Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδιωτικό σχολείο...


Recommended Posts

Γειά σας και απο μένα,είμαι και γω μαμά δυο παιδιών και είμαστε με τον ανδρα μου σε διλημμα για την επιλογή σχολείου των παιδιών μας.Ο μεγάλος μας ο γιός θα πάει 1 λυκείου και η μικρή μας κόρη 1 γυμνασιου και μετά την ''τραυματική''εμπειρία που είχαμε με το γυμνάσιο της περιοχής τρια χρόνια τώρα με το γιό μας αποφασίσαμε να στείλουμε τα παιδιά μας σε ιδιωτικό σχολείο.Εχουμε κάποια σχολεία στο μυαλο μας αλλά θα ήθελα και γνώμες απο μαμάδες οι οποίες είτε να στέλνουν τα παιδιά τους είτε να έχουν κάποια εμπειρία απο ιδιωτικὀ σχολείο στα βόρεια προάστεια(παροχές τιμες κτλ).Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ισως θα έπρεπε να γράψεις στο θέμα ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ. Εχει συζητηθεί εκτενώς αυτό που ζητάς, νομίζω.

Αν πάλι θες κάτι πιο συγκεκριμένο, καλό θα ήταν να αναφερθείς σε συγκεκριμένα ονόματα σχολείων που σε ενδιαφέρουν, καθώς υπάρχει τεράστια ποικιλία σε ποιότητα/ποσότητα/αντιπροσωπευτική φιλοσοφία που πρεσβεύουν/ξένη γλώσσα που προωθούν/οικονομική δυνατότητα.

Οταν συγκεκριμενοποιήσεις τι ψάχνεις από αυτά.... θα μπορέσουμε όλοι να σε διαφωτίσουμε. Φαντάζομαι έχεις κάνει κάποια έρευνα, καθώς είναι τέλη Μαϊου........

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον,μάλλον έχεις δίκιο το άφησα λίγο ασαφές το ερώτημα μου. Λοιπόν,ένα σχολείο που θα ήθελα περισσοτερες πληροφορίες σχετικα με αυτό ειναι το Αρσακειο, έψαξα για τιμες στο διαδικτυο και μπερδευτικα αρκετα...ουτως η αλλως θα τα επισκευτούμε οποια σχολεία μας ενδιαφέρουν μόλις τελειώσουν οι εξετάσεις απλά θέλουμε πληροφορίες για να δούμε αν αξίζει τον κόπο.Δεν ξέρω πολλά ακούγονται για αυτο το σχολείο τὀσο σε εκπαιδευτικό επίπεδο οσο και για τη συμπεριφορά των παιδιών...θα ηθελα να μου πείτε αν και ποσο αυτά ισχυουν και τι επικρατει στα εκ των έσω του σχολείου.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι αν αφησετε για μετα τις εξετάσεις την αναζητηση δεν θα βρειτε θεση σε αρκετα καλα ιδιωτικα γιατι οι ταξεις που επιθυμειτε ειναι αρχικες και κλεινουν γρηγορα οι θεσεις. Ισως επρεπε να ειχατε κανει καποια αναζητηση νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ισως και να έχεις δίκαιο...είναι ένα θέμα που με προβλημματίζει γιατι ακόμα δεν έχουμε κατασταλάξει,αν κανείς ξέρει για το Αρσάκειο ή για κάποιο άλλο σχολείο στα βόρεια προάστεια που αξίζει θα βοηθούσε πολυ:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισως και να έχεις δίκαιο...είναι ένα θέμα που με προβλημματίζει γιατι ακόμα δεν έχουμε κατασταλάξει,αν κανείς ξέρει για το Αρσάκειο ή για κάποιο άλλο σχολείο στα βόρεια προάστεια που αξίζει θα βοηθούσε πολυ:)

 

 

Δεν θα σου συνιστούσα να περιμένεις να τελειώσουν οι εξετάσεις. Το Αρσάκειο το ξέρω πολυ καλά. Εχει λίστες αναμονής και οι εγγραφές τυπικά έχουν τελειώσει.

Πρόκειται για το πιο οικονομικό σχολείο ανάλογα με την αίγλη του. Φυσικά και αξίζει τα λεφτά του αφού άλλωστε είναι πολύ λίγα. Σου αντιγράφω από το site τα δίδακτρα. Εσύ δεν το έψαξες το site του Αρσακείου?? Τα έχει όλα μέσα.Δ Ι Δ Α Κ Τ Ρ Α

 

 

 

Νηπιαγωγείου (Προνήπια)

 

4.490,00

 

Νηπιαγωγείου (Νήπια)

 

4.690,00

 

Δημοτικού Α΄ Τάξη

 

5.490,00

 

Δημοτικού Β΄ Τάξη

 

5.990,00

 

Δημοτικού Γ΄ Τάξη

 

5.990,00

 

Δημοτικού Δ΄ Τάξη

 

5.950,00

 

Δημοτικού Ε΄ Τάξη

 

4.950,00

 

Δημοτικού ΣΤ΄Τάξη

 

4.424,00

 

Γυμνασίου Α΄ Τάξη

 

5.425,00

 

Γυμνασίου Β΄ Τάξη

 

5.620,00

 

Γυμνασίου Γ΄ Τάξη

 

5.145,00

 

Λυκείου Α΄ Τάξη

 

5.012,00

 

Λυκείου Β΄ Τάξη

 

4.765,00

 

Λυκείου Γ΄ Τάξη

 

4.424,00

 

Σε αυτά θα προσθέσεις 1171 ευρώ αν θα χρησιμοποιήσεις σχολικό.

Οι απογευματινοί όμιλοι δεν είναι ακαδημίες, δηλ. δεν κάνουν δουλειά επαγγελματική. Αν θες μπορείς να πας έξω σε άθλημα. Κάνουν γλώσσες και κάνουν και ενισχυτική διδασκαλία.

