Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεταχειρισμένα ρούχα στην λαϊκή αγορά


xena

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν ποστάρω στο σωστό σημείο, ας το μεταφέρουν αν είναι.

 

Εχω εκνευριστεί, ρούχα που δώσαμε στην εκκλησία τα είδαμε να πουλούνται στην λαική της περιοχής προς 0,50 λεπτά το κομμάτι.

Τι συμβαίνει;

 

Θα μου πεις, κι αυτό βοήθεια είναι, βοηθάς τον άλλον να ζήσει δίνοντας του να πουλά τα ρούχα σου... :confused:

Οπως και με τα παλιοσίδερα ή τους ρακοσυλλέκτες.

 

Δεν ξέρω... κάπως στραβά μου'ρχεται. Ισως οι ανάγκες των απόρων υπερκαλύπτονται;

 

Εσείς που δίνετε τα ρούχα που δεν σας κάνουν πχ αλλά είναι σε άριστη κατάσταση;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξέρω αν ποστάρω στο σωστό σημείο, ας το μεταφέρουν αν είναι.

 

Εχω εκνευριστεί, ρούχα που δώσαμε στην εκκλησία τα είδαμε να πουλούνται στην λαική της περιοχής προς 0,50 λεπτά το κομμάτι.

Τι συμβαίνει;

 

Θα μου πεις, κι αυτό βοήθεια είναι, βοηθάς τον άλλον να ζήσει δίνοντας του να πουλά τα ρούχα σου... :confused:

Οπως και με τα παλιοσίδερα ή τους ρακοσυλλέκτες.

 

Δεν ξέρω... κάπως στραβά μου'ρχεται. Ισως οι ανάγκες των απόρων υπερκαλύπτονται;

 

Εσείς που δίνετε τα ρούχα που δεν σας κάνουν πχ αλλά είναι σε άριστη κατάσταση;;;;

 

 

:rolleyes::confused: Ωστε έτσι εεεε???? Καλά μου τα 'χουν πει εμένα να μη δίνουμε έτσι ουδέτερα χωρίς να ξέρουμε που πάνε....

Αν θες να δώσεις κάτι να το δίνεις απευθείας εκεί που ξέρεις ότι υπάρχει ανάγκη, χέρι χέρι, χωρίς μεσάζοντες, γιατί καταλήγουν σε βιτρίνες second hand:shock:

Πουθενά σε μεσάζοντες! Να ξέρεις που πάνε. Ιδίως χρήματα!

Υπάρχουν πάντως και τα ιδρύματα π.χ νταού πεντέλης που χρειάζονται αρκετά. Επίσης κάποιοι αξιοπιστοι σύλλογοι όπως αυτός ενός παπά στο κέντρο της Αθήνας που κάνει έργο σπουδαίο. Αν δεν τα χρειάζονται θα σου το πουν. Δεν θα τα δεις να φιγουράρουν πάντως σε λαϊκές!

Εχω ακούσει και χειρότερα πάντως.... τρόφιμα που δίνουμε για τα σισίτια, να καταλήγουν στα σπίτια ανθρώπων που έχουν επαγγελματικές σχέσεις με την εκκλησία..... (βγάζουν υποχρεώσεις δηλ.).

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes::confused: Ωστε έτσι εεεε???? Καλά μου τα 'χουν πει εμένα να μη δίνουμε έτσι ουδέτερα χωρίς να ξέρουμε που πάνε....

Αν θες να δώσεις κάτι να το δίνεις απευθείας εκεί που ξέρεις ότι υπάρχει ανάγκη, χέρι χέρι, χωρίς μεσάζοντες, γιατί καταλήγουν σε βιτρίνες second hand:shock:

Πουθενά σε μεσάζοντες! Να ξέρεις που πάνε. Ιδίως χρήματα!

Υπάρχουν πάντως και τα ιδρύματα π.χ νταού πεντέλης που χρειάζονται αρκετά. Επίσης κάποιοι αξιοπιστοι σύλλογοι όπως αυτός ενός παπά στο κέντρο της Αθήνας που κάνει έργο σπουδαίο. Αν δεν τα χρειάζονται θα σου το πουν. Δεν θα τα δεις να φιγουράρουν πάντως σε λαϊκές!

