Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

καλα μη τα ισοπεδωνουμε ολα...ειναι τοοοσες πολλες που θελουν κατι τετοιο;εγω δεν ξερω καμια, ειναι λιγο τραβηγμενο μου φαινεται αυτο που λες.

 

Τι εννοείς; Δηλαδή δεν γνωρίζεις καμία Ελληνίδα που έκανε κ.τ. γιατί είχε μυωπία; Ή γιατί, σύμφωνα με το γιατρό, το παιδί ήτανε μεγάλο και δεν θα χωρούσε να περάσει από τη λεκάνη της;

 

Ειδικά το επιχείρημα της μυωπίας μόνο στην Ελλάδα ακούγεται, μου έκανε εντύπωση όταν πρωτοήλθα εδώ πέρα και έμαθα ότι γυναίκες κάνουνε κ.τ. λόγω μυωπίας!

 

Έστω και λίγο να το ψάξει μια κοπέλα θα διαπιστώσει πολύ γρήγορα ότι το επιχείρημα αυτό δεν στέκει στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων. Και όμως το δέχονται αμέτρητες κοπέλες γιατί θέλουνε να το δεκτούνε, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση αν αποκλείσουμε τη χαζομάρα!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

yogomama αχ!εμενα παντος με βοηθησε με ανεβασε πολυ αυτο που ειχες πει για το αν και που εκανα κτ επειδη εφτασα 7-8 διαστολη το παιδι ειναι σαν να γεννηθηκε με φτ ..δεν το ξεχνω φιλεναδα και βλεπω οτι το ξαναειπες ..το θυμηθικα γι αυτο το λεω τωρα!εχω παντος κουραγιο για να κανω φτ μετα απο κτ και το σκεφτομαι σοβαρα μακαρι να ερθει ενα μπεμπουλακι ακομη..θα δουμε!!

 

Και εμενα με εκανε να αισθανθω καλυτερα μιας και εγω ειχα διαστολη 10 και καναμε εξωθησεις για 2 ωρες! Τελικα ομως εγινε καισαρικη γιατι η μικρη πιο λαθος το κεφαλι μες στη λεκανη δε θα μπορουσε να τοχε βαλει!!Αφου οταν εσπρωχνα ο γιατρος και το εβλεπε και το επιανε και οταν σταματαγα να σπρωχνω ξανατριαβοταν μεσα! Βεβαια μουπε να κανω υπομονη τον απαιτουμενο καιρο να γεννησουμε το επομενο φυσιολογικα.

Το θεμα ειναι πως μεχρι τωρα που διαβασα αυτο το θεμα μια μικρο στεναχωρια την ειχα που δεν καταφεραμε φ.τ. και ας μουλεγαν και ο γιατρος και ο αντρας μου οτι η ολη διαδικασια ηταν φ.τ. μονο το τελικο σταδιο κ.τ. Ας ελπισω πως την επομενη φορα θα το παμε μεχρι τελους!!Οτι επιτρεψει ο Θεος.

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια μου ποια ειναι αυτη η εξαιρετη Αριστη??

 

Κοίταξε, αν είσαι συνηθισμένη με τους κλασσικούς έλληνες γυναικολόγους, τότε υπάρχει περίπτωση να μην σου αρέσει ο χαλαρός τρόπος της και η προσέγγιση της στην εγκυμοσύνη και στον τοκετό. Για να πάει κάποια σ' αυτή πρέπει ν' ανοίξει τα μάτια της και το μυαλό της, να προσεγγίσει την εγκυμοσύνη και τον τοκετό όχι ως ιατρικό πρόβλημα αλλά ως δύο απόλυτα φυσικά φαινόμενα. Έτσι θα μπορέσετε να επικοινωνήσετε σε βαθύτερο επίπεδο.

 

Αν απλά πας σ' αυτή μόνο και μόνο για να κάνεις VBAC το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα σε δεκτεί.

