Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ


iliana17

Recommended Posts

55 minutes ago, mama16 said:

Λυπαμαι πολύ για ότι σου συνέβη... Όπως ειπώθηκε θα ήταν καλό να πας σε άλλον γιατρό, μηπως ήταν δικό του λάθος.. Δεν ήξερε για τη θέση του ομφάλιου λώρου?

 

Πάντως θα ξανά μείνεις έγκυος κ θα πάνε καλά την επόμενη φορά τα πράγματα..  Συνήθως μετά την πρώτη εγκυμοσύνη μένουμε πιο εύκολα έγκυες..

μου ειπε οτι δεν φαινόταν, αλλα δεν ξερω αν θα φαινόταν σε απλο υπέρηχο  ή αν θα επρεπε να το δει ο γενετιστής..  ο πλακούντας ηταν δίλοβος και η ομφαλίδα είχε κάτσει ακριβώς στην ένωση. σίγουρα θα παω σε γενετιστή για μια δευτερη γνώμη οχι οτι αλλαζει κατι τωρα, απλά σε περίπτωση που καταφερω και ξαναμεινω έγκυος να καλύψω όλες τις πιθανότητες..

 

σε ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@MariaVlas κι εγώ συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση της @Lenia16. Με όλο τον φάκελο του ιστορικού σας, να πάτε να πάρετε και δεύτερη/ες γνώμη/ες. Και με κίνδυνο να γράφω κοτσάνα τώρα, νομίζω η ειδικότητα για να απευθυνθείτε είναι εμβρυομητρικός ιατρός κι όχι γενετιστής (αλλά μπορεί να σφάλλω κιόλας).

Όπως και να έχει όμως: α) να έχετε υπόψιν σας ότι είναι πιθανόν να μην καταλήξετε σε ασφαλές συμπέρασμα για το εάν/τι πήγε στραβά. Ούτε για το εάν θα μπορούσε να έχει γίνει κάτι διαφορετικά. Αυτό διότι οι συνθήκες-και τα δεδομένα δεν μπορούν να αναπαραχθούν προκειμένου να ελεγχθούν σε πρώτο χρόνο. Μόνο σε δεύτερο χρόνο, βάσει της εικόνας των ήδη υπαρχουσών εξετάσεων-υπερήχων κλπ θα κινηθείτε.

ΩΣΤΟΣΟ β) είναι πολύ σημαντικό να πάρετε δεύτερη γνώμη/ες καθώς θα σας βοηθήσει να έχετε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για το συμβάν (ασχέτως αν βρεθεί κάτι νέο ή όχι) και γ) με το πιο πρωτόκολλο θα κινηθείτε σε μελλοντική κύηση. Αλλά και θα βοηθήσει στο δ) να αποκτήσετε μια πιο κριτική ματιά για τους ειδικούς και να καταλήξετε σε αυτόν που σας εμπνέει πραγματικά εμπιστοσύνη (είτε είναι ο νυν ιατρός σας είτε άλλος).

 

Εύχομαι από καρδιάς ότι καλύτερο! Να φροντίζετε τον εαυτό σας σώμα & ψυχή. Καλό καλοκαίρι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...