Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενδομήτριος θάνατος 3ου τριμήνου


balm

Recommended Posts

Αγαπητοί γονείς,

αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη φιλοξενία. Εώς τώρα, διάβασα με προσοχή τα βιώματα, τις συμβουλές και τις απόψεις σας και τώρα είναι η σειρά μου να διηγηθώ τη δική μου ιστορία. Πιστεύω να βοηθήσω με τον τρόπο μου, γιατί η ενημέρωση είναι εργαλείο.

Εγώ κυοφορούσα το πρώτο μας παιδί, είχα τελευταία περίοδο στις 15/11/2013 και ΠΗΤ στις 29/08/2014. Η Α' επιπέδου είχε βγει άριστη, οι μηνιαίοι υπέρηχοι έδειχναν ομαλή ανάπτυξη του εμβρύου, οι ορμονολογικές, αιματολογικές και ουρολογικές εξετάσεις ήταν άψογες, το ίδιο και η καμπύλη σακχάρου.

Τα προβλήματα ξεκίνησαν εντελώς ξαφνικά, όταν υποβλήθηκα στη Β΄επιπέδου και διαπιστώθηκε χαμηλό αμνιακό υγρό, στα κατώτερα φυσιολογικά όρια. Ήμουν 21w6d. Η ιατρός μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς για να παρουσιάζω χαμηλό αμνιακό υγρό (7,9cm), οπότε ήταν προμήνυμα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με το έμβρυο. Επανέλαβα τη Β επιπέδου στις 23w4d όπου και διαπιστώθηκαν πολύ δυσάρεστα ευρήματα:

-αμνιακό υγρό οριακά κάτω από το όριο (4,9cm)

-μονήρης ομφαλική αρτηρία (Δδ, υποπλασματική)

-ασύμμετρη ανάπτυξη εμβρύου (διάμετρος κοιλιάς και βραχιόνιο κάτω από το όριο)

-χαμηλό βάρος εμβρύου

-υψηλές μητριαίες αντιστάσεις (doppler)

-διπλή περιτύλιξη του ομφαλίου λώρου

Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι είτε υπήρχε κάποια χρωμοσωματική ανωμαλία που έπρεπε να διαγνωστεί, είτε κάποια δυσπλασία στον πλακούντα που θρόμβωνε τη μονήρη ομφαλική αρτηρία, είτε δείγμα θρομβοφιλίας, είτε δείγματα προεκλαμψίας.

Έτσι άρχισε η πιο μαρτυρική εβδομάδα της ζωής μου.

Κάθε μέρα μετρούσα την πίεσή μου, η οποία όμως ήταν φυσιολογική. Επίσης οι εξετάσεις ούρων ΔΕΝ έδειξαν λεύκωμα, οπότε αποκλείστηκε το ενδεχόμενο της προεκλαμψίας. Περίμενα την επανεξέταση αλλά κάποια στιγμή σταμάτησα να νιώθω το έμβρυο, οπότε επισκέφθηκα τον γενετιστή και διαπιστώσαμε τον ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΑΚΟ θάνατο του εμβρύου (24w4d)

Υποβλήθηκα την ίδια μέρα σε διαδικασία αποβολής με φυσιολογικό τοκετό και απόξεση.

Στείλαμε δείγμα του εμβρύου και του πλακούντα για μοριακό καρυότυπο προκειμένου να δούμε αν αυτό οφείλοταν σε κάποια χρωμοσωματική ανωμαλία αλλά τα αποτελέσματα έδειξαν ότι το έμβρυο ήταν φυσιολογικό, χωρίς καμία ένδειξη ανωμαλίας σε σύνδρομα ή χρωμοσώματα, και επίσης αρνητικό σε κυστική ίνωση.

Επίσης εγώ και ο άντρας μου δεν έχουμε κανένα ιστορικό κάποιου συνδρόμου, πάθησης κτλ στις οικογένειές μας.

Τέλος, οι ιατροί μου προτείνουν να κάνω έλεγχο για θρομβοφιλία παράγοντα v leiden και αντισώματα λύκου και καρδιολιπίνης, αλλά πιστεύουν ότι θα βγουν αρνητικοί.

Οι ιατροί μου αποφαίνονται στο ότι είναι τυχαίο γεγονός και ότι μπορώ να συλλάβω μετά από 2-3 κύκλους. (Παρεμπιπτόντως, 22 μέρες μετά την αποβολή και απόξεση, ήδη το ενδομήτριό μου είναι καλό, ο τράχηλος τέλειος και ήδη έχω ωάρια στις ωοθήκες).

Τα ερωτήματά μου είναι:

-τι τελικά επέφερε το θάνατο του εμβρύου;

-γιατί ο πλακούντας έγινε δυσπλασικός;

-αν δεν είναι χρωμοσωμική ανωμαλία ή θρομβοφιλία, ΤΙ ΕΙΝΑΙ, τι έφταιξε;

 

Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε εσάς; Θα ήθελα τις απόψεις σας και τις εξετάσεις στις οποίες υποβληθήκατε πριν ξανασυλλάβετε.

 

Ευχαριστώ πολύ!

