Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΦΑΓΗΤΟΥ


Recommended Posts

H μικρή μου πηγαίνει φέτος σε ολοήμερο νηπιαγωγείο αλλά επειδή δεν έχουν ακόμη κάποιον για να τους ζεσταίνει το φαγητό το μεσημέρι, μας είπε η κυρία να αγοράσουμε ισοθερμικό ταπεράκι για να μην το τρώνε κρύο το φαγητό και ήθελα να ρωτήσω επειδή μαγειρεύω το βράδυ, αν το πρωι ζεστάνω το φαγητό στο φούρνο μικροκυμάτων στις 07:45 και το βάλω στο ισοθερμικό ταπεράκι για να το κρατάει ζεστό μέχρι το μεσημέρι στη 13:00 που τρώνε δεν θα έχει αλλοιωθεί το φαγητό ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τί ώρα τους δίνουν το φαγητο στο ολοήμερο;

Αν σε βολευουν οι αποστάσεις και έχεις χρόνο, μπορείς να της πηγαινεις το μεσημεριανό στις 12.15-12.30 που τελειωνει το κλασσικο νηπιαγωγειο και μενουν τα παιδακια του ολοημερου!!! οπότε τότε δεν θα υπαρχει θεμα διατήρησης του φαγητού ...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Στη 13:00 τρώνε μεσημεριανό.

 

Δεν μπορώ να πηγαίνω, δουλεύω.

 

΄Ισως να σηκώνομαι στις έξι και να μαγειρεύω, αλλά είναι λίγο βάρβαρο.

Link to comment
Share on other sites

H μικρή μου πηγαίνει φέτος σε ολοήμερο νηπιαγωγείο αλλά επειδή δεν έχουν ακόμη κάποιον για να τους ζεσταίνει το φαγητό το μεσημέρι, μας είπε η κυρία να αγοράσουμε ισοθερμικό ταπεράκι για να μην το τρώνε κρύο το φαγητό και ήθελα να ρωτήσω επειδή μαγειρεύω το βράδυ, αν το πρωι ζεστάνω το φαγητό στο φούρνο μικροκυμάτων στις 07:45 και το βάλω στο ισοθερμικό ταπεράκι για να το κρατάει ζεστό μέχρι το μεσημέρι στη 13:00 που τρώνε δεν θα έχει αλλοιωθεί το φαγητό ;

 

 

Δεν θα έχει αλλοιωθεί, αλλά αμφιβάλλω για το αν θα παραμείνει ζεστό.

Link to comment
Share on other sites

H μικρή μου πηγαίνει φέτος σε ολοήμερο νηπιαγωγείο αλλά επειδή δεν έχουν ακόμη κάποιον για να τους ζεσταίνει το φαγητό το μεσημέρι, μας είπε η κυρία να αγοράσουμε ισοθερμικό ταπεράκι για να μην το τρώνε κρύο το φαγητό και ήθελα να ρωτήσω επειδή μαγειρεύω το βράδυ, αν το πρωι ζεστάνω το φαγητό στο φούρνο μικροκυμάτων στις 07:45 και το βάλω στο ισοθερμικό ταπεράκι για να το κρατάει ζεστό μέχρι το μεσημέρι στη 13:00 που τρώνε δεν θα έχει αλλοιωθεί το φαγητό ;

 

Δεν κατασλαβαίνω τι ακριβώς σημαίνει "δεν έχουν ακόμα κάποιον για να ζεσταίνει το φαγητό". Προβλέπεται κάποιος ξεχωριστός υπάλληλος να κάνει αυτή τη δουλειά; Πού το βρήκε η "κυρία"; Ας μας πουν οι νηπιαγωγοί της παρέας τι προβλέπεται από τις γραφές.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρητικα θα πρεπει να διαθετει το νηπιαγωγειο ψυγειο και φουρνακι....για την διατηρηση και ζεσταμα φαγητων...Να τοποθετουνται τα φαγητα σε ταπερακια που μπαινουν σε φουρνο μικροκυματων κλπ...