Εχω ακούσει και χειρότερα πάντως.... τρόφιμα που δίνουμε για τα σισίτια, να καταλήγουν στα σπίτια ανθρώπων που έχουν επαγγελματικές σχέσεις με την εκκλησία..... (βγάζουν υποχρεώσεις δηλ.).

 

Απ τη μία λέω πως εφόσον δεν τα χρειάζομαι πια ας μη με νοιάζει τι θα γίνουν και που θα πάνε. Και είναι σωστό κι αυτό. Εμένα γιατί μου κάθεται στραβά; :evil:

Είμαι λίγο μπερδεμένη.

 

Αυτό με τα σισίτια το έχω δει κι εγώ, συστηματικά φρούτα/ζυμαρικά/λάδι κλπ σε σπίτια πχ νεοκόρων, παρατρεχάμενων/ψαλτών κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Απ τη μία λέω πως εφόσον δεν τα χρειάζομαι πια ας μη με νοιάζει τι θα γίνουν και που θα πάνε. Και είναι σωστό κι αυτό. Εμένα γιατί μου κάθεται στραβά; :evil:

Είμαι λίγο μπερδεμένη.

 

Αυτό με τα σισίτια το έχω δει κι εγώ, συστηματικά φρούτα/ζυμαρικά/λάδι κλπ σε σπίτια πχ νεοκόρων, παρατρεχάμενων/ψαλτών κλπ.

Νομίζω σου κάθεται στραβά γιατί δεν ξέρεις αν όντως δεν τα είχε κανείς ανάγκη ή κάποιος μεσάζοντας τα βούτηξε..και εν πάσει περιπτώση αν δεν τα χρειάζονται ας σου το έλεγαν και μπορεί να έψαχνες να τα δώσεις αλλού που θα τα είχαν πραγματική ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω πετύχει να πουλάνε μεταχειρισμένα ρούχα στη λαϊκή, και μάλιστα πολύ πιο ακριβά από 0,50!!

Επειδή δεν έχω εμπιστοσύνη στην εκκλησία σκοπεύω όταν μεγαλώσουν τα παιδιά μου να κάνω τα εξής τρία:

1) Να τα δώσω σε γνωστούς μου

2) Να τα δώσω στο ορφανοτροφείο

3) Να τα δώσω σε μετανάστες , χέρι με χέρι όμως... είναι άδικο να μην έχουν πρόσβαση σε κανενός είδους πρόνοια, επειδή είναι "παράνομοι" και με διαφορετική θρησκεία.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακούστε και τις δικές μου παραστάσεις..

1.Είμαι στο σπίτι της μητέρας μου σε μικρή επαρχιακή πόλη.Χτυπάει το κουδούνι,ανοίγει η μητέρα μου την πόρτα.Είναι μία κυρία που πουλάει κούτες από μακαρόνια.Η μητέρα μου δεν αγοράζει,αλλά είναι σίγουρη ότι κάπου την έχει ξαναδεί..Περνάει καιρός και πού την πετυχαίνει άραγε?Σε ομάδα έξω από την εκκλησία που μαζεύει τρόφιμα για άπορες οικογένειες..

2.Είμαι στο σπίτι γνωστής με την κόρη μου,η οποία έχει βάλει στο μάτι ένα παιχνιδάκι που στέκεται στον καναπέ του σαλονιού.Επειδή είναι μαστροχαλαστής δεν την αφήνω να το παίξει..Απάντηση της κυρίας..'πάρτο παιδί μου,πρόσφατα με τον σύλλογο μαζέψαμε παιχνιδάκια για άπορα παιδάκια και κράτησα μερικά για το εγγόνι μου"

Είναι αμαρτία να υπάρχουν τέτοιες συμπεριφορές..Ο κόσμος αντιμετωπίζοντας τέτοιες καταστάσεις ,διστάζει να βοηθήσει..Και έτσι δυστυχώς μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά...

Link to comment
Share on other sites

Απ τη μία λέω πως εφόσον δεν τα χρειάζομαι πια ας μη με νοιάζει τι θα γίνουν και που θα πάνε. Και είναι σωστό κι αυτό. Εμένα γιατί μου κάθεται στραβά; :evil:

Είμαι λίγο μπερδεμένη.

