Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΗΤΡΑ ΣΤΟ ΣΧΗΜΑ ΚΑΡΔΙΑΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

διαβάζω καιρό τα σχόλια σας και τις απορίες σας και σήμερα αποφάσισα να έρθω και εγώ στην παρέα σας. έχω δει κάποια σχόλια για το θέμα αυτό θα ήθελα να σας πω για την περίπτωση μου και να μου πείτε τις εμπειρίες σας με το ανάλογο θέμα.

ο γιατρός μου από παλιά είχε διακρίνει ένα μικρό διάφραγμα. μου είχε πει πως το διάφραγμα είναι μικρό και πως μόνο αν έχω αποβολή θα το χειρουργήσουμε. σήμερα βρίσκομαι στην 11 εβδομάδα 1ης κύησης, που πραγματοποιήθηκε με μεγάλη ευκολία (στο ταξίδι του μέλιτος) και δεν μπορώ να διανοηθώ πως κάτι μπορεί να πάει στραβά... πόσες από εμας είχαν αντίστοιχο πρόβλημα και γέννησαν μωράκια σε σωστό μήνα?

ευχαριστώ

 

Edit admin

δείτε και εδώ

https://parents.org.gr/forum/search/?q=καρδιόσχημη&type=forums_topic&item=2592

dev075ps___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα!!!!!

Εννοεις οτι εχεις δικερο μητρα αν καταλαβα καλα??

εγω που εχω δικερο μητρα και ειναι σαν καρδια καπως μια χαρα τα καταφερα στην πρωτη εγκυμοσυνη και τωρα στην δευτερη τα παω εξισου καλα!απλα αυτο που ο δικος μου γιατρος μου εξηγησε ειναι οτι ειναι περιορισμενος ο χωρος για το μωρο συγκριτικα με μια κανονικη μητρα.προς το τελος της εγκυμοσυνης θελει προσοχη και πολυ ξεκουραση.

 

ευχομαι να πανε ολα καλα και με το καλο να κρατησεις αγκαλια το μωρακι σου !!

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ Andy- ναι δίκερo μάλλον έχω αλλά δεν κατεβαίνει μέχρι κάτω το διάφραγμα μου, μου είπε - οτι είναι μικρό...με το καλό και το 2ο μωράκι σου (έχω διάβάσει πως η 2η εγκυμοσύνη είναι πιο εύκολη γιατί έχει πάρει ήδη σχήμα σωστό από την πρώτη η μήτρα). στις πόσες εβδομάδες γέννησες? φυσιολογική ή με καισαρική ?

dev075ps___.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα,

και εγω στην παρεα σας με πρωην διαφραγματικη μητρα..

δεν εχω καταφερει ακομα να κανω ακομα παιδακι, εχω και δυο αποβολες.

αλλα να πω κατι, αλλο η δικερη μητρα και αλλο η διαφραγματικη.

δικερος ειναι οταν ειναι δυο κομματια η μητρα και διαφραγματικη οταν υπαρχει διαφραγμα και χωριζει την μητρα στα δυο.

εγω ειχα διαφραγμα και εκανα υστεροσκοπηση, τωρα υπαρχει χωρος για μπεμπε, για να δουμε....

σου ευχομαι ΠΑκαρδουλα να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και ενα γερο μπεμπε...

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Μαρία - Ελπίδα και σε σένα εύχομαι με το καλό όλα! αν θες μου λες σε ποια εβδομαδα είχες τις αποβολές και αν ξέρεις μέχρι που έφτανε το διάφραγμα?

dev075ps___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την μια εγκυμοσυνη την εχασα στην 8η εβδομαδα απο αποκολληση και την δευτερη στην 7η απο παλλινδρομηση λογω του διαφραγματος.

το διαφραγμα ηταν μεγαλο και εφτανε σχεδον μεχρι τον τραχηλο.

το ειδα και σε dvd, εχω ολη την επεμβαση.