 

Δεν ειμαι νηπιαγωγος....για να ξερω τις υποχρεωσεις τους αλλα φανταζομαι, δεν θα εχουν την απαιτηση τα παιδακια μας να φανε μονα τους ενα φαγητο που ειναι τοποθετημενο στο ταπερ απο τις 7.30πμ... χωρις να το ζεστανουν μεσα στον χειμωνα....

 

Να σας πω, εγω δυστυχως δεν δουλευω εδω και λιγα χρονια...αλλά και παλι και να δουλευα, το νηπιαγωγειο ειναι απεναντι απο σπιτι και ειτε εγω ειτε η μανα μου που μενουμε κοντα, θα μπορουσαμε να πηγαινουμε το φαγητο της κορης μου αν την ειχα ολοημερο....Θα ημουν πιο σιγουρη!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα δημόσια νηπιαγωγεία δεν διαθέτουν τέτοιο άτομο. Οπότε στην πράξη οι γονείς αναθέτουν σε μία τραπεζοκόμο και μία μικρή αποζημίωση (είναι περίπου 5 ευρώ το μήνα) να φροντίζει το ζέσταμα του φαγητού και το μάζεμα των σκευών.

Αν όλοι οι γονείς δεν μπορούν να συμφωνήσουν σε αυτό, τότε υπάρχει η λύση του θερμομπώλ, αλλά εγώ δεν τη βρίσκω καλή. Θέλω να πω ότι την τραπεζοκόμο την ορίζουν οι γονείς, οπότε πρέπει να συνεννοηθείς μαζί της.

 

Δεν προβλέπεται κάτι συγκεκριμένο στις διατάξεις και επομένως αφήνεται να εννοηθεί ότι η προετοιμασία του φαγητού είναι αρμοδιότητα της νηπιαγωγού (αυτό συνάγεται επειδή προβλέπουν καθαρίστρια αλλά όχι τραπεζοκόμο). Στην πράξη αυτό θα μπορούσε να γίνεται το τέταρτο, όπου οι δύο δασκάλες (του ολοήμερου και του κλασσικού συνυπάρχουν, γιατί φυσικά μία δασκάλα δεν μπορεί να αφήσει τα 5 χρονα παιδιά και να πάει για να ζεστάνει το φαγητό).

Link to comment
Share on other sites

Φέτος δεν θα υπάρχει η δυνατότητα οι γονείς να πληρώνουν τραπεζοκόμο, γιατί το υπουργείο παιδείας το έχει απαγορεύσει αυτό με εγκύκλιο που έχει στείλει στα νηπιαγωγεία και μας έχουν πει ότι θα φροντίσουν οι δήμοι να στείλουν χειριστές τροφίμων.

 

Μέχρι να γίνει αυτό θα τα βάζουμε σε ισοθερμικά τάπερ ή θα βάζουμε τα κοινά τάπερ στο ψυγείο και στις δέκα το πρωι θα τα βγάζουν έξω ώστε μέχρι τη μια που τρώνε να μην είναι πολύ κρύα.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μας νηπιαγωγείο το φαγητό το ζεσταίνει η νηπιαγωγός. Έχει και φούρνο κλασσικό και μικροκυμάτων. Τα παιδιά μόλις μπαίνουν στο σχολείο έχουν την υποχρέωση να βάλουν τα τρόφιμά τους στο ψυγείο μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω πάλι.

 

Η διαδικασία του φαγητού είναι εκπαιδευτική διαδικασία με στόχους. Η ύπαρξη τραπεζοκόμου ακυρώνει αυτή τη διαδικασία.

 

Πρακτικά πώς μπορεί να γίνει. Το φαγητό των παιδιών να είναι σε μικρό μεταλλικό μπολάκι. Όταν ερχεται η απογευματινή νηπιαγωγός (11:45) βάζει όοολα τα μπολάκια στο φούρνο στους 50 βαθμούς. μέχρι την ώρα που θα φάνε, το φαητό και το μπολάκι είναι χλιαρό. Δεν καίει και μπορεί να σερβιριστεί από τα ίδια τα παιδιά-βοηθούς.

