Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κολικοί, παλινδρόμηση ή κάτι άλλο; 2 μηνών


Recommended Posts

Έχω μια μπεμπούλα 2.5 μηνών την οποία θηλάζω αποκλειστικά. Όταν γυρίσαμε σπίτι από το μαιευτήριο κοιμόταν αρκετά καλά τις πρώτες 2 μέρες.

 

Μετά άρχισε σιγά σιγά να μην κοιμάται, να είναι ανήσυχη και να κάνει κάτι ήχους σαν να ζορίζεται, σαν να καθαρίζει το λαιμό της, σαν άλογο που χλιμιντρίζει. Άρχισε να βγάζει και λίγες γουλίτσες αλλά την ταλαιπωρεί και παλινδρόμηση κρυφή-ακούς δηλ. το γάλα που ανεβαίνει και νομίζεις ότι θα κάνει εμετό, αλλά τελικά κατεβαίνει πάλι στο στομάχι και της μένει αυτή η έκφραση ξινίλας που ξέρουμε καλά οι μαμάδες από την εγκυμοσύνη(βγάζει το γλωσσαράκι της και ξινίζει τα μούτρα της) . Κάποιες φορές τεντώνει και το κεφάλι προς τα πίσω .

 

Ως εδώ είναι μια τυπική εικόνα παλινδρόμησης, την οποία είχα ζήσει και στο γιο μου. Πέρα από αυτά όμως δεν κοιμάται σχεδόν καθόλου τη νύχτα. Δηλ. μουγκρίζει συνέχεια, την θηλάζω, ηρεμεί, κοιμάται λίγα λεπτά-μισή ώρα και ξανά ξυπνάει, κλαίει, και παλεύει σαν να την ενοχλεί κάτι . Το πρωί κατά τις 9-10 κοιμάται λίγο, μπορεί να κοιμηθεί και κανένα 2ωρο. Μετά πάλι μουγκρίζει και κλαίει, κοιμάται λίγα λεπτά, ξυπνάει και κάπως πάει η μέρα μας. Παίρνει πολύ καλό βάρος και έχει καμιά 10ρια μουσταρδί, υδαρές κενώσεις το 24ωρο. Δείχνει να ζορίζεται αρκετά πριν κάνει κακά, αλλά δείχνει να ζορίζεται και γενικά σε άλλες στιγμές.

 

Το ασταμάτητο, απαρηγόρητο κλάμα που έχω διαβάσει και ακούσει ότι συνοδεύει τους κολικούς, δεν το έχει(με αγκαλιά ή θηλασμό ηρεμεί). Ούτε γκρινιάζει περισσότερο το απόγευμα και το βράδυ(κάποιες φορές μάλιστα είναι πιο ήρεμη το απόγευμα και κοιμάται). Τη νύχτα όμως… βασανίζεται το μπεμπάκι μου.

 