 

Είναι και ομοιοπαθητικός, οπότε οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίζεται με φυσικό τρόπο (όχι απαραίτητα με ομοιοπαθητικά, αλλά με βότανα, εναλλακτικές θεραπείες κτλ). Θα πρέπει να υπάρχει μεγάλη ανάγκη για να σου δώσει κάτι το φαρμακευτικό, Για παράδειγμα εγώ έχω άσχημη φλεβίτιδα τώρα στην εγκυμοσύνη και κανόνικα όπως μου είπε θα έπρεπε να παίρνω ηπαρίνη, αλλά το αντιμετωπίζουμε με άλλους πιο ήπιους τρόπους.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

πολλες φορες δεχομαστε μια καισαρικη, επειδη εχουμε ταλαιπωρηθει τοοοσο πολυ ωστε να αποκτησουμε ενα μωρακι που η καισαρικη φανταζει σταγονα στον ωκεανο μπροστα σε ολο αυτο που εχεις περασει!Στον κυκλο μου εχω τρεις-και εμενα τεσσερις -τετοιες περιπτωσεις, που δε συναποφασιζεις βεβαια-και αυτο με εξοργιζει τωρα.Απλα φοβασαι, οτι αυτο που τοσο καιρο λαχταρουσες ισως παθει κατι, πιστευεις οτι πρεπει τυφλα να εμπιστευτεις το γιατρο σου για να μην παει κατι στραβα.Βεβαια σε αυτο πονταρουν και εκεινοι, στο οτι δηλ. δεν εισαι ενημερωμενος και θα τους ακολουθησεις σε καθε βημα....ειναι οπως με το θηλασμο, που η παραπληροφορηση στερει απο τις περισσοτερες γυναικες αυτη τη θεια πραξη...ισως ειμαστε ευθυνοφοβοι και ανικανοι να λαβουμε την πληρη ευθυνη για τη γεννηση και την ανατροφη των παιδιων μας...εμενα παντως οι τεσσερις αποβολες, οι 9 μηνες πληρους κατακλισης και γενικα τα τοσα προβληματα που ειχα και η γνωμη του γιατρου με επεισαν για την καισαρικη, την οποια τωρα φυσικα θελω να μην κανω.Θα το πολεμησω οσο μπορω και ελπιζω να τα καταφερω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, αν είσαι συνηθισμένη με τους κλασσικούς έλληνες γυναικολόγους, τότε υπάρχει περίπτωση να μην σου αρέσει ο χαλαρός τρόπος της και η προσέγγιση της στην εγκυμοσύνη και στον τοκετό. Για να πάει κάποια σ' αυτή πρέπει ν' ανοίξει τα μάτια της και το μυαλό της, να προσεγγίσει την εγκυμοσύνη και τον τοκετό όχι ως ιατρικό πρόβλημα αλλά ως δύο απόλυτα φυσικά φαινόμενα. Έτσι θα μπορέσετε να επικοινωνήσετε σε βαθύτερο επίπεδο.

 

Αν απλά πας σ' αυτή μόνο και μόνο για να κάνεις VBAC το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα σε δεκτεί.

 

Είναι και ομοιοπαθητικός, οπότε οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίζεται με φυσικό τρόπο (όχι απαραίτητα με ομοιοπαθητικά, αλλά με βότανα, εναλλακτικές θεραπείες κτλ). Θα πρέπει να υπάρχει μεγάλη ανάγκη για να σου δώσει κάτι το φαρμακευτικό, Για παράδειγμα εγώ έχω άσχημη φλεβίτιδα τώρα στην εγκυμοσύνη και κανόνικα όπως μου είπε θα έπρεπε να παίρνω ηπαρίνη, αλλά το αντιμετωπίζουμε με άλλους πιο ήπιους τρόπους.

