Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν τρωει καθολου φρουτα!!!!!!!!!!!


TOYL

Recommended Posts

δεν ξερω τι να κανω!δεν τρωει καθολου φρουτα!εχω ενα κοριτσακι 8 μηνων εχω δοκιμασει τα παντα δεν τρωει τιποτα!τα αλεθω τρωει 2-3 κουταλιεσ και εαν τα φαει μετα το βαζω στο μπουκαλι με χυμο πορτοκαλι πινει 2-3 γουλιες μετα το παιρνω και το κανω κρεμα με την μπισκοτοκρεμα !!!!!!!στο τελος πινει γαλα! τι να κανω!!!!βεβαια ειναι και η λυση τις ετοιμης φρουτοκρεμας σε σκονη μια φορα την εδωσα και το εφαγε!αλλα να παρατησω τα φρεσκα????δεν μου παει η καρδια!αλλα απο το τιποτα!!!!!!!!!βεβαια σε λιγο καιρο ξεκιναμε τα καλοκαιρινα φρουτα ισως κατι γινει!αλλα μεχρι τοτε!!!!!την γνωμη σασ θελω!!!!!!!!!!!!ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορείς να ξεκινήσεις να κάνεις μίξη φρέσκου φρούτου και έτοιμης σκόνης. Σιγά σιγά θα μειώνεις την σκόνη. Μέχρι τότε θα έχουν βγει και τα καλοκαιρινά φρούτα

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι να κανω!δεν τρωει καθολου φρουτα!εχω ενα κοριτσακι 8 μηνων εχω δοκιμασει τα παντα δεν τρωει τιποτα!τα αλεθω τρωει 2-3 κουταλιεσ και εαν τα φαει μετα το βαζω στο μπουκαλι με χυμο πορτοκαλι πινει 2-3 γουλιες μετα το παιρνω και το κανω κρεμα με την μπισκοτοκρεμα !!!!!!!στο τελος πινει γαλα! τι να κανω!!!!βεβαια ειναι και η λυση τις ετοιμης φρουτοκρεμας σε σκονη μια φορα την εδωσα και το εφαγε!αλλα να παρατησω τα φρεσκα????δεν μου παει η καρδια!αλλα απο το τιποτα!!!!!!!!!βεβαια σε λιγο καιρο ξεκιναμε τα καλοκαιρινα φρουτα ισως κατι γινει!αλλα μεχρι τοτε!!!!!την γνωμη σασ θελω!!!!!!!!!!!!ευχαριστω

 

Κοριτσι μου εγω εχω ενα μωρακι 9 μηνων και τα ξεσκιζει τα φρεσκα φρουτα....

Ευτυχως...

Τωρα οσο για το δικο σου μωρακι...εφοσον δοκιμασες τα παντα απο το τιποτα καλες ειναι και οι 3-4 κουταλιες...δωσε και επιπλεον ετοιμη φρουτοκρεμα για συμπληρωμα μεχρι τα καλοκαιρινα φρουτα να δεις οως θα παει...

Μερικα μωρακια δεν τρωνε φρεσκα φρουτα λογω υφης...δεν μπορουν να την ανεχτουν οσο και καλα αλεσμενη να ειναι....οποτε οαρε την ετοιμη....και λιγο λιγο δινε και φρεσκα....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι καθόλου. Θα σου φέρω το δικό μας το παράδειγμα. Η μικρή μου μέχρι τους 11 μήνες δεν έτρωγε όχι μόνο φρούτα αλλά ούτε και αλεσμένο φαγητό. Το μόνο που της άρεσε ήταν αβοκάντο με κρέμα βρώμης. Αυτό έτρωγε μόνο κάθε απόγευμα και κατά τα άλλα γαλατάκι. Μόλις χρόνισε και μας είπε ο γιατρός πώς μπορεί να τρώει τα φαγητά όπως τα μαγειρεύουμε κι εμείς, άρχισε να τρώει από όλα, σε μικρές μπουκίτσες κι όχι αλεσμένα. Για να καταλάβεις τη θυμάμαι στην ταβέρνα 14 μηνών να τσακίζει ακόμα και σκορδαλιά.

