Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χΕΧΕ Η Ονταντικια και η Λεμπουαγιεκιά είμαστε. Δεν πρόλαβα να διαβάσω Ονταντ , φανταζομαι στην επομενη γέννα αν με αξιωσει ο Θεός. Να τονίσω οτι ολα τα παιδακια περνανε καποιο ειδους τραυματος με τον τοκετο κ τα κορμακια τους μαζευουν εντασεις κ γενικα μπορει η μανουλα να αποκαταστησει την ολη φαση.Και εγω που τη γλιτωσα στο φτερο , αλλα πηρα επισκληριδιο δεν επιανε καλα στη θηλη και τον πηγα στον οστεοπαθητικο. Ετσι τα οστακια του εγκεφαλου υπεστησαν μια αναταξη ωστε να μετακινηθουν στη θεση τους. Απο το πολυ σπρωξιμο δεν ανοιγε ο τραχηλος, το κεφαλακι του ειχε γινει σαν πεπονι κ ειχε μαζεψει εντασεις στη δεξια γναθο με αποτελεσμα να μου σφιγγει το στηθος σαν ταναλια. Στην ομαδα λοχειας της Ευτοκιας εχουμε 2-3 μανουλες με μωρακια Καισαρικης, μαλιστα το ενα πρωορο. Επειδη ηταν πολυ διαβασμενες , εκει που ηταν πολυ νευρικα τα παιδακια, με κολικους αυπνιες κλπ εχουν ερθει κ εχουν ισσοροπησει τελεια. Βεβαια με πολυ υποστηριξη απο ολες μεταξυ μας κ κανοντας ολες τις ολιστικες μεθοδους δηλ μασαζια , γιογκες , ρεφλεξολογιες ,οστεοπαθητικους κ ψυχοκινητικες αγωγες.Σας ξαναπαραθετω το βιντεο του Λεμπουαγιε.

 

Αν επρεπε να κανω καισαρικη , γιατι τα παντα μα τα παντα ειναι πιθανα σε εναν τοκετο, θα εκανα Lotus birth. Δηλαδη θα κρατουσα τον πλακουντα συνδεδεμενο με το μωρο 5-6 ημερες ωστε να μην υποστει ολο αυτο το σοκ κ την αποτομη αλλαγη.Στις χωρες οπως το Μπαλι κ Σαμουι κ γενικα εκει προς Ινδικο ωκεανο( το Lotus birth ειναι παραδοση των αρχαιων λαών τους) , τα μωρακια δεν εχουν ουτε κολικους , ουτε νευρα κ κλαμματα , ουτε αυπνιες Αλλα θα επρεπε να μαθω εγω πως τον διατηρουν γιατι στην Ελλαδα δεν υπαρχει κανενας να ξερει καν τι ειναι αυτο.

Μηπως θα μπορουσες να μου εξηγησεις τι ακριβως γινεται στο λοτους μπερθ?Δεν καταλαβαινω πως ακριβως γινεται αυτο να κρατας τον πλακουντα συνδεδεμενο με το παιδι ενω εχει γεννηθει.ξερεις αν μπορει να εφαρμοστει εδω?τελικα γιατι η ελλαδα ειναι τοσο πολυ πισω σε ολα?

Link to comment
Share on other sites

Μ' αυτό ακριβώς συζητάμε, το "γερό μωρό" και η "γερή μαμά" είναι πολύ σχετικές έννοιες. Εννούμε δηλαδή ότι δεν πεθάνανε;

 

Κι εμένα που γεννήθηκε το μωράκι μου φυσικά αλλά σε μαιευτήριο δεν θεωρώ ότι γεννήθηκε 100% γερό (δηλαδή χωρίς ψυχικά τραύματα) και ότι κι εγώ είμαι 100% μια χαρά τώρα μια και φοβάμαι να ξαναπατήσω το πόδι μου στο μαιευτήριο αυτό, έχω άσχημες αναμνήσεις και φοβίες (πχ κατά την εξώθηση μπούκαρε μέσα στο δωμάτιο μια προϊσταμένη και άρχισε να φωνάζει γιατί καθυστερώ και με πάτησε στην κοιλιά και έτσι το μωρό μου βγήκε βίαια έξω και με ξέσκισε!).

 

Λυπάμαι γι' αυτή την τραυματική πράγματι εμπειρία που είχες...

Όταν είπα 'γερό' παιδί και 'γερή' μαμά σαφώς και δεν εννοούσα μόνο οργανικά....:wink: !

