Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υψηλη ή αυξημένη TSH !!!!


Recommended Posts

Κοριτσια tsh μου ειναι 6.8 ειμαι στην 8η εβδομαδα

και δεν εχω ιδεα τι πρεπει να κανω για να ειναι το σωστο

βοηθηστε με οσες γνωριζετε

 

σε δυο μερες θα παω στον ενδοκρινολογο εαν μου γραψει τ4 και τα

ξεκινησω τωρα θα πρεπει να τα παρω για παντα?

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!

 

Θα το πεις στο γυναικολόγο σου. Χρειάζεται να σε δει ενδοκρινολογος γιατί' date=' προφανώς, έχεις υποθυρεοειδισμο.

 

Να έχεις καλή εγκυμοσύνη![/quote']

 

 

Καλημερουδια και ευχαριστω!

ναι καλη μου η γυναικολογος μου ειπε για τα χαπια κ για τον ενδοκρινολογο συμπληρωσα απο κατω το σχολιο μου λιγο πριν.

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μετά είδα το σχόλιο.

 

Επειδή, όσο προχωράει η εγκυμοσύνη, ο θυρεοειδής επιβαρύνεται, τα χάπια θα τα παίρνεις συνεχώς, κάνοντας εξετάσεις, για να προσαρμοστεί η δοσολογία.

 

Τώρα, αφού γεννήσεις με το καλό, μπορεί και να τα σταματήσεις. Πάλι εξαρτάται από τις εξετάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ναι' date=' μετά είδα το σχόλιο.

 

Επειδή, όσο προχωράει η εγκυμοσύνη, ο θυρεοειδής επιβαρύνεται, τα χάπια θα τα παίρνεις συνεχώς, κάνοντας εξετάσεις, για να προσαρμοστεί η δοσολογία.

 

Τώρα, αφού γεννήσεις με το καλό, μπορεί και να τα σταματήσεις. Πάλι εξαρτάται από τις εξετάσεις![/quote']

 

Αχα.... οποτε υπαρχει περιπτωση μετα να μην τα παιρνω τα χαπια...

Αν δεν ειχα αυτο το τραγικο θεμα καρδιας δεν θα τα επερνα καθολου

αλλα το βλεπω δεν εχω αλη λυση

ευχομαι ο ενδοκρινολογος που διαλεξα να ειναι καλος..

 

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου :)

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είδα τώρα ότι σε άλλο τοπικ έγραψες ότι έχεις ταχυκαρδία. Αυτή την προκαλεί ο υπερ- και όχι ο υπο-θυρεοειδισμός! Άρα δεν είναι από αυτόν.

 

Τα χάπια είναι απαραίτητα για τη σωστή ανάπτυξη του εμβρύου. Επίσης, αν έχεις υψηλές τιμές αντιθυρεοειδικων αντισωμάτων, θα πρέπει να ελεγθει και το μωρό, αφού γεννηθεί (αλλά και εσύ έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να παρουσιάσεις υποθυρεοειδισμο και εκτός εγκυμοσύνης).

 

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα! Θα σε κατευθύνει και ο ενδοκρινολογος, φυσικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είδα τώρα ότι σε άλλο τοπικ έγραψες ότι έχεις ταχυκαρδία. Αυτή την προκαλεί ο υπερ- και όχι ο υπο-θυρεοειδισμός! Άρα δεν είναι από αυτόν.

 

Τα χάπια είναι απαραίτητα για τη σωστή ανάπτυξη του εμβρύου. Επίσης' date=' αν έχεις υψηλές τιμές αντιθυρεοειδικων αντισωμάτων, θα πρέπει να ελεγθει και το μωρό, αφού γεννηθεί (αλλά και εσύ έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να παρουσιάσεις υποθυρεοειδισμο και εκτός εγκυμοσύνης).

 

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα! Θα σε κατευθύνει και ο ενδοκρινολογος, φυσικά![/quote']

 

 

Απο 70 παλμους...μου ειπε ο γιατρος να ανεβω μια μικρη σκαλα κ να κατεβω..κ ειδε οτι οι παλμοι μου πηγαν στους 150.... καταλαβαινεις ποσο δυσκολευομαι στην καθημερινοτητα μου...

εχω ξεφυγει αυτον τον μηνα και με την πιεση ,η γυναικολογος μου ..ειπε οτι πολυ νωρις ξεκινησαν αυτα τα προβληματα και τι θα γινει μετα? μαλλον θα χρειαστω και καρδιολογο

Ο πνευμονολογος (λογο δυσπνοιας πηγα) μου ειπε οτι με τα χαπια τ4 θα ηρεμησει λογικα η καρδια μου...