Οι καθ/τές είναι καλοί. Σίγουρα υπάρχουν πάντα κάποιοι που δεν μας ταιριάζουν αλλά όλοι αγαπούν και ενδιαφέρονται για τα παιδιά. Γενικά αποφοιτώντας τα παιδιά,αφενός περνάνε στις πρώτες επιλογές τους, αφετέρου κρατούν φιλίες και τις ομορφότερες αναμνήσεις από τα σχολικά τους χρόνια.

Για το μπούλινγκ που πιθανόν έχεις ακούσει, δεν είναι κάτι άξιο λόγου. Πάντα τα παιδιά μπορεί να τσακωθούν. Δεν φτάνουν ποτέ σε έκτροπα. Απλά λόγω του ογκου του σχολείου μπορεί να χαθεί η ...μπαλα καμιά φορά. Μιλάμε για χιλιάδες παιδιά. Ομως τους μιλάνε πολύ, γίνονται δράσεις, εργασίες, παίρνουν μέρος σε διεθνή προγράμματα, διαγωνισμούς φυσικής/μαθηματικών, model united nations, ρητορικούς λόγους κ.α.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην περάσει παιδί (εκτός αν είναι εντελως βλήμα) στις πρώτες 3-5 επιλογές του. Εχει απίστευτες επιτυχίες. Ανοιξε το site να δεις σε τι σχολές έχουν περάσει όλα τα προηγούμενα χρόνια. Τα έχει όλα ανα όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ ππαρα πολυ ,οι πληροφορίες σου είναι πολύ χρησιμες:).Και εγώ αυτες τις τιμές είχα δει και παραξενευτηκα διότι νομιζα οτι το Αρσάκειο ήταν ένα ακριβό σσχολείο.Θα ήθελα να μου διευκρινισεις αυτό που λες 'ανάλογα με την αίγλη του'.Επιπλέον,τα του μαθήματος θα τα συζυτήσω με την υπευθυνη αν αποφασίσω να φοθτήσουν τα παιδία μου οπότε νομίζω οτι είμαι καλλυμένη σε αυτη τη φάση,υπάρχουν ομως ακόμα καποιοι ενδοιασμοί που έχω αναφορικά με τα παιδιά αυτού του σσχολείου ισχύουν oόντως οι φφημες οτι πρόκειται για κακομαθημένα,πλουσιόπαιδα (αν και δεν μου αρέσουν αυτοί οι χαρακτηρισμοι);

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ ππαρα πολυ ,οι πληροφορίες σου είναι πολύ χρησιμες:).Και εγώ αυτες τις τιμές είχα δει και παραξενευτηκα διότι νομιζα οτι το Αρσάκειο ήταν ένα ακριβό σσχολείο.Θα ήθελα να μου διευκρινισεις αυτό που λες 'ανάλογα με την αίγλη του'.Επιπλέον,τα του μαθήματος θα τα συζυτήσω με την υπευθυνη αν αποφασίσω να φοθτήσουν τα παιδία μου οπότε νομίζω οτι είμαι καλλυμένη σε αυτη τη φάση,υπάρχουν ομως ακόμα καποιοι ενδοιασμοί που έχω αναφορικά με τα παιδιά αυτού του σσχολείου ισχύουν oόντως οι φφημες οτι πρόκειται για κακομαθημένα,πλουσιόπαιδα (αν και δεν μου αρέσουν αυτοί οι χαρακτηρισμοι);

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ ππαρα πολυ ,οι πληροφορίες σου είναι πολύ χρησιμες:).Και εγώ αυτες τις τιμές είχα δει και παραξενευτηκα διότι νομιζα οτι το Αρσάκειο ήταν ένα ακριβό σσχολείο.Θα ήθελα να μου διευκρινισεις αυτό που λες 'ανάλογα με την αίγλη του'.Επιπλέον,τα του μαθήματος θα τα συζυτήσω με την υπευθυνη αν αποφασίσω να φοθτήσουν τα παιδία μου οπότε νομίζω οτι είμαι καλλυμένη σε αυτη τη φάση,υπάρχουν ομως ακόμα καποιοι ενδοιασμοί που έχω αναφορικά με τα παιδιά αυτού του σσχολείου ισχύουν oόντως οι φφημες οτι πρόκειται για κακομαθημένα,πλουσιόπαιδα (αν και δεν μου αρέσουν αυτοί οι χαρακτηρισμοι);

 

 

Συγγνώμη, τώρα είδα το μήνυμά σου...

Το Αρσάκειο πάντα είχε μεγάλη αίγλη, φαντάζομαι θα ξέρεις σχετικά, δεν χρειάζεται να σου το αναλύσω. Κορυφαίο σχολείο εδώ και 2 αιώνες. Οταν ήταν μόνο θηλέων, τα μεγαλύτερα ονόματα του τόπου (γυναικών) έχουν περάσει απο κει. Ηταν must. Εδινε άλλωστε κάτι που δεν είχε κανένα άλλο σχολείο, αναφορικά με καλούς τρόπους, παιδεία, προσωπική καλλιέργεια.

Τα τελευταία χρόνια βέβαια, όπως και όλα τα πράγματα, δεν υπάρχει αυτή η μεγαλοπρέπεια που υπήρχε, ούτε η φήμη που υπήρχε, ούτε πηγαίνουν πια τα ονόματα που πήγαιναν κάποτε (πολιτικοί-γνωστά ονόματα). Γενικά έχει χάσει πόντους, καθώς προσπαθησε να κάνει "κοινωνική πολιτική" και άφησε γονείς να φοιτούν τα παιδιά τους χωρίς να πληρώνουν, οπότε χάθηκε η μπάλα.... και "μπήκε μέσα".

Πάντα ήταν πολύ πολύ φθηνό σχολείο, ανέκαθεν ίσχυε αυτό! Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν είναι επιχείρηση κερδοσκοπικού χαρακτήρα, αλλά Κληροδότημα του Αρσάκη. Οπότε μπορούσαν ανέκαθεν να φοιτούν όλες οι οικονομικές τάξεις. Φυσικά παλιότερα που οι δεσμοί της οικογένειας ήταν πιο σφιχτοί, αντίστοιχα και η διαπαιδαγώγηση στο Αρσάκειο ήταν πολύ πιο αυστηρή. Τώρα όλα φθίνουν.....