 

ειναι απαραδεκτο αυτο και κανονικα θα πρεπε να πας στην εκκλησια και να κανεις χαμο.ξερω οτι τα εδωσες για καλο σκοπο και οτι αφου τα εδωσες δεν θα πρεπε να σε ενδιαφερει αλλα δεν παει ετσι.αν η ενορια σου υπερκαλυψε τις αναγκες της ας τα δωσει σε αλλη ενορια αλλα να εισαι σιγουρη οτι οι αναγκες στον καιρο της κρισης αποκλειεται να υπερκαλυπτονται.που ξερεις αν καποιος απο τους παρατρεχαμενους της εκκλησιας δεν τα κραταει και τα δινει σε καποιον εναντι καποιου προσωπικου ωφελους?αν παλι τα εδωσε η εκκλησια σε οικογενεια και αυτη πηγε και τα πουλησε,δεν το ξερω.αν δεν ξερεις καποιον συλλογο που να εμπιστευεσαι σιγουρα θα εχεις καποιον στην γειτονια σου.εγω πλεον δεν τα δινω στην εκκλησια.εχουμε μια κυρια που κοιταει την γιαγια μου καποιες ωρες και ξερω οτι εχει αναγκη και δινουμε και εκει(γιατι ανακυκλωνουμε και μεταξυ μας με τον αδερφο μου και τις ξαδερφες μας).ολο και καποια γνωστη σου θα ξερει καποιους ανθρωπους που εχουν πραγματικη αναγκη.σε ολες τις γειτονιες υπαρχουν πλεον ανθρωποι που αντιμετωπιζουν προβλημα επιβιωσης:-(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... κάπως στραβά μου'ρχεται. Ισως οι ανάγκες των απόρων υπερκαλύπτονται;

 

Αυτός είναι ένας λόγος. Οι ανάγκες υπερκαλύπτονται, τουλάχιστον σε συγκεκριμένα είδη, π.χ. να σου φέρνουν σάκους με αρκουδάκια, αλλά εσώρουχα για 15χρονα να μην υπάρχουν.

 

Ένας άλλος βέβαια είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις ποιος έχει ανάγκη (όχι στην περίπτωση που λες με τη λαϊκή βέβαια, αλλά π.χ. στο φαγητό από το συσσίτιο που παίρνουν οι νεωκόροι - οι οποίοι κατά κανόνα στενεύονται πολύ οικονομικά). Υπάρχουν άνθρωποι που ούτε οι στενοί τους συγγενείς δεν ξέρουν ότι δέχονται τρόφιμα από την εκκλησία.

 

3) Να τα δώσω σε μετανάστες , χέρι με χέρι όμως... είναι άδικο να μην έχουν πρόσβαση σε κανενός είδους πρόνοια, επειδή είναι "παράνομοι" και με διαφορετική θρησκεία.

 

Αυτό δεν ισχύει, μόνο η ΧΑ κάνει διακρίσεις στη "φιλανθρωπία", οι ενορίες όχι.

 

Στατιστικά για άλλη χώρα της ΕΕ ξέρω ότι από τα ρούχα που δίνουμε σε φιλανθρωπικές οργανώσεις, ένα 10-20% πάει απευθείας σε απόρους, τα υπόλοιπα πουλιούνται επίσης για φιλανθρωπικούς σκοπούς, κι όσα μένουν αζήτητα στη Δ. Ευρώπη, περίπου τα μισά δηλαδή, τα στέλνουν σε ιδρύματα της Αν. Ευρώπης ή εκτός Ευρώπης.

 

Μάλιστα στη χώρα που ζω υπάρχουν εταιρίες που πλένουν και σιδερώνουν τα ρούχα που δωρίζουμε, και βέβαια ζούνε από τα κέρδη που φέρνει η πώλησή τους. Προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με αυτό. Ξέρω όμως ότι στην Ελλάδα το εμπόριο θεωρείται ντροπή από πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα στη χώρα που ζω υπάρχουν εταιρίες που πλένουν και σιδερώνουν τα ρούχα που δωρίζουμε, και βέβαια ζούνε από τα κέρδη που φέρνει η πώλησή τους. Προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με αυτό. Ξέρω όμως ότι στην Ελλάδα το εμπόριο θεωρείται ντροπή από πολλούς.

