Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλες τις κοπελες!

Έχω γράψει ξανά παλιότερα και εδώ και σε άλλο ποστ γιατί με ενδιαφέρει πάρα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά το δεύτερο(όταν με το καλό είναι να έρθει).

Ο γιατρός μου ξερω ότι είναι υπέρ του φυσιολογικού και μόνο σε περίπτωση ανάγκης κάνει καισαρική. Τον εμπιστεύομαι γενικά και δε νομίζω ότι έκανε την καισαρική για να κερδίσει (είτε λεφτά, είτε χρόνο).

Το πρώτο πράγμα που τον ρώτησα στην 1η επίσκεψη μετά τη γέννα ήταν για vbac και μου είπε ότι γίνεται, εφόσον δε συντρέχουν οι λόγοι για τους οποίους οδηγηθήκαμε την πρώτη φορά σε καισαρική και επίσης ότι είναι καλύτερα να περάσουν 2-2,5 χρόνια απο την καισαρικά μέχρι τον επόμενο τοκετό για να πάμε φυσιολογικά.

Φυσικά, έχω διαβάσει εδώ τελευταία ότι πολλές κοπέλες τα κατάφεραν και τα καταφέρνουν και τα μηνύματα εδώ μέσα είναι πολύ ενθαρρυντικά!

Με προβλημάτισε κάτι όμως. Πριν μερικές μέρες πήγα για υπέρηχο (για άλλο λόγο) και τον ρώτησα αν έχει κλείσει η τομή και μου είπε ''εννοείται, αλλιώς θα είχες πρόβημα''. Και μετά το σκεφτόμουν και μπερδεύτηκα!:oops:

Αφού, λέω, έχει κλείσει γιατί να μη μπορώ ακόμα και τώρα να κάνω φυσιολογικό; Μετά βέβαια σκέφτηκα ότι (αν έχω καταλάβει καλά) με την πιεση στις εξωθήσεις υπάρχει φόβος να ανοίξει; Και δηλαδή συγνώμη, όσο είναι κλειστή τώρα η τομή το ίδιο δε θα είναι και μετά από 1 χρόνο; Οπότε ποια η διαφορά και γιατί να χρεια΄ζεται να περιμένουμε τόσο;

Διορθώστε με αν κάνω λάθος...:roll:

Πάντως για Ηράκλειο Κρήτης δεν έχω ακούσει κάτι συγκεκριμένο γι' αυτό το θέμα. Και θα ήθελα να ρωτήσω ξανά μήπως υπάρχει κάποια κοπέλα που να γνωρίζει κάτι σχετικό;;;;;;;

ΑΥτά τα λίγα....συγνώμη αν σας κούρασα!

Ευχαριστώ!:-D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν γνωρίζω συγκεκριμένα για τη θρομβοφιλία, αλλά πριν την επισκληρίδιο γίνονται εξετάσεις για την πηκτικότητα του αιματος καθώς κάποιες διαταραχές της πηκτικότητας είναι αντένδειξη για επισκληρίδιο

 

 

σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια!!απο διαταραχες πηκτικοτητας αλλο τιποτα!!ελπιζω να πανε για ολες μας ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες τις κοπελες!

Έχω γράψει ξανά παλιότερα και εδώ και σε άλλο ποστ γιατί με ενδιαφέρει πάρα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά το δεύτερο(όταν με το καλό είναι να έρθει).

Ο γιατρός μου ξερω ότι είναι υπέρ του φυσιολογικού και μόνο σε περίπτωση ανάγκης κάνει καισαρική. Τον εμπιστεύομαι γενικά και δε νομίζω ότι έκανε την καισαρική για να κερδίσει (είτε λεφτά, είτε χρόνο).

Το πρώτο πράγμα που τον ρώτησα στην 1η επίσκεψη μετά τη γέννα ήταν για vbac και μου είπε ότι γίνεται, εφόσον δε συντρέχουν οι λόγοι για τους οποίους οδηγηθήκαμε την πρώτη φορά σε καισαρική και επίσης ότι είναι καλύτερα να περάσουν 2-2,5 χρόνια απο την καισαρικά μέχρι τον επόμενο τοκετό για να πάμε φυσιολογικά.

Φυσικά, έχω διαβάσει εδώ τελευταία ότι πολλές κοπέλες τα κατάφεραν και τα καταφέρνουν και τα μηνύματα εδώ μέσα είναι πολύ ενθαρρυντικά!