 

μαλλον εχεις δικιο, ακουγεται πολυ μπροστα για μενα...ειμαι ισως πολυ φοβιτσιαρα...ειμαι στον πεμπτο μηνα με θρομβοφιλια και κανω ηδη μεγαλη δοση ηπαρινης -μετα απο συννενοηση με την αιματολογο μου-δεν ξερω πως μπορω να το δουλεψω μεσα μου και ανοιξω τοσο το κεφαλι μου ωστε να κανω στροφη 180 μοιρες...σε σενα χιλια μπραβο και σε οσα κοριτσια καταφερνουν να δουν τα πραγματα απο την αλλη πλευρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι 9 μηνες πληρους κατακλισης και γενικα τα τοσα προβληματα που ειχα και η γνωμη του γιατρου με επεισαν για την καισαρικη, την οποια τωρα φυσικα θελω να μην κανω.Θα το πολεμησω οσο μπορω και ελπιζω να τα καταφερω!!!!

 

Ήσουνα 9 μήνες στο κρεβάτι; Τότε δικαιολογημένα έκανες καισαρική κατ' εμένα! Με τόσους μήνες ξάπλα το σώμα αδυνατεί πάρα πολύ, οι μύες εξασθενούν τόσο στο σημείο που είναι σχεδόν αδύνατο ν' αντιμετωπίσουνε ένα φυσιολογικό τοκετό. Ο τοκετός χρειάζεται τόσο ψυχική όσο και σωματική δύναμη. Άλλωστε για τόσες χιλιάδες χρόνια οι γυναίκες που γεννούσαν μόνες χωρίς παρεμβάσεις ήτανε συνηθισμένες στη σκληρή σωματική εργασία. Τώρα τα σώματά μας εξασθένησαν τόσο που χρειαζόμαστε επισκληρίδιο για να αντιμετωπίσουμε τον τοκετό (εγώ δεν έκανα, φοβάμαι τις ενέσεις, αλλά το καταλαβαίνω απόλυτα γιατί μια γυναίκα ίσως επιλέξει την επισκληρίδιο, ειδικά αν έχει εξαντληθεί ψυχικά και σωματικά).

 

Γι' αυτό αν αποφασίσεις να κάνεις τελικά φ.τ. φρόντισε να προετοιμάσεις το σώμα σου κατάλληλα. Όχι τίποτα υπερβολικό, κάνε μαθήματα γιόγκας για εγκυμοσύνη για παράδειγμα, περπάτα πολύ και να είσαι γενικά δραστήρια.

 

Εγώ τώρα με το πρόβλημα της φλεβίτιδας κανονικά θα έπρεπε να είμαι ξάπλα με τα πόδια πάνω, αλλά φοβάμαι πάρα πολύ ν' αφήσω το σώμα μου να αδρανίσει. Κάνω γιόγκα (ατομικά όμως για να αντιμετωπίσω σωστά το πρόβλημά μου), κινούμαι και περπατάω όσο μπορώ έστω και μέσα στο σπίτι για να κάνω δουλειές, να μαγειρέψω κτλ.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

ναι δυστυχως ημουν σχεδον σε πληρη ακινησια -μονο τουαλετα και αυτο στο χαλαρο, για να ανεβω τη σκαλα μας μεχρι τον τριτο εκανα ως και μιση ωρα!!!τωρα πια κανω σχεδον ολες τις δουλειες κανονικα-οκ δε σηκωνω βαρη-, προσεχω πολυ τι τρωω-αυτο το εκανα και πριν, για να μη βαρυνω, τρεχω πισω απο την 21 μηνων κορουλα μας, και φυσικα περπαταω καθε βραδακι απαραιτητως μιση ωρα και παραπανω, αναλογα με τις αντοχες μου...αυτο με τη γιογκα θα ηθελα να το ψαξω..

θα ειχες την καλοσυνη να προτεινεις δασκαλο-α η τελοσπαντων απο που θα πρεπει να ξεκινησω???ειμαι εντελως σα χαμενη σε αυτο το θεμα....

σε ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου μήνυμα αν θες και πες μου που μένεις. Ξέρω αρκετές σχολές που κάνουνε pre-natal yoga αλλά βρίσκονται στα βόρεια προάστεια της Αθήνας. Ίσως η yogamama να μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο πάνω σ' αυτό.

