Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Κοριτσια , εγω παντως θεωρω οτι ειναι υποχρεωση μου να μειωθουν οι καισαρικες( που δεν χρειαζοταν να γινουν). Για αυτο και γραφω εδω. Τα μωρα ειναι τα πιο αξιοσεβαστα πλασματα , αγνες υπαρξεις , δεν αντεχω να ξερω οτι δεν τα αφησαν να ερθουν στην ωρα τη σωστη που αυτα ξερουν πολυ καλα. Δεν αντεχω να ξερω οτι για αυτα ανοιγει μια καταπακτη κ τα τραβαει μεσα απο μια πολυ λεπτη σχισμη επανω κ μετα τα πετανε σε ενα πρασινο σεντονι. Χωρις κανενα σεβασμο στην ανθρωπινη υπαρξη χωρις κανενα καλωσορισμα στη νεα διασταση. Δεν εχει πια νερο , εχει αερα τωρα , πως να αναπνευσει παρατημενο , αβοηθητο, βασανισμενο?.. Δεν ξερει . Και οσο σκεφτομαι Οτι δεν θα κανουν ποτε το περασμα απο το γεννητικο σωληνα γιατι η μαμα δεν θελει να χαλαρωσει το "μιμι "της η γιατι ο γιατρος πρεπει να παει διακοπες...

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοίταξε, η επείγουσα κ.τ. κατά τη διάρκεια του τοκετού πολλές φορές είναι απαραίτητη. Και σίγουρα δεν αποκλείω την πιθανότητα να συμβεί και σε μένα αυτή τη φορά, ιδιαίτερα με τη φλεβίτιδα που έχω.

 

Αυτό που λέω είναι ότι πολλές φορές γυναίκες οδηγούνται σε επείγουσα κ.τ. λόγω άγνοιας. Ένα απλό παράδειγμα που συνέβει σε αρκετές φίλες μου: έφθασε η ΠΗΤ και δεν γέννησαν, το μωράκι δεν είχε καν εμπεδωθεί. Οπότε ο γιατρός τους κλείνει ραντεβού για πρόκληση τοκετού (με διάφορες προφάσεις γιατί δεν μπορούσε να περιμένει έστω και μια μέρα παραπάνω). Ο τοκετός πολύ βίαιος και άσχημος, οι κοπέλες δεν αντέχουν, ζητάνε επισκληρίδιο και σχεδόν όλες καταλήγουν σε κ.τ.

Αυτό είναι φυσικότατο γιατί το μωράκι δεν είναι έτοιμο να βγει, και η κύηση διαρκεί 41-42 βδομάδες κατά μέσο όρο αλλά εδώ θεωρείται τραγικό να περάσεις τη 40η βδομάδα και να μην έχεις γεννήσει.

 

Και τέλος γνωρίζω κοπέλες που επέλεξαν να γεννήσουν με κ.τ. Η καλύτερη μου φίλη για παράδειγμα (που είναι και γιατρός) έκανε επιλεκτική κ.τ. Όμως το λέει καθαρά ότι φοβήθηκε να βιώσει τους πόνους του φ.τ. Αυτό για μένα είναι προτιμότερο παρά ν' ακούω δικαιολογίες του τύπου "έχω μυωπία", "έχω στενή λεκάνη" κτλ

 

Τωρα με πιανει το παραπονο.κι εγω γεννησα 40 +1 η γιατρος υποτιθρται φοβοταν μην κανει κακα το μωρο μεσα στη μητρα...τι να πω...δυστυχως δεν ηξερα τοτε...δεν της ριχνω ευθυνες επρεπε να το εχω ψαξει καλυτερα,το μωρο ουτε καν ειχε εμπεδωθει...ελπιζω στο 2ο να ειναι αλλιως τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.Διαβαζω καθε μερα το τοπικ αυτο γιατι ειμαι "πονεμενη" απο καισαρικη κ εγω.Ηθελα κ φανταζομουν παντα ενα φτ.Επειδη ομως η μικρη μου βιαστηκε να βγει την 32η εβδομαδα ο γιατρος μου, μου ξεκαθαρισε πως το "προωρακι μου" μονο με κτ επρεπε να βγει κ ετσι κ εγινε.Αναρωτιεμαι κ εγω αν θα μπορουσα να καταφερω ενα φτ οταν με το καλο ερθει το δευτερο (αν δεν ειναι προωρο). Εσεις που ειστε πιο "ψαγμενες" πανω στο θεμα τι πιστευετε για την περιπτωση μου?

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Simfono apolita yogamamma,,,ine ipohreosi olon mas pleon na prostateftoume.

Ohi mono yia ta pedia alla ke yia tis miteres pou parapliroforoude. To pedi ke i mana ine mia ieri odotita to idio ke o toketos- prepi na iparhi sevasmos, metro ke sevasmos sti fisi.

 

Ναι παραπληροφορουνται απο παντου αλλα οταν βρεθει ενας αγιος ανθρωπος να της ξυπνησει θυμουνται το δικανο. Αντι να συρουν τα καθικια στα δικαστηρια πυροβολουν αυτους που τους ξυπνανε...δυστυχως.Μια κοπελα εδω μεσα της εκανε καισαρικη χωρις συναινεση και εννοειται χωρις να χρειαζεται, καπου στην επαρχια δεν θυμαμαι. ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΝ ΜΗΝΥΣΗ...μηπως και γλιτωσουν οι επομενες μανουλες...

Βεβαια για να ειμαι ειλικρινης αν δεν δεις με τα ιδια σου τα ματια τι βουρκος ειναι τα νοσοκομεια δεν μπορεις να πιστεψεις. Λες μεχρι που μπορει να φτασει ο ανθρωπινος εξευτελισμος.Ακομα και η καθαριστρια θα βρει τροπο για να βγαλει μιζα. Δεν ειναι τυχαια η κατασταση της Ελλαδας σημερα. Η διαφθορα ρεει στο αιμα μας σε δημοσιο και ιδιωτικο τομεα κ ειμαστε αξιοι της μοιρας μας .Και δυστυχως σημερα θρηνησαμε μια εγκυουλα στον τεταρτο μηνα, δεν υπαρχουν λογια για τα χαλια μας. Ο Θεος να αναπαυσει την κοπελα και την μικρη ψυχουλα που παραλιγο να βγει και αυτη απο καμια καταπακτη αλλα τελικα εσκασε απο ασφυξια...

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα.Διαβαζω καθε μερα το τοπικ αυτο γιατι ειμαι "πονεμενη" απο καισαρικη κ εγω.Ηθελα κ φανταζομουν παντα ενα φτ.Επειδη ομως η μικρη μου βιαστηκε να βγει την 32η εβδομαδα ο γιατρος μου, μου ξεκαθαρισε πως το "προωρακι μου" μονο με κτ επρεπε να βγει κ ετσι κ εγινε.Αναρωτιεμαι κ εγω αν θα μπορουσα να καταφερω ενα φτ οταν με το καλο ερθει το δευτερο (αν δεν ειναι προωρο). Εσεις που ειστε πιο "ψαγμενες" πανω στο θεμα τι πιστευετε για την περιπτωση μου?

Για δωσε περισσοτερες λεπτομερειες. Πως βιαστηκε να βγει ακριβως?

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Ναι παραπληροφορουνται απο παντου αλλα οταν βρεθει ενας αγιος ανθρωπος να της ξυπνησει θυμουνται το δικανο. Αντι να συρουν τα καθικια στα δικαστηρια πυροβολουν αυτους που τους ξυπνανε...δυστυχως.Μια κοπελα εδω μεσα της εκανε καισαρικη χωρις συναινεση και εννοειται χωρις να χρειαζεται, καπου στην επαρχια δεν θυμαμαι. ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΝ ΜΗΝΥΣΗ...μηπως και γλιτωσουν οι επομενες μανουλες...

Βεβαια για να ειμαι ειλικρινης αν δεν δεις με τα ιδια σου τα ματια τι βουρκος ειναι τα νοσοκομεια δεν μπορεις να πιστεψεις. Λες μεχρι που μπορει να φτασει ο ανθρωπινος εξευτελισμος.Ακομα και η καθαριστρια θα βρει τροπο για να βγαλει μιζα. Δεν ειναι τυχαια η κατασταση της Ελλαδας σημερα. Η διαφθορα ρεει στο αιμα μας σε δημοσιο και ιδιωτικο τομεα κ ειμαστε αξιοι της μοιρας μας .Και δυστυχως σημερα θρηνησαμε μια εγκυουλα στον τεταρτο μηνα, δεν υπαρχουν λογια για τα χαλια μας. Ο Θεος να αναπαυσει την κοπελα και την μικρη ψυχουλα που παραλιγο να βγει και αυτη απο καμια καταπακτη αλλα τελικα εσκασε απο ασφυξια...

 

 

Simfono apolita yogamamma! I minisi se tetia periptosi itan aparetiti,,na katalavoun oti ehoun na kanoun me noimon anthropous ke oti iparhi timoria. Ean enas anthropos den ipograpsi harti sinenesis- i opos sigekrimena legete -sinenesi meta apo katanoisi ton riskon- ine paranomo na hirourgithi.

Malista stin Agglia theorite 'epithesi' kata tou astheni i tis egiou. O evropaikos nomos to ipostirizi afto to dikeoma dinata.

 

Den bori allo na sinehisti afti i agirtia tou 80%- ine egglima enadia stin ellinida mitera, to pedi ke tin ikogenia-...pragmatika rotao,,,ti kani epitelous o iatrikos sillogos?? pios o rolos tou??

 

Ne se ena igies 10% se periptosi APOLITIS anagis, alla ohi se afti tin asidosia.

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε περισσοτερες λεπτομερειες. Πως βιαστηκε να βγει ακριβως?

 

 

Ειχα συσπασεις απο την 30η εβδομαδα κ εμεινα στην κλινικη με ορους, χαπια, ακινητη ωσπου τελικα στις 32w+2d οι συσπασεις γιναν τοσο εντονες που γεννησα με καισαρικη. Ειχα εξαλλειψη τραχηλου αλλα καθολου διαστολη.Δεν με αφησε να προσπαθησουμε για φυσιολογικο γιατι οπως μου ειπε δεν επρεπε να ζοριστει καθολου το μωρο γιατι ηταν προωρο κ δεν ειχε "ολοκληροποιηθει" ακομη.

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

.

Δεν με αφησε να προσπαθησουμε για φυσιολογικο γιατι οπως μου ειπε δεν επρεπε να ζοριστει καθολου το μωρο γιατι ηταν προωρο κ δεν ειχε "ολοκληροποιηθει" ακομη.

και εμενα μια απο τα ιδια ...γεννησα στις 36+3 απλα μου ειπε πως θα ταλαιπωρηθει αντι ολοκληροποιηθει γιατι ηταν και μικρο και ειχε και μια περιτυλιξη στο λαιμο

Link to comment
Share on other sites

να σας πω το πιο τραγικο για μενα.περα απο τα δικα μου συναισθηματα για το γεγονος , η κορη μου εχει ενα σημαδι κατω απο το ματι που εγινε απο το νυστερι του γιατρου γιατι κατεβαινε με το προσωπο και ειναι λιγο κατω απο το ματι, λιγο πιο πανω να ηταν δεν θελω να το σκεφτομαι. το σημαδι ειναι εμφανες, μεγαλο και με δερματολογο που μιλησα ειπε οτι μετα απο χρονια θα χρειαστει σιγουρα λειζερ για να φυγει.

στο μαιευτηριο μου λεγανε ψεματα επανειλημμενα, οτι και καλα το παιδι γρατζουνιστηκε μονο του, μεσα στην κοιλια μου, οτι δεν εχει ραμματα παρα μονο το τσιροτο για να μη μολυνθει. 2 παιδιατροι μου τα ειπαν και η μαια μου, ο γιατρος μου δεν ηξερε τιποτα.

στο σπιτι μετα απο μερικες μερες ειδα κατι σαν πετονια να βγαινει απο το δερματακι της και το ειπα στον δικο μου παιδιατρο και ειπε οτι το παιδι ειχε ραμματα...δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο εχω πειραχθει με αυτο.

ο γιατρος μου οταν του το ειπα μου ειπε οτι το παιδι το αναλαμβανουν οι παιδιατροι και παιδοχειρουργοι και αυτος ραβει εμενα και δεν ειχε ιδεα και επεμενε να δει το παιδι.απιστευτο;;;κι ολως αληθινο!

 

εχετε δει ποτε να κανουν ρεπορταζ για την αυξηση των καισαρικων;να επεμβαινει η πολιτεια; στα δημοσια πολλες φορες δεν κανουν ουτε επισκληριδιο για την αποφυγη οποιονδηποτε επιπλοκων, το ξερω απο φιλες μου και στα ιδιωτικα παει συννεφο η καισαρικη

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Den bori allo na sinehisti afti i agirtia tou 80%- ine egglima enadia stin ellinida mitera, to pedi ke tin ikogenia-...pragmatika rotao,,,ti kani epitelous o iatrikos sillogos?? pios o rolos tou??

 

 

Συγγνώμη, αλλά η ερώτησή σου για τον ιατρικό σύλλογο μου φαίνεται πολύ αφελής. Από τους ίδους κάφρους αποτελείται ο σύλλογος, όχι από άλλους. Ένα σινάφι είναι και καλύπτονται μεταξύ τους.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι παραπληροφορουνται απο παντου αλλα οταν βρεθει ενας αγιος ανθρωπος να της ξυπνησει θυμουνται το δικανο. Αντι να συρουν τα καθικια στα δικαστηρια πυροβολουν αυτους που τους ξυπνανε...δυστυχως.Μια κοπελα εδω μεσα της εκανε καισαρικη χωρις συναινεση και εννοειται χωρις να χρειαζεται, καπου στην επαρχια δεν θυμαμαι. ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΝ ΜΗΝΥΣΗ...μηπως και γλιτωσουν οι επομενες μανουλες...

Βεβαια για να ειμαι ειλικρινης αν δεν δεις με τα ιδια σου τα ματια τι βουρκος ειναι τα νοσοκομεια δεν μπορεις να πιστεψεις. Λες μεχρι που μπορει να φτασει ο ανθρωπινος εξευτελισμος.Ακομα και η καθαριστρια θα βρει τροπο για να βγαλει μιζα. Δεν ειναι τυχαια η κατασταση της Ελλαδας σημερα. Η διαφθορα ρεει στο αιμα μας σε δημοσιο και ιδιωτικο τομεα κ ειμαστε αξιοι της μοιρας μας .Και δυστυχως σημερα θρηνησαμε μια εγκυουλα στον τεταρτο μηνα, δεν υπαρχουν λογια για τα χαλια μας. Ο Θεος να αναπαυσει την κοπελα και την μικρη ψυχουλα που παραλιγο να βγει και αυτη απο καμια καταπακτη αλλα τελικα εσκασε απο ασφυξια...

εχεις απολυτο δικιο κι εγω μαζι σου.για δες ομως και τις υποθεσεις που πηγαινουν στα δικαστηρια που καταληγουν?να σου πω εγω πουθενα θυμαστε μια περιπτωση με μια κοπελα που εμεινε φυτο μετα απο την γεννα?εχω ακουση δεν εχω δει να εξηγουμε οτι ο γιατρος εβλεπε μπαλα στο σαλονι της κλινικης και ελεγε τις μαιες κρατηστε την ακομη...να σου πω δικη μου περιπτωση που την εζησα με την κορη μου!απο λαθος αντιβιωση τοτε ηταν 3 χρονων καταληξαμε με τυμπανισμο και ξεκινησ=μα ειλεου(μπερδεμα εντερου)στο νοσοκομειο οταν βγηκαμε ημουν αποφασισμενη να κανω μηνυση στον γιατρο που μας την εδωσε και βλεπωντας το χαρτι του εξητηριου ξερεις τι εγραφε?υπονοια γαστρεντεριτιδας....αντε γεια!!!βγαλε ακρη και δωσε λεφτα σε δικηγορους να βρεις το δικιο σου.αλλα ετσι τους αφηνουμε να κανουν οτι τους ερθει στο κεφαλι,ειπα εχεις δικιο και συμφωνω

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

να σας πω το πιο τραγικο για μενα.περα απο τα δικα μου συναισθηματα για το γεγονος , η κορη μου εχει ενα σημαδι κατω απο το ματι που εγινε απο το νυστερι του γιατρου γιατι κατεβαινε με το προσωπο και ειναι λιγο κατω απο το ματι, λιγο πιο πανω να ηταν δεν θελω να το σκεφτομαι. το σημαδι ειναι εμφανες, μεγαλο και με δερματολογο που μιλησα ειπε οτι μετα απο χρονια θα χρειαστει σιγουρα λειζερ για να φυγει.

στο μαιευτηριο μου λεγανε ψεματα επανειλημμενα, οτι και καλα το παιδι γρατζουνιστηκε μονο του, μεσα στην κοιλια μου, οτι δεν εχει ραμματα παρα μονο το τσιροτο για να μη μολυνθει. 2 παιδιατροι μου τα ειπαν και η μαια μου, ο γιατρος μου δεν ηξερε τιποτα.

στο σπιτι μετα απο μερικες μερες ειδα κατι σαν πετονια να βγαινει απο το δερματακι της και το ειπα στον δικο μου παιδιατρο και ειπε οτι το παιδι ειχε ραμματα...δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο εχω πειραχθει με αυτο.

ο γιατρος μου οταν του το ειπα μου ειπε οτι το παιδι το αναλαμβανουν οι παιδιατροι και παιδοχειρουργοι και αυτος ραβει εμενα και δεν ειχε ιδεα και επεμενε να δει το παιδι.απιστευτο;;;κι ολως αληθινο!

 

εχετε δει ποτε να κανουν ρεπορταζ για την αυξηση των καισαρικων;να επεμβαινει η πολιτεια; στα δημοσια πολλες φορες δεν κανουν ουτε επισκληριδιο για την αποφυγη οποιονδηποτε επιπλοκων, το ξερω απο φιλες μου και στα ιδιωτικα παει συννεφο η καισαρικη

κι εμενα μου το σφαξαν το παιδι μου κατω στο μαγουλο και τωρα εχει ενα σημαδι κατω στο σαγονι εφτασε δεν φαινετε πολυ ομως εγινε εχω ακουση και για πολυ χειροτερα αλλα δεν τα λεω γτ υπαρχουν και εγκυουλες εδω

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά η ερώτησή σου για τον ιατρικό σύλλογο μου φαίνεται πολύ αφελής. Από τους ίδους κάφρους αποτελείται ο σύλλογος, όχι από άλλους. Ένα σινάφι είναι και καλύπτονται μεταξύ τους.

 

I erotisi itan perisotero ritoriki,,,diladi erotisi na prokalesi skepsi, pou fisika i apadosi opos kalos les ine gnosti.

 

Fisika o iatrikos sillogos gnorizi simetehi ke den milai,,,ara prepi na endinamothi i gineka ke na stathi sto ipsos tis na min tin htipane etsi adika...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Molis diavaza yia VBAC me tridima! :) apo ton ginekologo Dr. Tate stin Atlanta tis Amerikis.

To link ine sta Agglika:

 

http://vbacfacts.com/2010/01/09/hospital-triplet-vbac/

 

Γιατι βρε παιδια ολα αυτα που εδω φαινονται το λιγοτερο προοδευτικα στο εξωτερικο ειναι ρουτινα?Και γιατι οι γιατροι εδω ''σφαζουν'' χωρις δευτερη σκεψη?ελλειψη παιδειας η ανθρωπιας?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...όσο πάει απελπίζομαι περισσότερο με αυτα που διαβάζω εδώ! Αν είναι ποτέ δυνατόν, τι πράγματα συμβαίνουν πια σε αυτή τη χώρα...την Ελλαδίτσα μας........$κ@τ@:evil:

Δεν το χωράει ο νους μου! Ο Έλληνας....να κοιτάξει τη βολή του, να δείξει τη μαγκιά του....νιωθω ντροπή, ντροπή και αίσχος για όλα αυτα που συμβαίνουν....

rad_mid αυτό που λες για χαρτί συνέναισης για καισαρική;;;;Τι είναι αυτό βρε παιδιά; Εσείς, όλες οι κοπέλες που κάνατε καισαρική υπογράψατε τέτοιο χαρτί; Γιατί εγώ δε θυμάμαι να υπέγραψα κάτι τέτοιο.... εκτός και αν όταν μπήκαμε το πρωί στην κλινική μέσα στα τόσα χαρτιά που φτιάξαμε, υπέγραψα πάνω σε κάτι τέτοιο...χωρίς να το πάρω χαμπάρι.....:roll:

Σκέτη απελπισία είμαστε πια. Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά σε τι κόσμο φέρνουμε τα παιδιά μας και μήπως να μην κάνω άλλο παιδί τελικά...

ή να πάω στο εξωτερικό...

ή έστω να γεννήσω στο εξωτερικό...

αλλά είμαι εκτός θέματος τώρα. Συγνώμη.....:(

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική υπάρχει και το VHBAC (Vagina Home Birth After Caesarean). Αν μπείτε στα MDC forums θα βρείτε πολλές συζητήσεις επί του θέματος

TO HBAC EINAI AKREO KAI EPIKNDINO STIRIZO ME PATHOS TO VBAC ALLA DEN THA ITHELA NA PARO KANENA STO LEMO MOY

Link to comment
Share on other sites

Aspa μου νομιζω και τα δυο..επισης νομιζω οτι γενικα απομακρυνομαστε απο ενα ανθρωπινο μοντελο ζωης...παντου η ευκολια και η ταχυτητα με ανυπολογιστο κοστος.ισως ειναι η ταση των καιρων, κυνηγι για το ευκολο χρημα, τι φυσιολογικος τοκετος και αηδιες???-αυτη τη σκεψη τη διατυπωσε ο πρωτος μας παιδιατρος, οιυ η γυναικα του εκανε λεει καισαρικη και ουτε την καταλαβε...για συτο εγινε πρωτος...ο ιδιος γιατρος θεωρησε αφυσικο και οτι χρηζουμε ξενου γαλακτος, οταν το μωρακι μου δεθα ηταν 15 ημερων θηλαζε ακαταπαυστα...ευτυχως τοτε λειτουργησα με πεισμα και απο ενστικτο, δεν ειχα βρει το θησαυροφορουμ...ειχα χασει ενα φυσικο τοκετο με πολυ πονο ψυχης, δε θα εχανα και το θηλασμο..και οντως η μικρη μου δεν ειπιε σταγονα ξενου γαλακτος.......

Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική υπάρχει και το VHBAC (Vagina Home Birth After Caesarean). Αν μπείτε στα MDC forums θα βρείτε πολλές συζητήσεις επί του θέματος

ΚΑΙ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΤΙ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΙΚΝΔΙΝΟΣ....

περίπου 1 στα 200 μωρά (ή και περισσότερο) θα πεθάνουν στον φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική στο σπιτι...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε παιδια ολα αυτα που εδω φαινονται το λιγοτερο προοδευτικα στο εξωτερικο ειναι ρουτινα?Και γιατι οι γιατροι εδω ''σφαζουν'' χωρις δευτερη σκεψη?ελλειψη παιδειας η ανθρωπιας?

 

Στην Ελλάδα υπαρχει η λεγόμενη πελατειακή σχέση και η γιατροί χρησιμοποιούν αμυντική ιατρική...

 

στη γερμανεία για παράδειγμα, γεννάς με τον ιατρό βάρδειας, αυτός δεν βγιάζεται να σε ξεγεννήσει, αν δεν γεννήσεις δεν πειράζει σε παραδείδει στον επόμενο, ενό εδώ σιγα μη σε περιμένει κανάδυο μέρες (που είναι και το φυσιολογικό, χωρίς φάρμακα) το πολύ αν είναι υπομονετικό να περιμένει κανά δεκάωρο ..... βέβαια βαφτίζουν και δυστοκία στο τρίωρο

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΤΙ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΙΚΝΔΙΝΟΣ....

περίπου 1 στα 200 μωρά (ή και περισσότερο) θα πεθάνουν στον φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική στο σπιτι...

 

Υπάρχουν επίσημα στοιχεία γι' αυτό;

Μου κάνει εντύπωση γιατί συμμετέχω στα MDC forums καθημερινά και ποτέ δεν διάβασα κάτι τόσο τρομακτικό, αντίθετα οι κοπέλες εκεί είναι πολύ ενημερωμένες για το θέμα αυτό.

 

Η γέννα στο σπίτι είναι γενικά προτιμότερη από τη γέννα στο μαιευτήριο, και στο σπίτι μια γυναίκα που γεννάει μετά από καισαρική έχει το πλέον κατάλληλο περιβάλλον για να αφήσει το σώμα της να ενεργήσει φυσικά και ήρεμα από μόνο του χωρίς τις πιέσεις στις οποίες ενδέχεται να υποβληβεί σ' ένα κρύο ιατρικό περιβάλλον.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν επίσημα στοιχεία γι' αυτό;

 

o τοκετός στο σπίτι είναι επιθυμιτός και ασφαλής για low risk τοκετούς

 

στο vbac συμβαίνει σε ποσοστό περίπου 1 % ρήξη μήτρας, όμως δεν παρατηρείτε σύμφωνα με έρευνες αύξηση της νοσηρότητας ή της θνητότητας αν ο τοκετός λάβει χώρα εντός 17 λεπτών από τη ρήξη

είναι σαφές ότι μια γυναίκα που βρίσκεται στο σπίτι της δεν προλαβαίνει να μεταφερθεί σε νοσοκομείο για καισαρική έγκαιρα

 

άλλωστε ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας συστήνει το vbac μόνο αν υπάρχει άμεση ικανότητα επείγουσας καισαρικής τομής

Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική για παράδειγμα τα περισσότερα νοσοκομεία (νομίζω το 50%) απαγορεύουνε το VBAC και ακόμη περισσότεροι γιατροί δεν αναλαμβάνουνε VBAC.

 

Γι' αυτό και οι περισσότερες κοπέλες που το επιθυμούνε το κάνουνε είτε σε birth centers με μαίες είτε στο σπίτι με μαίες ή χωρίς βοήθεια (unassisted birth). Εντούτοις τέτοια ποσοστά θνησιμότητας δεν έχω δει να αναφέρονται ποτέ. Το αντίθετο, οι τοκετοί με μαίες είναι πάντα λιγότερο παρεμβατικοί και αν πρόκειται για VBAC τότε είναι πιο επιτυχείς.

(όπως σε καμία επιστημονική μελέτη στη διεθνή βιβλιογραφία αποδείκτηκε ότι ο τοκετός με μαιευτήρα, ανεξαρτήτου κινδύνου, είναι πιο ασφαλής απ' αυτόν με μια μαία)

 

Δεν προσπαθώ να πείσω κανένα φυσικά, συζήτηση κάνουμε και απλά σας αναφέρω τι διαβάζω στο MDC που είναι το πλέον εναλλακτικό φόρουμ παγκοσμίως.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...