Με προβλημάτισε κάτι όμως. Πριν μερικές μέρες πήγα για υπέρηχο (για άλλο λόγο) και τον ρώτησα αν έχει κλείσει η τομή και μου είπε ''εννοείται, αλλιώς θα είχες πρόβημα''. Και μετά το σκεφτόμουν και μπερδεύτηκα!:oops:

Αφού, λέω, έχει κλείσει γιατί να μη μπορώ ακόμα και τώρα να κάνω φυσιολογικό; Μετά βέβαια σκέφτηκα ότι (αν έχω καταλάβει καλά) με την πιεση στις εξωθήσεις υπάρχει φόβος να ανοίξει; Και δηλαδή συγνώμη, όσο είναι κλειστή τώρα η τομή το ίδιο δε θα είναι και μετά από 1 χρόνο; Οπότε ποια η διαφορά και γιατί να χρεια΄ζεται να περιμένουμε τόσο;

Διορθώστε με αν κάνω λάθος...:roll:

Πάντως για Ηράκλειο Κρήτης δεν έχω ακούσει κάτι συγκεκριμένο γι' αυτό το θέμα. Και θα ήθελα να ρωτήσω ξανά μήπως υπάρχει κάποια κοπέλα που να γνωρίζει κάτι σχετικό;;;;;;;

ΑΥτά τα λίγα....συγνώμη αν σας κούρασα!

Ευχαριστώ!:-D

 

Ζαχαρενια μου δεν ξερω πολλα σχετικα με το θεμα της τομης παρα οσα εχω διαβασει εδω...ο φοβος που επικαλουνται οι γιατροι ειναι για ρηξη των τοιχωματων της μητρας και δεν νομιζω οτι εχει να κανει με το αν εχει κλεισει η οχι η τομη-αυτο θεωρειται μαλλον αυτονοητο στη σημερινη εποχη-.παντως ο ιδιος φοβος και μεγαλυτερος υπαρχει και στη δευτερη καισαρικη...και μαλιστα χειροτερα...ριξε μια ματια στις πισω σελιδες...τα κοριτσια παραθετουν πολυ σημαντικα λινκς. σου ευχομαι να τα καταφερεις στο επομενο..κατι το οποιο ευχομαι σε ολες μας και ελπιζω αληθινα καποια-ες να το πραγματοποιησουν το ονειρο και να παρουν στα χερια τους υγιη μωρακια με τον τροπο της φυσης.....

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πριν δύο μήνες με καισαρική λόγω ισχιακής προβολής... Θέλω οπωσδήποτε δεύτερο παιδάκι και αν γίνεται αυτή τη φορά θα ήθελα να το ζήσω φυσιολογικά... Όπως είπε και ο γιατρός μου, είναι μια πολύ έντονη και αξέχαστη εμπειρία... Το συζητήσαμε τις προάλλες και ήταν πολύ θετικός με το VBAC!

X4v5p2.png

Ζω το απόλυτο θαύμα με την Αθηνά μου!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ προβληματισμένη κορίτσια!!

 

Σήμερα γεννούσε η κουμπάρα μου... με τον ίδιο γιατρό που γέννησα κ εγώ! Μου έκανε καισαρική γιατί το παιδί ήταν ψηλά και μετά από 10 περίπου ώρες η διαστολή ήταν ούτε 3. Με έβαλε όμως με πρόκληση στις 38 βδομάδες γιατί είπε ότι το παιδί ηταν μεγάλο για τα δεδομένα μου! (Αυτό πιστεύω οτι με έφαγε!)

 

Τέλοσπάντων, ενώ είχα πειστεί ότι εκανα καισαρική λόγω λανθασμένου χειρισμού του, σήμερα αφού γέννησε η κουμπάρα μου (φυσιολογικά), με αγκαλιάζει και μου λέει χωρίς να του πω τίποτα εγώ "άντε την επόμενη φορά και τρεις μέρες να μας πάρει φυσιολογικά θα το κάνουμε γιατί μου έχει μείνει με σένα!! " Μετά που πήγαμε για καφε μου είπε ότι έχει ξανακάνει vbac και ότι είναι υπέρ!!

 

Η αλήθεια είναι ότι είχα πάει σε αυτόν γιατί ήξερα ότι είναι υπέρ του φυσιολογικού και για να βάλει μαχαίρι πρέπει να υπάρχει ανάγκη... Εχει ξεγεννήσει και άλλες 2 ξαδέρφες μου φυσιολογικά..

