Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Διανύω την 26 εβδομάδα κυησης και πριν λίγες μέρες έκανα την καμπύλη με τα 100γρμ γλυκόζης.

Οι τιμές ήταν οι εξής:

0' : 86

60' : 197

120' : 131

180' : 89

 

Ξέρω οτι η τιμη στα 60' είναι τσιμπημένη καθως το οριο είναι το 180 αλλά έχω μπερδευτεί...

Γνωστός γυναικολόγος μου είπε οτι η μέτρηση που λαμβάνουν κυρίως υπόψη είναι εκείνη της 2ης ώρας και μου υπέδειξε και τα πρωτοκόλλα, άρα η καμπύλη μου είναι εντάξει...

 

Η ενδοκρινολόγος-διατροφολόγος που επισκέφθηκα παρόλο που μου είπε οτι για να έχω διαβητη κυησης θα έπρεπε να έχω τουλάχιστον 2 τιμές εκτός ορίων, με έβαλε σε διατροφή...και μάλιστα πολύ αυστηρη για τα δικά μου δεδομένα...

Πεινάω πολύ και ενω προσπαθω δε νομίζω να καταφέρω να είμαι τυπική...

 

Τι πιστευετε?

Καλώς μου έβαλε τη διατροφή ή τσάμπα πεινάω?????????

Μου έχει δωσει δίαιτα 2000 θερμιδων αλλά σιγουρα αυτη δεν κάνει για μένα...

Να πω οτι είμαι 1,70 και ξεκίνησα την εγκυμοσύνη στα 51 κιλα (ελλιποβαρής). Τωρα είμαι στα 60 κιλά αλλά αν κάνω αυτη τη διατροφή σίγουρα θα χάσω κιλά...ήδη έχω ζαλάδες απο την πείνα και είμαι συνεχεια ξαπλωμένη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να πάρεις και δεύτερη γνώμη διαβητολόγου και να ρωτήσεις και τον γυναικολόγο σου, δεν είναι καθόλου καλό να ζαλίζεσαι από την πείνα στην εγκυμοσύνη! Και δεν εισαι και υπέρβαρη!

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες τιμές είχα κι εγώ. Ο γυναικολόγος μου δεν έδωσε σημασία, μου είπε απλά να προσέχω. Η ενδοκρινολόγος μου όμως - επειδή είναι και συγγενής με έβαλε σε διατροφή. Κι εγώ 52 ξεκίνησα και 63,5 γέννησα. Αλλά αν κάνεις διατροφή διαβήτη δεν πεινάς, μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Απλά δεν παίρνεις κιλά. Μπορείς να τρως συνέχεια κι από λίγο και απ' όλα, αν θυμάμαι καλά σε έχει να τρως ανά δύωρο και απλά να αποφεύγεις τα πολλά άμυλα, όσπρια, λιπαρά και ζάχαρη, έτσι;

 

Αν ζαλίζεσαι πες το μήπως κοιτάξετε το σίδηρο ή κάτι άλλο... ;

 

Επιπλέον να σου πω αυτό που μου είπε εμένα. Τώρα φτηνά την γλίτωσα. Στην επόμενη εγκυμοσύνη από την αρχή θα κάνω δίαιτα γιατί συνήθως ο διαβήτης σε πιάνει σε κάθε εγκυμοσύνη και πιο πολύ. μπρρρρρ....!!

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται λίγο καιρό ο οργανισμός για να προσαρμοστεί στην μη πρόσληψη υδατανθρακών. Με 2000 θερμίδες θα πρέπει να είσαι εντάξει. Εγώ ξεκίνησα την εγκυοσμύνη 49κιλά και γέννησα 57. Δεν σου έδωσε και μηχανάκι να κάνεις μετρήσεις?Μόνο διατροφή σου έδωσε? Υποτίθεται πως θα πρέπει να σε παρακολουθεί κάθε 10 μέρες για να βλέπει και πως πας γενικώς. Υπομονή χρειάζεται γενικώς..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες τιμές είχα κι εγώ. Ο γυναικολόγος μου δεν έδωσε σημασία, μου είπε απλά να προσέχω. Η ενδοκρινολόγος μου όμως - επειδή είναι και συγγενής με έβαλε σε διατροφή. Κι εγώ 52 ξεκίνησα και 63,5 γέννησα. Αλλά αν κάνεις διατροφή διαβήτη δεν πεινάς, μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Απλά δεν παίρνεις κιλά. Μπορείς να τρως συνέχεια κι από λίγο και απ' όλα, αν θυμάμαι καλά σε έχει να τρως ανά δύωρο και απλά να αποφεύγεις τα πολλά άμυλα, όσπρια, λιπαρά και ζάχαρη, έτσι;

