Recommended Posts

Διαφημίσεις

Δεν λύνονται...Θα σε φάνε οι σκάλες...Αλλά εν μέρει αυτό ειναι καλό γιατί σε βοηθάει να επανέλθεις στα αρχικά σου κιλά και να διατηρήσεις την φυσική σου κατάσταση :lol::lol:

ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ !ΜΕΝΩ ΣΕ ΜΕΖΟΝΕΤΑ 3 ΚΑΙ 4 ΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΣΑΝΣΕΡ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΗΔΗ ΔΥΟ ΟΡΟΦΟΥΣ! ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΤΑ ΣΚΑΛΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

ΦΙΛΑΚΙΑ

ΜΑΙΡΗ1

Εγώ προσωπικά δεν σκέφτομαι το εαυτό μου αλλά τους κινδύνους που διατρέχει το παιδί, πως θα το κοιμίζω κάτω και άλλα τέτοια.

Και τώρα θα μου πείτε (και δίκιο θα έχετε) όταν το αγόραζες δεν το σκέφτηκες?

Το σκέφτηκα και αυτό που κατέληξα τότε (πριν 1 χρόνο, που δεν ήμουν έγκυος) ότι το παιδί μου δεν θα είναι για πάντα μωρό, τώρα όμως με έχει πιάσει ψιλοπανικός, μπορεί να είναι και θέμα ορμονών - τι να πω?

uAq4.jpgMqhPp2.png

καλησπέρα!! μην ανησυχείς καθόλου σε μαιζονέτα μεγάλωσα τα τρία και τώρα που είμαι έγγυος το τέταρτο εκεί θα μεγαλώσει και αυτό. Μπόλικη γυμναστική και απλά πρσοσοχή όταν θα περπατήσει στην αρχή...

Αφου περασα πρωτα απο το topic της Smaroulas ας ερθω κι εδω

Ηρθαμε σε αυτο το σπιτι οταν ο μεγαλος ηταν 5χρ και ο μικρος(τοτε μικρος) ηταν 20 μηνων

Στην αρχη εχα φοβηθει τις σκαλες,πιθανη πτωση κλπ αλλα και οι δυο προσεχαν παρα πολυ και ευτυχως κανενα προβλημα

Το θετικο ειναι οτι παιζουν στα δωματια τους και δεν σου κανουν ανω-κατω το σπιτι ολο

Ελπιζω και το μωρο μεγαλωνοντας να μην εχει κανενα ατυχημα απλα τωρα τον ταλαιπωρω λιγο με το πανω κατω,δεν τον αφηνω μονο του σε ενα οροφο με τους αλλους δυο,παμε πακετο

4

καλημέρα κορίτσια..

σχετικά όμως με την αρχή της εγκυμοσύνης..το ανεβοκατέβασμα της σκάλας δεν κάνει κακό??εγώ πολύ το φοβάμαι..βάλαμε βεβαια ασανσέρ αλλά γίνεται κάθε τοσο τσουπ το ασανσερ?

Οταν γεννηθηκε ο Βασιλης μεναμε σε δυοροφη μεζονετα. Απο απειρια καθαρα εκανα χιλιαδε φορες τη σκαλα πανω κατω για το παραμικρο. Τωρα αν ημουν σε εκεινο το σπιτι θα ειχα απο ολα τα ειδη του μωρου και στους δυο οροφους. Να φανταστειτε ανεβοκατεβαζα μεχρι και την καλαθουνα με τη βαση της για να κοιμιζω το μωρο. Μετα απο μερικους μηνες (8 μηνων περιπου το μωρο) μετακομισαμε στο δικο μας που ειναι παλι μεζονετα αλλαοχι δυοροφη. Εχει 5-6 σκαλια μεχι τις κρεβατοκαμαρες και κανονικη σκαλα για να κατεβουμε στην αυλη. Εει πλεον που ειχε μεγαλωσε το μωρο τιθετο θεμα ασφαλειας στη σκαλα. Καναμε οιπον το εξης: βαλαμε στην αρχη της σκαλας ενα αυτοκινητακι απο αυτα τα ηλεκτρικα. Τον βαζαμε λοιπον και καθοταν μεσα οπως θα καθοταν σε οποιοδηποτε καθισματακι. Ετσι περασαν λιγοι ακομα μηνες με ασφαλεια. Οταν αρχισε να μπουσουλαει ανεβαινε τις σκαλες με αξιοθαυστη προσοχη. Το προβλημα ηταν στο κατεβασμα αλλα και αυτο το εμαθε χωρις ποτε να πεσει απο τις σκαλες. Επισης ειχα στην κουζινα το παρκοκρεβατο οποτε εριχνε και κανεναν υπνακο εκει μεσα. Μετα βεβαια καταντησε χωρος αποθακευσης