Οσο γιαυτό που με ρωτάς, αν φοιτούν εκεί "κακομαθημένα πλουσιόπαιδα"... ούτε κατά διάνοια!!!! Για τους λόγους που σου ανέφερα πιο πάνω, αυτή η κατηγορία παιδιών έχει πλέον μεταφερθεί σε άλλα σχολεία, όχι πάντως στο Αρσάκειο. Οποιος έχει χρήμα.... δεν καταδέχεται πλέον να πάει στο Αρσάκειο, αν με καταλαβαίνεις. Θεωρείται λίγο μπανάλ.... σε υψηλούς κύκλους:rolleyes:

Εκεί φοιτούν παιδιά ιδιαιτέρως μέσης τάξης, με αρκετά οικονομικά θέματα, παιδιά που ζορίζονται οι γονείς τους, παιδιά που είναι με οικονομική ενίσχυση (δίνουν πολλές οικονομ. ενισχύσεις σε πολλούς). Σίγουρα όχι πλουσιόπαιδα. Θα είναι εξαίρεση αν υπάρχει κάποιο ιδιαιτέρως πλούσιο. Εχει τραβήξει κυρίως τη μέση και χαμηλή τάξη.

Ωστόσο το μάθημα που γίνεται είναι πολύ καλό. Πάντα υπάρχουν καθ/τές που δεν αρέσουν πολύ στα παιδιά, όμως γενικά είναι άψογο μαθησιακά. Με φοβερές επιτυχίες στις παν/νιες, το κυριώτερο. Για ένα μέσο/χαμηλό εισόδημα είναι η καλύτερη λύση, αν θες να αποφύγεις το δημόσιο. Συχνά πάνε παιδιά από ακριβότερα ιδιωτικά, προκειμένου να αποφύγουν τη λύση του δημοσίου, μεταφέρονται σε ένα πολύ φθηνότερεο σχολείο, όπως το Αρσάκειο.

Πήγαινε να ενημερωθείς από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, τώρα είδα το μήνυμά σου...

Το Αρσάκειο πάντα είχε μεγάλη αίγλη, φαντάζομαι θα ξέρεις σχετικά, δεν χρειάζεται να σου το αναλύσω. Κορυφαίο σχολείο εδώ και 2 αιώνες. Οταν ήταν μόνο θηλέων, τα μεγαλύτερα ονόματα του τόπου (γυναικών) έχουν περάσει απο κει. Ηταν must. Εδινε άλλωστε κάτι που δεν είχε κανένα άλλο σχολείο, αναφορικά με καλούς τρόπους, παιδεία, προσωπική καλλιέργεια.

Τα τελευταία χρόνια βέβαια, όπως και όλα τα πράγματα, δεν υπάρχει αυτή η μεγαλοπρέπεια που υπήρχε, ούτε η φήμη που υπήρχε, ούτε πηγαίνουν πια τα ονόματα που πήγαιναν κάποτε (πολιτικοί-γνωστά ονόματα). Γενικά έχει χάσει πόντους, καθώς προσπαθησε να κάνει "κοινωνική πολιτική" και άφησε γονείς να φοιτούν τα παιδιά τους χωρίς να πληρώνουν, οπότε χάθηκε η μπάλα.... και "μπήκε μέσα".

Πάντα ήταν πολύ πολύ φθηνό σχολείο, ανέκαθεν ίσχυε αυτό! Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν είναι επιχείρηση κερδοσκοπικού χαρακτήρα, αλλά Κληροδότημα του Αρσάκη. Οπότε μπορούσαν ανέκαθεν να φοιτούν όλες οι οικονομικές τάξεις. Φυσικά παλιότερα που οι δεσμοί της οικογένειας ήταν πιο σφιχτοί, αντίστοιχα και η διαπαιδαγώγηση στο Αρσάκειο ήταν πολύ πιο αυστηρή. Τώρα όλα φθίνουν.....

Οσο γιαυτό που με ρωτάς, αν φοιτούν εκεί "κακομαθημένα πλουσιόπαιδα"... ούτε κατά διάνοια!!!! Για τους λόγους που σου ανέφερα πιο πάνω, αυτή η κατηγορία παιδιών έχει πλέον μεταφερθεί σε άλλα σχολεία, όχι πάντως στο Αρσάκειο. Οποιος έχει χρήμα.... δεν καταδέχεται πλέον να πάει στο Αρσάκειο, αν με καταλαβαίνεις. Θεωρείται λίγο μπανάλ.... σε υψηλούς κύκλους:rolleyes:

Εκεί φοιτούν παιδιά ιδιαιτέρως μέσης τάξης, με αρκετά οικονομικά θέματα, παιδιά που ζορίζονται οι γονείς τους, παιδιά που είναι με οικονομική ενίσχυση (δίνουν πολλές οικονομ. ενισχύσεις σε πολλούς). Σίγουρα όχι πλουσιόπαιδα. Θα είναι εξαίρεση αν υπάρχει κάποιο ιδιαιτέρως πλούσιο. Εχει τραβήξει κυρίως τη μέση και χαμηλή τάξη.

Ωστόσο το μάθημα που γίνεται είναι πολύ καλό. Πάντα υπάρχουν καθ/τές που δεν αρέσουν πολύ στα παιδιά, όμως γενικά είναι άψογο μαθησιακά. Με φοβερές επιτυχίες στις παν/νιες, το κυριώτερο. Για ένα μέσο/χαμηλό εισόδημα είναι η καλύτερη λύση, αν θες να αποφύγεις το δημόσιο. Συχνά πάνε παιδιά από ακριβότερα ιδιωτικά, προκειμένου να αποφύγουν τη λύση του δημοσίου, μεταφέρονται σε ένα πολύ φθηνότερεο σχολείο, όπως το Αρσάκειο.

Πήγαινε να ενημερωθείς από κοντά.