 

Κορίτσια να τον εμπιστευτώ;; Εσείς τί θα κάνατε;; Γενικώς, τον συμπαθώ και μου φαίνεται πάνω απ όλα άνθρωπος αλλά δεν ξέρω αν υπήρχε όντως ανάγκη τότε!!

 

Μου είπε ότι και σενα αν σε αφηνα για ωρες θα γεννούσες.... Το θέμα είναι ότι το παιδί θα ζοριζόταν πολύ και αν πάθαινε υποξαιμία θα υπήρχε πρόβλημα. Μου είπε ότι δεν με ενδιαφέρει να παραδώσω ένα παιδί φαινομενικά υγιές και όταν πάει σχολείο να μην καταλαβαίνει τίποτα... Αν το παιδί λέει δεν οξηγονώνεται σωστά μπορεί να συνεχίζει να ζει αλλά κάποια νευρικά κύτταρα νεκρώνονται και αυτό φαίνεται αργότερα... (δεν΄είναι τόσο έξυπνο)

 

Τί λετε;;; Μπερδεύτηκα πολύ σημερα!!! Α!!!! Είπε ότι μπορεί να βοηθήσει με πρόκληση αλλά πολύ μικρή δοση και ότι δεν είναι ανάγκη να μπω στις 38 βδομάδες επειδή έγινε τότε η καισαρική!!!

 

Θα τον εμπιστευόσασταν εσείς;;;; Το χετε ψάξει πολύ ΄πότε με ενδιαφέρει η γνώμη σας!!!

 

 

 

Evelina, i gnomi mou ine OXI!- den iparhi periptosi na ton xanaebistevimouna pote. Ti pai na pi se evale yia proklisi epidi to pedi itan megalo,,,,,kati tetia ke alla paromia lene yia na se pisoun,,,ean o organismos den ine etimos- oso ke na ton zorisis- yiati aftos o ginekologos se zorise na genisis- den tha gennisis. I kathe gineka gennai stis meres tis ke kathe mia apo mas ine diaforetiki. Mono ean simtomatika i proklisi pesi koda sti imeres sou isos petihi.

 

Perepiptodos- i sispasis tis okitokinis ine sklires yiaafto vazoun sti mana episkliridio,,,to pedaki omos? horis logo, yiati na to taleporisi?

Afto ton rotises? Tote den skeftike tin taleporia?

 

Episis,,,se fisiologiko toketo, o protos toketos bori na pari ke dodeka ores,,,ine normal,,,,xero ginekes ke me 8 pedia! ( zo sto exoteriko) pou ekanan na genisoun to kathe ena 2 meres,,,ke ine ola mia hara,,,ke xero ke sigeni mou pou genise se 2 ores ke itan mia hara,,,

 

stin periptosi sou---opos ke sti diki mou---den gnorizoume pragmatika ton organismo mas yiati mas zorisan ke den sevastika oute emas, oute ti fisi , oute to pedi mas,,,,

 

Afti ine i gnomi mou, ke opos ipa,,,OXI ke me kefalea,,,tetion anthropo den tha ton ebistevomouna,,,ine anihta ekmetaleftis.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όποιος έχει αρνητική εμπειρεία (σχετικά με την αξιοπιστία ως προς το vbac), για τους σιγγεκριμένους γιατρούς να το πει ώστε να έχουμε μια ασφαλή λίστα...

 

Χασιάκος ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ

Πετρογιαννηας ΙΑΣΩ

Ροσόλυμος ΕΛΕΝΑ

Πατσουρας ΛΗΤΩ, ΙΑΣΩ, ΑΤΤΙΚΟ

Μπιλλαλης ΕΥΤΟΚΙΑ

Τυμπανίδης ΜΗΤΕΡΑ

Πυργιώτης ΛΗΤΩ

Κοψιδάς ΛΗΤΩ

Μεταξάς ΓΑΙΑ

Προκοπίου ΜΗΤΕΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εμένα ο γιατρός μου επέμενε σε φυσιολογικό τοκετό και προσπαθούσαμε για 17 ώρες όμως τελικά οι παλμοί της μπεμπούλας άρχισαν να πέφτουν στο 60 και μου την πήραν με καισαρική. Αποδείχτηκε ότι είχε γίνει περιέλιξη ομφάλιου λώρου στο ποδαράκι της και δεν μπορούσε το παιδάκι να βγεί. Μου έγιναν τέσσερις δόσεις επισκληρίδιου (διότι από τις πολλές ώρες κουνήθηκε η πρώτη επισκληρίδιος και μου έγινε και δεύτερη) και το πρώτο βράδυ από τους πόνους δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα. Οι άλλες κοπέλες στον θάλαμο (γέννησα στο ΙΑΣΩ) μου είπαν ότι χτύπαγα το κεφάλι μου στον τοίχο και τραβούσα τα μαλλιά απο τον πόνο όμως δεν μπορούσαν οι νοσοκόμες να μου δώσουν άλλο παυσίπονο γιατί δεν θα άντεχε ο οργανισμός μου.

