Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΖΟΝΕΤΑ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ


katerina79

Recommended Posts

Αν σκέφτεσαι τον μεγαλύτερο κήπο για τα παιδιά, σκέψου ότι κάποια στιγμή που τα παιδιά μεγαλώνουν, θέλουν να βγαίνουν έξω από την αυλή τους με τα ποδήλατα κτλ, ένας κήπος τα περιορίζει αρκετά. Και τότε θα έχεις έναν μεγάλο αλλά "άδειο" κήπο και σκάλες να ανεβοκατεβαίνεις στο σπίτι.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μεζονετα κι εμεις....

ωραια δεν ακουγετε??μ ε ζ ο ν ε τ α!!

παντα ηθελα μα μείνω σε μεζονέτα κ τα κατάφερα 6 μηνων εγγυος που

μετακομίσαμε λογο χορου.

τωρα να σας πω οτι μου αρεσει θα πω ψεματα κ δεν θελω:mrgreen::mrgreen:

βάσανο οι σκαλες μεγαλο.εγω προσπαθώ να τις μειώσω κ εχω σε καθε οροφο την προίκα του μωρου,αλλαξιερα,κρεβατι κτλ.ετσι δεν χρειαζετε να ανεβοκατεβαινω ολη την ωρα!

οταν ηταν πιο μικρη ειχα 2 καλαθούνες.βεβαια τα 2πλα τα πηρα απο τη νυφη μου για να μην αγοραζω.

ετσι κατεβαινουμε το πρωι , ανεβαίνουμε μια για το μπανιο της κ μετα ξανα ανεβαινοουμε το βραδι για υπνο.

κ οτι πραγματα θελω να ανεβάσω τα ντανιαζω στις σκαλες κ οοοοταν ανεβω τα παίρνω ολα μαζι.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Mαιζονετο-παθούσα κι εγώ!!........ :mrgreen:

Και κάνω ό,τι ακριβώς λέει η petalouditsa παρακάτω:

 

 

βάσανο οι σκάλες μεγάλο.

 

εγω προσπαθώ να τις μειώσω κ έχω σε κάθε όροφο την προίκα του μωρού,αλλαξιέρα,κρεβάτι κτλ.

ετσι δεν χρειάζετε να ανεβοκατεβαίνω όλη την ώρα!

 

οταν ηταν πιο μικρη ειχα 2 καλαθούνες.βεβαια τα 2πλα τα πηρα απο τη νυφη μου για να μην αγοραζω.

ετσι κατεβαινουμε το πρωι ,

 

ανεβαίνουμε μια για το μπανιο της κ μετα ξανα ανεβαινοουμε το βραδι για υπνο.

 

κ οτι πραγματα θελω να ανεβάσω τα ντανιαζω στις σκαλες κ οοοοταν ανεβω τα παίρνω ολα μαζι.

 

Και το αποφασίσαμε όταν μια μέρα έπεσε η μαμά μου απο την σκάλα

και τρομάξαμε

γιατι μπορεί να μην έπαθε ευτυχώς τίποτα

 

αλλά τότε συνειδητοποιήσαμε τι θα μπορούσε να είχε συμβεί εαν κράταγε την μικρή αγκαλιά!!!!!

 

Κι έτσι είπαμε

"κομμένα τα πολλά πάνω-κάτω χωρίς λόγο"

ΙΔΙΩΣ με το παιδί αγκαλιά!!!

 

ΥΓ: Kαι εννοείται οτι βάλαμε προστατευτικά κάγκελα

στην αρχή και στο τέλος της σκάλας

για το παιδί που θα άρχιζε να περπατάει! :wink:

Link to comment
Share on other sites

παντως για να χτίσετε έχετε πολύ θάρρος....και υπομονή. Εγω κουράστηκα πολύ,δεν προλάβαινα για να παίρνω προσφορές και να επιβλέπω την οικοδομή και φαντασου το πηρα το σπίτι όχι απο την αρχή αλλα στις κολώνες! βεβαια έτρεχα μόνη μου (δεν ήμουν παντρεμένη) και το χειρότερο ότι επειδή ήμουν γυναίκα δεν με υπολόγιζαν και με κοροιδεύαν ιδιαίτερα στους χρόνους παράδοσης.

Τώρα οσο αναφορά το καλό θα σου πω ότι όταν κοιμάται ο σύζυγος μου εγω καθομαι άνετΑ κάτω και δεν ανησυχώ για την φασαρια,επισης ότι επισκέψεις και να έχω δεν με νοιάζει πως θα είναι οι κρεβατοκάμαρες αφου είναι πάνω.Το κουραστικο είναι το πάνω κάτω συνέχεια(δεν έχουμε ασανσέρ),έρχεσαι απο την δουλεια πας να αλλαξεις,πας να παρεις παντόφλες,ξεχνας το φορτιστη ξανανεβαίνεις πανω,θες ζακετουλα,ξανανεβαίνεις πανω κ.α. Ασε τωρα που θα κάνω τα διδυμάκια μου σκεφτόμαστε τι καγκελα πρέπει να βάλουμε στους ορόφους και που θα ετοιμάζουμε τα γάλατα αφου κουζινα πανω δεν έχουμε και αφου θα είμαι τις περισσοτερες ώρες μόνη μου αυτό σίγουρα θα είναι δύσκολο. Εγω πάντως αν μπορούσα να επιλέξω,θα επέλεγα τωρα ΕΠΙΠΕΔΟ!!!!!!