 

οταν λες εταιριες τι εννοεις?αν εννοεις συλλογους μη κερδοσκοπικους που ασχολουνται με απορους,αστεγους,βρεφη,παιδια κτλ εδω στην ελλαδα κανουν συχνα φιλανθρωπικα παζαρια που πας και αγοραζεις και τα στηριζει κοσμος και δεν θεωρειται ντροπη,αυτο ομως δεν ειναι εμποριο αλλα φιλανθρωπικο εργο

Link to comment
Share on other sites

Τσιγγάνοι είναι αυτοί που εντοπίσαμε εμείς, δεν ξέρω τι έχετε δει κι οι υπόλοιπες. Γιαυτό το συνέδεσα με ρακοσυλέκτες ή παλιοσιδεράδες...

 

pax, όπως το θέτεις δεν ακούγεται κακό. Ανακύκλωση δηλαδή.

Γιαυτό σας λέω έχω μπερδευτεί. Με πείραξε, αλλά δεν με πειράζει ας πούμε όταν πάω στην ανακύκλωση 20 πλαστικά μπουκάλια, τα οποία θα μεταπουλήσει ως πρώτη ύλη αυτός που έχει το εργοστάσιο ανακύκλωσης. Ετσι δεν είναι;;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τσιγγάνοι είναι αυτοί που εντοπίσαμε εμείς, δεν ξέρω τι έχετε δει κι οι υπόλοιπες. Γιαυτό το συνέδεσα με ρακοσυλέκτες ή παλιοσιδεράδες...

 

pax, όπως το θέτεις δεν ακούγεται κακό. Ανακύκλωση δηλαδή.

 

Γιαυτό σας λέω έχω μπερδευτεί. Με πείραξε, αλλά δεν με πειράζει ας πούμε όταν πάω στην ανακύκλωση 20 πλαστικά μπουκάλια, τα οποία θα μεταπουλήσει ως πρώτη ύλη αυτός που έχει το εργοστάσιο ανακύκλωσης. Ετσι δεν είναι;;;;;;

 

abebablom κατάλαβες τώρα αυτό που λέει η pax? σαν την ανακύκλωση των σκουπιδιών! αυτό κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω περσυ που ειχα ξεκαθαρισει απο την ντουλαπα μου διαφορα χειμωνιατικα μπουφαν και πουλοβερ τα πηγα στο κεντρο αστεγων στην ομονοια. Αν τα εβλεπα να τα πουλανε στη λαικη θα νευριαζα κι εγω γιατι εγω τα εδωσα να ζεσταθει το κοκκαλακι των αστεγων οχι να τα πουλανε στη λαικη!

Link to comment
Share on other sites

Xena οταν διαβασα το πρωτο σου ποστ θεωρησα οτι η εκκλησια τα εκμεταλευεται πουλωντας τα οποτε η πρωτη μου απαντηση θα ηταν οτι μπορεις να πας και να τους ζητησεις τον λογο. Θα ωφειλαν να το παραδεχτουν και να σου που τι κανουν τα λεφτα.

Ομως...

Πας εσυ και αφηνεις μια τσαντα με ρουχα ή με τροφιμα. Μεσα στην εκκλησια, στον καντηλαναφτη (γιατι αν την αφησεις στα σκαλια ειναι αλλο θεμα). Στο καπακι παω και εγω και λεω εχω αναγκη και περνω την τσαντα που αφησες. Καταγραφηκε καπου οτι πηγες μια τσαντα και τι ειχε μεσα? (δεν νομιζω). Περνω λοιπον την τσαντα και αφου παω 2 στενα πιο κατω βλεπω οτι εχει ρουχαλακια για μωρα. Εμενα τα παιδια μου ειναι μεγαλυτερα. Ποσες νομιζεται οτι θα τα επιστρεψω στην εκκλησια? Ποσες οτι θα πεταξω την τσαντα στην μεση του δρομου (και θα σε βρισω κι ολας)???

