Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαφραγμα ή καρδιοσχημη μητρα???Ας με βοηθησει καποιος παρακαλω!!!


Recommended Posts

αχ μακαρι βρε κοριτσια να ειναι ολα καλα...την δευτερα το απογευμα παω για σαλπιγγογραφια...και εχω ενα αγχος!!!!ακουσα πολλα...μερικες πονεσανε,αλλες οχι,η αλλη ουρλιαζε απο τον πονο.....απαπα....ειμαι και φοβιτσιαρα παναθεμα με!! :P αλλα ειπαμε ειναι για καλο σκοπο οποτε,υπομονη!!!ειναι αληθεια οτι μετα την σαλπιγγογραφια ειναι πιο πολλες οι πιθανοτητες εγκυμοσυνης??

 

Με το καλό κοριτσάκι μου και καλά αποτελέσματα στην εξέτασή σου.Να μην έχεις άγχος.Εγώ ας πούμε δεν πόνεσα.Μόνο μια πολύ μικρή ενόχληση σαν ελαφρύ πόνο περιόδου ένιωσα.Λογικά ο γιατρός θα σου πει να πάρεις και κάποιο παυσίπονο λίγο πριν τη διαδικασία και όλα καλά.Διαρκεί και λίγο,μην φοβάσαι.Είναι αλήθεια ότι μετά τη σαλπιγγογραφία υπάρχουν για τους επόμενους 3 μήνες αυξημένες πιθανότητες για εγκυμοσύνη γιατί περνά μέσα το υγρό.Εμένα βέβαια δεν μου έτυχε(εμείς όμως έχουμε και πολύ κακό σπέρμα),αλλά έχω ακούσει πολλά τέτοια παραδείγματα!!!Όλα θα πάνε καλά κοριτσάκι και αν καταφέρεις και αποβάλεις λίγο και το άγχος όλα θα πάνε τέλεια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλό κοριτσάκι μου και καλά αποτελέσματα στην εξέτασή σου.Να μην έχεις άγχος.Εγώ ας πούμε δεν πόνεσα.Μόνο μια πολύ μικρή ενόχληση σαν ελαφρύ πόνο περιόδου ένιωσα.Λογικά ο γιατρός θα σου πει να πάρεις και κάποιο παυσίπονο λίγο πριν τη διαδικασία και όλα καλά.Διαρκεί και λίγο,μην φοβάσαι.Είναι αλήθεια ότι μετά τη σαλπιγγογραφία υπάρχουν για τους επόμενους 3 μήνες αυξημένες πιθανότητες για εγκυμοσύνη γιατί περνά μέσα το υγρό.Εμένα βέβαια δεν μου έτυχε(εμείς όμως έχουμε και πολύ κακό σπέρμα),αλλά έχω ακούσει πολλά τέτοια παραδείγματα!!!Όλα θα πάνε καλά κοριτσάκι και αν καταφέρεις και αποβάλεις λίγο και το άγχος όλα θα πάνε τέλεια!!!!

αχ μακαρι να ειναι ολα καλα!!ναι μου ειπε να παρω 2 παυσιπονα μαζι 1 ωρα πριν την εξεταση και μετα να παρω αντιβιωση για 4 μερες προληπτικα...αντε να δουμε!!

Link to comment
Share on other sites

αχ μακαρι να ειναι ολα καλα!!ναι μου ειπε να παρω 2 παυσιπονα μαζι 1 ωρα πριν την εξεταση και μετα να παρω αντιβιωση για 4 μερες προληπτικα...αντε να δουμε!!

κοριτσια την εκανα την σαλπιγγογραφια....ενα σας λεω....πεθανα στον πονο!!!!!!αυτα τα 10 λεπτα μου φανηκαν αιωνας!!!!!εγω μια χαρα χαλαρη πηγα αλλα ο πονος,πονος!!!τελος παντων,ολα καλα και φυσιολογικα μου ειπε ο γιατρος!!αντε να δουμε!!!!μακαρι να ερθει αυτο το πολυποθητο μωρακι!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Ευακι συγχαρητηρια για τα αποτελεσματα!Ειναι απαραιτητη εξεταση κ ας ποναει σε μερικες κοπελες.Μπρος στο μπεμπε τι ειναι λιγος πονος ετσι?

