Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσια νηπιαγωγεία, πρωτόκολλα και παρεξηγήσεις


Recommended Posts

Αθηνά όλες οι απουσίες καταγράφονται και ειδικά αν πρόκειται να κλείσει το σχολείο.

 

Χθες ήμουν σε ένα σεμινάριο (όχι της δικής μου περιοχής) και η σύμβουλος τους είπε "Έχω ευχάριστα νέα από τη Διεύθυνση, δεν θα κρατάτε παιδιά άλλου τμήματος μου υποσχέθηκαν αντικαταστάσεις".

 

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι στα πολύ μικρά μέρη, κυρίως στα νησιά που είναι δύσκολο να πάει αναπληρωτής την ίδια μέρα. Απλά έχω τη ρομαντική εντύπωση ότι εκεί ίσως να είναι πιο εύκολο να το διαχειριστούν οι γονείς (δεν έχει τόσο αυστηρές συνθήκες εργασίας ή υπάρχει και ένας γείτονας που λες καλημέρα) ...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε θέλω να σε προσβάλλω ή να σε αμφισβητήσω, αλλά μου φαίνεται αδιανόητο να ειπώθηκε αυτό που γράφεις. Διευκρίνισε τι εννοούσε και αν όντως είναι αυτό που λες πας κατευθείαν στη σύμβουλο προσχολικής αγωγής. Δεν θα πάρεις μεταγραφή γιαυτό. Θα μπει η προϊσταμένη στη θέση της και θα κάνει αυτά που πρέπει να κάνει.

 

Παλιότερα την πρώτη εβδομάδα την είχαμε για προσαρμογές. Δηλ τα παιδιά καθόντουσαν σταδιακά περισσότερο μέχρι να φτάσουν το ωράριο. Τώρα δεν επιτρέπεται να το κάνουμε αυτό εμείς, απλα αν κάποιο παιδί κλαίει τον πρώτο καιρό ειδοποιούμε τους γονείς να το πάρουν νωρίτερα. Ή αν κάποιος γονιός θέλει την πρώτη εβδομάδα το παιδί του να αποχωρεί νωρίτερα γι' αυτό το λόγο το επιτρέπουμε.

 

 

Αυτό συνέβη γιατί παραπονιόντουσαν οι εργαζόμενοι ότι "τους κλείνουμε το ολοήμερο με το έτσι θέλω". Έτσι αντί να προβλεφθεί χρόνος άδειας για τους εργαζόμενους γονείς όπως θα έπρεπε, απλά πιέζονται τα παιδιά να μείνουν στο ολοήμερο με το καλημέρα σας. Σούπερ...

πήρα ήδη την μεταγραφή γιατί αυτό που έγραψα, ειπώθηκε έτσι ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΠΩΩΩΩΩΩ! Κάνε τη χάρη στα υπόλοιπα παιδιά της τάξης της και πήγαινε στη σύμβουλο να το πεις. Η γυναίκα αυτή πρέπει ή να αλλάξει η ίδια ή να αλλάξει δουλειά...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακατόρθωτο δεν είναι τίποτα!

Πρέπει απλά να υπάρχουν περισσευούμενες θέσεις.

 

Η διαδικασία είναι αυτή που περιέγραψε η miriki. Χρειάζεται όμως αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας (στα όρια του νέου σχολείου)

Ευχαριστω πολύ!:P

Link to comment
Share on other sites

miriki σ΄ευχαριστώ για την απάντηση. Αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με την προισταμένη του συγκεκριμένου νηπιαγωγείου. Ένα από τα πολλά είναι ότι μόλις χθες μου είπε ότι τα παιδάκια που δυσκολεύονται να προσαρμοστούν το πρώτο καιρό και κλαίνε, κλειδώνονται έξω από την αίθουσα για να μην ενοχλούν τα υπόλοιπα.