.pngW7hT.jpg.png

Διαφημίσεις

Καλημερα, να μποιραστω και εγω την εμπειρια της μεζονετας.

Απο την αρχη της εγκυμοσυνης το πρωτο προβλημα ειναι η σκαλα.

Οποτε πολυ προσοχη οταν εισαι με την κοιλια στο στομα μην γλιστρισεις

και φας τα μουτρα. Αλλα επειδη ακριβως εχεις το φοβο προσεχεις τοσο

που παει και αυτο.Ερχεται με το καλο το μπεμπε σας σπιτι.

Εγω στην αρχη τις πρωτες 15 μερες την ειχα μονο πανω. Στο δωματιο

μας, μπανιο κλπ ολα εκει για αποφυγη, φασαριας, σκόνης και πασης φυσεως καταστροφικα στοιχεια(ειναι το πρωτο μην βαρατε).Να σημειωσω εδω οτι μεχρι που κοψαμε το μεταμεσονυκτιο γευμα το βραδυ ανεβαζα ενα δισκο με γαλα, μπιμπερο, θερμος, υγραντηρα, τσαϊ κλπ διπλα γιατι μεσα στην μαυρη νυχτα με την μαυρη νυστα δεν αντεχα το πανω κατω. Απο πρακτικης αποψης οταν αρχισε να ξεμυταει σε καθε οροφο εχουμε και ενα σταθμο εργασιας. Καλαθι με παμπερς, κρεμες, μωρομαντηλα και ενα συρταρι με ρουχα, καλτσες, σαλιαρες και ολα τα υπολοιπα για να μην ανεβοκαταιβενω. Σε καθε οροφο σταθμος παιχνιδιου και υπνου.Ριλαξ και παρκο στο σαλονι, κουνια στο δωματιο της και δευτερη κουνια στο υπογειο(αυτη μας περισευε η αδερφη ειχε διδυμα καβαντχωσαμε δυο κρεβατακια!). Επισης πιπιλες, νερο-μπιμπερο σε καθε οροφο. Ενδοεπεκινοινωνια οπως ειπα και σε αλλο τοπικ σχεδον την εχω καταργησει γιατι απο την προσοχη που εχεις ακους και το τσικ.

Ακομα δεν αρχισαμε να μπουσουλαμε οποτε για σκαλες, μπριζες κλπ δεν ξερω να πω. Το σιγουρο ειναι οτι μαθαινουν να ανεβοκατεβαινουν με προσοχη τις σκαλες απο την εμπειρια που εχουμε με τα γειτονοπουλα.

Αυτα τα λιγα :D:)

Καλημέρα , υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει στο επάνω όροφο ενα υπνοδωμάτιο(ζευγαριου) και στο ισόγειο τα παιδικά δωμάτια ;

αν ναι σε ποια ηλικία πήγατε το παιδάκι στο δωμάτιο του ;

τι γίνετε την νυχτά ; :roll::?

