Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ινομυώματα στην εγκυμοσύνη - κατά την διάρκεια της κύησης


Recommended Posts

ΑΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ........ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΚΙ ΑΥΤΟ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ. ΕΣΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ? ΟΝΤΩΣ ΧΑΘΗΚΑΜΕ ? ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΦΩΣ ? ΟΠΟΤΕ ΒΡΕΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΠΑΡΕ ΜΕ ΣΠΙΤΙ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ έχω ένα ινομύωμα 5cm και το πιο ανατριχιαστικό είναι ότι όταν ξαπλώνω ανάσκελα πετάγεται προς τα έξω και φαίνεται! Εννοείται πως θα κάνω καισαρική γιατί είναι κοντά στον τράχηλο και φράζει την είσοδο και μ' έχει πιάσει αγωνία γιατί είδα ότι στις καισαρικές η τομή γίνεται περίπου εκεί που είναι το ινομύωμα... Καμμιά κοπέλα που γέννησε ενώ είχε μεγάλο ινομύωμα;

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΗ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΑ. ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΙΑΝΩ. ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΜΦΑΛΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΜΙΚΡΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ. ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΑΝΝΑ ?

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεννησα με ινομυωμα περιπου 7-8 εκατοστα (ξεκινησε απο 2-3) και πραγματι κι εγω οταν ξαπλωνα αριστερα η κοιλια μου ηταν εξογκωμενη και νομιζα οτι ηταν το κεφαλι του μωρου. :lol: Γεννησα χωρις προβλημα με καισαρικη και στην επανεξεταση του σαραντισμου το ινομυωμα ειχε συρικνωθει σε 3-4 ποντους. Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι σοβαρο και μπορω να ξαναμεινω εγκυος. Να δουμε...:confused:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ένα ινομύωμα 5cm και το πιο ανατριχιαστικό είναι ότι όταν ξαπλώνω ανάσκελα πετάγεται προς τα έξω και φαίνεται! Εννοείται πως θα κάνω καισαρική γιατί είναι κοντά στον τράχηλο και φράζει την είσοδο και μ' έχει πιάσει αγωνία γιατί είδα ότι στις καισαρικές η τομή γίνεται περίπου εκεί που είναι το ινομύωμα... Καμμιά κοπέλα που γέννησε ενώ είχε μεγάλο ινομύωμα;

εγω εχω ινομυωμα στο αριστερο παραμητριο δηλαδη στην εξοδο και γεννησα με καισαρικη. εχω κανει 2 καισαρικες και δεν υπαρχει κανενα προβλημα μην ανησυχεις γιατι ο γιατρος ξερει τη θεση του και δεν θα στο πειραξει εννοειται. ειναι μεγαλο και το δικο μου οποτε ουτε καν να το σκεφτεσαι....:cool:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΛΕΠΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΙΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ. ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΚΡΙΣΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟ ΠΟΝΟ.ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ Η ΚΡΙΣΗ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ. ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΠΟΝΟΣ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΟΙΩΣΗ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ινομύωμα μέσα στην μήτρα(κοντά στο ενδομήτριο) δεν είμαι έγκυος αλλά αυρίο θα πάμε στον γιατρό για να συζητήσουμε την αφαίρεση του.Μη φοβάσαι όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ρενάτα μου καταρχήν μην αγχώνεσαι. Εγώ γέννησα ενα τελειόμηνο αγοράκι με φυσιολογικό τοκετο (δική μου απόφαση γιατί ο γιατρός επέμενε για καισαρική όπως είχε επιμείνει να βγάλω τα ινομυώματα πριν μείνω έγκυος) χωρίς επισκληρίδιο έχοντας 2 ινομυώματα (το ένα είχε φτάσει τα 9 εκ και το άλλο γύρω στα 6εκ).

Κατά τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης με έπιασε ενας ξαφνικός πόνος ο οποίος τις πρώτες 3 μέρες ήταν σχετικά έντονος και μετά παρέμεινε σαν ένας βουβόπονος αλλά το πιο σπαστικό ήταν ότι ήταν συνεχόμενος. Εντωμεταξύ είχε κάτσει να είναι 3μερο Καθαρής Δευτέρας όποτε με τον γιατρό επικοινωνούσα μόνο τηλεφωνικά και μου έλεγε να το αφήσουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί. Φυσικά σταμάτησα την δουλειά και περίπου μετα απο μιαμιση εβδομάδα αργότερα μου σταμάτησαν οι πόνοι. Δεν έμαθα τελικά με σιγουριά αν οφείλονταν στα ινομυώματα αλλά εφόσον δεν είχα άλλο πρόβλημα τα ινομυώματα ήταν η πιθανότερη αιτία.