 

:shock::shock::shock::shock: Καλά έκανες και άλλαξες σχολείο αλλά πρέπει να γίνει κάτι γιατί δεν μπορεί να συνεχίζεται αυτή η άσχημη κατάσταση. Αυτό που κάνει η συγκεκριμένη νηπιαγωγός είναι απερίγραπτο. Και απ ό τι λες δεν είναι το μόνο. Και το λέει κιόλας λες και το θεωρεί φυσιολογικό! Δεν θέλω να φανταστώ τι γίνεται στην τάξη της.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σας ειμαι καινουργιο μελος και ας γραψω κι εγω κατι για τα σχολεια και ειδικα για το νηπιαγωγειο .Φετος η μικρη μου μπορει να παει προνηπειο αλλα δεν 8α την στειλω γτ δεν βρηκα το καταληλο νηπιαγωγειο και 8α την στειλωτου χρονου.Οσο μπορω να την εχω στο σπιτι 8α το κανω εμεις οι μανουλες δυσκολευομαστε αρκετα στο πρωτο αποχωρισμο.Βεβαια ο κα8ε γονιος εχει τον δικο του τροπο.

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock: Καλά έκανες και άλλαξες σχολείο αλλά πρέπει να γίνει κάτι γιατί δεν μπορεί να συνεχίζεται αυτή η άσχημη κατάσταση. Αυτό που κάνει η συγκεκριμένη νηπιαγωγός είναι απερίγραπτο. Και απ ό τι λες δεν είναι το μόνο. Και το λέει κιόλας λες και το θεωρεί φυσιολογικό! Δεν θέλω να φανταστώ τι γίνεται στην τάξη της.

 

Ξέρω μόνο ότι ποτέ δεν συμπληρώνει τον απαραίτητο αριθμό μαθητών γιατί οι περισσότεροι φεύγουν. Επίσης έμαθα ότι της έχουν γίνει αναφορές και η απορία μου είναι γιατί είναι ακόμα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Για την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών ισχύουν αυτά http://www.alfavita.gr/arthron/το-φεκ-της-αξιολόγησης-των-εκπαιδευτικών συν την αυτοαξιολόγηση εκπαιδευτικής μονάδας.

 

Έχει αρκετά καλά σημεία, αλλά έχει κάποια πολύ τραγικά λάθη που θα χαντακώσουν κόσμο και κοσμάκη.

 

Επίσης ο υπουργός είπε οτι θα τροποποιηθεί το θέμα του πειθαρχικού δικαίου των εκπαιδευτικών σε σχέση με τους υπόλοιπους δημόσιους υπαλλήλους (διαβάθμιση παραπτωμάτων και ποινών) γιατί είχε παραγίνει το θέμα με χαζές καταγγελίες που οδηγούσαν σε αργία κλπ. Μια γρήγορη αναζήτηση θα σας δώσει περισσότερες πληροφορίες...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

miriki ή emmaki ή όποια κοπέλα γνωρίζει, σας παρακαλώ τα φώτα σας: Ο διευθυντής της Α΄βάθμιας εκπαίδευσης της πόλης μου, είναι σύμφωνος για τη μεταγραφή του παιδιού μου από ενα δημόσιο νηπιαγωγείο στο οποίο έχουμε κάνει εγγραφή σε κάποιο άλλο το οποίο έχει κενές θέσεις και μας δέχεται. Από δω και πέρα τι κάνω; Μου είπαν να ετοιμάσω μια αίτηση προς το νηπιαγωγείο που είμαστε τώρα, η οποία να αναφέρει τους λόγους για τους οποίους φεύγουμε.Κάποιοι άλλοι μου λένε ότι απλά πάω και ζητάω ένα αποδεικτικό μετεγγραφής. Έχω ¨χαθεί¨, δεν ξέρω ποια είναι η ακριβής διαδικασία. Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να μου πείτε τι ακριβώς πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Miriki εννοούσα αξιολόγηση των παιδιών... Κάτι άκουσα ότι θα αξιολογούν λέει φέτος τους μαθητές (νηπίου) με μια νέα διαδικασία... Δεν ξέρω ούτε ποια ήταν η παλιά... Τι εννοούν ακριβώς; Γίνεται κάποιου είδους αξιολόγηση μέσα στην τάξη ή άκουσα ράδιο αρβύλα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !

Να ρωτησω κατι κι εγω γιατι ειμαι πολύ προβληματισμενη και συγνωμη αν εχει απαντηθει .

Φετος στο νηπιαγωγειο μας ενω ειναι και κλασικο και ολοημερο οι δασκαλες ειναι 2!

Ολα τα παιδακια (και τα 50 ) ειναι μαζι με μια δασκαλα μεχρι τις 12.15 και μετα ερχεται η αλλη εως τις 16.00.

Τωρα αυτο ειναι νορμαλ ? Η νηπιαγωγος που τη ρωτησα μου απαντησε πως ετσι ειναι τα δημοσια νηπιαγωγεια .

Βεβαια περυσι που ημασταν σε αλλο νηπιαγωγειο ως προνηπιο μια χαρα ηταν 3 δασκαλες και τα παιδακια χωρισμενα τα ειχαν.

Τελικα ειναι οντως ετσι τα δημοσια νηπιαγωγεια ? Μπορουμε εμεις σαν γονεις να κανουμε κατι για αυτό?

 

Επίσης μεσα στην τάξη υπαρχει τηλεοραση και dvd player . Τωρα αυτο το χρησιμοποιουν για εκπαιδευτικους σκοπους ή βλεπουν στρουμφακια (λεμε τωρα ) ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !

Να ρωτησω κατι κι εγω γιατι ειμαι πολύ προβληματισμενη και συγνωμη αν εχει απαντηθει .

Φετος στο νηπιαγωγειο μας ενω ειναι και κλασικο και ολοημερο οι δασκαλες ειναι 2!

Ολα τα παιδακια (και τα 50 ) ειναι μαζι με μια δασκαλα μεχρι τις 12.15 και μετα ερχεται η αλλη εως τις 16.00.

Τωρα αυτο ειναι νορμαλ ? Η νηπιαγωγος που τη ρωτησα μου απαντησε πως ετσι ειναι τα δημοσια νηπιαγωγεια .

Βεβαια περυσι που ημασταν σε αλλο νηπιαγωγειο ως προνηπιο μια χαρα ηταν 3 δασκαλες και τα παιδακια χωρισμενα τα ειχαν.

Τελικα ειναι οντως ετσι τα δημοσια νηπιαγωγεια ? Μπορουμε εμεις σαν γονεις να κανουμε κατι για αυτό?

 

Επίσης μεσα στην τάξη υπαρχει τηλεοραση και dvd player . Τωρα αυτο το χρησιμοποιουν για εκπαιδευτικους σκοπους ή βλεπουν στρουμφακια (λεμε τωρα ) ?

 

Κανονικα, τα παιδια ειναι 25 ανα δασκαλα. Οποτε ειναι δυο το πρωι, μια στο ολοημερο και μια στο κλασικο, και μια το απογευμα στο ολοημερο. Εχουν δε, μια κοινη ωρα το μεσημερι οπου ειναι ολες εκει, στην αλλαγη βαρδιας. Συνολο 3 λοιπον.

Επικοινωνησε με την πρωτοβαθμια της περιοχης σου, να ρωτησεις αν ερχεαι συντομα δασκαλα η μηπως αλλαξεις νηπιαγωγειο γιατι φετος εχουν ελλειψεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι παράνομο μια δασκάλα να έχει δυο τμήματα. Κακώς το δεχτήκανε και σίγουρα πρόκειται για προφορική εντολή. Να διαμαρτυρηθείτε και να ξέρετε ότι μάλλον είναι "δουλειά" τη πρωτοβάθμιας που τις ανάγκασε να το κάνουν. Θα έρθει μάλλον αναπληρώτρια για το αλλο τμήμα και πρέπει να πιέσετε να έρθει σύντομα για να λειτουργήσει το ολοήμερο. Καλά από το σύλλογο των εκπαιδευτικών της περιοχής δεν τους έχουν πει τίποτα;. Διευκρίνισε τι συμβαίνει. Αν ο Διευθυντής εκπαίδευσης τις εξαναγκάζει να κάνουν κάτι τέτοιο, πρέπει να κινητοποιηθείτε άμεσα κι εσείς κι εκείνες.