υγ: απολογούμαι για το μεγάλο μήνυμα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λυπάμαι ειλικρινά για όλα αυτά... Πραγματικά νιώθω τι πέρασες γιατί το έχουμε ζήσει στην οικογένεια με την αδελφή μου, στο 2ο παιδάκι της.

Δεν ήταν ακριβώς ίδια τα πράγματα, μα το αποτέλεσμα ακριβώς το ίδιο.

 

Διαγνώστηκε στον Β' επιπέδου και ΜΕΤΑ την αμνιο που ήταν φυσιολογική, πως υπήρχε κενό στο κέντρο του εγκεφάλου. Εχουν περάσει 5 χρόνια και δεν θυμάμαι να σου πω την ορολογία ακριβώς.

Μετά από 2 ακόμη λεπτομερείς υπερηχογραφικούς ελέγχους, μαγνητική εμβρύου και αρκετές αιματολογικές εξετάσεις, εντός 5-7 ημερών εκφυλίστηκε εντελώς ο εγκέφαλος. Αναγκάστηκε να αποβάλει την 26η εβδομάδα (3 ημέρες τοκετός... )

Έγιναν εξετάσεις για χρωμοσωμικές ανωμαλίες αν και είχε προηγηθεί και άμνιο, έγινε νεκροψία στο έμβρυο, τοξικολογικές, για λοίμωξη, εξετάσεις σε πλακούντα για δυσπλασία, έγινε επίσης θρομβοφιλικός έλεγχος, όλα ήταν καθαρά. Ομως ο εγκέφαλος είχε συρικνωθεί.

Βγήκε το ίδιο συμπέρασμα. Τόσα χρόνια μετά ακόμη αναρωτιούνται. Και έχουμε 4 γιατρούς στην οικογένεια. Χειρούργος, νεογνολόγος, ενδοκρινολόγος και ΩΡΛ. Δεν βγήκε τίποτε παραπάνω.

 

Κοριτσάκι μου καλό, προχώρησε κι όσο μπορείς κοίτα εμπρός, καμία φορά συμβαίνουν ατυχή γεγονότα στη ζωή μας που δεν έχουν εξήγηση. Οι συγκυρίες τρελές μα δεν είναι πάντα έτσι.

Καλά έκανες και το εξέτασες, δεν θα ξανατύχει, σίγουρα θα πάνε όλα καλά!

Καλή δύναμη και εύχομαι σύντομα να έρθουν με το καλό όλα σωστά και όμορφα στην ζωή σας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Λυπάμαι για την απώλειά σου....

 

Δε νομίζω να βρεις σαφή απάντηση στα ερωτήματά σου..

Εφόσον στην Β' οι μετρήσεις δεν ήταν καλές,άρα κάτι δεν πήγαινε καλά.Απλά σταμάτησε η καρδούλα του μωρού σου.

 

Η συννυφάδα μου,έχασε το μωράκι της στην 30η εβδομάδα,πιθανότατα λόγω θρόμβου στην ομφαλοπλακουντική αρτηρία.Στην 2η εγκυμοσύνη έκανε αντιπηκτικές ενέσεις καθόλη τη διάρκεια,και μέχρι τη γέννα και ευτυχώς γέννησε ένα υγιέστατο μωράκι!

 

Σου εύχομαι ολόψυχα το ίδιο.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το έχει πάθει και η πεθερά μου έφτασε στον 9 μηνα και εκεί κάτι έγινε και το παιδάκι απλά "έφυγε".... Απ' ότι μου έχει πει δεν το έψαξε. Μετά γέννησε άλλα 5 παιδιά υγιή. (Εχει συνολο 9)

Επίσης εγώ είχα μια παλλίνδρομη κύηση στον 3 μηνα έκανα και εγώ απόξεση...δεν έκανα καμία εξέταση αλλά αυτό ήταν προσωπική επιλογή μου. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη ο γιατρός που πηγαινα μου έδινε μια παιδική ασπιρίνη. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Τώρα εάν εμενα εγκυος ξανά (έχω αλλάξει γιατρό) θα έκανα απλά ενέσεις αντιθρομβωτικές και δεν θα επαιρνα παιδική ασπιρίνη.

Μερικές φορές υπάρχει εξήγηση και αιτία για αυτά που μας συμβαίνουν. Μερικές όμως δεν υπάρχει...

Καλή δύναμη! Εύχομαι ολόψυχα σύντομα να έχουμε ευχάριστα νέα σου!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις πολύ ευγενικές απαντήσεις σας. Η συμπαράσταση και η αλληλεγγύη μεταξύ των μητέρων είναι τόσο στήριγμα, όσο και πηγή ενημέρωσης για όλες μας.

 

Είναι εντυπωσιακό που τόσες πολλές γυναίκες βιώνουν τέτοιες απώλειες, πριν μου συμβεί, ομολογώ πως, αγνοούσα την ύπαρξη τους.