Το koufetaki με κάλυψε απόλυτα με τα λόγια του....

Οι γυναίκες πρέπει να αφυπνιστούμε και να ψάχνουμε πολύ το όλο ζήτημα...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

........κατά την εξώθηση μπούκαρε μέσα στο δωμάτιο μια προϊσταμένη και άρχισε να φωνάζει γιατί καθυστερώ και με πάτησε στην κοιλιά και έτσι το μωρό μου βγήκε βίαια έξω και με ξέσκισε!).

 

:shock: :shock: :shock: καλά πως της επέτρεψαν η γυναικολόγος και η μαία σου; εμένα στον δευτέρο τοκετό ερχόταν η προϊσταμένη μέσα μόνο για να τις ρωτήσει για το πότε περίπου για να έχει χειρουργείο!!!!!!

 

.....ααα και στις τελευταίες εξωθήσεις κράταγα με το ένα χέρι την δικιά μου μαία και είχα το πόδι μου στα πλευρά της και από την άλλη πλευρά εκείνη!!!!!! αλλά μιλάμε για σπρώξιμο :oops: :oops:

 

στην πρώτη γέννα που ήταν απόγευμα και ήμουν η μοναδική που γένναγα τέτοια ώρα, μαία του νοσοκομείου είδα μόνο στο χειρουργείο!!!!!!!

 

 

Εύχομαι τώρα να έχεις έναν τοκετό ακριβώς όπως εσύ τον ονειρεύεσαι!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

:shock: :shock: :shock: καλά πως της επέτρεψαν η γυναικολόγος και η μαία σου; εμένα στον δευτέρο τοκετό ερχόταν η προϊσταμένη μέσα μόνο για να τις ρωτήσει για το πότε περίπου για να έχει χειρουργείο!!!!!!

 

Έγιναν όλα τόσο γρήγορα που κανείς δεν προλάμβαινε ν' αντιδράσει!

 

Όταν το ανέφερα σ' άλλες κοπέλες και γνωστές μου μαίες μου είπανε ότι αυτό συνηθίζεται στα μαιευτήρια για να επισπευθεί ο τοκετός! :shock:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ασπα ειμαστε και συνονοματες! Δεν μου φαινεται δυσκολο να το κανει καποια μονη της. Αρκει να το δεχτει ο γυναικολογος ή η μαια. Γιατι θα πρεπει να διατηρησει το συστημα με καποια υγρα μολις βγει το παιδι.Θα το ψαξω πολυ κ θα μεταφρασω κειμενα.Κατι εγω γραψει στο μπλογκ μου ριξε μια ματια .Οσο ημουν εγκυος κ εβλεπα τα βιντεο με φυσικους τοκετους το εκραζα για να ειμαι ειλικρινης.ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΓΝΟΙΑ ΚΡΑΖΕΙ...

Οταν ομως ειδα το παιδακι μου να βγαινει κ να μην ουρλιαζει( γιατι του δοθηκε η ευκαιρια να παιρνει οξυγονο συγχρονως με τα πνευμονια του) και να κοβει ο αγαπημενος μου το λωρο πολυ ωρα μετα ,οταν σταματησε να παλλεται, αναθεωρησα . Εψαξα πολυ το θεμα του λωρου δυστυχως μετα τον τοκετο. Γιατι θα μπορουσα να αποφυγω και την επιλοχεια καταθλιψη με τα χαπια του πλακουντα ...δε μιλιομουν 2 εβδομαδες

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Να και η συζήτηση για την κοπή του ομφάλιου λώρου αν κάποια ενδιαφέρεται:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=56652

 

Στην περίπτωση κ.τ. το μωρό πρέπει να αφαιρεθεί μαζί με τον πλακούντα χωρίς να κοπεί ο ομφάλιος λώρος και μετά απλά να παραμείνει ο λώρος πάνω στο μωρό τουλάχιστον μέχρι να σταματήσει να πάλλαται.