 

Aλλά πρέπει να βρεις κάποια δασκάλα που θα σε προσέξει ιδιαίτερα λόγω του θέματος της θρομβοφιλίας, δεν θα μπορείς να κάνεις όλες τις ασκήσεις ένος κανονικού μαθήματος pre-natal yoga. H κοπέλα που μου κάνει τα ατομικά για παράδειγμα μίλησε δύο φορές με τη γυναικολόγο μου για την αντιμετώπιση τους θέματος αυτού.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολλες φορες δεχομαστε μια καισαρικη, επειδη εχουμε ταλαιπωρηθει τοοοσο πολυ ωστε να αποκτησουμε ενα μωρακι που η καισαρικη φανταζει σταγονα στον ωκεανο μπροστα σε ολο αυτο που εχεις περασει!Στον κυκλο μου εχω τρεις-και εμενα τεσσερις -τετοιες περιπτωσεις, που δε συναποφασιζεις βεβαια-και αυτο με εξοργιζει τωρα.Απλα φοβασαι, οτι αυτο που τοσο καιρο λαχταρουσες ισως παθει κατι, πιστευεις οτι πρεπει τυφλα να εμπιστευτεις το γιατρο σου για να μην παει κατι στραβα.Βεβαια σε αυτο πονταρουν και εκεινοι, στο οτι δηλ. δεν εισαι ενημερωμενος και θα τους ακολουθησεις σε καθε βημα....ειναι οπως με το θηλασμο, που η παραπληροφορηση στερει απο τις περισσοτερες γυναικες αυτη τη θεια πραξη...ισως ειμαστε ευθυνοφοβοι και ανικανοι να λαβουμε την πληρη ευθυνη για τη γεννηση και την ανατροφη των παιδιων μας...εμενα παντως οι τεσσερις αποβολες, οι 9 μηνες πληρους κατακλισης και γενικα τα τοσα προβληματα που ειχα και η γνωμη του γιατρου με επεισαν για την καισαρικη, την οποια τωρα φυσικα θελω να μην κανω.Θα το πολεμησω οσο μπορω και ελπιζω να τα καταφερω!!!!

 

Κοπελα μου ανατριχιασα μπραβο σου!!!!Γιογκα εχει εκει ενα κεντρο στα Ανω Πατησια που η δασκαλα ειναι αρκετα καλη δοκιμασμενη δες εδω http://www.gisi.gr/aion/yogagr2.html

και κανε οπωσδηποτε!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι που βλεπω οτι την απολυτη εμπιστοσυνη στους γιατρους τη θεωρεις ως "χαζομαρα". Αυτο με τη μυωπια που λες το εχω ακουσει και εγω, βεβαια δεν παιζει κατι σε εμενα τετοιο αλλα αν επαιζε ισως να το εψαχνα ισως και οχι. οταν λεω οτι δεν ξερω ΚΑΜΙΑ που να θελει να κανει καισαρικη εννοω οτι απο πριν να ζητησει απο τον ιδιο της το γιατρο να κανει κατι τετοιο.οσο για τα υπολοιπα παλι εγω θα εμπιστευομουν το τι μου λεει ο γιατρος μου και με συγχωρεις δεν ειναι καθολου χαζομαρα. Δηλαδη αν πας σε οδοντιατρο η σε καποια αλλη ειδικοτητα εκει δεν παιζουν αλλες αποψεις. Σε παιδίατρους να δεις τι μπορει να παιζει. τελειως αντιθετες αποψεις εχω ακουσει στο ιδιο θεμα απο αλλους γιατρους, πχ το ιδιο φαρμακο ο δικος μου για 5 μερες το πολυ, της φιλης μου ο γιατρος για οσες χρειαστει.εκει τι γινεται;εμπιστευεσαι το δικο σου οπως εκανα και εγω και εκεινη.

