Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσια νηπιαγωγεία, πρωτόκολλα και παρεξηγήσεις


Recommended Posts

Εγώ που είμαι νηπιαγωγός ή έχω το παιδί μου στο νηπιαγωγείο μου (δεν πρόκειται να το κάνω) ή το πάει κάποιος άλλος στο νηπιαγωγείο της γειτονιάς. Οπότε αν είμαι κοντά μου το φέρνει ή όπως γινόταν μέχρι τώρα πάει στη γιαγιά αν η γιαγιά μπορεί, αλλιώς στη γειτόνισσα αν η γειτόνισσα μπορεί ή ακυρώνει ο μπαμπάς τα ρ/β του μέχρι να γυρίσω ή έρχεται κάποια κοπέλα αν τυχόν μπορεί εκείνη την ημέρα και ώρα ή πάει στον παιδότοπο της γειτονιάς μέχρι να σχολάσω.....

 

Για κανέναν δεν είναι εύκολο και πρέπει να υπα΄ρχουν αναπληρωτές.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κατά τη γνώμη μου (και θα με φάνε οι νηπιαγωγοί τώρα) θα έπρεπε όντως η πρώτη αποχώρηση να είναι στις 2 το μεσημέρι και όχι στις 12: 15. Αλλά εγώ ούτως ή άλλως σκέφτομαι εντελώς ανατρεπτικά οπότε που να σας πώ και τα άλλα.

 

Όσο για τα ιδιωτικά, έφτασα να κάνω μόνο πυροτεχνήματα (πράγματα που φαίνονται χωρίς ουσία) και γιαυτό και επιδίωξα πολύυυυυ σκληρά να διοριστώ. Το θέμα είναι ότι στα ιδιωτικά αναλώνεσαι σε βλακείες που όντως σε κουράζουν και είναι άσχετες με τη δουλειά σου (π.χ. δρομολόγια με το σχολικό για να γεμίσει το ωράριο, να φτιάχνεις εσύ ταμπλό για το σχολείο, απίστευτη γραφειοκρατία με φακέλους και παραφακέλους των παιδιών χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα), οπότε κι εγώ παρότι δουλεύω πολύ πιο σοβαρά στο δημόσιο κουράζομαι λιγότερο. Μάλιστα είχα πει ότι αν δεν διοριζόμουν θα άλλαζα δουλειά.

 

Στα ιδιωτικά γίνοτναι εντελώς αντιπαιδαγωγικά πράγματα (π.χ. κάνουν τις ργασίες των παιδιών οι νηπιαγωγοί ή τα ετοιμάζουν μέχρι την τελευταία λεπτομέρεις) μόνο και μόνο για να μην παραπονιούνται οι γονείς. Γίνονται και στα δημόσια αυτά, αλλά τα τελευταία χρόνια και με την προτροπή των συμβούλων προσχολικής εκπαίδευσης τείνει να αλλάξει αυ΄το.

 

Προτιμώ να έχω γονείς ενήμερους για το τι γίνεται μέσα στην τάξη και τι ισχύει, που θα δυσαρεστηθούν και θα έρθουν να το συζητήσουμε, παρά ψεύτικα χαμόγελα και ουσία μηδέν.

 

Πολύ ενδιαφέρον και σωστό το ποστ σου, miriki. Ως γονείς μη έχοντες σχέση με την εκπαίδευση, υποπτευόμαστε κάποια πράγματα, αλλά δε μπορούμε να τα επιβεβαιώσουμε χωρίς εκ των έσω πληροφορίες.

