βρίσκουν πολλα και καλα σπερματοζωαρια (γιουπιιιιιιι!!!!!!) σου παιρνουν εσενα ενα αυγουλακι απο φυσικό κύκλο βάζουν ενα σπερματοζωαριο και αν γονιμοποιηθεί (πραγμα που δεν ειναι σιγουρο ετσι) η το κανεις εμβρυομεταφορα αλλα μονο με ενα έμβρυο που σημαινει μειωμένα ποσοστά επιτυχία (συνηθως βάζουν 2 η και 3 για να εχεις πιθανοτητες 50%) η το δευτερο που γινεται αφου γονιμοποιηθεί το ενα σου εμβρυακι, το καταψυχεις, και πας τον επομενο μηνα να παρεις αλλο ωαριο και να το γονιμοποιησεις! Για να γονιμοποιηθεί ομως θα πρεπει να αποψυχθεί ενα ολόκληρο φιαλιδιο απο το υλικό τηα βιοψιας και απο αυτο που θα εχει μεσα χιλιαδες η και εκατομμύρια σπερματοζωαρια εσεις θα πάρετε μονο ενα για να γονιμοποιηση το ωαριο αν τα καταφερει και τα υπολοιπα σπερματοζωαρια η τα κανεις δευτερογενή καταψυξη (πχ ειναι σαν το κρεας που το βγαζεις αποβτην καταψυξη, το ξεπαγωσεις και το ξανα βάζεις στην καταψυξη, αρα γινεται κακής ποιότητας ) η τα καταστρέφεις! Κριμα δεν ειναι να "αχρηστευεις" τοςα σπερματοζωαρια για ενα και μονο ωαριο;;;;; Δεν ξερω ποσα φιαλιδια βεβαια θα σας παρουν απο την βιοψια (εμας μας πηραν 4) αλλα ειναι χαμηλα τα ποσοστά επιτυχιας με τον φυσικό, αρκετό το γενετικό υλικό που παει χαμένο και γενικα ειναι χρονοβόρα και ψυχοφθόρα διαδικασια γιατι την μια μπορει να μην προλάβετε το ωαριο και να σπάσει, την αλλη να μην ειναι καλο ποιοτικά, την παραλλη να μην γονιμοποιηθεί κλπ αρα για να μαζέψεις 3 εμβρυα μπορει να κανεις απο 3 μηνες έως και δεν ξερω και εγω πόσους ....5; 6; Κανεις δεν ξερει!!!! Ομως μπορει να πετυχει και με την μια !!!! Αλλα ρίχνεις αρκετα τα ποσοστά! Αξιζει;;;

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τωρα... όχι δεν αξιζει καλυτερα να πάμε στα "σιγουρα"!!

Σημερα θα παρω τηλ την επιτροπη να ρωτησω για το προηγουμενο θεμα και μετα τον γιατρο μου!

Καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...