Υπάρχουν μαμάδες με παρόμοια εμπειρία; Τι είναι τελικά; :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ σαν να περιγραφεις τον γιο μου..περασαμε πολυ δυσκολα.ετσι εκανε.σαν αλογο που χλιμιντριζει ολο πισω το κεφαλι επινε τρελες ποσοτητες αντιαναγωγικο γαλα επερνε πιλυ καλο βαρος,δεν κοιμοταν ποτε μεχρι 3 μηνων συνεχεια σφιγγοταν εκανε κακα αλλα εδειχνε νε πιεζετε πολυ ειχε κανει ομφαλοκηλη απο τους κολοικους η κατασταση ξεφυγεψοταν ηταν 2.5 μηνων.καναμε υπερηχο για κ ειχε μεγιστου βαθμου παλλινδρομιση.καναμε εξετασεις για αλεργειες αλλα ηταν αρνητηκες.βεβαια σε αυτη την ηλικια κ αρνητικες να ειναι μπορει το παιδι να εχει κ να μην ανιχνευονται.οταν εγινε ο υπερηχος ηταν αργα.το παιδι ειχε κανει ισοφαγητιδα.ξαφνικα εβλεπε μπιμπερο και ουρλιαζε.δυο μερες ηταν νηστικο αρχισε να κοιμαται συνεχεια κ ο παιδιατρος που δ θελω να τον χαρακτηρισω ελεγε δ ειναι τπτ δωσ του επαντορεν.ηταν αργα ομως.τον πηρα τον μικρο απο μονη μου,τον πηγα στον παιδων κ νοσηλευτηκαμε 2,5 μηνων μια βδομαδα με ορους,κ μας αλλαξαν το γαλα σε υποαλλεργικο,το alfare, το οποιο ομως ηταν αθλιο κ δ ηταν αντιαναγωγικο.ο μικρος σιγα σιγα εφτιαξε.οταν βγηκαμε απο το νοσοκομειο παλι τα ιδια.δ ηξεραν αν αυτο που ειχε ο μικρος ηταν απλα παλινδρομηση η αλεργια λογο των κολικων που συνηπηρχαν κ προκαλουσαν ολα αυτα.η ομφαλοκιλη περασε με το γαλα αυτο.ομως το μωρο παλι σταματησε να το πινει3 μηνων.πηγαμε σε παιδογαστρεντερολογους ιδιωτικους αλλαξαμε ποσους παιδιατρους κ τελικα καταληξαμε να πινει ενα πανακριβο γαλα το νεοκειτ περιπου 58ευρω το κουτι το μικρο μεχρι 8 μηνων.ετσι περασαν σχεδοβ ολα μαζι με το σιροπι το epadoren κ με πολλη υπομονη κ επθμονη στο ταισμα.τα θυμαμαι κ στενοχωριεμαι πολυ.θελει πολυ προσοχη γτ αν ειχαμε υπευθυνο παιδιατρο ισως ειχαμε προλαβει πολλα.σε καταλαβαινω απολυτα..

Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα μου όμως δεν αποφεύγει το γάλα, ούτε δείχνει να υποφέρει όταν θηλάζει. Αντιθέτως. Θηλάζοντας ηρεμεί και καταφέρνει να κοιμηθεί. Γι'αυτό δεν βγάζω άκρη!! :confused:

 

Υπάρχουν "ήπιοι" κολικοί; Χωρίς ασταμάτητα κλάμματα δηλ.;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είμαι τόσο σίγουρη για τα γαλακτοκομικά. Γιατί τη νύχτα την πειράζουν πιο πολύ δηλ. από τη μέρα; Το ίδιο γάλα πίνει μέρα-νύχτα.

 

Επίσης να προσθέσω κάτι. Έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό δεν έχει κενώσεις τη νύχτα, ενώ την ημέρα έχει πάρα πολλές. Τώρα πια τη νύχτα κάνει μόνο τσίσα.

 

Υπάρχει καμμιά άλλη εξήγηση που να εξηγεί όλο αυτό το μυστήριο;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι κολικοί τη νύχτα κάνουν εμφάνιση, δηλαδή από τις 8 και μετά. Εμένα και οι δύο γιοι μου είχαν παλλινδρόμηση και κολικούς. Γενικά είχαμε πολύ ανήσυχες νύχτες μέχρι 6 μηνών στο μεγάλο και στο μικρό μέχρι που χρόνισε.

Για τη παλλινδρόμηση του δίνεις σιροπάκι? για τους κολικούς υπάρχει το gripe water, ρώτα και το παιδιατρό σας.

 

Υπομονή και θα περάσουν όλα!

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο έχω διαβάσει

α) οι κολικοί εμφανίζονται απόγευμα/βράδυ

β)το παιδί δεν είναι ανήσυχο όλο το 24ωρο, αλλά συγκεκριμένες και σταθερές ώρες του 24ωρου

γ)το παιδί κλαίει ασταμάτητα και δεν μπορεί να το παρηγορήσει ο γονιός με κανέναν τρόπο

 

 

Ενώ στη δική μας περίπτωση

α)απόγευμα/βράδυ δεν είναι τόσο ανήσυχη όσο τη νύχτα και τα ξημερώματα

β)έχει δυσφορία και μουγκρίζει/ σφίγγεται όλο το 24ωρο(απλά αργά τη νύχτα είναι πιο έντονο)

γ) δεν έχει κλάψει ποτέ πολλή ώρα-99% σταματάει μόλις την πάρω αγκαλιά ή την βάλω στο στήθος

 

 

:confused:

 

 

Σιροπάκι δεν δίνω γιατί δεν είναι ότι καλύτερο να φορτώνεις έναν τόσο μικρό οργανισμούλη με φάρμακα από τη στιγμή που δεν κάνει πολλούς εμετούς (μόνο γουλίτσες) και παίρνει βάρος.