 

δεν εχω εμπειρια δεν εχω ιδεα αν φτιαει για ολα αυτα η εγκυμοσυνη η υψηλα tsh... η και κατι αλο

 

( δεν ειμαι υπερβαρη και ουτε λεπτη )

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Habibi, νόμιζα ότι στην ηρεμία είχες ταχυκαρδία. Αυτό που περιγράφεις, όντως, ταιριάζει με υποθυρεοειδισμο , γιατί ο υποθυρεοειδισμος προκαλεί εύκολη κόπωση

 

Τα αντισώματα είναι τα anti-TPO και anti-TG. Λογικά, ο ενδοκρινολογος θα σου πει να τα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Habibi' date=' νόμιζα ότι στην ηρεμία είχες ταχυκαρδία. Αυτό που περιγράφεις, όντως, ταιριάζει με υποθυρεοειδισμο , γιατί ο υποθυρεοειδισμος προκαλεί εύκολη κόπωση

 

Τα αντισώματα είναι τα anti-TPO και anti-TG. Λογικά, ο ενδοκρινολογος θα σου πει να τα κάνεις.[/quote']

 

Ευχαριστω για την βοηθεια :)

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Διανυω την 7η εβδομαδα κυησης. Ψτανω στο τελος της σε 2 μερες και μπαινω στην 8η.

Μετα απο τα αποτελεσματα των πρωτων γενικων εξετασεων που εκανα, η tsh ειναι 3,9. Για εγκυο ειναι λιγο τσιμπημενη. Θα πρεπει να τη φτασω γυρω στα 2,5. Εχω διαβασει για αρκετα και εχω φρικαρει. Απο αποβολη και διακοπη εγκυμοσυνης μεχρι νοητικη υστερηση στο μωρο.

Εχω κλεισει ηδη ραντεβου για αυριο, με ενδοκρινολόγο.

Θα τα καταφερω να τη ριξω ή ειναι ηδη αργα; Καμια εμπειρια;

Link to comment
Share on other sites

Διανυω την 7η εβδομαδα κυησης. Ψτανω στο τελος της σε 2 μερες και μπαινω στην 8η.

Μετα απο τα αποτελεσματα των πρωτων γενικων εξετασεων που εκανα, η tsh ειναι 3,9. Για εγκυο ειναι λιγο τσιμπημενη. Θα πρεπει να τη φτασω γυρω στα 2,5. Εχω διαβασει για αρκετα και εχω φρικαρει. Απο αποβολη και διακοπη εγκυμοσυνης μεχρι νοητικη υστερηση στο μωρο.

Εχω κλεισει ηδη ραντεβου για αυριο, με ενδοκρινολόγο.

Θα τα καταφερω να τη ριξω ή ειναι ηδη αργα; Καμια εμπειρια;

 

Κορίτσι μην αγχωνεσαι! Μονο αν το αφήσεις ανεξέλεγκτο θα εχεις πρόβλημα και φυσικά δε θα το κανεις! Εκτός από tsh να ελέγξεις και ft4. Ο συνδυασμός τους δίνει πλήρη εικόνα. Θα σου δωσει ο/η ενδοκρινολόγος Τ4 και θα πέσει γρήγορα! Εγώ εχω ακριβως το αντίθετο και ακολουθώ αγωγή! Θελει στενή παρακολούθηση γιατί τα δεδομένα του θυρεοειδούς στη κυηση αλλάζουν πολύ γρήγορα και ολα καλα! Αυτα στην εγκυμοσυνη ειναι παρα πολύ συνηθισμένα!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

καλε ναι! εννοειται οτι θα ρυθμιστει...

στη διαρκεια της εγκυμοσυνης μπορει να ξανα ανεβει γι αυτο χρειαζεται τακτικος ελεγχος. ομοιοπαθουσα...στην αρχη της εγκυμοσυνης μπορει να ηταν κ παραπανω κ εννοειται σε συνενοηση με το γιατρο αυξησα τη δοση του χαπιου.

