Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα! 

 

Η κορούλα μου - 2,5 ετών - έκανε πριν μερικούς μήνες εξετάσεις λόγω ιώσεως και βρέθηκε TSH οριακά ανεβασμένη. Επειδή θεωρήσαμε ότι μπορεί να οφείλεται στην ίωση, επαναλάβαμε μετά από λίγο καιρό και είχε ανέβει ελάχιστα. Ξανακάναμε επαναληπτικές σήμερα και η TSH έφτασε 7,62 με ανώτατο όριο 5,97. Οι Τ3 και Τ4 φυσιολογικές. Εννοείται ότι κλείσαμε ραντεβού την ερχόμενη εβδομάδα με παιδοενδοκρινολόγο (η οποία μας καθησύχασε τηλεφωνικώς) και για υπέρηχο θυρεοειδούς. Να σημειώσω ότι όταν γεννήθηκε η TSH ήταν φυσιολογική. 

 

Επειδή γνωρίζω ότι -δυστυχώς- είναι αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο στα παιδάκια, υπάρχει καμιά μανούλα με παρόμοια εμπειρία; Γιατί αγχώθηκα λιγάκι.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα. Σε εμάς κάποτε σε εξετάσεις ρουτίνας, βρέθηκε αυξημένη tsh και στα 2 παιδιά μου (ηλικίας τότε 5 και 9 ετών) . Ήταν τέλη Αυγούστου και ο παιδοενδοκρινολόγος μας είπε πως το καλοκαίρι δεν είναι έγκυρες αυτές οι εξετάσεις, γιατί επηρεάζονται από τα μπάνια στη θάλασσα (που είχαμε κάνει πάρα πολλά). Ξανακάναμε μετά από 3 μήνες, συνολικά το παρακολουθήσαμε 2 χρόνια και ήταν πάντα μέσα στα όρια. Κάναμε και υπέρηχο θυρεοειδούς, δεν έδειξε κάτι. Τσάμπα το άγχος, τα χρήματα και η ταλαιπωρία. Αλλά πλέον τέτοιες εξετάσεις κάνουμε από Νοέμβριο ως Φεβρουάριο, όπως μας είχε πει ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Lisbet και σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

 

Ομολογώ ότι αυτό δεν το ήξερα. Βέβαια η μικρή μου δεν έχει κάνει μέχρι στιγμής πάνω από 5-6 μπάνια, και την πρώτη αυξημένη τιμή την είδαμε Απρίλιο. Φαντάζομαι ότι αν ισχύει κάτι τέτοιο θα μας το πει και η ενδοκρινολόγος. Ισχύει ότι το ιώδιο βοηθάει στη ρύθμιση της tsh? Ελπίζω πάντως να μη χρειαστεί θεραπεία με χάπια αλλά τέλος πάντων, ό,τι είναι καλύτερο για το παιδί. Το πιο πιθανό σενάριο είναι να το παρακολουθούμε.

 

Και πάλι σ'ευχαριστώ, και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

 

ΥΓ. Εννοείται αν υπάρχουν κι άλλες εμπειρίες, είναι καλοδεχούμενες :)

Link to comment
Share on other sites

Και μετά από ιώσεις δεν είναι και τόσο αξιόπιστες οι εξετάσεις. Μας το είχε πει κι αυτό ο γιατρός. Τώρα το πρόβλημα είναι ότι πέσατε μέσα στο καλοκαίρι, αλλά πιστεύω πως ο υπέρηχος θα σας βοηθήσει να καταλάβετε αν υπάρχει θέμα. Καλά αποτελέσματα εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου ειχε TSH σχεδον  σε αυτη την ηλικία. Από μόνη της, δε λέει κάτι, θελεις υπέρηχο και αντισώματα και την κλινική εικόνα. Τωρα εχει 4, που ειναι 7 χρονων. Δεν έχει πάρει φάρμακα, απλά τον παρακολουθούμε. Χρειάζεστε έναν καλό ενδοκρινολόγο και να μην αμελήσετε τα ραντεβού, γιατί θα παρει χρόνια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