 

Για όσες έχουν κάνει εξετάσεις μετά από τέτοιο γεγονός, εκτός από:

-ιστολογική εξέταση δείγματος

-καρυότυπο εμβρύου

-εξετάσεις για θρομβοφιλία

κάνατε κάποιου άλλου είδους εξετάσεις;

 

Θα ξεκινήσουμε τις προσπάθειες σύντομα (2-3 κύκλοι), καθώς μας διαβεβαιώνουν οι ιατροί μου, επειδή φαίνεται ότι η μήτρα, το ενδομήτριο, ο τράχηλος, οι ωοθήκες ανταποκρίνονται 'ήδη, σε τόσο σύντομο διάστημα, θετικά.

Ωστόσο, αναφέρουν ότι αν δε βρεθεί κάτι σχετικό με τη θρομβοφιλία, δε θα μου κάνουν έστω και προληπτικά ενέσεις ηπαρίνης, ή λήψη ασπιρίνης ή σαλοσπίρ. Αυτό με έχει διχάσει, καθώς σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις που έχω μάθει για αποβολές σε μεγάλο τρίμηνο, όπως η δική μου, χορηγούνται έστω και προληπτικά οι παραπάνω ουσίες. Τι γνώμη έχετε;

 

Να κάνουμε πάλι προγεννετικό έλεγχο; (ο ανοσολογικός έλεγχος για τις συγγενείς λοιμώξεις, ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης και έλεγχο για ινοκυστική νόσο)

 

Σας ευχαριστώ και πάλι όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλες για τις πολύ ευγενικές απαντήσεις σας. Η συμπαράσταση και η αλληλεγγύη μεταξύ των μητέρων είναι τόσο στήριγμα, όσο και πηγή ενημέρωσης για όλες μας.

 

Είναι εντυπωσιακό που τόσες πολλές γυναίκες βιώνουν τέτοιες απώλειες, πριν μου συμβεί, ομολογώ πως, αγνοούσα την ύπαρξη τους.

 

Για όσες έχουν κάνει εξετάσεις μετά από τέτοιο γεγονός, εκτός από:

-ιστολογική εξέταση δείγματος

-καρυότυπο εμβρύου

-εξετάσεις για θρομβοφιλία

κάνατε κάποιου άλλου είδους εξετάσεις;

 

Θα ξεκινήσουμε τις προσπάθειες σύντομα (2-3 κύκλοι), καθώς μας διαβεβαιώνουν οι ιατροί μου, επειδή φαίνεται ότι η μήτρα, το ενδομήτριο, ο τράχηλος, οι ωοθήκες ανταποκρίνονται 'ήδη, σε τόσο σύντομο διάστημα, θετικά.

Ωστόσο, αναφέρουν ότι αν δε βρεθεί κάτι σχετικό με τη θρομβοφιλία, δε θα μου κάνουν έστω και προληπτικά ενέσεις ηπαρίνης, ή λήψη ασπιρίνης ή σαλοσπίρ. Αυτό με έχει διχάσει, καθώς σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις που έχω μάθει για αποβολές σε μεγάλο τρίμηνο, όπως η δική μου, χορηγούνται έστω και προληπτικά οι παραπάνω ουσίες. Τι γνώμη έχετε;

 

Να κάνουμε πάλι προγεννετικό έλεγχο; (ο ανοσολογικός έλεγχος για τις συγγενείς λοιμώξεις, ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης και έλεγχο για ινοκυστική νόσο)

 

Σας ευχαριστώ και πάλι όλες!

 

Κοπέλα μου δεν γνωρίζω κάποια αντίστοιχη εμπειρία για να σε βοηθήσω... σου γράφω μόνο για να σου πω ειλικρινά πόσο λυπάμαι γι' αυτό που πέρασες και το μόνο που θα μπορούσα να σε συμβουλέψω είναι με όλο το ιστορικό σου να πάρεις και μία δεύτερη γνώμη από κάποιον γιατρό που να είναι εμπιστοσύνης.. με το καλό να σου έρθει ένα μωράκι για να το αφήσεις πίσω όλο αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου... λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου... τη βίωσα και γω στις 26 εβδομάδες.. μάλλον λόγω λανθάνουσας μορφής διαβήτη.

 

Ο έλεγχος του μωρού ήταν καθαρός, βγήκα αρνητική για θρομβοφιλία. Παρ' όλα αυτά αιματολόγος και γυναικολόγος συνέστησαν αντιπηκτικές και salospir στην τωρινή μου εγκυμοσύνη. Και δόξα τω Θεώ ως τώρα πάμε καλά.

 

Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά και σύντομα να κρατάς στην αγκαλιά σου ένα όμορφο και υγιές μωρό!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ θερμά όλες,

 

οι εμπειρίες που περιγράφετε, είτε από αγαπημένα σας πρόσωπα, είτε δικές σας, μου δίνουν την αίσθηση ότι το λάθος που έπραξε η φύση στην ατυχή εγκυμοσύνη, το διορθώνει έπειτα με μια επόμενη υγιή κύηση.

Στις έγκυες εύχομαι ειλικρινά μια τελειόμηνη και υγιή εγκυμοσύνη, με ένα γερό παιδί.