 

bobonela συμφωνώ με το ότι το Αρσάκειο είναι ένα πολύ καλό σχολείο (μάλλον! μένει να το δούμε...) αλλά δεν συμφωνώ ότι είναι πολύ φτηνό γιατί μαζί με το σχολικό ανέρχεται για Α΄Γυμνασίου στις 6.500€. Αν μπεις και σε όμιλο ή σε ενισχυτική διδασκαλία πας για πάνω από 7.000€. Στην ίδια κατηγορία και πιο φθηνά είναι το St Jojef, η Ελληνική Παιδεία, οι Ουρσουλίνες, ο Καντάς, η Γερμανική ακόμα και ο Ζηρίδης και ο Πλάτωνας με τις εκπτώσεις που κάνουν περίπου στα ίδια χρήματα έρχονται. Σίγουρα βέβαια είναι πολύ πιο φθηνό από Κολλέγιο, Μωραίτη, Δούκα.

Νομίζω ότι αυτοί που το προτιμούν είναι οι παλιοί απόφοιτοι (είναι άξιο ψυχολογικής και κοινωνιολογικής ανάλυσης ότι συμβαίνει σε όλα τα σχολεία αυτό) και άνθρωποι που θέλουν ένα πειθαρχημένο περιβάλλον για τα παιδιά τους. Εμένα στην επαφή μου με το Αρσάκειο αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι ακριβώς επειδή δεν υπάρχει "ο ιδιοκτήτης-επιχειρηματίας" τα πράγματα κινούνται με ελαφρώς δημοσιουπαλληλική νοοτροπία και ρυθμούς. Ας πούμε bee2 για φέτος οι εγγραφές έχουν λήξει. Η εκπαιδευτική συνέντευξη ήταν στις 16/5/15, και περιθώριο ευελιξίας σε αυτό δεν υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bobonela συμφωνώ με το ότι το Αρσάκειο είναι ένα πολύ καλό σχολείο (μάλλον! μένει να το δούμε...) αλλά δεν συμφωνώ ότι είναι πολύ φτηνό γιατί μαζί με το σχολικό ανέρχεται για Α΄Γυμνασίου στις 6.500. Αν μπεις και σε όμιλο ή σε ενισχυτική διδασκαλία πας για πάνω από 7.000. Στην ίδια κατηγορία και πιο φθηνά είναι το St Jojef, η Ελληνική Παιδεία, οι Ουρσουλίνες, ο Καντάς, η Γερμανική ακόμα και ο Ζηρίδης και ο Πλάτωνας με τις εκπτώσεις που κάνουν περίπου στα ίδια χρήματα έρχονται. Σίγουρα βέβαια είναι πολύ πιο φθηνό από Κολλέγιο, Μωραίτη, Δούκα.

!

 

Στην Α'γυμν. δεν βρίσκεις πολλά σχολεία με 6500 και με τη δουλειά που γίνεται στο Αρσάκειο πάντως. Ακολουθούν πρόγραμμα των μεγάλων "Κολλεγίων" στη μισή τιμή. Τώρα αν κάποια πραγματάκια αντιμετωπίζονται με δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία, γιαυτό λένε ότι το Αρσάκειο είναι ένα ΚΑΛΟ δημόσιο σχολείο.

Σχετικά με τα άλλα σχολεία που αναφέρεις.....

η Γερμανική με σχολικό είναι στα ίδια λεφτά των 6500, αλλά πλέον δεν θα έχει σχολικό από φέτος. Η Ελληνική Παιδεία είναι φθηνότερη αλλά δεν έχει καμία σχέση με το εκπαιδευτικό πρόγραμμα και σύστημα του Αρσακείου. Κάνει π.χ. ξένη γλώσσα μόνο 2 ώρες/εβδομάδα και τέλος. Και έχει ωράριο δημοσίου επίσης (8-2). Το Αρσάκειο κάνει κάθε μέρα αγγλικά, έχει δυνατό αγγλόφωνο τμήμα, είναι σε άμεση συνεργασία με το Βρεττανικό, είναι εξεταστικό κέντρο και έχει ωράριο οκτάωρο 8-3. Συν τη συμμετοχή των παιδιών σε όλα τα διεθνή προγράμματα MUN, Comenius, Ρητορικούς διαγωνισμούς-Debates, διαγωνισμούς Φυσικής/Μαθηματικών, συμμετοχή στο ετήσιο παναρσακειακό μαθητικό Συνέδριο, παναρσακειακούς διαγωνισμούς σαν παν/νιες, 2-3 φορές το χρόνο, για εξοικείωση με διαγωνισμούς και πολλά πολλά άλλα.

Για τον Καντά και το Ζηρίδη.... δεν θα απαντήσω/σχολιάσω. Για τις Ουρσουλίνες και Πλάτωνα δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν ξέρω τίποτα για το σχολείο αυτό και θα με ενδιέφερε σε βάθος χρόνου γιατί ο μικρός μου ε΄ναι ακόμη 3 ετών. Όμως έχω ακούσει ότι είναι πολύ διαφορετικά του ψυχικού και της άνοιξης. Εσείς που ξέρετε για πιο από τα δύο μιλάτε? Εμένα με ενδιαφέρει της άνοιξης...

Link to comment
Share on other sites

Bobonela, αν επιτρέπεις, με ποιο κριτήριο προτίμησες να συνεχίσετε Γυμνάσιο στην Εράσμειο και όχι στο Αρσάκειο; Ρωτώ επειδή σε βλέπω πολύ ένθερμη για το δεύτερο.

 

 

Δύο είναι οι βασικοί λόγοι: 1. Τα γερμανικά 2. Η τάξη και η ασφάλεια

 

Ενα μεγάλο σχολείο όπως το Αρσάκειο, είναι λογικό να έχει κρούσματα μικρά ή λίγο μεγαλύτερα, που σίγουρα κάποια στιγμή θα αντιμετωπιστούν, αλλά δεν θα εκδιωχθεί εύκολα....