Οταν λες ολα φυσιολογικα εννοεις κ το σχημα της μητρας σου ή μονο οι σαλπιγγες?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Ευακι συγχαρητηρια για τα αποτελεσματα!Ειναι απαραιτητη εξεταση κ ας ποναει σε μερικες κοπελες.Μπρος στο μπεμπε τι ειναι λιγος πονος ετσι?

Οταν λες ολα φυσιολογικα εννοεις κ το σχημα της μητρας σου ή μονο οι σαλπιγγες?

η μητρα μου ειναι καρδιοσχημη...οι σαλπιγγες ολα καλα!!εννοειται μπρος το μπεμπε τι ειναι ο πονος!!!ναι πονεσα αρκετα παρολο που δεν υπηρχε κατι να εμποδιζει το υγρο να φτασει στις σαλπιγγες...αλλα ολα καλα!!!συντομα με ενα μπεμπε ολες μας κοριτσια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας...Με λενε Ευα και ειμαι 24 χρονων...με τον αντρα μου εχουμε ελευθερες επαφες απο τον φεβρουαριο αλλα ακομη τιποτα...οσο παμε και απελπιζομαστε...ειπαμε να το ψαξουμε λιγο παραπανω και εμεις...μενουμε βολο οποτε οι επιλογες μας σε γυναικολογους ειναι λιγο περιορισμενες...ο γυναικολογος που με παρακολουθει εδω μας ειπε οτι εχω διαφραγμα στο ενδομητριο γι'αυτο και δεν μενω εγκυος και θελει να με βαλει χειρουργειο για να το αφαιρεσει...ειπαμε και εμεις να παρουμε μια δευτερη γνωμη και ανεβηκαμε θεσ/νικη σε εναν πολυ γνωστο γυναικολογο...εκεινος ειπε οτι δεν εχω διαφραγμα αλλα καρδιοσχημη μητρα και με στελνει για σαλπιγγογραφια...λιγη βοηθεια παρακαλω γιατι ειμαι τοσο αγχωμενη!!προσπαθω να μην το δειχνω στον αντρα μου και τον αγχωσω περισσοτερο αλλα νιωθω οτι καταρεω!!!θελουμε τοσο πολυ ενα παιδακι και δεν φανταζομασταν οτι θα μας ηταν τοσο δυσκολο...:(

 

 

γεια σου !! ειναι νεα στο θεμα αλλα ηθελα να σου πω το εξης: εγω προσπαθω να κανω παιδακι με εξωσωματικη με δανεικο ωαριο! θα ειναι η πρωτη μου προσπαθεια αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι με παρακολουθουσε ενας γιατρος εγω που μενω ( εχω κανει σαλπιγγογραφια ολα οκ) σε υπεριχο λοιπον που εκανα μου ειπε οτι ειδε κατι στη μητρα μου ( πιθανοσ πολυποδα) αλλα επειδη δεν ηταν και πολυ εξησικευμενος μου ειπε να παω θεσσαλονικη σε εναν πολυ καλο γιατρο ( επιστημονα) στον π...ο πηγα μου εκανε υπεριχο στο εκει μου λεει οτι δεν ειναι πολυποδας αλλα καρδιοσχημη μητρα.. και οτι αυτο ειναι εκγενετης... του λεψ πως γινεται αυτο εχω κανει του κοσμου τους υπεριχους και κανενας δεν βρεθηκε να μου το πει... ου λεω επεισησ οτι μηπως εκανε καιμια συσπαση η μητρα και μο λεει οτι.. μα ειναι καθαρο... μου ειπε οτι οταν μου ερθει η περιοδος να τον παρω τηλ για να κανονιουμε να κανουμε λαπαροσκοπηση να αφαιριεσει το περισεβαμενο κομματι.. αμα το αφυσουμε μου λεει οτι μπορει να μενω εγγυος και να αποβαλο....δενεμεινα ετσι πηγα εκει στη θεσσαλονινη στο embryolab στον χριστοφοριδη και ολα οκ!! κανενα προβλημα.. και σας ρωταω... αμ πηγενα για χειρουργιο τι θα μου εκανε?????