 

Για τη φίλη που με συμβούλεψε να πάρω μια δεύτερη γνώμη, εξετάζομαι από δύο ιατρούς και έναν γενετιστή. Και οι τρεις έχουν την ίδια άποψη, μιας και αποκλείονται μία -μία οι κοινές αιτίες που οδήγησαν το έμβρυο στον ενδομητριακό θάνατο, στο ότι δηλαδή πρόκειται για τυχαίο γεγονός.

 

Αν έχετε να μου προτείνετε ωστόσο, κάποιον ιατρό που ειδικεύεται σε περιπτώσεις σαν και τη δική μου, θα χαρώ ιδιαίτερα να τον επισκεφθώ.

 

Να κάνω και μια επιλέον ερώτηση:

-Μετά από πόσο χρονικό διάστημα ο ιατρός σας επέτρεψε την έναρξη των προσπαθειών για νέα σύλληψη;

Εμένα, αν και η αποβολή μου ήταν σε έμβρυο 24 εβδομάδων, η λόχεια περίοδός μου εξελίσσεται υπέρ του δέοντος ομαλά (υποβλήθηκα σε κολπικό υπέρηχο και διαπιστώθηκε η πολύ καλή αποκατάσταση). Έτσι οι γιατροί μου προτείνουν αναμονή 2 κύκλων. Εσάς πόσο σας πρότειναν να περιμένετε;

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ θερμά όλες,

 

οι εμπειρίες που περιγράφετε, είτε από αγαπημένα σας πρόσωπα, είτε δικές σας, μου δίνουν την αίσθηση ότι το λάθος που έπραξε η φύση στην ατυχή εγκυμοσύνη, το διορθώνει έπειτα με μια επόμενη υγιή κύηση.

Στις έγκυες εύχομαι ειλικρινά μια τελειόμηνη και υγιή εγκυμοσύνη, με ένα γερό παιδί.

 

Για τη φίλη που με συμβούλεψε να πάρω μια δεύτερη γνώμη, εξετάζομαι από δύο ιατρούς και έναν γενετιστή. Και οι τρεις έχουν την ίδια άποψη, μιας και αποκλείονται μία -μία οι κοινές αιτίες που οδήγησαν το έμβρυο στον ενδομητριακό θάνατο, στο ότι δηλαδή πρόκειται για τυχαίο γεγονός.

 

Αν έχετε να μου προτείνετε ωστόσο, κάποιον ιατρό που ειδικεύεται σε περιπτώσεις σαν και τη δική μου, θα χαρώ ιδιαίτερα να τον επισκεφθώ.

 

Να κάνω και μια επιλέον ερώτηση:

-Μετά από πόσο χρονικό διάστημα ο ιατρός σας επέτρεψε την έναρξη των προσπαθειών για νέα σύλληψη;

Εμένα, αν και η αποβολή μου ήταν σε έμβρυο 24 εβδομάδων, η λόχεια περίοδός μου εξελίσσεται υπέρ του δέοντος ομαλά (υποβλήθηκα σε κολπικό υπέρηχο και διαπιστώθηκε η πολύ καλή αποκατάσταση). Έτσι οι γιατροί μου προτείνουν αναμονή 2 κύκλων. Εσάς πόσο σας πρότειναν να περιμένετε;

 

Σας ευχαριστώ!

 

Εμένα ο γιατρός μου μας επέτρεψε μετά το 3 μηνο και με την προϋπόθεση ότι θα έχω κάνει τις εξετάσεις που μου ζήτησε για να μην πάρουμε κανένα ρίσκο. Ουσιαστικά ξεκινήσαμε στο 4 μηνο και μετά από ένα χειρουργείο χολοκυστεκτομής στο οποίο υποβλήθηκα ήρθε η μπέμπα μας!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρωτα από όλα σου ευχομαι γρηγορα να εχεις ένα μωρακι στην αγκαλια σου...καταρχας απορω πως δεν ειδανε εστω καποιο από όλα αυτά τα προβλήματα νωρίτερα..μετα σκεφτηκα πως μπορει να ειχε καποιο πρόβλημα στην καρδουλα του η τελικα θρομβοφιλια εσυ.παντως αυτό που θα σου πω είναι πως με την ζωη που κανουμε (αντινοβολιες , φαρμακα αγχος κτλ κτλ) και με την διατροφή (δεν ξερουμε τι τρωμε) εχουν αυξηθεί τα "τυχαια" στις εγκυμοσύνες...μην το βαζεις κατω.ειμαστε πολλες που ζησαμε κατι παρομοιο.προσπαθησε ξανα και σκεψου θετικα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλες για τις πολύ ευγενικές απαντήσεις σας. Η συμπαράσταση και η αλληλεγγύη μεταξύ των μητέρων είναι τόσο στήριγμα, όσο και πηγή ενημέρωσης για όλες μας.

 

Είναι εντυπωσιακό που τόσες πολλές γυναίκες βιώνουν τέτοιες απώλειες, πριν μου συμβεί, ομολογώ πως, αγνοούσα την ύπαρξη τους.