 

Θα με βόλευε απίστευτα να σχολούσε το νηπιαγωγείο στις 14:00, γιατί έτσι θα σχολούσαν και τα 2 παιδιά μου μαζί. Θα τραβήξουμε μεγάλο ζόρι φέτος, με τον ένα στο κλασσικό νηπιαγωγείο και τον άλλο στο δημοτικό. :-(

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια έχουμε σύλλογο, και βέβαια μαζεύουμε χρήματα και αγοράζουμε ένα σωρό υλικά για τα νηπιάκια μας, ήρθε και η τραπεζοκόμος πέρυσι με χρήματα των γονιών, ο δήμος έχει φροντίσει για τα καύσιμα και το κτίριο είναι καταπληκτικό, και τη λίστα παρακαλάμε να την πάρουμε.......φέρνουμε και το κατιτίς παραπάνω.......

Βοηθήσαν γονείς και στο βάψιμο, αν χαλάσει κάτι το φτιάχνουν οι μπαμπάδες που είναι στο εκάστοτε επάγγελμα, κάνουν μάλιστα και ημερίδες δλδ ο ζαχαροπλάστης ήρθε και έδειξε στα παιδιά τη δουλειά του, ο γιατρός επίσης κτλ

Βοηθάμε με κάθε τρόπο, σιγά μην περιμένουμε το κράτος, ειδικά μετά τον Καλλικράτη......

 

Αυτά κάναμε κι εμείς το 2011-2012, που είχα τον μεγάλο νήπια, σε τμήμα 25 παιδιών, με 2 όμως νηπιαγωγούς. Φέτος θα είναι γύρω στα 18 με μία. Δώσαμε στην αρχή της χρονιάς 50 ευρώ και οι νηπιαγωγοί τα εμπιστεύτηκαν σε μένα, μου λέγανε τι χρειαζόταν κατά διαστήματα και τους τα πήγαινα. Αναλώσιμα κυρίως. Τραπεζοκόμο δεν είχαμε, γιατί δεν ήταν ολοήμερο, στο ολοήμερο η νηπιαγωγός ζεσταίνει το φαγητό των παιδιών στην κουζίνα, που βρίσκεται σε άλλη αίθουσα.

 

Την επόμενη χρονιά ήμουν στο Σύλλογο και προσπαθούσαμε να ανταποκρινόμαστε σε κάθε τους ανάγκη. Τους βάλαμε νεροχύτες μέσα στις αίθουσες, φτιάξαμε τα προβληματικά υδραυλικά, αγοράσαμε βιβλία. Μας ζήτησαν και πράγματα που ήταν πέρα από τις δυνατότητές μας, όπως αγορά καινούριου κομπιούτερ ή εγκατάσταση θυροτηλεφώνων για τις αίθουσες.

 

Φέτος έχουμε κατά νου να τους φτιάξουμε κουρτίνες, ίσως και κάποια ράφια που ζήτησαν, αν φτάσουν τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μπορει να γινει και 20 παιδια να ειναι.. Εγω εχω και το αντιθετο με 6 νηπαιγωγους να μην δει καμια το παιδι και αλλα 2 που επεσαν ολα μαζι και χτυπησαν.

 

 

Ναι αλλά σε αυτή την περίπτωση ξέρεις ποιος είναι υπεύθυνος, αυτό που περιγράφει η εμμακι είναι διαφορετικό.

 

 

Εστω ομως οτι εισαι μαμα και νηπιαγωγος. Πασ να αφησεις το παιδι στο νηπιαγωγιο του και σου λενε παρτο και φυγε δεν μπορουμε σημερα. Τι κανεις? Το παιρνεις μαζι σου? Δεν πας στην δουλεια σου? Εστω οτι εισαι χειρουργος. Τι κανεις?

 

Αν δεν το στέλνεις νηπιαγωγείο και στο κρατάει η γιαγιά ή κάποια κοπέλα και για κάποιο λόγο δεν μπορέσουν να έρθουν τι κάνεις; Φαντάζομαι ότι είναι πολύ δύσκολο ( ακόμα δεν το έχω ζήσει) αλλά θα πρέπει να βρεις μια λύση.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα Αγγελίνα όμως είναι να έρθεις να με βρεις (όχι εσύ, ο καθένας). Όταν έχεις ένα παράπονο, έλα να μου το πεις με ηρεμία για να λύσουμε το πρόβλημα όχι για να γίνει τσαμπουκάς. Το κακό είναι ότι ακριβώς επειδή έχουμε τις διακοπές και το ωράριο που έχουμε όλοι είναι τόσο τσαντισμένοι που δεν κάθονται να δουν τι γίνεται επιτίθενται αμέσως. Είναι πολλοί που νομίζουν ότι απλά πάμε κι ερχόμαστε για χόμπυ.