 

 

 

"Φάρμακα χρειάζονται μόνο στη βαριά παλινδρομική νόσο και λιγότερο συχνά στην ήπια και μέτρια"

 

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση: Λάθη και υπερβολές

 

http://www.iatrikionline.gr/Deltio_53c_2006/6.pdf

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28814&highlight=%F0%E1%EB%E9%ED%E4%F1%FC%EC%E7%F3%E7

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο έχω διαβάσει

α) οι κολικοί εμφανίζονται απόγευμα/βράδυ

β)το παιδί δεν είναι ανήσυχο όλο το 24ωρο, αλλά συγκεκριμένες και σταθερές ώρες του 24ωρου

γ)το παιδί κλαίει ασταμάτητα και δεν μπορεί να το παρηγορήσει ο γονιός με κανέναν τρόπο

 

 

Ενώ στη δική μας περίπτωση

α)απόγευμα/βράδυ δεν είναι τόσο ανήσυχη όσο τη νύχτα και τα ξημερώματα

β)έχει δυσφορία και μουγκρίζει/ σφίγγεται όλο το 24ωρο(απλά αργά τη νύχτα είναι πιο έντονο)

γ) δεν έχει κλάψει ποτέ πολλή ώρα-99% σταματάει μόλις την πάρω αγκαλιά ή την βάλω στο στήθος

 

 

:confused:

 

 

Σιροπάκι δεν δίνω γιατί δεν είναι ότι καλύτερο να φορτώνεις έναν τόσο μικρό οργανισμούλη με φάρμακα από τη στιγμή που δεν κάνει πολλούς εμετούς (μόνο γουλίτσες) και παίρνει βάρος.

 

 

 

"Φάρμακα χρειάζονται μόνο στη βαριά παλινδρομική νόσο και λιγότερο συχνά στην ήπια και μέτρια"

 

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση: Λάθη και υπερβολές

 

http://www.iatrikionline.gr/Deltio_53c_2006/6.pdf

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28814&highlight=%F0%E1%EB%E9%ED%E4%F1%FC%EC%E7%F3%E7

Aκριβώς τα ίδια με τον 1.5 μηνών γιό μου. Κανείς δεν ξέρει να μου πει τι συμβαινει. Πάντως νομιζω οτι βοηθαει καπως ο περιορισμος των γαλακτομικων. Επισης, ξεκινησα γι' αυτους τους ηπιους κολικούς το infacolic και τελικα εκει που ειδα μια ουσιαστική διαφορα ειναι οταν δοκιμασα να δινω χαμομηλι τις στιγμες που νομιζα οτι πειναει,προκειμένου να τηρω ενα διωρο ή τρίωρο μετά από καθε θηλασμό. Δοκίμασέ το.

Link to comment
Share on other sites

... δοκιμασα να δινω χαμομηλι τις στιγμες που νομιζα οτι πειναει,προκειμένου να τηρω ενα διωρο ή τρίωρο μετά από καθε θηλασμό. Δοκίμασέ το.

 

Μα πώς να τηρείς δίωρα ή τρίωρα; Δεν πεινάει το μωρό; :-( Είναι πολύ μικρούλι. Σ'αυτήν την ηλικία χρειάζονται συνέχεια γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα πώς να τηρείς δίωρα ή τρίωρα; Δεν πεινάει το μωρό; :-( Είναι πολύ μικρούλι. Σ'αυτήν την ηλικία χρειάζονται συνέχεια γάλα.

 