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Εμένα είναι στον α΄όροφο το υπνοδωμάτιο και στο α΄υπόγειο τα παιδικά δωμάτια (2 ορόφους κάτω δηλ.). Για τον σκοπό αυτό διαμόρφωσα ένα δωματιακι που είχα στον επάνω όροφο σαν παιδικό δωμάτιο και από την πρώτη μέρα την έβαλα εκεί. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει ντουλάπα αλλά τα κουτσοβολεύω. Πάντως πριν να γίνει 5-6 ετών δεν νομίζω να το πάω στα κανονικά δωμάτια.

Afroditi D εμενα τα παιδικα υπνωδωματια ειναι στον α΄οροφο και το δικο μας στο ισογειο. Οταν γεννησα για 3 μηνες μεναμε ολοι μαζι στο δικο μας δωματιο αλλα απο την στιγμη που θελησα να παει ο μικρος στο δικο του δωματιο στον πρωτο οροφο αναγκαστηκα μεταμισαμε και εμεις στο αλλο παιδικο υπνοδωματιο. Οποτε οπως τα βλεπω τα πραγματα για τα επομενα 5 χρονια θα μεινουμε ετσι, και τα πιτσιρικια θα εχουν το ιδιο δωματιο. Αργοτερα οταν μεγαλωσουν θα κατεβουμε και εμεις στην κρεβατο καμαρα μας και θα παρει ο καθενας το δωματιο του!!

PSpyp2.png n6m7p2.png

Κορίτσια πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας για τις μεζονέτες. Εμένα πάντως θα μου λύσει τα χέρια και ο αποκλειστικός θηλασμός. Εκτός του ό,τι θα προσφέρω το καλύτερο στο μωράκι μου, θα είναι τρομερά πρακτικό για μένα να μη χρειάζεται να ανεβοκατεβαίνω για να φτιάχνω γάλα και να αποστειρώνω μπουκάλια. Μακάρι να τα καταφέρω να θηλάσω..

Για το θέμα του ύπνου, όταν θα είμαι στον κάτω όροφο θα το έχω στο πορτ μπεμπε να κοιμάται (θα πάρω και ειδικό στρωματάκι).

Το άλλο που με απασχολεί είναι η φοβία μου να ανεβοκατεβάζω το μωρό στις σκάλες. Φοβάμαι μη γλυστρίσω.. Σκεφτόμουν να πάρω μάρσιπο αγκαλιάς για το ανέβα κατέβα..

Στην αρχή σίγουρα θα είναι όλα δύσκολα. Πιστεύω ότι θα συνηθίσουμε...

age.png

Διαφημίσεις

Smaroula δεν μπορεις να φανταστεις την ταλαιπωρια μας τις μερες που του εδωσα συμπληρωμα :evil:

Τωρα μολις γκρινιαξει τσουπ στο στηθος ενω πριν ξυπνουσε και τους αλλους δυο με το κλαμα του

Και τις σκαλες θα τις συνηθισεις :wink:

4

... απο την στιγμη που θελησα να παει ο μικρος στο δικο του δωματιο στον πρωτο οροφο αναγκαστηκα μεταμισαμε και εμεις στο αλλο παιδικο υπνοδωματιο...

Τελικά & εμείς σε αυτή την λύση βλέπω να καταφεύγουμε Katd!!!

θα μετακομίσουμε στο διπλανό παιδικό (που μεχρι τωρα το χρησιμοποιούμε ως αποθήκη ... που θα βαλω ολα τα πραγματα που εχω εκει δεν ξερω ... :roll::lol: ) όσο για το υπνοδωμάτιο μας , θα είναι το δωματιο που θα ντυνόμαστε ! μπορεί να βαλω και την σιδερώστα εκει ! :!:

Πάντως αν ξαναφτιάχναμε σπίτι , σίγουρα θα το φτιάχναμε το ιδανικό σπίτι :):lol: !!!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Εμένα πάντως θα μου λύσει τα χέρια και ο αποκλειστικός θηλασμός. Εκτός του ό,τι θα προσφέρω το καλύτερο στο μωράκι μου, θα είναι τρομερά πρακτικό για μένα να μη χρειάζεται να ανεβοκατεβαίνω για να φτιάχνω γάλα και να αποστειρώνω μπουκάλια. Μακάρι να τα καταφέρω να θηλάσω...