 

Αν μπορείς να γκουγκλάρεις για την καινούρια τσάντα ερμές μπορείς να γκουγκλάρεις και για τη νομοθεσία. Τεσπα ας μη γενικεύω κι εγώ, γιατί η αυθαίρετη γενίκευση είναι το πρώτο σκαλοπάτι για το ρατσισμό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά οι σύλλογοι γονέων σε πολλά νηπιαγωγεία κάνουν θαύματα. Το έχω ζήσει κι εγώ και ήμουν ευγνώμων κι ελπίζω να το ξαναζήσω....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου (και θα με φάνε οι νηπιαγωγοί τώρα) θα έπρεπε όντως η πρώτη αποχώρηση να είναι στις 2 το μεσημέρι και όχι στις 12: 15. Αλλά εγώ ούτως ή άλλως σκέφτομαι εντελώς ανατρεπτικά οπότε που να σας πώ και τα άλλα.

 

Για πες, για πες!! :-D Και τα άλλα εννοώ. Για το ωράριο γιατί πιστεύεις ότι θα πρεπε να ναι στις 2;

 

Όσο για τα ιδιωτικά, έφτασα να κάνω μόνο πυροτεχνήματα (πράγματα που φαίνονται χωρίς ουσία) και γιαυτό και επιδίωξα πολύυυυυ σκληρά να διοριστώ. Το θέμα είναι ότι στα ιδιωτικά αναλώνεσαι σε βλακείες που όντως σε κουράζουν και είναι άσχετες με τη δουλειά σου (π.χ. δρομολόγια με το σχολικό για να γεμίσει το ωράριο, να φτιάχνεις εσύ ταμπλό για το σχολείο, απίστευτη γραφειοκρατία με φακέλους και παραφακέλους των παιδιών χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα), οπότε κι εγώ παρότι δουλεύω πολύ πιο σοβαρά στο δημόσιο κουράζομαι λιγότερο. Μάλιστα είχα πει ότι αν δεν διοριζόμουν θα άλλαζα δουλειά.

 

Στα ιδιωτικά γίνοτναι εντελώς αντιπαιδαγωγικά πράγματα (π.χ. κάνουν τις ργασίες των παιδιών οι νηπιαγωγοί ή τα ετοιμάζουν μέχρι την τελευταία λεπτομέρεις) μόνο και μόνο για να μην παραπονιούνται οι γονείς. Γίνονται και στα δημόσια αυτά, αλλά τα τελευταία χρόνια και με την προτροπή των συμβούλων προσχολικής εκπαίδευσης τείνει να αλλάξει αυ΄το.

 

Προτιμώ να έχω γονείς ενήμερους για το τι γίνεται μέσα στην τάξη και τι ισχύει, που θα δυσαρεστηθούν και θα έρθουν να το συζητήσουμε, παρά ψεύτικα χαμόγελα και ουσία μηδέν.

 

Πιστεύω ότι πολύ δύσκολα θα βρεις νηπιαγωγούς που δούλεψαν στον ιδιωτικό τομέα να έχουν αντίθετη ή διαφορετική άποψη από την δική σου. Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει.