Μέχρι τις 40 πρώτες μέρες να το δεχτώ. Μετά μάλλον θέλουν το στήθος για πιπίλισμα. Άλλωστε το δίωρο είναι μια καλή απόσταση. Εγώ και με τη βοήθεια της μαίας μου κατάλαβα τα εξής: το βρέφος έχει ελαφριά πονάκια, θέλει το στήθος να ηρεμήσει (πιπίλα δεν δέχεται), πίνει γάλα συνέχεια, οπότε οι κολικοί εντείνονται, και έχουμε και αναγωγές.Λίγο χαμομήλι να το ξεγελάσουμε, μέχρι να περάσει λίγη ώρα. Και σε μένα ηρεμεί με αγκαλιά και στήθος και τις ώρες που κοιμάται είναι ανήσυχο και με το παραμικρό ξυπνάει. Τώρα κάπως έστρωσε, νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας. Ξέρω ότι είναι πολύ παλιά η συζήτηση αλλά είμαι νέα μανούλα με ακριβώς τα ίδια συμπτώματα στο 32 ημερών βρέφος μου και ανυσηχω πολύ γιατί δεν βγάζω άκρη. Πρώτη φορά διαβάζω περιγραφή που να μοιάζει τόσο πολύ στο αγοράκι μου..θα με καθυσηχαζε πολύ αν μου λέγατε πως περάσατε αυτή τη φάση τελικά! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια, παρ όλο που είναι παλιό θεμα, μπορώ να μάθω πως το αντιμετωπίσατε τελικα; έχουμε ακριβώς το ίδιο θέμα. Στην αρχή έκανε λιγους εμετούς και φοβήθηκαμε μήπως είναι στενωση. Κάναμε υπέρηχο και απορρίφθηκε αυτη η περίπτωση. Μας είπαν ότι έχει μετριου βαθμου παλινδρόμηση αλλα την βλέπω όσο περνάνε οι μέρες ζορίζεται και όταν την βάζω να ρευτει και όταν κοιμαται. Δεν κλαίει απαρηγόρητα παρα μόνο όταν είναι να φάει (πολυ συχνά δλδ γιατι μόνο αυτό φαίνεται να την ηρεμει) και ξυπνάει μέσα στον ανησυχο ύπνο της ψάχνοντας να φαει. Μιλαμε για αποκλειστικό θηλασμο. Μας είπε ο γιατρός να δοκιμάσουμε infacolic.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Elinita είπε:

Κορίτσια, παρ όλο που είναι παλιό θεμα, μπορώ να μάθω πως το αντιμετωπίσατε τελικα; έχουμε ακριβώς το ίδιο θέμα. Στην αρχή έκανε λιγους εμετούς και φοβήθηκαμε μήπως είναι στενωση. Κάναμε υπέρηχο και απορρίφθηκε αυτη η περίπτωση. Μας είπαν ότι έχει μετριου βαθμου παλινδρόμηση αλλα την βλέπω όσο περνάνε οι μέρες ζορίζεται και όταν την βάζω να ρευτει και όταν κοιμαται. Δεν κλαίει απαρηγόρητα παρα μόνο όταν είναι να φάει (πολυ συχνά δλδ γιατι μόνο αυτό φαίνεται να την ηρεμει) και ξυπνάει μέσα στον ανησυχο ύπνο της ψάχνοντας να φαει. Μιλαμε για αποκλειστικό θηλασμο. Μας είπε ο γιατρός να δοκιμάσουμε infacolic.

Καλημέρα! Από τη στιγμή που έχετε διάγνωση μέτριας παλινδρόμησης, νομίζω πως εξηγεί την κατάσταση που περιγράφεις. (Χωρίς να είμαι σίγουρη, στένωση υποψιάζονται σε ρουκετοειδεις εμετούς). Περάσαμε κι εμείς παλινδρόμηση κ γνωρίζω πως μέχρι τον 3ο-4ο μήνα περίπου γίνεται όλο κ πιο έντονη κ μετά σιγά σιγά υποχωρεί. Αυτά που κάναμε ήταν κλίση στο κρεβατάκι, ρέψιμο οπωςδηποτε, την κρατούσα στην αγκαλιά μου όρθια για 30-40' μετά το γεύμα, δεν την ταρακουνουσα καθόλου κ την άλλαζα πάντοτε πριν το φαγητό ώστε να έχει άδειο στομάχι. Εμένα βέβαια έπινε αντιαναγωγικο γιατί δε θήλαζα αλλά από όλα όσα έκανα βοήθησε περισσότερο το να την κρατάω όρθια μετά το γεύμα. Θέλει πολλή υπομονή το ζήτημα, ξέρω πως είναι δύσκολο να βλέπεις το μωράκι σου να δυσκολεύεται αλλά πίστεψέ με περνάει μετά από λίγο καιρό... Όσο βάζει βάρος κ δε δείχνει να βασανίζεται στο φαγητό, να μην ανησυχείς :)

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Elinita είπε:

Κορίτσια, παρ όλο που είναι παλιό θεμα, μπορώ να μάθω πως το αντιμετωπίσατε τελικα; έχουμε ακριβώς το ίδιο θέμα. Στην αρχή έκανε λιγους εμετούς και φοβήθηκαμε μήπως είναι στενωση. Κάναμε υπέρηχο και απορρίφθηκε αυτη η περίπτωση. Μας είπαν ότι έχει μετριου βαθμου παλινδρόμηση αλλα την βλέπω όσο περνάνε οι μέρες ζορίζεται και όταν την βάζω να ρευτει και όταν κοιμαται. Δεν κλαίει απαρηγόρητα παρα μόνο όταν είναι να φάει (πολυ συχνά δλδ γιατι μόνο αυτό φαίνεται να την ηρεμει) και ξυπνάει μέσα στον ανησυχο ύπνο της ψάχνοντας να φαει. Μιλαμε για αποκλειστικό θηλασμο. Μας είπε ο γιατρός να δοκιμάσουμε infacolic.

 

H ηπια παλινδρομηση δεν ειναι κατι με το οποιο θα ασχοληθεις εσυ η ο γιατρος, ειναι μαλλον προβλημα μπουγαδας παρα υγειας, και περνα μονο του με τον καιρο.

Ταϊζεις πολυ συχνα; Δεν πρεπει το μωρο να φτασει να κλαψει για να φαει (εκτος αν ειναι νυχτα και κοιμασαι), θα πρεπει να μπαινει στο στηθος πολυ συχνα ωστε να μην προλαβαινει ουτε να αγχωθει, αλλα ουτε και να καταπινει αερα απο λαιμαργια. 

Μη θεωρεις οτι ο συχνος θηλασμος ειναι ιατρικο προβλημα η εχει να κανει με παλινδρομηση, ειναι το υγιες και αναμενομενο. Ποσο συχνα θηλαζει και για ποση ωρα; Επισης ποια η ηλικια του μωρου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα συμφωνησω με τα κοριτσια

μπορεις κ να θηλαζεις σε πιο ορθια σταση,να χρησιμοποιεις κ μαρσιπο.αν χρειαζεται να σταματας για ρεψιμο κ κατα την διαρκεια του γευματος.κ ισως να δοκιμασεις  να μειωσεις τα γαλακτοκομικα που καταναλωνεις

το ινφακολικ δ νομιζω να σας βοηθησει.καποιοι δινουν προβιοτικα

υπομονη

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

H ηπια παλινδρομηση δεν ειναι κατι με το οποιο θα ασχοληθεις εσυ η ο γιατρος, ειναι μαλλον προβλημα μπουγαδας παρα υγειας, και περνα μονο του με τον καιρο.

Ταϊζεις πολυ συχνα; Δεν πρεπει το μωρο να φτασει να κλαψει για να φαει (εκτος αν ειναι νυχτα και κοιμασαι), θα πρεπει να μπαινει στο στηθος πολυ συχνα ωστε να μην προλαβαινει ουτε να αγχωθει, αλλα ουτε και να καταπινει αερα απο λαιμαργια. 

Μη θεωρεις οτι ο συχνος θηλασμος ειναι ιατρικο προβλημα η εχει να κανει με παλινδρομηση, ειναι το υγιες και αναμενομενο. Ποσο συχνα θηλαζει και για ποση ωρα; Επισης ποια η ηλικια του μωρου;

Καλησπέρα! Ναι δεν το θεωρώ αυτό καθ αυτο ιατρικό πρόβλημα. Απλα περνάει ένα 4ωρο την μέρα που θέλει να τρώει διαρκώς. Τ εννοω, την ταΐζω 20 λεπτά, σταματάει, την έχω άλλο τόσο να ρευτει, την βάζω στο λίκνο και μετα από 10 λεπτά αρχίσει να κάνει ανήσυχο ύπνο, ξυπνάει κ κλαίει να φάει. Αυτό γίνεται μια φορά την μέρα για ένα 4ωρο τουλάχιστον. Δεν μπορω να κτλβω αν ποναει και το φαι την ανακουφιζει (ή έχει μάθει να θέλει το στήθος για υπνο) ή αν όντως το μωρακι μου πεινάει τόσο πολύ. Την υπόλοιπη μέρα κανει νορμάλ γεύματα.