αν θες κατι αλλο, ευχαριστως να σου πω..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ - λυπάμαι για τις ατυχίες σου...εγώ κλείνω σε λίγο την 11η και μπαίνω την Πέμπτη στη 12η. Ο γιατρός μου είπε πως θα κάνουμε κάποιες μετρήσεις στην 15η για να δούμε αν το μωρό θα χωρέσει...ειλικρινά εύχομαι πολύ γρήγορα να χεις και εσύ τα χαρούμενα νέα και να κάνεις ένα γερό γερό μωράκι! μετά την επέμβαση έχω ακούσει πως είσαι και πιο γόνιμη....! καλή επιτυχία!

dev075ps___.png
Link to comment
Share on other sites

.......και η καρδιόσχημη μήτρα είναι διαφορετική από την δίκερη και την διαφραγματική!!!!!!!!

 

Εγώ έχω καρδιόσχημη, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα και τις εγκυμοσύνες τις έφτασα τελειόμηνες!!!!!!!!

Το μόνο σε αυτή την εγκυμοσύνη ξεκίνησαν δίδυμα και το ένα παλινδρόμησε στην 5η εβδομάδα. Αλλά δεν έχει καμία σχέση.

 

Την καρδιόσχημη την είδαμε στο πρώτο υπέρηχο της πρώτης εγκυμοσύνης και μετά το ξαναείδαμε σε ένα απλό (δεν θυμάμαι εβδομάδα) στην δεύτερη εγκυμοσύνη.

 

Δυο φορές που είχα κάνει υπέρηχο πριν τα παιδιά μου (με τα 8 ποτήρια νερό), δεν μου είχαν πει κάτι, οπότε δεν ξέρω αν φαίνεται!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

underage σε υπερ ευχαριστώ για το μηνυμα σου - ποσο κουραγιο μου εδωσες...ο γιατρος μου ειχε πει πως εχω σχημα καρδιας (δηλαδη μου ειπε με ενα μικρο διαφραγμα στην κορυφη - μικρο οχι μεχρι κατω) αγχωθηκα τις τελευταιες μερες...και εχω και κατι τσιμπιματακια σημερα και με ποναει και η λεκάνη μου....αχ σε ευχαριστώ! οσο περναει ο καιρος δε μπορω να το φανταστω...το περιμενω πως και πως το αγγελουδακι μας....και με το καλο το 3ο μωρακι σου!

dev075ps___.png
Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω καρδιόσχημη μήτρα και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα σε καμία από τις 3 εγκυμοσύνες μου εξαιτίας της μήτρας μου.είχα βέβαια διάφορα προβλήματα αλλά καμία σχέση δεν είχαν επειδή η μήτρα μου έχει σχήμα καρδιάς.μην αγχώνεσε...όλα καλά θα πάνε!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ Η ΚΑΜΠΙΑ ΘΕΩΡΕΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ!J.S BACH

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...το περιμενω πως και πως το αγγελουδακι μας....και με το καλο το 3ο μωρακι σου!

 

ευχαριστώ, σου εύχομαι ακριβώς το ίδιο!!!!!!!! να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη και να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλίτσα.

 

 

....αααα και να προσθέσω και τα τρία παιδιά τα "έπιασα" με την πρώτη προσπάθεια!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ - λυπάμαι για τις ατυχίες σου...εγώ κλείνω σε λίγο την 11η και μπαίνω την Πέμπτη στη 12η. Ο γιατρός μου είπε πως θα κάνουμε κάποιες μετρήσεις στην 15η για να δούμε αν το μωρό θα χωρέσει...ειλικρινά εύχομαι πολύ γρήγορα να χεις και εσύ τα χαρούμενα νέα και να κάνεις ένα γερό γερό μωράκι! μετά την επέμβαση έχω ακούσει πως είσαι και πιο γόνιμη....! καλή επιτυχία!