Link to comment
Share on other sites

Απλα αγχωθηκα μηπως ειναι αργα, το διαπιστωσα αργα;;;

 

Οχι απλά θελει συνεχή παρακολούθηση! Εγώ κανω εξετασεις σχεδόν καθε 15 μερες το πολύ 20! Ξεκίνησα σκέψου με φυσιολογική tsh 0,78 μετά τη πρώτη χοριακή και μεσα σε 18 μερες έφτασε 0,027... Το ft4 φυςιολογικό ωστόσο. Οι αλλαγές κατά τη διάρκεια της κύησης είναι ραγδαίες! Ως προς τη συχνότητα ελέγχου βεβαια θα σε κατευθύνει ο/η ενδοκρινολόγος σου ανάλογα με το σκεύασμα και τη δόση που θα σου ορίσει!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι απλά θελει συνεχή παρακολούθηση! Εγώ κανω εξετασεις σχεδόν καθε 15 μερες το πολύ 20! Ξεκίνησα σκέψου με φυσιολογική tsh 0,78 μετά τη πρώτη χοριακή και μεσα σε 18 μερες έφτασε 0,027... Το ft4 φυςιολογικό ωστόσο. Οι αλλαγές κατά τη διάρκεια της κύησης είναι ραγδαίες! Ως προς τη συχνότητα ελέγχου βεβαια θα σε κατευθύνει ο/η ενδοκρινολόγος σου ανάλογα με το σκεύασμα και τη δόση που θα σου ορίσει!

 

Σ ευχαριστω πολυ charra μου! Με ηρεμησες λιγο! Να σαι καλα κοριτσι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει! Είμαι στην 9 εβδομάδα κύησης κ στις εξετάσεις αίματος έχω αυξημένες τιμές Tsh 2.97 τι πρέπει να κάνω;έχει δημιουργήσει πρόβλημα στο μωρό; sos κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Elpidag1 said:

Γεια σας αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει! Είμαι στην 9 εβδομάδα κύησης κ στις εξετάσεις αίματος έχω αυξημένες τιμές Tsh 2.97 τι πρέπει να κάνω;έχει δημιουργήσει πρόβλημα στο μωρό; sos κορίτσια.

Δεν είναι αυξημένη η τιμή σου, είναι λιγααααακι τσιμπημενη αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει προκαλέσει πρόβλημα στο μωρό. Μην ανησυχείς. Αν ήσουν στην Αγγλία θα σου έλεγαν όλα καλά είσαι μια χαρά. Εδώ ο ενδοκρινολογος ή ο γυναικολογος θα σου δώσει ίσως 25μg θυροξινη προληπτικως γιατί τείνει να αυξάνεται η tsh στην εγκυμοσύνη.  Μπορεί κάποια στιγμή να στο αυξήσει και στα 50 μg που είναι επίσης πολύ χαμηλή δόση. Το πιο πιθανό είναι όταν με το καλό γεννήσεις και μετά να μην χρειαστεί να την συνεχίσεις. Αλλά ηρέμησε, η τιμή σου δεν είναι σε καμία περίπτωση επικίνδυνη για το μωρό και στις περισσότερες χώρες δεν θα σου δίνανε τίποτα, εδώ στην Ελλάδα είναι πιο προσεκτικοί και ψειρες όμως οπότε κάτι λίγο θα στο δώσει ο γιατρός μαλλον. Με το καλό 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Elpidag1 said:

Γεια σας αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει! Είμαι στην 9 εβδομάδα κύησης κ στις εξετάσεις αίματος έχω αυξημένες τιμές Tsh 2.97 τι πρέπει να κάνω;έχει δημιουργήσει πρόβλημα στο μωρό; sos κορίτσια.

Έχεις μιλήσει με τον γιατρό σου? Τι σου λέει? Λογικά σου είπε να απευθυνθείς σε ενδοκρινολόγο. 'Άμεσα. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Elpidag1 είπε:

Γεια σας αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει! Είμαι στην 9 εβδομάδα κύησης κ στις εξετάσεις αίματος έχω αυξημένες τιμές Tsh 2.97 τι πρέπει να κάνω;έχει δημιουργήσει πρόβλημα στο μωρό; sos κορίτσια.

Στην τρίτη μου εγκυμοσύνη στις πρώτες εξετάσεις η tsh μου ήταν 4.2.Πηγα σε ενδοκρινολόγο μου έδωσε αγωγη,ελεγχαμε την τιμή κάθε μήνα και προσαρμοζαμε ανάλογα τη δόση.Ολα πήγαν καλά,μετά τον τοκετό επανήλθε στα φυσιολογικά της και όλα καλά με το μωρό.Μην αγχώνεσαι καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Έχεις μιλήσει με τον γιατρό σου? Τι σου λέει? Λογικά σου είπε να απευθυνθείς σε ενδοκρινολόγο. 'Άμεσα. 