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Elinita είπε:

Καλησπέρα! Ναι δεν το θεωρώ αυτό καθ αυτο ιατρικό πρόβλημα. Απλα περνάει ένα 4ωρο την μέρα που θέλει να τρώει διαρκώς. Τ εννοω, την ταΐζω 20 λεπτά, σταματάει, την έχω άλλο τόσο να ρευτει, την βάζω στο λίκνο και μετα από 10 λεπτά αρχίσει να κάνει ανήσυχο ύπνο, ξυπνάει κ κλαίει να φάει. Αυτό γίνεται μια φορά την μέρα για ένα 4ωρο τουλάχιστον. Δεν μπορω να κτλβω αν ποναει και το φαι την ανακουφιζει (ή έχει μάθει να θέλει το στήθος για υπνο) ή αν όντως το μωρακι μου πεινάει τόσο πολύ. Την υπόλοιπη μέρα κανει νορμάλ γεύματα.

 

 

Tυπικότατη συμπεριφορά μέχρι τους 3-4 μήνες, καμία σχέση με παλινδρόμηση. Αν δε θήλαζες, θα ήταν η ώρα που θα κάνατε πάνω κάτω, θα δίνατε πιπίλα και θα ψάχνατε στο διαδίκτυο γιατροσόφια για κολικούς. Υπομονή, θηλάζεις και 4 και 5 ώρες αν χρειαστεί, και περιμένεις να περάσει η φάση.

Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2020 at 10:06 ΜΜ, Elinita είπε:

Καλησπέρα! Ναι δεν το θεωρώ αυτό καθ αυτο ιατρικό πρόβλημα. Απλα περνάει ένα 4ωρο την μέρα που θέλει να τρώει διαρκώς. Τ εννοω, την ταΐζω 20 λεπτά, σταματάει, την έχω άλλο τόσο να ρευτει, την βάζω στο λίκνο και μετα από 10 λεπτά αρχίσει να κάνει ανήσυχο ύπνο, ξυπνάει κ κλαίει να φάει. Αυτό γίνεται μια φορά την μέρα για ένα 4ωρο τουλάχιστον. Δεν μπορω να κτλβω αν ποναει και το φαι την ανακουφιζει (ή έχει μάθει να θέλει το στήθος για υπνο) ή αν όντως το μωρακι μου πεινάει τόσο πολύ. Την υπόλοιπη μέρα κανει νορμάλ γεύματα.

 

Συμφωνώ απόλυτα με @ΑΡΓΚ  και να συμπληρώσω ότι εμάς τώρα ξεκινάει η φάση αυτή που είμαστε 2 εβδομάδων. Ξέρω από το πρώτο μου παιδί ότι θα κρατήσει σίγουρα μέχρι τον 3 μήνα. Θηλάζουμε ασταμάτητα. Την πρώτη φορά που το πέρναγα στο πρώτο παιδί είχα φρικάρει και δεν ήξερα τι κάνω λάθος. Αν δεν φτάνει το γάλα μου κλπ κλπ. Τώρα πλέον γνωρίζω όποτε κάνω λίγο υπομονή. Το ίδιο συστήνω σε κάθε μανούλα. Τι είναι το infacolic ? Αν είναι σε κρέμα η τζελ για μασάζ στην κοιλιά και θυμάμαι καλά .. εμάς δεν έκανε δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας κορίτσια, να σας πω ότι αρχισαμε nexium χθες γιατί αρχισε η μπέμπα να κλαίει και στο φαγητό. Μου είπαν ότι σε 2-3 μερες φαίνεται η διαφορά. Αν δεν αλλάξει κάτι ίσως τελικά φταίει το γαστροκολικο αντανακλαστικο, τι να πω;! Ήθελα να ρωτήσω, έχετε κάποιο ρηλαξ να προτείνετε που δεν ζοριζει τα μωρα με παλινδρομηση; Μας έφεραν ένα δώρο αλλα είναι βαθύ το καθισμα και πιέζει το στομαχακι οποτε δεν μας βολεψε καθολου. Ειμαστε τωρα 2 μηνών και 4 ημερών και 5.450γρ στο τελευταίο ζύγισμα :)

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Elinita είπε:

Γειά σας κορίτσια, να σας πω ότι αρχισαμε nexium χθες γιατί αρχισε η μπέμπα να κλαίει και στο φαγητό. Μου είπαν ότι σε 2-3 μερες φαίνεται η διαφορά. Αν δεν αλλάξει κάτι ίσως τελικά φταίει το γαστροκολικο αντανακλαστικο, τι να πω;! Ήθελα να ρωτήσω, έχετε κάποιο ρηλαξ να προτείνετε που δεν ζοριζει τα μωρα με παλινδρομηση; Μας έφεραν ένα δώρο αλλα είναι βαθύ το καθισμα και πιέζει το στομαχακι οποτε δεν μας βολεψε καθολου. Ειμαστε τωρα 2 μηνών και 4 ημερών και 5.450γρ στο τελευταίο ζύγισμα :)

 

Aν υποπτευεστε παλινδρομηση, σε τοσο μικρη ηλικια, πολλες αγκαλιες και σηκωστε το στρωμα στο κρεβατακι (πχ με κατι σκληρο κατω απο το στρωμα). Το ρελαξ δυσκολα θα βολεψει.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Elinita είπε:

Γειά σας κορίτσια, να σας πω ότι αρχισαμε nexium χθες γιατί αρχισε η μπέμπα να κλαίει και στο φαγητό. Μου είπαν ότι σε 2-3 μερες φαίνεται η διαφορά. Αν δεν αλλάξει κάτι ίσως τελικά φταίει το γαστροκολικο αντανακλαστικο, τι να πω;! Ήθελα να ρωτήσω, έχετε κάποιο ρηλαξ να προτείνετε που δεν ζοριζει τα μωρα με παλινδρομηση; Μας έφεραν ένα δώρο αλλα είναι βαθύ το καθισμα και πιέζει το στομαχακι οποτε δεν μας βολεψε καθολου. Ειμαστε τωρα 2 μηνών και 4 ημερών και 5.450γρ στο τελευταίο ζύγισμα :)

Κάνει κ εμετούς το μωράκι η όχι? Σε περίπτωση που κάνει καλό είναι η αλλαγή της πανας να γίνεται πάντα πριν το γεύμα κ όχι αμέσως μετά για να μην πιέζεται το στομαχακι κ βγάζει γάλα. Τα υπόλοιπα για την παλινδρόμηση να φανταστώ τα έχεις διαβάσει έτσι? Πάντως 2-3 μέρες για να δεις διαφορά νομίζω είναι λίγο, μετά την βδομάδα ίσως δεις βελτίωση

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Κάνει κ εμετούς το μωράκι η όχι? Σε περίπτωση που κάνει καλό είναι η αλλαγή της πανας να γίνεται πάντα πριν το γεύμα κ όχι αμέσως μετά για να μην πιέζεται το στομαχακι κ βγάζει γάλα. Τα υπόλοιπα για την παλινδρόμηση να φανταστώ τα έχεις διαβάσει έτσι? Πάντως 2-3 μέρες για να δεις διαφορά νομίζω είναι λίγο, μετά την βδομάδα ίσως δεις βελτίωση

Στην αρχη μου έκανες πολλούς εμετούς για αυτο το ψάξαμε για στενωση αλλα ευτυχως δεν είχε. Τωρα ειναι με τις μερες, κάποιες μπορει να μου κάνει και 4 εμετούς και κάποιες καθολου. Συνηθως ομως έχουμε γουλιτσες και όχι εμετούς. Ναι ναι, εχω ενημερωθει  :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 12/18/2020 at 4:03 PM, Elinita said:

Γειά σας κορίτσια, να σας πω ότι αρχισαμε nexium χθες γιατί αρχισε η μπέμπα να κλαίει και στο φαγητό. Μου είπαν ότι σε 2-3 μερες φαίνεται η διαφορά. Αν δεν αλλάξει κάτι ίσως τελικά φταίει το γαστροκολικο αντανακλαστικο, τι να πω;! Ήθελα να ρωτήσω, έχετε κάποιο ρηλαξ να προτείνετε που δεν ζοριζει τα μωρα με παλινδρομηση; Μας έφεραν ένα δώρο αλλα είναι βαθύ το καθισμα και πιέζει το στομαχακι οποτε δεν μας βολεψε καθολου. Ειμαστε τωρα 2 μηνών και 4 ημερών και 5.450γρ στο τελευταίο ζύγισμα :)