 

Ένα θα σου πω! Με είχαν βάλει (προκειμένου να κάνουν οικονομία -άλλο λόγο δεν μπορώ να σκεφτώ) να ζωγραφίσω με μαρκαδόρο :shock: τις τυπωμένες ασπρόμαυρες σε χαρτί Α4 προσκλήσεις των χριστουγέννων για όλα τα παιδιά (πάνω από 50)! Κάθε κάρτα είχε πάνω τυπωμένη ολόκληρη εικόνα με την γέννηση αναλυτικά: φάτνη, ζωάκια θείο βρέφος με τους γονείς του, αγγελάκια και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς! Μπρος πίσω κ μέσα στην κάρτα. Λεπτό μαρκαδοράκι για τις λεπτομέρειες.. Και το αποτέλεσμα από αισθητικής πλευράς...μπορείς να φανταστείς. :roll: Εντελώς άσκοπη και παράλογη χρήση δυναμικού του δασκάλου. Από χειροτεχνίες όμως δεν έχω παράπονο έγινε πολύ καλή δουλειά! Όλη τη χρονιά ΕΓΩ έμαθα να κόβω πολύ πιο καλά και γρήγορα από όσο ήξερα. :lol::lol::lol:

 

Το συμπέρασμα μετά από 4 διαφορετικά ιδιωτικά σχολεία ήταν ότι το παιδί έρχεται δεύτερο(σε κάποια ούτε καν δεύτερο). Πρώτο είναι η καλή εντύπωση στον πελάτη γονιό.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα Αγγελίνα όμως είναι να έρθεις να με βρεις (όχι εσύ, ο καθένας). Όταν έχεις ένα παράπονο, έλα να μου το πεις με ηρεμία για να λύσουμε το πρόβλημα όχι για να γίνει τσαμπουκάς. Το κακό είναι ότι ακριβώς επειδή έχουμε τις διακοπές και το ωράριο που έχουμε όλοι είναι τόσο τσαντισμένοι που δεν κάθονται να δουν τι γίνεται επιτίθενται αμέσως. Είναι πολλοί που νομίζουν ότι απλά πάμε κι ερχόμαστε για χόμπυ.

 

Αν μπορείς να γκουγκλάρεις για την καινούρια τσάντα ερμές μπορείς να γκουγκλάρεις και για τη νομοθεσία. Τεσπα ας μη γενικεύω κι εγώ, γιατί η αυθαίρετη γενίκευση είναι το πρώτο σκαλοπάτι για το ρατσισμό.

 

Προσωπικά miriki μου ξέρω πως το ωράριο είναι θέμα νομοθεσίας κι όχι γούστο της νηπιαγωγού. Δεν θα παραπονεθώ για κάτι τέτοιο, εφ' όσον δεν είναι στο χέρι τους να το αλλάξουν - γιατί βασικά εμένα αυτό είναι το πρόβλημά μου. Κι ότι δεν προετοιμάζονται αρκετά για την απαιτητική Α' δημοτικού, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι στα ιδιωτικά μπορεί να γίνεται επιφανειακή δουλειά που σκοπό έχει να εντυπωσιάσει το γονιό, είναι ασφαλώς ένα θέμα σημανικό, είναι όμως κάτι διαφορετικό από το ωράριο.

 

Αναρωτιέμαι αν ο εργαζόμενος που παίρνει σε τέτοια δουλειά 7 έκτακτες απουσίες σε μια χρονιά, σε σχολεία όπου δεν υπάρχει πρακτικά δυνατότητα αναπλήρωσης, έχει να εξηγήσει κάτι σε κάποιον... Καταγράφονται όλες;

 