10 ώρες πρίν, Lisbet είπε:

Και μετά από ιώσεις δεν είναι και τόσο αξιόπιστες οι εξετάσεις. Μας το είχε πει κι αυτό ο γιατρός. Τώρα το πρόβλημα είναι ότι πέσατε μέσα στο καλοκαίρι, αλλά πιστεύω πως ο υπέρηχος θα σας βοηθήσει να καταλάβετε αν υπάρχει θέμα. Καλά αποτελέσματα εύχομαι.

 

Ευχαριστώ πολύ @Lisbet. Δυστυχώς υπέρηχο θα κάνουμε αφού επισκεφτούμε την ενδοκρινολόγο γιατί τρομάξαμε να βρούμε ραντεβού! Αλλά ακόμη κι έτσι καλό είναι να γίνει, εννοείται ότι θα της τον δείξω μετά.

 

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Ο γιος μου ειχε TSH σχεδον  σε αυτη την ηλικία. Από μόνη της, δε λέει κάτι, θελεις υπέρηχο και αντισώματα και την κλινική εικόνα. Τωρα εχει 4, που ειναι 7 χρονων. Δεν έχει πάρει φάρμακα, απλά τον παρακολουθούμε. Χρειάζεστε έναν καλό ενδοκρινολόγο και να μην αμελήσετε τα ραντεβού, γιατί θα παρει χρόνια.

 

Γεια σου @ΑΡΓΚ.

 

Τα αντισώματα είναι εντός φυσιολογικών ορίων, και γενικά εκτός της TSH όλες οι άλλες τιμές είναι φυσιολογικές, γι'αυτό παραξενεύομαι.

 

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Την άλλη εβδομάδα έχουμε ραντεβού με γιατρό και υπέρηχο οπότε μετά θα γράψω τα αποτελέσματά μας ώστε να ενημερωθούν κι άλλες μανούλες.

 

ΥΓ. Να σημειώσω ότι η κόρη μου αναπτύσσεται κανονικά, είναι στη 2η καμπύλη σε βάρος-ύψος, αεικίνητη και τετραπέρατη. Αν δεν είχαμε κάνει την εξέταση, ποτέ δεν θα πήγαινε ο νους μας εκεί..

 

Επεξεργάστηκαν by Koulouri
Link to comment
Share on other sites

Just now, Koulouri είπε:

Καλημέρα!

 

 

Ευχαριστώ πολύ @Lisbet. Δυστυχώς υπέρηχο θα κάνουμε αφού επισκεφτούμε την ενδοκρινολόγο γιατί τρομάξαμε να βρούμε ραντεβού! Αλλά ακόμη κι έτσι καλό είναι να γίνει, εννοείται ότι θα της τον δείξω μετά.

 

 

Γεια σου @ΑΡΓΚ.

 

Τα αντισώματα είναι εντός φυσιολογικών ορίων, και γενικά εκτός της TSH όλες οι άλλες τιμές είναι φυσιολογικές, γι'αυτό παραξενεύομαι.

 

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Την άλλη εβδομάδα έχουμε ραντεβού με γιατρό και υπέρηχο οπότε μετά θα γράψω τα αποτελέσματά μας ώστε να ενημερωθούν κι άλλες μανούλες.

 

 

 

Για υπέρηχο σε τόσο μικρό παιδί, χρειάζεσαι εξειδικευμένο γιατρό ή παιδιατρικό νοσοκομείο, δυστυχώς τα μεγάλα κέντρα έχουν πολύ κακές διαγνώσεις λογω έλλειψης εμπειρίας σε παιδάκια, όπως έχω και η ίδια διαπιστώσει και μου έχει επιβεβαιώσει και ενδοκρινολόγος (η οποία δεν δέχεται καν να δει τις εκθέσεις τους και απαιτεί από συγκεκριμένα νοσοκομεία και γιατρούς).