Δεν νομιζω οτι υπαρχει τετοιου ειδους οργανωση σε επιπεδο ενοριας που θα κανει τετοια καταγραφη

 

Εδω στο Βελγιο (pax εδω εισαι και εσυ?), οντως ριχνουμε τα πραγματα σε καδους συγκεκριμενης οργανωσης 2-3 φορες την εβδομαδα περνανε φορτηγα και αδειαζουν τους καδους. Τα ρουχα πουλιονται σε καταστηματα, μαλλον σε αλλη γειτωνια. Και εγω σοκαριστικα οταν το συνηδιτοποιησα. Οταν το αντιπαραθεσα ομως με εναν καδο στην Κορινθο πολυ πριν την κριση οταν καποιοι ειχαν μπει μεσα, εβγαλαν σακουλες με ρουχα, διαλεξαν και τα αλλα το παρτησαν στη βροχη σαν σκουπιδια πλεον, νομθζω οτι ειναι καλυτερα να ειναι λιγο πιο οργανωμενα και ας ειναι με πληρωμη... Φυσικα και εδω καποια θα πεταχτουν. Ομως επειδη τα φορτηγα περνανε τακτικα θελω να πιστευω οτι ειναι πολυ λιγοτερα

Link to comment
Share on other sites

abebablom κατάλαβες τώρα αυτό που λέει η pax? σαν την ανακύκλωση των σκουπιδιών! αυτό κάνουν.

 

Έτσι. Υπάρχουν κάδοι για μεταχειρισμένα ρούχα, οι οποίοι είναι προς όφελος φιλανθρωπικών οργανώσεων. Αυτές οι οργανώσεις τα πουλάνε σε εταιρείες, οι οποίες τα ξεδιαλέγουν και τα ξαναπουλούν. Επομένως ένα μέρος των χρημάτων πάει σε ιδιώτες, και ένα σε φιλανθρωπικούς οργανισμούς. Υπάρχουν βέβαια και πιο μικρής κλίμακας δραστηριότητες, με ενορίες που οργανώνουν μπαζάρ μεταχειρισμένων. Ξέρω κόσμο που δουλεύει εθελοντικά σε τέτοια μπαζάρ, και μου λένε πόσα πράγματα μένουν αζήτητα. Μερικές φορές έρχονται και Ρομά από την Αν. Ευρώπη και παίρνουν αζήτητα καροτσάκια. Μερικούς τους ενοχλεί, αλλά εγώ λέω χαλάλι τους.

 

Για τα παιδιά μου σχεδόν πάντα μεταχειρισμένα αγοράζω και δίνω παρακάτω ό,τι μπορώ και ό,τι δέχονται. Για τα αρκουδάκια π.χ. ξέρω ότι δεν τα παίρνουν συνήθως, γιατί υπάρχει υπερπροσφορά. Μερικοί που λυπούνται να τα πετάξουν, τα χαρίζουν σε φιλοζωικές οργανώσεις για να παίζουν τα σκυλιά. Είναι απίστευτο πώς καταστρέφουμε το περιβάλλον για να κατασκευάσουμε διπλάσια και τριπλάσια πράγματα απ΄όσα χρειαζόμαστε. Σκεφτείτε πόσο νερό χρειάζεται το βαμβάκι για ένα τζην π.χ., ενώ θα μπορούσαν αντί για βαμβάκι να φυτέψουν κάτι φαγώσιμο.

 

Και επειδή αναφέρθηκαν και τα συσσίτια, πιστέψτε με, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα στην Ελλάδα της κρίσης. Ξέρω από ανθρώπους που είναι μέσα στα πράγματα. Αν δείτε μια παρέα και σας ρωτήσουν "βρες ποιος απ΄αυτούς παίρνει τρόφιμα από την ενορία", μάλλον δεν θα το βρείτε, και δυστυχώς το επιχείρημα "αυτός αποκλείεται γιατί έχει ακίνητα/ είχε σούπερ μάρκετ / είχε βιοτεχνία" δεν λέει τίποτε. Ακόμη και οι κυρίες που μαγειρεύουν για τα συσσίτια ή οι συγγενείς τους δεν σημαίνει ότι έχουν πάντα φαγητό στο δικό τους σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι. Υπάρχουν κάδοι για μεταχειρισμένα ρούχα, οι οποίοι είναι προς όφελος φιλανθρωπικών οργανώσεων. Αυτές οι οργανώσεις τα πουλάνε σε εταιρείες, οι οποίες τα ξεδιαλέγουν και τα ξαναπουλούν.