 

Αν ζαλίζεσαι πες το μήπως κοιτάξετε το σίδηρο ή κάτι άλλο... ;

 

Επιπλέον να σου πω αυτό που μου είπε εμένα. Τώρα φτηνά την γλίτωσα. Στην επόμενη εγκυμοσύνη από την αρχή θα κάνω δίαιτα γιατί συνήθως ο διαβήτης σε πιάνει σε κάθε εγκυμοσύνη και πιο πολύ. μπρρρρρ....!!

 

έχω συνηθίσει να τρώω πάρα πολύ γιαυτό ίσως να πεινάω συνέχεια...

Δηλαδη δεδομένων των φαγητών και ποσοτητων που περιέχει αυτη η δίαιτα των 2000 θερμίδων, εγω υπολογίζω οτι στα κανονικά μου πρέπει να έκανα διατροφή τουλάχιστον 4000 θερμίδων!!!

οπότε σίγουρα ο οργανισμός μου έχει πάθει σοκ απο την έλλειψη τροφής!

τι να μου κάνουν 3 βερύκοκα για φρούτο όταν εγω έτρωγα τουλάχιστον 8????

 

ναι αυτό για την επόμενη εγκυμοσύνη μου το είπε και μένα...

αλλά επειδη τωρα περιμένω το 2ο παιδάκι μου, δεν προβλέπεται να πάω για 3ο!

 

Χρειάζεται λίγο καιρό ο οργανισμός για να προσαρμοστεί στην μη πρόσληψη υδατανθρακών. Με 2000 θερμίδες θα πρέπει να είσαι εντάξει. Εγώ ξεκίνησα την εγκυοσμύνη 49κιλά και γέννησα 57. Δεν σου έδωσε και μηχανάκι να κάνεις μετρήσεις?Μόνο διατροφή σου έδωσε? Υποτίθεται πως θα πρέπει να σε παρακολουθεί κάθε 10 μέρες για να βλέπει και πως πας γενικώς. Υπομονή χρειάζεται γενικώς..

 

όχι μηχανάκι δε μου έδωσε γιατι δεν έχω διαβητη κύησης...απλά έχω μια προδιαθεση και πρέπει να προσέχω...

 

πάντως η δίαιτα έχει μέσα και πατάτες και μακαρόνια και ρυζι και κριθαράκι, 1,5 κούπα συνοδευτικό σε 120γρμ κρέας...και μια φέτα ψωμί...

 

αυτό που δεν επιτρέπει καθόλου είναι τα γλυκά...

μου είπε μόνο αν δε μπορώ να κρατηθω και θέλω οπωσδήποτε γλυκό, να φάω μια μικρη σοκολάτα υγείας...

 

Το απόγευμα θα παρω και 2η γνώμη ενδοκρινολόγου-διατροφολόγου να δω τι θα μου πει...

δε θα καταφέρω να κάνω αυτη τη διατροφή 3 μήνες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω ειλικρινά αν έχει νόημα η διατροφή χωρίς να κάνεις μετρήσεις για να δεις αν όντως ανεβάζεις σάχκαρο..Και εγώ θα έπαιρνα γνώμη δεύτερου γιατρού. Το να σου δώσει επίσης μηχανάκι δεν σημαίνει ότι έχεις διαβήτη:) Διαβήτη έχεις όταν κάνεις ινσουλίνη -ελπίζω να μην φτάσεις εκεί, εγώ έφτασα.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

να σου πω κι εγώ θα έπαιρνα δεύτερη γνώμη...πάντως 4000 χιλιάδες θερμίδες στην διατροφή και να τρώς συνέχεια, αυξάνει σημαντικά την πιθανότητα εμφάνισης διαβήτη..επίσης οι μετρήσεις είναι απαραίτητες, αλλιώς ποιο το νόημα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα δευτερη γνωμη ενδοκρινολόγου-διαβητολογου ο οποίος μου έδωσε μηχανάκι για να κάνω 2 μετρησεις την ημέρα.