 

Για να υπάρξει τρίτο άτομο μέσα στο σχολείο εν ώρα λειτουργίας, πρέπει να υπάρχει επίσημη άδεια από τον προϊστάμενο. ΕΠίσης, για να εργαστεί πρέπει να υπάρχει επίσημη π΄ροσληψη.

 

Πλέον οι έλεγχοι είναι τακτικοί και αυστηροί. Απορώ, δεν φοβούνται οι συνάδελφοι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα το πω πάλι.

 

Η διαδικασία του φαγητού είναι εκπαιδευτική διαδικασία με στόχους. Η ύπαρξη τραπεζοκόμου ακυρώνει αυτή τη διαδικασία.

 

Πρακτικά πώς μπορεί να γίνει. Το φαγητό των παιδιών να είναι σε μικρό μεταλλικό μπολάκι. Όταν ερχεται η απογευματινή νηπιαγωγός (11:45) βάζει όοολα τα μπολάκια στο φούρνο στους 50 βαθμούς. μέχρι την ώρα που θα φάνε, το φαητό και το μπολάκι είναι χλιαρό. Δεν καίει και μπορεί να σερβιριστεί από τα ίδια τα παιδιά-βοηθούς.

 

Για να υπάρξει τρίτο άτομο μέσα στο σχολείο εν ώρα λειτουργίας, πρέπει να υπάρχει επίσημη άδεια από τον προϊστάμενο. ΕΠίσης, για να εργαστεί πρέπει να υπάρχει επίσημη π΄ροσληψη.

 

Πλέον οι έλεγχοι είναι τακτικοί και αυστηροί. Απορώ, δεν φοβούνται οι συνάδελφοι?

 

Αλήθεια ποιος έχει την υποχρέωση να κάνει αυτούς τους ελέγχους; Και πού μπορεί να κάνει κανείς καταγγελία;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ποιος έχει την υποχρέωση να κάνει αυτούς τους ελέγχους; Και πού μπορεί να κάνει κανείς καταγγελία;

 

Όποιος κάνει ελέγχους για την ανασφάλιστη εργασία. ΙΚΑ? Επιθεώρηση εργασίας?

 

Ξέρω ότι τα πρόστιμα είναι πολύ αυστηρά και ανέρχονται στα 10.500 ευρώ ανά ανασφάλιστο υπάλληλο......

 

Αν γίνει σε σχολείο και βρεθεί μια τραπεζοκόμος, ποιός θα πληρώσει το πρόστιμο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όποιος κάνει ελέγχους για την ανασφάλιστη εργασία. ΙΚΑ? Επιθεώρηση εργασίας?

 

Ξέρω ότι τα πρόστιμα είναι πολύ αυστηρά και ανέρχονται στα 10.500 ευρώ ανά ανασφάλιστο υπάλληλο......

 

Αν γίνει σε σχολείο και βρεθεί μια τραπεζοκόμος, ποιός θα πληρώσει το πρόστιμο;;;;

 

Έλεγχο για το αν η νηπιαγωγός ακολουθεί όλη την προβλεπόμενη εκπαιδευτική διαδικασία ποιος κάνει;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Όποιος κάνει ελέγχους για την ανασφάλιστη εργασία. ΙΚΑ? Επιθεώρηση εργασίας?

 

Ξέρω ότι τα πρόστιμα είναι πολύ αυστηρά και ανέρχονται στα 10.500 ευρώ ανά ανασφάλιστο υπάλληλο......

 

Αν γίνει σε σχολείο και βρεθεί μια τραπεζοκόμος, ποιός θα πληρώσει το πρόστιμο;;;;

 

Γιατί να είναι ανασφάλιστη εργασία? Εμάς έχει αυτασφάλιση η κοπέλα και την πληρώνουμε με Εργόσημο, στην τράπεζα. Καθόλα νόμιμη εργαζόμενη. Η παρουσία τρίτου προσώπου γνωστοποιήθηκε από το σύλλογο γονέων στην Δ/νση Πρωτοβάθμιας. Όλοι συνεργαζόμαστε προς όφελος των παιδιών. Δεν έχω δει τη σχετική εγκύκλιο (πολύ θα ήθελα να τη διαβάσω) αλλά εννοείται, αν στείλε ο Δήμος, ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγχο για το αν η νηπιαγωγός ακολουθεί όλη την προβλεπόμενη εκπαιδευτική διαδικασία ποιος κάνει;