 

ναι τους εχω δει στο εξωτερικο.ετσι οπως το ειδα στο κατω μηνυμα σου για εταιρειες δεν το καταλαβα οτι αυτο εννοουσες:).βεβαια εδω δεν εχουμε σωστο συστημα για την ανακυκλωση σκουπιδιων,φανταστειτε ποσο μαλλον για κατι τετοιο στην Ελλαδα.οταν τα ριχνεις σ αυτους τους καδους ξερεις την πορεια τους και πιστευεις οτι οντως θα χρησιμοποιηθουν αναλογα.εδω δυστυχως ακριβως επειδη υπαρχουν αρκετα περιστατικα οπως αναφερθηκαν παρακατω ο κοσμος εχει χασει την εμπιστοσυνη του.γι αυτο πιστευω οτι αν δεν ξερεις οτι στον συλλογο που θα τα δωσεις θα χρησιμοποιηθουν για καλο σκοπο καλυτερα σε οικογενειες στην γειτονια μας ή ολο και καποιον γνωστο θα ακουσεις οτι μπορει να ξερει οτι ο ταδε εχει αναγκη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάδους ανακύκλωσης ρούχων έχουμε και στην Ελλάδα εδώ και χρόνια, μάλιστα ζω εκτός Αθηνών κι έχουμε τουλάχιστον εδώ και 5 χρόνια. Δείτε, αυτό βρήκα περι ανακύκλωσης ρούχων http://www.eoan.gr/el/content/164.

 

Άρα γίνεται κι εδώ αυτό που γίνεται στο εξωτερικό.

 

Παιδιά, στην εκκλησία τα πήγαινα εδώ και χρόνια, τα έπαιρνε η νεοκόρισσα και πάντα με ευχαριστούσε και μου έλεγε ότι πάνε σε καλή μεριά. Επίσης έχω πάει πολλές φορές παιχνίδια διπλά που μου έφερναν, του κουτιού όπως και δικά μας ρούχα, κουστούμια κλπ.

 

Νομίζω πως πάνε οι τσιγγάνοι δήθεν για βοήθεια σε 15 εκκλησίες ο κάθε ένας και του δίνουν ασφαλώς και αυτοί κάνουν αυτή τη δουλειά...

Πάλι έχω 2 τσάντες μεγάλες με μωρουδιακά αλλά και δικά μας και δεν ξέρω τι να κάνω... Εχουμε κοινωνικό παντοπωλείο στην περιοχή (του Δήμου) και έχουν μέσα κι ένα σημείο με κρεμάστρες που πας τέτοια πράγματα. Ισως εκεί είναι καλύτερα....

Link to comment
Share on other sites

pax, αν εννοείς τα charity shops ναι τα γνωρίζω, και όταν βρίσκομαι στο εξωτερικό τα υποστηρίζω... όμως δυστυχώς άλλη η νοοτροπία του Ελληνα και άλλη του Σουηδού πχ. τώρα όσων αφορά την εκκλησία, μπορεί όντως να μην κάνουν (όλες οι ενορίες) διακρίσεις, αλλά δυστυχώς επειδή είναι αρκετούτσικα τα παραδείγματα απάτης (εγώ το θεωρώ απάτη όταν δωρίζω κάτι για να χαριστεί κάπου και αυτό πωλείται ή το κρατάει αυτός που υποτίθεται είναι μεσάζων), προτιμώ να το αναλάβω μόνη μου!!

Επίσης, επειδή πολλοί μετανάστες έχουν διαφορετική θρησκεία, μπορεί οι ίδιοι να μη θέλουν να έρθουν σε επαφή με την εκκλησία, πράγμα σεβαστό και κατανοητό από εμένα.

xena, Καλή ιδέα και το κοινωνικό παντοπωλείο..