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο!! Και εγώ που θηλάζω δεν έχω αυτό το "ανέβα-κατέβα".. Το πρώτο 20ημερο που είχα πρόβλημα με τις θηλές και φορούσα θηλή σιλικόνης το είχα πολύ μεγάλη αγγαρεία να κατέβω για αποστείρωση της θηλής.. Δεν έβλεπα μπροστά μου.. Κρατούσα και το μωρό για να μη κλαίει επάνω..

Τώρα ξυπνάμε, τρώμε και αλλάζουμε πλευρό..

Το άλλο που με απασχολεί είναι η φοβία μου να ανεβοκατεβάζω το μωρό στις σκάλες. Φοβάμαι μη γλυστρίσω.. Σκεφτόμουν να πάρω μάρσιπο αγκαλιάς για το ανέβα κατέβα..

Στην αρχή σίγουρα θα είναι όλα δύσκολα. Πιστεύω ότι θα συνηθίσουμε...

Αυτό θα χρειαστεί λίγο προσοχή.. Να φοράς αντιολισθητικές παντόφλες και πάντα να πιάνεσαι προληπτικά απο το κάγκελο, εγώ έτσι κάνω και ο Θεός βοηθός..Αυτά τα σκαλοπάτια και εγώ τα φοβάμαι πολύ..

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!

Αφροδίτη μου το δικο μας υπνοδωμάτιο είναι πάνω και των παιδιών στον κάτω όροφο, δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα εκτός του ότι πρεπει να ανεβοκατεβαίνουμε το βράδυ αν τύχει και ξυπνήσει. Τώρα για το θεμα της σκάλας έχουμε βάλει στις δυο σκάλες στο ανέβασμα πόρτες ξύλινες που τις φτιάξαμε εμείς όχι αυτές τις έτοιμες τύπου Jumbo και τέτοια και τις κλείνουμε όταν βρίσκεται στον χώρο η Δανάη και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, καθώς και στις σκάλες που πάνε στον κήπο έβαλε ο Φωκίωνας πόρτα τώρα το καλοκαίρι για να μην βρεθεί φαρδια πλατιά κάτω!!!!

Με το θεμα κηπος τι κανετε ? Σε μας η προσβαση στον κηπο ειναι απο πολυ μεγαλες τζαμαριες και δεν μπορω να σκεφτω καποιον τροπο να τις κανω ασφαλη.

.png

Δεν φτανουν γιατι τα ανοιγματα ειναι πανω απο 3 με 4 μετρα :? και εχουμε μονο μπαλκονοπορτες αρα απο καπου πρεπει να αεριζεται το σπιτι το καλοκαιρι

.png

Kι εμείς σε μεζονέτα μένουμε. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα, εντάξει 15 σκαλιά χωρίζουν τον κάτω όροφο από τον πάνω. Στον 9ο αντιμετώπισα λίγιες δυσκολίες, αλλά δεν ήταν και τίποτα ανέφικτο! Στον κάτω όροφο έχουμε σαλονοτραπεζαρία, κουζίνα, ένα wc κι έναν ξενώνα, οπότε τις περισσότερες ώρες τις περνάω κάτω, αφού πάνω είναι τα 3 υπνοδωμάτια και το μπανιο. Το μωρό επειδή ακόμη είναι πολύ μικρό, ως επί το πλείστον είναι πάνω και κοιμάται. Για να είμαι σε διαρκή επαφή μαζί του έχω μια οθόνη και τον παρακολουθώ σε όποιο χώρο του σπιτιού κι αν βρίσκομαι.