 

Για όσες έχουν κάνει εξετάσεις μετά από τέτοιο γεγονός, εκτός από:

-ιστολογική εξέταση δείγματος

-καρυότυπο εμβρύου

-εξετάσεις για θρομβοφιλία

κάνατε κάποιου άλλου είδους εξετάσεις;

 

Θα ξεκινήσουμε τις προσπάθειες σύντομα (2-3 κύκλοι), καθώς μας διαβεβαιώνουν οι ιατροί μου, επειδή φαίνεται ότι η μήτρα, το ενδομήτριο, ο τράχηλος, οι ωοθήκες ανταποκρίνονται 'ήδη, σε τόσο σύντομο διάστημα, θετικά.

Ωστόσο, αναφέρουν ότι αν δε βρεθεί κάτι σχετικό με τη θρομβοφιλία, δε θα μου κάνουν έστω και προληπτικά ενέσεις ηπαρίνης, ή λήψη ασπιρίνης ή σαλοσπίρ. Αυτό με έχει διχάσει, καθώς σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις που έχω μάθει για αποβολές σε μεγάλο τρίμηνο, όπως η δική μου, χορηγούνται έστω και προληπτικά οι παραπάνω ουσίες. Τι γνώμη έχετε;

 

Να κάνουμε πάλι προγεννετικό έλεγχο; (ο ανοσολογικός έλεγχος για τις συγγενείς λοιμώξεις, ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης και έλεγχο για ινοκυστική νόσο)

 

Σας ευχαριστώ και πάλι όλες!

 

 

Λυπάμαι παρα πολυ :-(

Ειναι σίγουρο οτι η τράχηλος ηταν οκ; Δεν θελω να σε ρωτήσω πολλα για το πως έγινε αν έσπασαν νερά κλπ

Εξεταςεις έκανες για σάκχαρο; Μια ξαδέρφη μου το έχασε 6 μηνες λόγω σακχάρου

Άλλος λόγος ειναι θυροειδης

Εμενα με την πρώτη εγκυμοσυνη μου δώσαμε ηπαρινη προληπτικά .. Προςωπικα θα εκανα ενέσεις αλλα απο σενα εξαρτάται αν εμπιστεύεσαι τους γιατρούς αυτούς

Εγω αυτο που θα τους ρώταγε ειναι τι κακο μπορει οι ενέσεις να κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

κι εγω,σε επομενη εγκυμοσυνη μετα απο ενδομητριο θανατο εκανα ηπαρινες στο Α'τριμμηνο και μετα σαλοσπιρ,μεχρι λιγο πριν γεννησω.......

αν και οι εξετασεις για θρομβοφιλια βγηκαν αρνητικες.

 

εχασα μια υγιεστατη ,μεχρι τοτε,μπεμπουλα στις 27 εβδ.....

ο γιατρος μου επετρεψε να ξαναμεινω εγκυος μετα απο 3 μηνες(οπως και εγινε) αλλα νομιζω πως το σωμα μου δεν ηταν ετοιμο ακομη.....απεβαλα στο Α' τριμηνο.........ξαναεμεινα εγκυος μετα απο 3 χρονια αφου εκανα και εμβολιο για τα αντιπατρικα...ολα πηγαν τελεια!

 

σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και ενα υγιεστατο μωρακι στην αγκαλια σου!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή κυρ, οι ιατροί δεν διέγνωσαν κάτι νωρίτερα γιατί η ομφαλική αρτηρία έγινε υποπλαστική ξαφνικά και όχι από την αρχή της κύησης. Η καρδιά του εμβρύου είχε φυσιολογική λειτουργία.

Συμφωνώ μαζί σου σχετικά με το σύγχρονο τρόπο ζωής που δεν επιτρέπει πλέον στους ανθρώπους να τρέφονται φυσικά, να ζουν υγιεινά και να αθλούνται συστηματικά. Έχεις απόλυτο δίκιο.

 

Αγαπητή BabyCute, ο τράχηλός μου ήταν σε σωστή διάμετρο, εντός των φυσιολογικών τιμών. Μάλιστα ανταποκρίθηκε πλήρως και πολύ σωστά κατά τη διάρκεια της πρόκλησης φυσιολογικού τοκετού. Μου έβαλαν 4 χάπια στον κόλπο για την πρόκληση συσπάσεων μήτρας και μου είπαν ότι χρειαζόμουν διαστολή μήκους 5 εκατοστών για να μπορέσουν να πάρουν το έμβρυο. Μάλιστα "εντυπωσίασα" την ιατρό και τη μαία, καθώς μέσα σε 5 ώρες ήδη είχα την προσδωκόμενη διαστολή το θηλάκιο και ο σάκος "έπεσαν" ατόφια, χωρίς να "σπάσουν" τα νερά!

Ευτυχώς, μέσα σε αυτή τη δυσάρεστη τροπή και μέσα στη θλίψη, προέκυψε μια εύκολη αποβολή και μια πολύ καλή απόξεση, που σε πολύ πρόσφατη εξέτασή μου, διαπιστώθηκε ότι δεν άφησε και "ζημιά" στο ενδομήτριο, ή υπολείμματα.