Γενικότερα, δεν μπορείς να είσαι και σίγουρος για το εάν θα πάνε σε καλή μεριά!! δηλαδή μπορεί ο άλλος όντως να μην έχει στον ήλιο μοίρα και να συλλέγει ρούχα από φιλανθρωπίες και να τα πουλάει για να βγάλει τα προς το ζην!!ό, τι κάνουν και αυτές οι εταιρίες τώρα που το σκέφτομαι.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μπορεί ο άλλος όντως να μην έχει στον ήλιο μοίρα και να συλλέγει ρούχα από φιλανθρωπίες και να τα πουλάει για να βγάλει τα προς το ζην!!ό, τι κάνουν και αυτές οι εταιρίες τώρα που το σκέφτομαι.

 

Να! βλέπεις γιατί μπερδεύομαι; Γιατί ενοχλήθηκα; Δεν θα'πρεπε.

Αφού πραγματικά τα δίνω για να βοηθήσω. Κι όταν ο φτωχός τα πουλάει, βοηθιέται. Αυτό κάνουν και οι εταιρίες διαχείρισης της ανακύκλωσης ρούχων. Αρα, θα πρέπει να το σκεφτώ διαφορετικά.. Οτι ΟΠΩΣ και να τα χειριστεί ο φτωχός, είτε τα φορέσει είτε τα πουλήσει, θα βοηθηθεί. ε;

Link to comment
Share on other sites

ναι έτσι είναι... αλλά... αν υπάρχουν οικογένειες που δεν έχουν ρουχαλάκια, και δεν μπορούν να αγοράσουν?

που δεν έχουν πρόσβαση στην πρόνοια για διάφορους λόγους (πχ δεν είναι από Ελλάδα και δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα), που δεν έχουν να φάνε πόσο μάλλον να ντύσουν τα μικρά τους?? πονάει η ψυχή μου να βλέπω μάνες με μωρά στην αγκαλιά στη λαϊκή να ζητιανεύουν μαρούλια...

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

jellyfishch, οι ανάγκες σε ρούχα αυτών που πραγματικά δεν έχουν τίποτε υπερκαλύπτονται. Δεν λέω για άλλα πιο ακριβά, π.χ. ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, αλλά κανείς δεν θα κρυώσει από έλλειψη ρούχων στην Ελλάδα.

 

Από την άλλη, υπάρχουν οικογένειες που δεν είναι τελείως άπορες, που θα μπορούσαν να αγοράσουν ρούχα, αλλά στενεύονται οικονομικά και μια προσφορά είναι ευπρόσδεκτη ελάφρυνση. Σκέψου π.χ. οικογένειες με δυο παιδιά και δυο γονείς ανέργους, ή με τέσσερα παιδιά και ένα εισόδημα.

 

Τι θέλω να πω; Δεν είναι πια και η τεράστια φιλανθρωπία που δίνω μεταχειρισμένα ρούχα, ώστε να έχω την απαίτηση να ελέγχεται σε ποιους θα δωθεί και το κάθε μπλουζάκι. Ούτε και χαρίζω 100 Ευρώ για να πάει κάποιος να πάρει παλτό από το L***n house στο παιδί του. Είναι ρούχα που δεν τα χρειάζομαι πια, και κάποιος άλλος, για να τα πάρει, πάει να πει ότι τα χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

jellyfishch, οι ανάγκες σε ρούχα αυτών που πραγματικά δεν έχουν τίποτε υπερκαλύπτονται. ...

Τι θέλω να πω; Δεν είναι πια και η τεράστια φιλανθρωπία που δίνω μεταχειρισμένα ρούχα, ώστε να έχω την απαίτηση να ελέγχεται σε ποιους θα δωθεί και το κάθε μπλουζάκι. Ούτε και χαρίζω 100 Ευρώ για να πάει κάποιος να πάρει παλτό από το L***n house στο παιδί του. Είναι ρούχα που δεν τα χρειάζομαι πια, και κάποιος άλλος, για να τα πάρει, πάει να πει ότι τα χρειάζεται.

 

α) Όχι δεν υπερκαλύπτονται. Υπάρχουν, εδώ στην Αθήνα, μετανάστες που πραγματικά κρυώνουν. Όποιος μένει στην Αττική, μπορεί να απευθυνθεί στον Αγ. Παντελεήμονα. Θα τον πάνε χεράκι-χεράκι να δει μωρά 4-5 μηνών "ντυμένα" με γυναικεία πουλόβερ...