 

Έχω τον πεθερό μου που έχει χτίσει κατά διαστήματα για επαγγελματική στέγη και μάλιστα 3 κτίρια σε τρεις διαφορετικές χρονικές περίοδους. Στο πρώτο είχε βρει έναν μηχανικό της πλάκας και έτρεχε και δεν έφτανε, στο δεύτερο αποφάσισε να ελέγχει ο ίδιος τα συνέργεία αλλά του βγήκε η γλώσσα και δεν μπορούσε να ελένξει και τα πάντα. Στο τρίτο, ρώτησε, έψαξε και βρήκε έναν πολύ καλό Μηχανικό και βγήκε το έργο ξεκούραστα γρήγορα και με νορμάλ κόστος. Το θέμα είναι να τον ξαναβρούμε γιατί νομίζω ότι έχει περάσει και καιρός. Αλλιώς θα ψάξουμε πάλι μέσω γνωστών και φίλων να βρούμε κάποιον αξιόπιστο να το αναλάβει εξ ολοκλήρου.

Εγώ θα ανακατευτώ μόνο σε πλακάκια και κουζίνα!

 

Όσον αφορά τον κήπο, μόλις τα παιδιά πάρουν δρόμο θα καθόματσε εμείς να τον χαιρόμαστε με τους φίλους μας.

 

Όσον αφορά στις σκάλες είναι όντως κούραση αλλά μην ξεχνάτε ότι είναι και καλή γυμναστική!

Για το θέμα της πτώσης, αυτό είναι όντως επικύνδυνο και το σκεφτόμαστε σοβαρά!

Link to comment
Share on other sites

Εγω αλλο βρε κοριτσια φοβαμαι με τη σκαλα τωρα που θα μετακομισουμε κι εμεις σε λιγο καιρο..Τα υπνοδωματια ολα βγαινοντας απο την πορτα σε δυο μετρα ειναι η σκαλα για να κατεβεις στο σαλονι.Η δικη μου τωρα που εχει συνηθισει στο δυαρακι βγαινοντας απο το δωματιο (ξυπναει να μας βρει πχ)δεν ειναι πανευκολο να τσακιστει στη σκαλα?????

Σκεφτηκα να βαλουμε πορτουλα που να κλεινει στην αρχη της σκαλας.Βολευει ή θα μας σπασει τα νευρα??τι λετε?

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η πορτουλα συνηθίζετε,εχω στης μανας μου το σπιτι.

κοιτα απο το να πέσει το παιδι καλύτερα πορτουλα που στην αρχη ισως σας ξινίσει λιγακι!

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Eγώ μετάνοιωσα που δεν κάναμε απο την αρχή

πορτούλα μόνιμη

και έχουμε βάλει τώρα αυτές τις πρόσθετες

που φαίνονται οτι είναι "ξεκάρφωτες" (στην κυριολεξία).

 

Ασε που όταν μεγαλώσει η μικρή δεν βλέπω να τις βγάζουμε γιατί τις έχουμε συνηθίσει πλέον....

Link to comment
Share on other sites

Eγώ μετάνοιωσα που δεν κάναμε απο την αρχή

πορτούλα μόνιμη

και έχουμε βάλει τώρα αυτές τις πρόσθετες

που φαίνονται οτι είναι "ξεκάρφωτες" (στην κυριολεξία).

 

Ασε που όταν μεγαλώσει η μικρή δεν βλέπω να τις βγάζουμε γιατί τις έχουμε συνηθίσει πλέον....

 

για πες..τι μονημη,ξυληνη, καγκελωτη?

κ πως θα πιανει με σύρτη κ καθε φορα που μπαινοβγαίνεις θα πρέπει να αν/κλ σύρτη?πως το εχεις σκεφτεί?

ρωταω γιατι κ εγω σε λιγο πρέπει να βαλω πορτες.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

για πες..τι μονημη,ξυληνη, καγκελωτη?

 

Θα μου άρεσε να βάζαμε μια πορτούλα μόνιμη

απο το ίδιο κάγκελο της κουπαστής της σκάλας.

Σαν "συνέχεια" δηλαδή του κάγκελου....

 

Τώρα βλέπεις αυτή τη σαχλαμάρα

και δείχνει πολύ "προχειρότητα".

 

Τέλοσπάντων....

...είναι που δεν μπορώ τους μαστόρους πάλι μέσα στα πόδια μου!!....

Τους βαρέθηκα! :evil:

 

κ πως θα πιανει με σύρτη κ καθε φορα που μπαινοβγαίνεις θα πρέπει να αν/κλ σύρτη?πως το εχεις σκεφτεί?

ρωταω γιατι κ εγω σε λιγο πρέπει να βαλω πορτες.

 

Πρέπει να δεις αναλόγως τον χώρο σας....

 

Αν έχεις χώρο στα πλάγια

μια συρτή θα ήταν πολύ ωραία ιδέα...

 

...αρκεί να μην ενοχλεί όταν θα την έχεις ανοιχτή! :?

 

Επίσης στο πάνω μέρος της σκάλας

 

θα μπορούσατε να βάλετε μια "ανοιγόμενη"

και να ανοίγει προς την σκάλα

 

η οποία δεν θα ενοχλεί καθόλου

γιατί η σκάλα θα είναι προς το κατέβασμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κι εμείς σε μεζονέτα μένουμε μόνο που είναι τρίπατη.

Δεν έχω παιδιά αλλά επειδή προσπαθούμε απο τώρα σκέφτομαι λίγο τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Θα είναι λίγο πακέτο το πάνω κάτω αλλά τι να κάνουμε...??????

Κι όταν κάνουμε παιδί...ίσως να δυσκολευτούμε λίγο στην αρχη αλλά νομίζω θα το βρούμε.

 

Πριν 6 μήνες που ήρθαμε εδώ ήμασταν συνέχεια πάνω κάτω. Τώρα είμαστε εφοδιασμένοι. Π.χ. θέλω να ξαπλώσω το μεσημέρι στον καναπέ και θέλω κάτι να σκεπαστώ???? Εχω ένα σκαμπουδάκι-κουτί στο σαλόνι και έχω μέσα την κουβερτούλα μου. Κι έτσι δεν ανεβοκατεβαίνω. Εχω ζακετούλα κάτω στο wc.... και ότι μπορεί να χρειαστώ. Φαντάζομαι το ίδιο θα κάνω και με το μωρό.