 

Επειδή κι εγώ είχα αγχωθεί που δεν έτρωγε, ο γιατρός μας πρότεινε αποξηραμένα φρούτα, δαμάσκηνο, σταφίδες κλπ. Στη δικιά μου της άρεσαν και άρχισε να τα τρώει και περάσαμε τελικά και στα φρέσκα φρούτα. Πλέον τρώει τα πάντα και της αρέσουν και πολύ!

 

Εγώ είμαι λίγο κατά της φρουτόκρεμας γιατί όλα αυτά έχουν ζάχαρη.

 

Θυμάμαι επίσης ότι όταν το έψαχνα το θέμα είχα διαβάσει πώς τα παιδιά που δεν τρώνε μπορεί να έχουν προδιάθεση για αλλεργίες και με αυτό τον τρόπο αυτοπροστατεύονται. Όταν θα είναι έτοιμο το μωρό σου θα φάει,ημέρες αμφιβάλλεις καθόλου γι αυτό!

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμείς δεν είμαστε fun της φρουτόκρεμας αλλά στο τέλος την καταφέρνουμε, ανακατεύω με 2 κουταλιές φαριν λακτε και κάτι γίνεται. επίσης παρατήρησα ότι όποτε χρειάστηκε να του τη δώσω απόγευμα την έφαγε πιο ευχάριστα. δεν ξέρω πως να το εξηγήσω απλά στο αναφέρω να το δοκιμάσεις κι αυτό! Όπως είπε και το koalaki καλές είναι κ αυτές οι λίγες κουταλιές από το καθόλου!

 

koalaki τα τσακίζει η νύφη τα φρούτα ε?? έτσι μπράβο την θέλουμε fit!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς δεν είμαστε fun της φρουτόκρεμας αλλά στο τέλος την καταφέρνουμε, ανακατεύω με 2 κουταλιές φαριν λακτε και κάτι γίνεται. επίσης παρατήρησα ότι όποτε χρειάστηκε να του τη δώσω απόγευμα την έφαγε πιο ευχάριστα. δεν ξέρω πως να το εξηγήσω απλά στο αναφέρω να το δοκιμάσεις κι αυτό! Όπως είπε και το koalaki καλές είναι κ αυτές οι λίγες κουταλιές από το καθόλου!

 

koalaki τα τσακίζει η νύφη τα φρούτα ε?? έτσι μπράβο την θέλουμε fit!

 

 

Αν τα τσακιζει λεει....αν συνεχισει ετσι το επομενο τοπικ θα εχει τιτλο....."βοηθεια δεν προλαβαινω φρουτα" χαχααχααχχαχαχχαχ

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Αν τα τσακιζει λεει....αν συνεχισει ετσι το επομενο τοπικ θα εχει τιτλο....."βοηθεια δεν προλαβαινω φρουτα" χαχααχααχχαχαχχαχ

μπράβο!! έτσι να συνεχίσετε σε όλα τα φαγητάκια!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο γιος μου ειναι 19 μηνων και εδώ και 2 σχεδόν μήνες δεν τρώει με τίποτα κανένα φρούτο..έχω δοκιμάσει τα πάντα...όλα τα φρούτα που υπάρχουν.Πιο πριν τα έτρωγε όλα σε κομματάκια ή σε μορφή χυμών.Τωρα ούτε τους χυμούς θέλει:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου ειναι 19 μηνων και εδώ και 2 σχεδόν μήνες δεν τρώει με τίποτα κανένα φρούτο..έχω δοκιμάσει τα πάντα...όλα τα φρούτα που υπάρχουν.Πιο πριν τα έτρωγε όλα σε κομματάκια ή σε μορφή χυμούς.Τωρα ούτε τους χυμούς θέλει:confused:

 

Μεσα σε γιαουρτακια δοκιμασες να τα δωσεις...???

Σε κομποστα....σπιτικη...?????