 

β) Δεν πρόκειται για φιλανθρωπία, όπως σωστά λες, αλλά για ανακύκλωση. Αφού λοιπόν είναι για ανακύκλωση, πρέπει τα ρούχα να πάνε σε κάποιον που τα χρειάζεται. Δηλαδή, που τα χρειάζεται για να τα φορέσει... Όχι, που τα χρειάζεται για να αναπτύξει "εμπορική δραστηριότητα".

 

Στη θέση της xena, θα ένιωθα και εγώ λίγο προδομένη. Νομίζω ότι θα πρέπει να γίνει σχετική αναφορά στην εκκλησία, αν πράγματι κατά λάθος τα έδωσαν τα ρούχα σε ανθρώπους που τους ξεγέλασαν. Γιατί είναι κρίμα, ένας άνθρωπος να στερείται ρούχα που ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ, προκειμένου κάποιος να τα "σκοτώνει" στην αγορά.

Και, εντέλει, ειδικά τα Χριστούγεννα, πολλές εκκλησίες και φιλανθρωπικοί οργανισμοί διοργανώνουν bazaars με second hand ρούχα. Ας γίνεται λοιπόν έτσι. Καθαρά, διάφανα και οργανωμένα.

Link to comment
Share on other sites

α) Όχι δεν υπερκαλύπτονται. Υπάρχουν, εδώ στην Αθήνα, μετανάστες που πραγματικά κρυώνουν. Όποιος μένει στην Αττική, μπορεί να απευθυνθεί στον Αγ. Παντελεήμονα. Θα τον πάνε χεράκι-χεράκι να δει μωρά 4-5 μηνών "ντυμένα" με γυναικεία πουλόβερ...

 

β) Δεν πρόκειται για φιλανθρωπία, όπως σωστά λες, αλλά για ανακύκλωση. Αφού λοιπόν είναι για ανακύκλωση, πρέπει τα ρούχα να πάνε σε κάποιον που τα χρειάζεται. Δηλαδή, που τα χρειάζεται για να τα φορέσει... Όχι, που τα χρειάζεται για να αναπτύξει "εμπορική δραστηριότητα".

 

Στη θέση της xena, θα ένιωθα και εγώ λίγο προδομένη. Νομίζω ότι θα πρέπει να γίνει σχετική αναφορά στην εκκλησία, αν πράγματι κατά λάθος τα έδωσαν τα ρούχα σε ανθρώπους που τους ξεγέλασαν. Γιατί είναι κρίμα, ένας άνθρωπος να στερείται ρούχα που ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ, προκειμένου κάποιος να τα "σκοτώνει" στην αγορά.

Και, εντέλει, ειδικά τα Χριστούγεννα, πολλές εκκλησίες και φιλανθρωπικοί οργανισμοί διοργανώνουν bazaars με second hand ρούχα. Ας γίνεται λοιπόν έτσι. Καθαρά, διάφανα και οργανωμένα.

 

Ανατρίχιασα.

Εχεις δίκιο, θα έπρεπε οι ενορίες να έχουν επικοινωνία ώστε να καλύπτονται όλες αυτές οι ανάγκες.

Και τώρα που το λες, θα μιλήσω στον παπά και θα πω για την λαϊκή. Οπως επίσης και αυτό που αναφέρεις.

Πρώτα οι ανάγκες και μετά το κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

β) Δεν πρόκειται για φιλανθρωπία, όπως σωστά λες, αλλά για ανακύκλωση. Αφού λοιπόν είναι για ανακύκλωση, πρέπει τα ρούχα να πάνε σε κάποιον που τα χρειάζεται. Δηλαδή, που τα χρειάζεται για να τα φορέσει... Όχι, που τα χρειάζεται για να αναπτύξει "εμπορική δραστηριότητα".

 

Συμφωνώ.

 

Να προσθέσω ότι προσωπικά θα αισθανόμουν ενοχλημένη και για έναν ακόμη λόγο, δευτερευόντως: Αν ήταν να τα πουλήσω, θα τα πουλούσα για να καρπωθώ εγώ το όποιο όφελος, δεδομένου ότι έχω επίσης ανάγκη.

 

Βρε κορίτσια, να ρωτήσω κάτι άσχετο, αυτή η ζυγαριά που εμφανίζεται δίπλα στο online, τι είναι, οέο?

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...