 

ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου, και σε εσενα σου ευχομαι τα καλυτερα και καλη εγκυμοσυνη!!

ευτυχως ειμαι γονιμη, εμεινα εγκυος και τις δυο φορες πολυ ευκολα και σε αυτο ελπιζω και τωρα, ειμαι στον τριτο κυκλο προσπαθειων..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κοριτσια καλημερα,τα μηνυματα σας μου δεινουν τοσο θαρρος!!!ανακαλυψα οτι εχω μητρα σε σχημα καρδιας ή οπως μου αρεσει να την λεω μια μητρα μεγαλη καρδια(!!!!),μετα απο μια αποβολη στην 23 εβδομαδα.μεχρι τοτε κανεις δεν το ειχε δει,παραμον οταν αρχισα να κανω διαφορες εξετασεις για να βρουμε το αιτιο...τωρα σιγα σιγα λεμε να ξαναπροσπαθησουμε κ ειχα αγχος αν θα πανε ολα καλα,αλλα μετα απο οσα διαβασα αρχισα να εχω περισσοτερη πιστη .και εμενα η γιατρος μου μου ειπε οτι την δευτερη φορα παει καλυτερα μια κ η μητρα εχει παρει καλυτερο σχημα...για να δουμε!!!ευχομαι σε ολες μια καλη εγκυμοσυνη κ μωρακια στις αγκαλιτσες!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα,τα μηνυματα σας μου δεινουν τοσο θαρρος!!!ανακαλυψα οτι εχω μητρα σε σχημα καρδιας ή οπως μου αρεσει να την λεω μια μητρα μεγαλη καρδια(!!!!),μετα απο μια αποβολη στην 23 εβδομαδα.μεχρι τοτε κανεις δεν το ειχε δει,παραμον οταν αρχισα να κανω διαφορες εξετασεις για να βρουμε το αιτιο...τωρα σιγα σιγα λεμε να ξαναπροσπαθησουμε κ ειχα αγχος αν θα πανε ολα καλα,αλλα μετα απο οσα διαβασα αρχισα να εχω περισσοτερη πιστη .και εμενα η γιατρος μου μου ειπε οτι την δευτερη φορα παει καλυτερα μια κ η μητρα εχει παρει καλυτερο σχημα...για να δουμε!!!ευχομαι σε ολες μια καλη εγκυμοσυνη κ μωρακια στις αγκαλιτσες!!!

 

Γεια σου ΑΝΝΑ 4. Λυπάμαι που ανήκεις κι εσύ στην μεγάλη τελικά ομάδα μας (εννοώ όλες εμάς που για τον οποιονδήποτε λόγο έχουμε ζήσει την εμπειρία μια παλίνδρομης ή μιας αποβολής) κι ελπίζω αυτήν τη φορά όλα να σου πάνε κατ' ευχήν!!!

 

Ήθελα να σε ρωτήσω δύο πραγματάκια που μου έκαναν εντύπωση και ίσως να με αφορούν και μένα. Στην τελευταία μου επίσκεψη σε μια γυναικολόγο (έχω πάει σε αρκετούς ύστερα από την παλίνδρομη που είχα το Σεπτέμβριο) μου είπε ότι έχω μάλλον καρδιόσχημη μήτρα, κάτι που ίσως μου δημιουργήσει πρόβλημα σε επόμενη εγκυμοσύνη από το τέλος του β΄ τριμήνου και μετά. Με παρέπεμψε άμεσα για σαλπιγγογραφία για να το εξακριβώσουμε και αν τελικά κατεβαίνει αρκετά θα το διορθώσουμε με επέμβαση. Αλλιώς δεν ενοχλεί στην εξέλιξη της κύησης. Η απορία μου είναι: αν έχεις διαπιστωμένα καρδιόσχημη μήτρα σε βαθμό που να οφείλεται στο σχήμα της η αποβολή σου, τότε γιατί δεν τη διορθώνετε επεμβατικά, ώστε να μην έχεις κανένα πρόβλημα στο μέλλον. Αν πάλι δεν είναι σοβαρό το πρόβλημα, τότε γιατί αποδίδετε εκεί την αποβολή;