Αν δεν πιασουν και αυτα κανε τα φρουτακια να τα δει σαν παιχνιδακι μηπως και του κινησεις παλι το ενδιαφερον.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεσα σε γιαουρτακια δοκιμασες να τα δωσεις...???

Σε κομποστα....σπιτικη...?????

Αν δεν πιασουν και αυτα κανε τα φρουτακια να τα δει σαν παιχνιδακι μηπως και του κινησεις παλι το ενδιαφερον.

Αμε!και το τερατακι γλυφει το γιαουρτι και φτυνει το φρουτο....τι χαριτωμενος!

Link to comment
Share on other sites

Αμε!και το τερατακι γλυφει το γιαουρτι και φτυνει το φρουτο....τι χαριτωμενος!

 

Μηπως να εβαζες αλεσμενα φρουτα στο γιαουρτακι ισα ισα για να παρει τις βιταμινες...???

Το ξερω οτι ειναι πισωγυρισμα αλλα προκειμενου να τρωει φρουτακια...?????

Υπαρχει περιπτωση τα κομματακια φρουτων να του προκαλεσαν κατι στην αισθηση και να μην τα θελει αλλο..??? γιαυτο και σου λεω για αλεσμενα...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μανουλες καλημερα!εχω ενα γιο που την αλλη κυριακη γινεται 7 μηνων.ξεκινησαμε απο 4,5 μηνων το ρυζαλευρο(δεν το εφαγε παραπανω απο 1 εβδομαδα αυτο το πραμα και του εδωσα βανιλια χωρις γλουτενη) γιατι ξαφνικα μου παρουσιασε αρνηση στο γαλα μειωνοντας τα γευματα απο 150 γρ.σε 70 με 90γρ.Λ

οιπον, μετα το ρυζαλευρο μπηκαμε στα φρουτα,στα λαχανικα,μετα στο κρεας και μας εμεινε το γιαουρτι,το ψαρι και το αυγο που θα τα φαμε σταδιακα τους επομενους μηνες.ο κανακαρης μου που λετε με τιποτα να τα φαει τα φρουτα!στη δευτερη κουταλια του γυρνουσε η καρδια και τα εξφενδονιζε ρουκετες!!!!!!!!!!!μια,δυο,τρεις,πεντε,δεκα φορες απελπιστικα και ειπα με βαρια καρδια οτι τελος η φρεσκια φρουτοκρεμα,θα παρω εμποριου.τι στο καλο τοσα παιδακια τρωνε!και τοτε ξαφνικα θυμηθηκα οτι ο παιδιατρος μου ειπε οτι αν δεν τα τρωει ωμα να του τα βρασω και αν δεν τα τρωει παλι να προσθεσω μια μεζουριτσα κρεμα βανιλια και αργοτερα οταν θα μπει στη γλουτενη να προσθεσω φαριν λακτε,αλλα με τιποτα να μην του δωσω εμποριου!!!!!!!!!τι να σας πω κοριτσια!απ'τη μια μερα στην αλλη αρχισε να τρωει ολο κ περισσοτερο με αποτελεσμα τωρα να τρωει 1 μηλο golden κιτρινο που γλυκιζει περισσοτερο,2 αχλαδια,1 πορτοκαλι στιμμενο η μανταρινι(αναλογα τι ειναι λιγοτερο ξυνο)και 1/4 μπανανα(γιατι ειμαστε και ελαχιστα δυσκοιλιοι).παρεπιπτοντως η ορεξη στο γαλα επανηλθε και πινουμε σταθερα 150 γρ.αλλα ξυπναμε νυχτα ακομα για γαλα!(θεμα που θα αναπτυξω σε αλλη ενοτητα)!!!!!!!!!!!ελπιζω να σας βοηθησα κοριτσακια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο γιος μου ειναι 2 χρονων και το μονο που τρωει αλεσμενο ειναι τα φρουτα διαφορετικα δεν προκειται να φαει καθολου. Τωρα ομως δεν θελει ουτε σε κρεμα να τα φαει, σε χυμο δεν τα πινει, τι να κανω για να τα φαει? Δεν θεωρω σωστο να κοψει απο τωρα τα φρουτα του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ερώτηση: εσείς (μαμά-μπαμπάς) τρώτε φρούτα?