Ετσι μετά απο αυτή την εμπειρία θέλω τόσο πολύ να γεννήσω φυσιολογικά γιατί δεν θα το ξαναντέξω κάτι τέτοιο ειλικρινά. Προτιμώ να μην κάνω δεύτερο παιδάκι παρά αυτούς τους πόνους:oops:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Κοριτσια δειτε κ αυτο το βιντεακι!

 

θα το παθω τωρα το εγκεφαλικο!!!παλι καλα που με καναν ολικη που δεν προλαβαιναν...παλι το ιδιο θα ζητησω αν δεν βρω ακρη!

 

να ρωτησω, ο μεταξας δε λεει πουθενα στην ιστοσελιδα του για vbac. που το ξερετε οτι αναλαμβανει;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα το παθω τωρα το εγκεφαλικο!!!παλι καλα που με καναν ολικη που δεν προλαβαιναν...παλι το ιδιο θα ζητησω αν δεν βρω ακρη!

 

να ρωτησω, ο μεταξας δε λεει πουθενα στην ιστοσελιδα του για vbac. που το ξερετε οτι αναλαμβανει;

Του έστειλα εγώ email για φυσιολογικό μετά από 2 καισαρικές και μου είπε ότι γίνεται και μπορώ να το προσπαθήσω αλλά με πολύ προσοχή. Αυτά μου έγραψε εμένα, τώρα αν αναλαμβάνει στην πραγματικότητα δεν μπορώ να το ξέρω αφού δεν τον έχω γνωρίσει προσωπικά...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εμένα ο γιατρός μου επέμενε σε φυσιολογικό τοκετό και προσπαθούσαμε για 17 ώρες όμως τελικά οι παλμοί της μπεμπούλας άρχισαν να πέφτουν στο 60 και μου την πήραν με καισαρική. Αποδείχτηκε ότι είχε γίνει περιέλιξη ομφάλιου λώρου στο ποδαράκι της και δεν μπορούσε το παιδάκι να βγεί. Μου έγιναν τέσσερις δόσεις επισκληρίδιου (διότι από τις πολλές ώρες κουνήθηκε η πρώτη επισκληρίδιος και μου έγινε και δεύτερη) και το πρώτο βράδυ από τους πόνους δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα. Οι άλλες κοπέλες στον θάλαμο (γέννησα στο ΙΑΣΩ) μου είπαν ότι χτύπαγα το κεφάλι μου στον τοίχο και τραβούσα τα μαλλιά απο τον πόνο όμως δεν μπορούσαν οι νοσοκόμες να μου δώσουν άλλο παυσίπονο γιατί δεν θα άντεχε ο οργανισμός μου.

Ετσι μετά απο αυτή την εμπειρία θέλω τόσο πολύ να γεννήσω φυσιολογικά γιατί δεν θα το ξαναντέξω κάτι τέτοιο ειλικρινά. Προτιμώ να μην κάνω δεύτερο παιδάκι παρά αυτούς τους πόνους:oops:

 

 

Kalimera,,,ke opos ke i Marial kalosirthes stin parea ;)

 

Se katalaveno apolita yiati ego kiriolektika etrema apo tous ponous meta tin kesariki, molis xipnisa apo to hirourgio- itan oliki,,,me mou ekanan pethidini yia na iremiso apo tous ponous,,,,

 

vevea emena egine horis logo,,,iha gennisi ke fisiologika se proigoumeni egimosini, alla logo proorotitas to hasame to pedaki,,,,

 

esti katalavenis oti pigena me ligo vevarimeni psihologia ke me episan efkola...

 

kamia shesi o fisiologikos vevea me tin kesariki, se thema ponou,,,,allo o fisiologikos ponos ke allo o arrostos tis kesarikis,,,

 

allo episis na erthoun i poni apo moni tous, otan olo to soma ine etimo ke i ormones ehoun arhisi na peftoun yia na erthi o toketos ke allo to xafniko tou maheriou,,,,emena anastatothike olos o organismos,,,mou tin ekanan yia 'kalitera ke asfalestera'tou toketou,,,,

 

meta apo to sok diavaza tous protous 10 mines 3 ores tin imera sistimatika vivliografia yia toketo ke vbac ke tora eho perioristi stin 1 ora,,,,yia mena den xanaginode tetia lathi,,,,ine oristiko....