Το βολικό είναι οτι όπως και να είναι οι κρεβατοκάμαρες αν σου έρθει κόσμος το σπίτι είναι οκ. Βέβαια άλλον έλενχο έχεις στο ένα επίπεδο...όπως και πιο βολικό είναι στο καθαρισμα αλλά τι να κάνουμε...???!!!! Ολα έχουν το τίμημα τους.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, μένω σε τριπατη μεζονέτα, έμεινα έγκυος εκεί, και μεγαλώνω και τα παιδιά μου εκεί (4,5 + 2,5 χρονών). Είναι κουραστική δεν λέω, και επικύνδυνη, εγώ έβαλα ξύλινες πόρτες σε όλα τα επίπεδα και δεν έχω προβλημα ασφάλειας με τα παιδιά, αλλα όταν ήταν πιο μικρά τα ειχα αγκαλιά και τα δύο και ανεβοκατέβαινα. Πτώσεις ακόμα δεν έχουμε εκτός απο τις δικές μου (πρίν μείνω έγκυος, τώρα έμαθα). Επειδή προσπαθω τα πράγματα μας να είναι τακτοποιημένα το κάθε ενα ειναι στον οροφο που πρεπει, βέβαια είμαι συνέχεια ανέβα-κατέβα (κανω και γυμναστική). Όταν τα παιδιά θέλουν να πάνε σε άλλο όροφο ανοιγω εγω και ανεβαίνουν μόνα τους αλλα με την προσοχή μου!!!! Τώρα είμαστε στη διαδικασία να παω με τον άντρα μου στο τρίτο όροφο και να αφήσω τα μικρα στον 2ο, για να δούμε. Κουράγιο στις μανούλες που έχουν μεζονετα....κάποια στιγμή τα παιδάκια μας θα μεγαλώσουν και θα είμαστε πιο ήρεμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...
On 11/9/2008 at 10:59 ΠΜ, th@lia είπε:

Να σημειωσω εδω οτι μεχρι που κοψαμε το μεταμεσονυκτιο γευμα το βραδυ ανεβαζα ενα δισκο με γαλα, μπιμπερο, θερμος, υγραντηρα, τσαϊ κλπ διπλα γιατι μεσα στην μαυρη νυχτα με την μαυρη νυστα δεν αντεχα το πανω κατω. Απο πρακτικης αποψης οταν αρχισε να ξεμυταει σε καθε οροφο εχουμε και ενα σταθμο εργασιας. Καλαθι με παμπερς, κρεμες, μωρομαντηλα και ενα συρταρι με ρουχα, καλτσες, σαλιαρες και ολα τα υπολοιπα για να μην ανεβοκαταιβενω. Σε καθε οροφο σταθμος παιχνιδιου και υπνου.Ριλαξ και παρκο στο σαλονι, κουνια στο δωματιο της και δευτερη κουνια στο υπογειο(αυτη μας περισευε η αδερφη ειχε διδυμα καβαντχωσαμε δυο κρεβατακια!). Επισης πιπιλες, νερο-μπιμπερο σε καθε οροφο. Ενδοεπεκινοινωνια οπως ειπα και σε αλλο τοπικ σχεδον την εχω καταργησει γιατι απο την προσοχη που εχεις ακους και το τσικ.

On 17/8/2010 at 12:02 ΠΜ, petalouditsa είπε:

βάσανο οι σκαλες μεγαλο.εγω προσπαθώ να τις μειώσω κ εχω σε καθε οροφο την προίκα του μωρου,αλλαξιερα,κρεβατι κτλ.ετσι δεν χρειαζετε να ανεβοκατεβαινω ολη την ωρα!

οταν ηταν πιο μικρη ειχα 2 καλαθούνες.βεβαια τα 2πλα τα πηρα απο τη νυφη μου για να μην αγοραζω.

ετσι κατεβαινουμε το πρωι , ανεβαίνουμε μια για το μπανιο της κ μετα ξανα ανεβαινοουμε το βραδι για υπνο.

κ οτι πραγματα θελω να ανεβάσω τα ντανιαζω στις σκαλες κ οοοοταν ανεβω τα παίρνω ολα μαζι.

On 5/9/2010 at 12:05 ΠΜ, manoulina είπε:

Πριν 6 μήνες που ήρθαμε εδώ ήμασταν συνέχεια πάνω κάτω. Τώρα είμαστε εφοδιασμένοι. Π.χ. θέλω να ξαπλώσω το μεσημέρι στον καναπέ και θέλω κάτι να σκεπαστώ???? Εχω ένα σκαμπουδάκι-κουτί στο σαλόνι και έχω μέσα την κουβερτούλα μου. Κι έτσι δεν ανεβοκατεβαίνω. Εχω ζακετούλα κάτω στο wc.... και ότι μπορεί να χρειαστώ. Φαντάζομαι το ίδιο θα κάνω και με το μωρό.

 

Γεια σας κορίτσια!