 

συγνωμη για το μεγαλο post...!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σου !! ειναι νεα στο θεμα αλλα ηθελα να σου πω το εξης: εγω προσπαθω να κανω παιδακι με εξωσωματικη με δανεικο ωαριο! θα ειναι η πρωτη μου προσπαθεια αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι με παρακολουθουσε ενας γιατρος εγω που μενω ( εχω κανει σαλπιγγογραφια ολα οκ) σε υπεριχο λοιπον που εκανα μου ειπε οτι ειδε κατι στη μητρα μου ( πιθανοσ πολυποδα) αλλα επειδη δεν ηταν και πολυ εξησικευμενος μου ειπε να παω θεσσαλονικη σε εναν πολυ καλο γιατρο ( επιστημονα) στον π...ο πηγα μου εκανε υπεριχο στο εκει μου λεει οτι δεν ειναι πολυποδας αλλα καρδιοσχημη μητρα.. και οτι αυτο ειναι εκγενετης... του λεψ πως γινεται αυτο εχω κανει του κοσμου τους υπεριχους και κανενας δεν βρεθηκε να μου το πει... ου λεω επεισησ οτι μηπως εκανε καιμια συσπαση η μητρα και μο λεει οτι.. μα ειναι καθαρο... μου ειπε οτι οταν μου ερθει η περιοδος να τον παρω τηλ για να κανονιουμε να κανουμε λαπαροσκοπηση να αφαιριεσει το περισεβαμενο κομματι.. αμα το αφυσουμε μου λεει οτι μπορει να μενω εγγυος και να αποβαλο....δενεμεινα ετσι πηγα εκει στη θεσσαλονινη στο embryolab στον χριστοφοριδη και ολα οκ!! κανενα προβλημα.. και σας ρωταω... αμ πηγενα για χειρουργιο τι θα μου εκανε?????

 

συγνωμη για το μεγαλο post...!!!

καλησπερα ΤΖΙΝΑ!μαλλον στον ιδιο γιατρο στην θεσ/κη πηγαμε...το καταλαβα απο τα αρχικα που εβαλες...κοιτα εγω μενω βολο και ο γιατρος που με παρακολουθει εδω περα μου ειπε για χειρουργειο..ο αλλος στην θεσ/κη ειπε οτι δεν χρειαζεται γιατι η μητρα μου ειναι μεν καρδιοσχημη αλλα δεν φτανει μεχρι κατω οποτε ειναι ολα οκ!τωρα που εκανα και την σαλπιγγογραφια και ολα εδειξαν ενταξει μου εφυγε ενα αγχος!σειρα του αντρα μου να κανει σπερμοδιαγραμα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και παλι κοριτσια!!!28/10 εκανα την σαλπιγγογραφια μου και ειχαμε αρκετες επαφες με τον αντρα μου απο τοτε...21-22/11 περιμενω περιοδο(που να μην ερθει δηλαδη!!!)αλλα το θεμα ειναι οτι εγω συνηθως οταν περιμενω περιοδο το καταλαβαινω,εχω πονο στο στηθος,στην κοιλια και τα λοιπα...λοιπον τιποτα απο αυτα δεν νιωθω!αλλα ουτε συμπτωματα εγκυμοσυνης εχω!!μονο που κανα 2 μερες ενιωθα λιγο περιεργα,ενιωθα κουρασμενη και ημουνα χλωμη...σκεφτομαι ή εχω αρωστησει ή μακαρι παναγια μου να εχει ερθει το μωρακι μας!!!σκεφτομαι να κανω ενα τεστ να μου φυγει το αγχος αλλα ξερω οτι ειναι νωρις...απο την αλλη σκεφτομαι οτι αν κανω χοριακη και βγει αρνητικη θα απογοητευτω ξανα... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το ίδιο πρόβλημα μου βρήκαν και μένα!Καρδιόσχημη μήτρα με διάφραγμα και ψάχνω γιατρό για δεύτερη γνώμη αν πρέπει δηλαδή να κάνω υστεροσκόπηση.Μπορεί κάποια κοπέλα να μου συστήσει το γιατρό που της έκανε και να μου δώσει πληροφορίες???

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα μου βρήκαν και μένα!Καρδιόσχημη μήτρα με διάφραγμα και ψάχνω γιατρό για δεύτερη γνώμη αν πρέπει δηλαδή να κάνω υστεροσκόπηση.Μπορεί κάποια κοπέλα να μου συστήσει το γιατρό που της έκανε και να μου δώσει πληροφορίες???

Καλησπερα miss sunshine!Λοιπον το ιδιο με μενα εχεις και εσυ,οποτε welcome to the club!! :) Eγω ειμαι απο Βολο αλλα ο γιατρος που με παρακολουθει ειναι Θεσ/νικη,ο κυριος Γεωργιος Παντος.Μεχρι στιγμης ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη μαζι του γιατι ψαχνει τα παντα,οχι μονο οτι αφορα εμενα αλλα και τον αντρα μου!Το μονο αρνητικο ειναι η μεγαλη αναμονη στο ιατρειο του....Να φανταστεις εγω εχω τωρα ραντεβου 21 Φλεβαρη αλλα το εχω κλεισει απο τελη Νοεμβρη...Εμεις δλδ που ειμαστε απο αλλη πολη θελουμε σιγουρα μια διανυκτερευση εκει περα!Κατα τα αλλα ειναι υπεροχος,πολυ ομιλιτικος και σου λυνει ολες τις αποριες σου!Αν θελεις τηλεφωνα κλπ στειλε μου πμ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια...Ο μονος λογος που σας γραφω ειναι για να ξεαγχωθειτε... ειμαι κι εγω μια ιδια περιπτωση...καρδιοσχημη μητρα με οπισθια κληση...Και να σας πω ποτε το εμαθα ;;;Οταν ειχα ηδη μεινει εγκυος!!!Οταν καναμε τον υπερηχο για να δουμε τον σακο ο γιατρος μου συνεστησε να ειμαι λιγο προσεκτικη λογω της καρδιοσχημης μητρας αλλα με ηρεμησε λεγοντας μου πως το πιο σημαντικο κομματι ειναι το ψυχολογικο...Σε καμια περιπτωση δεν σας συστηνω να τα αφησετε ολα στα τυχη τους αλλα για μενα το πιο σημαντικο ητανε η σιγουρια που μου εδινε ο γιατρος μου!!!Του εδειξα απολυτη εμπιστοσυνη και πηγαν ολα καλα..Σας τα λεω μονο και μονο για να δειτε πως ακοκα και με αυτο το "προβλημα" ολα πηγαν καλα.Αισιοδοξια,ΠΙΣΤΗ,εμπιστοσυνη στον εαυτο σας ,εναν γιατρο που να σας εμπνεει εμπιστοσυνη και αγαπη με τον αντρα σας...Αυτα χρειαζονται και ολα θα ερθουν...σας ευχομαι τα καλυτερα και συντομα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια...Ο μονος λογος που σας γραφω ειναι για να ξεαγχωθειτε... ειμαι κι εγω μια ιδια περιπτωση...καρδιοσχημη μητρα με οπισθια κληση...Και να σας πω ποτε το εμαθα ;;;Οταν ειχα ηδη μεινει εγκυος!!!Οταν καναμε τον υπερηχο για να δουμε τον σακο ο γιατρος μου συνεστησε να ειμαι λιγο προσεκτικη λογω της καρδιοσχημης μητρας αλλα με ηρεμησε λεγοντας μου πως το πιο σημαντικο κομματι ειναι το ψυχολογικο...Σε καμια περιπτωση δεν σας συστηνω να τα αφησετε ολα στα τυχη τους αλλα για μενα το πιο σημαντικο ητανε η σιγουρια που μου εδινε ο γιατρος μου!!!Του εδειξα απολυτη εμπιστοσυνη και πηγαν ολα καλα..Σας τα λεω μονο και μονο για να δειτε πως ακοκα και με αυτο το "προβλημα" ολα πηγαν καλα.Αισιοδοξια,ΠΙΣΤΗ,εμπιστοσυνη στον εαυτο σας ,εναν γιατρο που να σας εμπνεει εμπιστοσυνη και αγαπη με τον αντρα σας...Αυτα χρειαζονται και ολα θα ερθουν...σας ευχομαι τα καλυτερα και συντομα...

Καλησπερα Βασια!Και εγω μια απο τα ιδια...δεν μου εφτανε η καρδιοσχημη εχω και οπισθια κλιση...Εμεις προσπαθουμε 1 χρονο σχεδον τωρα για μπεμπε αλλα τιποτα ακομη...Εχω αρχισει και απελπιζομαι να σου πω την αληθεια...Το ιδιο βλεπω και στον αντρα μου...Οσο περναει ο καιρος μας ειναι ακομη πιο δυσκολο...Εγω εκανα τις εξετασεις μου και την αλλη δευτερα παμε για σπερμοδιαγραμμα...Αντε να δουμε!!Ποτε μου δεν πιστευα οτι θα ηταν τοσο δυσκολο να κανουμε ενα παιδακι...

Link to comment
Share on other sites

Καλη σου μερα...Προσπαθησε να αποβαλλεις το αγχος σου...Γι ΄αυτο σου εγραψα,για να δεις οτι μια ειχα την ιδια περιπτωση και δεν μου σταθηκε εμποδιο.Αρα σκεψου θετικα...Και οι αντρουληδες μας απο ΄μας περιμενουν...Αν σε δει αισιοδοξη θα παρει κι εκεινος τα πανω του.Κανε τον αγωνα σου αλλα πεισε τον εαυτο σου οτι στο τελος θα εισαι η νικητρια...Κι επειδη σιγουρα θα τα καταφερετε...Να δεις μετα με το μωρακι οτι δεν θα θυμασαι τιποτα απ΄οσα περασες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη σου μερα...Προσπαθησε να αποβαλλεις το αγχος σου...Γι ΄αυτο σου εγραψα,για να δεις οτι μια ειχα την ιδια περιπτωση και δεν μου σταθηκε εμποδιο.Αρα σκεψου θετικα...Και οι αντρουληδες μας απο ΄μας περιμενουν...Αν σε δει αισιοδοξη θα παρει κι εκεινος τα πανω του.Κανε τον αγωνα σου αλλα πεισε τον εαυτο σου οτι στο τελος θα εισαι η νικητρια...Κι επειδη σιγουρα θα τα καταφερετε...Να δεις μετα με το μωρακι οτι δεν θα θυμασαι τιποτα απ΄οσα περασες!!!

Ναι ισως να φταιει και το αγχος,τι να πω??Μακαρι να πανε ολα καλα και στο τελος να κραταμε το σπορακι μας αγκαλια!!Εχουμε αρχισει να παιρνουμε και το pregnacare conception εγω και ο αντρας μου το αντιστοιχο wellman conception...Αντε να δουμε...Αν και προσπαθω να σκεφτομαι οτι αυτα θα βοηθησουν καπως,τσουπ εκει ερχεται παλι η αρνητικη σκεψη οτι δεν θα τα καταφερουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα miss sunshine!Λοιπον το ιδιο με μενα εχεις και εσυ,οποτε welcome to the club!! :) Eγω ειμαι απο Βολο αλλα ο γιατρος που με παρακολουθει ειναι Θεσ/νικη,ο κυριος Γεωργιος Παντος.Μεχρι στιγμης ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη μαζι του γιατι ψαχνει τα παντα,οχι μονο οτι αφορα εμενα αλλα και τον αντρα μου!Το μονο αρνητικο ειναι η μεγαλη αναμονη στο ιατρειο του....Να φανταστεις εγω εχω τωρα ραντεβου 21 Φλεβαρη αλλα το εχω κλεισει απο τελη Νοεμβρη...Εμεις δλδ που ειμαστε απο αλλη πολη θελουμε σιγουρα μια διανυκτερευση εκει περα!Κατα τα αλλα ειναι υπεροχος,πολυ ομιλιτικος και σου λυνει ολες τις αποριες σου!Αν θελεις τηλεφωνα κλπ στειλε μου πμ!

 

Σ ευχαριστώ πολύ Ευάκι για την απάντηση!Εγώ έχω πελαγώσει γιατί αφενώς κάνουμε πολύυυυυυ καιρό προσπάθειες για παιδί (2 χρόνια) χωρίς να μας έχουν βρει άλλο πρόβλημα και αφετέρου διότι η πρώτη γιατρός δε μου είχε βρει τίποτα!Θα πάω και γω τώρα σε τρίτο να δω τι θα πει κι εκείνος και να δω σε ποιανού τη γνώμη θα καταλήξω!Ασε εγώ είμαι από Αθήνα αλλά επίσης στο γιατρό που θα πάω αρχές Φλεβάρη έχω κλείσει ραντεβού από μέσα Νοέμβρη!Ίδωμεν....:?