 

Οι προϊστάμενες αρχές

 

Εάν κάποιος θεωρεί ότι δεν ακολουθείται η προβλεπόμενη διαδικασία (υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε ωράρια εργασίας και σε συμπεριφορά γιατί στο παιδαγωγικό κομμάτι δεν μπορεί να γίνει έλεγχος) μπορεί κάλλιστα να απευθυνθεί στις προϊστάμενες αρχές προσκομίζοντας στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί να είναι ανασφάλιστη εργασία? Εμάς έχει αυτασφάλιση η κοπέλα και την πληρώνουμε με Εργόσημο, στην τράπεζα. Καθόλα νόμιμη εργαζόμενη. Η παρουσία τρίτου προσώπου γνωστοποιήθηκε από το σύλλογο γονέων στην Δ/νση Πρωτοβάθμιας. Όλοι συνεργαζόμαστε προς όφελος των παιδιών. Δεν έχω δει τη σχετική εγκύκλιο (πολύ θα ήθελα να τη διαβάσω) αλλά εννοείται, αν στείλε ο Δήμος, ακόμα καλύτερα.

 

Αυτασφάλιση και εργόσημο για ποιά θέση; Αφού δεν υπάρχει θέση τραπεζοκόμου!

 

Επίσης, ο προϊστάμενος γιατί έδωσε άδεια; Για να παρίσταται άτομο που δεν προβλέπεται και να κάνει πράγματα που δεν προβλέπονται πουθενά;

 

Τι εγκύκλιο θες να δεις;

 

 

Να πω την αλήθεια, δεν περίμενα αντιδράσεις από γονείς ΚΑΙ σε αυτό το θέμα..... Προς το δικό σας συμφέρον είναι να μην υπάρχει τραπεζοκόμος.... 1. Ενισχύεται η εκπαιδευτική διαδικασία στο σχολείο και έχει μια συνέχεια χωρίς διαλείμματα, 2. Φεύγει από τους ώμους σας ένα οικονομικό βάρος, που όσο μικρό και να είναι, δεν παύει να είναι βάρος

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση, υπ΄'αρχει εγκύκλιος για τη λειτουργία των ολοήμερων νηπιαγωγείων http://www.chiourea.gr/2012/09/2012-13_14.html όπου στο άρθρο 8 αναφέρει για το γεύμα και την ξεκούραση. Μιλάει για παιδαγωγική αξιοπο΄θηση της ώρα του φαγητού, που δίνει ευκαιρίες για αυτονομία, επικοινωνία, κατάκτηση τρόπως συμπεριφοράς. Επίσης αναφέρει ότι η νηπιαγωγός πρέπει να καθοδηγεί τα παιδιά να συμμετέχουν ενεργά στην οργάνωση της σίτησης.

 

Διαβάστε το!

Link to comment
Share on other sites

Κατά βάση έχεις δίκιο emmaki, αλλά δε νομίζω οτι για τους περισσότερους γονείς από εμάς ετέθη το ερώτημα " να ζεσταίνει το φαγητό η δασκάλα και να το σερβίρουν τα παιδιά (όπως πολύ ωραία το περιγράφεις) ή θέλετε τραπεζοκόμο"... Αντιθέτως μάλλον ετέθη το ερώτημα " τραπεζοκόμο ή κρύο φαγητό". Οπότε καταλαβαίνεις τι προτιμούν οι γονείς. Διότι κρύο φαγητό σε καθημερινή βάση δε νομίζω να θέλει κανένας για τα παιδιά του!

Πιστεύω και πάλι είναι θέμα νηπιαγωγών... Δε θέλουν ή δε μπορούν (δεν ξέρω πόσο εύκολο είανι και για εσάς) να ασχοληθούν με αυτό...