 

Κι εμείς σε διώροφο είμαστε και σκέφτομαι κι εγώ πώς θα οργανωθούμε με το μωρό (περιμένουμε τον Μάιο). Έχουμε κάτω μόνο σαλόνι-κουζίνα-wc και πάνω τα δυο δωμάτια και το μπάνιο. Εγώ δεν είμαι και ο πιο αθλητικός τύπος και από την αρχή δεν ανεβοκατέβαινα σχεδόν καθόλου. Κατέβαινα μια φορά το πρωί και ξανανέβαινα το βράδυ! Το πάνω το είχα μόνο για ύπνο, ντους και πλυντήριο και για να ντυθώ αν πάμε κάπου! (Ο άντρας μου αντιθέτως ανεβοκατεβαίνει όλη την ώρα). Οπότε φορτιστές κλπ είναι βασικά κάτω εκτός αν κάποιο βράδυ κατ'εξαίρεσιν θέλω να φορτίσω κινητό οπότε τον παίρνω πάνω και θυμάμαι να τον κατεβάσω πάντα το πρωί. Κουβερτούλα για τον καναπέ σε ένα συρταράκι που έχει το τραπεζάκι σαλονιού. Ηλεκτρικές σκούπες 2. Γενικά δεν μου έλειπε κάτι κάτω. Και εννοείται ότι κι εγώ ό,τι πράγματα είναι για επάνω τα μαζεύω στο πρώτο σκαλοπάτι και αν είναι πολλά μέσα σε σακούλα για να τα ανεβάσω μια και καλή όλα μαζί (ο άντρας μου με κοροϊδεύει γιατί ανεβαίνει για το παραμικρό!)

 

Τώρα όμως με το μωρό πρέπει να οργανωθούμε και θα ήθελα τις συμβουλές σας, μιας που απ'ό,τι βλέπω είχατε οργανωθεί ωραία.

Θα ήθελα συμβουλές τι θα χρειαζόμαστε στον κάτω όροφο.

  • Κατ'αρχάς κάποιο "έπιπλο" για ύπνο (είμαστε σε αναζήτηση μεταξύ καλαθούνας, λίκνου και παρκοκρέβατου -εγώ τείνω προς το λίκνο. Παρκοκρέβατο που θα χρειαστεί και για αργότερα έχουμε ούτως ή άλλως γιατί μας χάρισαν, αλλά δεν είναι διώροφο για την αρχή). Να κοιμάται πάνω με ενδοσυνεννοήση το σκεφτήκαμε και αυτό (από κάποιους μήνες και πέρα θα θέλει και ησυχία και κάτω δεν προσφέρεται γιατί είναι ενιαίος ο χώρος), αλλά θα φοβόμαστε και θα ανεβαίνουμε με το παραμικρό βήξιμο ή νιαούρισμα. Γενικά το έχω απορία από ποια ηλικία μπορεί ένα παιδί να μένει μόνο σε άλλο όροφο (και ξύπνιο δηλαδή), αλλά θα το ρωτήσω σε μερικά χρόνια! :-D
  • Για το άλλαγμα τι είχατε; Στον επάνω όροφο θα έχουμε συρταριέρα με στρωματάκι-αλλαξιέρα. Για κάτω να έχουμε κάτι ή να αλλάζουμε απλά στον καναπέ; Φοβάμαι μην λερωθεί. Σκέφτηκα και λόγω ύψους τον πάγκο της κουζίνας ή την τραπεζαρία αλλά κάνω σιχαμερούς συνειρμούς, χαχα! Ή να ανεβαίνουμε πάνω για τα αλλάγματα; Πάνες, κρέμες κλπ εννοείται ότι μπορούν να υπάρχουν και είναι το μόνο εύκολο, αλλά πιστεύετε ότι χρειάζεται ας πούμε και κάποια αλλαξιέρα; (όχι στρωματάκι, εννοώ αυτό που είναι σαν "έπιπλο" -όχι συρταριέρα, το απλό που είναι σαν 2 ράφια, ένα για το παιδί κι ένα για τα πράγματα). Γιατί μας πρότειναν να μας δώσουν μία και είπαμε όχι, σκεπτόμενοι ότι θα έχουμε τη συρταριέρα, αλλά μετά σκεφτήκαμε ότι ίσως χρειάζεται κάτι και για κάτω.
  • Παιχνίδια, σαλιάρες κλπ εννοείται θα υπάρχουν και στα δύο επίπεδα (αργότερα που θα ζητάει συγκεκριμένο παιχνίδι δεν θέλω να το φαντάζομαι :-P), για ρούχα δεν ξέρω, ίσως να ανεβαίνουμε γιατί πόσες φορές τη μέρα θα λερωθεί τόσο μα τόσο πολύ που να θέλει άλλο ρούχο;
  • Για ριλάξ, γυμναστήρια κλπ δεν ξέρω ακόμη, φαντάζομαι θα το δούμε στην πορεία αν θα χρειαστούμε και δεύτερο.
  • Για γάλα επάνω ευελπιστώ απλά να θηλάσω κι έτσι να είναι πιο εύκολα τα πράγματα!

Τι λέτε;

 

 

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , little lamb είπε:

 

  • Κατ'αρχάς κάποιο "έπιπλο" για ύπνο (είμαστε σε αναζήτηση μεταξύ καλαθούνας, λίκνου και παρκοκρέβατου -εγώ τείνω προς το λίκνο. Παρκοκρέβατο που θα χρειαστεί και για αργότερα έχουμε ούτως ή άλλως γιατί μας χάρισαν, αλλά δεν είναι διώροφο για την αρχή). Να κοιμάται πάνω με ενδοσυνεννοήση το σκεφτήκαμε και αυτό (από κάποιους μήνες και πέρα θα θέλει και ησυχία και κάτω δεν προσφέρεται γιατί είναι ενιαίος ο χώρος), αλλά θα φοβόμαστε και θα ανεβαίνουμε με το παραμικρό βήξιμο ή νιαούρισμα. Γενικά το έχω απορία από ποια ηλικία μπορεί ένα παιδί να μένει μόνο σε άλλο όροφο (και ξύπνιο δηλαδή), αλλά θα το ρωτήσω σε μερικά χρόνια! :-D

 