 

boris aneta na genisis fisiologika,,,rixi mitras ginete se 3 stis 1,000 ginekes ke monon ean o toketos ine diskolos...tora to diskolos ine sketiki enia...ean to moro kateveni kanonika alla i diastoli sou anigi stathera alla arga,,,o toketos den ine diskolos,,,appla theli to hrono tou,,,,

 

episis to moro bori na hathi ean i mitra anixi sto simio tou plakouda,,,tote ehis emoragia ke ine epikindino,,,ke o plakoudas ine sinithos psila ohi koda sto simio tomis,,,,

 

yia na petihi to vbac ke na afxisis tis pithanotites sou, theli prota apo ola pisti, kali diatrofi ke ean yiatro pou na min sou epivali TIPOTA ke na se afisi moni sou na genisis,,,,ean kati pai strava applos epemveni,,,afto,,,,

 

ke na skeftese thetika,,,yiati na pai strava? kesariki -yia allous logous apo rixi mitras- hriazode 3 stis 100,,,,to 80/100 stin athina ine egglimatiki ipervoli...

 

min anisihis lipon,,na ebistevese prota apo ola to soma sou, na pistepsis oti tha gennisis me enan pono! ke meta na vris meea ke yiatro, me prosohi

 

mia akoma simvouli,,,milisa me ton patrick rozenberg- yiatro sto parisi pou idikevete sto vbac ke malista sou metrai ke tin tomi prin ke stin diarkia tou toketou me kinito iperiho ke mou ipe na mino egios meta apo 18 mines apo tin kesariki...afto tha kani tin tomi pio dinati apo enan pou perimene ligotero,,,meta tous 18, oso ke na perimenis den ehi noima...

 

good luck ;)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου σε παρακαλω θα μπορουσες να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες??/γραφεις τοσο σημαντικα πραγματα και ειναι κριμα κατι να χαθει επειδη ειναι δυσαναγνωστα...και ακομη..επειδη εισαι πολυ διαβασμενη, μηπως γνωριζεις κατι σχετικο με τη θρομβοφιλια???η αν θα μπορουσες να μου πεις να παρω καποιο βιβλιο για να ξεστραβωθω λιγακι , να μη φαω παλι μαχαιρι και αναρρωνω για εκατο μερες...

παντως κοριτσια δεν εχω ακουσει γυναικα μετα απο καισαρικη να λεει τι ομορφη αναρρωση ειχα η τι ομορφα συναισθηματα ηταν αυτα κατα τη διαρκεια του τοκετου....

Link to comment
Share on other sites

Rad_mid όντως είσαι πολύ διαβασμένη.. ;)

 

Να σε ρωτήσω αυτό με τον κινητό υπέρυχο που επιβλέπει την κατάσταση της τομής της μήτρας πριν και κατα τον τοκετό υπάρχει στην Ελλάδα;;

 

Αν ήξερα ανά πάσα στιγμή την κατάσταση της τομής μου κατά τη διάρκεια του τοκετού δε θα χα κανένα πρόβλημα να πονάω για ωρες! Το μόνο που με φοβίζει είναι αυτό... μη γίνει καμια ρηξη και διακινδυνεύσω το μωρο μου, τη ζωή μου ή και τη μητρα μου! Είπαμε θέλω πάαααρα πολύ να γεννησω φυσιολογικά αλλά δε θελω να χασω τιποτα απο τα τρια.

 

Πέρασα τους πόνους της γέννας και ξερω οτι δεν ειναι απλο.. Δε με νοιάζει καθόλου ομως! Ας πονάω για ωρες.. Αρκει να ξερω οτι δε διακινδυνευω ... μπορει αραγε να μου το "εγγυηθεί " αυτο ο όποιος γιατρός;;

 

Αυτό που φοβάμαι είναι οτι οταν θα ποναω πολύ δε θα ξερω οτι ειναι απο τον τοκετο και θα σκεφτομαι μηπως ειναι απο την τομη... Αν καποιος με καθησυχαζε εκεινη την ωρα δε θα χα κανενα προβλημα γμτ!! :-(