 

Αν δεν κοπεί καθόλου και αφεθεί να πέσει μόνος του τότε έχουμε τη γέννα του Λωτού.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μπορουσαμε να γεννησουμε ετσι η τουλαχιστον να ειχαμε την επιλογη.Αραγε αυτα γινονται σε καμμια χωρα?Προς το παρον εγω τουλαχιστον δεν μπορω να βρω ουτε γιατρο που να μπορει να αναλαβει φυσιολογικο τοκετο μετα απο καισαρικη...θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λεγεται Γουμαλατσος στο Αλεξανδρας κ τον εχει συστησει κοπελα απο εδω (γεννησε 3 παιδια!!). Επισης εχει πολυ καλο ονομα και στους ιατρικους κυκλους , τον εχω γνωρισει κ και ειναι πολυ πολυ γλυκος ανθρωπος.Ειναι να παω και για την εξεταση μετα τον τοκετο (γιατι γεννησα με μαιες ) κ δεν εχω αξιωθει...Θα σου πω εντυπωσεις. Γενικα ειχαν γραφτει κι αλλα ονοματα εδω μεσα Ασπα μου, οταν ημουν εγκυος. Αν το θες πολυ θα γινει σιγουρα

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!!

Ψάχνω κι εγώ για γιατρό που να αναλαμβάνει vbac.

Γέννησα φέτος το πρώτο μου παιδί με καισαρική (γιατί άραγε;:-(:mad:) και δεν προβλέπεται να κάνω δεύτερο παιδί πριν περάσουν 2 χρόνια αλλά ψάχνω ήδη γιατί χρειάζομαι γενικότερα γυναικολόγο.

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν κορίτσια να μια λίστα με γιατρούς που αναλαμβανουν φυσιολογικό μετά από καισαρική:

 

Χασιάκος ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ

Πετρογιαννηας ΙΑΣΩ

Ροσόλυμος ΕΛΕΝΑ

Πατσουρας ΛΗΤΩ, ΙΑΣΩ, ΑΤΤΙΚΟ

Μπιλλαλης ΕΥΤΟΚΙΑ

Τυμπανίδης ΜΗΤΕΡΑ

Πυργιώτης ΛΗΤΩ

 

ο καραγιανίδης πήρε πόδι λόγω ελειπών στοιχείων αξιοπιστείας

 

και σίγουρα υπάρχουν και άλλοι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν κορίτσια να μια λίστα με γιατρούς που αναλαμβανουν φυσιολογικό μετά από καισαρική:

 

Χασιάκος ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ

Πετρογιαννηας ΙΑΣΩ

Ροσόλυμος ΕΛΕΝΑ

Καραγιαννίδης ΙΑΣΩ

Πατσουρας ΛΗΤΩ, ΙΑΣΩ, ΑΤΤΙΚΟ

Μπιλλαλης ΕΥΤΟΚΙΑ

Τυμπανίδης ΜΗΤΕΡΑ

Πυργιώτης ΛΗΤΩ

 

και σίγουρα υπάρχουν και άλλοι...

μπραβο μαριαλ μου.δεν την συνεχιζουμε μπας και βγαλουμε καμια ακρη?και προς θεσσαλονικη μπρε!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια απλα εχω την εντυπωση οτι το κανουν σε γυναικες που εχουν αναλαβει και ξερουν τι εχουν κανει και τι εχουν περασει στον προηγουμενο τοκετο. δεν νομιζω οτι καποιος θα αναλαβει να το κανει σε καποια που δεν ξερει τι εχει περασει...ετσι λεω...μακαρι να εχω αδικο.

εσεις τι λετε επι τουτου; ξερετε κατι παραπανω;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

γτ βρε κοπελα μου εαν παω απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου στον γιατρο και με παρακολουθει μεχρι το τελος του πω ολο το ιστορικο μου,πια η διαφορα?ετσι κι αλλιως μεχρι τελος παιζουν πολλα για να βγει ενας τετοιος τοκετος θα βλεπει το βαρος του μωρου σε τι θεση ειναι με υπερυχους την τομη της προηγουμενης κτ,και ακομη οταν εξελισετε ο τοκετος μπορει να καταληξει σε κτ αν παραανοιξουν τα ραμματα.εχω μιλησει με μια γιατρο και μου ειπε οτι ετσι κι αλλιως μια μικρη ρυξη υπαρχει στην τομη,λογο τεντωματος του δερματος!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να βρουμε καποιον που εχει γραμμενο το ιστορικο σε φακελο να εχουμε τα ματια μας ανοικτα ..................ασε θελει πολυ ψαξιμο.αν ερθει η ωρα που θα ξαναμεινω ανχωνομαι τωρα δεν μπορω 369308lb4v9fox61.gif

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΛ ευχαριστώ για τα ονόματα. Δεν μένει παρά να τους γνωρίσω για να καταλήξω. Άραγε να είναι κάποιος από αυτούς συμβεβλημένος με το δημόσιο (για επισκέψεις στο ιατρείο του εννοώ)

 

ngeo23 τί εννοείς ακριβώς; ότι αναλαμβάνουν μόνο γυναίκες που τις έχουν ξεγεννήσει οι ίδιοι; Αν είναι έτσι είμαι καμμένο χαρτί γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να πάω στον ίδιο γυναικολόγο. Άλλωστε μου το ξεκαθάρισε: μία φορά καισαρική, πάντα καισαρική.

 

Μία ερώτηση: πώς μαθαίνει κανείς αν η τομή που έγινε ήταν χαμηλή οριζόντια και όχι κάθετη; εννοώ υπάρχει φάκελος - ιστορικό που κρατάει το νοσοκομείο ή πρέπει να ρωτήσω τον πρώην γιατρό μου; Ή μήπως υπάρχει κάποια εξέταση - λέω εγώ τώρα- που να το δείχνει;

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΛ ευχαριστώ για τα ονόματα. Δεν μένει παρά να τους γνωρίσω για να καταλήξω. Άραγε να είναι κάποιος από αυτούς συμβεβλημένος με το δημόσιο (για επισκέψεις στο ιατρείο του εννοώ)

 

ngeo23 τί εννοείς ακριβώς; ότι αναλαμβάνουν μόνο γυναίκες που τις έχουν ξεγεννήσει οι ίδιοι; Αν είναι έτσι είμαι καμμένο χαρτί γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να πάω στον ίδιο γυναικολόγο. Άλλωστε μου το ξεκαθάρισε: μία φορά καισαρική, πάντα καισαρική.

 

Μία ερώτηση: πώς μαθαίνει κανείς αν η τομή που έγινε ήταν χαμηλή οριζόντια και όχι κάθετη; εννοώ υπάρχει φάκελος - ιστορικό που κρατάει το νοσοκομείο ή πρέπει να ρωτήσω τον πρώην γιατρό μου; Ή μήπως υπάρχει κάποια εξέταση - λέω εγώ τώρα- που να το δείχνει;

 

1.εαν ο γιατρος ειναι σε δημοσιο νοσοκομειο και τον δεις σε πρωινο ραντεβου,δεν πληρωνεις σχεδον τιποτα με το δημοσιο.εαν ομως ειναι απογευματινο ραντεβου,το πληρωνεις κανονικα(60ευρω)

2.νομιζω οτι αρκει να μαθει το ιστορικο σου,και να σε παρακολουθει σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σου για να εχει καλυτερη εικονα για την εκβαση.αλλιως ολες θα ειμασταν καμμενα χαρτια...

3.ολες οι τομες που γινονται πια στις καισαρικες ειναι οριζοντιες-διορθωστε με αν κανω λαθος.

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι συμβαίνει κατά την καισαρική τομή;

Σε μια διαδικασία καισαρικής τομής, παρίστανται ο χειρουργός (μαιευτήρας) και ο βοηθός του, ο αναισθησιολόγος και ο βοηθός του, η νοσοκόμα χειρουργείου, δύο επιπλέον νοσοκόμες ή μαίες και ένας παιδίατρος.

Ο σύντροφός σας δεν μπορεί να παρευρεθεί κατά το τελικό στάδιο επέμβασης.

Μια τομή περίπου 20 εκατοστών γίνεται κατά μήκος της κάτω κοιλίας. Το μωρό έρχεται στον κόσμο από την τομή στη μήτρα. Η μήτρα ανοίγει εύκολα και σε λίγα μόνο λεπτά το μωρό γεννιέται.

Αφού αφαιρείται και ο πλακούντας, ο μαιευτήρας ράβει την τομή. Χρησιμοποιούνται ράμματα διαλυόμενα ή ειδικοί συνδετήρες για το κλείσιμο της τομής. Από την αρχή μέχρι το τέλος της, μια καισαρική -χωρίς εκδήλωση περιπλοκών- διαρκεί μεταξύ 20 και 30 λεπτών.

 

Τι θα αισθανθώ κατά την καισαρική;

Οι περισσότεροι αναισθησιολόγοι εφαρμόζουν επισκληρίδιο αναισθησία μέσω μιας λεπτής βελόνας στο μέσο της σπονδυλικής στήλης.