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κλεισαμε στη Βιοϊατρική Αμπελοκήπων γιατί δεν κάνουν υπέρηχο σε τόσο μικρή ηλικία όλα τα κέντρα του ομίλου και κανένα άλλο διαγνωστικό δεν αναλάμβανε. Μητέρα και Ιασώ όλα κλεισμένα και φυσικά πανάκριβα. Αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο πιο εξειδικευμένο κέντρο, θα το εκτιμούσα :) Η ενδοκρινολόγος δεν μου έθιξε καν αυτό το θέμα, μου είπε απλά να της κάνω υπέρηχο θυρεοειδούς :confused: Λέτε να έχω θέμα;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Koulouri είπε:

Εμείς κλεισαμε στη Βιοϊατρική Αμπελοκήπων γιατί δεν κάνουν υπέρηχο σε τόσο μικρή ηλικία όλα τα κέντρα του ομίλου και κανένα άλλο διαγνωστικό δεν αναλάμβανε. Μητέρα και Ιασώ όλα κλεισμένα και φυσικά πανάκριβα. Αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο πιο εξειδικευμένο κέντρο, θα το εκτιμούσα :) Η ενδοκρινολόγος δεν μου έθιξε καν αυτό το θέμα, μου είπε απλά να της κάνω υπέρηχο θυρεοειδούς :confused: Λέτε να έχω θέμα;

 

Αυτός που θεωρείται ο με διαφορά πιο αξιόπιστος με εξειδίκευση στα παιδιά είναι ο Παπανικολάου στην Βεντήρη στο Χίλτον, αλλά δεν είναι συμβεβλημένος με ταμεία. Αλλιώς θα σου έλεγα να ψάξεις στα παιδιατρικά νοσοκομεία. Με τη Βιοϊατρική η εμπειρία μου σε παιδί είναι ότι εγώ κόντεψα να πάθω συγκοπή από την έκθεση, η ενδοκρινολόγος έβαλε τα γέλια, την πέταξε στα σκουπίδια και με έστειλε στον Παπανικολάου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια.

 

Τα νέα μας από την ενδοκρινολόγο. Άριστη κλινική εικόνα, μηδενικά συμπτώματα, αλλά προληπτικά θα παίρνει 25 μg θυροξίνη την ημέρα οπωσδήποτε ώσπου να γίνει τριών χρόνων και μετά δοκιμαστική διακοπή. Ο λόγος είναι ότι μέχρι αυτήν την ηλικία ολοκληρώνεται η εγκεφαλική λειτουργία και η θυροξίνη βοηθάει στη σύνδεση των εγκεφαλικών κυττάρων. Καλοκαίρι και έλλειψη ιωδίου (έλλειψη υπάρχει μου είπε στις αναπτυσσόμενες χώρες) μου είπε ότι δεν παίζουν ρόλο. Τώρα μας έμεινε ο υπέρηχος για να ολοκληρωθεί η διάγνωση.

 

Δεν σας κρύβω ότι στεναχωρέθηκα. Ελπίζω να μην χρειαστεί να το παίρνει εφ'όρου ζωής. :-( Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο, η θυροξίνη φέρνει ταχυκαρδίες ή έχει άλλες παρενέργειες; 

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Επεξεργάστηκαν by Koulouri
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Koulouri είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

 

Τα νέα μας από την ενδοκρινολόγο. Άριστη κλινική εικόνα, μηδενικά συμπτώματα, αλλά προληπτικά θα παίρνει 25 μg θυροξίνη την ημέρα οπωσδήποτε ώσπου να γίνει τριών χρόνων και μετά δοκιμαστική διακοπή. Ο λόγος είναι ότι μέχρι αυτήν την ηλικία ολοκληρώνεται η εγκεφαλική λειτουργία και η θυροξίνη βοηθάει στη σύνδεση των εγκεφαλικών κυττάρων. Καλοκαίρι και έλλειψη ιωδίου (έλλειψη υπάρχει μου είπε στις αναπτυσσόμενες χώρες) μου είπε ότι δεν παίζουν ρόλο. Τώρα μας έμεινε ο υπέρηχος για να ολοκληρωθεί η διάγνωση.