 Ένα ρηλάξ ή μία καλαθούνα είναι μια χαρά, η καλαθούνα μπορεί να είναι και η ίδια που ίσως χρησιμοποιείς το βράδυ, απλά την ημέρα θα την μεταφέρεις κάτω χωρίς την βάση της και θα την ακουμπάς π.χ. στον καναπέ. Εγώ τα δικά μου τα είχα από την αρχή στο ρηλάξ, ο μεγάλος μπορούσε και κοιμόταν εκεί τους ημερήσιους ύπνους μέχρι κάποια ηλικία (νομίζω μέχρι 6-7 μηνών), ενώ η μικρή δεν βολευόταν οπότε όσο ήταν ξύπνια την είχα στο ρηλάξ και όταν ήθελε ύπνο την έβαζα στον πάνω όροφο, στο δωμάτιο και την κούνια της (με ενδοεπικοινωνία με κάμερα). Αυτά μετά τους 2 μήνες. Όσο για το να είναι σε άλλο όροφο παιδί ξύπνιο, ένα θα σου πω....ο γιος μου κοντεύει 7 και πριν έναν χρόνο άρχισε να δέχεται να είναι μόνος του στον πάνω όροφο στο δωμάτιό του, η μικρή μου 4,5 ετών  ούτε καν ακόμα. Έχουν όμως συνηθίσει τόσα χρόνια να είμαστε πάντα όλοι μαζί (+ τα παιχνίδια) στον κάτω όροφο, στον κοινό χώρο.

 

πρίν από 27 λεπτά , little lamb είπε:

 

  • Για το άλλαγμα τι είχατε; Στον επάνω όροφο θα έχουμε συρταριέρα με στρωματάκι-αλλαξιέρα. Για κάτω να έχουμε κάτι ή να αλλάζουμε απλά στον καναπέ; Φοβάμαι μην λερωθεί. Σκέφτηκα και λόγω ύψους τον πάγκο της κουζίνας ή την τραπεζαρία αλλά κάνω σιχαμερούς συνειρμούς, χαχα! Ή να ανεβαίνουμε πάνω για τα αλλάγματα; Πάνες, κρέμες κλπ εννοείται ότι μπορούν να υπάρχουν και είναι το μόνο εύκολο, αλλά πιστεύετε ότι χρειάζεται ας πούμε και κάποια αλλαξιέρα; (όχι στρωματάκι, εννοώ αυτό που είναι σαν "έπιπλο" -όχι συρταριέρα, το απλό που είναι σαν 2 ράφια, ένα για το παιδί κι ένα για τα πράγματα). Γιατί μας πρότειναν να μας δώσουν μία και είπαμε όχι, σκεπτόμενοι ότι θα έχουμε τη συρταριέρα, αλλά μετά σκεφτήκαμε ότι ίσως χρειάζεται κάτι και για κάτω.

 

Θα το πάρεις απόφαση και θα ανεβοκατεβαίνεις. Έτσι κι αλλιώς το μωρό θα χρειάζεται και πλύσιμο όχι μόνο άλλαγμα, οπότε θα χρειάζεσαι το μπάνιο.

πρίν από 29 λεπτά , little lamb είπε:

 

  • Παιχνίδια, σαλιάρες κλπ εννοείται θα υπάρχουν και στα δύο επίπεδα (αργότερα που θα ζητάει συγκεκριμένο παιχνίδι δεν θέλω να το φαντάζομαι :-P), για ρούχα δεν ξέρω, ίσως να ανεβαίνουμε γιατί πόσες φορές τη μέρα θα λερωθεί τόσο μα τόσο πολύ που να θέλει άλλο ρούχο;
  • Για ριλάξ, γυμναστήρια κλπ δεν ξέρω ακόμη, φαντάζομαι θα το δούμε στην πορεία αν θα χρειαστούμε και δεύτερο

 

 

 

Η μοίρα του διόροφου σπιτιού είναι όλα τα παιχνίδια, αξεσουάρ κλπ να είναι στον κοινό χώρο, πάρτο απόφαση για να μην τρελλαθείς. Για αρκετά χρόνια θα κυκλοφορείς στο ωραίο σου σαλόνια ανάμεσα σε λέγκο, ρηλάξ, βρεφικά γυμναστήρια και κουκλάκια :-D:-D:-D

 

Όσο για τα ρούχα.....ΝΑΙ θα λερωθεί πολλές φορές, ΝΑΙ θα λερωθεί/βραχεί τόσο πολύ που θα θέλει άλλο ρούχο. Μην μεταφέρεις και την γκαρνταρόμπα κάτω, αναγκαστικά θα ανεβοκατεβαίνεις, θα το συνηθίσεις....

πρίν από 32 λεπτά , little lamb είπε:

 

  • Για γάλα επάνω ευελπιστώ απλά να θηλάσω κι έτσι να είναι πιο εύκολα τα πράγματα!

 

 

 

Εγώ που δεν θήλασα, είχα στον πάγκο του μπάνιου θερμός με βραστό νερό, αποστειρωμένα μπιμπερό και γάλα-σκόνη σε δοσομετρητή.

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι έμεινα για λίγες μέρες στη μεζονέτα της πεθερά μου. Άλλαγμα έκανα και στους δυο ορόφους γιατί υπάρχουν τουαλέτες. Στον έναν είχα την αλλάξετε κ στον άλλον σελτεδακι στον καναπε- κ αδιαβροχο υπό σεντόνι από κάτω για σιγουριά. κρέμες στους δυο ορόφους κ πανες φυσικα, κ πετσετακια. 

 

Παιχνιδια τα ειχα μοιρασμένα. Λογικά εσύ θα τα έχεις στο σαλόνι για καιρο. Μπορείς να κρατήσεις κάποια που του αρέσουν πριν τον ύπνο επάνω. Εγώ κ τώρα σπάνια μεταφέρω παιχνίδια από το ένα δωμάτιο στο άλλο κι ας μην είμαστε σε όροφο. Στο δωμάτιο είναι μόνο τα λούτρινα που περιφέρονται όμως κ ένα δυο που παίζει πριν κοιμηθεί ή μόλις ξυπνήσει που του δινω ενα μεχρι να ανοιξει το ματι μου! 