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ Ευάκι για την απάντηση!Εγώ έχω πελαγώσει γιατί αφενώς κάνουμε πολύυυυυυ καιρό προσπάθειες για παιδί (2 χρόνια) χωρίς να μας έχουν βρει άλλο πρόβλημα και αφετέρου διότι η πρώτη γιατρός δε μου είχε βρει τίποτα!Θα πάω και γω τώρα σε τρίτο να δω τι θα πει κι εκείνος και να δω σε ποιανού τη γνώμη θα καταλήξω!Ασε εγώ είμαι από Αθήνα αλλά επίσης στο γιατρό που θα πάω αρχές Φλεβάρη έχω κλείσει ραντεβού από μέσα Νοέμβρη!Ίδωμεν....:?

Μακαρι να μας πανε ολα καλα!!και στο τελος να κραταμε τα μωρακια μας!!!καλη μας επιτυχια λοιπον!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

1η μερα καθυστερησης...Ουτε καν που νιωθω οτι θα μου ερθει περιοδος!το μονο που εχω ειναι υγρα διαφανη σαν βλεννα...ειχε καμια απο εσας τιποτα τετοιο στην εγκυμοσυνη??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας. Ο λογος που εγινα μελος είναι για να μιλησω για τη δικη μου ιστορια. Υστερα από μια τυπικη επισκεψη στον γυναικολογο, με ενημερωσε πως η μητρα μου χωριζεται στα δυο με ένα παχυ διαφραγμα και πως δεν υπηρχε περιπτωση να φερω εις περας εγκυμοσυνη…εμεινα εγκυος συντομα ,όμως δυστυχως η εγκυμοσυνη δεν προχωρησε…μου προτεινε ως μοναδικη λυση λαπαροσκοπηση υστεροσκοπηση. Εγω απογοητευμενη κ πολύ στενοχωρημενη επισκεφθηκα δευτερο γιατρο. Εκεινος απορησε με οσα του ελεγα. Μου τονιζε πως μονο κακο θα εκανα με την επεμβαση κ πως ειχε ξεγεννησει πολλες γυναικες με διαφραγμακ δικερο μητρα… Ακολουθησα τις συμβουλες του κ ένα μηνα μετα την αποξεση εμεινα εγκυος ξανα. Ειχα πολύ καλη εγκυμοσυνη κ γεννησα εν τελει ένα κοριτσακι. Κοριτσια αν ανηκετε στην ιδια κατηγορια με μενα κ εχετε διαφραγμα μην απογοητευεστε. Φυσικα θελω να τονισω πως κάθε περιπτωση είναι διαφορετικη όμως μια δευτερη γνωμη χρειαζεται…. Ευχομαι ολοψυχα ο,τι καλυτερο για τον καθενα….

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Ο λογος που εγινα μελος είναι για να μιλησω για τη δικη μου ιστορια. Υστερα από μια τυπικη επισκεψη στον γυναικολογο, με ενημερωσε πως η μητρα μου χωριζεται στα δυο με ένα παχυ διαφραγμα και πως δεν υπηρχε περιπτωση να φερω εις περας εγκυμοσυνη…εμεινα εγκυος συντομα ,όμως δυστυχως η εγκυμοσυνη δεν προχωρησε…μου προτεινε ως μοναδικη λυση λαπαροσκοπηση υστεροσκοπηση. Εγω απογοητευμενη κ πολύ στενοχωρημενη επισκεφθηκα δευτερο γιατρο. Εκεινος απορησε με οσα του ελεγα. Μου τονιζε πωςμονο κακο θα εκανα με την επεμβαση κ πως ειχε ξεγεννησει πολλες γυναικες με διαφραγμακ δικερο μητρα… Ακολουθησα τις συμβουλες του κ ένα μηνα μετα την αποξεση εμεινα εγκυος ξανα. Ειχα πολύ καλη εγκυμοσυνη κ γεννησα εν τελει ένα κοριτσακι. Κοριτσια αν ανηκετε στην ιδια κατηγορια με μενα κ εχετε διαφραγμα μην απογοητευεστε. Φυσικα θελω να τονισω πως κάθε περιπτωση είναι διαφορετικη όμως μια δευτερη γνωμη χρειαζεται…. Ευχομαι ολοψυχα ο,τι καλυτερο για τον καθενα….

 

 

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου στείλεις με π.μ. τα στοιχεία του γυναικολόγου. Αντιμετωπίζω και γω παρόμοιο θέμα (διάφραγμα) και θα ήθελα να επισκεφτώ και άλλους γυναικολόγους για 2η και 3η γνώμη.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...