Σε μας δεν υπάρχουν τέτοια θέματα. Απλά. Φέτος έδιωξαν ένα συμμαθητή του γιου μου γιατί δημιουργούσε πολλά θέματα και οι γονείς φώναζαν. Δεν υπάρχει βία, δεν υπάρχει σοβαρή κατάσταση, υπάρχει τάξη και ηθική:-P

Από ένα τέτοιο τέλεια οργανωμένο περιβάλλον, δυσκολεύομαι πραγματικά να βγάλω ένα παιδί που πραγματικά θα ζήσει όλα αυτά τα χρόνια της αθωότητάς του και θα τα θυμάται με απέραντη αγάπη και νοσταλγία.

Οσον αφορά στα γερμανικά..... κανένα άλλο ιδιωτικό (από τα απλά ιδιωτικά) δεν κάνει τόσα γερμανικά φυσικά. Εμείς θέλουμε να μάθει το παιδί φαρσί δύο γλώσσες για να είναι ανταγωνιστικό το βιογραφικό του μελλοντικά. Συν το ότι, με δεδομένο το μπάχαλο που επικρατεί στην παιδεία, σου δίνει τη δυνατότητα να φύγεις σε γερμανόφωνα κράτη στα καλύτερα παν/μια και ....Δωρεάν!

Γιαυτούς τους λόγους, φίλε μου:-P

 

Υ.Γ. Είμαι Αρσακειάδα.....

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, τώρα είδα το μήνυμά σου...

Το Αρσάκειο πάντα είχε μεγάλη αίγλη, φαντάζομαι θα ξέρεις σχετικά, δεν χρειάζεται να σου το αναλύσω. Κορυφαίο σχολείο εδώ και 2 αιώνες. Οταν ήταν μόνο θηλέων, τα μεγαλύτερα ονόματα του τόπου (γυναικών) έχουν περάσει απο κει. Ηταν must. Εδινε άλλωστε κάτι που δεν είχε κανένα άλλο σχολείο, αναφορικά με καλούς τρόπους, παιδεία, προσωπική καλλιέργεια.

Τα τελευταία χρόνια βέβαια, όπως και όλα τα πράγματα, δεν υπάρχει αυτή η μεγαλοπρέπεια που υπήρχε, ούτε η φήμη που υπήρχε, ούτε πηγαίνουν πια τα ονόματα που πήγαιναν κάποτε (πολιτικοί-γνωστά ονόματα). Γενικά έχει χάσει πόντους, καθώς προσπαθησε να κάνει "κοινωνική πολιτική" και άφησε γονείς να φοιτούν τα παιδιά τους χωρίς να πληρώνουν, οπότε χάθηκε η μπάλα.... και "μπήκε μέσα".

Πάντα ήταν πολύ πολύ φθηνό σχολείο, ανέκαθεν ίσχυε αυτό! Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν είναι επιχείρηση κερδοσκοπικού χαρακτήρα, αλλά Κληροδότημα του Αρσάκη. Οπότε μπορούσαν ανέκαθεν να φοιτούν όλες οι οικονομικές τάξεις. Φυσικά παλιότερα που οι δεσμοί της οικογένειας ήταν πιο σφιχτοί, αντίστοιχα και η διαπαιδαγώγηση στο Αρσάκειο ήταν πολύ πιο αυστηρή. Τώρα όλα φθίνουν.....

Οσο γιαυτό που με ρωτάς, αν φοιτούν εκεί "κακομαθημένα πλουσιόπαιδα"... ούτε κατά διάνοια!!!! Για τους λόγους που σου ανέφερα πιο πάνω, αυτή η κατηγορία παιδιών έχει πλέον μεταφερθεί σε άλλα σχολεία, όχι πάντως στο Αρσάκειο. Οποιος έχει χρήμα.... δεν καταδέχεται πλέον να πάει στο Αρσάκειο, αν με καταλαβαίνεις. Θεωρείται λίγο μπανάλ.... σε υψηλούς κύκλους:rolleyes:

Εκεί φοιτούν παιδιά ιδιαιτέρως μέσης τάξης, με αρκετά οικονομικά θέματα, παιδιά που ζορίζονται οι γονείς τους, παιδιά που είναι με οικονομική ενίσχυση (δίνουν πολλές οικονομ. ενισχύσεις σε πολλούς). Σίγουρα όχι πλουσιόπαιδα. Θα είναι εξαίρεση αν υπάρχει κάποιο ιδιαιτέρως πλούσιο. Εχει τραβήξει κυρίως τη μέση και χαμηλή τάξη.

Ωστόσο το μάθημα που γίνεται είναι πολύ καλό. Πάντα υπάρχουν καθ/τές που δεν αρέσουν πολύ στα παιδιά, όμως γενικά είναι άψογο μαθησιακά. Με φοβερές επιτυχίες στις παν/νιες, το κυριώτερο. Για ένα μέσο/χαμηλό εισόδημα είναι η καλύτερη λύση, αν θες να αποφύγεις το δημόσιο. Συχνά πάνε παιδιά από ακριβότερα ιδιωτικά, προκειμένου να αποφύγουν τη λύση του δημοσίου, μεταφέρονται σε ένα πολύ φθηνότερεο σχολείο, όπως το Αρσάκειο.

Πήγαινε να ενημερωθείς από κοντά.

 

 

Συμφωνώ σχεδόν σε ό,τι λες για το Αρσάκειο. Είμαι απόφοιτή του και πάντα ήλπιζα ότι θα μπορούσα να στείλω και τα παιδιά μου εκεί. Τελικά δεν το έχουμε καταφέρει, παρότι ως οικογένεια ανήκουμε στη μεσαία τάξη.