Μου κάνει εντύπωση, emmaki, που προτείνεις 30 ώρες εργασίας εβδομαδιαίως, εξάωρα, κάτι που είναι πιο κοντά σε αυτό που συμβαίνει διεθνώς, από όσο πρόχειρα δείχνει το διαδίκτυο. Και από την άλλη, να είναι αδύνατον με το σημερινό 20ωρο, να κάνει κάποιος μια στο τόσο 8ωρο. Δηλαδή και εφόσον πάντα μιλάμε για εργαζόμενους γονείς, δεν μιλάμε για αντικατασταση στο πρωϊνό τμήμα (μεταξύ τμημάτων - 44 παιδιά), αλλά στο ολοήμερο, γιατί αυτό καίει τους εργαζόμενους γονείς. Δηλαδή η πρωϊνή να αναλάβει και το απογευματινό σε μια έκτακτη περίπτωση και αντίστροφα. Ο νόμος όπως τον διάβασα, επιτρέπει 30 ώρες απασχόληση εβδομαδιαίως, μια στο τόσο, ανάλογα τις ανάγκες, άρα μέχρι και 2 τέτοιες αντικαταστάσεις μέσα στην ίδια εβδομάδα. Βέβαια δεν λέει ρητά για αντικαταστάσεις, αλλά για καθήκοντα που ανατίθενται και μη μου πεις ότι και όλα τα άλλα καθήκοντα ανατίθενται γραπτώς. Ποιος ξέρει αν σκόπιμα ή εκ παραδρομής έχουν παραληφθεί από τα παραδείγματα έκτακτων καθηκόντων οι αναπληρώσεις ωρών. Αν και σε άλλο σημείο το λέει. Να μη χάνονται διδακτικές ώρες. Το διάβασα λάθος; Το εφαρμόζουν λάθος άλλα σχολεία; Δεν το ξέρω επίσημα, γιατί όπως έγραψα στο δικό μας σχολείο δεν ανακάτευαν τους γονείς σε τέτοια.

 

Προσωπικά αυτό πρότεινα. Και μπορεί να μην υπάρχουν γυμναστές για να αποφορτίσουν μέσα στο έκτακτο μια στο τόσο οκτάωρο, μπορεί όμως να υπάρχει διπλανό τμήμα η δασκάλα ένταξης. Παράλληλα προτάθηκε και η λύση της Latina, ένα τέτοιο έκτακτο τμήμα να έχει μόνο τα παιδιά οι γονείς των οποίων δεν έχουν αλλη λύση. Έτσι ώστε, μια στο τόσο, αντί η δασκάλα να έχει 20+ παιδιά για 4 ώρες ημερησίως, να έχει 10 παιδιά για 8 ώρες ημερησίως και να κάνει μόνο φύλαξη. Πόσο δύσκολο είναι αυτό; Και θα μου πεις δεν είναι η δουλειά των γυμναστών, στο παράδειγμα του Βελγίου που δόθηκε, δεν νομίζω ότι είναι επίσημα η δουλειά τους, ούτε και εδώ στη χώρα μας, είναι θέμα αντιμετώπισης καθαρά και ότι κάποιος εκτιμάει ότι θα ταλαιπωρηθεί για μια μέρα, προκειμένου να μην ταλαιπωρηθούν άλλες 10 οικογένειες από τις 20 του τμήματος. Δέχομαι ότι οι μισές μπορεί να έχουν προβλέψει και εκείνες κατάλληλες έκτακτες λύσεις.

 

Αυτό που λες για το ποιος έχει την ευθύνη, εύκολο, παίρνεις μια υπογραφή από τον γονεα ότι τη συγκεκριμένη μέρα ενημερώθηκε ότι έχει η κα τάδε το τμήμα και έληξε. Όπως και στις εκδρομές. Αν και το βρίσκω λίγο χαζό, γιατί από τη στιγμή που εμπιστεύεται κάποιος το σχολειο, οποιοδήποτε σχολείο εμπιστεύεσαι με κάποιον τρόπο τη δημόσια εκπαίδευση χωρίς υπογραφές για πρόσωπα. Οι προϊστάμενοι της εκπαίδευσης τι θέση θα έπαιρναν πάνω σε αυτό;

 