δε μπορω να ακουσω ή να υπαινιχθει καποιος ξανα οτι ορισμενες απο εμας, που μιλαμε και στο συγκεκριμενο θεμα, με τον καημο μας να κανουμε εναν φτ, ημασταν χαζες ή σε αγνοια ή ή και μας κανανε καισαρικη χωρις λογο, σας παρακαλω πολυ

να δινουμε λυσεις και κουραγιο σε αυτες που με ολα εναντιον τους, κοινωνια, κατεστημενο, φοβο κτλ προσπαθουν να πετυχουν κατι και οχι να τους ριχνουμε για κατι που δε διορθωνεται

αυτη ειναι η γνωμη μου και συγγνωμη για το μεγεθος του κειμενου, αν σας κουρασα

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι που βλεπω οτι την απολυτη εμπιστοσυνη στους γιατρους τη θεωρεις ως "χαζομαρα". Αυτο με τη μυωπια που λες το εχω ακουσει και εγω, βεβαια δεν παιζει κατι σε εμενα τετοιο αλλα αν επαιζε ισως να το εψαχνα ισως και οχι. οταν λεω οτι δεν ξερω ΚΑΜΙΑ που να θελει να κανει καισαρικη εννοω οτι απο πριν να ζητησει απο τον ιδιο της το γιατρο να κανει κατι τετοιο.οσο για τα υπολοιπα παλι εγω θα εμπιστευομουν το τι μου λεει ο γιατρος μου και με συγχωρεις δεν ειναι καθολου χαζομαρα. Δηλαδη αν πας σε οδοντιατρο η σε καποια αλλη ειδικοτητα εκει δεν παιζουν αλλες αποψεις. Σε παιδίατρους να δεις τι μπορει να παιζει. τελειως αντιθετες αποψεις εχω ακουσει στο ιδιο θεμα απο αλλους γιατρους, πχ το ιδιο φαρμακο ο δικος μου για 5 μερες το πολυ, της φιλης μου ο γιατρος για οσες χρειαστει.εκει τι γινεται;εμπιστευεσαι το δικο σου οπως εκανα και εγω και εκεινη.

δε μπορω να ακουσω ή να υπαινιχθει καποιος ξανα οτι ορισμενες απο εμας, που μιλαμε και στο συγκεκριμενο θεμα, με τον καημο μας να κανουμε εναν φτ, ημασταν χαζες ή σε αγνοια ή ή και μας κανανε καισαρικη χωρις λογο, σας παρακαλω πολυ

να δινουμε λυσεις και κουραγιο σε αυτες που με ολα εναντιον τους, κοινωνια, κατεστημενο, φοβο κτλ προσπαθουν να πετυχουν κατι και οχι να τους ριχνουμε για κατι που δε διορθωνεται

αυτη ειναι η γνωμη μου και συγγνωμη για το μεγεθος του κειμενου, αν σας κουρασα

 

Απορώ γιατί είσαι σ' αυτό το τόπικ αν έχεις τέτοιες απόψεις!!!

 

(πληροφοριακά σε παιδίατρο για παράδειγμα δεν πάμε ποτέ, αλλά δεν θα προχωρήσω το θέμα γιατί προφανώς αρκετά σε σόκαρα για σήμερα :roll: )

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω εσυ για τι λες να ειμαι ;;;επειδη εκανα εναν φτ και θελω κτ;;;μη ρωτας τετοια.

και γιατι να με σοκαρεις; τιποτα δε με σοκαρει απλα με ενοχλει να μιλαει καποιος με ακροτητες.

νομιζα, και αν δεις ειμαι απο τα πρωτα ατομα μου μιλησανε στο συγκεκριμενο και σε αλλα με τετοιο θεμα, δεν ειμαι τυχαια λοιπον εδω, για να ανταλλαξω αποψεις με ατομα που το επιχειρησανε και πετυχανε, ατομα που ξερουν απο εμπειριες και οχι απο κειμενα και ερευνες. και για αυτο κρινω χρησιμη την παρεμβαση ορισμενων που το εκαναν αλλα και αλλων που εχουν να πουνε την αποψη τους σοβαρα, χωρις ιδιαιτερους ισχυρισμους τυπου "χαζομαρας".