 

Δεν σας κρύβω ότι στεναχωρέθηκα. Ελπίζω να μην χρειαστεί να το παίρνει εφ'όρου ζωής. :-( Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο, η θυροξίνη φέρνει ταχυκαρδίες ή έχει άλλες παρενέργειες; 

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Η θυροξινη σε ανθρωπους που δεν εχουν προβλημα καρδιας κ στη σωστη δοση δεν εχει καμια παρενεργεια. Αντιθετα ενας αρυθμιστος θυροειδης φερνει κ ταχυκαρδιες κ αλλα πολλα συμπτωματα. Να κανετε συχνα επαναληψη στην tsh για να βλεπετε αν σας καλυπτει η δοση σωστα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Koulouri είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

 

Τα νέα μας από την ενδοκρινολόγο. Άριστη κλινική εικόνα, μηδενικά συμπτώματα, αλλά προληπτικά θα παίρνει 25 μg θυροξίνη την ημέρα οπωσδήποτε ώσπου να γίνει τριών χρόνων και μετά δοκιμαστική διακοπή. Ο λόγος είναι ότι μέχρι αυτήν την ηλικία ολοκληρώνεται η εγκεφαλική λειτουργία και η θυροξίνη βοηθάει στη σύνδεση των εγκεφαλικών κυττάρων. Καλοκαίρι και έλλειψη ιωδίου (έλλειψη υπάρχει μου είπε στις αναπτυσσόμενες χώρες) μου είπε ότι δεν παίζουν ρόλο. Τώρα μας έμεινε ο υπέρηχος για να ολοκληρωθεί η διάγνωση.

 

Δεν σας κρύβω ότι στεναχωρέθηκα. Ελπίζω να μην χρειαστεί να το παίρνει εφ'όρου ζωής. :-( Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο, η θυροξίνη φέρνει ταχυκαρδίες ή έχει άλλες παρενέργειες; 

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

H θυροξίνη αν δεν τη χρειάζεσαι φέρνει ταχυκαρδίες, αρρυθμιες, μία έντονη αίσθηση δυσφορίας, υπερκινητικότητα, απώλεια βάρους.

Θέλει τακτικό έλεγχο και εκτίμηση της κλινικής εικόνας και του πώς νιώθει ο ασθενής. Τώρα βέβαια σε τόσο μικρή ηλικία, δεν ξέρω πώς εκτιμάται το υποκειμενικό αίσθημα.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Να κανετε συχνα επαναληψη στην tsh για να βλεπετε αν σας καλυπτει η δοση σωστα.

 

13 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Θέλει τακτικό έλεγχο και εκτίμηση της κλινικής εικόνας και του πώς νιώθει ο ασθενής. Τώρα βέβαια σε τόσο μικρή ηλικία, δεν ξέρω πώς εκτιμάται το υποκειμενικό αίσθημα.

 

Καλημέρα σε όλες.

 

Σήμερα της έδωσα το πρώτο χάπι. Μέχρι στιγμής καμία αλλαγή στην γενική εικόνα. Εξετάσεις θα κάνουμε πάλι τέλη Σεπτέμβρη και μετά τον Γενάρη και αν έχει πέσει θα κόψουμε το χάπι για να δούμε πώς πάει. 

Απ'ότι κατάλαβα άλλοι γιατροί απλώς το παρακολουθούν. Σε μας φαίνεται έπαιξε ρόλο η ηλικία και η τσιμπημένη τιμή της TSH. Τι να πω, έχω στεναχωρεθεί, γιατί πραγματικά κανένας από την οικογένεια δεν είχε πρόβλημα με τον θυροειδή. Έτυχε. 

 

Θα ενημερώσω μόλις κάνουμε τον υπέρηχο.

 

Σας ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...