Θα αισθανθείτε κάποια πίεση κατά την Καισαρική αλλά όχι πόνο. Θα αισθανθείτε κανονικά τις κινήσεις του μωρού κατά την έξοδό του, ίσως και την αφαίρεση του πλακούντα, αλλά δεν θα πονάτε. Σε κάποιες περιπτώσεις, ωστόσο, συμβουλεύεται η χρήση γενικής αναισθησίας. Σε αυτήν την περίπτωση, είσαστε προσωρινά αναίσθητη.

 

Και μετά την καισαρική;

Οι περισσότερες γυναίκες σηκώνονται μέσα στις πρώτες 24 ώρες μετά την υποβολή τους σε καισαρική τομή. Ο πόνος από την τομή καταπολεμάται επιτυχώς με τη χορήγηση κατάλληλων αναλγητικών χαπιών. Μάλιστα, στην περίπτωση που έχει γίνει επισκληρίδιος αναισθησία, τότε συνεχίζεται μερικώς η έγχυσή της για τη μείωση του πόνου. Οι πιο πολλές μαμάδες φεύγουν από το μαιευτήριο 4 με 5 μέρες μετά τον τοκετό.

Η καισαρική τομή δεν εμποδίζει τη μητέρα να θηλάσει το μωρό της. Οι μελλοντικές κυήσεις μπορούν επίσης να καταλήξουν σε καισαρική τομή, εάν και εφόσον συντρέχουν οι ίδιοι λόγοι που οδήγησαν και στην πρώτη καισαρική τομή.

 

Πάντως, η μεγάλη πλειοψηφία εγκύων (περίπου 6 στις 10 γυναίκες) μπορεί να γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό στην επόμενη εγκυμοσύνη, εάν:

 

 

  • Έχει παρέλθει διάστημα τουλάχιστον δύο ετών από την καισαρική τομή, ώστε να έχει επουλωθεί η μήτρα

 

  • Εάν δεν συντρέχει ουσιαστικός ιατρικός λόγος για τη μητέρα ώστε να προβούν σε καισαρική

 

  • Εάν το έμβρυο είναι καλά κατά τα αρχικά στάδια του τοκετού (σωστή θέση, δεν έχει κουραστεί, κτλ.)

 

  • Ο μαιευτήρας να έχει την απαραίτητη εμπειρία για μια τέτοια διαδικασία.

 

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ

Η καισαρική τομή οφείλει την ονομασία της στον Καισαρικό Νόμο που στα ρωμαϊκά χρόνια όριζε ότι όταν μια μητέρα πέθαινε κατά τη διάρκεια του τοκετού, έπρεπε να βγάλουν από την κοιλιά της το έμβρυο για να προσπαθήσουν να το σώσουν ή τουλάχιστον για να το θάψουν χωριστά.

Παρʼ όλα αυτά η προέλευση του επιθετικού προσδιορισμού "καισαρική" φαίνεται να έχει δύο εκδοχές. Σύμφωνα με τη μια, η λέξη «τεκμαίρεται» την προέλευσή της από τον Ιούλιο Καίσαρα, καθώς λέγεται ότι αυτός ήταν ο πρώτος που γεννήθηκε με παρόμοια επέμβαση, ενώ σύμφωνα με την άλλη εκδοχή -και την επικρατέστερη- η λέξη προήλθε από το λατινικό ρήμα caedere, που σημαίνει κόβω.

 

Πότε η καισαρική τομή φαίνεται μονόδρομος για μια έγκυο;

Σε ορισμένες περιπτώσεις η Καισαρική Τομή είναι η μόνη ασφαλής λύση τόσο για τη μητέρα όσο και για το μωρό της. Τέτοιες περιπτώσεις είναι και οι ακόλουθες:

 

 

  • Ο πλακούντας βρίσκεται πολύ χαμηλά μέσα στη μήτρα και ουσιαστικά φράζει την έξοδο της μήτρας (τράχηλος). Αυτό καλείται και placenta praevia.

 

  • Ο μαιευτήρας αντιλαμβάνεται μετά από ενδελεχή έλεγχο ότι η υγεία του παιδιού απειλείται από κακή οξυγόνωσή του.

 

  • Εκδηλώνεται ανεξήγητη κολπική αιμορραγία ή αποκόλλησή του που αποτρέπει τον φυσιολογικό τοκετό.

 

  • Ο ομφάλιος λώρος πέφτει προς τα μπρος, προς τον τράχηλο, γεγονός που δυσκολεύει την φυσιολογική έξοδο του μωρού από τον τράχηλο (καλείται πρόπτωση ομφάλιου λώρου).