 

Εκάβη δεν προλαβαίνω σήμερα για την αξιολόγηση των παιδιών. Τοποθετηθηκα προχτές στο σχολείο μυο και είναι αγώνας δρόμου αυτές τις ημέρες θα σας πω από βδομάδα γιαυτό. Κοίτα για portfolio στο σάιτ του ΙΕΠ.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κορίτσια . Πηρα την πρωτοβαθμια και μου είπαν πως θα ερθει οντως αναπληρωτρια .Ελπίζω σύντομα

Για την τηλεοραση και το dvd που υπαρχει μεσα στην ταξη τι γνωμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να σου πω εξαρτάται πώς το χρησιμοποιούν. Για παράδειγμα όταν μιλούσαμε για τη θάλασσα είδαμε το Νέμο (τέσσερεις Παρασκευές) και το αναλύαμε ή τότε υπήρχαν βίντεο ακόμη και τα έβαζα να γράψουν δελτία καιρού και τα χρησιμοποιήσαμε για το λεξιλογιο όταν μελετούσαμε τον καιρό και μιλούσαμε για την άνοιξη...

 

Άλλη συνάδελφος τα έβαλε και βλέπανε τομ και τζέρυ για να ετοιμάσει τις πασχαλινές λαμπάδες.... Θα το διαπιστώσεις στην πορεία...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πόσα χρήματα σας ζήτησαν για υλικά;

 

Δεν είναι γελοίο να βάζουν ταρίφα πριν καν ψάξουν να δουν συγκεκριμένες τιμές-προσφορές;

Επίσης με 2 χιλ.ευρώ συνολικά για πόσα χρόνια θα παίρνατε υλικά miriki; Δεν είναι υπερβολικό ποσό; Και ποιος ελέγχει πως χρησιμοποιήθηκαν τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

Ekavi_ το θεμα με τα υλικα ειναι πολυ πονεμενο απο οπου και να το πιασεις. Εγω φετος ειχα μονο συμπληρωματα για το νηπιο και αναναιωση για το δευτερακι και εδωσα με την μια 160ευρω (χωρις σακκες και κασσετινες) και καθε τρεις και λιγο ολο και κατι θυμουνται οτι θελουν.. Επιπλεον καθε τριμηνο δινουμε απο 6ευρω (ανα παιδι) για εξτρα υλικα

 

Τωρα το αν ειναι καλυτερο να τα αγορασουν οι γονεις ή το σχολειο και αυτο παιζει.. Μηπως αν πρεπει να αγοραστουν συγκεκριμενες μαρκες (γιατι εμας ετσι μας γραφουν στην λιστα) μια μαζικη προμηθεια ειναι πιο οικονομικη

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λεφτά ζήτησαν ανά παιδί; Έχετε κάθε δικαίωμα να μην τα δώσετε και να μην αγοράσετε υλικό. Απλά μετά θα αρκεστείτε σε δραστηριότητες με το υλικό που έχει ήδη το σχολείο όσο κι αν είναι αυτό, όποιο κι αν είναι αυτό και αν υπαρχει.

 

Το έγραψα και πιο πάνω η κατάσταση είναι αυτή. Η οργανώνεστε και πάτε και ζητάτε σοβαρή χρηματοδότηση για τπ νηπιαγωγειο και σοβαρή στελέχωση (π.χ. ολοήμερη καθαρίστρια και όχι στο σχόλασμα) ή κάνετε ό,τι σας είναι πιο εύκολο.