μη ξεχνας οτι μιλας σε ανθρωπους που περα απο μορφωση, κοινωνικη καταξιωση ή οτιδηποτε αλλο που εχουν η δεν εχουν, ειναι γονεις

το μονο που σου ζητησα ειναι να αναφερεσαι λιγο πιο ηρεμα και χωρις χαρακτηρισμους για τους "ασθενεις". πες οτι θελεις για τους γιατρους που δεν ξερω τι παιχνιδια παιζουν και δεν μπορω να μπω στη διαδικασια να ψιλιαζομαι τα παντα και να ψιριζω τα παντα.

αυτο που λες με τους παιδιατρους δεν το επιασα;;;εχεις παιδι και δεν το πας στο παιδιατρο;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν με το καλο, που πραγματικα στο ευχομαι, να τα καταφερεις, να μοιραστεις τις εμπειριες μαζι μας.

καλο θα ειναι οντως να μην το προχωρησεις γιατι οπως σου ειπα, ειμαι απο τις πρωτες που γραφουν εδω και θα ηθελα να παραμεινω και να ενημερωνομαι.

αλλα παλι να σε ρωτησω και εσενα και οποιονδηποτε αλλο. Πραγματικα ξερετε καποια γυναικα που χωρις ιδιαιτερο προβλημα προτιμα να κανει καισαρικη;;;αυτο στο ξαναρωτησα αλλα δεν απαντησες. εγω αληθεια λεω,δεν ξερω καμια, τι να πω, ετυχε ή πετυχε;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

ngeo Νομιζω οτι εισαι αδικη με τι Ροσυ γιατι σου δινεται η ΥΠΕΡΤΑΤΗ ευκαιρια να δεις με τα ιδια σου τα ματια πως και να μην εχεις γιατρους στο παιδι σου τελικα ολα καλα πανε. Εχεις την ευκαιρια να δεις οτι εγω που δεν ειχα γιατρο στον τοκετο μου ολα καλα πηγαν και ας ειχα ενδειξεις για καισαρικη.Που αλλου μπορεις να κανεις τετοιες συζητησεις με απτα παραδειγματα?Γιατι αντιμετωπιζεις αυτη τη γνωση με καχυποψια προς την εμπειρια και οχι με καχυποψια σε αυτους που σε πεισανε οτι δεν υπαρχει αυτη η εμπειρια?Τι εχεις να πεις για το15% καισαρικων και 30% τοκετων στο σπιτι στην Ολλανδια?

 

Σαφως και ξερω γυναικες που επελεξαν καισαρικη.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν πας σε οδοντιατρο η σε καποια αλλη ειδικοτητα εκει δεν παιζουν αλλες αποψεις. Σε παιδίατρους να δεις τι μπορει να παιζει. τελειως αντιθετες αποψεις εχω ακουσει στο ιδιο θεμα απο αλλους γιατρους, πχ το ιδιο φαρμακο ο δικος μου για 5 μερες το πολυ, της φιλης μου ο γιατρος για οσες χρειαστει.εκει τι γινεται;εμπιστευεσαι το δικο σου οπως εκανα και εγω και εκεινη.

 

Analoga me tin iatriki idikotita bori na iparxi perisoteri i ligoteri agirtia. Epanalamvano omos stin meeftiki to ekriktiko 80% pososto kesarikon sta nosokomia ke to 10-15% pou ehi epanelimenos o diethnis iatrikos organismos epistisi os to pio asfales pososto tetion epemvaseon. Afto den kroui to kindino?

 

I meeftiki horai poli agirtia- ena epaggelma ine ke afto. Alla opos o mikroviologos den bori na horesi toso,,,apla ena paradigma.

 

 

δε μπορω να ακουσω ή να υπαινιχθει καποιος ξανα οτι ορισμενες απο εμας, που μιλαμε και στο συγκεκριμενο θεμα, με τον καημο μας να κανουμε εναν φτ, ημασταν χαζες ή σε αγνοια ή ή και μας κανανε καισαρικη χωρις λογο

 

Vevea iparhi agnia---i perisoteres ginekes stin athina girnane ke lene--kesariki? veveos-anodinos toketos ke efkolos.