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστη η ερωτηση σου και μολις αυτο θα ρωταγα και εγω...μηπως ξερει κανεις εδω για αυτον τον υπερηχο....ο γιατρος μου μου ειπε μονο οτι θα δουμε την κατασταση της τομης και μετα θα κρινουμε...λετε να εννοουσε αυτο??? η μηπως ειναι για την Ελλαδα επιστημονικη φαντασια????θα τον ξαναρωτησω παντως μολις τον ξαναδω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που φοβάμαι είναι οτι οταν θα ποναω πολύ δε θα ξερω οτι ειναι απο τον τοκετο και θα σκεφτομαι μηπως ειναι απο την τομη... Αν καποιος με καθησυχαζε εκεινη την ωρα δε θα χα κανενα προβλημα γμτ!! :-(

ο πόνος του τοκετού έρχεται ρυθμικά δεν είναι συνεχόμενος

ο πόνος της ρήξης είναι συνεχόμενος, δεν έχει κολικοειδή μορφή (δηλαδή δεν είναι στην αρχή ήπιος μετά δυνατότερος και μετά ξανά ήπιος)

υπάρχουν και άλλα στοιχεία εκτός του πόνου που υποδηλώνουν τη ρήξη:

η βραδυκαρδία του μωρού, η υποχώρηση της εμπέδωσης, η ψηλάφηση των μελών του μωρού, η αιμοραγία από το κόλπο, η σύσπαση των κοιλιακών τοιχωμάτων κ.α.

όπότε ένας έμπειρος γιατρός αποκλείεται να μπερδευτεί ;)

Link to comment
Share on other sites

Του έστειλα εγώ email για φυσιολογικό μετά από 2 καισαρικές και μου είπε ότι γίνεται και μπορώ να το προσπαθήσω αλλά με πολύ προσοχή. Αυτά μου έγραψε εμένα, τώρα αν αναλαμβάνει στην πραγματικότητα δεν μπορώ να το ξέρω αφού δεν τον έχω γνωρίσει προσωπικά...

 

εσυ τον εβαλες στη λίστα; αν όχι η κοπέλα που τον έβαλε μπορει να μας πει κατι παραπανω;;;

επιμενω γιατι ειναι στο γαια και δεν βασταει η τσεπη γαι πολλα πολλα

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

εσυ τον εβαλες στη λίστα; αν όχι η κοπέλα που τον έβαλε μπορει να μας πει κατι παραπανω;;;

επιμενω γιατι ειναι στο γαια και δεν βασταει η τσεπη γαι πολλα πολλα

 

τον έβαλα γιατί βρήκα αυτό: http://www.drmetaxas.gr/pregn2.php

γιατί δεν επιλέγεις κάποιον από δημόσιο;

Χασιάκος ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ

Ροσόλυμος ΕΛΕΝΑ

Πατσουρας ΛΗΤΩ, ΙΑΣΩ, ΑΤΤΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

αυτο για μενα ειναι παραπληροφορηση.αυτο γραφει στην σελ. ο γιατρος που προειπατε....Η πρώτη καισαρική τομή σε ζωντανή γυναίκα έγινε τον 16ο μ.χ.αιώνα από ένα Ελβετό Κτηνοτρόφο που ονομαζόταν Νufer. Bεβαίως την εποχή εκείνη δεν υπήρχε τρόπον να ράψουν τα τοιχώματα της μήτρας και εξαιτίας της μεγάλης αιμορραγίας που ακολουθούσε η τύχη της γυναίκας και δεν ήταν τόσο καλή. Όπως και στις άλλες δυτικοευρωπαϊκές χώρες σήμερα, έτσι και στην Ελλάδα υπολογίζεται ότι το 12-25% των τοκετών γίνεται με καισαρική τομή, σε αντίθεση με τις ΗΠΑ όπου το ποσοστό σχεδόν διπλασιάζεται.

 

εγω θα σας συνεχισω την ιστορια.οι πληροφωριες ειναι απο την εγκυκλοπαιδια παιδι-υγεια-ζωη εκδοσεις δομικη.