Έχω προβληματιστεί κι εγώ πολύ με το θέμα και θα ήθελα τη γνώμη σου αφού έχεις ανάλογη εμπειρία.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου ΑΝΝΑ 4. Λυπάμαι που ανήκεις κι εσύ στην μεγάλη τελικά ομάδα μας (εννοώ όλες εμάς που για τον οποιονδήποτε λόγο έχουμε ζήσει την εμπειρία μια παλίνδρομης ή μιας αποβολής) κι ελπίζω αυτήν τη φορά όλα να σου πάνε κατ' ευχήν!!!

 

Ήθελα να σε ρωτήσω δύο πραγματάκια που μου έκαναν εντύπωση και ίσως να με αφορούν και μένα. Στην τελευταία μου επίσκεψη σε μια γυναικολόγο (έχω πάει σε αρκετούς ύστερα από την παλίνδρομη που είχα το Σεπτέμβριο) μου είπε ότι έχω μάλλον καρδιόσχημη μήτρα, κάτι που ίσως μου δημιουργήσει πρόβλημα σε επόμενη εγκυμοσύνη από το τέλος του β΄ τριμήνου και μετά. Με παρέπεμψε άμεσα για σαλπιγγογραφία για να το εξακριβώσουμε και αν τελικά κατεβαίνει αρκετά θα το διορθώσουμε με επέμβαση. Αλλιώς δεν ενοχλεί στην εξέλιξη της κύησης. Η απορία μου είναι: αν έχεις διαπιστωμένα καρδιόσχημη μήτρα σε βαθμό που να οφείλεται στο σχήμα της η αποβολή σου, τότε γιατί δεν τη διορθώνετε επεμβατικά, ώστε να μην έχεις κανένα πρόβλημα στο μέλλον. Αν πάλι δεν είναι σοβαρό το πρόβλημα, τότε γιατί αποδίδετε εκεί την αποβολή;

Έχω προβληματιστεί κι εγώ πολύ με το θέμα και θα ήθελα τη γνώμη σου αφού έχεις ανάλογη εμπειρία.

 

καλημερα,εκανα υστεροσκοπηση κ εκει εκοψε το διαφραγμα οσο μπορουσε,ευτυχως ειναι ψηλα κ δεν παει μεχρι κατω.αλλα η μητρα μου παραμενει με σχημα καρδιας οποτε απλα με το που μεινω θα προσεχω απο την 18εβδ μεχρι την 32εβδομ!!!!!για ολες εμας που την εχουμε παθει η καλυτερη λυση ειναι να κανουμε οτι εξετασεις χρειαζονται ωστε τουλαχιστον να ξερουμε τι πρεπει να προσεξουμε!!!

σε ευχαριστω για τις ευχες σου,τα καλυτερα κ για σενα!!!

παντως το εχω παρει θετικα κ πλεον ειμαι σιγουρη,πως αν κ θα δυσκολευτω καπως,μανουλα ομως θα γινω!!!!:D:D

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,εκανα υστεροσκοπηση κ εκει εκοψε το διαφραγμα οσο μπορουσε,ευτυχως ειναι ψηλα κ δεν παει μεχρι κατω.αλλα η μητρα μου παραμενει με σχημα καρδιας οποτε απλα με το που μεινω θα προσεχω απο την 18εβδ μεχρι την 32εβδομ!!!!!για ολες εμας που την εχουμε παθει η καλυτερη λυση ειναι να κανουμε οτι εξετασεις χρειαζονται ωστε τουλαχιστον να ξερουμε τι πρεπει να προσεξουμε!!!

σε ευχαριστω για τις ευχες σου,τα καλυτερα κ για σενα!!!

