Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρη μητέρα - Παιδικοί μέχρι αργά - φύλαξη κόστος κλπ.


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Μανούλες ποιος σας κρατάει το παιδάκι;;; Εμείς είμαστε μέσω ΕΣΠΑ σε παιδικό αλλά εάν προσπαθήσω να δουλέψω full time ή με βάρδιες, πως θα ρυθμίσω το θέμα του παιδιού; ο παιδικός που είμαστε δεν ενδείκνεται για κάτι τέτοιο. Παρακαλώ όλες οι μανούλες που έχουν βρει κάποιο παιδικό μέχρι αργά ας μας αναφέρουν όνομα, περιοχή και δίδακτρα.

 

Επίσης εάν έχετε γυναίκα μπορείτε να μας πείτε κόστος, εάν είναι οκ και ώρες που την απασχολείτε;; Η γειτόνισσα μου είναι από την Αλβανία και φέρνει μια Ελληνίδα συνταξιούχα με 10 ευρώ το 8ωρο....! Εγώ ρώτησα μια νηπιαγωγό και μου ζήτησε 5 την ώρα...(προς Θεού δεν κρίνω την κοπέλα αλλά εδώ θέλουμε να βρούμε μια λύση).

 

 

Δεν βάζω το θέμα στην ενότητα παιδικοί ή φύλαξη κλπ εκεί έχει ήδη συζητηθεί αλλά άκρη δεν βγαίνει αφού το θέμα βγαίνει εκτός με παρεμβολές άλλες (εννοείται ότι είναι καλύτερο λίγες ώρες με την μαμά στο σπίτι κλπ, εάν όμως δεν γίνεται αλλιώς τι κάνεις;). Εάν εξαιρέσω κάποιες ανύπαντρες μαμάδες (πιο ευκατάστατες) οι περισσότερες χρειαζόμαστε μάλλον μια οικονομική λύση με διευρυμένο ωράριο.

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

 

Μανούλες ποιος σας κρατάει το παιδάκι;;; Εμείς είμαστε μέσω ΕΣΠΑ σε παιδικό αλλά εάν προσπαθήσω να δουλέψω full time ή με βάρδιες, πως θα ρυθμίσω το θέμα του παιδιού; ο παιδικός που είμαστε δεν ενδείκνεται για κάτι τέτοιο. Παρακαλώ όλες οι μανούλες που έχουν βρει κάποιο παιδικό μέχρι αργά ας μας αναφέρουν όνομα, περιοχή και δίδακτρα.

 

Επίσης εάν έχετε γυναίκα μπορείτε να μας πείτε κόστος, εάν είναι οκ και ώρες που την απασχολείτε;; Η γειτόνισσα μου είναι από την Αλβανία και φέρνει μια Ελληνίδα συνταξιούχα με 10 ευρώ το 8ωρο....! Εγώ ρώτησα μια νηπιαγωγό και μου ζήτησε 5 την ώρα...(προς Θεού δεν κρίνω την κοπέλα αλλά εδώ θέλουμε να βρούμε μια λύση).

 

 

Δεν βάζω το θέμα στην ενότητα παιδικοί ή φύλαξη κλπ εκεί έχει ήδη συζητηθεί αλλά άκρη δεν βγαίνει αφού το θέμα βγαίνει εκτός με παρεμβολές άλλες (εννοείται ότι είναι καλύτερο λίγες ώρες με την μαμά στο σπίτι κλπ, εάν όμως δεν γίνεται αλλιώς τι κάνεις;). Εάν εξαιρέσω κάποιες ανύπαντρες μαμάδες (πιο ευκατάστατες) οι περισσότερες χρειαζόμαστε μάλλον μια οικονομική λύση με διευρυμένο ωράριο.

 

ευχαριστώ.

οι παιδικοί στην περιοχή μου κλείνουν στις 17.00. εγώ είχα γυναίκα για τα μικρά μου, αλλοδαπή που της εδινα 600 ευρώ το μήνα για 8ωρο κι έκανε και τις δουλειές του σπιτιού. τώρα την έχει η αδερφή μου που της δίνει 650 ευρώ αλλά με τη συμφωνία ότι θα ξεκινάει 7 το πρωί και θα φεύγει ό,τι ώρα γυρίσει η αδρφή μου (συνήθως γύρω στις 5).

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον παω σε ενα παιδικο στο παλαιο ψυχικο, στη Βασιλεως Παυλου, ωραριο 7,30 εως 17,00, δεν εχει σχολικο, πας οτι ωρα θες να το παρεις , τα ταιζουν κανονικα ολα τα γευματα, διδακτρα 250 ευρω, ειμαι αρκετα ευχαριστημενη!