Οπότε εύχομαι υπομονή, κουράγιο και με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

... and think positive!

VmXMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παρέλειψα βέβαια κάτι σημαντικό ότι και τα 2 ινομυώματα ήταν εκτός μήτρας και στον υπέρηχο φαινόταν ότι δεν θα εμπόδιζαν τον τοκετό απλά ο γιατρός μου δεν ήθελε να ρισκάρει λόγω του ότι μπορούσαν να προκαλέσουν μεγάλη αιμοραγία στον τοκετό.

Επίσης δεν ενδύκνειται από όσο μου είχε πει να γίνει χειρουργίο 2 σε 1 δηλαδή καισαρική και αφαίρεση των ινομυωμάτων, πάλι λόγω αιμοραγιών.

VmXMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια πήγα,ο γιατρός είναι ο Χριστοφορίδης Νίκος από το Emrbylamb,είχα κάνει σπερματέχυνση με ενέσεις δεν έπιασε(είχα δύο κύστες έφυγαν αλλά δεν ξέρω αν ξαναδημιουργήθηκαν με τις ενέσεις) μου είπε να κάνουμε εξωσωματική με το μακρύ πρωτόκολλο λογώ των κύστεων,η διαδικασία αρχίζει την αλλή εβδομάδα,είμαι μπερδεμένη.Μου είπε ότι καλύτερο είναι να μείνω έγκυος και μετά να το βγάλουμε,δεν ξέρω τι να κάνω.Το ίδιο μου είπε και ένας άλλος γιατρός(παθολογός αλλά του έχω τυφλή εμπιστοσύνη),το πρόβλημα είναι με τα φάρμακα το μεγαλώνουμε και έχω αρχίσει να φοβάμαι,γιατί ήξερα ότι θα κάνω αφαίρεση και τώρα αλλάζουν όλα.Ελπίζω προς το καλύτερο.Πρέπει να έχουμε πίστη στον θεό.Μήπως καμία από τα κορίτσια πάνε σε αυτόν τον γιατρό?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑΡΙΝΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

LITTLE JOHN Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ. ΑΚΟΜΗ ΕΠΛΙΖΩ ΟΤΑΝ ΔΩ ΞΑΝΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ.ΑΠΟ ΧΘΕΣ 13 Η ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.Διανύω την 12η εβδομάδα της κύησης και εχω εντονη πίεση στο στομάχι μεχρι το στερνο . δικαιολογείται από τώρα ή μήπως ειναι λογω του ινομυώματος που εχω το οποίο νομιζω αυξάνει κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης.βεβαια θα το συζητησω και με το γιατρο , του οποιου ξεχασα να το αναφερω για την υοαρξη ινομυωματος .Εχει περασει καποια παρόμοια κατάσταση και αυτο θα πρεπει με την γεννα να αφαιρεθεί?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το αίμα ενδεχομένως να είναι από το ινομύωμα. Τι σου είπε τελικά ο γιατρός. Εγώ διανύω την 29η εβδομάδα και μου φαίνεται ότι αυτό το ινομύωμα όλο και μεγαλώνει! Μπορούν πράγματι να σου το βγάλουν κατά τη διάρκεια της καισαρικής;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΗΓΑ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΟΓΩ ΜΙΑΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΧΥΝΣΗΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ(ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ).ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟ.ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.ΣΠΕΡΜΑΤΕΥΝΣΗ 'Η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ.ΕΛΠΙΖΩ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ.:lol:

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΑ ΞΑΝΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΙΝΟΜΥΩΜΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΧΩ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ινομυωμα το οποιο η γιατρος μου γνωριζει, διπλασιαστηκε μεσα σε 2 βδομαδες (το ειδαμε με κολπικο υπερυχο ομως) αλλα δεν ποναγα απο αυτο. τη προηγουμενη βδομαδα με κοιλιακο υπερυχο δεν φαινοταν. μου ειπε οτι αν αρχισει να φαινεται στον κοιλιακο υπερυχο τοτε θα εχει μεγαλωσει πολυ. τωρα (προς το παρον ειμαστε οκ)