παντως το εχω παρει θετικα κ πλεον ειμαι σιγουρη,πως αν κ θα δυσκολευτω καπως,μανουλα ομως θα γινω!!!!:D:D

 

Φυσικά και θα γίνεις!!! Αυτό δεν είναι υπό συζήτηση!!!

 

Και μετά τις διευκρινίσεις σου, δεν έχω πια καμιά απορία. Όσο για τη σαλπιγγογραφία, θα την κάνω και πολύ σύντομα!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα γίνεις!!! Αυτό δεν είναι υπό συζήτηση!!!

 

Και μετά τις διευκρινίσεις σου, δεν έχω πια καμιά απορία. Όσο για τη σαλπιγγογραφία, θα την κάνω και πολύ σύντομα!

 

και εγω ξεκινησα με σαλπιγ κ μετα εκανα υστεροσκοπηση,οπου εκει τα βλεπει ο γιατρος ολα καλυτερα.φιλια κ ευχομαι συντομα να εχουμε ευχαριστα να λεμε!!!:D:D:D:D:D

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω ξεκινησα με σαλπιγ κ μετα εκανα υστεροσκοπηση,οπου εκει τα βλεπει ο γιατρος ολα καλυτερα.φιλια κ ευχομαι συντομα να εχουμε ευχαριστα να λεμε!!!:D:D:D:D:D

 

Σίγουρα θα έχουμε!!! Ασυζητητί!!!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα κοριτσιαααααα!!!!σιγα σιγα θα αρχισουμε την προσπαθεια για εγκυμοσυνη κ φυσικα με εχει πιασει το αγχος!!!οπως εχω γραψει ειχα εναν προωρο τοκετο στην 23 εβδομαδα κ ετσι τωρα κ με την σκεψη οτι μπορει να ξανασυμβει τα χανω....μετα απο εξετασεις βρηκαμε οτι εχω μητρα σε σχημα καρδιας,αν καποια κοπελα εχει παρομοια εμπειρια ας γραψει κατι να ξερω πως ολα μπορουν να πανε καλα!!!σας ευχαριστω!!!:confused::confused:

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και εγώ έχω μήτρα σε σχήμα καρδιάς, από ότι φένεται δεν μας έφτανε μία έχουμε και δεύτερη είμαστε άτομα με πολύ μεγάλη καρδιά γιαυτό αντέχουμε όλα τα δύσκολα, ο γιατρός μου όταν το σχολίασε δεν μου είπε κάτι αρνητικό πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχα καλα τα λες....εγω παλι οταν το εμαθα το πρωτο πραγμα που ειπα ειναι οτι εχω μια μητρα μεγαλη καρδια!!!!!

εσυ εχεις παιδακι?

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Anna Και εγώ έχω καρδιόσχημη μήτρα... Έχω ένα κοριτσάκι 11,5 μηνών και δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα το σχήμα της μήτρας, παρόλο που ένας γυναικολόγος, (όχι ο δικός μου), λίγους μήνες πρωτού μείνω έγγυος μου είχε πει πως αυτό αποτελεί αιτία πρόωρης γέννας διότι περιορίζεται ο χώρος ανάπτυξης του μωρού. Εν τέλη γέννησα κανονικά, όχι απλά δεν ήρθε νωρίτερα το μωρό, αλλά πήγα με πρόκληση...

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

οχι, προσπαθώ 6 χρόνια .ελπίζω να μην είναι πρόβλημα, εσύ έχεις?

 

εγω εμεινα γρηγορα αλλα δυστυχως γεννησα προωρα κ μετα ανακαλυψα οτι εχω μητρα σε σχημα καρδιας...η γιατρος μου βεβαια πιστευει οτι ηταν πολλα αυτα που οδηγησαν στον προωρο(23 εβδομαδα),απλα τωρα ξερουμε κ οταν ξαναμεινω θα ειμαι ξαπλα,κ ξαπλα κ παλι ξαπλααααααααα!!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...