Για κοπελα δεν εβγαινα με τιποτα, εχω μια πολυ καλη κυρια η οποια ειναι μητερα δυο παιδιων 12 χρονων και αν τυχει μια αργια ή διακοπες της παω τον μικρο σπιτι της. Αρχικα ηθελε 5 ευρω την ωρα αλλα πλεον ζοριζομαι και συμφωνησαμε 3,5 ευρω την ωρα. Αλλα την χρειαζομαι σπανια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον παω σε ενα παιδικο στο παλαιο ψυχικο, στη Βασιλεως Παυλου, ωραριο 7,30 εως 17,00, δεν εχει σχολικο, πας οτι ωρα θες να το παρεις , τα ταιζουν κανονικα ολα τα γευματα, διδακτρα 250 ευρω, ειμαι αρκετα ευχαριστημενη!

Για κοπελα δεν εβγαινα με τιποτα, εχω μια πολυ καλη κυρια η οποια ειναι μητερα δυο παιδιων 12 χρονων και αν τυχει μια αργια ή διακοπες της παω τον μικρο σπιτι της. Αρχικα ηθελε 5 ευρω την ωρα αλλα πλεον ζοριζομαι και συμφωνησαμε 3,5 ευρω την ωρα. Αλλα την χρειαζομαι σπανια.

 

Βρήκα ποιον λες.

 

Κυψέλη Acrobaleno

Μου είχαν πει 200 χωρίς σχολικό 280 με σχολικό, λειτουργεί μέχρι τις 17:30 επίσης και σάββατα μέχρι τις 16:30 χωρίς επιπλέον επιβάρυνση.

 

Αναρωτιέμαι πάντως εάν κάποιος γονιός δουλεύει με βάρδιες και θέλει να πάει το παιδί τους στις 12 ή μια το μεσημέρι και να το πάρει 10 το βράδυ......σίγουρα δεν υπάρχει κάπου τέτοιος σταθμός.

Link to comment
Share on other sites

οι παιδικοί στην περιοχή μου κλείνουν στις 17.00. εγώ είχα γυναίκα για τα μικρά μου, αλλοδαπή που της εδινα 600 ευρώ το μήνα για 8ωρο κι έκανε και τις δουλειές του σπιτιού. τώρα την έχει η αδερφή μου που της δίνει 650 ευρώ αλλά με τη συμφωνία ότι θα ξεκινάει 7 το πρωί και θα φεύγει ό,τι ώρα γυρίσει η αδρφή μου (συνήθως γύρω στις 5).

 

Δυστυχώς αυτή η λύση είναι πολύ ακριβή, δεν αναφέρομαι σε κάτι τέτοιο εάν κάποιος έχει αρκετά χρήματα μπορεί να βρει. Το θέμα είναι τι γίνεται όταν ο μισθός του είναι 600 ευρώ ή 800 ή 500!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης εάν έχετε γυναίκα μπορείτε να μας πείτε κόστος, εάν είναι οκ και ώρες που την απασχολείτε;; Η γειτόνισσα μου είναι από την Αλβανία και φέρνει μια Ελληνίδα συνταξιούχα με 10 ευρώ το 8ωρο....! Εγώ ρώτησα μια νηπιαγωγό και μου ζήτησε 5 την ώρα...(προς Θεού δεν κρίνω την κοπέλα αλλά εδώ θέλουμε να βρούμε μια λύση).

 

 

Με 10 ευρώ το 8ωρο πάντως σημαίνει ότι το κόστος δε θα είναι πάνω από 300 ευρώ το μήνα. Μια χαρά μου φαίνεται.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Με 10 ευρώ το 8ωρο πάντως σημαίνει ότι το κόστος δε θα είναι πάνω από 300 ευρώ το μήνα. Μια χαρά μου φαίνεται.

 

Και εμένα δεν μου φαίνεται τραγικά μεγάλο, μιλάμε πάντα για άτομο που ήδη έχει εισόδημα από αλλού. Να μην λέμε τα αυτονόητα. Φαντάζομαι ότι όσες το κάνουν μένουν ευχαριστημένες. Τι γίνεται βρε παιδιά όλες οι άγαμες μανούλες είναι δημόσιοι υπάλληλοι με ωράριο πρωινό μέχρι 3μμ.

Link to comment
Share on other sites

Η απογευματινη φυλαξη ειναι ενα θεμα...

Παντως δεν νομιζω να υπαρχει χωρος φυλαξης παιδιων ως τις 10 το βραδυ, ετσι κι αλλιως μιλαμε για παιδακια 3-4-5 χρονων, αρα μεχρι τις 10 το σωστο ειναι να εχουν κοιμηθει νομιζω, οποτε δεν θα υπηρχε ζητηση για τετοιο ωραριο.

Υπαρχουν και καποια εργαστηρια που κανουν και φυλαξη τα απογευματα σε καλη τιμη, πχ ειδα εναν στη Γλυφαδα με 2 ευρω την ωρα, ισως υπαρχουν και κοντα σου να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Η απογευματινη φυλαξη ειναι ενα θεμα...

Παντως δεν νομιζω να υπαρχει χωρος φυλαξης παιδιων ως τις 10 το βραδυ, ετσι κι αλλιως μιλαμε για παιδακια 3-4-5 χρονων, αρα μεχρι τις 10 το σωστο ειναι να εχουν κοιμηθει νομιζω, οποτε δεν θα υπηρχε ζητηση για τετοιο ωραριο.