 

απο οσο ξερω δεν ειναι απαραιτητο να αφαιρεθει κατα τη γεννα. ρωτα καλυτερα το γιατρο σου γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη

 

με το καλο να κρατησεις το ζουζουνελι σου αγκαλια

ZOrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια, διανυω την 14η εβδομάδα κύησης και μόλις πριν μια εβδομάδα στην εξέταση της αυχενικής διαφάνειας διαπιστώσαμε με σιγουριά ότι έχω ένα ινομύωμα 4Χ5 cm σαν ένα μανταρίνι δηλαδή.

Είμαι πολύ αγχομένη διότι δεν περίμενα κάτι τέτοιο και διαβάζω παντού ότι είναι καια αιτία αυτόματης αποβολής ή και πρόωρου τοκετού. Έχει μήπως καμία παρόμοια εμπειρία; Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,επείδη έχω και εγώ ινομυωμά(κόντα στο ενδομήτριο,περίπου τέσσερα εκ),αυτό που μου έχει πεί ο γιατρός μου είναι ότι υπάρχει ένα ποσοστό 20-25% τους πρώτους μήνες αλλά μετά όλα καλά.Γενικώς μη τα φοβομάστε,γιατί υπάρχουν πολλές γυναίκες που γεννάνε με ινομωυμάτα.Αυτά δεν αφαιρούνται κατά την διάρκεια του τοκετού ούτε να κάνεις και καισαρική,έτσι μου είπε τουλάχιστον γιατί είναι όγκοι που άμα αφιαρέθουν προκαλούν αιμοραγγία.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα την Παρασκευή και το ινομύωμα είναι 5,1cm και σχεδόν εκεί που θα γίνει η τομή για την καισαρική. Η γιατρός μου μου είπε ότι αν πέφτει στο σημείο που πρέπει να γίνει η τομή, θα μου το βγάλει επιτόπου!

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝΝΑ, ΕΣΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΛΟΓΩ ΑΥΤΟΥ ? Ή ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΛΟΓΟΙ ? ΚΙ ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΧΘΕΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΖΕΥΕΙ Η ΜΗΤΡΑ ΕΥΚΟΛΑ ΜΕΤΑ. ΚΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΧΩ ΚΙ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΙΣΘΜΟ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΤΥΧΟΝ ΑΙΜΟΡΑΓΙΕΣ. ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΠΡΕΙΑ ΘΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΜΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ. ΑΣ ΒΓΕΙ ΤΩΡΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΑΓΧΩΘΩ ΜΕΤΑ ΓΙ ΑΥΤΟ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα υπέρηχο για να δω σε τι κατάσταση είναι τα ινομυώματα. Μετά τον τοκετό μου ήταν γύρω στα 5 εκ. Μετά από 15 μ. μειώθηκαν στα 3.5 εκ. και η γιατρός μου είπε για το 2ο εάν θέλω να τα αφαιρέσω. Δική μου η απόφαση. Όπότε λέω να τα αφήσω αφού στην 1η εγκυμοσύνη εκτός από 1 εβδ. πονάκια πήγαν όλα καλά με φ.τ. Απλά στην 2η εγκυμοσύνη θα επιλέξω καισαρική. Θα δούμε

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Το αίμα ενδεχομένως να είναι από το ινομύωμα. Τι σου είπε τελικά ο γιατρός. Εγώ διανύω την 29η εβδομάδα και μου φαίνεται ότι αυτό το ινομύωμα όλο και μεγαλώνει! Μπορούν πράγματι να σου το βγάλουν κατά τη διάρκεια της καισαρικής;

απαγορευεται η αφαιρεση ταυτοχρονα με την καισαρικη γιατι μπορει να προκληθει μεγαλη αιμοραγια στη μητρα η οποια ηδη αιμοραγει και ειναι πολυ επικυνδυνο. αυτο μου το διαβεβαιωσε η αδερφη του αντρα μου που ειναι γιατρος γιατι μου το ειχε πει και ο γυναικολογος και δεν τον πιστεψα...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...