μια το πρωί νηστική και άλλη μια 2 ωρες μετα το γεύμα το μεσημέρι...

 

το πρωι μετρηθηκα και είχα 96 που ήταν καλό καθως είπε ο γιατρός οτι θέλουμε να είναι κάτω απο 105 αυτη η μέτρηση και κάτω απο 120 η άλλη...

 

έχω μια ερωτηση...

η καταναλωση γαλακτοκομικών επηρρεάζει?

γιατι ο 2ος γιατρός θα μου στείλει το βραδυ τη δίαιτα του και αυτη που έχω απο την πρωτη δεν αναφέρει κάτι...

 

Δηλαδη έχω για μεσημεριανό φασολάκια...να φάω λίγο τυρι συνοδευτικό ή δεν κάνει???

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα πρέπει να δεις τι σε πειράζει εσενα.Γενικώς τα γαλακτοκομικά ανεβάζουν,εμένα με ανέβαζαν (ειδικά το γάλα!).Όλα πρέπει να ειναι με μέτρο. Και τα φασολάκια μπορεί να σε ανεβάσουν (η κόκκινη σάλτσα ντομάτας πχ το κάνει όπως και η ντομάτα η ίδια). Άποψη μου είναι να τρως μικρές ποσότητες να δεις πως πας και μετά αναλόγως να προσαρμόζεις. Επίσης εγώ είχα κόψει εντελώς το ψωμί (ακόμη και το μαύρο ) και έτρωγα μόνο 2 φρυγανιές (αυτές που είχαν τον χαμηλότερο γλυκαιμικό δείκτη). Επίσης επειδή το ανέφερες παραπάνω είναι κάπως απίθανο να έτρωγες 4000 θερμίδες την μέρα απλώς πιθανόν αυτά που έτρωγες ήτανε πλούσια σε λιπαρά και υδατάνθρακες οπότε δεν πεινούσες..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

πωπω....ολόκληρη επιστημη...

 

και η ντοματα ανεβάζει???????

και έλεγα αφού δε χορταινω με το φαγητό ας τρωω ντοματοσαλάτα να φουσκωνω....

ουφ....

 

θα φάω λίγο τυράκι να δω τι θα πει το μηχανάκι μετά και βλέπουμε...

 

καλά τις 4000 θερμίδες τις ανέφερα έτσι....δεν τις έχω υπολογίσει!!!

απλά αν αυτη η δίαιτα που κάνω είναι των 2000 θερμίδων και ξέροντας οτι κανονικά έτρωγα τις διπλάσιες ποσότητες φαγητού συν γλυκά συν αναψυκτικά, χοντρικά εκεί γυρω θα έβγαιναν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι η ντομάτα ανεβάζει γενικώς. Εντάξει μην φανταστείς ότι θα σε πάει στα ύψη αλλά δεν είναι & άκακη.Αυτό που μπορείς να φας σε αφθονία είναι μαρούλι,χόρτα ,αγγούρι,ψάρι.Το τι μαρούλι είχα φάει εγώ είναι άλλη ιστορία!(Όσο και αν μετά έχεις το θέμα του τοξοπλάσματος!)Να θυμάσαι να πίνεις πολύυυυυ νερό γιατί βοηθάει όπως επίσης και το περπάτημα. Τελικά πως προέκυψε τόσο νωρίς το θέμα του διαβήτη?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ναι η ντομάτα ανεβάζει γενικώς. Εντάξει μην φανταστείς ότι θα σε πάει στα ύψη αλλά δεν είναι & άκακη.Αυτό που μπορείς να φας σε αφθονία είναι μαρούλι,χόρτα ,αγγούρι,ψάρι.Το τι μαρούλι είχα φάει εγώ είναι άλλη ιστορία!(Όσο και αν μετά έχεις το θέμα του τοξοπλάσματος!)Να θυμάσαι να πίνεις πολύυυυυ νερό γιατί βοηθάει όπως επίσης και το περπάτημα. Τελικά πως προέκυψε τόσο νωρίς το θέμα του διαβήτη?