Se poses apo aftes ehoun ipothi i epiplokes. To gnorizis oti ine ipohreosi tou yiatrou na sou exigisi kathe kindino tis kesarikis prin ipograpsis oti benis mesa? Ginete afto sihna? Veveos poles kesarikes ehoun gini horis logo ke to 80% to apodiknii tradahta. Ine opos ipa ena apistefta ipsila pososto ke xesikoni apo opiondipote skeptomeno anthropo erotimatika???

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες με τους παιδιατρους δεν το επιασα;;;εχεις παιδι και δεν το πας στο παιδιατρο;

 

Ακριβώς! Μέχρι το εξάμηνο το παρακολουθούσε τυπικά μια γενική ομοιοπαθητικός (τζάμπα τα χρήματα, τη μικρή δεν θα την πάρω καθόλου μάλλον!) και από τότε δεν ξαναπατήσαμε σε γιατρό.

Και αφού σίγουρα θα σου δημιουργήθηκε η απορία, όχι δεν κάνουμε ποτέ εμβόλια.

 

Μάλλον δεν συχνάζουμε στις ίδιες ενότητες (πχ θηλασμού, εμβολίων) γιατί έχω γράψει πολλές φορές τις απόψεις μου και υπάρχουν πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις από κοπέλες που συμμερίζονται τις ίδιες απόψεις. Και χαίρομαι πολύ που μέσα απ' αυτό το φόρουμ έχω κάνει και πολύ καλές φίλες που συναναστρεφόμαστε τώρα και σε προσωπικό επίπεδο.

Έχουμε όμως ένα εναλλακτικό τρόπο ζωής και δεν περιμένω κάποιος με συμβατικό τρόπο ζωής να τον κατανοήσει και να τον δεκτεί εύκολα.

 

Όπως είπε και η yogamama καλό είναι ν' ακούμε και τις διαφορετικές απόψεις και εμπειρίες. Άλλωστε για να φθάσουμε πολλές εδώ που φθάσαμε δεν είναι τυχαίο, εγώ προσωπικά κάηκα άσχημα από τους συμβατικούς γιατρούς και γι' αυτό δεν εμπιστεύομαι κανένα (ακόμη με τη γυναικολόγο μου που είναι η μόνη γιατρός στην οποία πάω δεν δέχομαι τίποτα που θα μου πει χωρίς να το ερευνήσω αρκετά από μόνη μου).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

δεν αμφιβαλλω καθολου για ολα τα παραπανω και ειμαι απο τις πρωτες που τα λενε και το εχουν βιωσει και το εχω δει και απο αλλες γνωστες μου.

απλα με πειραξε μια εκφραση και τιποτα παραπανω.

τωρα, το να εχεις η οχι γιατρο αυτο το κρινει η καθεμια απο εμας (τις γυναικες γενικα εννοω) και τους γονεις (παλι γενικα) και εννοειται οτι δεν θα κρινω κανεναν εγω. αλλωστε σε αλλες χωρες δεν υπαρχουν γιατροι...

παντως δεν ξερω τι μπορει κανεις να κανει για να μειωθει το ποσοστο των καισαρικων...πραγματικα ειναι ενα θεμα αλλα κανενας δεν εχει βγει να το συζητησει στον αερα, καταλαβαινετε, απο τα μμε γιατι παιζονται πολλα λεφτα!

εγω παντως ειχα ρωτησει για τις περιπτωσεις που μπορει να πηγαιναμε για καισαρικη, μου ειχε πει καποιες αλλα πραγματικα, πιστεψτε με, εκεινη την στιγμη ουτε καταλαβα τι γινοταν, το λεω με την εννοια οτι πραγματικα ημουν ανυμπορη να πω οτιδηποτε οχι να το συζητησω κιολας!!!