 

 

Όταν μαζεύονται χρήματα και όχι λίστα υλικων, μπορεί να επιτευχθεί καλύτερη τιμή, γιατί κόβεται τιμολόγιο ή γιατί απευθύνεσαι σε αποθήκες και χονδρέμπορους, οπότε με μικρότερο κόστος έχεις καλύτερα και πιο αποδοτικά πράγματα.... Επίσης τα υλικά είναι ομοιόμορφα και μπορούν αξιοποιηθούν πιο εύκολα.

 

Το πού πάνε τα χρήματα το ελέγχετε εσείς. Φτιάχνετε σύλλογο γονέων που διαχειρίζεται τα χρήματα και παίρνετε προσφορές και ελέγχετε αποδείξεις και τιμολόγια. Οι νηπιαγωγοί δεν πρέπει να έχουν καμία σχέση.

 

Γιατί δε ρωτάτε τις δασκάλες των παιδιών σας; Ευθέως με ειλικρινή απορία; Δεν έχουν γίνει συναντήσεις γονέων, πώς σας ανακοινώθηκαν αυτά; Δεν εξηγήθηκε το πού πάνε τα λεφτά και με ποιο τρόπο;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε ρωτάτε τις δασκάλες των παιδιών σας; Ευθέως με ειλικρινή απορία; Δεν έχουν γίνει συναντήσεις γονέων, πώς σας ανακοινώθηκαν αυτά; Δεν εξηγήθηκε το πού πάνε τα λεφτά και με ποιο τρόπο;

 

Δε ρωτάω γιατί βαριέμαι να απαντήσω, αλλά πραγματικά με ενδιαφέρει πολύ το γιατί δεν είστε ενήμερες για τα τι και τα πώς. Ενδεχομένως κι εγώ κάτι να κάνω λάθος και να φεύγουν οι άνθωποι με απορίες. Οπότε όποια μπορεί ας μου απαντήσει...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πόσα χρήματα σας ζήτησαν για υλικά;

 

Δεν είναι γελοίο να βάζουν ταρίφα πριν καν ψάξουν να δουν συγκεκριμένες τιμές-προσφορές;

Επίσης με 2 χιλ.ευρώ συνολικά για πόσα χρόνια θα παίρνατε υλικά miriki; Δεν είναι υπερβολικό ποσό; Και ποιος ελέγχει πως χρησιμοποιήθηκαν τα χρήματα;

 

 

2000 ευρώ είναι το ποσό που δόθηκε στο σχολείο της miriki πέρυσι, έτσι;

 

Σε κάθε σχολείο το ποσό δεν είναι ίδιο. Κάθε δήμος (σχολική επιτροπή) κρίνει ανάλογα με τα παιδιά, τις ανάγκες κλπ και δίνει ένα ποσό.

 

Με αυτό πρέπει:

-να αγοραστούν υλικά (χαρτόνια, κόλλες, μπογιές κλπ, ποτέ αυτά που ζητούνται από τους γονεις δεν είναι επαρκή)

-να πληρωθούν λογαριασμοί (ΔΕΗ, ΟΤΕ)

-να πληρωθούν καθαρίστριες (σε πολλά σχολεία δεν υπάρχει καθαρίστρια από το δήμο, αλλά γίνεται πρόσληψη από το σχολείο)

-να καλυφθούν τυχόν έξοδα για μικροεπισκευές (π.χ. υπολογιστές, φωτοτυπικό)

-να εξοπλιστεί το σχολείο (π.χ. με βιβλία είτε για τα παιδιά είτε για τους εκπαιδυετικούς)

-να αγοραστούν σναλώσιμα (π.χ. τόνερ για το φωτοτυπικό, μελάνια για τους εκτυπωτές)....

 

Φτάνουν 2000? Και όμως πρέπει να τα κάνουμε να φτάσουν!