 

Όσον αφορά το θυροειδή, είχα κάνει προγεννετικό έλεγχο στην 7η εβδομάδα της κύησης και δεν είχε προκύψει κάτι. Υπάρχει κάποια πιο ειδική ορμονολογική εξέταση; Μπορείς να μου την αναφέρεις;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις πολύ ευγενικές απαντήσεις σας. Η συμπαράσταση και η αλληλεγγύη μεταξύ των μητέρων είναι τόσο στήριγμα, όσο και πηγή ενημέρωσης για όλες μας.

 

Είναι εντυπωσιακό που τόσες πολλές γυναίκες βιώνουν τέτοιες απώλειες, πριν μου συμβεί, ομολογώ πως, αγνοούσα την ύπαρξη τους.

 

Για όσες έχουν κάνει εξετάσεις μετά από τέτοιο γεγονός, εκτός από:

-ιστολογική εξέταση δείγματος

-καρυότυπο εμβρύου

-εξετάσεις για θρομβοφιλία

κάνατε κάποιου άλλου είδους εξετάσεις;

 

Θα ξεκινήσουμε τις προσπάθειες σύντομα (2-3 κύκλοι), καθώς μας διαβεβαιώνουν οι ιατροί μου, επειδή φαίνεται ότι η μήτρα, το ενδομήτριο, ο τράχηλος, οι ωοθήκες ανταποκρίνονται 'ήδη, σε τόσο σύντομο διάστημα, θετικά.

Ωστόσο, αναφέρουν ότι αν δε βρεθεί κάτι σχετικό με τη θρομβοφιλία, δε θα μου κάνουν έστω και προληπτικά ενέσεις ηπαρίνης, ή λήψη ασπιρίνης ή σαλοσπίρ. Αυτό με έχει διχάσει, καθώς σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις που έχω μάθει για αποβολές σε μεγάλο τρίμηνο, όπως η δική μου, χορηγούνται έστω και προληπτικά οι παραπάνω ουσίες. Τι γνώμη έχετε;

 

Να κάνουμε πάλι προγεννετικό έλεγχο; (ο ανοσολογικός έλεγχος για τις συγγενείς λοιμώξεις, ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης και έλεγχο για ινοκυστική νόσο)

 

Σας ευχαριστώ και πάλι όλες!

Balm μου μετά από 8 χρόνια από τον ενδομήτριο θάνατο που είχα στις 38 εβδομάδες, με μεγάλη μου λύπη βλέπω ότι η ιστορία δυστυχώς επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά...............

Εμείς λοιπόν με μία τέλεια 9μηνη εγκυμοσύνη, χωρίς τίποτα να προδίδει το τραγικό τέλος της, ένας θρόβμος πήρε το μωράκι μας μακριά, λίγες ώρες πριν τη προγραμματισμένη καισαρική.

Οι εξετάσεις που έκανα ήταν όλο το πακέτο των εξετάσεων για τις καθέξιν αποβολές που είναι ίδιες με του ενδομήτριου θανάτου. Είχα θρομβοφιλία και δεν το γνώριζα. Στις επόμενες εγκυμοσύνες έκανα αγωγή με αντιπηκτικές ενέσεις και όλα καλά με τα νινάκια μου, τώρα αγοράκια μου!

 

Είναι πολύ δύσκολο, ειδικά αν πρόκειται για τη πρώτη σου εγκυμοσύνη! Ακούγεσαι όμως δυνατή και εύχομαι γρήγορα να γίνεις γρήγορα μία μανούλα με γεμάτη την αγκαλιά σου αυτή τη φορά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή κυρ, οι ιατροί δεν διέγνωσαν κάτι νωρίτερα γιατί η ομφαλική αρτηρία έγινε υποπλαστική ξαφνικά και όχι από την αρχή της κύησης. Η καρδιά του εμβρύου είχε φυσιολογική λειτουργία.

Συμφωνώ μαζί σου σχετικά με το σύγχρονο τρόπο ζωής που δεν επιτρέπει πλέον στους ανθρώπους να τρέφονται φυσικά, να ζουν υγιεινά και να αθλούνται συστηματικά. Έχεις απόλυτο δίκιο.

 

Αγαπητή BabyCute, ο τράχηλός μου ήταν σε σωστή διάμετρο, εντός των φυσιολογικών τιμών. Μάλιστα ανταποκρίθηκε πλήρως και πολύ σωστά κατά τη διάρκεια της πρόκλησης φυσιολογικού τοκετού. Μου έβαλαν 4 χάπια στον κόλπο για την πρόκληση συσπάσεων μήτρας και μου είπαν ότι χρειαζόμουν διαστολή μήκους 5 εκατοστών για να μπορέσουν να πάρουν το έμβρυο. Μάλιστα "εντυπωσίασα" την ιατρό και τη μαία, καθώς μέσα σε 5 ώρες ήδη είχα την προσδωκόμενη διαστολή το θηλάκιο και ο σάκος "έπεσαν" ατόφια, χωρίς να "σπάσουν" τα νερά!

Ευτυχώς, μέσα σε αυτή τη δυσάρεστη τροπή και μέσα στη θλίψη, προέκυψε μια εύκολη αποβολή και μια πολύ καλή απόξεση, που σε πολύ πρόσφατη εξέτασή μου, διαπιστώθηκε ότι δεν άφησε και "ζημιά" στο ενδομήτριο, ή υπολείμματα.