 

α το ψάρι είναι οκ???

πολύ χαίρομαι!

και για το μαρούλι στο οποίο έχω ιδιαιτερη αδυναμια!

και στα χόρτα αλλά βαριέμαι να τα καθαρίζω...

αγγούρι δεν τρώω ποτέ....μου έχει πει φίλος γεωπόνος να μην αγοράζω ποτέ αγγούρια ...

 

απο νερό....άλλο τίποτα!!!:D

 

βασικά δεν είναι νωρίς νομίζω....

έκανα την καμπύλη ζαχάρου στην ωρα της και αφού βγηκε τσιμπημενη η μια τιμη, μπήκα στο χορό...

και στον τελευταίο υπέρηχο είχα και αμνιακά στα ανωτερα φυσιολογικά...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ δίκιο έχεις!Σε εμπέρδεψα με άλλο ποστ που η κοπέλα την έκανε στην 7η βδομάδα. Χμ...ναι το αμνιακό είναι ένδειξη,είχα & εγώ ΑΦΟΥ είχα κάνει καμπύλη και είχα ξεκινήσει διατροφή.Θα την βρεις την άκρη:) Και αν χρειαστείς ψυχολογική υποστήριξη (εγώ τον πρώτο μήνα δεν μιλιόμουνα!!) εδώ είμαστε;)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ωχ δίκιο έχεις!Σε εμπέρδεψα με άλλο ποστ που η κοπέλα την έκανε στην 7η βδομάδα. Χμ...ναι το αμνιακό είναι ένδειξη,είχα & εγώ ΑΦΟΥ είχα κάνει καμπύλη και είχα ξεκινήσει διατροφή.Θα την βρεις την άκρη:) Και αν χρειαστείς ψυχολογική υποστήριξη (εγώ τον πρώτο μήνα δεν μιλιόμουνα!!) εδώ είμαστε;)

 

Πάντως και η μεσημεριανή μου μέτρηση ήταν πολύ καλή!!!

για την ακριβεια καλύτερη κι απο τη μετρηση που ήμουν νηστικιά!

85 βγηκε!

 

Να σου πω την αλήθεια το βλέπω χαλαρά...

οκ πεινάω κατι στιγμές αλλά γενικά είμαι στρατιώτης σε οδηγίες γιατρών οπότε απλά το πήρα απόφαση οτι δεν έχω άλλη επιλογή!!!

 

ελπίζω να μη με πιάσει καμια απόγνωση για γλυκό!!!

 

ευχαριστω πολύ και για τις συμβουλές και για τη συμπαρασταση!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κορίτσια είμαι στην 32η εβδομάδα και από σήμερα ξεκίνησα διατροφή απο ενδοκρινολόγο και 5 τσιμπηματάκια τη μέρα με το ζαχαρόμετρο κάποιες ώρες που μου όρισε. Όλα τα χαμε αυτό μας έλειπε! Και να φανταστείτε επειδή το σακχαρό μου ήταν καλό κάθε μήνα, ούτε κιλά πολλά πήρα ο γυναικολόγος δε μου βαζε καμπύλη να κανω. την έκανα απο μόνη μου!!! Και ιδού το αποτέλεσμα! Απλώς επειδή έχω και αρκετές συσπάσεις και παίρνω Ytopar που ανεβάζει κι αυτό το σάκχαρο δεν μπορώ πολύ να παερπατάω! Αντε να δούμε μια βδομάδα πως θα πάει και αν το ελέγξουμε θα γλιτώσω την ινσουλίνη! Στα καλά καθούμενα πάντως!Ούτε γλυκά ετρωγα σ όλη την εγκυμοσύνη! Με το καλό όλες μας!

UUAmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και για μενα σημερα η πρωτη μερα με διατροφη απο διαβητολογο.παντος τρωγοντας το μεσημεριανο που μου ειπε μια χαρα χορτατη ειμαι.σε 10 λεπτα θα κανω κ το τσιμπιματακι μου .λογικα θα γλιτωσω την ινσουλινη γιατι τα νουμερα της καμπυλης ηταν οριακα.αρα με διατροφη μαλλον θα ειμαι οκ.ισως ετσι γλυτωσω κ τα εξτρα κιλα.(31 βδομαδα κ μεχρι τωρα το εχο τσιμπισει το 10κιλο!)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια....και εγώ μια απο τα ίδια με το ζάχαρο. Η ενδοκρινολόγος μου, με έβαλε σε διατροφή 2000 θερμίδων που φυσικά δεν την ακολουθώ αλλά προσέχω να τρώω κρέας με σαλάτα ή κάτι ανάλογο. Δυστυχώς μόλις φάω μακαρόνια ή άλλο ζυμαρικό η μέτρηση (με το γνωστό μηχανάκι) εκτοξεύετε στο 150. Μου είπε επίσης να μην τρώω ποτέ πάνω απο δύο φρούτα μαζί γιατί επίσης ανεβάζουν το ζάχαρο πάρα πολύ. Δεν συζητάμε για γλυκό.....ευτυχώς δεν τα έτρωγα ποτέ μου και δεν με ενοχλεί σχεδόν καθόλου.΄

Link to comment
Share on other sites

Δε φοβάσαι να μην ακολουθείς τις οδηγίες της γιατρού;;; Για το καλό σου και του μωρού;;; Εγώ πάλι διαιτα 1600 θερμίδων και την ακολουθώ . Είδα αμέσως αποτελέσματα!!! Με το καλό !!!:P

UUAmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια....και εγώ μια απο τα ίδια με το ζάχαρο. Η ενδοκρινολόγος μου, με έβαλε σε διατροφή 2000 θερμίδων που φυσικά δεν την ακολουθώ αλλά προσέχω να τρώω κρέας με σαλάτα ή κάτι ανάλογο. Δυστυχώς μόλις φάω μακαρόνια ή άλλο ζυμαρικό η μέτρηση (με το γνωστό μηχανάκι) εκτοξεύετε στο 150. Μου είπε επίσης να μην τρώω ποτέ πάνω απο δύο φρούτα μαζί γιατί επίσης ανεβάζουν το ζάχαρο πάρα πολύ. Δεν συζητάμε για γλυκό.....ευτυχώς δεν τα έτρωγα ποτέ μου και δεν με ενοχλεί σχεδόν καθόλου.΄

 

Καλό είναι να ακολουθήσεις την δίαιτα που σου δώσανε , δεν είναι να παίζεις με αυτά τα πράγματα ιδίως όταν έχει να κάνει με το ζάχαρο με το οποίο μπορεί να έχεις ένα σωρο προβλήματα. λίγο υπομονή μέχρι να γεννήσεις και μετά φάε ότι θες...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόλις φάω μακαρόνια ή άλλο ζυμαρικό η μέτρηση (με το γνωστό μηχανάκι) εκτοξεύετε στο 150. Μου είπε επίσης να μην τρώω ποτέ πάνω απο δύο φρούτα μαζί γιατί επίσης ανεβάζουν το ζάχαρο πάρα πολύ.

Δοκίμασε τα ζυμαρικά ολικής άλεσης, το αναποφλοίωτο ρύζι, το ψωμί από σίκαλη.

Επίσης, τα φρούτα να μην είναι πολύ ώριμα γιατί έχουν πολλά σάκχαρα. Τα ζυμαρικά ή το ρύζι μην τα τρώς μόνα τους. Φάε μικρή ποσότητα και συμπλήρωσε με τυρί και σαλάτα ΠΑΝΤΑ γιατί οι φυτικές ίνες βοηθούν στην αργή απορρόφηση των υδατανθράκων και δε θα αυξάνεται απότομα η γλυκόζη στο αίμα.

Link to comment
Share on other sites

Διανύω την 26 εβδομάδα κυησης και πριν λίγες μέρες έκανα την καμπύλη με τα 100γρμ γλυκόζης.

Οι τιμές ήταν οι εξής:

0' : 86

60' : 197

120' : 131

180' : 89

 

Ξέρω οτι η τιμη στα 60' είναι τσιμπημένη καθως το οριο είναι το 180 αλλά έχω μπερδευτεί...

Γνωστός γυναικολόγος μου είπε οτι η μέτρηση που λαμβάνουν κυρίως υπόψη είναι εκείνη της 2ης ώρας και μου υπέδειξε και τα πρωτοκόλλα, άρα η καμπύλη μου είναι εντάξει...

 

Η ενδοκρινολόγος-διατροφολόγος που επισκέφθηκα παρόλο που μου είπε οτι για να έχω διαβητη κυησης θα έπρεπε να έχω τουλάχιστον 2 τιμές εκτός ορίων, με έβαλε σε διατροφή...και μάλιστα πολύ αυστηρη για τα δικά μου δεδομένα...

Πεινάω πολύ και ενω προσπαθω δε νομίζω να καταφέρω να είμαι τυπική...

 

Τι πιστευετε?

Καλώς μου έβαλε τη διατροφή ή τσάμπα πεινάω?????????

Μου έχει δωσει δίαιτα 2000 θερμιδων αλλά σιγουρα αυτη δεν κάνει για μένα...

Να πω οτι είμαι 1,70 και ξεκίνησα την εγκυμοσύνη στα 51 κιλα (ελλιποβαρής). Τωρα είμαι στα 60 κιλά αλλά αν κάνω αυτη τη διατροφή σίγουρα θα χάσω κιλά...ήδη έχω ζαλάδες απο την πείνα και είμαι συνεχεια ξαπλωμένη...

Δες εδώ:

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=7182

και επισκέψου κι άλλο γιατρό και απαραιτήτως ειδικό διαιτολόγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα εγκυούλες θα ήθελα τα φώτα σας για την καμπύλη ζακχάρου.Την έκανα 28 εβδ.αποτελέσματα προ γλυκόζης 79 μετά απο 30 λεπτά 121 μετά από 60 130 και μετά απο 120 146.Η γυναικολόγος μου μου είπε να ελλατώσω γλυκά και ζάχαρη γιατί εόμαι οριακά.Σήμερα μίλησα με μια φίλη μου και μου είπε οτι αυτή με τις ίδιες τιμές πήγε σε διαβητολόγο.Μηπως πρέπει να πάω και εγώ.Είμαι τώρα 33 εβδ και ανησυχώ.Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγκυούλες θα ήθελα τα φώτα σας για την καμπύλη ζακχάρου.Την έκανα 28 εβδ.αποτελέσματα προ γλυκόζης 79 μετά απο 30 λεπτά 121 μετά από 60 130 και μετά απο 120 146.Η γυναικολόγος μου μου είπε να ελλατώσω γλυκά και ζάχαρη γιατί εόμαι οριακά.Σήμερα μίλησα με μια φίλη μου και μου είπε οτι αυτή με τις ίδιες τιμές πήγε σε διαβητολόγο.Μηπως πρέπει να πάω και εγώ.Είμαι τώρα 33 εβδ και ανησυχώ.Φιλιά

 

Δεν χάνεις να πάρεις μία γνώμη. Μπορείς να δεις σχετικά θέματα που έχουν αναρτηθεί.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Όντως, κακο δεν είναι να δεις κι έναν ειδικο. Βάλε διαβητης στην αναζητηση και θα δεις πολλα σχετικά που έχουμε γράψει. Εμένα πχ δε θέλει στα 60' να είμαι πάνω απο 110. Σε άλλες λένε οχι πάνω απο 120 και σε κάποιες όχι πάνω απο 130 στη μια ώρα. Καλύτερα λοιπόν να στα πει διαβητολογος να είσαι σίγουρη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...