 

Ρουχα μπορεις καθε πρωι να κατεβάζεις ενα εσωρουχο, ενα φορμακι κ καλτσακια κ να εχεις παντα ενα σελτεδακι κ ενα σεντονάκι. Κ αν χρησιμοποιηθούν να τα αναπληρωσεις. Επειδη η γκαρνταρόμπα του μικρου ειναι στο δικο του δωματιο που τωρα κοιμαται ο αντρας μου, καμια φορα κ μεσημερι, το εχω οργανώσει κ εγώ έτσι για να μη χρειαστεί πχ να τον ξυπνήσω χαράματα για να αλλάξω σεντονια. Θεμα συνήθειας ειναι. 

 

Αλλα σιγουρα το σεναριο να ανεβοκατεβεις μια φορα τη μερα μονο θα το ξεχασεις. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιούσα ριλαξ στο κάτω όροφο έχω κ το πάρκο .. έχω κ μια ντουλάπα όπου εκεί έχω ένα δύο φορμαξθα φανελάκια πανακισ παμπερς για ώρα ανάγκης .. από τριών μηνών τους υπνους του τους κάνει στο κρεβάτι του στο πάνω όροφο ... Εμένα ενδοεπθξοθνωνια δε με βόλεψε γιατί στη περιοχή που μένω είναι ανοιχτά κ έπιανε όλους τους ήχους εκτός του μωρού δεν είχα βέβαια με κάμερα ..!!!! 

Διακοσμητικά στο σαλόνι από εδώ κ πέρα θα είναι τα παιχνίδια του παιδιού σου αυτό είναι το μόνο σίγουρο ... Σίγουρα θα χρειαστεί να ανεβοκατεβαίνει αρκετές φορές τη μέρα τις σκάλες όλο κ κάτι θα ξεχάσεις ... Αλλαγμα θα χρειάζεται πολλές φορές μέσα στη μέρα κ μπορεί να χρειαστεί να του αλλάξεις κ περισσότερο από δύο αλλαξιες..!!!!  Στο κάτω όροφο αλαγμσ έκανα στον καναπέ με πανακι από κάτω ..!!! 

Ο μεγάλος μου γιος 3,5 χρόνων σχεδόν ακόμα δεν έχει μείνει μόνος στο πάνω όροφο δε θέλει κ ο άντρας μου για λόγους ασφαλείας ...!!! 

Αα κ σίγουρα θα χρειαστείτε  κ Πορτακιά ασφαλείας για τις σκάλες κ πάνω κ κάτω αν δεν έχετε βέβαια ..!! 

Πλέον ο μπέμπης 9,5 μηνών τον περνώ πάνω μαζί μου κλείνω το πορτακι κ τον αφήνω κ εξευρενει όσο εγώ στρώνω κανένα κρεβάτι ...!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 hours ago, little lamb said:

Κατ'αρχάς κάποιο "έπιπλο" για ύπνο (είμαστε σε αναζήτηση μεταξύ καλαθούνας, λίκνου και παρκοκρέβατου -εγώ τείνω προς το λίκνο.

Καλησπέρα, κι εμάς το σπίτι μας είναι ακριβώς όπως το δικό σας. Εμείς είχαμε λίκνο (το next to me) στο δωμάτιό μας και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Ωστόσο εκεί τη βάζαμε όταν πια πηγαίναμε κι εμείς για ύπνο. Την ημέρα και μέχρι να πάμε για ύπνο εμείς είχαμε πορτ μπεμπέ (το πρώτο τρίμηνο αν θυμάμαι καλά) και μας βόλεψε πολύ. Μετά είχαμε σκεφτεί ότι θα την βάζουμε πάνω με ενδοεπικοινωνία αλλά δεν έγινε ποτέ.. Μία που την ακουμπούσα και μία που ξυπνούσε οπότε σχεδόν για όλο τον πρώτο χρόνο κοιμόταν πολύ στον μάρσιπο και όταν κατάφερνα να τη βγάλω την ανέβαζα στο κρεβάτι μας και ξάπλωνα κι εγώ δίπλα.  Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το βλέποντας και κάνοντας είναι μια καλή επιλογή. 

 

5 hours ago, little lamb said:

Για το άλλαγμα τι είχατε;

Είχαμε βάλει πάνω στο πλυντήριο στρωματάκι και όλα τα καλλυντικά σε κρεμαστή θήκη στο μπάνιο. Συρταριέρα ( όχι και αλλαξιέρα) μας έφτιαξε ξυλουργός και νομίζω αξίζει γιατί όντως έχει συρτάρια μεγάλα που βάζεις πάρα πολλά ρούχα και μένει. Ωστόσο έχει νομίζω και απλές αλλαξιέρες τύπου ikea οικονομικές που αν χωράνε στο κάτω μπάνιο είναι καλή λύση. Εμένα το άλλαγμα σε άλλο δωμάτιο από το μπάνιο δεν με βόλεψε ποτέ. 

 

5 hours ago, little lamb said:

Για γάλα επάνω ευελπιστώ απλά να θηλάσω κι έτσι να είναι πιο εύκολα τα πράγματα!

Δυστυχώς δεν θήλασα οπότε για τα βραδινά γάλατα είχα στο δωμάτιο μας θερμαντήρα, κανάτα με νερό, γάλα σε δοσομετρητή (μετά τη λήξη της αποστείρωσης). Πριν κατεβαίναμε κουζίνα.