 

Όσον αφορά το θυροειδή, είχα κάνει προγεννετικό έλεγχο στην 7η εβδομάδα της κύησης και δεν είχε προκύψει κάτι. Υπάρχει κάποια πιο ειδική ορμονολογική εξέταση; Μπορείς να μου την αναφέρεις;

 

Εντάξει καλο για τον τράχηλο τουλαχιςτον

 

Για τον θυροειδη θέλεις να εξεταςεις αυτά:Tsh kai anti thyroid antibodies

. To Tsh πρεπει να ειναι λιγότερο απο 3 στο τρίτο τρίμηνο και καλο ειναι να εξετάζεται καθε τρίμηνο ειδικά τωρα που είχες απώλεια !!

Αν σου πούνε οτι στην επόμενη εγκυμοσυνη δεν χρειάζεται να το μετρήσεις μην τους ακούσεις , μέτρησε το καλου κακου

 

Σάκχαρο πως ειςαι;

Είχες καθόλου πρόβλημα με υψηλή πίεση; Υπαρχει περιπτωση να είχες πρόβλημα με το συκώτι (ειχες φαγούρα)

 

Αυτά ειναι αλλα αιτία δυστυχώς :-(

Link to comment
Share on other sites

ένας θρόβμος πήρε το μωράκι μας μακριά, λίγες ώρες πριν τη προγραμματισμένη καισαρική

 

Δεν μπορώ ούτε να το διανοηθώ αυτό...Είχα κι εγώ 2 αποβολές, αλλά πρώτου τριμήνου, δηλαδή...πταίσματα! Να χαίρεσαι τα αγοράκια σου.

 

Κι εσύ, Balm μου, κουράγιο και καλή επιτυχία στην επόμενη κύηση!

 

ΥΓ: άσχετο, αλλά η γραφή σου είναι εντυπωσιακή!:)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές φίλες μου,

σας ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές και τις εμπειρίες σας. Έχουν περάσει 24 ημέρες από τότε που έχασα το έμβρυό μου και νιώθω πολύ τυχερή που σας "συνάντησα" σε αυτό το χώρο, γιατί η ψυχολογική στήριξη που μου παρέχετε είναι τεράστια και πολύτιμη. Πιστεύω ακράδαντα ότι μόνο οι γυναίκες που έχουν βιώσει τέτοια δυσάρεστη εμπειρία, καθώς και οι μητέρες, μπορούν να κατανοήσουν το άγχος, την αγωνία και τις απορίες μου.

 

Αγαπητή BabyCute, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετικά με το θυροειδή. Θα ενημερώσω τους ιατρούς μου, διότι, ασχέτως με την ατυχή πορεία της εγκυμοσύνης μου, είναι ευκαιρία να εξετάσω και την υγεία μου σε αυτόν τον τομέα!

 

Κάποια στιγμή, όταν με το καλό ξεμπερδέψω με τις εξετάσεις μου, θα γράψω ένα ποστ με τις εξετάσεις που μπορεί να κάνει κάποια άτυχη μητέρα, προκειμένου να πάει σε νέα εγκυμοσύνη μετά από αποβολή. Είναι ευκαιρία για να χρησιμοποιηθεί από γυναίκες, σαν και μένα, που όταν τους συνέβη αυτή η κατάσταση βάδιζαν εντελώς στα "τυφλά".

 

Σας ευχαριστώ όλες ξεχωριστά, διαβάζω κάθε εμπειρία που καταθέσατε κάτω από την ανάρτησή μου και συμπάσχω με κάθε απώλεια ξεχωριστά. Αλλά νιώθω φοβερή αισιοδοξία που πηγάζει από τις επόμενες επιτυχημένες εγκυμοσύνες σας. Ελπίζω και για μένα και για όσες από εσάς προσπαθούν για ένα μωρό, να ευτυχήσουμε σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη balm λυπαμαι για αυτο που σου συναιβει..εγω μετα το χαμο των αγγελουδων μου στην 36 εβδ 1-2 μερες πριν τον προγραμματισμενο τικετο και ενω ολα ειχαν κυλησει τελεια συνηδητοποιησα το εξης:

Η μαιευτικη εθναι ενας κλαδος της ιατρικης ακομα αγνωστος για την επιστημη. Ολα εχουν να κανουν με στατιστικα δεδομενα. Ο καθε γιατρος κινειται με βαση τη βιβλιογραφια που γραφτηκε βαση στατιστικων. Ομως ο καθε οργανισμος ειναι μοναδικος...που θελω να καταληξω....γεννιεται ενα παιδι προωρα και σου λενε βαση πιθανοτητων οτι δε θα ζησει η αν θα ζησει θα εχει πριβληματα και τελικα το μωρο ειναι υγιεστατο και μπορει να γεννηθει ενα μωρο στον 9ο και ολοι σου λενε ααα πολυ καλα και να σου πεθανει σε δυο μερες....

Σε καποιες περιπτωσεις δεν φταινε ουτε οι γθατροι....

Δεν Ειναι τυχαια η φραση οτι μια εγκυος Ειναι με το ενα ποδι στον ταφο...