Και κάτι άλλο. Στα δικά μου τα χρόνια, σε όλες τις βαθμίδες, δεν θυμάμαι να μας έστειλε ποτέ κανείς σπίτι, για κανένα λόγο και τότε όλες οι μαμάδες ήταν σπίτι. Και κάποιο διάστημα πήγαινα επαρχία σχολειο, σε διθέσιο... Έπρεπε να πάω στο πανεπιστήμιο, για να το δω αυτό, όπου μια καθηγήτρια δεν εμφανιζόταν και όταν εμφανιζόταν της περισσότερες φορές ήταν μεθυσμένη... Άσχετο, το ξέρω, αλλά θέλω να πω στις μέρες μου που οι γονείς είχαν μικρότερη ανάγκη για φύλαξη, δεν διαπίστωσα τόσες έκτακτες απουσίες. Γιατί ξαφνικά συζητάμε ότι μπορεί να προκύψουν τόσα έκτακτα σε έναν άνθρωπο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Κάτι άσχετο, miriki και emmaki, ή οι εμπειρότερες κοπέλες, ξέρετε τώρα που ξεκινάει η χρονιά αν μπαίνουμε κατευθείαν στο πλήρες ωράριο ή υπάρχει περίοδος προσαρμογής?

Φαντάζομαι την Πέμπτη θα γίνει ο αγιασμός. Μετά ξεκινάμε κατευθείαν 8:00 - 16:00 ή θα είναι πιο λίγες ώρες στην αρχή? Κάτι τέτοιο μου είπε μια φίλη που δεν καλοθυμόταν και θέλω να ξέρω αν θα πρέπει να τα κανονίσω με τη δουλειά.

Θέλω να είμαι μαζί της πήγαινε - έλα τώρα που θα αλλάξει σχολείο για να την βοηθήσω να προσαρμοστεί.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Αννούλα!

Λογικά ξεκινάμε αμέσως.........ε τώρα αν την Παρασκευή σχολάσουν νωρίτερα θα μας το πουν στον αγιασμό, αλλά από Δευτέρα κανονικά! Με το καλό όλα τα νηπιάκια. ;););)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μιλήσεις με το νηπιαγωγείο για να δεις αν έχει θέσεις ή άλλιώς να βρεθεί κάποιο κοντινό που να έχει. Μετά χρειάζεται αίτηση στο παλιό νηπιαγωγείο και τη χαρτούρα την τακτοποιούν οι νηπιαγωγοί μεταξύ τους. Αυτό που θα μπορούσε να βοηθήσει πολύ θα ήταν να μεταφέρεις εσύ τα έγγραφα από το ένα νηπιαγωγείο στο άλλο.

 

Δηλ από το παλιό νηπιαγωγείο να πάρεις τα έγγραφα της μετεγγραφής και του παιδιού για να τα πας στο καινούριο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μιλήσεις με το νηπιαγωγείο για να δεις αν έχει θέσεις ή άλλιώς να βρεθεί κάποιο κοντινό που να έχει. Μετά χρειάζεται αίτηση στο παλιό νηπιαγωγείο και τη χαρτούρα την τακτοποιούν οι νηπιαγωγοί μεταξύ τους. Αυτό που θα μπορούσε να βοηθήσει πολύ θα ήταν να μεταφέρεις εσύ τα έγγραφα από το ένα νηπιαγωγείο στο άλλο.

 

Δηλ από το παλιό νηπιαγωγείο να πάρεις τα έγγραφα της μετεγγραφής και του παιδιού για να τα πας στο καινούριο.

 

miriki σ΄ευχαριστώ για την απάντηση. Αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με την προισταμένη του συγκεκριμένου νηπιαγωγείου. Ένα από τα πολλά είναι ότι μόλις χθες μου είπε ότι τα παιδάκια που δυσκολεύονται να προσαρμοστούν το πρώτο καιρό και κλαίνε, κλειδώνονται έξω από την αίθουσα για να μην ενοχλούν τα υπόλοιπα. Το άκουσε και η μικρή μου αυτό και τώρα δεν θέλει να πάει καθόλου.