Υπαρχουν και καποια εργαστηρια που κανουν και φυλαξη τα απογευματα σε καλη τιμη, πχ ειδα εναν στη Γλυφαδα με 2 ευρω την ωρα, ισως υπαρχουν και κοντα σου να δεις.

 

Τι μου λες καλή μου ....στην Γλυφάδα έχει τις καλύτερες τιμές....τότε που έμενα είχα βρει μια χαρά παιδικό (2 για την ακρίβεια) με 300 ευρώ μέσα το σχολικό, και εδώ στην γειτονιά 350 - 400 ευρώ. Για ποιον λες για την διάπλαση ή την Εριέττα;;

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια ε? Δεν μενω εκει, μια προχειρη αναζητηση εκανα στο google και ειδα την ''εξελιξη'' στην Ανω Γλυφαδα.

Δυστυχως στις περιοχες του κεντρου ολα ειναι ακριβοτερα και οχι τοσο ποιοτικα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αληθεια ε? Δεν μενω εκει, μια προχειρη αναζητηση εκανα στο google και ειδα την ''εξελιξη'' στην Ανω Γλυφαδα.

Δυστυχως στις περιοχες του κεντρου ολα ειναι ακριβοτερα και οχι τοσο ποιοτικα..

 

Πιστεύω ότι μπορεί να βρεις και πολύ καλά...ασφάλεια και καλό προσωπικό να έχει, απλά είναι ακριβά. Πιστεύω ότι στην Γλυφάδα έχουν λογικές τιμές γιατί απλά αρκετές μαμάδες έχουν γυναίκα για το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πηγαίνουμε στη διάπλαση από 6 μήνων και τώρα είναι 4,5 χρονών.....είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημενοι και απο τιμές και για το ωράριο που ζητάς....εγω την πηγαίνω 8 και την παίρνω 18.00.

 

Για οποιαδήποτε πληροφορία θες στην διάθεση σου.

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για ποιά περιοχή ενδιαφέρεσαι, εγώ τα στέλνω στον "κήπο της γιαγιάς" στον άλιμο. Φεύγουν 7.20 το πρωί γυρίζουν 4 με το σχολικό, μπορούν να τα κρατήσουν μέχρι τις 5 αλλά τα πέρνεις εσύ και η τιμή είναι γύρω στα 300 ευρώ. Κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πηγαίνουμε στη διάπλαση από 6 μήνων και τώρα είναι 4,5 χρονών.....είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημενοι και απο τιμές και για το ωράριο που ζητάς....εγω την πηγαίνω 8 και την παίρνω 18.00.

 

Για οποιαδήποτε πληροφορία θες στην διάθεση σου.

 

Πόσο δίνεις;; και για πόσους μήνες;; από εξτρα, γραφική ύλη, εγγραφή κλπ;; λέει την ίδια τιμή σε όλους ή άλλα στον καθένα;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για ποιά περιοχή ενδιαφέρεσαι, εγώ τα στέλνω στον "κήπο της γιαγιάς" στον άλιμο. Φεύγουν 7.20 το πρωί γυρίζουν 4 με το σχολικό, μπορούν να τα κρατήσουν μέχρι τις 5 αλλά τα πέρνεις εσύ και η τιμή είναι γύρω στα 300 ευρώ. Κάνουν πολύ καλή δουλειά.

 

Το θέμα το έχω ανοίξει για όλες τις περιοχές γιατί φαντάζομαι ότι σε όλες τις περιοχές υπάρχουν άγαμες μητέρες;; Ο σκοπός είναι να ενημερωθούμε όλες. Στην περιοχή μου έχω εντοπίση την Φωτεινή Ηλιαχτίδα (Προμπονά) μέχρι τις 6μμ απλά αλλά όπως πάντα άλλα λένε στην διαφήμιση και άλλα στην πράξη. Επίσης επικυμηνση ωραρίου έχει το Καραβάκι στην Κυψέλη και το Πρώτο Βήμα Γκράβα. Πάντως κανένα από αυτά δεν εξυπηρετεί για άτομα που εργάζονται βάρδιες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσο δίνεις;; και για πόσους μήνες;; από εξτρα, γραφική ύλη, εγγραφή κλπ;; λέει την ίδια τιμή σε όλους ή άλλα στον καθένα;;

 

 

Είμαι σίγουρη ότι η τιμή προσαρμόζεται ανάλογα και την περίπτωση....ξέρω πολλές περιπτώσεις που υπάρχει μεγάλη έκπτωση και επιείκεια στα δίδακτρα. Μπορείς να μιλήσεις εκέι καλύτερα 2108947039

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

http://www.paidikos-stathmos-khfisia.gr/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%AD%CF%82.html

 

Κορίτσια βρήκα αυτό μήπως τυχόν κάποια το χρειαστεί και εξυπηρετήται από την περιοχή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 3 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...