η επιτοκος και γυναικα του nufer ειχε αρχισει τις ωδινες του τοκετου αλλα επειδη οι ωδινες παρατεινονταν χωρις να εμφανιζετε το παιδι,o nufer καλεσε 13μαιες και 11λιθοτομους,δηλ.ειδικους στην επεμβαση(κυριως αντρες)για την απελευθερωση της ουροδοχου κυστης απο λιθους.επειδη,ομως και η βοηθεια ολων αυτων των ειδικων αποδειχθηκε ανωφελη,ο nufer επεισε την γυναικα του πως αν συμφωνουσε κι εκεινη θα την ελευθερωνε μεσα σε λιγο χρονο απο τις ωδινες της.οταν πηρε το ''καλως εχει'' της γυναικας του και του προεδρου του ιατρικου συλλογου που μπρος στην καινοτομια του nufer ενιωσε αμηχανος κι αναποφασιστος ο ατρομητος ευνουχιστης ξαπλωσε τη γυναικα του σ ενα τραπεζι και με ενα πολυ κοφτερο μαχαιρι εκανε στην κοιλια της ''οπως ακριβως εκανε και στους χοιρους του''.η εγχειρηση εγινε με τετοια δεξιοτεχνια που αμεσως βγηκε το μωρο χωρις τραυμα.η τομη συμφωνα με την κτηνιατρικη πρακτικη ραφτηκε καταλληλα και η ασθενης γιατρευτηκε τοσο καλα που στη συνεχεια γεννησε διδυμα κι επειτα κι αλλα τεσσερα παιδια.και αυτη ειναι ολη η ιστορια πληρης...

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας και το καλωσόρισμα.Διαβάζω με προσοχή όλα τα μηνύματα όμως με λύπη διαπιστώνω ότι ελάχιστες τα έχουν καταφέρει τελικά να γεννήσουν φυσιολογικά. Πάντως καθώς έχω πολλούς συγγενείς γιατρούς (σε διάφορες ειδικότητες δυστυχώς όχι όμως γυναικολόγο) μου ανέφεραν πως στην Αθήνα στατιστικά 60 στις 100 γεννήσεις γίνονται με καισαρική ενώ θα έπρεπε αυτό το ποσοστό να είναι 10 στις 100. Αρα υπάρχει και μια γενική τάση εκ μέρους τόσο των γιατρών αλλά και των επίτοκων.

Link to comment
Share on other sites

Rad_mid όντως είσαι πολύ διαβασμένη.. ;)

 

Να σε ρωτήσω αυτό με τον κινητό υπέρυχο που επιβλέπει την κατάσταση της τομής της μήτρας πριν και κατα τον τοκετό υπάρχει στην Ελλάδα;;

 

Αν ήξερα ανά πάσα στιγμή την κατάσταση της τομής μου κατά τη διάρκεια του τοκετού δε θα χα κανένα πρόβλημα να πονάω για ωρες! Το μόνο που με φοβίζει είναι αυτό... μη γίνει καμια ρηξη και διακινδυνεύσω το μωρο μου, τη ζωή μου ή και τη μητρα μου! Είπαμε θέλω πάαααρα πολύ να γεννησω φυσιολογικά αλλά δε θελω να χασω τιποτα απο τα τρια.

 

Πέρασα τους πόνους της γέννας και ξερω οτι δεν ειναι απλο.. Δε με νοιάζει καθόλου ομως! Ας πονάω για ωρες.. Αρκει να ξερω οτι δε διακινδυνευω ... μπορει αραγε να μου το "εγγυηθεί " αυτο ο όποιος γιατρός;;

 

Αυτό που φοβάμαι είναι οτι οταν θα ποναω πολύ δε θα ξερω οτι ειναι απο τον τοκετο και θα σκεφτομαι μηπως ειναι απο την τομη... Αν καποιος με καθησυχαζε εκεινη την ωρα δε θα χα κανενα προβλημα γμτ!! :-(

 

 

Evelina, min anisihis ine opos ipe ke i Marial pio pano,,,diladi ean iparhi provlima me tin mitra tote o ponos den tha ine mono me tis sispasis ( pou ine fisiologiko) tha ine sinehomenos,,,opos ke alla simadia,,,vradikardia tou morou,,,,diladi i palmi pou allazoun me tis sispasis den epanerhode metaxi ton sispaseon otan iremi i mitra,,,

 

yia ton sigekrimeno yiatro- legete Patrick Rozenberg, ine ginekologos sto Parisi ke asholite edo ke 15 hronia me vbac. Kani erefna, ke sou vlepi ke tin tomi kata tin ora tou toketou ean thelis me kinito iperiho....xeri tin tehniki na to kani leptomeros.