Τώρα όταν μεγαλώσει λιγάκι ακόμη και θα είναι μπουσουλάκης, θα τον έχω πάντα κάτω μιας και κάτω είμαι τις περισσότερς ώρες της ημέρας. Καλού κακού όμως θα βάλω στη σκάλα ειδική ''περίφραξη'' για παν ενδεχόμενο....Μ΄αυτό το τρόπο το μωρό δε θα μπορεί να πλησιάσει τη σκάλα και να έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις...όσον αφορά γωνίες επίπλων και πρίζες αυτές θα καλυφθούν οσωνούπω, γιατί σε κανα 2-3μηνάκι θα 'μαστε κι εμείς μπουσουλάκια...

iyuNp3.png4hNCp3.png

Εμείς ψάχνουμε οικόπεδο για να χτίσουμε σπίτι και ο άντρας μου θέλει το σπίτι σε ένα επίπεδο για λόγους ευκολίας. Εγώ πάλι προτιμώ μεζονέτα για να έχουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κήπο.

Η αλήθεια είναι ότι σε ένα επίπεδο είναι ασύγκριτα πιο βολικό το σπίτι και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο με τα παιδιά. Αν με το καλό βρούμε το οικόπεδο σχετικά άμεσα, ωσπου να καταλήξουμε σε σχέδιο, να βγάλουμε άδεια και να χτίσουμε, το σπίτι θα είναι έτοιμο σε 2,5 χρόνια. Όπερ σημαίνει ότι η μικρή μας θα είναι 2 ετών (την περιμένουμε κατά τα Χριστούγεννα) και ο μεγάλος μας 3,5 ετών. Ακόμα θα είναι ψιλοεπικύνδυνες οι σκάλες.

Πάντως και στην πολυκατοικία που μένουμε τη σκάλα δεν την γλυτώνω, γιατί το ασανσέρ είναι τόσο μικρό που με πιάνει φόβος να μπω μέσα, ειδικά αν δεν είναι και κάποιος δικός μου απ΄έξω. Άν όμως έχεις τη σκάλα για να πας και από το δωμάτιο στο σαλόνι, κρατάς και σιλουέτα.

Όλα πάντως (για εμάς) θα εξαρτηθούν από το μέγεθος του οικοπέδου.

παντως για να χτίσετε έχετε πολύ θάρρος....και υπομονή. Εγω κουράστηκα πολύ,δεν προλάβαινα για να παίρνω προσφορές και να επιβλέπω την οικοδομή και φαντασου το πηρα το σπίτι όχι απο την αρχή αλλα στις κολώνες! βεβαια έτρεχα μόνη μου (δεν ήμουν παντρεμένη) και το χειρότερο ότι επειδή ήμουν γυναίκα δεν με υπολόγιζαν και με κοροιδεύαν ιδιαίτερα στους χρόνους παράδοσης.

Τώρα οσο αναφορά το καλό θα σου πω ότι όταν κοιμάται ο σύζυγος μου εγω καθομαι άνετΑ κάτω και δεν ανησυχώ για την φασαρια,επισης ότι επισκέψεις και να έχω δεν με νοιάζει πως θα είναι οι κρεβατοκάμαρες αφου είναι πάνω.Το κουραστικο είναι το πάνω κάτω συνέχεια(δεν έχουμε ασανσέρ),έρχεσαι απο την δουλεια πας να αλλαξεις,πας να παρεις παντόφλες,ξεχνας το φορτιστη ξανανεβαίνεις πανω,θες ζακετουλα,ξανανεβαίνεις πανω κ.α. Ασε τωρα που θα κάνω τα διδυμάκια μου σκεφτόμαστε τι καγκελα πρέπει να βάλουμε στους ορόφους και που θα ετοιμάζουμε τα γάλατα αφου κουζινα πανω δεν έχουμε και αφου θα είμαι τις περισσοτερες ώρες μόνη μου αυτό σίγουρα θα είναι δύσκολο. Εγω πάντως αν μπορούσα να επιλέξω,θα επέλεγα τωρα ΕΠΙΠΕΔΟ!!!!!!

YiMXp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα