Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κύησης/Διαβητης στο μέλλον


Recommended Posts

κι εγώ χτες με 97 ξύπνησα και ήμουν όλη μέρα σαν τη μεγάλη Παρασκευή

 

σήμερα όμως είχα 85!!! οπότε για σήμερα το χαίρομαι

αύριο πάλι στο άγχος

 

και πρωίνο με 130μλ γκρειφρουτ 250μλ γάλα και 1 φέτα ψωμί 116

επίσης χαίρομαι γιατί τις τελευταίες μέρες στο πρωινό έχω σταθερά 120-125

 

για να δούμε πως θα πάει η υπόλοιπη μέρα....

 

γιατί ξεκινησες αντιβίωση? έκανες και πυρετό?

 

εγώ είμαι με βαρύ κεφάλι μπουκωμα μύτη κλειστή, βήχα και ελαφρύ πονόλαιμο

αν ξεκινήσω και αντιβίωση είμαι χαμένη

 

η αντιβίωση ανεβάζει το ζάχαρο να το ξέρεις!!!

 

έχει περίεργες αποκλίσεις το μηχανάκι σου

γιατί δεν το αλλάζεις να μην αγχώνεσαι τζάμπα?

 

δείχνει προβληματικό και όχι τίποτα άλλο

άλλα αν χρειαστεί να κάνεις ινσουλίνη και δείχνει λάθος

μπορεί να πάθεις υπογλυκαιμία

 

Καλημερα!!Διαβασα το πμ και σε σκεφτομουν!Λεω,θα εχει πανικοβληθει η κοπελα με την πρωινη μετρηση!!Που να ηξερα οτι θα την πατουσα και εγω,δυο μερες μετα..χι χι χι!!

 

Να μην φοβασαι το 97,κατι η αποκλιση,κατι που ισως μας "πειραξε" απο το βραδυ....στα ορια ειμαστε και παλι!!Οποτε δεν χρειαζεται να εισαι σαν την Μ.Παρασκευη.Καταλαβαινω το αγχος σου,και εγω αγχωνομαι αλλα θα το ξεπερασουμε και αυτο!!Κοντευουμε!!!!!!Θα κανουμε υπομονη και αφου μεχρι στιγμης δεν εχουμε χρειαστει ινσουλινη μεχρι να γεννησουμε θα το παμε ετσι!;)

 

Το γαλα ξερω οτι δεν το ανεβαζει το σακχαρο και γενικα τα γαλακτοκομικα.Η ενδοκρινολογος μου εχει πει να καταναλωνω αφοβα!Οπως επισης αφοβα μαρουλι,χορτα αγρια και ψαρι!!Και το κρεας δεν το ανεβαζει...οποτε οκ,δεν θα πεθανουμε και της πεινας;)!

 

Εχεις δοσομετρητη και μετρας τα ml?Το γκρειπφρουτ πως ειναι στην γευση?δεν το εχω δοκιμασει ποτε!

 

Τρωω πολλα μανταρινια βασικα εγω,το μοναδικο ισως φρουτο που τρωω!

 

Αντιβιωση ξεκινησα γιατι ενω δεν εχω κρυωμα ή ακροαστικα (δεν ξερω αν τα λεω και σωστα) εχω πολλα φλεμματα που πρεπει να βγουν.Αν δεν ημουν εγκυος θα με αφηνε χωρις φαρμακα και θα βλεπαμε.Αλλα δεν θελει να το διακυνδυνεψω να με γυρισει σε βροχιτιδα!Επισης απο το πολυ το βηχα,η μπεμπα ταλαιπωρειται και αυτη και δεν φταιει το καυμενουλι μου!!

 

Ημουν πριν απο τα Χριστουγεννα αρρωστη με πονολαιμο,με ελαφρυ βηχα και καταρροη αλλα πιστευα θα μου περασει.Επινα πολυ χαμομηλι καθε μερα,μου περασε ο λαιμος αλλα τα φλεμματα εγιναν περισσοτερα.

 

Ευτηχως απο οτι με ενημερωσε και ο παθολογος και η γυναικολογος η αντιβιωση ειναι οκ για την εγκυμοσυνη και δεν θα εχω θεμα,αλλα το γαμωτο ειναι οτι δεν εχω παρει αντιβιωση απο παιδι και πηρα τωρα που ειμαι και εγκυος!Στεναχωρεθηκα λιγακι αλλα τι να κανουμε?!

 

Ναι,το μηχανακι μου ειναι αστα να πανε.Εχω αλλαξει 3,αυτο ειναι το 4.Μου λεει η ενδοκρινολογος οσα και να αλλαξω,δεν θα βρω καποιο που να εχει μια στανταρ αποκλιση.Εγω υπολογιζω γυρω στο συν δεκα οτι εχει.

 

Επισης,καποια στιγμη,αποσυντονιζονται και αυτα και θελουν ρυθμιση!Δηλ μπορει τωρα να εχει συν δεκα μετα να εχει μειον 5!Ο πιο ασφαλες τροπος να το ελεγχεις ειναι ο μικροβιολογικος ελεγχος.Οποτε αφου θα με παρουν αιμα που θα με παρουν,ας φαω και το πρωινο μου και ας με κανουν και μια καμπυλη να εχω το κεφαλι μου υσηχο!!

 

Το κουλο ειναι οτι προ εγκυμοσυνης ελεγα "Πω πωωω...οταν θα ερθει η ωρα για καμπυλη σακχαρου,πως θα το αντιμετωπισωωωω,που φοβαμαιιιιι?"

Που να ηξερα οτι καθε 15 μερες θα το παρω εργολαβια το θεμα...χαχα!!

 

Δεν βαριεσαι!Θα περασει ο καιρος!Εσυ κοντευεις κιολας!!!Εισαι ενα μηνα περισσοτερο,σωστα???

 

Αντε να μετραμε μερες σαν τους φανταρους!!!!!

 

Εγω λεω,Γεναρης,φλεβαρης,μαρτης,μπεμπαααααα;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 545
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα!!Διαβασα το πμ και σε σκεφτομουν!Λεω,θα εχει πανικοβληθει η κοπελα με την πρωινη μετρηση!!Που να ηξερα οτι θα την πατουσα και εγω,δυο μερες μετα..χι χι χι!!

 

Να μην φοβασαι το 97,κατι η αποκλιση,κατι που ισως μας "πειραξε" απο το βραδυ....στα ορια ειμαστε και παλι!!Οποτε δεν χρειαζεται να εισαι σαν την Μ.Παρασκευη.Καταλαβαινω το αγχος σου,και εγω αγχωνομαι αλλα θα το ξεπερασουμε και αυτο!!Κοντευουμε!!!!!!Θα κανουμε υπομονη και αφου μεχρι στιγμης δεν εχουμε χρειαστει ινσουλινη μεχρι να γεννησουμε θα το παμε ετσι!;)

 

Το γαλα ξερω οτι δεν το ανεβαζει το σακχαρο και γενικα τα γαλακτοκομικα.Η ενδοκρινολογος μου εχει πει να καταναλωνω αφοβα!Οπως επισης αφοβα μαρουλι,χορτα αγρια και ψαρι!!Και το κρεας δεν το ανεβαζει...οποτε οκ,δεν θα πεθανουμε και της πεινας;)!

 

Εχεις δοσομετρητη και μετρας τα ml?Το γκρειπφρουτ πως ειναι στην γευση?δεν το εχω δοκιμασει ποτε!

 

Τρωω πολλα μανταρινια βασικα εγω,το μοναδικο ισως φρουτο που τρωω!

 

Αντιβιωση ξεκινησα γιατι ενω δεν εχω κρυωμα ή ακροαστικα (δεν ξερω αν τα λεω και σωστα) εχω πολλα φλεμματα που πρεπει να βγουν.Αν δεν ημουν εγκυος θα με αφηνε χωρις φαρμακα και θα βλεπαμε.Αλλα δεν θελει να το διακυνδυνεψω να με γυρισει σε βροχιτιδα!Επισης απο το πολυ το βηχα,η μπεμπα ταλαιπωρειται και αυτη και δεν φταιει το καυμενουλι μου!!

 

Ημουν πριν απο τα Χριστουγεννα αρρωστη με πονολαιμο,με ελαφρυ βηχα και καταρροη αλλα πιστευα θα μου περασει.Επινα πολυ χαμομηλι καθε μερα,μου περασε ο λαιμος αλλα τα φλεμματα εγιναν περισσοτερα.

 

Ευτηχως απο οτι με ενημερωσε και ο παθολογος και η γυναικολογος η αντιβιωση ειναι οκ για την εγκυμοσυνη και δεν θα εχω θεμα,αλλα το γαμωτο ειναι οτι δεν εχω παρει αντιβιωση απο παιδι και πηρα τωρα που ειμαι και εγκυος!Στεναχωρεθηκα λιγακι αλλα τι να κανουμε?!

 

Ναι,το μηχανακι μου ειναι αστα να πανε.Εχω αλλαξει 3,αυτο ειναι το 4.Μου λεει η ενδοκρινολογος οσα και να αλλαξω,δεν θα βρω καποιο που να εχει μια στανταρ αποκλιση.Εγω υπολογιζω γυρω στο συν δεκα οτι εχει.

 

Επισης,καποια στιγμη,αποσυντονιζονται και αυτα και θελουν ρυθμιση!Δηλ μπορει τωρα να εχει συν δεκα μετα να εχει μειον 5!Ο πιο ασφαλες τροπος να το ελεγχεις ειναι ο μικροβιολογικος ελεγχος.Οποτε αφου θα με παρουν αιμα που θα με παρουν,ας φαω και το πρωινο μου και ας με κανουν και μια καμπυλη να εχω το κεφαλι μου υσηχο!!

 

Το κουλο ειναι οτι προ εγκυμοσυνης ελεγα "Πω πωωω...οταν θα ερθει η ωρα για καμπυλη σακχαρου,πως θα το αντιμετωπισωωωω,που φοβαμαιιιιι?"

Που να ηξερα οτι καθε 15 μερες θα το παρω εργολαβια το θεμα...χαχα!!

 

Δεν βαριεσαι!Θα περασει ο καιρος!Εσυ κοντευεις κιολας!!!Εισαι ενα μηνα περισσοτερο,σωστα???

 

Αντε να μετραμε μερες σαν τους φανταρους!!!!!

 

Εγω λεω,Γεναρης,φλεβαρης,μαρτης,μπεμπαααααα;)

 

Eίναι θέμα οργανισμου.Το γάλα εμένα μου ανέβαζε το σάκχαρο αν έπινα πάνω από 1 φλ του τσαγιού τη μέρα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και περαστικά. Όχι ένας φυσιολογικός άνθρωπος δεν έχει διαβήτη με 97 νηστείας όμως τα όρια στην εγκυμοσύνη είναι διαφορετικά,είναι πιο κάτω. Και φυσικά όσο προχωράει η εγκυμοσύνη το σάκχαρο ξεφεύγει..

 

Καλημερα Καλη χρονια!!!Ευχαριστω!!!

 

Μαλλον ουτε και στην εγκυμοσυνη θεωρουν οτι το 97 ειναι διαβητης,απλα σου λενε,αν δεν το προσεξει θα φαει και θα της ξεφυγει...οποτε ας την εχουμε λιγο στα "λουρια"!

 

Η ενδοκρινολογος το θελει μεχρι 90 σε νηστεια,η γυναικολογος σε 95 το θεωρει σουπερ!

Ασε που η γυναικολογος λεει "Ασε μωρε τους ενδοκρινολογους,ειναι λιγο φευγα!Υπερβολικοι σε ολα τους" ...:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Eίναι θέμα οργανισμου.Το γάλα εμένα μου ανέβαζε το σάκχαρο αν έπινα πάνω από 1 φλ του τσαγιού τη μέρα..

 

Αληθεια??Ωωωωω:?!Μαλλον ειναι του οργανισμου τελικα!!

 

Βασικα,ρωταω την γυναικολογο "Θα εχω θεμα με το σακχαρο μετα την γεννα?"

 

"Οχι,αλλα αν δεν το προσεξεις,εχεις πολλες πιθανοτητες και μαλιστα μεγαλες να κανεις σακχαρο μονιμο σε λιγα χρονια"

 

Ιδια ερωτηση στην ενδοκρινολογο

"Καμια σχεση.Εχεις 50% πιθανοτητες για μονιμο σακχαρο,οσες εχουν ολοι μας"

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια??Ωωωωω:?!Μαλλον ειναι του οργανισμου τελικα!!

 

Βασικα,ρωταω την γυναικολογο "Θα εχω θεμα με το σακχαρο μετα την γεννα?"

 

"Οχι,αλλα αν δεν το προσεξεις,εχεις πολλες πιθανοτητες και μαλιστα μεγαλες να κανεις σακχαρο μονιμο σε λιγα χρονια"

 

Ιδια ερωτηση στην ενδοκρινολογο

"Καμια σχεση.Εχεις 50% πιθανοτητες για μονιμο σακχαρο,οσες εχουν ολοι μας"

 

Δεν είναι ακριβώς αλήθεια αυτό που λέει ο ενδοκρινολόγος σε αυτή την περίπτωση δυστυχώς..

 

Εγώ ακόμη κάνω διατροφή καθότι ανήκω προφανώς στο 1% που δεν είχα καλή καμπύλη μετά τον τοκετό..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι ακριβώς αλήθεια αυτό που λέει ο ενδοκρινολόγος σε αυτή την περίπτωση δυστυχώς..

 

Εγώ ακόμη κάνω διατροφή καθότι ανήκω προφανώς στο 1% που δεν είχα καλή καμπύλη μετά τον τοκετό..

 

Ποσο καιρο εχεις γεννησει?Καμπυλη μετα τον τοκετο?Πρωτη φορα το ακουω!!Τι σου λεει ο γιατρος σου?

 

Αλλο και τουτο παλι!!Υπομονη κοριτσακι μου!!

 

Εκανες και ινσουλινη στην εγκυμοσυνη σου?Τι τιμες εχεις τωρα στο σακχαρο?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο εχεις γεννησει?Καμπυλη μετα τον τοκετο?Πρωτη φορα το ακουω!!Τι σου λεει ο γιατρος σου?

 

Αλλο και τουτο παλι!!Υπομονη κοριτσακι μου!!

 

Εκανες και ινσουλινη στην εγκυμοσυνη σου?Τι τιμες εχεις τωρα στο σακχαρο?

 

Γέννησα πριν 13 μήνες,έκανα την καμπύλη 10 μήνες μετά τον τοκετό γιατί θήλαζα (και τότε θήλαζα) και μου είχε πει ο ενδοκ τότε όταν αποθηλάσω όμως εφόσον είχα κανονικά περίοδο από τον 5ο μήνα και είχα 3 κύκλους κανονικά μου είπε πως μπορώ να την κάνω. Με τον γυναικολ δεν έχω μιλήσει ,ο ενδοκρ της μαμάς μου που με είδε μετά την καμπύλη (ο δικός μου έλειπε σε διακοπές και δεν μου έδινε οδηγίες αν δεν έπαιρνε το 100αρι) μου είπε πως δεν θα έπρεπε να σταματήσω την διατροφή μετά τον τοκετό. Αυτός που ξεκίνησε να με παρακολουθεί τώρα επίσης το βρίσκει πολύ περίεργο και μου είπε να επαναλάβω κατά τον Φλεβάρη ξανά μήπως κάτι δεν πήγε καλά.Έκανα και ινσουλίνη από τον 8ο ναι.Δεν μετράω τώρα σάκχαρο,μου είπαν όλοι πως δεν χρειάζεται.,Αλλά συνεχίζω διατροφή,απλώς όχι τόσο αυστηρά.Ωστόσο δεν τρώω γλυκά και προσπαθώ να περιορίσω και την ζάχαρη..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πριν 13 μήνες,έκανα την καμπύλη 10 μήνες μετά τον τοκετό γιατί θήλαζα (και τότε θήλαζα) και μου είχε πει ο ενδοκ τότε όταν αποθηλάσω όμως εφόσον είχα κανονικά περίοδο από τον 5ο μήνα και είχα 3 κύκλους κανονικά μου είπε πως μπορώ να την κάνω. Με τον γυναικολ δεν έχω μιλήσει ,ο ενδοκρ της μαμάς μου που με είδε μετά την καμπύλη (ο δικός μου έλειπε σε διακοπές και δεν μου έδινε οδηγίες αν δεν έπαιρνε το 100αρι) μου είπε πως δεν θα έπρεπε να σταματήσω την διατροφή μετά τον τοκετό. Αυτός που ξεκίνησε να με παρακολουθεί τώρα επίσης το βρίσκει πολύ περίεργο και μου είπε να επαναλάβω κατά τον Φλεβάρη ξανά μήπως κάτι δεν πήγε καλά.Έκανα και ινσουλίνη από τον 8ο ναι.Δεν μετράω τώρα σάκχαρο,μου είπαν όλοι πως δεν χρειάζεται.,Αλλά συνεχίζω διατροφή,απλώς όχι τόσο αυστηρά.Ωστόσο δεν τρώω γλυκά και προσπαθώ να περιορίσω και την ζάχαρη..

 

Καταρχην να σου ζησει το παιδακι σου!Γερο και καλοτυχο!

 

100 ευρωπουλα επερνε ο γιατρος σου???:shock:Τι τιμες ειναι αυτες?????:shock:

 

Εμενα,αφου και αυτο θεμα προς συζητηση ειναι,και οι 2 γιατροι με χρεωνουν 30,οτι και αν κανουν!Αν παω σε ενα μηνα παλι,περνουν 20.Και οταν παω για εξετασεις,φαρμακα ή να δειξω εξετασεις,τιποτα.

Πιο παλια,για συνταγογραφηση ηταν 5 ευρω.Τωρα τιποτα.Εννοειται και σηκωνουν τα τηλ οτι ωρα και να ειναι.Φυσικα και προσεχω δεν θα τους παρω οτι ωρα να'ναι,αλλα εχει τυχει Κυριακη πρωι και πηρα την ενδοκρινολογο και μου απαντησε μια χαρα!

 

Εχω μεινει ευχαριστημενη και απο τους δυο γιατρους μου και απο αλλους ακουω τα καλυτερα!Που 30 που 100!!

 

Η καμπυλη ποσο εδειξε και σου λενε να συνεχισεις την διατροφη?

 

Πριν κανεις ινσουλινη κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης,θυμασαι τι τιμες σακχαρου ειχες?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σου ζησει το παιδακι σου!Γερο και καλοτυχο!

 

100 ευρωπουλα επερνε ο γιατρος σου???:shock:Τι τιμες ειναι αυτες?????:shock:

 

Εμενα,αφου και αυτο θεμα προς συζητηση ειναι,και οι 2 γιατροι με χρεωνουν 30,οτι και αν κανουν!Αν παω σε ενα μηνα παλι,περνουν 20.Και οταν παω για εξετασεις,φαρμακα ή να δειξω εξετασεις,τιποτα.

Πιο παλια,για συνταγογραφηση ηταν 5 ευρω.Τωρα τιποτα.Εννοειται και σηκωνουν τα τηλ οτι ωρα και να ειναι.Φυσικα και προσεχω δεν θα τους παρω οτι ωρα να'ναι,αλλα εχει τυχει Κυριακη πρωι και πηρα την ενδοκρινολογο και μου απαντησε μια χαρα!

 

Εχω μεινει ευχαριστημενη και απο τους δυο γιατρους μου και απο αλλους ακουω τα καλυτερα!Που 30 που 100!!

 

Η καμπυλη ποσο εδειξε και σου λενε να συνεχισεις την διατροφη?

 

Πριν κανεις ινσουλινη κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης,θυμασαι τι τιμες σακχαρου ειχες?

 

Ω ναι 100!Αν δεν θέλεις απόδειξη 70!Αυτός που πάω τώρα παίρνει 50 οπότε καταλαβαίνεις..

 

Η καμπύλη ήτανε όπως και στην εγκυμοσύνη.Μόνο που στην εγκυμοσύνη έκανα 100μλ και τώρα έκανα 75 και πάλι μία ώρα μετά ήτανε στο 180!!!!!Στην εγκυμοσύνη οι τιμές ήτανε καλές με διατροφή αλλά λόγω αυξημένου αμνιακού υγρού ήτανε θέμα χρόνου η ινσουλίνη. Ήτανε βιολογικό το θέμα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι 100!Αν δεν θέλεις απόδειξη 70!Αυτός που πάω τώρα παίρνει 50 οπότε καταλαβαίνεις..

 

Η καμπύλη ήτανε όπως και στην εγκυμοσύνη.Μόνο που στην εγκυμοσύνη έκανα 100μλ και τώρα έκανα 75 και πάλι μία ώρα μετά ήτανε στο 180!!!!!Στην εγκυμοσύνη οι τιμές ήτανε καλές με διατροφή αλλά λόγω αυξημένου αμνιακού υγρού ήτανε θέμα χρόνου η ινσουλίνη. Ήτανε βιολογικό το θέμα..

 

 

Υπερβολικο το ποσο!!Τοσο χρεωνουν οι ενδοκρινολογοι στην Αθηνα?Εμεις (μακρια απο εδω) σε ογκολογο που παμε τον μπαμπα μου,μας χρεωνει 100 ευρω την επισκεψη,αλλα ειναι μια ειδικοτητα που δεν υπαρχει στα μερη μας και γενικα στην Πελοπονησσο υπαρχει μονο ενας,στην Πατρα!Οποτε μας βολεψε καλυτερα Αθηνα!!Πολυ ακριβως ο δικος σου γιατρος!!Και πονηρουδης...ακου λεει χωρις αποδειξη!!!:evil:

 

Και τα 50 πολλα μου φαινονται,αλλα θα μου πεις,30 - 50 δεν εχουν μεγαλη διαφορα.Απο τα 100 ειναι οντως διαφορα!!!

 

Δεν ξερω ποσο ειναι οι φυσιολογικες τιμες για την καμπυλη με γλυκοζη,γιατι εγω παντα κανω με πρωινο.Ειναι υπερβολικα αυξημενο με την γλυκοζη?

 

Για να καταλαβω στην εγκυμοσυνη ειχες υπο ελεγχο το σακχαρο αλλα σου εβρισκαν αυξημενο αμνοιακο υγρο και σου εδωσαν ινσουλινη?Μετα επανηλθε το υγρο στα κανονικα επιπεδα?Αχ,κοπελα μου τι τραβας και εσυ!!!

 

Γεννησες φυσιολογικα?Ολα καλα με το παιδακι σου?Αυτο εχει σημασια!Απο εδω και περα να προσεχεις,να ακους τι σου λεει ο γιατρος και ευχομαι ολα δεξια!Να φας σαν ανθρωπος,γιατι σε νιωθω.Και εγω αγανακτω με την νηστεια οταν ολοι μπροστα μου τρωνε και με ρωτανε "Ζηλευεις?" "Σωπα καλε,γιατι να ζηλευω?"

Ασε που μου εχει γινει ψυχολογικο πλεον να τρωω και μετα να μετραω το σακχαρο.Μια φορα δεν ειχα ταινιες και τρελαθηκα απο το αγχος μου και απο την αγωνια μου για το ποσο εχει ανεβει,αν ειναι καλο κτλ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπερβολικο το ποσο!!Τοσο χρεωνουν οι ενδοκρινολογοι στην Αθηνα?Εμεις (μακρια απο εδω) σε ογκολογο που παμε τον μπαμπα μου,μας χρεωνει 100 ευρω την επισκεψη,αλλα ειναι μια ειδικοτητα που δεν υπαρχει στα μερη μας και γενικα στην Πελοπονησσο υπαρχει μονο ενας,στην Πατρα!Οποτε μας βολεψε καλυτερα Αθηνα!!Πολυ ακριβως ο δικος σου γιατρος!!Και πονηρουδης...ακου λεει χωρις αποδειξη!!!:evil:

 

Και τα 50 πολλα μου φαινονται,αλλα θα μου πεις,30 - 50 δεν εχουν μεγαλη διαφορα.Απο τα 100 ειναι οντως διαφορα!!!

 

Δεν ξερω ποσο ειναι οι φυσιολογικες τιμες για την καμπυλη με γλυκοζη,γιατι εγω παντα κανω με πρωινο.Ειναι υπερβολικα αυξημενο με την γλυκοζη?

 

Για να καταλαβω στην εγκυμοσυνη ειχες υπο ελεγχο το σακχαρο αλλα σου εβρισκαν αυξημενο αμνοιακο υγρο και σου εδωσαν ινσουλινη?Μετα επανηλθε το υγρο στα κανονικα επιπεδα?Αχ,κοπελα μου τι τραβας και εσυ!!!

 

Γεννησες φυσιολογικα?Ολα καλα με το παιδακι σου?Αυτο εχει σημασια!Απο εδω και περα να προσεχεις,να ακους τι σου λεει ο γιατρος και ευχομαι ολα δεξια!Να φας σαν ανθρωπος,γιατι σε νιωθω.Και εγω αγανακτω με την νηστεια οταν ολοι μπροστα μου τρωνε και με ρωτανε "Ζηλευεις?" "Σωπα καλε,γιατι να ζηλευω?"

Ασε που μου εχει γινει ψυχολογικο πλεον να τρωω και μετα να μετραω το σακχαρο.Μια φορα δεν ειχα ταινιες και τρελαθηκα απο το αγχος μου και απο την αγωνια μου για το ποσο εχει ανεβει,αν ειναι καλο κτλ!!

 

Δεν έχεις κάνει καμπύλη σακχάρου?

 

Ναι οι τιμές ήτανε καλές με την διατροφή,εντάξει είχα & κάποιες εκτός αλλά όχι κάτι ανησυχητικό πχ συνεχόμενες μέρες κλπ.Ναι μετά την ινσουλίνη επανήλθε το υγρό αλλά συνέχιζα διατροφή και μετρήσεις σακχάρου & κετόνης και ρύθμιζα σχεδόν κάθε βδομάδα την δόση γιατί χρειαζόταν αύξηση.

 

Γέννησα με κτ 38+6.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κάνει καμπύλη σακχάρου?

 

Ναι οι τιμές ήτανε καλές με την διατροφή,εντάξει είχα & κάποιες εκτός αλλά όχι κάτι ανησυχητικό πχ συνεχόμενες μέρες κλπ.Ναι μετά την ινσουλίνη επανήλθε το υγρό αλλά συνέχιζα διατροφή και μετρήσεις σακχάρου & κετόνης και ρύθμιζα σχεδόν κάθε βδομάδα την δόση γιατί χρειαζόταν αύξηση.

 

Γέννησα με κτ 38+6.

 

Καμπυλη σακχαρου με γλυκοζη εκανα μια φορα.Μου εδωσαν 50γρ γλυκοζης,στην νηστεια ηταν 95 και μια ωρα μετα ηταν 105.Επειδη το μικροβιολογικο μου εδωσε τις εξετασεις γραμμενες με το χερι,δεν μου εγραψε ποτε τις φυσιολογικες τιμες ουτε για το σακχαρο προ γλυκοζης ουτε για μετα.Στην ουσια ενα ασπρο χαρτι (μπακαλοχαρτο το λεει ο αντρας μου) μου εδωσαν με την φιρμα του μικροβιολογικου.Εγω οταν το ειδα χαρηκα,γιατι λεω ειναι ειναι οκ,ειναι κατω απο 110 και δεν εδωσα σημασια.

 

Μετα,οταν ανακαλυψα οτι εχω διαβητη κυησης (η ενδοκρινολογος με ειχε βαλει να μετραω το σακχαρο 4 φορες την ημερα και εγω νομιζα προληπτικα....μετα εσκασε η βομβα οτι εχω διαβητη κυησης και θα πρεπει να το ελεγχω) μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να κανω καμπυλη με γλυκοζη αφου ξερουμε οτι εχω προβλημα,αλλα καμπυλη με πρωινο για να βλεπουμε και τις αποκλισεις με το μηχανακι.

 

Οποτε μου περνουν αιμα,τρωω κανονικα και ξανα μου περνουν αιμα,μετα απο μια ωρα!Αυτο εχει γινει 4 φορες.Αλλαξα μικροβιολογικο και επειδη οι μετρησεις που εχουν διπλα ειναι με την γλυκοζη παλι δεν ξερω απο που ξεκινανε οι φυσιολογικες τιμες.Η ενδοκρινολογος μου λεει οτι καθε εργαστηριο εχει αλλες τιμες,αυτο που μας ενδιαφερει ειναι μια ωρα μετα το φαγητο να μην ειναι πανω απο 130,ολα τα αλλα ειναι ασχετα!

 

Πω πω....δηλ πρεπει να εχω και εγω το νου μου με το υγρο!!Μεχρι στιγμης μου λενε ολα καλα και ειχα την εντυπωση οτι αφου ειναι ελεγχομενο το σακχαρο οτι δεν θα εχω θεμα ....για να δουμε λοιπον!!

 

Πω πω...καθε βδομαδα δηλ εκανες αιματολογικες για να βλεπεις το σακχαρο και να αυξανεις την ινσουλινη?Αχ,κοπελα μου,σε νιωθω!!!

 

Η ινσουλινη ειναι ενεση οπως οι κανονικες ενεσεις ή κατι σαν στυλος και τσακ μπαμ τελειωνεις?Πονανε??

Link to comment
Share on other sites

Καμπυλη σακχαρου με γλυκοζη εκανα μια φορα.Μου εδωσαν 50γρ γλυκοζης,στην νηστεια ηταν 95 και μια ωρα μετα ηταν 105.Επειδη το μικροβιολογικο μου εδωσε τις εξετασεις γραμμενες με το χερι,δεν μου εγραψε ποτε τις φυσιολογικες τιμες ουτε για το σακχαρο προ γλυκοζης ουτε για μετα.Στην ουσια ενα ασπρο χαρτι (μπακαλοχαρτο το λεει ο αντρας μου) μου εδωσαν με την φιρμα του μικροβιολογικου.Εγω οταν το ειδα χαρηκα,γιατι λεω ειναι ειναι οκ,ειναι κατω απο 110 και δεν εδωσα σημασια.

 

Μετα,οταν ανακαλυψα οτι εχω διαβητη κυησης (η ενδοκρινολογος με ειχε βαλει να μετραω το σακχαρο 4 φορες την ημερα και εγω νομιζα προληπτικα....μετα εσκασε η βομβα οτι εχω διαβητη κυησης και θα πρεπει να το ελεγχω) μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να κανω καμπυλη με γλυκοζη αφου ξερουμε οτι εχω προβλημα,αλλα καμπυλη με πρωινο για να βλεπουμε και τις αποκλισεις με το μηχανακι.

 

Οποτε μου περνουν αιμα,τρωω κανονικα και ξανα μου περνουν αιμα,μετα απο μια ωρα!Αυτο εχει γινει 4 φορες.Αλλαξα μικροβιολογικο και επειδη οι μετρησεις που εχουν διπλα ειναι με την γλυκοζη παλι δεν ξερω απο που ξεκινανε οι φυσιολογικες τιμες.Η ενδοκρινολογος μου λεει οτι καθε εργαστηριο εχει αλλες τιμες,αυτο που μας ενδιαφερει ειναι μια ωρα μετα το φαγητο να μην ειναι πανω απο 130,ολα τα αλλα ειναι ασχετα!

 

Πω πω....δηλ πρεπει να εχω και εγω το νου μου με το υγρο!!Μεχρι στιγμης μου λενε ολα καλα και ειχα την εντυπωση οτι αφου ειναι ελεγχομενο το σακχαρο οτι δεν θα εχω θεμα ....για να δουμε λοιπον!!

 

Πω πω...καθε βδομαδα δηλ εκανες αιματολογικες για να βλεπεις το σακχαρο και να αυξανεις την ινσουλινη?Αχ,κοπελα μου,σε νιωθω!!!

 

Η ινσουλινη ειναι ενεση οπως οι κανονικες ενεσεις ή κατι σαν στυλος και τσακ μπαμ τελειωνεις?Πονανε??

 

Όχι δεν έκανα κάθε βδομάδα εξετάσεις,μετρούσα με μηχανηματάκι το οποίο μου το τσέκαρε ο ενδοκρ με το δικό του τι απόκλιση έχει (4-5 μονάδες συνήθως) και έτσι με βάση εκείνο αύξανα. Η ινσουλίνη είναι στυλό,οι βελόνες είναι πιο λεπτές από αυτές του μηχανήματος για τις μετρήσεις απλώς κάνεις την ένεση στο μπούτι ή στο μπράτσο.Εμένα ήτανε βιολογικό το θέμα που δεν ρυθμιζότανε τελικά με διατροφή..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έκανα κάθε βδομάδα εξετάσεις,μετρούσα με μηχανηματάκι το οποίο μου το τσέκαρε ο ενδοκρ με το δικό του τι απόκλιση έχει (4-5 μονάδες συνήθως) και έτσι με βάση εκείνο αύξανα. Η ινσουλίνη είναι στυλό,οι βελόνες είναι πιο λεπτές από αυτές του μηχανήματος για τις μετρήσεις απλώς κάνεις την ένεση στο μπούτι ή στο μπράτσο.Εμένα ήτανε βιολογικό το θέμα που δεν ρυθμιζότανε τελικά με διατροφή..

 

Ποσο αξιοπιστη μεθοδος ειναι αραγε η αποκλιση με το δικο του μηχανακι?Και αν το δικο του ηταν και αυτο αστα να πανε?Τι να πω...κουλο μου ακουγεται!!

 

Νομιζα οτι τις ενεσεις τις κανεις στην κοιλια!!Πω πω,αστα να πανε!!

 

Γνωριζω και αλλες κοπελες που εχουν θεμα με το διαβητη!!Τι να κανουμε,υπομονη!!!!

 

Εγω μετραω μερες....102 και σημερα!!Γελαει ο αντρας μου,αλλα δεν ξερει τι μανικι ειναι να μετριεσαι ολη την ωρα,να εχεις το νου σου για οξονη,για το ενα για το αλλο!Ουφ!!

 

Ολα δεξια κοπελα μου,μακαρι να σου φυγει και αυτο απο την μεση να ηρεμισεις πανω απο ολα,γιατι οσο και να το κανεις,ενα ψιλο αγχος θα το εχεις!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ!Όχι δεν κάνεις στην κοιλιά,στην κοιλιά κάνουν της ενέσεις για την θρομβοφιλία τις αντιπηκτικές..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πω τις τιμές μου και εγώ να μου πείτε γνώμες. Καλές μου φαίνονται, αλλά βέβαια τις έκανα νωρίς, 18εβδ και 5ημ, οπότε θα τις επαναλάβω.

Γλυκοζυλιωμένη: 5.2

Γλυκόζη 75γρμ

Χρόνοι: 0-77

60-134

120-112

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τις τιμές μου και εγώ να μου πείτε γνώμες. Καλές μου φαίνονται, αλλά βέβαια τις έκανα νωρίς, 18εβδ και 5ημ, οπότε θα τις επαναλάβω.

Γλυκοζυλιωμένη: 5.2

Γλυκόζη 75γρμ

Χρόνοι: 0-77

60-134

120-112

 

Νομίζω πως είναι καλές:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι κάνετε κοριτσούδια διαβητικα? Chrimai? ποσος καιρός σου μένει ακομη? εμένα ο μπεμπουλης μου είναι δυο μηνών κι είναι ένας γλυκας κι όλη η ταλαιπωρία μοιάζει πια πολυ μακρινή..

Εκτός βέβαια απο το ότι προσέχω πολυ περισσότερο απο ότι παλιά τη ζάχαρη κι αυτο δε μου αρέσει! Αύριο πάω για καμπύλη με ταυτόχρονη μέτρηση ινσουλινης παρόλο που θυμάμαι να λέτε εδω (chrimai Kai oneiraki) ότι δεν έχει νόημα η καμπύλη οσο θηλαζεις. Το να πω όμως, ο ενδοκρινολογος μου με στέλνει παρόλα αυτα κι έτσι θα την κάνω.

Κουράγιο κορίτσια!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

πώ πώ ερήμωσε αυτό το τόπικ...

 

εδώ είμαι συνεχίζω τη διατροφή και τις μετρήσεις μου

ζορίζουν περισσότερο τα πράγματα τώρα που μπήκα στον 8ο...

 

ξανααρρώστησα τη προηγούμενη εβδομάδα και ξέφυγα πάλι σε

κάποιες τιμές αλλά γενικά ακόμα το κρατάω με διατροφή

 

στο ντόπλερ οι μετρήσεις του μωρού και το αμνιακό

δεν δείχνουν να έχει επηρεαστεί από τις τσιμπημένες και οριακές τιμές μου...

 

 

τη προηγούμενη εβδομάδα είχα και συσπάσεις και ανησύχησα πολύ

δεν έπρεπε να περπατήσω (για να ρυθμίσω το ζάχαρο), ήμουν

και κρυωμένη με πολύ βήχα και μπουκωμένη μύτη ....ένα χάλι μαύρο

 

τέλος πάντων αυτή τη βδομάδα είμαι καλύτερα

 

καλά αποτελέσματα στη καμπύλη σου

σε μένα που την έκανα 5,5 μήνες μετά ενώ θήλαζα

δε βγήκε καλή αλλά οι ενδοκρινολόγοι στο Έλενα

τη θέωρησαν μη αξιολογήσιμη και με μάλωσαν κιόλας που δεν τους άκουσα

και πήγα νωρίτερα να την κάνω....

 

και τώρα χαλαρούς τους βλέπω και αγχώνομαι

αλλά τι να κάνω....

δεν σε βάζουμε στην ινσουλίνη με τέτοιες τιμές μου λένε....

να μην μετριέμαι τόσες φορές μέσα στη μέρα μόνο 2

και ότι το μωρό δεν είναι επηρεασμένο και να μην ανησυχώ

γιατί εγώ τα προκαλώ όλα

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται από το γιατρό σου...

 

συνηθίζεται μεταξύ 24ης -28ης εβδομάδας

 

άλλοι γιατροί βάζουν στην 30η ενώ άλλοι πολύ νωρίτερα

ενώ υπαρχουν και κάποιοι που την ζητάνε πάνω από μια φορά

κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

ειδικά αν υπάρχει ιστορικό προδιάθεσης

ή ενδείξεις στον υπέρηχο

 

υπάρχουν και μερικοί γιατροί που δεν την ζητάνε καθόλου

(πχ ο γιατρός της ξαδέρφης μου...)

αν έχεις πχ καλό ζάχαρο νηστείας ή καλή γλυκοζηλιωμένη

 

(βέβαια σ'εμένα στην πρώτη εγκυμοσύνη μόνο με τη καμπύλη φάνηκε

ζάχαρο νηστείας είχα 70-75)

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πως πάνε τα γλυκά μωράκια μας???Πήγα σήμερα ενδοκρινολόγο & θα πάω να κάνω το Σάββατο για 4η φορά σε 1 χρόνο από τότε που έμεινα έγκυος καμπύλη!!!!!Αυτή τη φορά θα κάνω & γλυκοζηλιωμένη που δεν είχα κάνει άλλη φορά και ειλικρινά δεν είμαι καθόοοολου αισιόδοξη....

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειμαι στην 32 εβδομαδα και μεχρι στιγμης,Δοξα Τω Θεω,δεν εχω χρειαστει ινσουλινη.

 

Παρακολουθω το σακχαρο καθημερινα,4 φορες την ημερα,δεν τρωω οτι και οτι και ευτηχως παμε καλα.

 

Το μονο "θεμα" ειναι οτι καθε 15 μερες παω για καμπυλη σακχαρου με πρωινο και μου την εχεει βαρεσει λιγακι!Χανω την ημερα μου.Εσεις πως πατε?????

Link to comment
Share on other sites

oneiraki καλή επιτυχία στην καμπύλη

 

θα είναι καλύτερη θα δείς...και να μην έχεις αγχος

 

ήταν να κάνει κι η Lydias επαναληπτική

 

cooker που χάθηκες?

γιατί σε βάζει να κάνεις κάθε 15 μέρες καμπύλη με πρωινό?

και σε ταλαιπωρεί ...

τέλος πάντων αν βγαίνει καλή χαλάλι η ταλαιπωρία

 

εγώ κανώ ζάχαρο νηστείας κάθε μήνα πιο πολύ για να τεστάρω

αν δείχνει καλά το μηχανάκι...και δυστυχώς έχει πολύ μεγάλη ακρίβεια

στο τελευταίο τσεκάρισμά έδειξε το ίδιο με το μικροβιολογικό

είχα την ελπίδα ότι δείχνει λίγο παραπάνω...

 

κι εγώ δεν ξέρω πως τα κατάφερα αλλά είμαι στην 34η και ακόμα το κρατάω

με τη διατροφή...

 

πολύ οριακά μέν και αν είχα πάει σε άλλο γιατρό θα είχα πάρει σίγουρα ινσουλίνη

 

επιμένει να μετράω 1,5 ώρα από την έναρξη του φαγητού με όριο<125

κι αυτό το καταφέρνω σχεδόν πάντα

 

το νηστείας ξεκίνησε πάλι να "τσιμπάει"

και φυσικά η μέτρηση στη μια ώρα μετά το πρωινό...φουλάρει

 

ενώ είναι οκ οι μετρήσεις κάποιες φορές χωρίς λόγο

"κολλάει" το σύστημα και ανεβαίνει το ζάχαρο χωρίς να έχω κάνει κάτι διαφορετικό ή να έχω φάει κάτι διαφορετικό???

 

πόσο με νευριάζει αυτό το ζάχαρο!!!

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

βρε ονειράκι εμένα μου είπαν να μην ξανακάνω καμπύλη ποτέ ξανά...

 

έχω ήδη προδιάθεση και δεν χρειάζεται να επιβαρύνω το πάγκρεας μου

με το σόκ που του προκαλεί αυτή η εξέταση...

 

γι αυτό και δεν έκανα στη 2η εγκυμοσύνη εξέταση καμπύλης...

οι μετρήσεις και το ζάχαρο νηστείας έδειξαν το πρόβλημα από την 5η εβδομάδα

ήταν περιττό, άσκοπο και επιβλαβές να κάνω αυτή την εξέταση

 

εκτός εγκυμοσύνης....μου είπαν ότι

κάνοντας ζάχαρο νηστείας και γλυκοζηλιωμένη σε 6μηνο ή και έτησιο τσεκαπ

θα φανεί το πρόβλημα και θα πράξουμε αναλόγως ....

 

δεν μου προσφέρει κάτι το αποτέλεσμα της καμπύλης γιατί το πρόβλημα

υπάρχει

 

στην σπάνια περίπτωση που βγεί καλό (λέμε τώρα)

πάλι θα κάνω αυτές τις εξετάσεις το λιγότερο ετήσια γιατί έχω προδιάθεση

και χρειάζεται παρακολούθηση

 

και κακό να βγεί...η γλυκοζηλιωμένη και το νηστείας θα δείξουν αν χρειάζομαι

φάρμακο για να το ρυθμίσω ή αν τα καταφέρνω με διατροφή...

 

στα γράφω για να μην αγχώνεσαι με το αποτέλεσμα

 

πάντως εγώ όταν θήλαζα είχα 5,7 γλυκοζηλιωμένη και πρόσεχα κιόλας τη διατροφή μου ενώ 6 μήνες μετά που ξανάκανα την εξέταση και δεν θήλαζα είχα 5 και είχα τσακίσει τα μελομακάρονα γιατί την είχα κάνει μετά τις γιορτές

 

επίσης 3 μέρες πριν την εξέταση θέλει διαίτα πλούσια σε υδατάνθρακες

(μακαρόνια, ψωμιά κτλ.)

μην κάνεις το λάθος και προσέχεις ...γιατί επηρεάζεται το αποτέλεσμα...

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...