Οι πληροφορίες μου όλο το καλοκαίρι για τη συγκεκριμένη ήταν τέτοιου είδους και χειρότερες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρέπει να μιλήσεις με το νηπιαγωγείο για να δεις αν έχει θέσεις ή άλλιώς να βρεθεί κάποιο κοντινό που να έχει. Μετά χρειάζεται αίτηση στο παλιό νηπιαγωγείο και τη χαρτούρα την τακτοποιούν οι νηπιαγωγοί μεταξύ τους. Αυτό που θα μπορούσε να βοηθήσει πολύ θα ήταν να μεταφέρεις εσύ τα έγγραφα από το ένα νηπιαγωγείο στο άλλο.

 

Δηλ από το παλιό νηπιαγωγείο να πάρεις τα έγγραφα της μετεγγραφής και του παιδιού για να τα πας στο καινούριο.

Miriki σε ευχαριστω κι εγω με τη σειρα μου για ολες τις πληροφοριες.θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει να γινει μετεγγραφη κατά τη διαρκεια της σχολικης χρονιας κι αν είναι πιο ευκολο να γινει από δημοσιο σε ιδιωτικο(γιατι μου λενε ότι από δημοσιο σε δημοσιο είναι σχεδόν ακατορθωτο).

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μιλήσεις με το νηπιαγωγείο για να δεις αν έχει θέσεις ή άλλιώς να βρεθεί κάποιο κοντινό που να έχει. Μετά χρειάζεται αίτηση στο παλιό νηπιαγωγείο και τη χαρτούρα την τακτοποιούν οι νηπιαγωγοί μεταξύ τους. Αυτό που θα μπορούσε να βοηθήσει πολύ θα ήταν να μεταφέρεις εσύ τα έγγραφα από το ένα νηπιαγωγείο στο άλλο.

 

Δηλ από το παλιό νηπιαγωγείο να πάρεις τα έγγραφα της μετεγγραφής και του παιδιού για να τα πας στο καινούριο.

 

Δηλαδή δεν απευθύνομαι καθόλου στην Α΄βάθμια; Ψάχνω να βρω εγώ ποιο νηπιαγωγείο έχει κενές θέσεις; Η αίτηση μου πρέπει να αναφέρει κάποιο λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Δεν θα έπρεπε μέχρι τώρα να βγει μια ανακοίνωση έξω από τα σχολεία για την ώρα που θα γίνει ο αγιασμός... Την τελευταία στιγμή θα μας πούνε;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Δεν θα έπρεπε μέχρι τώρα να βγει μια ανακοίνωση έξω από τα σχολεία για την ώρα που θα γίνει ο αγιασμός... Την τελευταία στιγμή θα μας πούνε;

Υποθετω κατά τις 8.Εμας παλι μολις μας τηλεφωνησαν ότι χαθηκαν 2 από τα εγγραφα(τα είχαμε καταθεσει σε κλειστο φακελλο και πρωτη του μηνος που πηγαμε να δει η κορη μου το σχολειο τα ξανατσεκαραμε με την προισταμενη).Να τα παμε λενε οπωσδήποτε αυριο γιατι περνανε τα στοιχεια ηλεκτρονικα,ελα όμως που η παιδίατρος μας λειπει για να ξαναβγαλουμε το πιστοποιητικο υγειας....καλη αρχη ;);)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Λατίνα. Θα δω αν και πολύ αμφιβάλλω...

 

Καλλιτεκνια, εμάς οι αγιασμοί συνήθως γίνονται μετά τις 9... Αλλά δεν έχουν ακόμη ανακοινώσει τίποτα... Τώρα θυμήθηκαν να περάσουν τα στοιχεία και είδαν ότι έλειπαν τα έγγραφα; έλεος...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Δεν θα έπρεπε μέχρι τώρα να βγει μια ανακοίνωση έξω από τα σχολεία για την ώρα που θα γίνει ο αγιασμός... Την τελευταία στιγμή θα μας πούνε;

 

Πάρρτε ένα τηλέφωνο στο σχολείο.