Στο δικό μας νηπιαγωγείο για παράδειγμα, σήμερα κιόλας (μιας και το δικό μας ολοήμερο θα αρχίσει να λειτουργεί από Δευτέρα) ετέθη απλά το ερώτημα αν θέλουμε τραπεζοκόμο. Δεν μας δόθηκε κάποια εναλλακτική πρόταση του τύπου που περιγράφεις, δυστυχώς!

Οπότε καταλαβαίνεις οτι δεν είναι θέμα γονέων...

pemOp2.pngjawJp2.png

 

1/12/2012 ... ήρθε και ο μπεμπούλης μας!

Link to comment
Share on other sites

Κατά βάση έχεις δίκιο emmaki, αλλά δε νομίζω οτι για τους περισσότερους γονείς από εμάς ετέθη το ερώτημα " να ζεσταίνει το φαγητό η δασκάλα και να το σερβίρουν τα παιδιά (όπως πολύ ωραία το περιγράφεις) ή θέλετε τραπεζοκόμο"... Αντιθέτως μάλλον ετέθη το ερώτημα " τραπεζοκόμο ή κρύο φαγητό". Οπότε καταλαβαίνεις τι προτιμούν οι γονείς. Διότι κρύο φαγητό σε καθημερινή βάση δε νομίζω να θέλει κανένας για τα παιδιά του!

Πιστεύω και πάλι είναι θέμα νηπιαγωγών... Δε θέλουν ή δε μπορούν (δεν ξέρω πόσο εύκολο είανι και για εσάς) να ασχοληθούν με αυτό...

Στο δικό μας νηπιαγωγείο για παράδειγμα, σήμερα κιόλας (μιας και το δικό μας ολοήμερο θα αρχίσει να λειτουργεί από Δευτέρα) ετέθη απλά το ερώτημα αν θέλουμε τραπεζοκόμο. Δεν μας δόθηκε κάποια εναλλακτική πρόταση του τύπου που περιγράφεις, δυστυχώς!

Οπότε καταλαβαίνεις οτι δεν είναι θέμα γονέων...

 

Διεκδικήστε το! Επειδή το είπαν οι νηπαιγωγοί δεν σημαίνει ότι είναι θέσφατο!

 

Η ύπαρξη τραπεζοκόμου σαφώς και κάνει πιο έυκολη τη δουλειά στο νηπαιγωγείο. Δεν πρόκειται να το αρνηθώ αυτό.

Από εκεί και πέρα το ζήτημα ποιο είναι; Να είναι εύκολη η δουλειά μας ή να εκπαιδεύσουμε τα παιδιά;

Με εξαίρεση τις περιπτώσεις που αντικειμενικά δεν μπορεί η νηπαιγωγός να ζεστάνει τα φαγητά, π.χ. δεν υπάρχει φούρνος αλλά μόνο μικροκύματα (εκεί δεν μπορείς να βάλεις πάνω από 2-3 κουπάκια μέσα, οπότε παίρνει πάρα πολύ ώρα) ή η κουζίνα είναι έξω από το κτήριο (όπως σε μερικά σχολεία οι τουαλέτες είναι στην αυλή έτσι και σε μερικά είναι στην αυλή η κουζίνα) το ζέσταμα του φαγητού δεν είναι αδύνατον να γίνει.

Και αν σας ρωτήσουν πώς θα γίνει αυτό.....το περιέγραψα παραπάνω με λεπτομέρειες. Στους 50 βαθμούς όλα τα κουπάκια (προϋπόθεση να είναι μεταλλικά ή εμαγιέ)......τα παίρνουν τα παιδιά κλπ κλπ Η νηπιαγωγός το μόνο που θα κάνει είναι να βάλει τα κουπάκια στο φούρνο όταν έρθει και να τα βγαλει μετά δίνοντας τα στους βοηθούς....

 

Εννοείται ότι δεν υπάρχουν πιάτα και ότι τα κουπάκια μετά δεν πλένονται

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση, υπ΄'αρχει εγκύκλιος για τη λειτουργία των ολοήμερων νηπιαγωγείων http://www.chiourea.gr/2012/09/2012-13_14.html όπου στο άρθρο 8 αναφέρει για το γεύμα και την ξεκούραση. Μιλάει για παιδαγωγική αξιοπο΄θηση της ώρα του φαγητού, που δίνει ευκαιρίες για αυτονομία, επικοινωνία, κατάκτηση τρόπως συμπεριφοράς. Επίσης αναφέρει ότι η νηπιαγωγός πρέπει να καθοδηγεί τα παιδιά να συμμετέχουν ενεργά στην οργάνωση της σίτησης.

 

Διαβάστε το!

 

Μα .... αυτό κάνουν. Συμμετέχουν ενεργά, μένουν μαζί τους όσο τρώνε, τους λένε ιστορίες, τα βοηθάνε να κόψουν το φαγητό, να κρατήσουν καλά το κουταλάκι κλπ.

Αγαπητή emmaki, το ύφος 'σας πιάνουν κορόιδα' δεν αρμόζει στις μαμάδες των νηπίων, που αγωνιούν για το αν η μία νηπιαγωγός θα καταφέρει να φέρει σε βόλτα 26 αγριεμένα από το καλοκαίρι νήπια:wink:.

Μακάρι ο νόμος να προέβλεπε περισσότερη συνύπαρξη των δύο νηπιαγωγών, τουλάχιστον 45 λεπτά, ώστε να προλαβαίνουν να ζεσταίνουν το φαγητό των παιδιών (χωρίς να χρειάζεται να μένουν μόνα), να μένουν μαζί τους όσο τρώνε, να συνοδεύει μία τα παιδιά που τελειώνουν (ενώ η άλλη θα μένει με αυτά που τρώνε ακόμα) και να μαζέψει τα κατσαρολάκια.

Όσο όμως ο χρόνος αυτός είναι 15':shock::shock: εγώ θα κοιτάξω το συμφέρον του παιδιού μου, πολύ περισσότερο αφού οι νηπιαγωγοί δέχονται να πάρουν αυτό το τεράστιο ρίσκο:wink:.

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Οι προϊστάμενες αρχές

 

Εάν κάποιος θεωρεί ότι δεν ακολουθείται η προβλεπόμενη διαδικασία (υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε ωράρια εργασίας και σε συμπεριφορά γιατί στο παιδαγωγικό κομμάτι δεν μπορεί να γίνει έλεγχος) μπορεί κάλλιστα να απευθυνθεί στις προϊστάμενες αρχές προσκομίζοντας στοιχεία.

 

Δηλαδή δεν υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί η νηπιαγωγός ως προς το αν ακολουθεί όλη την προβλεπόμενη εκπαιδευτική διαδικασία; Προβλέπεται σε κάποια εγκύκλιο ότι μέσα στην υποχρεωτική εκπαιδευτική διαδικασία περιλαμβάνεται και το να μάθουν τα παιδιά να αυτοεξυπηρετούνται μέχρι ένα βαθμό φροντίζοντας σε συνεργασία με τη νηπιαγωγό τους για τη σίτισή τους; Και αν ναι, μπορεί να ελγθεί μία νηπιαγωγός που αρνείται να το κάνει;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατά βάση έχεις δίκιο emmaki, αλλά δε νομίζω οτι για τους περισσότερους γονείς από εμάς ετέθη το ερώτημα " να ζεσταίνει το φαγητό η δασκάλα και να το σερβίρουν τα παιδιά (όπως πολύ ωραία το περιγράφεις) ή θέλετε τραπεζοκόμο"... Αντιθέτως μάλλον ετέθη το ερώτημα " τραπεζοκόμο ή κρύο φαγητό". Οπότε καταλαβαίνεις τι προτιμούν οι γονείς. Διότι κρύο φαγητό σε καθημερινή βάση δε νομίζω να θέλει κανένας για τα παιδιά του!

Πιστεύω και πάλι είναι θέμα νηπιαγωγών... Δε θέλουν ή δε μπορούν (δεν ξέρω πόσο εύκολο είανι και για εσάς) να ασχοληθούν με αυτό...