Διαφωνώ ως προς την κοινωνικοοικονομική ανάλυση που κάνεις. Νομίζω ότι πρέπει λίγο να αναθεωρήσεις τη διαβάθμιση που έχεις στο μυαλό σου για το τι σημαίνει "χαμηλή, υψηλή και μέση τάξη". Το Αρσάκειο, όπως και όλα τα ιδιωτικά σχολεία (ακόμα και το πιο οικονομικό και το Αρσάκειο δεν είναι σε αυτή την κατηγορία), κατά τη γνώμη μου δεν έχει δίδακτρα στα οποία μπορεί να ανταποκριθεί οικογένεια της "χαμηλής" τάξης. Μια οικογένεια της μεσαίας τάξης, με τις κατάλληλες ελαφριές θυσίες, έχει τη δυνατότητα, αλλά μέχρι εκεί. Γνώμη μου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ σχεδόν σε ό,τι λες για το Αρσάκειο. Είμαι απόφοιτή του και πάντα ήλπιζα ότι θα μπορούσα να στείλω και τα παιδιά μου εκεί.

Διαφωνώ ως προς την κοινωνικοοικονομική ανάλυση που κάνεις. Νομίζω ότι πρέπει λίγο να αναθεωρήσεις τη διαβάθμιση που έχεις στο μυαλό σου για το τι σημαίνει "χαμηλή, υψηλή και μέση τάξη". Το Αρσάκειο, όπως και όλα τα ιδιωτικά σχολεία (ακόμα και το πιο οικονομικό και το Αρσάκειο δεν είναι σε αυτή την κατηγορία), κατά τη γνώμη μου δεν έχει δίδακτρα στα οποία μπορεί να ανταποκριθεί οικογένεια της "χαμηλής" τάξης. Μια οικογένεια της μεσαίας τάξης, με τις κατάλληλες ελαφριές θυσίες, έχει τη δυνατότητα, αλλά μέχρι εκεί. Γνώμη μου.

 

 

Δεν με κατάλαβες..... Δεν εννοούσα ότι μπορεί να ανταποκριθεί μία οικογένεια χαμηλής οικονομικής τάξης στο Αρσάκειο. Εννοούσα ότι το Αρσάκειο έχει πολλές τέτοιες οικογένειες επειδή δίνει πολλές υποτροφίες/ οικονομική ενίσχυση/ έκπτωση διδάκτρων. Με αυτόν τον τρόπο έχει όλα τα οικονομικά στρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες..... Δεν εννοούσα ότι μπορεί να ανταποκριθεί μία οικογένεια χαμηλής οικονομικής τάξης στο Αρσάκειο. Εννοούσα ότι το Αρσάκειο έχει πολλές τέτοιες οικογένειες επειδή δίνει πολλές υποτροφίες/ οικονομική ενίσχυση/ έκπτωση διδάκτρων. Με αυτόν τον τρόπο έχει όλα τα οικονομικά στρώματα.

 

bobonela το Αρσάκειο όντως δίνει υποτροφίες με βάση το εισόδημα και την επίδοση, αλλά... το ποσό είναι σχετικά μικρό. Τη χρονιά 2013-14 η κάθε υποτροφία ήταν της τάξεως των 1.100?. Είναι σαν να σου επιδοτεί το σχολικό. Καθόλου αμελητέο, αλλά μια οικογένεια χαμηλού/μεσαίου στρώματος με δύο παιδιά, πάλι δεν μπορεί να ανταποκριθεί.

Επίσης σε σχέση με την Εράσμειο ας πούμε που στην Α΄Γυμνασίου το βασικό πρόγραμμα με σχολικό έχει 7.300? το Αρσάκειο έχει για το αντίστοιχο πρόγραμμα 6.550?. Δεν είναι πολύ μεγάλη η διαφορά εάν π.χ. όπως εσύ θες το παιδί να μάθει άρτια Γερμανικά. Τη διαφορά των 800? θα την έδινες π.χ. σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερο.

Οι γλώσσες πάντως έχουν "χαμηλή βαθμολογία" στο Αρσάκειο αν δεις και σε παλαιότερα threads. Επίσης οι ώρες είναι 4/ανά βδομάδα στα Αγγλικά και 3 Γαλλικά ή Γερμανικά τουλάχιστον για την Α΄ Γυμνασίου. Εκεί που όντως πρέπει να γίνεται καλή δουλειά είναι τα φροντιστηριακά που κάνουν. Δεν ξέρω όμως τι θα γίνει από φέτος γιατί απ΄ότι πήρε το μάτι μου καταργούνται στα ιδιωτικά σχολεία τα ένδο-φροντιστήρια είτε γλωσσών είτε κανονικών μαθημάτων με τον καινούριο νόμο για την Παιδεία.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο μένα,είμαι και γω μαμά δυο παιδιών και είμαστε με τον ανδρα μου σε διλημμα για την επιλογή σχολείου των παιδιών μας.Ο μεγάλος μας ο γιός θα πάει 1 λυκείου και η μικρή μας κόρη 1 γυμνασιου και μετά την ''τραυματική''εμπειρία που είχαμε με το γυμνάσιο της περιοχής τρια χρόνια τώρα με το γιό μας αποφασίσαμε να στείλουμε τα παιδιά μας σε ιδιωτικό σχολείο.Εχουμε κάποια σχολεία στο μυαλο μας αλλά θα ήθελα και γνώμες απο μαμάδες οι οποίες είτε να στέλνουν τα παιδιά τους είτε να έχουν κάποια εμπειρία απο ιδιωτικὀ σχολείο στα βόρεια προάστεια(παροχές τιμες κτλ).Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Αν θέλετε να αλλάξετε σχολείο στα παιδιά του χρόνου, δεν έχετε πάρα πολλές επιλογές. Σε πολλά σχολεία έχουν ολοκληρωθεί οι εγγραφές. Άλλα θέλουν υψηλό επίπεδο ξένης γλώσσας, που ίσως τα παιδιά να μην διαθέτουν. Επίσης, νομίζω, τα παιδιά είναι μεγάλα και θα έπρεπε να έχουν κι εκείνα άποψη.

Νομίζω ότι τα μεγάλα σχολεία έχουν ήδη τελειώσει τις εγγραφές. Υπάρχουν όμως πολλά μικρά ιδιωτικά, που έχουν θέσεις και κάνουν καλή δουλειά. Γι αυτά βέβαια δεν αξίζει να ξενιτευτεί κανείς, οπότε έχει σημασία πού μένετε.