 

5 hours ago, little lamb said:

Παιχνίδια, σαλιάρες κλπ εννοείται θα υπάρχουν και στα δύο επίπεδα

Εμάς είναι σχεδόν όλα στο σαλόνι, πήραμε ένα έπιπλο-ραφιέρα με καλάθια να σώζεται λίγο η κατάσταση αλλά πια δεν είναι σαλόνι 8)

Για ρούχα ανέβα κατέβα. Σαλιάρες, μπλούζες βαμμένες από φρουτόκρεμες κλπ είχα βάλει σε ένα συρτάρι κουζίνας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Gkely είπε:

Είχαμε βάλει πάνω στο πλυντήριο στρωματάκι και όλα τα καλλυντικά σε κρεμαστή θήκη στο μπάνιο. Συρταριέρα ( όχι και αλλαξιέρα) μας έφτιαξε ξυλουργός και νομίζω αξίζει γιατί όντως έχει συρτάρια μεγάλα που βάζεις πάρα πολλά ρούχα και μένει. Ωστόσο έχει νομίζω και απλές αλλαξιέρες τύπου ikea οικονομικές που αν χωράνε στο κάτω μπάνιο είναι καλή λύση. Εμένα το άλλαγμα σε άλλο δωμάτιο από το μπάνιο δεν με βόλεψε ποτέ. 

 

 

Εμείς δεν έχουμε πλυντήριο κάτω, είναι πάνω. Κι επίσης είναι πλυντήριο που ανοίγει προς τα πάνω, οπότε το άλλαγμα στο μπάνιο δυστυχώς δεν παίζει ως ενδεχόμενο αν και έχω ακούσει από πολλούς ότι είναι βολικό. Και στο ισόγειο είναι πολύ μικρό wcδάκι, δεν χωράει αλλαξιέρα, στο σαλόνι θα την έχουμε αν τελικά βάλουμε κάτι στο ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ναι πορτάκια θα πάρουμε σίγουρα, αλλά έχουμε καιρό για αυτά.

Ριλάξ θα έχουμε, αλλά ρωτάω για την αρχή αρχή.

 

Εμένα ήταν το δεύτερο παιδάκι όταν μετακομίσαμε στη μεζονέτα κ ειμουν ποιο χαλαρή ,το ριλαξ το χρησιμοποίησα από τη πρώτη μέρα είχα πάρει βέβαια κ το οκ από τη παιδίατρο αλλά άρεσε πολύ κ στο μπέμπη κ έτσι όλους τους ημερήσιους υπνους μέχρι 3 μηνών τους έκανε εκεί ..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα που με είχε δυσκολέψει με τον όροφο ηταν το θεμα ψυγειου. πιπιλες κ μασητικα τα εχουμε στο ψυγειο και πέσαμε σε φουλ φαση δοντιών, εκει χρειαστηκε πολυ ανεβοκατεβάσματα για να φερνω τα δροσερά, οπως επισης κ για το νερο του γιατι πινει πολυ νερο κ το ηθελε δροσερο. Αυτα δεν αφορούν το νεογεννητο, αλλα για το μελλον καλο θα ηταν να εχεις ισοθερμική τσαντα με παγοκύστες για να φυλάς εκει νερο κ μασητικα ή πιπιλα, αν χρησιμοποιήσεις. Γιατι μπορει να ειναι πχ κανενα χαλαρο μεσημερι με ζεστη κ να χουζουρευουμε κ να μη θες να κατέβεις για το ψυγείο. 

 

Η ενδοεπικοινωνία μας βολεψε παρα πολυ στην εξοχη. το βραδυ καθόμασταν στην αυλή κ το μωρο κοιμοταν επανω. στο σπιτι μας ολο το καλοκαίρι κ λίγο Σεπτέμβρη  καθόμασταν βραδιά στο μπαλκόνι κ με κόσμο. εχει τυχει ακομα κ να ειμαστε στη βεραντα του διπλανού σπιτιου κ ο μικρος να κοιμαται στο σπιτι μας. αλλα ειναι εξοχη χωρις παρεμβολές. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα! 

Ξέρει κάποια αν τα πορτακια ασφαλείας αυτά τα έτοιμα που κυκλοφορούν βιδωνουν σε σίδερο; Ή πώς μπορούν να στερεωθούν σε σίδερο; Η σκάλα είναι κυκλική σιδερένια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα! Το θέμα μου δεν αφορά ακριβώς τους κινδύνους, αλλά μιας και ξέρετε από μεζονέτες είπα να γράψω εδώ.

Όσοι λοιπόν μένετε σε μεζονέτες που τα δωμάτια είναι πάνω, σε ποια ηλικία αρχίσατε να περνάτε με τα παιδιά περισσότερο χρόνο στο δωμάτιό τους; Και πότε τα αφήσατε μόνα τους εκεί να παίξουν; Η μικρή μας είναι ακόμα ενάμισι, οπότε δεν τίθεται θέμα να την αφήσουμε μόνη ακόμη. Πρόσφατα άρχισε όταν την πηγαίνουμε για ύπνο να μη θέλει να κοιμηθεί αλλά να παίξει, παρόλο που δεν είχε παιχνίδια εκεί (είχαμε βάλει αυτοκόλλητα τοίχου και ένα πολύ ελκυστικό χαλί με αρκουδάκια και ήθελε να κατέβει εκεί :razz: ). Σιγά σιγά άρχισε να ζητάει και σε άλλες ώρες να πάει πάνω. Κι έτσι ενώ ήταν όλα τα παιχνίδια στο σαλόνι αποφασίσαμε να ανεβάσουμε λίγα πάνω και να ανεβαίνουμε επί τούτου να περνάει περίπου ένα δίωρο τη μέρα εκεί ώστε και να το χορταίνει για να μην της λείπει όταν πάει για ύπνο, και γενικά να αλλάζει παραστάσεις και να μην είναι συνέχεια στη σαλονοκουζίνα. Ακόμα βέβαια αναγκαστικά πηγαίνει μαζί της και κάποιος από εμάς, που όμως δεν έχει τίποτα να κάνει πάνω γιατί είναι μόνο τα δυο υπνοδωμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Καλησπέρα! Το θέμα μου δεν αφορά ακριβώς τους κινδύνους, αλλά μιας και ξέρετε από μεζονέτες είπα να γράψω εδώ.

