Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υψηλη ή αυξημένη TSH !!!!


Recommended Posts

Το ξέρω,κάνω ακόμα περαιτέρω εξετάσεις για το θυρεοειδή,γι'αυτό ρώτησα και εδώ επειδή είδα ότι υπάρχει σχετικό θέμα.Εννοειται ότι θα ακούσω τους γιατρούς.Σ'ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας είμαι στην 5 εβδομάδα κύησης έκανα τις πρώτες εξετάσεις κ η Tsh είναι 2,92 σύμφωνα με το εργαστήριο σε φυσιολογικές τιμές. Διάβασα όμως ότι στο πρώτο τρίμηνο πάνω από 2,5 είναι υψηλή και υπάρχει κίνδυνος αποβολής έχω πανικοβληθει 

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2020 at 4:44 ΜΜ, ninano είπε:

Γειά σας είμαι στην 5 εβδομάδα κύησης έκανα τις πρώτες εξετάσεις κ η Tsh είναι 2,92 σύμφωνα με το εργαστήριο σε φυσιολογικές τιμές. Διάβασα όμως ότι στο πρώτο τρίμηνο πάνω από 2,5 είναι υψηλή και υπάρχει κίνδυνος αποβολής έχω πανικοβληθει 

Καλησπέρα! Ιδανικά η tsh λένε πως πρέπει να είναι γύρω στο 1,50 στο πρώτο τρίμηνο αλλά και γενικά είναι μια πολύ καλή τιμή. Η τιμή σου όμως δεν είναι μη φυσιολογική. Χωρίς άγχος επικοινώνησε με κάποιον ενδοκρινολόγο και πάρε μια γνώμη αλλά μην αγχώνεσαι! Εγώ έχω αυτοάνοσο νόσημα του θυρεοειδή και με την κατάλληλη ρύθμιση τώρα ειμαι στην 5η εβδομάδα! Ένας καλός ενδοκρινολόγος στην εγκυμοσύνη είναι εξίσου σημαντικός με τον γυναικολόγο!

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2020 at 4:44 PM, ninano said:

Γειά σας είμαι στην 5 εβδομάδα κύησης έκανα τις πρώτες εξετάσεις κ η Tsh είναι 2,92 σύμφωνα με το εργαστήριο σε φυσιολογικές τιμές. Διάβασα όμως ότι στο πρώτο τρίμηνο πάνω από 2,5 είναι υψηλή και υπάρχει κίνδυνος αποβολής έχω πανικοβληθει 

,Μην αγχώνεσαι, δεν είναι τόσο υψηλή η τιμή σου, εδώ άλλες έχουν 8 και 9 , το πολύ πολύ να σου συνταγογράφησουν λίγο Τ4. Κι εμένα ήταν γύρω στο 3 σε όλη την εγκυμοσύνη και έπαιρνα Τ4 κ δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μάλιστα σε τιμές γυρω στο 2,8 δεν μου έδωσε κάτι, μου έδωσε όταν ξεπέρασα λίγο το 3. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2020 at 4:44 PM, ninano said:

Γειά σας είμαι στην 5 εβδομάδα κύησης έκανα τις πρώτες εξετάσεις κ η Tsh είναι 2,92 σύμφωνα με το εργαστήριο σε φυσιολογικές τιμές. Διάβασα όμως ότι στο πρώτο τρίμηνο πάνω από 2,5 είναι υψηλή και υπάρχει κίνδυνος αποβολής έχω πανικοβληθει 

Μην αγχώνεσαι δεν είναι υψηλή η τιμή σου απλώς θέλει παρακολούθηση και αν ανέβει το πολύ πολύ θα πάρεις ελάχιστη T4 όπως πάρα πολλές γυναίκες στην εγκυμοσύνη. Με το καλό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/6/2020 at 4:44 ΜΜ, ninano είπε:

Γειά σας είμαι στην 5 εβδομάδα κύησης έκανα τις πρώτες εξετάσεις κ η Tsh είναι 2,92 σύμφωνα με το εργαστήριο σε φυσιολογικές τιμές. Διάβασα όμως ότι στο πρώτο τρίμηνο πάνω από 2,5 είναι υψηλή και υπάρχει κίνδυνος αποβολής έχω πανικοβληθει 

Στην εγκυμοσύνη για την tsh ισχύουν όντως άλλες τιμές.Εγω στην τρίτη εγκυμοσύνη είχα γύρω στο 4 στην αρχή,ο γυναικολόγος με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο και μου έδωσε αγωγή μέχρι τον τοκετό.Με παρακολουθούσε κάθε μήνα και ανάλογα ανέβαζε η κατέβαζε τη δόση.Και όλα πήγαν καλά.

Και γω είχα διαβάσει διάφορα και είχα πάει πανικόβλητη αλλά ο γιατρός γελούσε.Ολα καλά θα πάνε μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!είμαι έγκυος στην 8η εβδομάδα και η TSH μου βγήκε 3.3. Ο γυναικολόγος μου είπε να κλείσω κατευθείαν ραντεβού σε ενδοκρινολογο και θα πάω αυριο.αλλα με αυτά που έχω διαβάσει έχω αγχωθει πολύ.εχει καμιά παρόμοια εμπειρία??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Άννα Σοφία said:

Καλησπέρα!είμαι έγκυος στην 8η εβδομάδα και η TSH μου βγήκε 3.3. Ο γυναικολόγος μου είπε να κλείσω κατευθείαν ραντεβού σε ενδοκρινολογο και θα πάω αυριο.αλλα με αυτά που έχω διαβάσει έχω αγχωθει πολύ.εχει καμιά παρόμοια εμπειρία??

Εντάξει προληπτικά καλά έκανε ο γυναικολογος σου αλλά δεν έχεις και καμία πολύ υψηλή τιμή, με λίγη θυροξινη θα είσαι οκ. Βασικά σε άλλες χώρες δεν θα σου διναν κάτι αλλά η αλήθεια είναι ότι όσο προχωράει η εγκυμοσύνη η tsh μπορεί να αυξηθεί οπότε καλό είναι να ξεκινάς με χαμηλη τιμή. Με το καλό και μην αγχώνεσαι καθόλου 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα.... Μόλις πήρα τις εξετάσεις μου κ η tsh είναι 3,25...ειμαι θεωρητικά στην 6η εβδομάδα αύριο θα πάω να ακούσω το μωρό μου... Έχω αγχωθεί πάρα πολύ.... Ο ενδοκρινολογος δεν ανησυχεί αλλά φοβάμαι για την ανάπτυξη του μωρού... Για νοητική στέρηση, δεπυ κλπ που έχω διαβασει.... Φφφφ

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...