Link to comment
Share on other sites

bobonela το Αρσάκειο όντως δίνει υποτροφίες με βάση το εισόδημα και την επίδοση, αλλά... το ποσό είναι σχετικά μικρό. Τη χρονιά 2013-14 η κάθε υποτροφία ήταν της τάξεως των 1.100. Είναι σαν να σου επιδοτεί το σχολικό. Καθόλου αμελητέο, αλλά μια οικογένεια χαμηλού/μεσαίου στρώματος με δύο παιδιά, πάλι δεν μπορεί να ανταποκριθεί.

Επίσης σε σχέση με την Εράσμειο ας πούμε που στην Α΄Γυμνασίου το βασικό πρόγραμμα με σχολικό έχει 7.300 το Αρσάκειο έχει για το αντίστοιχο πρόγραμμα 6.550. Δεν είναι πολύ μεγάλη η διαφορά εάν π.χ. όπως εσύ θες το παιδί να μάθει άρτια Γερμανικά. Τη διαφορά των 800 θα την έδινες π.χ. σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερο.

Οι γλώσσες πάντως έχουν "χαμηλή βαθμολογία" στο Αρσάκειο αν δεις και σε παλαιότερα threads. Επίσης οι ώρες είναι 4/ανά βδομάδα στα Αγγλικά και 3 Γαλλικά ή Γερμανικά τουλάχιστον για την Α΄ Γυμνασίου. Εκεί που όντως πρέπει να γίνεται καλή δουλειά είναι τα φροντιστηριακά που κάνουν. Δεν ξέρω όμως τι θα γίνει από φέτος γιατί απ΄ότι πήρε το μάτι μου καταργούνται στα ιδιωτικά σχολεία τα ένδο-φροντιστήρια είτε γλωσσών είτε κανονικών μαθημάτων με τον καινούριο νόμο για την Παιδεία.

 

Ναι, με την Εράσμειο δεν υπήρχε διαφορά, καθώς θα έπρεπε να κάνω εξωτερικά γερμανικά. Γιαυτό, επειδή εμείς θέλουμε 2 γλώσσες σε άριστο επίπεδο, δεν το συζητάγαμε. Βέβαια επειδή τα δίδακτρα στο Αρσ. είναι μειούμενα καθώς περνάνε τα χρόνια, σταδιακά φαινόταν μια διαφορά.... υπέρ του Αρσακείου.

Οσο για τα αγγλικά στο Αρσάκειο, γίνονται καλά μεν, αλλά δεν είναι σε επίπεδο να δώσεις δίπλωμα, χωρίς ιδιαίτερο. Πάντως σίγουρα δεν χρειάζεται να χάνεις χρόνο με φροντιστήρια και να κάνεις 4ωρα+ , αλλά μόνο ένα 2ωρο ιδιαίτερο. Γενικά δίνει βάση πολύ στα ελληνικά το Αρσάκειο, αυτό είναι γνωστό. Πάντα έτσι ήταν. Ομως περνάνε όλοι παν/νιες στις πρώτες επιλογές τους, αυτό το έχει μόνο το Αρσάκειο!

Επιπλέον, κάνει πολλά προγράμματα που παρακινούν τα παιδιά και αυτό είναι πολύ καλό. Αν ξόδευε το χρόνο σε γλώσσες δεν θα γινόταν αυτό. Ή το ένα θα έχεις ή το άλλο. Για παράδειγμα εμείς στην Ερ. έχουμε τις γλώσσες και όχι τα υπόλοιπα. Ανάλογα λοιπόν τι ψάχνει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Η Ελληνική παιδεία ειναι μια καλή επιλογή, κ δεν ειναι μέχρι τις 2 όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Υπαρχει κ φύλαξη μετά αν κ για τις ηλικίες που είναι τα παιδιά σου αυτό ειναι περιττό. Πάω τον γιο μου εκεί...ειμαι πολυ ικανοποιημενη. Βέβαια εχει έντονο το θρησκευτικό στοιχείο κ αυτός ειναι ο λόγος που του κάναμε μετεγγραφή στα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ..Η ελληνικη παιδεια βέβαια έκλεισε τις θέσεις για του χρόνου. Φετος ειχε παρα πολλες νέες οικογένειες.

Πιστεύω οτι εχεις αργήσει αρκετά στο θεμα του ψαξίματος.

Τωρα για τα εκπαιδευτήρια ΜΑΝΕΣΗ μπορω να σου πω οτι ειναι ενα καλό σχολειο χωρίς πολλες φανφάρες κ τυμπανοκρουσιες. Άψογο κτιριακά, εκπαιδευτικά δεν γνωρίζω ακόμα. Κ νορμαλ οικονομικό κοστος.

Αν δεν ηταν το έντονο θρησκευτικό στοιχείο στην ελληνικη παιδεια πάντως, δεν θα το άλλαζα το παιδι για κανέναν λόγο. Άψογο εκπαιδευτικό προγραμμα κ σε γλώσσες εχουν τρομερές επιτυχίες.

Link to comment
Share on other sites

Η Ελληνική παιδεία ειναι μια καλή επιλογή, κ δεν ειναι μέχρι τις 2 όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Υπαρχει κ φύλαξη μετά αν κ για τις ηλικίες που είναι τα παιδιά σου αυτό ειναι περιττό. Πάω τον γιο μου εκεί...ειμαι πολυ ικανοποιημενη. Βέβαια εχει έντονο το θρησκευτικό στοιχείο κ αυτός ειναι ο λόγος που του κάναμε μετεγγραφή στα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ..Η ελληνικη παιδεια βέβαια έκλεισε τις θέσεις για του χρόνου. Φετος ειχε παρα πολλες νέες οικογένειες.

Πιστεύω οτι εχεις αργήσει αρκετά στο θεμα του ψαξίματος.