Τα παιδιά μιμούνται τους γονείς, αν εσείς τρώτε, θα φάνε, αν όχι..δύσκολα να τα πείσεις, αν δεν τους αρέσουν. Εγώ τις προάλλες είχα βράσει μπρόκολο και δεν ήθελε ο μικρός να φάει. Του λέω δεν πειράζει, γιατί πεινάει και η μαμά και πολύ το ζήλευει το μπρόκολο σου, θα το φάω εγώ..Άρχησα επιδεικτικά να τρώω μπροστά του, χωρίς να τον κοιτάω και λέω "μμμμ, πόσο ωραίο είναι!!!" Σε 10 λεπτά ζήτησε να φάει. Δεν σου λέω πως θα πιάσει με την πρώτη, αλλά αν γίνει πολλές φορές, θα πιάσει. Γι΄αυτο σου λέω "παραδειγματισμός"!!!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: εσείς (μαμά-μπαμπάς) τρώτε φρούτα?

Τα παιδιά μιμούνται τους γονείς, αν εσείς τρώτε, θα φάνε, αν όχι..δύσκολα να τα πείσεις, αν δεν τους αρέσουν. Εγώ τις προάλλες είχα βράσει μπρόκολο και δεν ήθελε ο μικρός να φάει. Του λέω δεν πειράζει, γιατί πεινάει και η μαμά και πολύ το ζήλευει το μπρόκολο σου, θα το φάω εγώ..Άρχησα επιδεικτικά να τρώω μπροστά του, χωρίς να τον κοιτάω και λέω "μμμμ, πόσο ωραίο είναι!!!" Σε 10 λεπτά ζήτησε να φάει. Δεν σου λέω πως θα πιάσει με την πρώτη, αλλά αν γίνει πολλές φορές, θα πιάσει. Γι΄αυτο σου λέω "παραδειγματισμός"!!!!

 

εγω τρωω, ο αντρας μου οχι. Ξερεις ποσες φορες το κανω αυτο για να δοκιμασει κατι? δεν πιανει. Δεν ζηλευει για να ερθει να ζητησει. Ξερεις ποσα αυγα εχω φαει με διαφορετικες συνταγες για να ζηλεψει? τιποτα. Και φρουτα τρωω πολλα μπροστα του αλλα τον αφηνει αδιαφορο, αν απο μονος του δεν λιγουρευτει δεν ερχεται

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιος έβγαλε αυτό που πραγματικά θεωρώ μύθο:

 

Στα παιδιά μαθαίνουμε να τρώνε φρούτα. Στα παιδιά μαθαίνουμε να τρώνε λαχανικά.

 

Ας καγχάσω.

 

Ο γιος μου 2 χρονών, τρώει ΟΛΑ τα λαχανικά που θα βρει μπροστά του: Ωμά, νερόβραστα, λαδερά. Αν τα δει στο τραπέζι χαλάει τον κόσμο. Χτες άφού ξεπάστρεψε ένα πιάτο μακαρόνια με σουζουκάκια και μπόλικη σαλάτα λάχανο, είπα να φάω το δικό μου πιάτο: κοτόπουλο, ρυζομακάρονα και φασολάκια στον ατμό. Έγινε της τρελής. Μου έφαγε τα μισά φασολάκια. τπτ άλλο από το πιάτο μου δεν τον συγκίνησε.

 

Από φρούτα τα τρώει όλα, ανάλογα με τα κέφια πάντα.

 

Η κόρη μου;

 

Χα! Φρούτο ανάλογα με τα δύσκολα κέφια. Ενίοτε τρώει κολλήματα με συγκεκριμένα φρούτα.

 

Λαχανικά;;; πιάσαμε τα δύσκολα: πχ κατά περιόδους μπορεί να εξαφανίσει σε χρόνο ντετε αγκινάρες ή να μην θέλει να δει στο πιάτο της ούτε ξύσμα από καρότο.

Τα πρασινωπά σε γενικές γραμμές τρώνε μια απόριψη. Άλλοτε πάλι θα τα φάει.

 

Ίδιο σπίτι, ίδια οικογένεια, ίδιες διατροφικές συνήθειες, ΑΛΛΑ ΓΟΥΣΤΑ.

 

Η αντίθεση ανάμεσα στις διατροφικές συνήθειες των παιδιών μου με έκανε να καταλάβω ότι περί ορέξεως τελικά... κολοκυθόπιττα. Οπότε ΔΕΝ ΠΙΕΖΩ ΠΟΤΕ, δεν γίνομαι φορτική, δεν προσπαθώ να μάθω τπτ στα παιδιά μου. Στο τραπέζι θα είναι διαθέσιμη η σαλάτα, όποιος θέλει θα φάει. Αν δεν θέλει σεβαστό. Κάθε πρωί προσφέρω φρούτο, 1, 2 ή 3 εναλλάκτικές, δεν επιμένω όμως.

 

Μόνο στο κυρίως γεύμα είμαι απόλυτη (αυτό που τρώμε όλοι μαζί στις 7:00μμ): Το φαγητό μας είναι αυτό που σέρβιρα. Όποιος θέλει, αν θέλει, θα φάει. Όποιος δεν θέλει δεν τρώει.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαινω απολυτα...μου τα εχει κοψει απο 1,5 ετων....καποτε επινε και χυμο,αλλα παει και αυτο....τωρα τιποτα....δεν ζηλευει οποτε και να φαω εγω δεν πιανει και με το ζορι κανει εμετο!οποτε δεν ασχολουμαι πια,καποια στιγμη πιστευω θα θελησει....(το μονο κακο ειναι οτι καποια στιγμη στουμποσε,γιατι ειναι δυσκολη και στο φαι γενικα)

http://lmtf.lilypie.com/XtbDp3.png http://lb3f.lilypie.com/Dusap2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιος έβγαλε αυτό που πραγματικά θεωρώ μύθο:

 

Στα παιδιά μαθαίνουμε να τρώνε φρούτα. Στα παιδιά μαθαίνουμε να τρώνε λαχανικά.

 

Ας καγχάσω.

 

Ο γιος μου 2 χρονών, τρώει ΟΛΑ τα λαχανικά που θα βρει μπροστά του: Ωμά, νερόβραστα, λαδερά. Αν τα δει στο τραπέζι χαλάει τον κόσμο. Χτες άφού ξεπάστρεψε ένα πιάτο μακαρόνια με σουζουκάκια και μπόλικη σαλάτα λάχανο, είπα να φάω το δικό μου πιάτο: κοτόπουλο, ρυζομακάρονα και φασολάκια στον ατμό. Έγινε της τρελής. Μου έφαγε τα μισά φασολάκια. τπτ άλλο από το πιάτο μου δεν τον συγκίνησε.

 

Από φρούτα τα τρώει όλα, ανάλογα με τα κέφια πάντα.

 

Η κόρη μου;

 

Χα! Φρούτο ανάλογα με τα δύσκολα κέφια. Ενίοτε τρώει κολλήματα με συγκεκριμένα φρούτα.

 

Λαχανικά;;; πιάσαμε τα δύσκολα: πχ κατά περιόδους μπορεί να εξαφανίσει σε χρόνο ντετε αγκινάρες ή να μην θέλει να δει στο πιάτο της ούτε ξύσμα από καρότο.

Τα πρασινωπά σε γενικές γραμμές τρώνε μια απόριψη. Άλλοτε πάλι θα τα φάει.

 

Ίδιο σπίτι, ίδια οικογένεια, ίδιες διατροφικές συνήθειες, ΑΛΛΑ ΓΟΥΣΤΑ.

 

Η αντίθεση ανάμεσα στις διατροφικές συνήθειες των παιδιών μου με έκανε να καταλάβω ότι περί ορέξεως τελικά... κολοκυθόπιττα. Οπότε ΔΕΝ ΠΙΕΖΩ ΠΟΤΕ, δεν γίνομαι φορτική, δεν προσπαθώ να μάθω τπτ στα παιδιά μου. Στο τραπέζι θα είναι διαθέσιμη η σαλάτα, όποιος θέλει θα φάει. Αν δεν θέλει σεβαστό. Κάθε πρωί προσφέρω φρούτο, 1, 2 ή 3 εναλλάκτικές, δεν επιμένω όμως.

 

Μόνο στο κυρίως γεύμα είμαι απόλυτη (αυτό που τρώμε όλοι μαζί στις 7:00μμ): Το φαγητό μας είναι αυτό που σέρβιρα. Όποιος θέλει, αν θέλει, θα φάει. Όποιος δεν θέλει δεν τρώει.

 

 

εν μερει εχεις δικιο σιγουρα εχει τα δικα του γουστα αλλα αν δεν δοκιμασει κατι νεο δεν θα εχει αποψη αν ειναι καλο η οχι κι εμας δεν μπαινει καν στη διαδικασια να δοκιμασει και εγω ειμαι αυτη που πρεπει να του διδαξω το σωστο. Αν δοκιμαζε και το απερριπτε θα ελεγα οκ δεν του αρεσει. Δεν μπορει ομως ενα παιδι να τρωει αυτα που δεν επιτρεπονται κι εμεις να ειμαστε αταραχοι. Εμενα δεν τρωει ουτε λαχανικα και καλα οταν ηταν μικρος τα μπερδευα τωρα δεν τον ξεγελας με τιποτα. Αρα να τον αφησω να μην τρωει ουτε φρουτα ουτε λαχανικα?

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαινω απολυτα...μου τα εχει κοψει απο 1,5 ετων....καποτε επινε και χυμο,αλλα παει και αυτο....τωρα τιποτα....δεν ζηλευει οποτε και να φαω εγω δεν πιανει και με το ζορι κανει εμετο!οποτε δεν ασχολουμαι πια,καποια στιγμη πιστευω θα θελησει....(το μονο κακο ειναι οτι καποια στιγμη στουμποσε,γιατι ειναι δυσκολη και στο φαι γενικα)

 

αχ να δω ποτε θα ερθει αυτη η στιγμη, εμενα αν δει κατι που δεν του καθεται καλα στο ματι δεν ανοιγει το στομα με τιποτα, ουτε τους χυμους δεν δοκιμαζει απλα επειδη τους βλεπει

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς πρώτα με το μάτι τα κοιτάμε....φαντάσου για να φάει φασολάκια κ διάφορα τέτοια της βάζω πεππα και της κρύβω το φασολάκια κάτω από τη φέτα ή την πατάτα...αλλά το φρούτο που να το κρύψω;;;

http://lmtf.lilypie.com/XtbDp3.png http://lb3f.lilypie.com/Dusap2.png

Link to comment
Share on other sites

βασικα εγω πιστευω οτι ειναι φαση και η αληθεια ειναι οτι τα καλοκαιρινα φρουτα τα τρωνε πιο ευκολα οπως και εμεις οι μεγαλοι.και μενα η δικια μου περασε φαση που δεν ηθελε κανενα φρουτο παρα μονο μπανανα.η αληθεια ειναι οτι δεν την πιεσα καθολου.τωρα που ειναι 3,5 καθε πρωι θα πιει 2 πορτοκαλια στυμενα και μπορει να μην φαει αλλο φρουτο.την επομενη μερα μπορει να μου ζητησει μηλο ή αχλαδι αλλα μην φανταστεις κατι τρελο κανα 2 μικρα κομματακια θα φαει αν εχει ορεξη.για το καλοκαιρι δεν συζητω καν γιατι ροδακινα και νεκταρινια μπορει να φαμε απο 2 την ημερα.εγω ειχα προσπαθησει και πιο μικρη (αν θελεις δοκιμασε το)αν και εφοσον πινει γαλα να του φτιαξεις ενα smoothie στο μπλεντερ με γαλα και φρουτα (εκτος πορτοκαλι)μηπως και το πιει.αλεθεις πρωτα τα φρουτα και σιγα σιγα ριχνεις το γαλα.αν παλι δεν πιασει μην το πιεσεις.οπως ειπε και μια κοπελα παρακατω τρωγε εσυ μπροστα του οποτε μπορεις μηπως και τα ζηλεψει.εστω και ενα κομματακι καλο κανει!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου πολυ κακοφαγος απο μικρος. Μονο γαλακτοκομικα ετρωγε με τεραστια απολαυση (γαλα και γιαουρτι). Μετα τα τρια λαχανικα. Μετα τα εφταμιση κρεας. (τωρα δεν πολυτρωει λαχανικα και καθολου ψαρι ...)

 

Φυσικα δεν γινοταν τοσα χρονια να τρωει μονο αυτα που ηθελε.

Οσο ετρωγε λιωμενα του ελιωνα 4 φρουτα και το ετρωγε ολο. Μετα τερμα. Οπότε επαιρνα φαριν λακτε και την ανακατευα με 1-2 αλεσμενα φρουτα. Δεν του αρεσε τοσο πολυ οσο η σκετη, αλλα την ετρωγε.Σε γιαουρτι που το ανακατευα δεν του αρεσε.

 

Το δυσκολο ηταν με το κρεας. Πως να το προσθεσεις χωρις να το καταλαβει στη γευση? Τον πιεζα αναγκαστικα με το ζορι εστω και πολυ μικρη ποσοτητα στον τραχανα ή το κριθαρακι του.

Για 2 τετραμηνες περιοδους που δεν τον πιεζα, γιατι ηταν πολυ εντονη η αντιδραση του, επαθε ηπια σιδηροπενικη αναιμια και ηπιε 2 μηνες νομιζω σκευασμα σιδηρου.

 

Τωρα δεν θελει λαχανικα. Μονο κρεας (εβγαλε πολυ νωρις γομφιους και του ειναι πια ευκολο να το μασαει, δεν το κανει "τσιχλα" πια).

 

Με λιγη παροτρυνση δικη μου, χωρις να τρελαινεται κιολας, τρωει μια φορα τη βδομαδα σκετα λαχανικα για φαγητο (αρακα με πατατες, ή φασολακια με πατατες ή αρακα με αγκιναρες). Και να φανταστειτε τα λαδερα φαγητα τα τσακιζε παλια!!! Α και τρωει και φακες και ρεβυθια και ντοματινια βελανιδι (οταν βρισκω) και ντοματες το καλοκαιρι.

 

Τωρα ουτε να ακουσει για μπριαμ, γεμιστα, τουρλου λαχανικα κατσαρολας, μπροκολο, φρεσκιες ή βραστες σαλατες, παπουτσακια, ιμαμ, λαχανορυζο, σπανακορυζο, φασολαδα κλπ.

 

Εχω βρει ως λυση να ανακατευω στον κιμα λαχανικα. Μπιφτεκια απο μισο κιμα-μισα λαχανικα διαφορα λιωμενα στο μουλτι. Κιμα για μακαρονια 2/3 και λαχανικα 1/3. Κιμα για κανελλονια και παστιτσιο το ιδιο.

 

Παντως η πολλη πιεση εχει τα αντιθετα αποτελεσματα, αλλα τι να κανεις αν κοβει για μεγαλο χρονικο διαστημα σημαντικες ομαδες τροφων?

 

Καλο κουραγιο και υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς πρώτα με το μάτι τα κοιτάμε....φαντάσου για να φάει φασολάκια κ διάφορα τέτοια της βάζω πεππα και της κρύβω το φασολάκια κάτω από τη φέτα ή την πατάτα...αλλά το φρούτο που να το κρύψω;;;

 

ελα ντε που να το κρυψεις? εχουν κι ιδιαιτερη γευση οποτε τα ξεχωριζουν. Μου ειπε μια φιλη μου να τα κανω κομποστα του στυλ απλα να βρασω με λιγο νερακι αχλαδι να δουμε αν θα φαει. Θα το δοκιμασω κι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...