 

Όσον αφορά τις λίστες με τα υλικά. Δυστυχώς είναι απαραίτητες. Όταν ήμουν εγώ σε σχολείο ζητούσα 2 κουτιά μαρκαδόρους, 1 πακέτο Α4, 5 χαρτόνια κάνσον διαφορετικών χρωμάτων, 1 ψαλιδάκι, 2 κόλλες στικ, 1 κουτί πλαστελίνες, 2 μολύβια απλά, 1 σβύστρα, 1 ξύστρα, 3 CD άδεια, 1 κρεμοσάπουνο, 1 φάκελο τύπου φυσαρμόνικα, 3 φακέλους με αυτιά. αυτά νομίζω.

 

Τα ψαλιδάκια και τις ξύστρες δεν τα ζητούσα κάθε χρονιά, γιατί πάντα έμεναν από την προηγούμενη

Πόσο κοστίζουν αυτά; 30 ευρώ; Κάπου εκεί περίπου και έφταναν οριακά.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη κορίτσια άσχετο αλλά σχετικό ακούγεται ότι μπορεί τα ολοήμερα να καταργηθούν;; ισχύει μιλάω για νηπιαγωγείο και για φέτος παρόλο που έχει ξεκινήσει η χρονιά, εάν κάτι ξέρετε πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Εκάβη πού τα είδες τα δυο χιλιάρικα γιατί το ψάχνω και δεν το βρίσκω... ΠΟΙΑ ζήτησε 100 ευρώ από οτ κάθε παιδί στις μέρες μας; Το πάει φιρί φιρί για καταγγελία.

 

Για την αξιολόγηση των παιδιών τώρα.

Το πρόγραμμα αποτελείται από στόχους= τι πρέπει τα παιδιά να μάθουν/ καταφέρουν/ κατακτήσουν. Για να μπορέσουμε να περάσουμε από τον ένα στόχο στον επόμενο πρέπει να ξέρουμε που είναι (διαγνωστικές δραστηριότητες), να διδάξουμε (δραστηριότητες που μαθαίνουν) και να διαπιστώσουμε αν έφτασαν στο στόχο (δραστηριότητες αξιολόγησης καθώς και έμμεση αξιολόγηση π.χ. ανατροφοδότηση από τους γονείς).

 

Αυτά μπορούν να γίνουν με πολλούς τρόπους, σύμφωνα με διάφορα θεωρητικά μοντέλα. Επίσης πρέπει να υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία αυτής της διαδικασία (π.χ. οι φάκελοι με τις εργασίες ή οι φωτογραφίες). Ένας από τους τρόπους αυτούς είναι το πορτφόλιο, αλλά είναι πολύ μεγάλο θέμα και αδυνατώ να το αναπτύξω δυστυχώς...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,miriki μπορεις σε παρακαλω να με βοηθησεις?που μπορω να βρω γραμμενα αυτα που λες για το ποσο που δινει καθε δημος στα νηπιαγωγεια και το οτι οι δασκαλες απαγορευεται να διαχειριζονται τα χρηματα?

στο μερος που μενω εχουμε 2 νηπιαγωγεια,στο ενα μας ζητησαν 40ευρω το παιδι και στο αλλο τιποτα,στο δευτερο εξηγησαν στους γονεις οτι τους καλυπτει ο δημος τα αναλωσιμα,αυτο δλδ που εγραψες και τους ειπαν απλα αν θελουν καποια στιγμη να αγορασουν ενα βιβλιο ή ενα επιτραπεζιο.

σε εμας οταν ανεφεραν το ποσο τολμισε να μιλησει μια μανα οτι ειναι πολλα και μαλιστα εν μεσω κρισης και της ειπαν "οχι οχι μια χαρα ειναι".φυσικα δεν γνωριζαμε τι εγινε στο αλλο νηπιαγωγειο κα τωρα που το μαθαμε ψαχνουμε να δουμε τι θα κανουμε.

α η κοπελα εγραψε 2000 εννοωντας απ'οτι καταλαβα το συνολο που μαζευεται γιατι και σε εμας βγαινουν 1750 ευρω απ'ολα τα παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...