 

  • Εάν το παιδί κατεβαίνει με τα πόδια και όχι με το κεφάλι

 

  • Εάν η μητέρα παρουσιάσει υψηλή αρτηριακή πίεση κατά τον τοκετό.

 

  • Εάν ο παλμός και οι λοιπές ζωτικές λειτουργίες του εμβρύου γίνουν πολύ αδύναμες, καταστώντας αδύνατον τον φυσιολογικό τοκετό

 

  • Εάν η μητέρα είχε ξανακάνει καισαρική τομή παλαιότερα (ωστόσο υπάρχουν περιπτώσεις κατά τις οποίες μια γυναίκα που είχε γεννήσει στο παρελθόν με Καισαρική τομή να γεννήσει μετά από χρόνια με φυσιολογικό τοκετό)

Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις όπου το υπέρμετρο άγχος ή και ο φόβος της μητέρας την καθιστά ανίκανη να φέρει εις πέρας τον φυσιολογικό τοκετό ή τις δημιουργεί δυσκολίες και άρα η μόνη λύση είναι η καισαρική τομή.

 

Εάν επιθυμείτε και εσείς να γεννήσετε με καισαρική τομή χωρίς να έχετε κάποιο ιατρικό λόγο που να σας αναγκάζει να προσφύγετε σε αυτή την τεχνική, καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε το μαιευτήρα γυναικολόγο σας πρώτα και να το συζητήσετε διεξοδικά μαζί του. Εάν και εφόσον, δεν συντρέχει κανένας άλλος λόγος, θα πρέπει να αναθεωρήσετε την ιδέα την καισαρικής. Εξάλλου, από την απαρχή του κόσμου δισεκατομμύρια γυναικών έφεραν στον κόσμο τα παιδιά τους, όταν τα ιατρικά μέσα ήταν ανύπαρκτα, η γνώση ανεπαρκής και η όποια βοήθεια στην έγκυο απλώς ….μηδαμινή.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Den ine anagi na se analavi o idios o yiatros-apla kanis etisi yia ton iatriko sou fakelo ke ton dinis ston epomeno. Fisika tha itan kalitera na borouse kapios na ehi ton idio yiatro, alla katholou aparetito.

 

Apo tous yiatrous tis listas,,,distihos piga se enan apo aftous o opios prospathise na mou poulisi me emeso tropo pali kesariki. Itan disaresto yia mena, yiati apo to poli diavasma ke ebiria ton epiasa efkola. Vevea plirosa ke 80 euro episkepsi, alla den pirazi matheno...

Link to comment
Share on other sites

Μάριαλ ευχαριστούμε για τη λίστα με τους γιατρούς!!! Θα μας φανεί σίγουρα πολύ χρήσιμη... Να ρωτήσω όμως βρε κορίτσια..

Πώς θα καταλήξετε στο σωστό γιατρό; Πώς μπορώ να δω όλους αυτούς τους γιατρούς;; Κλείνω ραντεβού και πάω μόνο και μόνο για να συζητήσω; Και τα 60αρια 60αρια;; Πώς θα το ψάξετε εσείς;;

 

Επίσης, αναφέρθηκε το όνομα του Καραγιαννίδη. Εχω δει την ιστοσελίδα του στο ιντερνετ όπου εξηγεί ότι αναλαμβάνει και vbac. Εχει καμία προσωπική εμεπιρία από τον συγκεκριμένο;

 

Γέννησα πριν 8 μήνες.. Αν δεν είχα κάνει καισαρική θα ξεκινούσα προσπάθειες το επόμενο καλοκαίρι... Τωρα λέω να το καθυστερήσω κ άλλο... Για να μη μου πει κανεις ότι είναι νωρίς... Θέλω τόσο πολύ να τα καταφέρω...

 

Τέλος, πιστεύετε ότι πρέπει να μιλήσω και με την ευτοκία; Μπορούν να μου που κάποια πράγματα; Μπορώ να κάνω εγώ κάτι για να βοηθήσω τον οργανισμό μου; Να είμαι πιο ετοιμη ή είναι πολύ νωρίς; Κάποιες ασκήσεις μήπως.. ξερω γω...

 

Θα τα καταφέρουμε! Αν το θέλουμε πραγματικά, θα γίνει! Για το καλό των μωρών μας πρώτ' απ' όλα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...