Στο δικό μας νηπιαγωγείο για παράδειγμα, σήμερα κιόλας (μιας και το δικό μας ολοήμερο θα αρχίσει να λειτουργεί από Δευτέρα) ετέθη απλά το ερώτημα αν θέλουμε τραπεζοκόμο. Δεν μας δόθηκε κάποια εναλλακτική πρόταση του τύπου που περιγράφεις, δυστυχώς!

Οπότε καταλαβαίνεις οτι δεν είναι θέμα γονέων...

 

Μα αυτό λέω. Πώς μπορούμε να υποχρεώσουμε ένα δάσκαλο που δε θέλει να κάνει όοοολη τη δουλειά του τελικά να την κάνει όλη;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μα .... αυτό κάνουν. Συμμετέχουν ενεργά, μένουν μαζί τους όσο τρώνε, τους λένε ιστορίες, τα βοηθάνε να κόψουν το φαγητό, να κρατήσουν καλά το κουταλάκι κλπ.

Αγαπητή emmaki, το ύφος 'σας πιάνουν κορόιδα' δεν αρμόζει στις μαμάδες των νηπίων, που αγωνιούν για το αν η μία νηπιαγωγός θα καταφέρει να φέρει σε βόλτα 26 αγριεμένα από το καλοκαίρι νήπια:wink:.

Μακάρι ο νόμος να προέβλεπε περισσότερη συνύπαρξη των δύο νηπιαγωγών, τουλάχιστον 45 λεπτά, ώστε να προλαβαίνουν να ζεσταίνουν το φαγητό των παιδιών (χωρίς να χρειάζεται να μένουν μόνα), να μένουν μαζί τους όσο τρώνε, να συνοδεύει μία τα παιδιά που τελειώνουν (ενώ η άλλη θα μένει με αυτά που τρώνε ακόμα) και να μαζέψει τα κατσαρολάκια.

Όσο όμως ο χρόνος αυτός είναι 15':shock::shock: εγώ θα κοιτάξω το συμφέρον του παιδιού μου, πολύ περισσότερο αφού οι νηπιαγωγοί δέχονται να πάρουν αυτό το τεράστιο ρίσκο:wink:.

Αυτά!

 

Εγώ πάλι νιώθω εξαιρετικά ευγνώμων που πέρυσι οι νηπιαγωγοί μας χωρίς τραπεζοκόμο με την οργανωμένη βοήθεια των παιδιών φρόντιζαν κάθε μέρα και τα παιδιά μας έτρωγαν ζεστό φαγητό, ενώ φέτος νιώθω κορόιδο που η ανακοίνωση από την υπεύθυνη του ολοήμερου σχετικά με τη σίτιση ήταν η εξής: "Το κόστος για την κυρία του κυλικείου είναι 7μιση ευρώ το μήνα για να ζεσταίνει και να φροντίζει το φαγητό των παιδιών το μεσημέρι. Έτσι έχετε αποφασίσει εσείς οι γονείς (ο σύλλογος δηλαδή). Η κυρία αυτή είναι πολύ καλή, καθαρή, φτωχή, συμπληρώνει το εισόδημά της με αυτό τον τρόπο και μπορείτε να της δίνετε τα χρήματα με όποιο τρόπο θέλετε." Καμία άλλη κουβέντα......

Και σκέφτομαι πόσα χρήματα βγάζει αυτή η κυρία κατάμαυρα κάθε χρόνο..... Και πόσο κάνουμε οι γονείς τα πάντα ώστε το παιδί μας να γίνει κουλό, ανίκανο, άβουλο, ευνουχισμένο.....

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μα .... αυτό κάνουν. Συμμετέχουν ενεργά, μένουν μαζί τους όσο τρώνε, τους λένε ιστορίες, τα βοηθάνε να κόψουν το φαγητό, να κρατήσουν καλά το κουταλάκι κλπ.

Αγαπητή emmaki, το ύφος 'σας πιάνουν κορόιδα' δεν αρμόζει στις μαμάδες των νηπίων, που αγωνιούν για το αν η μία νηπιαγωγός θα καταφέρει να φέρει σε βόλτα 26 αγριεμένα από το καλοκαίρι νήπια:wink:.