Τωρα για τα εκπαιδευτήρια ΜΑΝΕΣΗ μπορω να σου πω οτι ειναι ενα καλό σχολειο χωρίς πολλες φανφάρες κ τυμπανοκρουσιες. Άψογο κτιριακά, εκπαιδευτικά δεν γνωρίζω ακόμα. Κ νορμαλ οικονομικό κοστος.

Αν δεν ηταν το έντονο θρησκευτικό στοιχείο στην ελληνικη παιδεια πάντως, δεν θα το άλλαζα το παιδι για κανέναν λόγο. Άψογο εκπαιδευτικό προγραμμα κ σε γλώσσες εχουν τρομερές επιτυχίες.

 

 

Για να μην υπάρχουν παρανοήσεις..... δεν κατηγόρησα την Ελλ.Παιδεία!

Ομως, το πρόγραμμά της είναι μέχρις τις 2.00. Το αν υπάρχει φύλαξη στα πρωτάκια μετά, είναι εντελώς άλλο θέμα. Το μάθημα είναι 8-2.

Οσον αφορά στις γλώσσες, με 2 ώρες την εβδομάδα δεν βγαίνει φυσικά πτυχίο! Αρκετοί μένουν στα απογευματινά φροντιστηριακά που κάνει, τα οποία αποτελούν ουσιαστικά έξτρα φροντιστήριο (και κόστος). Δεν ανήκουν στο πρωινό πρόγραμμα. Επιπλέον είναι πολύ κουραστικά, καθώς είναι αμέσως μετά το μάθημα και βάζουν πολύ ύλη.

Το αν λοιπόν τα παιδιά παίρνουν διπλώματα, δεν το αποδίδουμε στη δουλειά που γίνεται στο σχολείο, αλλά στα φροντιστήρια, είτε απογευματινά εκεί, είτε κατ'οίκον.

Για να μην λέμε πράγματα που δεν ισχύουν....

 

Υ.Γ. Οσο για το θρησκευτικό στοιχείο..... εγώ δεν το βρίσκω υπερβολικό πάντως. Σε λογικά πλαίσια για ένα σχολείο που οπωσδήποτε πρεσβεύει το Χριστιανισμό σε όλη του την έκφανση.

Link to comment
Share on other sites

Η πίστη ειναι καθαρά προσωπικό ζήτημα...για την γιαγιά μου που λιβανίζει όλη μερα, θα της φαινόταν light. Για μένα το οτι ξέρουν όλους τους Αγίους απέξω απο τα 4 ειναι υπερβολή. Επισης κατα την άποψη σου τί ωρα θα πρεπει να τελειώνει το εκπαιδευτικό προγραμμα;;; Τα μεσάνυχτα;;; Δλδ τα παιδια πότε θα ξεκουράζονται;;; Το 2 σου φαίνεται νωρίς;;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ανήψια μου 1ης γυμνασίου στο Αρσάκειο Ψυχικού με υποτροφία λόγω αριστειου κανει ιδιαίτερο κ αγγλικά κ γαλλικά για να προχωρήσει επίπεδο . Οποτε ποιο το νόημα σε αυτο που λες;;;

Link to comment
Share on other sites

Η πίστη ειναι καθαρά προσωπικό ζήτημα...για την γιαγιά μου που λιβανίζει όλη μερα, θα της φαινόταν light. Για μένα το οτι ξέρουν όλους τους Αγίους απέξω απο τα 4 ειναι υπερβολή. Επισης κατα την άποψη σου τί ωρα θα πρεπει να τελειώνει το εκπαιδευτικό προγραμμα;;; Τα μεσάνυχτα;;; Δλδ τα παιδια πότε θα ξεκουράζονται;;; Το 2 σου φαίνεται νωρίς;;

 

 

Δεν έκρινα την Παιδεία και γιατί σχολάει νωρίς. Είπα ότι τα χρήματα που στοιχίζει είναι ο.κ. για το ωράριο που προσφέρει και για τις αντίστοιχες δραστηριότητες. Στις 2 σχολάνε και τα δημόσια, όπου δεν πραγματοποιούνται πολλά εκπαδευτικά προγράμματα αφού δεν υπάρχει αρκετός χρόνος. Για να κάνει ένα σχολείο το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του υπουργείου και ταυτόχρονα να κάνει και τα έξτρα που απαιτούνται για την καλλιέργεια της προσωπικότητας των παιδιών (αυτό που κάνουν τα ιδιωτικά) απαιτούνται περισσότερες ώρες. Τουλάχιστον μέχρι τις 3.00. Αλλιώς δεν βγαίνει το έξτρα πρόγραμμα, για το οποίο ουσιαστικά πληρώνουμε. Ασε που αν σχολάνε π.χ. στις 5.00 και τα έχουν κάνει όλα μέσα (αθλητικά, μουσικά, καλλιτεχνικά) δεν τρέχεις καθόλου το απόγευμα, μόνο διαβάζεις και ξεκουράζεσαι. Αυτό είναι το τέλειο. Και όχι να γυρνάει στις 2.30 και μετά να τρέχει όλη η οικογένεια στα εξωσχολικά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ανήψια μου 1ης γυμνασίου στο Αρσάκειο Ψυχικού με υποτροφία λόγω αριστειου κανει ιδιαίτερο κ αγγλικά κ γαλλικά για να προχωρήσει επίπεδο . Οποτε ποιο το νόημα σε αυτο που λες;;;

 

 

Μα ακριβώς αυτό είπα! Αυτό είναι το νόημα. Οτι χρειάζεται ένα ολιγόωρο ιδιαίτερο και προχωράνε μια χαρά. Δεν απαιτούνται δύο και τρεις φορές / εβδομάδα να τρέχουν στα φροντιστήρια, όπως τα παιδιά που στο σχολείο δεν κάνουν τίποτα και πάνε χαμένες οι ώρες των ξένων γλωσσών. Αυτό είναι το καλό του κάθε ιδιωτικού.... Θα κάνεις μεν ιδιαίτερο, αλλά με ένα 2ωρο το πολύ είσαι ο.κ. για δίπλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...