Συνήθως τα νηπιαγωγεία κάνουν αγιασμό μαζί με τα δημοτικά και ο διευθυντής του δημοτικού είναι αυτός που κανονίζει σε συννενόηση με τον παπά και τους δημάρχους κλπ πότε θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν απευθύνομαι καθόλου στην Α΄βάθμια; Ψάχνω να βρω εγώ ποιο νηπιαγωγείο έχει κενές θέσεις; Η αίτηση μου πρέπει να αναφέρει κάποιο λόγο;

 

Για να κάνεις μεταγραφή πρέπει να έχεις αλλάξει και τόπο κατοικίας.

Δεν γίνονται (νόμιμα) έτσι μεταγραφές.....

 

Χρειάζεται κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει ότι μένεις στα όρια του νέου νηπιαγωγείου.

Αν δεν υπάρχοιυν θέσεις σε αυτό, τότε σε κατευθύνουν προς κάποιο άλλο κοντινό που υπάρχουν θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Miriki σε ευχαριστω κι εγω με τη σειρα μου για ολες τις πληροφοριες.θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει να γινει μετεγγραφη κατά τη διαρκεια της σχολικης χρονιας κι αν είναι πιο ευκολο να γινει από δημοσιο σε ιδιωτικο(γιατι μου λενε ότι από δημοσιο σε δημοσιο είναι σχεδόν ακατορθωτο).

 

Ακατόρθωτο δεν είναι τίποτα!

Πρέπει απλά να υπάρχουν περισσευούμενες θέσεις.

 

Η διαδικασία είναι αυτή που περιέγραψε η miriki. Χρειάζεται όμως αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας (στα όρια του νέου σχολείου)

Link to comment
Share on other sites

miriki σ΄ευχαριστώ για την απάντηση. Αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με την προισταμένη του συγκεκριμένου νηπιαγωγείου. Ένα από τα πολλά είναι ότι μόλις χθες μου είπε ότι τα παιδάκια που δυσκολεύονται να προσαρμοστούν το πρώτο καιρό και κλαίνε, κλειδώνονται έξω από την αίθουσα για να μην ενοχλούν τα υπόλοιπα . Το άκουσε και η μικρή μου αυτό και τώρα δεν θέλει να πάει καθόλου.

Οι πληροφορίες μου όλο το καλοκαίρι για τη συγκεκριμένη ήταν τέτοιου είδους και χειρότερες.

 

Δε θέλω να σε προσβάλλω ή να σε αμφισβητήσω, αλλά μου φαίνεται αδιανόητο να ειπώθηκε αυτό που γράφεις. Διευκρίνισε τι εννοούσε και αν όντως είναι αυτό που λες πας κατευθείαν στη σύμβουλο προσχολικής αγωγής. Δεν θα πάρεις μεταγραφή γιαυτό. Θα μπει η προϊσταμένη στη θέση της και θα κάνει αυτά που πρέπει να κάνει.

 

Παλιότερα την πρώτη εβδομάδα την είχαμε για προσαρμογές. Δηλ τα παιδιά καθόντουσαν σταδιακά περισσότερο μέχρι να φτάσουν το ωράριο. Τώρα δεν επιτρέπεται να το κάνουμε αυτό εμείς, απλα αν κάποιο παιδί κλαίει τον πρώτο καιρό ειδοποιούμε τους γονείς να το πάρουν νωρίτερα. Ή αν κάποιος γονιός θέλει την πρώτη εβδομάδα το παιδί του να αποχωρεί νωρίτερα γι' αυτό το λόγο το επιτρέπουμε.

 

 

Αυτό συνέβη γιατί παραπονιόντουσαν οι εργαζόμενοι ότι "τους κλείνουμε το ολοήμερο με το έτσι θέλω". Έτσι αντί να προβλεφθεί χρόνος άδειας για τους εργαζόμενους γονείς όπως θα έπρεπε, απλά πιέζονται τα παιδιά να μείνουν στο ολοήμερο με το καλημέρα σας. Σούπερ...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...