Μη βασανησεις τον εαυτο σου αν δεν βρεις απαντηση..

Πιασε τον αντρουλη σου απο το χερι μαζι παλεψτε...

Και να θυμασαι μεγαλυτερη δυναμη θα χρειαστεις οταν με το καλο ξαναμεινεις εγκυος...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου katerinaadra,

λυπάμαι πολύ που διαβάζω ακόμα μια δυσάρεστη εμπειρία, ο πόνος σου είναι διπλός από τον δικό μου και οφείλω να σε συγχαρώ για τη δύναμη που πηγάζει από μέσα σου. Μου δίνει κουράγιο η στάση σου...

 

Θα ήθελα να μιλήσω για τον ψυχολογικό τομέα. Αν τύχει και διαβάσει κάποια άλλη άτυχη μητέρα αυτή την ανάρτηση, θα ήθελα να της μεταδώσω δυο - τρεις συμβουλές μου:

 

-Δώσε χρόνο στον εαυτό σου να πενθήσει. Βιώνεις έναν μικρό θάνατο και έχεις δικαίωμα να το εκτονώσεις όπως εσύ επιθυμείς (κλάμα, θρήνος, σκέψεις κτλ).

-Συζήτησέ το με όποιον και όποτε επιθυμείς. Έχεις το δικαίωμα να εξωτερικεύεις τις σκέψεις σου, όσο δυσάρεστες ή σκοτεινές και να είναι αυτές, με τα άτομα που εμπιστεύεσαι και σε αγαπούν.

-Αγάπησε τον εαυτό σου. Δε φταις εσύ για ό,τι έγινε.

- Μην ενοχοποιείς τον εαυτό σου για λάθη που συνέβησαν από γενετικούς κώδικες. Είναι κάτι που δεν προβλέπεται και δεν εξαρτάται από εσένα.

-Μην απολογείσαι στον κύκλο σου, στον κοινωνικό σου περίγυρο, στους συγγενείς σου για το τι σου συνέβη αν δεν επιθυμείς. Αν οι επίμονες ή αδιάκριτες ερωτήσεις σε φέρνουν σε δυσάρεστη θέση, αποκρίσου με σταθερή και επιβλητική φωνή λέγοντας: "Σε παρακαλώ να μη το συζητήσουμε γιατί αυτή τη στιγμή δε με βοηθάει να αναμοχλεύω τα ίδια λόγια. Όταν νιώσω εγώ έτοιμη θα σου εξηγήσω."

-Κανείς δεν μπορεί να επεμβαίνει στις προσωπικές σου υποθέσεις, ακόμα κι αν είναι γονέας ή στενός συγγενής σου. Ο,τι συνέβη αφορά αποκλειστικά εσένα και το σύντροφό σου.

-Η γνώση είναι εργαλείο, όπλο και θησαυρός. Μάθε, ενημερώσου για ό,τι μπορεί να σε βοηθήσει να κατανοήσεις το σώμα σου, τη δημιουργία ενός εμβρύου, τις επιπλοκές της κύησης (που είναι πολύ πιο συχνές από όσο νομίζεις). Μην αποδίδεις τα γεγονότα σε μοιρολατρίες όταν υπάρχουν ορθολογιστικές, ιατρικές και βιολογικές εξηγήσεις που τα δικαιολογούν.

- Κάνε σωστά τη θεραπεία σου. Η πρόληψη σώζει (και δημιουργεί) ζωές.

 

Αυτές είναι οι μικρές μου συμβουλές, που προέκυψαν από την άτυχη εμπειρία μου. Ελπίζω να βοηθήσουν όποια βρεθεί στη θέση μου και ψάχνει εναγωνίως έναν τρόπο να διαχειριστεί τα πράγματα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Γνωρίζετε ένα καλό και αξιόπιστο ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο; Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το κόστος αγοράς του.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Γνωρίζετε ένα καλό και αξιόπιστο ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο; Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το κόστος αγοράς του.

 

Ευχαριστώ!

 

Mε βοήθησαν τα clearblue τεστ ωορρηξίας. Είναι ευχρηστα και το αποτέλεσμα σαφες. Αν εχεις την αιχμη της LH που σηματοδοτεί την ωορρηξία βλέπεις μια γλυκιά φατσούλα. Τα έκανα το μεσημερι αφου προσπαθουσα να εχω παραμεινει τουλάχιστον 2-3 ωρες χωρίς να εχω πάει τουαλέτα. Σε κυκλο 28 ημερων ξεκινουσα να ελεγχω από την 11η ημερα. Συνηθως έβλεπα τη φατσουλα την 14η ή την 15η μέρα. Στον τρίτο μήνα προσπάθειας έμεινα εγκυος ( αν και κανείς δεν το περίμενε διοτι ήμουν σχεδόν 40...) και τωρα κοιμαται η μπουμπού στο διπλανο δωμάτιο. Σου ευχομαι ολόψυχα να μείνεις συντομα έγκυος και να κρατήσεις το μωρό σου αγκαλιά...όλα θα γίνουν...υπομονή και αισιοδοξία...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...