Όσοι λοιπόν μένετε σε μεζονέτες που τα δωμάτια είναι πάνω, σε ποια ηλικία αρχίσατε να περνάτε με τα παιδιά περισσότερο χρόνο στο δωμάτιό τους; Και πότε τα αφήσατε μόνα τους εκεί να παίξουν; Η μικρή μας είναι ακόμα ενάμισι, οπότε δεν τίθεται θέμα να την αφήσουμε μόνη ακόμη. Πρόσφατα άρχισε όταν την πηγαίνουμε για ύπνο να μη θέλει να κοιμηθεί αλλά να παίξει, παρόλο που δεν είχε παιχνίδια εκεί (είχαμε βάλει αυτοκόλλητα τοίχου και ένα πολύ ελκυστικό χαλί με αρκουδάκια και ήθελε να κατέβει εκεί :razz: ). Σιγά σιγά άρχισε να ζητάει και σε άλλες ώρες να πάει πάνω. Κι έτσι ενώ ήταν όλα τα παιχνίδια στο σαλόνι αποφασίσαμε να ανεβάσουμε λίγα πάνω και να ανεβαίνουμε επί τούτου να περνάει περίπου ένα δίωρο τη μέρα εκεί ώστε και να το χορταίνει για να μην της λείπει όταν πάει για ύπνο, και γενικά να αλλάζει παραστάσεις και να μην είναι συνέχεια στη σαλονοκουζίνα. Ακόμα βέβαια αναγκαστικά πηγαίνει μαζί της και κάποιος από εμάς, που όμως δεν έχει τίποτα να κάνει πάνω γιατί είναι μόνο τα δυο υπνοδωμάτια.

 

Ομολογώ ότι είναι ένα πρόβλημα που δεν είχα φανταστεί ποτέ. Πάντα έπαιζα αρκετή ώρα με τα παιδιά όσο ήταν πολύ μικρά, και αρκετή από αυτή την ώρα ήταν στο παιδικό δωμάτιο, και τα παιχνίδια ήταν πάντα στο δωμάτιο η θέση τους. Δηλαδή όλη τη μέρα την περνάτε σαλόνι, κουζίνα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ομολογώ ότι είναι ένα πρόβλημα που δεν είχα φανταστεί ποτέ. Πάντα έπαιζα αρκετή ώρα με τα παιδιά όσο ήταν πολύ μικρά, και αρκετή από αυτή την ώρα ήταν στο παιδικό δωμάτιο, και τα παιχνίδια ήταν πάντα στο δωμάτιο η θέση τους. Δηλαδή όλη τη μέρα την περνάτε σαλόνι, κουζίνα; 

Σε πολλά σπίτια συμβαίνει αυτό. Γιατί σου κάνει εντύπωση; είσαι κ προσγειωμένος άνθρωπος, ξέρεις απ αυτά. Εγω πριν κάνω παιδιά σχολίαζα οπότε έβλεπα σαλόνια παιδότοπους, αλλά ήμουν στην κοσμάρα μου. Τώρα όντως έχω κ εγω το ίδιο θέμα, επειδή θέλει να είναι στο δωμάτιο αλλά καμιά φορά θέλει κ παρέα, δεν έχω τι να κάνω από δουλειές, εκτός από σιδέρωμα, κ εκνευρίζομαι. για τον ίδιο λόγο δεν θέλω το μπαλκονι. 

 

Απ όταν άρχισα τα μαθήματα στο σπίτι, η κοπέλα τον κρατούσε στο μέσα δωμάτιο για να μην είμαστε όλοι μαζί. Επειδή δεν μ άρεσε να τον περιορίζω, βρήκα τρόπο να κάνω μάθημα από κινητό κ ένα παλιό λαπτοπ στο υπνοδωμάτιο για να παίζει ο μικρός στο σαλόνι που είναι φωτεινό το πρωί κ έχει μεγαλύτερη απλα. Εκείνου όμως του έμεινε η συνήθεια κ θέλει να είναι συνέχεια σχεδον εκεί κ στενοχωριέμαι πολύ που είναι τόσο κλεισμένος. Είναι πολύ βολικό να παίζουν στον χώρο που κάθεται όλη η οικογένεια γιατί μπορείς να κανεις κ δουλειές ή να ασχολείσαι κ με τον άντρα σου αντί να είσαι συνέχεια στο παιδικό. 

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΓΚΤώρα τελευταία ανεβαίνουμε για να παίξει, με τον τρόπο που περιέγραψα. Στον πάνω όροφο δεν έχει κάτι άλλο να κάνεις, το πολύ πολύ να στρώσεις κανα κρεβάτι, να σκουπίσεις/σφουγγαρίσεις ή να καθαρίσεις το μπάνιο. Οπότε δεν ανεβαίναμε γενικά μέχρι τώρα. Μόνο για να ντυθούμε όταν είναι να πάμε κάπου, να τακτοποιήσουμε στα συρτάρια τα πλυμένα ρούχα κλπ. Σύντομα θέλουμε να διαμορφώσουμε και έναν χώρο στο υπόγειο σαν γραφείο, θα βάλουμε και πιάνο, οπότε θα περνάμε και εκεί λίγο χρόνο.

 

@Έσπερος σε μονοώροφο σπίτι δεν θα με προβλημάτιζε κάτι. Το παιδί πάει παντού, είτε παίζει στο σαλόνι, είτε πάει στα δωμάτια όποτε θέλει και ο γονιός μπορεί να πηγαινοέρχεται να επιβλέπει. Στη μεζονέτα είναι αλλιώς, γιατί για να πάει το παιδί στο δωμάτιο πρέπει να έχει συνοδό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...