Καλησπέρα, ελπίζω με την εμπειρία μου να σε βοηθήσω. Έχω ένα αγοράκι 50 ημερών και δυστυχώς εγώ δεν μπόρεσα να θηλασω . Από 12 ημερών κατάλαβα ότι έχει ανησυχία και θεώρησα ότι έφταιγε το γάλα (οι κολικοί από ότι ξέρω ξεκινούν μετά τις 20ημερες άρα δεν ήταν απλά κολικοί). Η γιατρός από τον Ναν , μας πήγε στο Ναν ΗΑ (δεν βοήθησε) και μετά στο Νοβαλακ Αλερνοβα AR ( το οποίο δυστυχώς άλλαξε η σύσταση σου και πείραξε πάλι το μωρό διότι από ότι αποδείχτηκε ήταν το μόνο που μας έκανε όντας υοοαλλεργικο και αναγωγικό). Να μην τα πολυλογω η παιδίατρος μας άλλαζε γάλατα χωρίς να έχει κάνει εξετάσεις (πηγαίνοντας από υποαλλεργικο σε κανονικά και το αντίστροφο) και από το πολύ κλάμα ειδικά μετά το γεύμα (που πλέον με το ζόρι έτρωγε, έτρεμα όταν έπρεπε να φάει) νοσηλευτηκαμε. Πάλι καλά ήρθε και εξέτασε τον μπέμπη η διευθύντρια της παιδιατρικής κλινικής και κατάλαβε κατευθείαν ότι το παιδί είχε ΓΟΠ (εκείνη την μέρα μας συμβούλεψαν στο νοσοκομείο να πιει βιολογικό γάλα το οποίο εν τέλει και δεν έκανε). Κάναμε εξετάσεις και διαπιστώθηκε μια μικρή παλινδρόμηση αλλά η διευθύντρια μας είπε ότι ήταν πιο έντονη (για αυτό και το παιδί τεντώνεται, έχει ανήσυχο ύπνο και τινάζεται, κλαίει επί ώρες χωρίς αναπνοή , μπορεί να βγάλει γάλα μετά από ώρες)  και αυτό που μας συμβούλεψε να κάνουμε ήταν να πάμε σε γάλα Αλφαρε (επειδή ήδη είχαμε πιει το Αλερνοβα ΑR και το Φριζολακ AC το οποίου δεν του άρεσε η γεύση αλλα ίσως να έπρεπε να το προσπαθήσουμε λίγο παραπάνω ) το οποίο και μας έσωσε (είχαμε αλλάξει 8γαλατα ). Μας είπε ότι η μεγάλη αλλαγή γαλατών έκανε τα πράγματα χειρότερα, θα πρέπει να δίνουμε στο παιδί 60μλ κάθε δύο ώρες μέχρι σιγά σιγά να συνηθίσει όπως και έγινε, να το τα'ι'ζουμε  σε όρθια στάση , να το ρευουμε πολύ συχνά κάθε 30μλ, να το κραταμε όρθιο για πολύ ώρα περίπου 40' (εγώ τον κρατάω μια ώρα στον ώμο μου η στο στήθος μου ξαπλωμενο όρθιο με την κοιλιά του να ακουμπάει) , και τον κοιμιζω με ανάκληση (στην αρχή τον κοιμιζα πάνω μου γιατι λόγω παλινδρόμησης μπορεί να έβγαζε το γάλα και μετά από 2ωρες κάνοντας ότι αειδιαζει ). Συγγνώμη για όλο το κατεβατο απλά ήθελα να καταλήξω ότι η παλινδρόμηση μπορεί να είναι πολύ ύπουλη (ακόμη και η ήπια) και χωρίς τον σωστό χειρισμό εξ αρχής (όπως εμείς) μπορεί να φτάσεις να έχεις απίστευτο κλάμα χωρίς σταματημό μέχρι και εμετό. Επίσης θα συμφωνήσω με την ΑΡΓΚ ότι προσπάθησε να ταιζεις πριν κλάψει γιατί όπως μου εξήγησε η παιδίατρος στο νοσοκομείο το παιδί όσο πιο πολύ κλαίει (ειδικά σπαραχτικα σαν το δικό μας) καταπίνει όλο και πιο πολύ αέρα με αποτέλεσμα να υποφέρει από τον πόνο (λόγω αερίων ) και για αυτό να το ρευεις συχνά έτσι ώστε να βγάζεις τον αέρα. Ελπίζω να βοήθησα !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...