 

τωρα αν ειμαι αδικη τι να πω, εχω αλλη αποψη για αυτο και μιλησα. και απο τα τοοοσα μηνυματα που εχω γραψει κατα καιρους δεν εχω εκφρασει ποτε κατι προσωπικο για κανεναν

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα το μηνυμα σου, εννοειται οτι δεν κρινω οπως ειπα και παραπανω κανεναν απολυτως για τις επιλογες του!!!να το ξεκαθαρισω παλι, οντως δεν εχουμε βρεθει πουθενα αλλου αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορουμε να υπαρχουμε εδω αφου ειναι κατι που μας ενδιαφερει.

ειπα τι με πειραξε και το ληγω εδω το θεμα και θα συνεχισω οπως παντα να παρακολουθω και οπου μπορω θα προσθετω τα δικα μου

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, η επείγουσα κ.τ. κατά τη διάρκεια του τοκετού πολλές φορές είναι απαραίτητη. Και σίγουρα δεν αποκλείω την πιθανότητα να συμβεί και σε μένα αυτή τη φορά, ιδιαίτερα με τη φλεβίτιδα που έχω.

 

Αυτό που λέω είναι ότι πολλές φορές γυναίκες οδηγούνται σε επείγουσα κ.τ. λόγω άγνοιας. Ένα απλό παράδειγμα που συνέβει σε αρκετές φίλες μου: έφθασε η ΠΗΤ και δεν γέννησαν, το μωράκι δεν είχε καν εμπεδωθεί. Οπότε ο γιατρός τους κλείνει ραντεβού για πρόκληση τοκετού (με διάφορες προφάσεις γιατί δεν μπορούσε να περιμένει έστω και μια μέρα παραπάνω). Ο τοκετός πολύ βίαιος και άσχημος, οι κοπέλες δεν αντέχουν, ζητάνε επισκληρίδιο και σχεδόν όλες καταλήγουν σε κ.τ.

Αυτό είναι φυσικότατο γιατί το μωράκι δεν είναι έτοιμο να βγει, και η κύηση διαρκεί 41-42 βδομάδες κατά μέσο όρο αλλά εδώ θεωρείται τραγικό να περάσεις τη 40η βδομάδα και να μην έχεις γεννήσει.

 

Και τέλος γνωρίζω κοπέλες που επέλεξαν να γεννήσουν με κ.τ. Η καλύτερη μου φίλη για παράδειγμα (που είναι και γιατρός) έκανε επιλεκτική κ.τ. Όμως το λέει καθαρά ότι φοβήθηκε να βιώσει τους πόνους του φ.τ. Αυτό για μένα είναι προτιμότερο παρά ν' ακούω δικαιολογίες του τύπου "έχω μυωπία", "έχω στενή λεκάνη" κτλ

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

παντως δεν ξερω τι μπορει κανεις να κανει για να μειωθει το ποσοστο των καισαρικων...πραγματικα ειναι ενα θεμα αλλα κανενας δεν εχει βγει να το συζητησει στον αερα, καταλαβαινετε, απο τα μμε γιατι παιζονται πολλα λεφτα!

 

Hriazete, enimerosi, ekpedevsi ke episis organosi. Stin Ameriki i organosi ICAN piezi poli yia ta themata ginekon na prolavoun tin kesariki ke na tous dothi dikeoma se VBAC. Stin Ameriki ehoun 33% kesarikes ke malista poles asfalistikes eteries evazan mavri voula se ginekes me 3 kesarikes....otan to pososot 33% ine ipsilotero apo to sistinomeno....ine tragiko.

 

Ine ipohrosi mas na prostatevomaste ke ego pleon den theoro tin iatriki mou prostasia dedomeni.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις ακριβως?

 

χωρες "τριτου κόσμου" εννοω που δεν υπαρχει η πληθωρα των γιατρων και των ειδικοτητων αλλα και ακομα και στα δικα μας, παραμεθορια νησια δεν υπαρχει παρα καποιος αγροτικος γιατρος και αν.

αλλα εννοω βασικα για τριτοκοσμικες χωρες

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...