Ναι μίλησα έκλεισα ραντεβού για τέταρτη αλλά έχω αγχωθει πολύ αν έχει επηρεάσει το μωρο

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Δεν είναι αυξημένη η τιμή σου, είναι λιγααααακι τσιμπημενη αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει προκαλέσει πρόβλημα στο μωρό. Μην ανησυχείς. Αν ήσουν στην Αγγλία θα σου έλεγαν όλα καλά είσαι μια χαρά. Εδώ ο ενδοκρινολογος ή ο γυναικολογος θα σου δώσει ίσως 25μg θυροξινη προληπτικως γιατί τείνει να αυξάνεται η tsh στην εγκυμοσύνη.  Μπορεί κάποια στιγμή να στο αυξήσει και στα 50 μg που είναι επίσης πολύ χαμηλή δόση. Το πιο πιθανό είναι όταν με το καλό γεννήσεις και μετά να μην χρειαστεί να την συνεχίσεις. Αλλά ηρέμησε, η τιμή σου δεν είναι σε καμία περίπτωση επικίνδυνη για το μωρό και στις περισσότερες χώρες δεν θα σου δίνανε τίποτα, εδώ στην Ελλάδα είναι πιο προσεκτικοί και ψειρες όμως οπότε κάτι λίγο θα στο δώσει ο γιατρός μαλλον. Με το καλό 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ ειλικρινά η απάντηση σου με ησύχασε αρκετά!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Thean είπε:

Στην τρίτη μου εγκυμοσύνη στις πρώτες εξετάσεις η tsh μου ήταν 4.2.Πηγα σε ενδοκρινολόγο μου έδωσε αγωγη,ελεγχαμε την τιμή κάθε μήνα και προσαρμοζαμε ανάλογα τη δόση.Ολα πήγαν καλά,μετά τον τοκετό επανήλθε στα φυσιολογικά της και όλα καλά με το μωρό.Μην αγχώνεσαι καθόλου.

Σ ευχαριστώ πολύ !!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Ειμαι 34 χρονων,στην 12η εβδομάδα εγκυμοσύνης και πριν 2 βδομάδες βρίσκαμε στις εξετάσεις αίματος την tsh 58! Σήμερα ξαναέκανα και είναι 44.εχω κάνει ολικής αφαίρεση θυρεοειδούς πριν 16 χρόνια.παίρνω χάπι τ4 κάθε πρωί και ήταν ρυθμισμένο.Ειναι η 2η μου εγκυμοσύνη,στην 1η ήταν όλα καλά.Το θέμα είναι ότι 2 ενδοκρινολόγοι και 2 γυναικολόγοι μου λένε για διακοπή κύησης οπωσδήποτε με αυτές τις τιμές,λογω μεγάλης πιθανότητας  να γεννηθεί το μωρό με νοητική υστέρηση.Εχει καποια παρόμοια εμπειρία;κοντεύω να τρελαθώ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2020 at 5:09 ΜΜ, Μαρία Φ. είπε:

Γεια σας.Ειμαι 34 χρονων,στην 12η εβδομάδα εγκυμοσύνης και πριν 2 βδομάδες βρίσκαμε στις εξετάσεις αίματος την tsh 58! Σήμερα ξαναέκανα και είναι 44.εχω κάνει ολικής αφαίρεση θυρεοειδούς πριν 16 χρόνια.παίρνω χάπι τ4 κάθε πρωί και ήταν ρυθμισμένο.Ειναι η 2η μου εγκυμοσύνη,στην 1η ήταν όλα καλά.Το θέμα είναι ότι 2 ενδοκρινολόγοι και 2 γυναικολόγοι μου λένε για διακοπή κύησης οπωσδήποτε με αυτές τις τιμές,λογω μεγάλης πιθανότητας  να γεννηθεί το μωρό με νοητική υστέρηση.Εχει καποια παρόμοια εμπειρία;κοντεύω να τρελαθώ. Ευχαριστώ

 

Αν και είναιπάρα πολύ δυσάρεστο, δε θα έπαιρνα ένα ρίσκο τόσο μεγάλο όταν μου το επισημαίνουν 4 γιατροί. Λυπάμαι. Δυστυχώς αυτό που σου λένε είναι γνωστός κίνδυνος από τον εκτός ελέγχου υποθυρεοειδισμό στην εγκυμοσύνη και δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να διαγνωστεί στο έμβρυο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...