Μακάρι ο νόμος να προέβλεπε περισσότερη συνύπαρξη των δύο νηπιαγωγών, τουλάχιστον 45 λεπτά, ώστε να προλαβαίνουν να ζεσταίνουν το φαγητό των παιδιών (χωρίς να χρειάζεται να μένουν μόνα), να μένουν μαζί τους όσο τρώνε, να συνοδεύει μία τα παιδιά που τελειώνουν (ενώ η άλλη θα μένει με αυτά που τρώνε ακόμα) και να μαζέψει τα κατσαρολάκια.

Όσο όμως ο χρόνος αυτός είναι 15':shock::shock: εγώ θα κοιτάξω το συμφέρον του παιδιού μου, πολύ περισσότερο αφού οι νηπιαγωγοί δέχονται να πάρουν αυτό το τεράστιο ρίσκο:wink:.

Αυτά!

 

 

αν προσέξεις αυτά που έχω πει, τα παιδιά δεν μένουν μόνα.

Όταν έρχεται η δεύτερη νηπιαγωγός, κάνει 2 άντε 3 λεπτά για να βάλει τα κατσαρολάκια στο φούρνο και να τον ανάψει στους 50 βαθμούς. Αυτό γίνεται στις 11:45. Μέχρι τις 12:30-1 που θα φάνε τα παιδιά, τα κατσαρολάκια είναι χλιαρά. Δεν χρειάζεται η νηπιαγωγός να είναι μέσα στην κουζίνα και παρακαλοθουθεί πώς ζεσταίνονται!

 

Τα κατσαρολάκια τα μαζεύει το καθένα μόνο του και τα βάζουν στις τσάντες τους. Αυτό δεν χρειάζεται καν να το κάνει νηπιαγωγός! Άνετα το κάνουν τα παιδιά. Επίσης, όποιο παιδί τελειώνει άνετα μπόρεί, αφού αφήσει την τσάντα του στη θέση της, να καθίσει σε μια γωνιά και να πάρει ένα βιβλίο να διαβάσει....

 

Κανένα ρίσκο!

 

Και εγώ νηπιαγωγός είμαι και έχω δουλέψει έτσι πολλά χρόνια. Ξέρω πώς γίνεται!

 

Όσο για το ρίσκο...πολύ μεγαλύτερο είναι το ρίσκο στην αυλή που βγαίνουν για διάλλειμα και είναι μόνο ένα άτομο σε τόσο μεγάλο χώρο (ακόμα και η μικρότερη αυλή είναι μεγαλύτερη από την τάξη) με 25 παιδιά......

 

 

Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση πάντως το ότι αντιδράτε ως μαμάδες σε άλλα που σας λένε και σας ζητάνε οι νηπιαγωγοί (π.χ. υλικά για να λειτουργήσει το σχολείο, αυτοεξυπηρέτηση των παιδιών κλπ) και δεν αντιδράτε σε αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω πάλι.

 

Η διαδικασία του φαγητού είναι εκπαιδευτική διαδικασία με στόχους. Η ύπαρξη τραπεζοκόμου ακυρώνει αυτή τη διαδικασία.

 

Πρακτικά πώς μπορεί να γίνει. Το φαγητό των παιδιών να είναι σε μικρό μεταλλικό μπολάκι. Όταν ερχεται η απογευματινή νηπιαγωγός (11:45) βάζει όοολα τα μπολάκια στο φούρνο στους 50 βαθμούς. μέχρι την ώρα που θα φάνε, το φαητό και το μπολάκι είναι χλιαρό. Δεν καίει και μπορεί να σερβιριστεί από τα ίδια τα παιδιά-βοηθούς.

 

Για να υπάρξει τρίτο άτομο μέσα στο σχολείο εν ώρα λειτουργίας, πρέπει να υπάρχει επίσημη άδεια από τον προϊστάμενο. ΕΠίσης, για να εργαστεί πρέπει να υπάρχει επίσημη π΄ροσληψη.

 

Πλέον οι έλεγχοι είναι τακτικοί και αυστηροί. Απορώ, δεν φοβούνται οι συνάδελφοι?

 

πάντα διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον τις αναρτήσεις σου.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...