 

Arhizi metrisis apo tin evdomada 38, pou to kano meros tis mitras pou ehi tin tomi ftani to elaxisto pahos ke to sigrini me afto mias mitras pou den ehi kopi,,,sinithos to 60% ton ginekon epanerhode pliros opote dein iparhi kan thema rixis-afto ine otan to elahisto stin evdomada 38 ine- 4.5-5mm-,,,,i ipolipes ine analogos me ton organismo ke ton tropo rafis....kata meso oro lipon rixi ehi to 3/1,000.

 

Parepiptodos to idio elahisto - sto kato meros tis mitras-ehoun ke i mitres me didima! yiafto to logo to vbac ehi ta idia pososta epitihias ke se didimes kiisis.

 

Vevea to parapano ke stin ellada ean ithela tha to ekanan, alla theli katartisi ke pano apo ola thelisi.

Kapion stin Ellada pros to paron den eho vri.

Link to comment
Share on other sites

αχ!σε παρακαλω κι εγω γραφε στα ελληνικα θελω να διαβαζω αυτα που λες αλλα δυσκολευομαι,ασε που εχω και τον μικρο παει ερχετε και οπως καταλαβαινεις ζορι.000203F2.gif

 

 

 

 

 

sig.asp?img=ad1

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

αχ!σε παρακαλω κι εγω γραφε στα ελληνικα θελω να διαβαζω αυτα που λες αλλα δυσκολευομαι,ασε που εχω και τον μικρο παει ερχετε και οπως καταλαβαινεις ζορι.000203F2.gif

 

 

 

 

 

sig.asp?img=ad1

αχ ναι...αν μπορεις

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

rad_mid καλησπέρα! φαίνεται πως ξέρεις πολλά για το vbac! Αυτό είναι ευχάριστο! Να μας ενημερώνεις κι εμάς να παίρνουμε θάρρος!

Αυτό που σου είπε ο Rosenberg σχετικά με τους 18 μήνες αναμονής, το ίδιο μου είπε και ο γιατρός μου! Πολύ θετικό αυτό....

Πάντως, όπως και η Εβελίνα, έτσι κι εγώ παρόλο που το θέλω τόσο πολύ φοβάμαι παραλληλα μην τυχόν και διακινδυνεύσω τις ζωές μας, αυτό είναι το μόνο μου άγχος! Βασικά, οκ, έχουμε μέλλον ακόμα και δε θέλω να κάνω σχέδια από τώρα, αλλά καλό είναι να είμαστε ενημερωμένες για να ξέρουμε που βαδίζουμε.

Προφανώς χρειάζεται να έχεις ένα γιατρό δίπλα σου που όχι μόνο να στηρίζει το vbac αλλά να ξέρει και πολύ καλά τι του γίνεται για να μπορεί ανα πάσα ώρα και στιγμή να επέμβει κατάλληλα.

Αυτό με το πάχος της μήτρας θα μπορούσες να το εξηγήσεις ξανά και αν γίνεται να γράφεις ελληνικά γιατί δυσκολευομαι στην ανάγνωση (πιθανόν και άλλες κοπέλες, το ανέφερε και η Spyni νομίζω).

Πάντως εγώ μπερδεύτηκα τις προάλλες που πήγα στο γιατρό και τον ρωτησα για το αν έχει κλείσει η τομή. ΜΟυ λέει ''εννοείται, αλλιώς θα είχες πρόβλημα'' και εγώ με το μυαλό μου έβαλα ότι εξαφανίστηκε, δεν υπ΄ρχει τίποτα πια οπότε ποιος ο κίνδυνος;;; :shock::oops:

Τσπ, με το καλό να πετύχουμε όλες! Μα πάνω απ' όλα να είμαστε υγιής...

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Η τομή ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ πως έχει κλείσει από την προηγούμενη καισαρική, αυτό που -υποτίθεται πως- φοβούνται οι γιατροί είναι να μην ανοίξει από τις συσπάσεις της μητρας την ώρα του τοκετού, και λέω υποτίθεται γιατί όπως κάποιες πολύ πιο διαβασμένες εδώ μέσα λένε, η πιθανότητα αυτή είναι πάρα πολύ μικρή, είναι δε μικρότερη σε vbac απ΄ότι σε επαναλαμβανόμενη καισαρική.

Εγώ πάντως το τόλμησα και δεν έχασα! Καμία σχέση!

Όσο για την επισκληρίδιο που αναφέρεται παραπάνω... δεν κάνουν γιατί σε περίπτωση που συμβεί η ρήξη της μήτρας η επίτοκος ενδέχεται να μην πάρει χαμπάρι γιατί δεν θα αισθάνεται τον πόνο.

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...